Donderdag 1 Augustus 1901. No 5106. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. VIJF GULDEN BOFTE. AMERSFOOETSGHE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Teiephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het le aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Inkomstenbe lasting) over het dienstjaar 1901, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 30. Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van VVIJOK. De fd. Secretaris, W. 1). CAUDRI. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woens dag den 31. Juli aanstaande, des namiddags te 3 ure. Amersfoort, den 31. Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCII van WIJCK. I)s. F. C. Stelwagen, Evang. Lutherse!) predikant te Deventer, hoopt Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- thersche kerk hier. In de Remonstrantscbe kerk Zondag geen dienst. In verband met den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder zullen de troepen van dit garnizoen morgen te 12 uur parade houden, daarbij gecommandeerd door luitenant-kolo nel O. G. H. Heldring, van het 5e regiment infanterie, terwijl zij de honneurs zullen be wijzen aau kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, garnizoens-commandant. De parade zal worden gehouden op het voorterrein der Infanterie-kazernes waartoe het publiek toegang heeft door de hoofd poort aan den Arnhemschen weg. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden woonde Maandagochtend op de Vlasakkers de oefeningen bij van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie. Do Raad dezer Gemeente, gistermiddag met spoed geconvoceerd, vergaderde gister avond van 8.15 tot 8.32, voor de laatste maal onder voorzitting van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck als Burgemeester. Tegenwoordig waren 12 leden en de waar nemend Secretaris mr. Caudriafwezig met kennisgeving waren de heerenVisser, Ger ritsen, Van Beek en Hamers. Den heer Plomp werd naderhand toegang verleend. De notulen der zitting van 27 Juli werden zonder wijziging vastgesteld. De Voorzitter deelde nu mede, dat ingekomen waren goedkeuringen door Ge- (6. Slot.) „Ik had er ook wel bij willen wezen," zeide Arthur op eenigszins gemelijken toon, „boe ging het ver der „Ik had me natuurlijk voor 't diner een beetje netter in de kleeren gestoken. Na het diner gingen de familie Holland en Eliza met haar moeder in den tuin theedrinken en ik bleef van de partij." „Je bent vaat eens in den tuin gaan wandelen f" „Ja zeker. Eerst gingen wij allen te zamen, maar eindelijk was ik met éen van twee jonge dames ge heel allen." „Zoo, zool" „Ja. O, dat was zoo gezellig, zoo met ons beidjes I" „Met welke van de twee was je daar Richard scheen die vraag niet gehoord te hebben. Hij vertelde verder: „Ik pinkte een prachtige, don- kerroode roos en gaf haar die." „En toen/ Wat gebeurde er verder?" vroeg Arthur met gesmoorde stem. „Ze werd net zoo rood als de roos!" „Zoo, en toen?" „Toen gingen we op een bank zitten, een mooie, sierlijke tuinbank, weetje, van dat nieuwe model, dat men tegenwoordig zooveel ziet." deputeerden van hot eerste suppletoir kohier, de overneming van terrein aan de Beeke- steirische laan en van Knoesthof en van het Raadsbesluit omtrent den weg van den Kop pel naar den HooglaDdschen weg. Vervolgens deelde Z.Ed.Achtb. mede, dat tegen de toelating van het nieuw-benoomd Raadslid den heer C. J. Plomp geen bezwa ren waren ingekomen zoodat kon worden over gegaan tot zijn beëediging. De heer, Plomp wordt alsnu binnengeleid en legt de gevorderde eeden af in banden van den Burgemeester, die hem daarna ge luk wenscht en