Marktprijzen. F onderwijzend personeel. Het zeer degelijk en systematisch onderwijs zal den aanstaan den werklieden zeer ten goede komen. Nu de huidige onderwijzer in het schilde ren tevens belast is inet het onderwijs in han lteekenen. zal door de uitbreiding der school een leei-aar in timmeren en schilde ren moeten worden benoemd, waartoe eer lang de oproeping zal uitgaan. Warmen dank werd 'gebracht aan het plaatselijk Nuts-departement, dat 5 beurzen van f20 per jaar beschikbaar stelde voor die leerlingen wier ouders het weekloon dat zij op een winkel zouden verdienen (in den re gel f0.50) niet kunnen missen. Ook gega digden naar deze beurzen zullen spoedig worden opgeröepen. Hier valt ook voor particulieren veel te doen, op de eerste plaats een grooter aantal beurzen beschikbaar stellen, op de tweede f;eld bijeenbrengen om aan sommige leer- ingen een warm middagmaal te verschaffen. Waarlijk een slecht-doorvoede jongen er zijn er gelukkig niet vele op deze school kan niet tot het schaft-uur wachten eer hij zijn sneedje brood met een laagje mazarine opeet, ten gevolge waarvaD hij honger heeft gedurende de middaglessen. Reeds wordt aan enkelen, wier ouders buiten wonen, warm eten versterkt, doch geldelijke steun is zeer gewenscbt In de plaats van jhr. nar. T. A. J. van Asch van Wijck en den heer J. G. A. Mou- ton, die door vertrek aftraden, werden ge kozen tot Bestuursleden de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet en P. van Veen (Arnhemsche straat) de periodiek aftredende Bestuursleden, de hoeren mr. J. C. H. Prikken, R. Zijlstra en H. W. Kam, werden bij acclamatie herkozen. Ten slotte werd mededeeling gedaan van het geschenk, den heer Kroes namens de vcreeniging vereerd uit erkentelijkheid voor zijn belangloos optreden als architect. Waar hij ile vereeniging ruim f1000 bespaarde, meende het Bestuur, dat men niet kon vol staan met enkel woord van dank. Het ge schenk bestond uit een salon-lamp en een canapé en was slechts een zwakke poging om te toonen hoe de vergadering, die zich bij acclamatie met dit goede denkbeeld ver- eenigde. deze handelwijze des heeren Kroes op prijs stelde. Den heer J. N. F. Boeschoten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als klerk bij de »Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij'" hier. Omtrent Richard, den Reuter-vertolker, die Woensdagavond in nAmicitia" hier op treedt, lezen we o. a. Tengevolge van 'igrooie succes ingeoogst met de voorstellingen vau Oukel Brasig enz., gegeven door Hofartist Emil Richard, heeft de impresario Willem Boesnach een nieuw verdrag mot hem gesloten tot het geven van Fritz Reuier-voordrachtavonden, zooals Richard die in meer dan 650 steden in Ame rika, Rusland eu Duitschland gegeven heeft. liet programma bestaat io den regel uit 12 ver schillende fragmenten van Fritz Reuter's werken, in hoog-Duitech en plat-Duitsch. Het plat-Duitsch en 't Mecklenburg.scb klinkt in Hollandsche ooren zeer aangenaam en verstaanbaar. De heer J. H. Róssing zegt daaromtrent in ,'t Nieuws vau den Dag" (18 October j. 1.) Heerlijk was 't weer te luisteren naar't schilder achtige plat-Duitsch, het Nederlandsch sterk nade rend. 't Is een scboone avond geweest, een avond vol zoete herinnering aan den moeilijken tijd van Reu ter's jeugd, studententijd, vestingstraf, landbouwers- leven, huwelijk met zyne goede „Luiting" en aan vang van zijn schrijversleven. In de moeilijkste omstandigheden is Reuter be waard gebleven door zijn humor en blijden zin ip het leven. Die kostelijke schat was erfenis zijner jeugd, doorgebracht in Stavenhagen. Man gewor den. gedenkt hij die dagen. „Ai mijn gedachten waren eenmaal met deze kleiDe wereld vervuld; alle vezelen van mijn gevoel waren eenmaal met deze kleiue huiselijke tafereeleu saamgeweven hebben zich daaraan gelaafd als een kind aan c moederborst, en dat vergeet men niet. Is de kinds heid een vrooljjk lieilyk gollgewemel, door Gods lieve zon