Maandag 16 September 1901. No. 5119. 50e Jaargang. Feuilleton. DE SCHAT. Buitenland. PHOENIX-BBOUWEBIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AUEHSFQORTSCEE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën I6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /"1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. I)e GEDEPUTEERDE STATEN van UTRECHT, Gezien een ingekomen schrijven van den heer jhr. mr. H. M. J. van ASCH van WIJCK, hou dende mededeeling, dat hij door het aannemen van de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der JStaten-Generaal ophoudt lid der Proviuciale Staten van UTRECHT te zijn Overwegende, dat in de hierdoor ontstane va cature in de Vergadering der Staten van deze Provincie voor het kiesdistrict AMERSFOORT behoort te worden voorzien Gelet op de artikelen 6 en 7 der Provinciale Wet; Gezien de Wet van 5 November 185*2 (Staats blad no. 197), houdende regeling van de ver deeling der Provinciën in kiesdistricten, ter be noeming van leden van de Provinciale Staten, enz., zooals ciie gewijzigd is bij de Wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. Ill) Gelet op hun besluit van 28 Mei 1897, no. 49 (Provinciaal-blad no. 81) houdende aanwijzing der stern-districten enz., waarin de kiesdis tricten der Provincie UTRECHT in zake de verkiezing van leden der Provinciale Staten in gevolge art. l'der Wet van 28 April 1897 (Staats blad no. Ill) zullen zijn verdeeld, zooals dat be sluit gewijzigd is bij hun besluit van 3 Maart 1898 no. 18 (Provinciaal-blad no. 28) Hebben goed gevonden t v bepalen le. Dat de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van UTRECHT in het kiesdistrict AMERSFOORT zal geschieden op Dinsdag den 8. October 1901, zullende de stemming zoo noo- dig geschieden op Woensdag den 16. October 1901, en de herstemming zoo noodig op Vrijdag den 25. October 1901. 2e. Dat dit besluit zal worden toegezonden aan den Burgemeester der gemeente AMERS FOORT ter kennisneming en verdere uitvoering, zullende bet wijders ter algemeene kennis wor den gebracht door afkondiging in het Provinci aal blad en door opneming in bet Utrecbtscb Provinciaal en Stedelijk Dagblad en in de Amersfoortsche Courant. Utrecht, den 12. September 1901. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. M. RTCH1K" CAT.k'ORN C. R. MERKUS, Griffier. t BEEK CALKOEN, lo. Voorzitter, De BURGEMEESTER ven AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 17. September aanstaande, des namiddags te 2 uren. Amersfoort, den 12. September 1901. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., lo. Br. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente AMERSFOORT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 12 September 1901, no. 2 (Provinciaal-blad no. 105; Gezien art. 51 der Kieswet, in verband met Een eindje verder treffen wij weer de combinatie 48 aan en gaan vandaar terug naar het voorafgaan de. Daar staatthe tree4 7 3 4 the, of, wan neer wij de ons reeds bekende letters invullenthe tree thr 'i 1 h the. Nu laten wij voor de met-ontcijferde letters open plekken en ltrygen dan the tree thrh the en ko men nu al spoedig op het voorzetsel through, De ontdekking verrijkt ons met drie nieuwe letters: o, u en g, aangeduid door 7 en 3. Waaneer wij nu elders naar andere verbindingen van ons bekende teekens zoeken, dan viudeD wij heol in het begin8 8 (8 8 dus egree, blikbaar het slot van het woord degree, en zoodoende een nieuwe letter d. Even verder staat de combinatie 4 fa 8 8 oi in letters: th rtee, waardoor wij gemakkelijk op het woord thirteen komen en weder twee teekens, nl. 5 en verklaard vinden door i en n. In het begin vinden wij nog 6 8 of ver taald good, waaruit volgt, dat ie 5 alleen de a kan beteekeneu dus A good. Om nu niet in de war te raken, moeten wy thans artt. 1 en 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144), Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Dinsdag den 8. October 1901 eene verkiezing zal plaats hebben ter vervulling van het door de be noeming van jhr. mr. H. M. J. van ASCH tan WIJCK tot Lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, opengevallen pleats van éen lid van de Provinciale Staten van Utrecht in het Kiesdistrict Amersfoort. Gedurende 14 dagen vóór- en op den dag der verkiezing zijn ter Secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar de formulieren model I voor de opgaven van candidaten, voor welker inlevering ten Stadhuize dezer Gemeente, als hoofdplaats van Kiesdistrict Amersfoort, op 8. October 1901, gelegenheid bestaat van 9 uur voormiddags tot 4 uur namiddags. Deze formu ieren moeten inhouden den naam, de voorietteru en de woonplaats van iedereu candidaat en onderleekend zijn door minstens veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl achter den naam van ieder dier onder teekenaars moet worden vermeld de naam der Gemeente op welker Kiezerslijst hij voorkomt. De stemming, zoo noodig, voor deze verkiezing, zal plaats hebben op Woensdag den 16. October 1901 en de hersteming, zoo noodig, op Vrijdag den 25 October 1901. Amersfoort, den 16. September-1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., lo. Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. William Mac Kinley, President der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, is Zater dagochtend om twee uur gestorven. Ce tentoonstelling in Amicitia. Met allen nadruk zij nogmaals gezegd, dat de tentoonstelling, welke tot aanstaanden Za terdagmiddag dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur in de groote zaal van «Amicitia" gehouden wordt, geenszins bedoelt eenige con currentie met de handelaren in dergelijke artikelen hier ter stede, doch alleen is inge richt om te doen zien waartoe gas alzoo in huishouden of industrie aan te wenden is. Er is natuurlijk beel veel te zien, veel wat voor den een geheel nieuw, voor den ander chose connue" isvoor heel velen echter niet de vak-lui, doch het meersndeel der verbruikers zal er wel zóo veel nieuws zijn, dat een kort overzicht van het aller merkwaardigste hier een plaatsje moge vinden. Toen we Zaterdagmiddag ons aanmeldden om vast een kijkje te mogen nemen, ver klaarde een van de leden der firma Peck Co. zich volkomen bereid, ons zooveel moge lijk voor te lichten, 't Was nog wel niet alles uitgepakt en naar den eisch opgepoetst en geëtaleerd, doch 't geheel deed toch al heel aardig. 't Eerst werden ons de geheimenissen ont vouwd vau den experiment-meter. Achter eenvolgens werden een gewone Albert-bran- der, een gewone (huiskamer) gloeilichtbran- der en een (gang) Lilliput-brander achtereen volgens gedurende éen minuut beproefdbij den normaal dag-druk van 28 rn.M. verbruik ten zij in éen minuut onderscheidenlijk 200, 110 en 80 Liter. Zulke cijfers spreken. Vervolgens werden alle pitten aangestoken van het gasfornuis, in gebruik bij de Am- sterdamsche kookschool. Voor de verwar ming van den oven en de drie koolcgaten, door 8 kranen, wordt per uur 1200 L. ge bruikt. Daarna werd op een eenvoudiger fornuis, met oven en 4 kookgaten en geschikt voor 12 personen, in nog niet ten volle 10 minuten een 3 Liters ketel met zeer koud water aan de kook gebracht. Hierna werd een gaskomfoor systeem- Wobbe, gelijk dat o. a. te Amsterdam bij de munt-gasmeters wordt verstrekt,beproefd; het verbruik was 180 L. per minuut. Gezegd zij, dat ook dit komfoor, waarvan reeds vele duizenden exemplaren in gebruik zijn, ge heel Nederlandsch fabrikaat is. Een zeer ingenieus uitgedachte koffiebran- der, voor handelaren om spoedig monsters te branden, een smeltkroes voor goudsmeden, een automatische blaaspijp, een soldeerbout gelijk die op de Kookscholen worden gebruikt voor het sluiten der inlegbussen, een hoogst practisch loodgietersfornuis werden nu in werking te zien gegeven. Daarna een strijk bout zonder komfoor, die steeds warm blijft, andere met even eenvoudige als practische Kacheltjes en Komforen, en nog zooveel meer. Vervolgens werden ons tal van gaskachels getoond, zoowel met lichtgas als met stook- gas, zoowel met- als zonder afvoer, met roode- en met witte asbestkolen, van zeergeriugen en van zeer hoogen prijs. Men zie vooral de afbeeldingen der sublieme salon-gashaarden aan den wand. Zóo kwamen we aan de badkuipen met geisers, in verschillende soorten en prijzen, Merkwaardig is de suel-koker voor chirur gen, tand-artseu, enz; opmerkelijk de au tomatische inrichting waardoor, als de dienst bode vergeet den watertoevoer te regelen of deze. (bij brand of droogte) ongeregeld is, do gasvlam hoe langer zoo kleiner wordt ei» dus geen ontploffing of ander ongeval mee.' kan plaats hebben. Ook in gang-, stal- en tuinlantaarns ei in salon- en meer gewone gaskronen is hier een enorme keuze, van de meest goedkooje tot de meer kostbare. Herinnerd zij, dat alles geprijsd is, doch geen enkel stuk verkocht wordt door de fi '- ma Peck Co, doch alleen te betrekken ifi door tusschenkomst harer vaste afnemers hier ter stede. Het spreekt echter vanzelf, dat wie iets op deze tentoonstelling koopt, geen vracht oi' emballage te betalen heeft. Nog zagen we een hoogst practisch bak- oventje tot gaskomfoor, een ketel met thee stoof, sigaar-aanstekers, muur-kornfoors, enz. enz.te veel om alles op te sommen. Voor eigenaren van fabrieken en we:k- plaalsen is zeker van belang een nieuwe j:asr regulateur, die zóo werkt, dat wanneer bijv. van een 100- lichtsmeter om de eene of andïre oorzaak slechts 3 pitten branden, de gasloe- voer ook zóo wordt geregeld, dat slechts vior 3 pitten gas wordt doorgelaten. Voor huis houdelijk gebruik is er een regulateur-bnn- dertje, dat de zelfde