Binnenland. Gemengd Nieuws. spelen, volksspelen, ringrijderij met karretjes en fietsen, én uitvoering der Zangvereeniging voorden huize Schaffelaer. Het feest wordt besloten met een fakkel- of lampionoplocht door het dorp. De opening van den spoorweg De Bilt Zeist is thans definitief bepaald op Donderdag 29 Augustus. Ingelegd worden een 17-tal treinen in beide richtingen, duur per rit gemiddeld 25 min., vertrekkende resp. ten 6.59, 8.18, 8.50, 10.13, 11.05, 12.05,1.12,2.00,2.43,4.20, 5.15, 6.00, 7.10, 8.25, 9.10, 9.58 11.10, van Utrecht en ten 6.20, 7.35, 8.15 9.15, 9.55, 10.45, 12.32, 1.10. 2.00, 3.08,3.59,5.07,5.50, 7.55, 9.00, 9.15 en 10.35 van Zeist waarvan de treinen ten 7.35, 10.45, 3.08 en 7.55 uit Zeist doorgaan naar Amsterdam _W. P. en omgekeerde treinen van 9.37, 2.05, 4.37 en 9.20 van daar naar Zeist. Mede zullen verschillende der genoemde treinen loopen tussclien Zeist—-Baarn Amersfoort via De Bilt, terwijl te Utrecht aansluiting wordt gegeven op de meeste treinen in de richting Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem en Den Bosch. De bouw van het tweede pomp-station te Soesterberg der «Utrechsche Waterleiding maatschappij" is opgedragen aan den minsten inschrijver, den heer P. A. van Rijn, te Hilversum. Op honderd menschen die benijd worden, komt slechts éen benijdenswaardige voor. Het omvangrijk werk der achtste tienjaar- lijksche volkstelling is thans voltooid met de publicatie van het 12c deel, bevattende de uitkornslen der telling over het geheele Rijk, nadat achtereenvolgens de elf provinciale deelen het licht hebben gezien. Op 31 December 1899 woonden in Neder land 5104137 zielen, waarvan 2583535 vrouwen en 2 520 002 mannen. In het geheele Rijk waren 1024277 huis gezinnen; 890347 mannelijke en 133 930 vrouwelijke hoofden van gezinnen 1307 415 mannelijke en 1 218113 vrouwelijke kinde ren personen in dienstbetrekking: 6820 m. en 165312 vr.overige leden der gezinnen 169 761 m. en 977 503 vr. Afzonderlijk levende personen: 34988 in. en 54207 vr. Het aantal gestichten en instellingen, waar menschen onder éen Bestuur samenwonen, bedroeg 2035, met een bevolking van 60 561 m. en 54361 vr. Er waren 31805 Duitscbers, 14903 Bel gen, 1307 Engelschen, 1018 Franschen, 555 geborenen in Oostenrijk-Hongarije233 Ita lianen 2578 uit andere landen 270 van on bekende nationaliteit en 260 van geen na tionaliteit totaal 52 989 vreem delingen en 5 051 118 Nederlanders. Aantal onsehuwde mannen 1 500 178, idem vrouwen 1 561 358, gehuwd te zamen wonen de 837 475 rn. en 838 247 vr.gescheiden van tafel en bed 1417 in. en 1712 vr.; weduw naars 89355; weduwen 178 443; gescheiden van echt 2131 m. en 3740 vr.burgerlijke staat onbekend 46 m. en 35 vr. Kerkelijke gezindten: Nederd. Hervormden 1217 200 m. en 1 253821 vr.Waalsch-Her vormden 4370 rn. en 5487 vr.Remoilsti ten 9040 in. en 11 707 vr.Ghristelijk-gere- formeerden (afgescheidenen) 26614 rn. en 28015 vr.; Doopsgezinden 27 690 m. en 30099 vr.Evangelisch-Lutherschen 34011 m. en 36235 vr.behoorende tot de Gereformeerde kerken 177 751 m. en 483378 vr.Roomsch- katholieken 886678 rn. en ?K)3 483vr.oud- roonischen 4269 m. en 4485 vr.Nederd. Israëlieten 47 478 m. en 50 865 vr.Poi geesch Israëlieten 2628 m. en 3017 vr.; per sonen behoorende tot een andere kerkelijkf gezindte 8158 m. en 9657 vr.personen be hoorende tot geen kerkelijke gezindte 64 200 m. en 50979 vr.personen van wie de ker kelijke gezindte onbekend was 70 rn. en 41 vr. De bladen hebben bij de gewone korri- kommei'-schaarschte aan nieuws, zich lang beziggehouden met de vraag of hot al of niet met voorkennis van dr. Kuyper was, dat er op den eersten Zondag den besten na zijn