hoopt, dat hij veel zal kun nen tot stand brengen in hel belang dei- Gemeente, die ons allen zoo lief is. De Voorzitter zegt hierna Het heeft H. M. behaagd, mij bij besluit van 31 Juli met ingang van 1 Augustus le be noemen tot Minister van Kcloniën. Slechts ruim anderhalfjaar mocht ik ander maal hier werkzaam zjju ik gaf mij wederom met toewijding aan de Gemeente en had de verwachting, een reeks van jaren baar te mo gen dienen. Geroepen tot een omvangrijken werkkring waar veel te doen dient in liet belang van Nederland e i zijne Koloniën, aanvaard ik de roepstem, in het vertrouwen op Hem Die mij tot hiertoe steunde, van Hem de wijs heid vragend, die noodig is. Moge Amersfoort in gezonden zin in bloei toenemen. Van mijne belangstelling zijt gij verzekerd. Aan de Raadsleden, den Secretaris en de verdere ambtenaren en beambten een woord van dank voor den steun, mij verleend. Aan de iugezetenen van Amersfoort, voor de welwilllendheid waarmede zij mij blij ken van genegenheid hebben gegeven. In uw blijvende belangstelling beveel ik mij bij voortduring aan. Op grond van hetgeen ik zooeven heb meegedeeld, moest met spoed deze verga dering worden belegd, teneinde een tijdelijk Wethouder te benoemen, noodig ook door de de uitstedigheid van Wethouder Visser. Nadat z. h. st. besloten is tot urgentie en de heeren mr. Heyligers en Kleber benoemd waren tot leden van het stern-bureau, werd met 11 stemmen gekozen tot tijdelijk-Wet houder de heer C. Th. van Beek. Wethouder Celosse zeide nu on geveer Mijnheer de Voorzitter nu u op 't punt is, deze vergadering voor de laatste maal te sluiten, zij het mij vergund, een enkel woord te spreken. Voor de tweede maal neemt u thans af scheid van ons, nu geroepen aan het hoofd van een Departement. De eerste maal dat u van ons gingt, werd u benoemd tot een eer vol ambtvoor de tweede maal vonden wij u bereid het Burgemeestersambt aan te nemenhet doet ons leed, dat dit slechts zóo kort heeft mogen dureu, al verheugen j wij ons in het vernieuwd bljjk van vertrou* j wen, u door H. M. gegeven. Wellicht ver laat gij ons tegen uw zinwij zien u an dermaal met veel leedwezen van ons heen gaan. Een afscheid heelt immer iets droe- vigsmen stamelt een wensch, slaakt een zucht, wisselt een handdruk. Maar wij zijn dankbaar voor hetgeen gij voor de Gemeente deedt, toen en nu; wij prijzen uw werkzaamheid, uw ijver, en de liefde die gij in allen ernst aan de Ge meente gegeven hebt en danken u voor de aangename wijze waarop gij steeds met ons verkeerde. Wij wenschen u toe, dat geen teleurstel lingen uw deel mogen zijn, maar dat gij veel goeds tot stand zult mogen brengen voor ons gelief»' vaderland en zijn overzeesche bezittingeu. Dut Gods zegen in lengte van jaren ruste op u en de uwen. (Teekenen van instem ming). De Burgemeester dankte nu Wet houder Celosse voor het gesprokene en den Raad voor'de bewijzen van instemming en herbaalde, dat hij waarlijk niet gedacht had, dat deze periode van zóo korten duur zou zijn. Ik breng u nogmaals dank en wensch met een hartgrondig «Leve Amersfoort" doze vergaderiug te sluiten. Jhr. mr. T. A J. van Asch van Wijck legde hedenmiddag in handen van H. M. de Koningin den ambtseed af als Minister van Koloniën. In verband hiermee zullen hier eerlang verkiezingen moeten gehouden worden voor de Tweede Kamer (omdat de nieuw-benoemde Ministers hun ambt niet vereenigbaar achten met dat van Kamerlid) en voor de Provin ciale Staten. Uit den regenmeter hier werd op 7 regen- dagen in Juli afgetapt 48.4 m.M. neerslag. Het regende niet van 3 tot 23 Juli en na dien nog slechts op den 27, 28 en 30sten. In Hooimaand 1900 waren er 8 