gasbesparing geeft als enkele pitten in huis worden uitgedraaid. Nu dè gasprijs hier met 1 October wordt teruggebracht op 8 cent mag het voor bsn, die tot dusver petroleum gebruikten, belang rijk zijn te weten dat óok een transformation* is tentoongesteld, waardoor alle petroleum lampen, zonder eenige beschadiging, vcor gaslicht kunnen bruikbaar gemaakt worden. Doch men ga zelf eens kijken en vrage vooral tekst en uitleg hoe meer inlichtingen men vraagt, des te liever is dit den tentocn- stellers. Zoodoende hebben wij reeds tien zeer belangrijke letters. Ik kan zeker wel de bijzonderheden der verdere ontcijfering overslaan, daar je nu toch vol doende gelegenheid hebt gehad om een goeden kijk te krijgen op de te volgen methode. Ik ga dus maar terstond over tot het eindresultaat. Hier is het „A good glass in the bishops hotel in the devils seat forty one degrees and thirteen minutes north east and bfj north main branch seventh limb east side shoot from the left eye of the deaths head a bee line from the tree through the shot fifty feet out." [Een goed glas in des bissohops hotel in den dui- velsstoel eenenveertig graden endertieu minuten noordoost ten noorden hoofdtak zevende tak oostzij de laat vallen van het linkeroog van den doodskop een loodlijn rechte lyu van den boom door het eind punt vijftig voet ver.j „Maar mij komt het raadsel nog even duister voor als zooeven. IIoo is het mogelijk, een-gen zin te vinden in al dat koelerwaalsch vau duivelsstoelen, doodskoppen en bisschopshotels 7" „Ik geef toe, antwoordde Legrand, dat de zaak er op het eerste gezicht nog bededenkelijk uitziet. 1 Mijn eerste werk was dan ook, den zin te verdeelen." I „Er teekens in te brengen, bedoel je 7" „Juist". „Maar hoe kon je dat 1" „Ik dacht bij mijzelf, dat de schrijver opzettelijk alje wit had weggelaten om de oplossing moeilijker tö maken. Terwijl hij dat deed, kon iemand van uie al te groote scherpzinnigheid gemakkelijk in de ver zoeking komen, de zaak eenigszins te overdrijven en van het goede te veel te doen door zijn teekens, juist op die plaatsen waar eeh leesteeken had be- nooren te staan, nog dichter tegen elkaar te schui ven dan over het geheel het geval was. Bekijk nu eens het manuscript en je zult vjjf van die plaatsen vinden. Vau die vingerwijzing gebruik makend, kwam ik tot de volgende indenting „Een goed glas in des bisscbops hotel in den dui- velsstoel een en twintig graden en dertien minu ten noordoost ten noorden Hoofdtak zevende tak oostzijde laat vallen van het linkeroog van den doodskop een loodlijn vau den boom door het eindpunt vijftig voet ver." „Ondanks die verdeeling ben ik nog net zoo wijs als zooeven", zei ik. „Mij ging bet verscheiden dagen niet beter, ant woordde mijn vriend. Intusscheu deed ik in den omtrek van Sullivans eiland ijverig onderzoek naar een gebouw dat den naam „Bisschops Hotel" voert, toen ik op zekeren ochtend op het aenkbeeld kwam dat dit „Bisschops Hotel" wol iu verband kon staan met een oude famillie Besson, die lang geleden on-' geveer vier mijlen ten Noorden van het eiland een bezitting had. Ik begaf mij daarheen en deed na vraag bjj de oude negerslaven der plantage, totdat mij een der oudste negerinnen ten slotte vertelde, dat zij wel eens van een Bessopa Castle (kasteel) bi a gehoord en uiy daarheen kon brengen, maar dat h st noch een kasteel noch ean hotel was, maar niets anders dan een hooge rots. Ik beloofde haar etn flinke belooning en zij bracht mij, na eenige bezw v- ren te hebben geopperd, naar de plaats, die wij mot geringe moeite vonden. Nadat ik haar betaald had, liet ik haar heengaan en nam de plaats eens nador in oogenschouw. Het „kasteel" bestond uit eeu chai van rotspunten, waarvan er ceD door zijn hoogt), zijn geïsoleerde ligging en zijn torenvorm de aai - daclit trok. Ik beklom den top van die rots en bra t mijn hoofd te vergeefs over wat er nu verder moei t gebeuren." „Toen viel mijn blik op een smalle, uitsteker - de punt aan de oostzijde, zoowat drie voet onder mij, die ongeveer achttieu duim vooruitstaken niet meer dan oen voet breed was, terwijl eeu nis in d rots juist er boven cr een verre gelijkenis aan schonl: niet een ouderwetscheu leunstoel. Ik koesterde uie: den geringsteu twijfel of dit moest de „duivelsstoel" van mijn perkament zijn, en ik meende thans he; geheele raadsel te hebben opgelost. Het „goede glas" kon in den mond van eet ~eoman alleen eeu verrekijker bcteoker. de woor den „een en veertig graden en dertien minuten' en „Noordoost ten Noorden" bovendien nieti anders dan do verticale en de horizontale richting dü> men aan den kijker te geven had. Zeer verhoogd over mijn ontdekking snelde ik naai huis, verschafte mij een verrekijker en keerde naai de rots terug. (Slot volijl).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1