Maandag 29 Juli 1901. PHOENIX- BROUWERIJ. No. 5105. 50e Jaargang. Het nieuwe station. Feuilleton. VIJF GILDEN BOKTE. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AMERSMTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. .Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden fi.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieöle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Herhaaldelijk ontvangen wij het verzoek, advertentiën bij de fami- lie-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reser veeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoe ken, in dit opzicht geuit, rekening hou den, kan een vaste plaats aan adver tentiën NIET worden gewaarborgd. Administratie „Amersf. Ct." KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren Nos. 6 en 7 van de Perso- neelo belasting over het dienstjaar 1901 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gestel, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 26. Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. BOERWINKEL en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend oin een kof fiebranderij opterichten in het perceel alhier gelegen aan de Utrechtschestraat, wijk A. No. 5, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1819. Amersfoort, den 26. Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. van ASCH van WIJCK. Do ld. Secretaris, W. D. CAUDRI. Gelijk bekend, wordt het nieuwe gemeen schappelijk spoorweg-station hier den 1 Au gustus in gebruik genomen en moeten alle van hier vertrekkende of hier aankomende reizigersjia aanstaanden Woensdagavond ge bruik maken van dat station. Voorloopig moeten zij zich in den corridor van het station-Staats voorzien van plaats- kaarten, waartoe in dien coaridor voor elk der twee spoorweg-maatschappijen twee guichets zijn aangebracht. Door de voormalige wacht kamer .3e klasse begeeft men zich vervolgens 5.) „Alles goed en wel," hernam de Burgemeester „maar ik moet omtrent uw persoon nog me.er in lichtingen verkrijgen. Zijn uw papioron iu orde?" „Papieren heb ik niet bij mij, behalve eenige vi sitekaartjes en hotelrekeningen. Ik zal u evenwel een algemeen geacht en fatsoenlijk man noemen die voor mij borg zal staan I" „En die is?" vroeg Arthur. „Burgemeester Arthur von Grollendorp." „Wat? Ik? Wie zijt ge dan wel?" Hij nam den vreemdeling eens wat nauwkeuriger op „Goede hemel, hoe is 't mogelijk, dat ik je niet dadelijk her kend heb, oude kerel I Richard l Maar die afschu welijke baard en die lange baren I" En hij schudde den vriend zijner jeugd, dien hij in meer dan twaalf jaren niet gezien had, hartelijk de hand. „Laat ik je nu even aan deze jonge dame voorstellou," ging hjj voort. „Ik had reeds de eer, mot juffrouw Forbach ken nis te maken. Ja, juffrouw, toen ik u eergisteren in 't bosch was tegenkomen, was ik nieuwsgierig genoeg om te willen weten, wie u was en indiscreet genoog uw naam uit te vorsohon. Is juffrouw Hol land, uw vriendin, misschien óok hier?" Elize autwoordde bevestigend en Arthur gaf zijn vreugde te kennen over dit onvorwacht genoegen, zulk een lief en aangenaam gezelschap om zich heen te hebben. Elize was nog niet geheel van haar verbazing be komen, dat ze in den gewaanden spitsboef een ge- ierd kunstenaar leerde kennen, wiens Bchilderjjen naar het zoogenaamde tweede perron, waarop de nieuwe gebouwen, die het eerst in gebruik genomen worden. Links daarvan ligt het eerste perron, dat gedeeltelijk overkapt zal worden en