verguld, zoo is de herinnering daaraan de schitterende streep, die het iu den nacht voort wer kende schip in zijn vsari achterlaat". De waarheid dier woorden hebben we gevoeld in „Lauscben UDd Riniels", Anecdoten ea Rijmpjes, in „Hanne Nute'a Abschied" en „Onkel Brasig's lentes Stundlein". Diep hebben we dat gevoeld in hel aandoenlijke eu door Richard met groot meester schap gezegde en geacteerde: „Groszmudding hei is dod" en het afscheid van Pastor Guthers van HauDe Nulc. Hij gaat als „Wanderburgecbe" de wereld in, Hanne Note. De geestelijke drinkt met bem een glas Rijfiwijn tot afscheid. Dan wordt bij den eerwaarde de oude reislust wakker en hjj Cedenkt de dagen, dat bij door het schoone Duitsch- md ging en gaat zacbtkens zingeno, gij, over- scboone Rijnen dan nog van het alleen leven en sterven willen aan den Rjjn. De eerwaarde gedenkt ook zijn studententijd Reuter's studententijd te Jena, en dan komt de oude student weerboven en hij zingt, alsof weer de heele wereld voor hem is: „Gaudeamus igitur, Was komt dort von der Höh, Eiu freies Leben führen wir, en Vivat Aca demie V" Dan komt het afscheid„Ga met God m'n jongen, ga en woretel met het moeilijk leven en keer als man terug". Met alle schakeeriugen van humor en fijn gevoel heeft Richard dat afscheid gespeeld. Groot was dan ook het succes. Met- „Lauscheu und Riniels" is Reuter x'n dich terlijke loopbaan begonnen. Zijn „Luising", de vrouw die hem tot weldoenster geweest is, heeft hem tot dit werk aangezet. Hij waa toen school meester en gaf Je» voor 12 cent per uur. In de voordracht der „Lauschen und Rimels" door Richard kwam den blijden zin en het open oog van Fritz Reuter voor het leven goed uit, zoo als bij: „Die sokratisclie Method"; „Wat wull de Kierlf" „Wat sek de Kaubstal vertelt" „Hanne Nute's Abschied' vertaald door dr. laurillard, i in het Hollandsch i „Onkel Britsigs ietx- I tea StÜDdlein" hebben diep het hart getroffen. De I taal, het Piatduitsch droeg daartoe bij. De gejve»to- j lijke spraak is zooveel nader aan de natuur,zfi geeft I meer onmiddellijk weer wat op het hart ligt, dan de taal, aan banden gelegd door schoolmeesters. Aan I Reuter en Klaus Groth is dan ook de groote be langstelling te dankeo, die men in Duitscblapd stelt in de gewestelijke taal. Reuter heeft er zijn Doctoraat honoris causa aan de Universiteit te Ros tock aan te danken gehad Klaus Groth rijn pro I fessoraat aan de Academie te Kiel. Bismarck sprak gaarne Piatduitsch met Keizer Wilhelm I en was een vereerder van Fritz Reuter. Ook Keizer Wil helm II bedient zich in gemoedelijke oogenblikken, als hij den monarch afschudt, met blijden zin van het Piatduitsch. En „de manDen van den waterkant" in Duitsch land, en de kern der groote natie, wat spreken zg het liefst?-...de taal die gesproken wordt vzn de grenzen van Rusland tot aan het Noorden van Frankrijk, het Piatduitsch Deze taal ia de.Qutek- born", de leveDde bron der taal. De ziivei en medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is heden op de gebruikelijke wij ze uitgereikt aaD sergeant J. A. B. Mens, van het 5e regiment infanterie. Reserve-korporaal J. Tbocft is op zijn ver zoek overgeplaatst van het 5e regiment in fanterie bij het regiment grenadiers en jagers: reserve-korporaal H. C. van Beusekom, van het 6e regiment infanterie bij het 5e regi men!. Een knap stuk is uitgehaald in de schuur van G. van de W. hier, waar ontvreemd werd niet meer of minder daneen ge slacht varken. De dader is inmiddels aangehouden. