Donderdag 24 October 1901. No. 5130. 51e Jaargang. Stadsnieuws. AMEHSFÖORTSCHE GDÜBA1T. FIRMA A H VAN CLEtFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden /1.franco per post f1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. ReolameB 15 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 3 van de belasting op Bedrijfs- en andere in komsten over. het dienstjaar 1901/1902 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastin gen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 22. October 1901. De Burgemeester voornoemd. WUYT1ERS. Verkiezingen in 1796. In een tijd als deze, waarin het woord skiezen" het onderwerp der dagelijksehe ge sprekken uitmaakt, het woord «stemmen" in vette kapitalen het courantenlezend publiek legengreinst, vinden wij het eene welkome afleiding, eens na te gaan op welke vreed zame wijze onze goede Amersfoortsche bur gers een honderdtal jaren geleden hun ver tegenwoordigers kozen. Hiertoe deelen wij mede het besluit van den Raad der Gemeen te. in buitengewone vergadering vereenigd op Donderdag den 21sten Januari 1796: is verder Gerezolveerd omtrent 't Rege- lement weegens 't oproepen der kiesers voor de Nationale conventie en is beslooten Al 't volk soo in de stad Als der zelrer vrijheid Bijeen te laate koorne op Aan staande maandag smorgens om 9 uuren in de 's Jooriskerk en verder 't volk te verdeelen in 17 Hoopen. verder is gerezol veerd om volgens 't Regelement 17 bus sen te laate maake *tot 't ontfangen der Stem Briefjes. De nationale Conventie verving 1 Maart J 1796 ais regecrings lichaam deStaten-Gene- i raai. Tot het verkiezen der 126 leden van het nieuwe lichaam waren de provinciën verdeeld in districten van ongeveer 15 000 zielen, elk district in grondvergaderingen van 500 personen, terwijl elke grondverga- j dering éen kiezer verkoos. Zoeken wij nu verband tusschen de verkie- zingswijze vastgesteld bij Reglement van de Staten-Generaaf en de wijze van uitvoering van den Amersfoortschen Gemeenteraad, dan maken wij de gevolgtrekking, dat een Hoop gerekend moet worden op ongeveer 500 per senen, waaruit volgt, dat in 1796 de stad Amersfoort smet derzelver Vrijheid" onge veer 8500 kies-gerechtigde mannen telde, dus waarschijnlijk een bevolking van om streeks 15000 zielen had. Dat de verkiezingen in onze stad nogal gemoedelijk opgevat werden, bewijst eene missive van de Representanten 's Lands van Utrecht (Provinciale Staten) waarin onze regeeringsleden op 'n paar foutjes wor den gewezen. In deze missive wordt kennis gegeven van «twee abuijzen, welke in de convocatie briefjes ingeslopen zijn. Zijnde den dag der oproeping in plaats van op Maandag den 25, op Dingsdag den 26, en den ouderdom in plaats van op ISjaaren op 20 jaaren bepaald". Een antwoord op dezen brief wordt niet gevonden en zal ook -vel niet geschreven zijn, daar de Secretaris op deze mededeeliug zeer lakoniek laat volgen»waar omtrent een publicatie is afgekondigt". De abuizen van voorheen zouden thans een paniek ver oorzaakt en zeker de verkiezingen drie maanden uitgesteld hebben. Tot ons leedwezen wordt verder omtrent deze verkiezingen niets meer medegedeeld. Bijzonder interessant en vermeldenswaard echter :s liet feit dat twee personen «gecori- geerd" werden wegens ongeregeldheden en het niet uitbrengen van een stem. We lezen 3 Februari 1796: «stond binnen [voor den Raad] den burger Jan van Gelder, ver zoekende in den Eed als burger officier [schutterij] genomen te worden". (Alle i schutters moesten voor den Raad den I eed utleggen, daarna werden de officieren j door en uit de schutters gekozen om opnieuw j den eed in haudeji van den Raad af te leg gen). «Waarover gedelibereerd zijnde is I geresolveerd, alvorens