Donderdag 10 October 1901. No 5126. 51e Jaargang. Feuilleton. LISA. Stadsnieuws. PHOËMX-BROUWERIJ. H. MEURSING <fc Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. MALGARI. AMERSFOOETSCHE COURANT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco por post ƒ115. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel'meer 10 cent. Legale-, oflicicële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenijji afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën va» buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 10. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van do ingezetenen, dat hunne gewone wekelykaohe vergaderiug in plaats van 's Maandags voortaan op Donderdags des voorinid- dags zal gehouden worden. Zij, die ter bespreking van hunne belangen inde vergaderingen wouschen toegelaten te worden, wor den uitgenoodigd zich .'aartoe te elf uur aan te melden. Amersfoort, don 7. October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUYTIERS. De Seoretatis, B. W. TH. SANDBERQ. De BURGEMEESTER Ier GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Provinciale wet, Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het proces-verbaal van de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor een ieder ter Secretarie ter inzage ligt, in afschrift is aangeplakt aan de bergplaats staande aan den Westsingel wijk E. no. 13. .nabij het Raadhuis, en tegen betaling der koBten verkrijg baar is. Amersfoort, den 8 October 1901. De Burgemeester van Amersfoort, WUYTIERS. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 55 der Kieswet, Brengen tor kennis vau do belanghebbenden, dat Woensdag 16 October e.k. van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur eene stemming zal plaats hebben voor een lid van de Provinciale Staten van Utrecht, over do hieronder alphabetisch gerangschikte oandidateu BOLK J. MIJLING B. ONVLEE L. SINNIGE J. Tevens wordt ia herinnering gebracht do straf bepaling vervat in art. 128 vau bot Wetboek van Strafrecht luidende als volgt: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitge rende aan eon krachtens wettelijk voorschrift uit- „geschrevon verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf.,, van ten hoogste oen jaar." Amersfoort, den 9. October 1901. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUYTIERS. Do Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op art, 7 der Verordening op de tapperijen, Koffiehuizen, enz. Brengt ter openbare kennis, dat het sluitingsuur voor tapperijen en koffiehuizen door hom is vastge steld als volgt Op Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 28, Don derdag 24 en Zaterdag 26 October 1901 des nachts 4 (Slot.) Een oogenblik stokte het gesprek. „Hy is zoo verliefd op je" waagdo ik te zoggen. Zjj schudde bet hoofd. „Als hij vau mij biold, zou hy voelen, dat hij mij onverschillig ismaar hij heeft mij niet lief. Hij meent, dat hij iudruk op mij ge maakt beeft. Als by eons wist, hoe by my ver moeit 1" Alles scheen haar inderdaad te vermoeien, of schoon zy het zelden zeide, alles wat niet in recht- streeksch verband stond met Lolo. Aan haar kon zy lange brieven schrijven, en tegen den herfst werkte' zij tot in den nacht aan een kleedje, dat als huwelijkscadeau naar Berlijn moest gezonden worden haar vader mocht er niets van weten en wij pakten het op een avond in haar kamertje in, maar toen wij daarmee klaar waren, was zij zóoop, dat zij bijna niet kon opstaan. Ik begon werkelijk ongerust over haar te wor den, en de Raadsheer sprak ernstig met den dok ter. Men kon eigenlijk met zeggen, dat zij ziek was, en zelve wilde zy dat ook nooit toegevenzij was altijd bezig met een dior handwerkjes die haar 't best schenen af te leiden, of met. de huishouding, die zij met voorbeeldige orde bestierde, maar eens, toen zij mjj te eten gevraagd had, verzocht zy my de soep