Binnenland. Stadsnieuws. beschikking gesteld, terwyl op ruime schaal exemplaren voor de pers in Nederland zijn verspreid, en eerlang ook in den handel zul len worden gebracht, zoodat kan worden aangenomen, dat een zeer groote publiciteit aan dit werk verzekerd is. Toen in liet najaar van 1000 do blyde tyding der verloving van II. M. de Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg zich in Nederland verspreidde, beeft tiet Bestuur Kmeend, nu deze Vorst in zulk een nauwe trekking tot Nederland stond te komen, dat aan Z. H. eenige mededeelingeu over de groote onderneming dor afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee moesten wor den gedaan en besloot het mitsdien tot hem een schrijven te richten, waarbij hem de arbeid der Zuiderzee-vereeniging, in eenige fraaie banden vervat, werd aangeboden. Bij Koninklijke Boodschap van 7 Mei 1001 werd door H. M. de Koningin een ontwerp van Wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee aan de Tweede Kamer der Staten-generaal aangeboden, dat, naar wy hopen, hot vraagstuk tot een eindelijke op lossing zal mogen brengen. Afdrukken van dit belangrijk wetsontwerp en van de daarbij behoorsnoe Memorie van toelichting werden nog in de zelfde maand aan de leden der Zuiderzee-vereeniging door het Dagelyksch bestuur toegezonden, waarbij later ook de kaart, met toestemming van den Minister van Wuterstaat, Handel en Nijverheid, kon worden gevoegd. Het ledental der vereeniging onderging een trapsgewijze vermindering en bedroeg in 1898 386, in 1899 371, in 1900 332 en zal in 1901 317 leden bedragen, voorzoover daarover ten minste op dit oogenblik te oor- decleuvalt. De ledenlijst is herzien en aau de leden der vereeniging toegezonden. De stand der geldmiddelen der vereeniging is niet ougunstig het saldo in kas waarmede 1901 aanving bedroeg 14GG7.555, hetgeen, vermeerderd met de coiilributiën die thans worden geïnd, wel voldoende zal zijn om de groote uitgaven die ons wachten, te be strijden maar daarbij mag niet vergeten worden, dat de vereeniging in Februari 1888 een rentelooze geldleening groot 190000 beeft aangegaan, onder verbintenis om aan de Naamlooze vennootschap welke te «eniger tijd baar onderzoekingen zal overnemen, de verplichting op te léggen deze geldleeüing terug te betalen. Aan het Üagelijksch bestuur ontvielen door overlyden de hoeren: prof. J. M. Telders den 30 Octoher 1900, mr. W. A. Bergsma den 15 Maart 1901 en mr. H. C. van der Hou- ven van Oordt den 15 April 1901. De heer D. A. Wittop Koning is door zijn bedanken als lid der vereeniging in het najaar van 1899 uit den kring van het algemeen bestuur getreden. De Donderdagavond verschenen «Staats courant" behelst de volgende mededeeling Het beeft H. M. de Koningin behaagd, by besluit van 30 Juli 1901, no. 41, met ingang van 31 Juli 1901 1o. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer mr. H. Goeman Rorgesius eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele eu gewichtige diensten door hem aan H. M. en aan den lande bewezen 2u. te benoemen tot Minister van Bin: »n- landsche Zaken den heer dr. A. Kuyper. hoogleeraar aan de Vrye Universiteit, i.J van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede, by besluit van 30 Juli 1901, no. 42: 1o. met ingang van 1 Augustus 1901 op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. W. H. de Beaufort, als Minister van Buitenlandsche Zaken mr. P. W. A. Cort van der Linden, als Minister van Justitie; jhr. J. A. Röell, adjudant in buiteugewunen dienst van H. M. de Koningin, als Minister van Marine; mr. N. G. Pierson, als Minister van Fi nanciën luitenant-generaal A. Kool, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Oorlog; C. Lclv, als Minister van Waterstaat, Han del en Syverheid; J. T. Cremer, als Minister van Koloniën, met duukbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan Hare Ma jesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen met ingang van 1 Augus tus 1901 tot Minister van Buitenlandsche Zaken mr. K. Mei vil baron Van Lynden, Secretaris generaal van het Permanente Hof van Abitrnge, lid van de Kers te Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Justitie, mr. J. A. LoefT, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot Miuister van Marine, den gepension- oeerden vice-admiraal G. Kruys, oud-Minis ter van Marine tot Minister van Financiën, mr. J. J. 1. Harto van Tecklenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Oorlog, den gepensinn- neerdeu luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewone» dienst