waarop gebouwtjes zullen verrijzen (wachtkamers, privaten, een vertrek voorden chef, enz.) welke bereids zijn aanbesteed. Later, als alles zal zijn bijgebouwd, wordt de toegang veranderd. Volgt men, op liet perron gekomen, den weg rechts, dan komt men eerst langs het Postkantoor, vervolgens de calorfière (het gebouw wordt centraal verwarmd door lage- druk stoom) waarboven de conducteurs-kamer, het bureau der adsistenten voor den buiten diensten eindelijk hot telegraalkantoor(waarin 10 sein-toestellen) met liet plaatskaartenbu reau voor de doorgaande reizigers. Al deze lokalen bevinden zich in het zoogenaamde gebouw-A. Zóo bereikt men het gebouw-B, dut de wachtkamers bevat dan ook en het meest door de reizigers bezocht zal worden. Het eerst komt men in de niet groote, doch door 'naar mooie betimmering en mo derne meubileering zeer vriendelijke wacht kamer Eerste klasse. Daarneven ligt de wacht kamer Tweede klasse, wier mooi buffet, uit stekende verlichting en fraaie beschildering zeer zeker de aandacht zullen trekken. Tusscben deze en de nu volgende wachtkamer Derde klasse liggen de vertrekken voor den restaurateur, die er boven zyn woning heelt; bergplaatsen, keuken, kelder, enz. zijn van de nieuwste vindingen voorzien. Na deze wachtkamers gepasseerd ie zijn, komt men aan liet gebouw-U, hetwelk bevat de closets en toilet-kamers, een magazijn, een arbeiderskamer en het seinhuis niet o tele graaf-toestellen en 23 handels. Hierna volgt het 160 M. lange gedeelte der overkapping welke in haar geheel 3DU M. lang is en heel mooi doet zoowel door haar hoogte als door de kleur waarin zy gehouden is. Des avonds wordt zij verlicht door gas. Aan het einde staan'15 signaal-palen en vindt men den omloop naar het verhoogde eerste perron. Aan die zijde, doch buiten de overkapping, staat ook het seinhuis, het drukste van heel Nederland, waarin de 64 handels naar het nieuwste systeem langs electrischen weg wor- worden bediend en dat zóo werkt, dat men- sclielykerwijze gesproken geen verkeerde wisselstand meer kan plaats hebben. Nog iets verder op bet groote stations- emplacement staat hot gebouw voordeelec- triscbe verlichting van net terrein, dat sedert 1 Juli door 32 booglampen wordt beschenen. Indien alles gereed is. zullen langs 18-f-17 reizigers-sporen, beveiligd door 100 signalen, do reizigers en goederen worden vervoerd. In hoofdzaak zullen de treinen der Contraal- spoor rechts en die der üosterspoor links van Hot tweede perron komen, terwyl voor die der lijn-Kestercn het eerste perron moor be paaldelijk bestemd is. Terugkeerend, en de gebouwen nu aan de linkerhand latend, passeeren we in gebouw-C nog eenige dienstknmers de wachtkamers in gebouw-B geven aan wederzijden toegang tot liet perron in gebouw-A eindelyk vindt men liet bureau voor den stations-chef, don hoor L. W. F. Sesseler, wiens woning onderaan '!«m Vlasakkerweg tegenover het huidige Administratie-gebouw iu aanbouw is. Aan het einde van het perron naar de stadszijde wordt thans gebouwd een zeer fraai trappenhuis, waardoor men langs een over dekte brug in de vestibule van het evenzeer in aanbouw zynd hoofdgebouw op het voor plein komt en later ook liet eerste perron bereiken zal. Het hoofdgebouw zal front maken naar den Vlasakkerweg, die eenigs- zins wordt afgegraven en dien mon later te volgen heeft om langs een brug over de spoorlijnen bij de tegenwoordige Waag en den verhoogden weg achter de Korte Berg straat den Soestorweg te bereiken. Het