optreden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is gewerkt. Ook ui bleek reeds ten volle, dat de Minister er geen last toe heeft gegeven, blijft hot niet temin een merkwaardige speling van het toeval, dt'.t de voorstander van Zondagsrust by uitnemendheid, zij het ook indirectelijk, oorzaak is geweest -lat de ambtenaren aan zijn Departement den dag des Heeren heb ben moet ontheiligen. De zuak zelve intereseert ons echter min der dan een mededeeling, welke tengevolge van de gedachtenwisseling in de pers over deze quaestie door de »Midd. Crt." is open baar gemaakt. Een Haagsoh berichtgever van dit blad namelijk, willende verklaren hoe het kwam, dat er Zondag 4 Augustus op de afdeeling comptabiliteit moest, worden ge werkt, verzekert dat dr. Kuyper 'sZaterdags te voren met de ambtenaren de Begrooting voor 1902 heeft behandeld, welke Maandag d. a. v. bij Financiën moest zijn ingediend, wat alleen mogelijk was, indien de gewijzigde hoofdstukken s Zondags in liet net waren overgeschreven. Dr. Kuyper had namelijk nog eenige ver andering gebracht in de door het vorige Ministerie reeds vastgestelde totalen. Vol gens den berichtgever der «Middelb. Ct." zijn er' belangrijke bedragen geschrapt en juist dit schijnt-ons het gewichtigst uit het geheele Zondagsrustdebat. Geschrapt zijn namely k in haar geheel de uitgaven, die de uitvoering van Woning en Gezondheidswetten medebrachten. Ver der zijn veranderingen gebracht in de cijfers, die betrekking hebben op de verhoogde sub- sidiën, aau particuliere scholen te verleenen. Behalve deze aderlatingen, heeft de Leer plicht het nog moeten ontgelden. In het algemeen was er, de Begrootirfgen van alle ministeriën te zamen genomen en opgemaakt door de afgetreden Ministers, een zeer aan zienlijk tekort voor 1902. Ook nu nog wordt er op een tekort van eenige raillioenen ge rekend, dat natuurlijk als een uitstekend argument zal dienen ter bepleiting van ver hoogde invoerrechten en protectiemaatre- gelen. Tot zoover de mededeeling van den Haag- schen berichtgever, die blijkbaar goed is ingelicht, misschien wel uit de school klapt. Men zal eerst de officieele indiening (Ier Begrooting moeten afwachten om omtrent de juistheid dezer mededeelingen zekerheid te krijgen. Doch indien liet bevestigd wordt, dat het eerste werk van liet nieuwe minis terie is geweest de sommen te schrappen noodig voor de uitvoering der Woning- en Gezondheidswetten en het beknibbelen op die der Leerplichtwet, dan mag zeker van een slecht begin worden gesproken. Het is moeilijk te gelooven, dat dr. Kuy per reeds dadelijk het sociale manteltje aan den kapstok heeft gehangen. Deed hij liet inderdaad, hij zou zijn eigen glazen inslaan en ook de Christelijke arbeiders van zich vervreemden. Daarom zouden wij het eerst moeten zien om het te kunnen gelooven. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft tut den nieuwen Minister van Binnenlandsche zaken een brief gericht, waarin hij herinnert, dat »De Standaard" in April 1898, naa.. aanleiding van de afwijzende beschikking van den Officier van Justitie te Leeuwarden op de aanklacht van meineed tegen Gatze Haitsma, schreef: «Wij gelooven, dat hier mede de (Hoogerhuis-) zaak niet uit zal zijn. Als de justitie geen ander materiaal kan bij- breugen, waardoor de schuld overtuigend blijkt, dan zal de agitatie sterker worden. Wij vertrouwen, dat deze zaak alsnog aan de orde zal komen, want indien deze zaak niet komt tot revisie, zuodat het volle licht in de openbare terechtzitting schijne, dan is de geheele anti-revolutionnaire partij geroe pen lot een ernstig verzet tegen het weg moffelen van zulk een belangrijke rechts-- quiestie." Daar tot heden