van Hare Majesteit de Kouingin, oud-Minister van Oorlog tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. J. C. de Marez Oyens, ad ministrateur aan liet Departemeut van Wa terstaat, Handel en Nyverheid tot Minister van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck, Burgemeester van Amei-sfoort, lid vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal. ln de «Staats-courant" van Zaterdag wordt bericht, dat de audientiën van den Minister van Financiën zullen plaats hebben eiken Don derdag ie 12 uur, aan het Departement van Financiën die van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid eiken Donder dag te half twee aan het lokaal van zijn Departementdie van den Minister van Koloniën des Vrijdags om éen uur des na middags, aan hel Departement van Koloniën die van den Minister van Justitie eiken Woensdag des namiddags te half twee, aan zyn Departement De «Frankfurter Zeitung" wijdt een hoofd artikel aan ons nieuw ministerie en zegt, na een overzicht gegeven te hebben van de persoonlijkheid der verschillende Ministers, o. a. »op bet gebied van school en leger zal aan de bestaande wetten, welke het verplichte Staatsonderwijs op de volksschool en den persoonlijken dienstplicht hebben ingevoerd, wel niet veel te tornen zijndaarentegen bevatten deze wetten een aantal bepalingen omtrent vrijstellingen van schoolbezoek en militairen dienstplicht, die nu wel teu gunste der aanhangen van do regeerende partyen, met ruimte zullen worden uitgelegd." Voorts is het blad van oordeel, dat het te verwachten toltarief, waarvan de meerdere opbrengst moet dienen om in de kosten van invaliditeits- en ouderdomsverzekering der werklieden te voorzien, ten slotte op den rug der arbeiders zelve zal neerkomen. Wat dr. Kuvper's houding ten opzichte van den Zuid-Airikaanschen oorlog betreft, kan men met stelligheid zeggen, dat hij •scharfer und feuriger in's Zeug gegangen" is voor zijn Afrikaansche stamgenooten dan een toekomstig Minister-president eigenlijk wel paste. Aan den vorige» Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer De Beaufort, is dikwijls «Lassigkeit und Schwachmut" in de Boerenzuak verweten. Weldra zal nu blijken, of de critici van den beer De Beau fort, nu zij zelven het beft in handen hebben, voor de Boerenzaak meer zullen vermogen te doen dan bet afgetreden liberale Kabinet. Ds. Beijer, predikant in de Zuid-Afrikaansche Republiek, trad hier gister- voormiddag op in de Sint-Joriskerk en mocht zicli verheu gen in een talrijk en belangstellend gehoor. Aan het einde der godsdienstoefening word ten bate zyner door den oorlog noodlijdende gemeenten een schaal-collecte gehouden, die opbracht de som van f 143,05. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der is hier Vrijdag op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare gebouwen en uit particuliere woon huizen, liet bespelen van bet carillon en bet houden eener groote parade door het garni zoen. Des avonds was er groot concert op het terras van «Amicitia" terwijl in de concert zaal de leden der Onderofficiers-societeit een zeer geanimeerd feest gaven, waarvan de generale repetitie Donderdagavond werd bij gewoond door de korporaals en manschappen der verschillende korpsen van het garnizoen. De nieuwbenoemde Minister van Koloniën jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck heeft voorloopig intrek genomen in het hötel Bden Ouden Doelen" te 's-Gravenhage. Aangaande hem schrijft de »Arnh. Crt.": Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck, Burgemeester van Amersfoort en lid der Eerste Kamer, treeft op als Minister van Koloniën. Een titel daartoe is zijn vervul ling van het gewichtig ambt van Gouver neur van Suriname, waardoor hy zeker ge acht mag worden van den toestand en de behoeften van die Kolonie volkomen op de hoogte te zijn. Is 'tniet te ontkennen, dat de West-Indische Koloniën steeds min of meer als stiefkinderen zijn behandeld, het optreden als Minister vari een man die ge heel bekend is met Suriname, mag derhalve als een gunstig roorteeken beschouwd wor den voor deze, naar aller getuigenis rijke, maar niettemin weinig bloeiende Kolonie. Maar met Oost-indië is de beer Van Asch van Wijck, althans van nabij, volkomen onbe kend en, in verband met hetgeen het program van urgentie der anti-revolutionnaire party ten aanzien van de Koloniën behelst, waar zij blijkbaar geen stoffelijke, zooveel te meer godsdienstige belangen kent, welke er drin gend behartiging eischen, is er inderdaad weinig aanleiding, van het optreden van de zen