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Jobs. Knoppers gehouden publieke verkooping werden verkocht: de holstede »de Keut" te Hoogland groot 7.50.10 H. A., voor f5000; bouwland aldaar, groot 2.96.10 H. A., voor f 1100bouwland aldaar, groot 1.01.00 H.A., voor f800; bouw- en weiland aldaar, groot 6.73.1U H.A., in massa voor f 4400een boerderijtje met woning en bouwland aan den Ham te Hoogland in massa voor f 4020 totaal f15 320. Men schrijft uit Eeranes aan het »Utr. Dbld": Eemnes is gewis een der oudste dorpen van Eemlaod. Als men het niet wist uit de geschiedenis, dan zou men er zich van kunnen overtuigeu, als men zich de moeite wilde getroosten om den fraaien toren en de prachtige gothieke kerk te Eemnes-Buiten met een bezoek te vereeren. Men zegt, dat de toren d^gteekent uit de twaalfde eeuw de kerk is van later oorsprong. Kerk en toren van Eemnes-Binnen zijn lang zoo fraai niet als die van Eemnes-Buiten. Beide torens bogen echter op twee zware, klank volle klokken, die geregeld des Zondags de geraeentenaren ter kerke roepen en bij fees telijke gelegenheden worden geluid. Niet altijd echter rollen hun tonen vroolijk over het dorp; soms toch maken zij den inwoners bekend, dat een medebewoner zijn aardsche loopbaan heeft volbracht eo terwijl hij graf waarts wordt gedragen, is dit de muziek, die hem naar zijn laatste rustplaats verge zelt. Dan stemmen zij tot droefheid en wij zen op het vergankelijke van het aardsche leven. Somber klinken zij, zoodra een uit slaande brand het dorp in rep en roer brengt, en verschrikking brengen zij te weeg, wan neer de wilde storm de hoog opgezweepte baren buiten hun grenzen voert en het ge- heele dorp met een overstrooming bedreigen. De klokken zijn van ouden datum. Een der klokken, in den Finnendijkschen toren, is aan Sint Pieter toegewijd. Op haar is het volgende versje gegrift: Sinte Pieter is mijn naem Tot Godes dienst beu ik bequaem Den levendige roepe ik Den doode overluide ik. Zooals men ziet, werden zij vroeger ook gebruikt om de geboorte van een nieuwen wereldburger aan te kuiidigen dit laat men echter tegenwoordig achterwege. Het spinnewiel schijnt voorheen bij de ingezelenen ntgal in gebruik geweest te zijn. Men zou het afleiden uit het versje, dat in het kerkportaal te Eemnes-Binnen tegen een der wanden van den toren is aangebracht. Het luidt als volgt Hovt De Spoelconst In eeren Want alle raenscben behoeven cleeren Chelyct bij alle verstandige bekent Is Dat het Geweven In de Ge Boorte Noodig En na de doot 't laetste precent, luce 2 matthei 27. Rijck cervs Z. Tegenwoordig is geen enkel spinnewiel te Eemnes meer te vinden. Toch zijn de tij den niet zoover achter ons, dat vele vrou wen en zelfs mannen zich daarmede onle dig hielden. Eigenaardig was het, dat som mige vrouwen daarby een pijpje rookten. De laatste type daarvan is voor eenige jaren overleden. Hoewel niet meer spinnende, kon zij het gebruik van haar smokertje niet nalaten. Dikwijls zag men haar in huis bij het verrichten van huiselijke be zigheden of rustig voor haar woning gezeten, met een kort. eindje pyp in den mond, ter wijl zij lustig en »smaakvol" de blauwe rookwolkjes omhoog blies. In de jongste Raadsvergadering te Soest werden door het lid Sevenhuijsen tot B. en j W. enkele vragen gericht naar aanleiding van de mededeeiingen onder de rubriek Daling van den grond waterstand elders" in het stuk: «Wijze waarop de invloed van de de waterontirekkiog zich doet gevoelen", voorkomende in de 2e aflevering van het Tijdschrift der Ned. Heide-maatschappij van dit jaar. De interpellant vroeg o. ra: Heeft bet Dag. Bestuur kennis genomen van de door mij bedoelde mededeeiingen Heeft de schrijver dezer mededeeiingen ook inlichtingen ingewonnen bij het Dag. Bestuur Heelt het Dag. Bestuur r.aar aanleiding dezer mededeeiingen een onderzoek inge steld, of wenschl het zulks alsnog te doen De Voorzitter antwoordde: 1. Dat het Dag. Bestuur van de door den interpellant bedoelde mededeeiingen kennis had genomen 2. dat dit aan den schrijver der mede deeiingen geen enkele informatie te dier zake had verstrekt, omdat deze niet zijn gevraagd, zoodat moet worden verondei-steld, dat de scbijver zijn inlichtingen dankt aan enkele bewoners van de buurtschap de •Buurt" onder Soesten 3. dat het Dag. Bestuur geen termen had gevonden om een onderzoek naar schade, veroorzaakt door water-onttrekking voor de