de revisie is uitgebleven, verzocht de heer Nieuwenhuis aan dr. Kuv- por, deze thans te willen bevorderen. In het Chr. weekblad «Neerland's Volks blad" lezen we omtrent den nieuwen koers o.a. «Zonder de nu ietwat minachtende ver onderstelling te uiten, dat het Ministerie bestaat uit dr Kuyper en zeven Secretaris sen-generaal aan liet hoof'd der andere De partementen, kan toch worden opgemerkt, dat geen enkel man van groote politieke be- teekenis naast hem zitting neemt, die het Kabinet een dubbelen naam zou kunnen schenken. Het heeft dit voor, dat verdeeld heid van het Ministerie lichter vermeden wordt en het aan homogeniteit weinig te wenschen overlaat. Een nadeel is, dat vrij- antirevolutionnairen en Chr. historischen zich vryer tegenover het Kabinet zullen voelen en hij stemmingen wellicht daurvun op voor den Minister-president minder pleizicrige wij ze blijk kunnen geven. Gelukkig echter, dat al te hevige partijdaden ook in de Kamer critiek kunnen uitlokken, die anders om des lieven vre-les wilde achterwege zou geble ven zijn." Voorts houdt do schr. op zeer gepaste wijze zyn geestverwanten voor, dat geduld een zeer schoone zaak is, ook ten aanzien van een eigen ministerie. «Op twee voorname punten hebbe men zich te wachten voor teleurstelling: het on derwijs en de houding tegenover Engeland in zake den Zuid-Afrikaanschen oorlog. We gelooven niet, dat de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, zelfs in een Kabinet- Kuyper, zich zal laten verlokken tot onvoor zichtige daden. Daar ziet hij niet naar uit. Do houding van oir. De Beaufort heeft zeer velen in den lande geërgerd. 01' hij anders heelt kunnen handelen dan hij deed, wagen we niet te beslissenmaar zeker is wel, dat zijn gedrag in vele opzichten dat van zijn opvolger gebonden heeft. En wat tiet onderwijs betreft: de stolling van het Unie-ontwerp geelt wel oen doel aan, maar is nog lang geen wetsontwerp. Bijna de gansohe 19e eeuw door heeft men in Nederland gezocht naar een goede oplos sing der netelige schoolquaestie, bergen pa pier er over volgeschreven, tal van midde len beproefd, en tal van jaren beheerschte de schoolstrijd den gcheelen politieken toe stand, gelijk hij ook ditmaal nog een belang rijken foctor vormde. Men kan zich bij eenig nadenken wel voorstellen, dat zoodanige quaestie niet met een hand-omdraaien in or de gebracht wordt, en liet zelfs zeer de vraag is, of zy reeds in dit vierjarige tijdvak haar besluit vindt." Ziedaar inderdaad verstandige woorden. De stand der partijen in de Tweede Ka mer is thans de volgende: Links. Rechts. 26 l.beralen. 25 Katholieken. 9 vrijz.-democr. 23 anti-rey. 7 socialisten. 8 vrij-antirev. 2 Chr. historischen. 42" 58 Er is dus sedert de periodieke verkie zingen geen verandering gekomen in de verhouding tusschen rechter en linkerzijde. Wanneer we nagaan, zegt de iZutpb. Crt.", hoeveel Tweede Kamerleden van adel zijn, dan vinden we onder de 1U0 Kamerleden 21 die van adel zijn, met name: 13 jonk- heeren, 6 baronnen en 2 graven. Van dezen beiiooren 4 jonkheeren tot de oud-liberaleo, 4 jonkheeren en 3 baronnen tot de anti-rev., 1 jonkheer, 2 baronnen en 2 graven tot de vrij-anti-rev., en 4 jonkhee ren en 1 baron tot de katholieke partij. Percentsgewijze wordt de verhouding aldus Van de katholieken in de Kamer is 20 pel. van adel; van de anti-rev. ongeveer 29 pet.; van de oud-liberalen ongeveer 44 pet.en van de vrij-anti-rev. partij pl. m. 83 pet. De sociaal-democraten, de vrijzinnig-demo craten, do vooruitstrevend-liberalen en de Cliristelijk-hïstorischen hebben in de nieuwe Tweede Kamer geen afgevaardigde die vau adel is. In de dezer dagen door het Centraal Bu reau voor de