Minister van Koloniën voor onze Oost bijzondere verwachtingen te koesteren. In- tusschen, de .heer Van Asch van Wijck heeft zich in de verschillende door hem bekleede ambten en betrekkingen een werkzaam en voortvarend man getoond en heeft zich daarin vele vrienden weten te maken, zooals o. m. is gebleken uit de groote ingenomenheid, waarmede, ook van de zyde van politieke te genstanders, zijn benoeming voor de tweede maal tot Burgemeester van Amersfoort, na zijn terugkeer uit West-Indië, door de inge zetenen dier Gemeente is begroet. De »Staats-Ct" behelst de volgende mede deeling De Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, ha bij de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September 1901 aftreden, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als lid der Staten-Generaal kan optre den en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaats een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal moet plaats hebben in het kiesdistrict Amersfoort heeft goedgevonden te bepalen dat de verkiezing in het kiesdistrict Amers foort zal plaats hebben op Dinsdag 13 Augustus e. k., dat de stemming, zoo noodig, voor deze verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 20 Augustus e. k. en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag '27 Augustus d. a. v. De heer Secretaris der Gemeente, jhr.inr» B. W. Th. Sandberg, is van verlof terugge keerd en heeft zijn function hervat. Na afgelegd vergelijkend examen voor toe lating als cadet bij de Kon. Militaire Aca demie te Breda zijn o. a. voor een plaatsing bij die inrichting op '28 September in aan merking gebracht onze vroegere stadgenooten de cadetten der Cadettenschool te Alkmaar: W. Storm vau Leeuwen en J. H. Wessoling, en wel voor de cavalerie O. I. L. en de artillerie O. I. L. Bij het examen voor toelating als adel borst bij de Kon. Nederlandsche Marine is o. a. geslaagd de jongeling A. W. Sta verman, leerling der Hoogere Burgerschool hier. Onze stadgenoot de bloemist A. M. van Bemmel (Stations-plein) behaalde op de bloemententoonstelling te Apeldoorn: den lsten prijs, zilveren medaille, voor de schoon ste Fuchsia's; den lsten prijs, zilveren me daille, voor de schoonste bont bladige Zona- lenen een extra-prijs, zilveren medaille, voor Frocena Daucette. 't Is nu de vacantie- en reistijd en onze Postkantoren worden overstroomd met geïl lustreerde briefkaarten, maar menige kaart komt daaronder voor, waarmede tegen de Postwet wordt gehandeld en welke de ont vanger dientengevolge straf port doet beloopen. De Directeur van het Postkantoor verzoekt ons daarom het volgende onder de aandacht onzer lezers te brengen Prentbriefkaarten aldus blijkt de offi- cieele naam van geïllustreerde brief kaarten te zijn moeten naar het binnenland met 21/a en naar het buitonland met 5 cent ge frankeerd worden. Op de achterzijde van deze briefkaarten mogen, evenals op gewone, allerlei schriffelijke mededeelingen geplaatst worden. Prentbriefkaarten als drukwerk te ver zenden, moeten naar het binnenland met 1 cent en naar het buitenland met 21/, cent gefrankeerd worden. Die, welke zonder om slag verzonden worden, mogen niet kleiner dan 6 bij 9 cM., en niet grooter dan 13 bij 18 c.M. zijn. Op de drukwerk-prentkaarten mag geen enkele schriftelijke bijvoeging voorkomen dan alleen de naam, het beroep en de woon plaats van den afzender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen als «gegroet", sm. h. g.", p.f., p.c. en derge lijke zijn verboden. Ten slotte mogen noch op prentbriefkaar ten, noch op drukwerk-prentkaarten plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. De chef van dienst v^in weg en werken der H. IJ. S. M. verzoekt ons meetedeelen, dat met ingang van heden voor het verkeer is afgesloten de parallelweg len Zuiden van het spoorweg-emplacement van het voorma lig Oentraal-station tusschen Roesterweg en ouden Soesterweg, zulks in verband met de uitvoering van werken voor het gemeenschap pelijk station. De dienst op het nieuwe station is thans geregeld. Donderdag liet hij zeer veel te wenschen over, een natuurlijk gevolg van al het nieuwe, het nieuwe gebouw, het nieuwe personeel, het nieuwe sein-niacerieel en vooral den dub belen dienst van H. IJ. S. M. en N. C. S. Het moge waar zijn, dat enkele wat erg gejaagde reizigers mopperden over de ver traging, aan het beslist optreden van den stations-chef, den heer Sesseler, die geen enkele trein wilde doen binnenkomen of vertrekken voor en aleer alles »veilig" was, is liet te danken, dat geen enkel ongeluk is