voor te dienen zy kon haar arm niet optillen. En toen haar vader haar dwong, na ta fel wat te gaan ruston, zag zy er zóo bleek uit, toen zy op de sofa lag, dat het my angstig te moede te twaalf uur, en op Vrijdag 25 October 1901 den volgenden morgen te éen uur. Gcdnan te Amersfoort don 10. October 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER ou WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris dor Koningin in de provincie Utrecht van deu 10 Sep tember 1901, No. 0 N. M. on S. (Proviuoiaalblad No. 111); Gelet op bet by art. 1 letter i der Wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, in verband mot de Wet van 27 April 1901 (Staatsblad No. 83), alsmede art. 28, lo lid, der Wet van don 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) be nevens artt. 20 on 21 van bot Koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dot do loting der voor de militie ingeschrevenen, beboerende tot do lichting van 1902, in hot gebouw AMICITIA, aan liet Plaulsoen, tussehen do Utrechtscho on Arnhemsohe poorten alhier gelegen, zal gesohieden op Donderdag 17 Ooto- ber 1901, nantevangen dos namiddags te TWEE UREN voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de loiter A. tot on met E., on op Vrij dag 18 October 1901, des roormiildags to IO'/j uur, voor do ingeBolirovenen wier geslachtsnaam begint mot de lotter F. tot en mot Z. En voorts, dat op Donderdag don 7 en Zaterdag den 9 November aaustaando, telkens van 's voormiddag» 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotclingen (gesteund door twee getuigen) bij den Bur gemeester ten Rnadbuize aanvraag kan geschieden voer do getuigschriften, vermeld iu de 2e ou 3e zinsnede van art, 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegeue broederdionst, of op grond van to z'yn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te liebbou); luidende vermeld art. 58 in zijn geheel als volgt: „Om vrijstelling wegens oigen militairen dienst of dien vau broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewjjs van ontslag, een uittreksel uit het stamboel:, of een bewijs van werkelyken dienst". „Ter bekoming van vryBtolling gegons broeder- dionst moet men bovendien overleggon eon getuig schrift van don Burgemeester, waaruit hot getal zonon tot liet gezin behoorende blijkt". „Vrijstelling nis eenige wettige zoon wordt ver leend op overlegging van een getuigschrift van don Burgemeester, waaruit blijkt, dat men eenige wot- tige zoon is". En art. 21 van aangehaald Kon. beslui' „Het bewijsstuk, vermeld in de oorste zinsnede van art. 53 der wei, wordt ten minste tien dagen v6or den dag (den tweedeu Maandag in December) waarop do zitting van deu Militieraad wordt geopend, ingeleverd hij den Burgemeester der gemeente ii broeders, voor de inilitio is ingese.hrovon," Amersfoort, den 10. October 1901. Burgemeester en Wotlioudors Voornoemd, Do Burgomoostor, WUYTIERS. Do Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Do BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, Brengt tor kennis van de belanghebbenden, dat by do op 14 en 15 Ootobor e.k. door do com pagnieën van het lo Rogimeut Vesting-artillerie t« bondon practUche oefeningen op 14 October na het invallen vau du duisternis on op 15 October b\j dag losso schoten zullun moeten worden ge daan uit kanoiinoti, opgesteld in do Gemeenten Houten on Odjjk. Do opstellingen zullen zoodanig gokoiou on ver- dor de noodigo mautrugeleu genomen worden, dat geen gevaar of schade voor unbjj gelogen woningon of voor mensaben en dioren zal ontslaan. Amersfoort, dew 10. October 1901. Do Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Do BURGEMEESTER ou WETHOUDERS AMERSFOORT, Brengen ter konni» van do iugezoteneu, dal do oommissie, die ziel» gedurende onderscheidene jaren hooft belast met de bezorging van spijten aan ho- hoeftigen, zich weder bereid