L'tr. Waterleiding-maatschappij in testellen, daar van schade voor de Gemeente, die veel bosschen heeft in de nabijheid der terreinen van genoemde Maatschappij, niet is gebleken Klachten van inwoners over mindere op> brengst van den oogt, slecht of onvoldoende water, waren evenmin ingekomen. Verschiilende leden spraken daarop als hun meening uit, dat de onltreking grondwater in deze Gemeente geen schade berokkent, daar de oogst niet minder is dan in vroegere jaren, en nog altijd wordt voort gegaan met ontginning van gronden, welke in de eerste plaats schade zouden moeten lijden door die onttrekking van het grond water, en omdat hier bij het graven en slaan van putten op gewone diepte steeds overvloedig en goed water is te verkrijgen. De interpellant Sevenhuijsen constateerde daarop, dat het uit de gegeven inlichtingen dus duidelijk bleek dat de verlaging van den grond-waterstand in de Gemeente Soest niet bei gevolg is van de onttrekking van water voor de voormelde waterleiding, maar aan andere oorzaken moet worden toegeschreven, alsmede, dat de mededeeiingen in het Tijd schrift dor Heide-maatschappij betrekkelijk verlaging van den grondwaterstand, berus tende op zeer onbetrouwbare inlichtingen, onjuist zijn. Spr. deelde nog mede, dat de nauwkeurige over vele jaren loopende waar nemingen der Waterleiding-maatschappij betrekkelijk den grondwaterstand iets heel anders leeren dan in het Tijdschrift der Heide-maatschappij is vermeld, zooals ook is betoogd in het stuk van den Directeur der Utr. Waterleiding-maatschappij, onlangs opgenomen in het tijdschrift «De Ingenieur", uit welk betoog duidelijk blijkt, dat de grond waterstand in de eerste en voornaamste plaats verband boudt met de ondergroudsche waterslrooraingen. Spr. verklaarde het met dit betoog geheel eens te zijn. Hiermede was de interpelatie over deze ook voor omliggende Gemeenten zeker niet van belang ontbloote zaak afgeloopen. Plicht en liefde zijnde vensters onzer ziel hoe helderder zij zijn, hoe rijker licht naar binnen stroomt. Het verslag van de Staatscommissie tot voorbereiding van maatregelen tegen ver ontreiniging van openbare wateren is ver schenen. Het bevat o. a. een verslag omtrent het onderzoek naar de gevallen van waterver ontreiniging, de wettelijke voorschriften, de methoden van vuilafvoer en waterzuiveringen naar het zelfreinigend vermogen der water- loopen. Ook is een statistisch onderzoek ingesteld naar den invloed van de waterverontreini ging op de volksgezondheid en op de vis- scherij. De uitkomsten daarvan worden medegedeeld. Uit de verkregen uitkomsten der enquête wordt de voldoendheid van de tot nog toe genomen maatregelen aangetoond en wor den de bezwaren uiteengezet, tegen het ne men van de noodige maatregelen gerezen. Eiadelijk wordt een wetsontwerp aange boden, om in den bestaanden toestand ver betering te brengen, door de commissie ont worpen, op grond harer overtuiging van de noodzakelijkheid en uitvoerbaarheid van wet telijke maatregelen tot beteugeling der wa terverontreiniging. Daarbij wordt der Regeering in overwe ging gegeven om, nadat een zoodanige wet zal zijn tot stand gekomen, met «lo Regeerin gen vau Pruisen en België maatregelen te beramen legen verontreiniging van de wa teren, die uit Pruisen en België ons land binnenstroomen. Talrijke belangrijke bijlagen, rapporten van de sub-commissiën, waarover de commissie haar werkzaamheden heeft verdeeld, betref fende de hier te lande bestaande toestanden, I genomen maatregelen, de buitenlandsche wet-1 I geving en de aldaar toegepaste methoden tot reiniging, mededeeiingen gegrond op eigen j onderzoek in het binnen- en buitenland, zijn, nevens graphriche voorstellingen en tèeke- ningen, aan bet zeer belangrijk rapport tos- gevoegd. LIEFDADIGHEID. j Tot het geven van inlichtingen aan Depar- tementshoofden, Wijkbezoekers I en Belangstellenden zal het Centraal, bare au DINSDAG den 1 October 's mid dags van vier uur tot kwart voor vijf zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. I Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der i vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat vanaf 1 October de Bus lichtingen aan het kantoor voor de verzending per Spoortreinen zal geschieden als volgt (Spoortijd, 23 minuten achter bij den plaat selijken tijd.) Richting AMSTERDAM. 