gebeurd. Met zeer veel geDoegen woonden we Za terdagavond een gedeelte der uitvoering van de muziekvereeniging sCascilia" bij en ver baasden ons over de groote vorderingen wel ke haar leden hebben gemaakt. Ten volle werd het bewijs geleverd, dat door ernstige studie en onder vakkundige leiding «Csecilia" alras zal worden een dilet tanten- muziekkorps waarvan heel wat te verwachten is. Dat die gunstige indruk ook door het pu bliek werd gedeeld, bewees wel de groote aandacht waarmee de nummers werden aangehoord en de ongewoon velen die om de tent hadden post gevat. Van de tram is vooral op de eerste dagen een zeer druk gebruik gemaakt, men zegt zelfs 100 personen per dag, doch zij blijkt nu reeds in een bepaalde bqjioefte te voor zien en zeer populair te zullen worden. Blijkens advertentie in dit nummer wordt den leden van nAmicitia" Donderdagavond door het Bestuur een extra-concert aange boden, te geven door de zeer gunstig bekende »Erste Berliner Damen-Kapelle" onder di rectie van Fraulein H. Brandt. Het programma hopen we nog intijds be kend te kunnen maken. Kapitein J. J. van Toorenenbergen. van het 5e regiment infanterie hier, wordt overge plaatst bij het 7e regiment te Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e lui tenant bij liet 5e regiment infanterie de cadetten H. VV. Matthes en I. J. Froger, van de Kon. Militaire Academie te Breda. Luitenant G. J. Koek, van het koloniaal werf-depöt overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie, is ingedeeld bij het op bataljon te Utrecht. De reserve-luitenants D. H. Schilling en M. Rullen, van het 5e regiment infanterie, ko men morgen voor den tijd van twee maan den onder de wapenen. Aan de manoeuvres van het 5e regiment infanterie rond Amersfoort zal niet worden deelgenomen door de veld-eskadrons van het le regiment huzaren. Bij de Rijschool hier worden eerlang ge detacheerd de nieuwbenoemde luitenants H. D. Simon, C. S. Sixma baron Van Heem stra, H. J. van Rijssen, P. H. M. Teupken en H. A. M. Sassen, van de cavalerie hier te lande, en J. Reiche, J. G. Koopman en H. L. Stennekes, van de cavalerie O. J. leger, allen herkomstig van de Kon. Militaire Aca demie te Breda. Paardenarts le klasse J. N. Ballangée, van het le regiment huzaren hier, zal bij de na- jaarsoefeningen der 3e divisie, van 10 tot '25 September, belast worden met den vétérinai re» dienst. Een ook hier zeer bekend jong officier der huzaren te Zutpben ging nnder zijn collega's de stoute weddenschap aan om in 2lj2 uur van daar naar Deventer te zwemmen! Die weddenschap heeft hij gewonnen. Hy legde den afstand af in 21/2 uur, was weinig ver moeid, doch zag blauw toen hij te Deventer aankwam. Hij werd per roeiboot van Zut pben gevolgd, in geval van gevaar. Nu be hoorlijke rust brachten zijn collega's uit Deventer hem 's avonds per stoomboot naar 1 Zutpben terug. In de thans geldende bepalingen betrekke lijk het verblijf onder de wapeneu van de reserve-officieren is bij Kon. besluit wij ziging gebracht. De reserve-tweede luitenant moet in het jaar zijner benoeming tot dien graad of uiterlijk het volgende tusschen 1 Mei en 1 October gedurende 6 achtereen volgende weken onder de wapene' bly ven hetzelfde moet geschieden eenmaal om de twee jaar na dit verblijf, alles behoudens dispensatie. Met goedkeuring van den Mi nister van Oorlog kunnen reserve-officieren na het verplichte verblijf nog vrijwillig 6 weken onder de wapenen blijven. »Alarm II" van luitenant G. J. A. A. ba ron Van Heemstra behaalde gister bij de courses op Woestduin den 2den prijs in den wedren op de vlakke baan over 1200 M. Bij de Zaterdag in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Utrecht gehouden aanbestedingen voor het maken der nieuwe bestratingen op de groote Rijkswegen 1e klasse van Laren over Amersfoort naar Hoevelaken en van het landgoed »Volle»hoven" naar de Grebbe, in twee perceelen, zijn voor bet eerste perceel (raming f2200) geen inschrij vingen ingekomen, voor het tweede perceel (raming f 1800) drie, van welke twee -on geldig werden verklaard, voor de massa (raming f4000) vier, van welke de hoogste f3925, de laagste, van C. Krachten Jz. te Utrecht, f3571 besomde. De gunning is onder het gewoon voorbe houd geschied. Donderdagmiddag ontstond een ernstige schoorsteenbrand in het rookhok der slacht plaats van den heer R. aan de Vijverstraat, vermoedelijk door het breken van het touw waaraan een zijde spek hing, die daardoor in het vuur viel. Door het beleidvol optreden van brand-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2