kan wel Augustus 1602 worden eer deze weg definitief in gebruik zal worden genomen. Do gebouwen werden ontworpen door- en opgetrokken onder leiding van den lieer D. A.'N. Margadant, den bekenden bouwkun dige dor H. IJ. S. M., en gebouwd voor rekening van dei, Staat der Nederlanden. Omtrent het goedoronvervoer het volgende: Do vracht- en koopmansgoederen blyven behandeld in de nieuwe loods by den Soes- terweghet gerucht, dat daario weder ver andering zou worden gebracht, bleek by na vraag onjuist. Passagiersgoed wordt voor de H. IJ. S. M. voorioopig behandeld in de thans bestaande tulsteenen loods; dat voor de N. C. S. voor loopig in de wachtkutner en de restaurateurs- woning van het slation-Kesteren. De behartiging dor belangen van de Cen- traalspoor is opgedragen aan den heer F. Raert, die te zynen bureele aan het station, of desverlangd ten huizo der handelaren, alle inlichtingen verstrekt omtrent vervoer van personen of goederen langs- of transiet do lijnen der Maatschappy. H. M. do Koningin en H. D. gemaal kwa men Zaterdagmiddag door doze Gemeonto. Z. K. II. reed zelf hot viorspan. De Gemeenteraad vergaderde Zaterdagmid dag slechts tien minuten onder voorzitting van Wetboudur Celosse. Slechts 12 leden waren' tegenwoordig; met kennisgeving wn- run aiwezig Wethouder Visser en de heer Garjeanne, zonder kennisgeving do hoeren Van Kalken en Gerritsen, Eén vacature. Mr. Cuudri las de notulen dor zitting van 1S Juli, welko zonder wyziging worden vast gesteld. Wethouder Celosse doolde hierna medo. dat de Burgu moes ter onvorwacht de stad hiul moeten verlaten on daarom do zifting niet kon presideeren. Vervolgens deeldo hij mede, dat ingoko- men warende Begrooting van het Burger Weeshuis ter behandeling by de Gemeen- te-bogrooting een missive van den Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht naar aanleiding van een verzoek van don Commissaris van Politie om verhooging zijner bezoldiging in handen van B. en W. om „Wolk toeval voerde je hierheen f" vroeg do Bur gemeester aan zjjn vriend Richard Walters. „Het toeval heeft zioh geen moeite behoeven, tc go vod, injj hierheen te vooren. Ik reisde methut bepaalde doel om jou eons to komen opzoeken." „Dat is een fiink idool" riep do Burgerooestor lachend, „en bet heuglijk wederzien moet feestelijk gevierd worden." Zoo gezegd, zoo gedaan, en oonige minuten later, toen Emma óok woor to voorschijn was gekomen, prijkten er eenige ilesschen champagne op tafel, waar do jonge meisjes en do twee vrienden recht gozcllig om heen zaten. Richard vertelde op zijn fewone vroolijke manier, hoo de veldwachters hem ij den kraag gepakt hadden, omdat ze dachten, dat hjj liet Vorstelijk jachtslot uitteekende onkol en alleen met het doel om or later te gaan in breken. De tjjd verliep en Arthur dacht met weemoed aan 'toogenblik, waarop do familie der jonge meis jes verschijnen zou om hen to halen, want dit vool- do hjj duidelijkhij was smoorlijk verliefd op de kleine bevallige Emma. En wat zou 'teind van de liefdesgeschiedenis zijn Dat hjj baar liefhad, was zekerof Emma hem óok liefhad, was, op zijn zachtst uitgedrukt, nog aan twjjfol onderhevig en dus zweefde hjj tusscben hoop en vrees. Daar kwam Caroline binnen met de boodschap, dat mijnheer Holland met een rijtuig Wad'gokoiUon, om de dames te balen. De moisjes snelden bom togempot en stelden hom aan hun gastheer voor, die hem zeor beloofd on har telijk ontving. „Goddank, dat ik jelui terug heb," riep Papa Hol land