7.10, 7.40, 9.25, 10.20*, 11.30*, 1.30, 2.10, 5.15*, 6.20*, 7.25*, 8.05*, 8.40*. Richting ZUTPHEN. 6.45, 10.40, 1.30*, 6.40, 8.40*. Richting UTRECHT. 6.05, 9.25, 10.20*, 11.30*, 1.30*, 3.35, 7.25*, 8.40*. Richting ZWOLLE. 6.05, 8.45, 10.40, 1.05*, 2.10*, 5.00*, 6.20, 8.40*. Richting NIJMEGEN. 7.10, 12.15*, 8.40*. Lichting der Buitenbussen. 5.35, 9.25, 1255, 3.00* en 8.00*. (De met op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o. a. geopend des avonds van 7.45 tot 8 uur (Spoor tijd) uitsluitend tot het afhalen van Brieven, enz. De Directeur voornoemd, Van der HORST. Amersfoort, 28 September 1901. Amersfoort, 27 September 1901. Appelen f4.- a f7.Peren f5. f 10.Zandaardappelen f 1.70 f2.Hoep- dereieren f4.50 a f5.00 per lOOstuks. Boter f 1.40A f 1.50 p. k. Kippen fO.GOafl.— Kuikens f 1.00 a fl.20. Piepkuikens f050 a 10.60. Eenden fO.GO a f0.90. Hazen f0.a f0.—Wilde komjtjeii fO.a f0.Tamme konijnen f0.30 a fi.— p. st. Duiven f 0.40 a fÖ.50 p. paar. Vette varkens f0.— a f0.—Magere varkens f15.—k f24.ZeugeD f50.a f60. Biggen f6.— k fll. Aangevoerd waren ongeveer40 beet Appelen. 30 heet. Peren heet. Klei- aardappelen, 300 heet. Zandaardappelen, 14 000 st. Hoendereieren. 1400 kilo Boter. Vette varkens, 15 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 350 Biggen en 20 Zeugen. RECLAMES 1—5 regels fl.25; elke regel meer f0.25 Goede Nieuwstijding uit Nijverdftl De heer Harmeling te Nijverdal (Overysel) deelt ons met groote blijscbap 't volgende mede. Mijne dochter was lijdende aan bloedarmoede, zware hoofd pijn eu hartkloppingen, hoegenaamd geen eetlust en een tegenzin in alles. Wij hoorden dikwijls door onze buren met zooveel roem over Uwe Pink Pillen spreken dat wy tot het gebruik ook overgingen, en wy betreuren zulks niet want na 'l gebruik van eenige doozen is mijne dochter een geheel ander mensch geworden, zy heeft eeue gezonde kleur terng gekregen, heeft geen hoofdpijn meer en eet met smaak. Mijn geluk is niet te beschrijven en zal Uw reddend middel een ieder ten zeerste aanbevelen. Dusdanig waren de bijzonderheden die de heer Harmeling ods mededeelde. Het is zeker, dat de Pink Pillen die ontegenzeggelijk de beste hersteller van het bloed, de krachtigste versterker der spieren zijn, de bloedarmoede bij zyn dochter hebben doen verdwijneneveneens zijn vele personen genezen door hun geregeld gebruik van bleekzucht, neurae- thénie, rheumatiek en heupjicht, kortom alle ziek ten voortkomende uit een arm of slecht bloed. Prijs fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrng- paar lij BDabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-de- pölhouaer voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weq, dro gist, Lange8traat 107 te Amersfoort, en A. dl Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verechaft u de echte Pink Pillen alleen bij den HeerSnabilié de Rotterdam of by de depothouders die onder de attesten in de couranten zyn aangegeven. Alle an dere personen verkoopen gcedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek t« be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zyn en hoegenaamd niet ae minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder *i]n be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge-4 nexen. Afbeelding der doos: 36*ste ST4 4TSL.OTKH1J VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 24 tot 27 Sept. (3800 loten.) Ten kantore van den Collecteur A.C.R.O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 1379 en 16021. Prys van f100 op No. 5107 en 15760.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2