regendagen met 59.3 m.M. neerslag. In 1899, 1898, 1897 en 1896 waren die ge- tallen 9 en 61.4; 12 en 66.1 6 en 47.3; j 9 en 34.9. j Aan onzen vroegeren stadgenoot den lui tenant-kolonel G. J. Blaauw, van den stal' der genie, commandant van het le genie- commandaot, is bij Kon. besluit eervol ont slag verleend uit den militairen dienst on der toekenning van pensioen. Het nieuwe gemeenschappelijk spoorweg station werd hedenochtend zonder de minste plechtigheid in gebruik genomen. In twee versierde rijtingen werd gistermid dag te half drie de definitieve proefrit ge houden van de Amersfoortsche tram. Burge meester en Wethouders en de waarnemend Gemeente-Secretaris, de leden van de Kamer „Zoo! En toen?" „Toen hebben we druk niet elkanderzitten praten en eindelijk zijn we geëngageerd geraakt. Ik moet je de hartelijke complimenten van mijn meisje over brengen." „Mensch!" riip Arthur geheel buiten zichzelf, „ben je geëngageerd? Mét wie? Zeg het tocb, of ik wordt gek en razend. Met wie?" En hij pakte z\jn vriend bij zijn schouders en schudde den lachenden Richard door elkander. „Met wie „Met Elize Forbacb," antwoordde Richard droog jes. Arthur liet hem io9 en haalde diep adem, alsof hem een pak van 't hart was gevallen, want een zwart vermoeden was in zijn ziel opgerezen. „Met juffrouw Forbacb," zeide hij blijde, „dat is heerlijk! Van linrle gefeliciteerd, beste kerel!" „Dank je wel," riep Richard lachend, „maar als het nu eens de andere geweest was „Dan zou ik je vermoord hebben." „Zoo, zoo „Gelukkig kan je nu rustig blijven voortleven. Nu begrijp ik, waarom je zoolaug bent weggebleven. Heb je al de toestemming van Elize's moeder „Natuurlijk. Mama Forbacb is een allerliefsto da me, die terstond begreep, welk een braven schoon zoon zij krijgen zou en daarom geen tegenwerpin gen maakte." Arthur lachte en liet zich door zijn vriend haar fijn vertellen, wat er nog meer was voorgevallen. Intusschen liet hij weer een paar fleeschen cham pagne aanrukken om op 't geluk van het jonge paar te klinken en onder het genot van het schui mende vocht veruam Richard, hoe het met hart van zijn vriend gesteld was. Eindelijk besloten de vrien den samen een visite bij de familie Holland te gaan maken. Daar zou Arthur zijn best doen. of hij Emma kon overhalen, het voorbeeld van haar vriendin te volgen. „Hoe moet ik het aanleggen," vroeg Arthur, „om baar mijn liefde te verklaren „Een roos kan jij nu niet gebruikendie heeft al dienst gedaan," antwoordde Richard. „Je moet dus iets anders bedenken. Laat het maar aau 't toe val en de ingeving van het oogenblik over." Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan en toen de vrienden in 't badhotel waren aangekomen scheen het toeval hen niet te hulp te willen komen. Het eene uur vóór, het andere na ging voorbij en de arme Burgemeester verviel bijna tot wanhoop. Eindelijk werd het reeds donker en moest de te rugreis over een poosje aanvaard worden. Arthur had het behendig zoo weten te plooien, dat hij met Emma een beetje alleen achterbleef, toen het gezel schap een wandelingetje door den tuin maakte. Hij pijnigde zijn arm hoofd, hoe hij ziju liefde verkla ren zou. Zou hij voor haar op zijn knieën vallen als een romanminngar Of zou hij neeD, dat al les beviel hem niet, en hij vond zich akelig dom, dat hij maar geen inval kreeg. i „Vindt u ook niet, juffrouw Emma, dat er van die oogenblikken zijn, waarin men zich zoo allera keligst dom voelt?" zeide hij plotseling. „Hoe zoo vroeg Emma, terwijl zij stil bleef staan. „Ik vind mezelf op 't oogenblik zoo dom," ant- woorde hij, „Ik hob u zooveel te zeggen en ik kan van Koophandel en de