statistiek uitgegeven «Statistiek der periodieke verkiezingen in 1901" kan men lezen, zegt «Het Volk", dat bij de verkiezingen voor de Provinciale Saieu te Groningen de liberale heeren 51.1% tot 57.4% yan het aantal uitgebrachte geldige stemmen (3654) verkregen, de heer Wig- boldus, anti-rev., 20.3%, en onze vriend Nan- ninga 9.0%. Toch had de voorlaatste 742 en de laatste 1330 stemmen. In onze onnoozelheid zouden we dus mee- nen, dat het verhoudingsgetal voor de laatste ongeveer 36.4 was, meent het blad en liet ver volgt Het is te hopen, dat dergelijke fouten in deze statistiek niet talrijk zijo, daar zij anders onbruikbaar zou moeten worden ge noemd. Een waardige tegenstander van het geval van den agent, die een jongen arresteerde «omdat bijl niet uit elkaar wou gaan", komt voor in het Arnsterdamsche politioraport. Daar toch is te lezen, dat naar liet bureau Ferdinand Bolstraat een man gebracht werd die een zingende menigte telkens tot aan sluiten aanspoorde ais zij door de politie uiteengedreven was en «om den politie-agent heen bleef draaien, waardoor deze geheel ingesloten was, zoodat hij met de sabel, na behoorlijke sommatie, er zich doorgeslagen heeft." Drie burgei's verleenden flink assis tente bij dit verrassende geval. In Smallingerland lieten de melkverkoo- pers omroepen, dat de melkprijs per Liter met éen cent werd verhoogd doch nauwe lijks was dit geschied of de burgers lieten omroepen, dat zij dien prijs niet wilden be talen Een droevig stukje is verleden Donder dag uitgehaald in liet Evangelisatie-gebouw van den heer Arie Weltevreden te Zierikzee. De «Zieriks. Nieuwsbode" geeft de vol gende bijzonderheden De man, die omstreeks negen uur in het gebouw brand ondekte, wendde onmiddellijk pogingen aan om dien te blusschen. De deur van de woning werd geforceerd en bij hot binnentreden zag men terstond, dat hier de toeleg bestond oin kerk en woning aan de vlammen prijs te geven. Gelukkig, dat die toeleg intijds verijdeld geworden en de brand in zijn geboorte gesmoord is. De gevolgen waren anders, bij den feilen wind die er woei, niet te overzien geweest. Het plan van den brand was slim bedacht. Dat de berekening faalde, is vermoedelijk te wyten aan een onopzettelijke vergissing. Men had in /erschillende vertrekken wek kers geplaatst, en deze door middel van draden verbonden inet brandende petro leumlampen. De lampen waren zoodanig gesteld, dat zij, wanneer de wekkers afgin gen, subiet moesten kantelen en op den grond vallen. Bovendien was indien ten- j gevolge van den val de lamp mocht uitgaan, aan elke lamp door middel van een draad i een ander licht bevestigd, waardoor de pétro- Jeum, die zich door den val op den grond zou verspreiden, moest vlam vatten. Nu stonden van de zeven wekkers zes op elf 1 uur, terwyl de zevende, die in de kerk was geplaatst, op kwart voor negen was gesteld. I Zeer waarschijnlijk is dit een vergissing ge* I weest. Vermoedelijk heeft de dader bedoeld den wekker te plaatsen op kwart voor elf. Aan die dwaling is het dan ook waarschijnlijk te danken, dat de brand verijdeld is en mogelijke groote rampen zijn afgewend ge worden. De voorganger van de kerkelijke richting, die in het kerkgebouw oefent, de heer Ariè Weltevreden, was voortvluchtig doch is Vrijdag te Zwolle aangehouden en te Zie rikzee waar hij door de verontwaardigde bevolking zeer warm ontvangen werd in verzekerde bewaring gebracht. Voor men ons mededeelt, wordt in Sep tember aanstaande te Rotterdam de eerste Christelijke Hoogere Burgerschool met vijf. jarigen cursus geopend. Aan die Chr. H. B. S., die met éen klas se begint maar toch een volledigen cursus van vijf jaren zich ten doel stelt, zal ter stond reeds verbonden zijn een klasse voor Handelsonderwijs. De officieele naam der school luidt .