den burger Jan van j Gelder den eed af te nemen met den krijgs- I raad [Schuttersraad] daarover te besoig- i neeren, en ten dien eijnde te verzoeken aan den krijgsraad, om teegen Zaterdag een commissie van 4 perzoonen voor den Ruad te zenden". Zaterdag «staat binnen den commissie en den President van den krijgsraad. Den president zegd, dat den krijgsraad bijna al- Ïemeen van oordeel was, dat den burger an van Gelder zig wel had schuldig ge maakt aan disobedientie [ongehoorzaamheid bij de verkiezing] dog dat zij zijne hande lingen niet van dien aart beschouwden, dat bij geen eed kon afleggen. Waarover ge delibereerd zijnde is geresolveerd, dat Jan van Gelder, Wanneer gebleken is, dat hij behoorlijk door den Krijgsraad over zijn disobedientie gestraft en schriftelijk vrijge sproken is, den Eed zou alleggen". Verder lezen wij op den 13 Februari «Stond binnen den burger gerardus Sluy- mer doende het zelvde verzoek als den bur ger Jan van geld er. «Waarover gedelibereerd zijnde is gerezol- 1 veerd, dat iiij, daar iiij op laats gepasseerde Dingsdag op aanklagte van Vogelzang niet had kunnen stemmen de kerk had moeten ver laten en den raad nu ook hem den Eed nis officier niet kon afneemen, *'zo iemand die geen stem kan uitbrengen onmogelijk wetgever of uitspreeker van vonnissen |in den Schuttersraad] kan zijn, waarom hij. Sluy- mer, zoo lange hij onder die beschuldiging legd [hoe lang?] geen Erepost als officier kan bekleden". Wat zijn de tijden toch verbeterd 1 V. Db. P. Moll, emeritus-predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lutherscho kerk hier. Bij die in de Remonstrautsche kerk hoopt vóór te gaan dr. H. W. ter Haar, predikant te Utrecht. fanterie worden beëedigd de bij het korps nieuw benoemde 2e luitenants. Doordien geen zaal hier disponibel is, zal het diner-de-corps des avonds worden gehouden in het Bad-hotol te Bnarn. Kolonel P. J. von Stein Callenfels, comman dant van het le regiment veld-artillorie, hiel! Dinsdag een inspectie over de batterijon der 2e afdeeling, hier in garnizoen. Zondag had, gelijk we reeds meldden, op liet terrein aun den I.eusderweg de voetbalwedstrijd plaats tusschen „Vitesse" uit Arnhem en de A. F. C. „Quick". Om ongeveer half twee stelden zich do beide elftallen op, onder hoede van den heer Poriheine. In den beginne was het spel vrij verdeeld, dooh door goed samenspel der minden- on bin nen voorwaarts en mooie overzetten der vleu- gelmenschen wist „Quick" langzamerhand cenigo meerderheid uit te drukken. Allo aanvallen stuitten ecliter af op het prachtige spul der aehterspelers en den doelverdediger van „Vi tesse", die door hun beslist optreden en accu rate shots het terrein wisten te zuiveren. Me- nigen keer deed ook de „Vitesse" voorhoede gevaarlijke uitvallen, doch ook dezen hadden geen resultaat, zoodat er vóór de rust aan geen van boide kanten gescoord werd. Onmiddellijk na de hervatting van het spel drong ecliter „Vitesse" op en wist na eonigon tijd liet leder door het doel te jagen. Do„Quick"- mensohen begonnen hierop als paarden te werkon. Hun spel werd door het prachtige plaatsen van dc spil en het magnifieke samenspel der voor hoeden overweldigend en het duurde dan ook niet lang of hun hard werken werd beloonden na een mooien stormloop wisten ze te doelpunten, hetgeen zo kort daarop herhaalden. Ilierna slaagde „Vitcsso" er nog éen keer in om te scoren, zoodat de hoogst interessante wedstrijd oindigdo in het voordoel van „Quick" met 32, hetgeen haar weer groote kans op het kampioenschap bezorgt. Bij „Quick" zagen we over het algemeen heel goed spel, vooral van de voorhoede waar de rechtsbuiten, en van de middenlinie waar do spil schitterde. Aan de