uit, „ik dacht zoo vast on stellig, dat ik jo achtor slot en grondel zou vinden, en zie me nu eensaan, daar zitten die twee misdadigsters heel gezellig cham pagne te drinken." Natuurlijk moest mynheer Holland óok moo doen en nien bleef nog^oon half uurtje vrooljjk zitten praten. Toen stoiuf hjj op om heon te gaan, HO was or op gesteld, do tien gulden boete te betalen voor het uittrekken dor helmplauten. Bij het af- sclioidnemen drukte Arthur Emma's kleine hand tecdor en het rijtuig rolde weg. „Twco idlerliofste kindoronzeido Richurd tot zijn vriend, toen zij 'thuis woor binuonglngen. Arthur zuohtto. „O, zoosprak Richard, „is 't al zóóver mot je?" Don volgenden ochtend waren do twee vrionden al heel vroeg op en na het ontbjjt gingen zjj eon rijtoertje maken. Maar or had oen morkwaardigo verandering mot Richard plaats gegrepon hjj, (lie den vorigen dag nog zoo vrooljjk on opgeruimd wns geweest, was nu stil. bjjna ernstig en zoo roden do twee vriondon zwijgend naast elkandor voort, daar ook Arthur in gedachten verzonken was. Over don vorigen avond werd geen woord gesproken, alsof men zoodoindu proboeren wilde, of men oIIcb vergoten kon. Op den derden ochtend, nadat Richard b\j zjjn vriend zijn intrek had gonomon, ging hij alleen op 't pad om, zooals hjj voorgaf, een geschikt onder werp te zoeken. Als hij soms niet tijdig genoog te rug was voor 't dinor, verzocht hij Arthur, hom to willen ver ntschuldigou, Maar do avond viel reods en geen Richnrd verscheen. Do Burgemeester begon zich al ongerust te maken, toen de knecht vau 't bad hotel hom een briofjo van Richard bracht, waarin deze hom schroef, dnt „onvoorzione omstandighedon" hom voorloopig in do badplaats hioldon, maar dut hij spoedig terug zou komen. Arthur schudde bjj 't lezon van dit briofjo hot hoofd, zonder dat dit Bchuddon hom do reden van Richard's wegblijven kon verklaren, en besloot, kalm pjes af te wachten, wat or verder gebeuren zou. Na vier dagen kwam do trouwelooze Richard bjj zijn vriond terug. Maar v i hjj veranderd De groote roodu baard was bolioorljjlc bijgeknipt en oen elegant zoinercostuum had de stoffige rotskloe- ron vervangen. „Zog me toch eens, besto vriend," begon Arthur, „waar je al dion tijd gozoton hebt? Je hol't zeker oen of ander avontuur gehad." „Dat nu juist niet," antwoordde Riohard, „alles ia doodeenvoudig en natuurlijk in zijn werk gegaan, n. ,i. v.i— ..w 4wum. eerst in 't bosch, allorloi zjjpadorW insloeg zonder te woten, waar ik torooht zou kon»u. Eindelijk was ik het bosoh uit en vóór mij lag oen dorp." „De badplaats natuurlijk?" vroog Arthur. „JuistDaar ontmoet Ik oen kennis van mij, dio me vraugt, of ik mot hom het ontbjjt wil gebruikon. Het zou onbeleefd zijn geweest, dit af to slaan on zoo ging ik mot hem tiaar de zaal van 't badhotel. Daar kwam ook mijnheer Holland." „Och kom I" riep Arthur verwonderd uit. „Hjj scheen hot hooi vroonul to vindon, (lat wjj nog geen gevolg hadden gogovon aan zjjn uitnoodi- ging om hem eens te komen opzoeken. Daarop ver zocht h'j mij to dluooron." „Met hom alleen?" „Neon, met do gehoolo familie." „Zoo, zoo!" „Neoti to zeggon, zou onbeleefd goweest sjjn, daar om dinoerdo ik dien middag bjj do familie Holland. Hot was er heul gezellig: ik zat tusschon Emma en Elizo in." „Zoo. zool" „JaMljnhoor Holland hud tuü verzocht, daar plaats te nomen on 't zou toch al heel org onbe- Foofd geweest zijn, als ik dut goweigerd had." (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1