verklaarde om gedurende deu a. s. winter hare pogingen tot louigiug vau ar moede voort te zotten. Burgemeester eu Wethouders, openlijk dank be tuigende zoowel aan do bovengenoemde eommilslo voor Intro bolunft ozo on odolmoodlge werkzaamheid, als aan de ingezetenen, voor hunne milddadige mede werking, maken toveus bekend, dat do commiHsie voornemens is, om op Maandag don 14 Octobor o. k. aan to vangen met hot openen der aan do huizen te (loono inschrijvingen tol deelneming aan het ultdeelen der spijzen gedurende don a. e. winter, terwjjl de ingozotonon dozer gemeente dringend wor den aangespoord om door ruime iutookoning do heilzame pogingen dior commissie to ondersteunen on daardoor hunne belangstelling in deze zoo nul- tigo inrichting te toouoii. Amersfoort, den 10. Octobor 1901. Burgemeester on Wolhouders voornoemd, Do Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. gemeente Zeiat een geval van schurft onder ooo kop- pol schapen is voorgekomen. Amersfoort, den 10. October 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Da. G. J. A. Junker, Ned. Murvormd predi kant uertyda te Lensden, thuns te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan^y do godsdienstoefening in de Lutlierscho kerk bier. In de Remonstrantsche kerk zal vóórgaan da. J. van Lounen Martinet, rustend predi kant lo dezer stedo. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt tor keunis van belanghebbendon, dat in do Hij de Dinsdag gehouden verkiezing van een candidaat voor do vacature in do Pro vinciale Staten, ontstaan door hot ontreden als lid der Forste Kamer van mr. H. M. J. van Aseh van Wyck, wordon aanbevelingslijsten ingeleverd voor de heoron J. Bolk, B. M\j- Ung, L. Onvloe en J. Sinnige, Do stemming heeft plaats op Woensdag 18 October, van 8 tot 5 uur. Itlykens kennisgeving aan hot hoofd van dit nummer zul do vergadering van het col lege van Burgemeostor en Wethouders niet meer des Maandags- doch voortaan des Don- derdagsoclilonds gehouden wordon. Zijn de »on dits" juist, dan zal na 1 Janu ari 1U02 geen nieuwe schuttery moor wor don ingelyftl, wyl op dien datum do nieuwe Militiowet zou worden ingevoerd. De bekende weerkundige do hoor Heausar gaf omtrent, het voortrëllyko weder, waar van wo ilozen zomer zoo volop genoten heb ben en dat in doze koude dagen zoo aange name herinneringen geeft, de volgondo sta tistiek Do dagen vordeelende naar hun weersge steldheid en deze voor regenachtige stellende op l en 2 en die voor droge op 3 on 4, dan verkrijgen wy voor do laatste drie zomer maanden, Juli, Augustus en September, het werd. Doch toen do Raadsheer naar zijn kamer was gegaan, sloeg zy de oogen op ou zoido: „jo hebt iets voor my, Carla." „Hoe weet je dal?" vroeg ik. „O, daar ben ik ^ker van. Dat vool ik altijd." Dien dag had ik mets anders dan hun huwelijks communicatie, die nog wel aan my gericht was. Ey staarde lang op die gedrukte regols: Charlotte Armas eu Kaj Budo „Onbeleefde raensohon. dat zy er niet aan gedacht hebben, my <.111 kaartte zonden 1" zeide zij. En daarop glimlachte zij: „Ik zou wel eens willen weteu, boe zy mijn kleedje vin den Ik weet niet, wat mij overkwam, maar ik kreeg grooten lust. dat bleoko handje te strooien. „Wat eon wonderlyk vrouwtje beu je toch" zeide ik. „Wonderlijk. hoe zoo?... Waar haal je dat van daan? Omdat ik verlang te hooren, watzy van mijn geschenk zeggen Een paar dagen later kreeg zij een langen briof, vol dankbaarheid en vol geluk. Hot kleedje lag in Lolo's kamer vóór baar chaise longue. „Ik ben wel onnaardig, ik moest schrijven en haar danken, dat zjj mijn werk zoo'n eer aandoet" zeide zij, oen paar weken lang, lachende tegen mij als ik by haar kwam, maar zy schreef niettemin niet, 011 op een dag verzooht zij mjj, dat ik het zou doeu in haar plaats! „het is heel onaardig, hon zoolang te laten waohten niet, dat het hen zooveel Scho len