Secretaris van dat college en enkele genoodigden hadden ge volg gegeven aan de uilnoodiging van Com missarissen der onderneming. Van de remise aan den Utrechtschen weg werd gereden naar den terminus in de Kamp straat, vandaar naar het station-Staats en van hier naar bet hotel »De vergulde Zwaan." Hier sprak de heer J. C. J. Pels Rijcken, Voorzitter van Commissarissen, enkele woor den van dank aan het Gemeentebestuur, dat de onderneming steeds zooveel welwillendheid, betoonde en aan den heer Van Eijsden, Di recteur der Utrechtsche tram voor diens belanglooze adviezen, daarbij de hoop uit sprekend, dat de onderneming veel moge toebrengen tot den bloei van Amersfoort. De Burgemeester verklaarde, dat het Ge meentebestuur dien steun gaarne bad ver leend, omdat het evenzeer meent, dat de onderneming in bet belang is van Amers foort, vooral met het oog op bet nieuwe sta tion, en bracht namens hel Gemeentebestuur zijn goede wenschen uit voor de onderne ming. Programma van het concert door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, Vrijdagavond te half acht te geven op het terras van »Amicitia'\ 1. „Jubel-Ouverture"C. M. von Weber. 2. 8etxuoT de l'opéra „Lucie de Lammermoor"Donizetti. 3. „Freuet euch des Lebens" WalzerJoh. 8trauss. 4. Grande fantaisie de l'opéra „Carmen"Bizet. 5. Ouverture „La Bohémienne" Balfe. 6. Czardas aus der Oper „Der Geist des Wojwoden"GrossmanD. - (ra. „Sérénata"Moszkowski. (6. „La Caravane", marohe oriëntaleAsch. 8. „Meijerbeeriana" groszes PotpourriArth. Seidel. Programma van het concert van Zondag 4 Augustus. 1. „The Stars and Stripes for ever", mar8chSousa. 2. Ouverture „Die Felsenmühle zu Estalfières"Reissiger. 3. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Fauat" en 7 parties Ch. Gounod. 4. Fantaisie de l'opéra „Stradella" Von Flotow. 6. Ouverture „Zampa, ou la fiancée de marbre"Hérold. 6. Aria aus „Stabat Mater" Rossini. 7. „Hochzeitsreigen", Walzer Bilse. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper „Tannhauser"Rich. Wagner. j In de Vrijdagavond in »De vergulde Zwaan" te houden vergadering van «Handel eu Nij verheid" zal de nieuw-benoemde Voorzitter, de heer I. van Hoogstraten, worden geïnstal leerd en zullen onder meer de Statuten wor den vastgesteld met het oog op de Konink lijke goedkeuring. geen woorden vinden. Ik wilde u zeggen, hoe on eindig lief ik u heb en kan er Diet uitkomenik wilde u zeggen, dat het leven zoDder u mij een on mogelijkheid is en ik vind geen Emma was tot over de ooren rood geworden, maar een lachje verhelderde haarj, .aat. „Wat vindt u niet-?" Hij zag haar in de oogen, waarit. een traan blonk. „Nu heb ik alles gezegd, wat ik zeggen wilde," riep bij uit. „Nu blijft mij nog over te woten, wat u op dat ulles antwoordt." y Wat Emma/ antwoordde Zij zeide niets, maar nam zijn rechterhaud. Jfclij trok baar naar zich toe en kuste haar een-, tweemaal en de maan zag lachend op dit tooneeltje nederze had wel eens meer zoo iets gezien, maar ze bleef toch veel van zulke tafereeltjes houden. De twee verliefden hadden de geheele wereld en allés Wat daarin was, velgelen en eerst toon papa Holland ben kwam zoeken, herinnerden zij zich liet tegenwoordige en bun plicht, hem op de hoogte van het voorgevallene te brengen. En aan betgelach eu gescherts van de geheele familie kwatn geen einde. Tóen men eindelijk aan tafel ging, om te soupeeren en niemand aan eten dacht, moest papa Holland zijn gezag als huisvader laten gelden en verbood lijj alle verliefde praatjesop straffe van vijf gulden boete, subsidiair twee dagen hechtenis, maar cellu lair."

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1