-School voor Middelbaar- en Handelsonderwijs. De heer A. M. Molenaar aldaar is Secretaris der vereeniging door welke de school wordt opgericht. Aan de karakteristieke Zuid-Afrikaansihe instantané's van jhr. C. G. L. Sandberg in het jongste Gids-nummer ontleenen wij de volgende, getiteld Brandwacht (schildwacht) Bij de water-reservoirs aan het station New-Castle zijn schildwachten geplaatst, daar men voor kwaadwilligen gewaarschuwd is. Een der spoorwegambtenaren heelt zijn woonwagen vlak bij een dezer tanks en op reis geweest zijnde, weet hij bij zijn terug komst niets van de pas sinds kort genomen maatregelen. 't Is laat en donker'slechts de hoognoo- dige lichten branden op het station. Hij wil naar zijn verblijfplaats en is daar reeds dicht bij, als een geheel onverwacht: «Wie is daar?" hem ter plaatse vastwortelt. »Hé, dat lijkt of daar een wacht staat?" «Ja, en wie is jij?" »lk ben de man van de spoor, en ik woon daar in dien wagen." »Gee die woord dan „Het wachtwoord? Maar kerel, dat spijt me, ik weet het niet." «Dan kan ek jou uie laat passeer uie." «Maar man, ik woon daar in dien wagen, waar dat licht brandtik moét toch naar mijn buis!" »Kom een bietje nader, dat ek jou sien kan De ander gehoorzaamt. »Ja jij lijk daarom (toch) allright, en is jij die man van die spoor?" »Ja ou-vriend, ken jij mij dan niet?" «Nee, maar jij lijk daarom allright en ek sal jou daarom die woord maar sè, dat je hom weet voor een andere keer. Maar 't is een groot geheim, hoor! Kijk, as ek jou nou sic, roep ekKoël (kogel), en dan ant- woor jij halt, en dan weet ek, dat 't rech is." «Maar neen, ou vriend, nu geloof ik, dat je verkeerd bentik denk, jij moet halt roepen en dan moet' ik kogel zeggen." «Nee maat, jij is fout, ek roep koël en dan roept jij halt »Maar luister nou; als ik aankom, dan moet jij mij toch stoppen, niet waar, en daarom roep jij haltDan sta ik stil, en om nu te weten ot ik geen vijand ben, vraag je mij 't wachtwoord en dan zeg ik kogel Na een oogenblik nadenken «Ja ou-neef, ik geloof daarom (toch) dat jij rech is. Ek siet, jij is alweer een van die geleerde Hollanders, né? Goe'n avend." Een soldaat van het Kon. Pruische (West- faalsche) regiment vesting-artillerie no. 7,in garnizoen te Keulen verliet in Februari 1900 zijn korps, wist in Zuid-Aïrika te komen en sloot zich daar bij Rotha's Boeren aan. Hij vocht bij Johannesburg en Pretoria, maar zyn troep werd door de Engelschen opPor- tugeesch gebied gedrongen en daar ontwa pend. Hij vvenl naar Portugal gebracht, waar hij verlof kreeg naar zijn land terug te keeren. Eenige dagen geleden gaf hij zich vrijwillig bij zijn regiments-commandant te Keulen aan. De krijgsraad verklaarde hem schuldig aan desertie, maar veroordeele hem slechts tot een onbeteekende straf, op grond, dat de beklaagde zich altijd goed gedragen had en hij «uit edele beweegreden" gedeser teerd was. Men heeft uitgerekend, dat in een mensch van gemiddeld 68 Kilogram, zooveel eiwit zit als in 1200 kippeneieren. Indien deze persoon lot gas vervormd wordt, geeft hij 98 ku bieke Meter gas en genot g waterstof om een ballon met een stijgkraeht van 70 Kilo gram voort te bewegen. In den normalen toesland bevat hei monschelijk lichaam ge- nenoeg ijzer om zeven flinke spijkers te doen fabrirceren, zooveel vet om 6 Kilo kaarsen te maken en zooveel koolslof om 65 groote potlooden te verkrijgen. Docli dat is nog lang niet. alles! Niet minder dun 820 000 lucifers kunnen mot behulp van de aanwezige phosphorus gemaakt worden, verder zijn aan-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2