kan. maar toch Ik voldeed aan haar verzoek, maar toon het ant woord een maand daarna kwam, was zy, voor wio hot bestemd was, er niet moor, Allen, die haar gekond hadden, verwonderdon zioh over dat onverwachte sterfgeval, en de doktor, dien ik or over sprak, zeide, dat mevrouw Bralt gestorven was een by jonge menschen hoogst zeldzaam vorval van krachten een belangrijk overwicht van witte bloedlichaampjes op de roodo iets, dat by oudor- dom veol voorkomt, maar soms ook een gevolg is van veel verdriet. Ik sohreef dit niet aan Lolo, maar toon ik haar brievon onder Lisa'H hoofdkussen vond, vroeg ik nijjielve af, of die haar niot gedood haildeu. Zij had het my nooit laten vermoedou. Zy ontving zo, kulin en lachend, zooals een martelaar oen regen van py lon op zyn blooto borst ontvangt, eu hot was baar geheim, boe diep dezo uitingen van eon liefde, die zóo gelukkig was ou zulk een vermogen bezat 011» gelukkig te maken, in haar ziel doordrongen, Ik vroeg mij af, of zy niet tot hot laatst toe Kaj lief gehad had, en of het niot het oflbr was, aan I.0I0 gebracht, toon z(j voor haar plaats maakte, dat buur gedood had. Maar ik weet dut zoo min als ioiuand andors dat ooit woton zal. „II ya un raystère dans l'esprit des gmisquin'en ont pas." m Daar leefde, eeuwen geleden, oen groot grysnard, dichter, en koning ovor een ver land. Eens zong hd aan den oever vau do zeo oen prachtig lied on word tot tranen toe bewngon om zy» eigen zang. Zy»» tra- non, die vielen in den Oceaan, worden daar paarlon. Drie jaar later werd de heerlyksto van die paarlen opgevischt. Ze bad don vorm van een hart. Eu de Doge van Venetië gaf zo ten goschonko aan Conta- rina, do vrouw van Excellentie Coutarini, een van do «delsten der Republiek. Contarina, mooi, rylc, deugdzaam, was niet gelukkig. I11 het dordo jaar van haar huweltyk had zonoareonig dochtertje verloren dat was uu al haast twaalf jaar geleden op dei» dag dat deze geschiedenis bogiut, en daarom dunde zy noch haar gemaal er moer op hopen, dat do goodo Giid hun nog een ander söfiopsolljo sturen zou Tri do pluaHi vin» hun lief kleintje, dat dood was. Op zekeren dag, toon Contarlua afdaalde in haar goudol om naar de mis te gaan, trad baar een arme vrouw, mot twee jongetjes, in don weg 011 vroeg haar om eou aalmoes. Contarina gaf haar 0011 goudstuk on do armo vrouw riep, heel dankbaar „God zogouo u. mevrouw, u en uw gezin I D* Ma donna govo u geluk I" Contarina werd or verlegen van on ging haastig do kerk van Santo Zanipolo biimon. waar 'n Broo der preekte over do opvoediug 01» juist bozig was, san du gemeente do goscliiodonis te verteller- van Cornelia, do Homoinsono, die van haar tonen zei „Dit zyn m'n juweelon I" Contarina dacht toen Aoh. had ik, in plants vau do parol, dio do Doge my gogovon heeft, nog maar myn doohtortjo I Na do mii», toon zy in haar gondol terugkeerde naar haar palois van do Madonna dol!' Orto, viel Contarina in alnap on boorde. In baar droom, non Stem dio tot lisar sprak de volgende raadselachtige woorden „AIb gy baar niot wilt verliezen, bewaar haar dan voor poëzie on muziek." Zy werd dadolyk wakker, hooi verbaaad over zoo'n droom, Ch erg.ongi rust. Zoodia zo binnon- kwam In haar paleis, boorde zo oen groot go- sohreouw, 'n groote twist tussehen do bedienden. Dio liepen op haar toe, praatten en riouen allemaal door elkaar, en Contarina kon oimlulyk or zooveel vun begrijpen, dat do eet» deu ander beschuldigde do straatdeur te hebben opongelaton, zoodat or iemand moest r.yn binnengeslopen, mot 0011 wezentje dat zo hadden hooren schreien on dat ze gevonden had don, nioedorziel alleon in mevrouws eigen vainer en wol iu deu zilveren wywutorbak van 't crucifix, dat er twaalf jaar geleden gozot w«s. Coulariuagaf ecu gil, zond do bedienden weg, on liop hard naar haar kanior. Wordt vervolffd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1