aehterspelers hapert nog iets, waarin echter door oefening wel verbetering zal komen. Zondag a.s. heeft op het terrein nan don Leus- derwog een wedstrijd plaats tusschen „Quick II" en „Vitesco" uit Utrecht voor den Utrechtsch- Gooischon Voetbalbond, welke zeer spannend be loofd te worden, daar zich in do beide elftallen uitstekende krachten bevinden. Tot bibliothecaris der plaatselijke afdeeling van het „Ned. Bijbel-genootschap" is, in de vacature, ontBtaan door het overlijden van ds. C. Rasch, beuoemd ds, W. J. Moincrs. Blijkens den in de „S taats-courant" opgeno men Staat van besmettelijke veeziekten, gedu rende September 1901 in het Rijk geconstateerd, zijn in de Provincie Utrecht voorgekomen 15 gevallen van mond- en klauwzeer bij vee van 2 eigenaren te Hoenkoop. Een kranig politie-man, brigadier-majoor D. Otten, hoopt aanstaanden Maandag den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de Rijks- veldwacht in dienst trad. Sedert 1S87 is hij, aan vankelijk alB brigadier, commandayt der brigade- Amersfoort, terwijl in 1898 hem do rang werd verleend van brigadier-majoor. De Regeering erkende in 1892 zijn verdiensten door hem de eere-medaille der Oranje Nassau- orde te verleenen. Het zal den jubilaris Maandag zeker niet ont breken aan bewijzen van sympathie. De busrechtkastjes in het Postkantoor hier worden morgen in gebruik genomeu. Vunde 56 is reeds een 10-tal besproken. Tenzij het tegendeel door de busreohthouders verlangd wordt, worden de poststukkon die vijf minuten vóór het uitgaan der bestellingen nog niet zijn af'gohaald in de gewone bestellingen op genomen. Waar ieder, op welke wijze dan ook, een ex traatje heeft door de kermis, daar zijn de brie venbestellers verstoken van de gelegenheid om hun kerraiswensch te uiten, doch «1 is hun ver boden te vragen, niets belet hun, een kermisgave aan te nemen. Weidenkenden vinden wellioht hierin aanlei ding om ook hen niet te vergeten, die door alle weer en wind steeds zoo trouw dienst doen. Zaterdagochtend te 9 uur zullen voor het front der veld-bataljons van het 5e regiment in f Gö 000, waarondor begrepen is de fabriek met toebehooren. Rekent men, dat deze afkoop doorgaat met 1 Januari 1902, dan koopt, de Gemeente zes jaren der concessie af. Wanneer nu dezelfde winst ge maakt wordt als door de maatschappij (welke men veilig op f7000 per jaar mag stellen) dan komt do Gemeento do fabriek met terreinen, ge bouwen en vordore toebehooren, te staan op f23 00O. Hiervan heeft men bovendien hot voor deel, do zaak dor gas-verliebting in de band te hebben en kan men overgaan tot uitbreiding der fabriek, waardoor men in stunt is hot gas licht te levoren aan ieder, die zulks verlangt, en ook hot muntguameterstelsel voor den bur gerstand invoeren. Op do jachtpartij die H. M. do Koningin- Moeder uun eenige heoren uit den omtrek van „Soestdijk" in den Eemnesserpolder aanbood, wor den niet minder dan 62 hazen geschoten, hene vens velo putrijzen en konijnen. Eon berondo on weder opbouwenet niet. trwotsie vesting kan men ineengestort luchtkasteel Do zoor beperkte ruimte dwingt ons, heel kort te zijn hij do bcsproking van hetgeon rond do kerruis to zien werd gogovon. Do voorntoiling „Op hoop van zogen" door hot 1 et gezelschap-Hart gegeven was oen waar succes. Het stuk is niet geheel er, al het zolfde ids dat lo Amsterdnin, doch houdt evenzeer van hot begin tot het cindo in spanning. Geen wonder dan ook, dal twee avondon achtereen hot huis was uitverkocht. Vooral mej. J. Hurt was als „Johanna" uitstekend en dikwijls vooral niet. minder dan mevrouw Van der Horst. Ook de lieer F. L. Hart had als „Geer" uitstekende inoniouten, die deden denicon aan Henri de Vries; aan de regie ;do storm-avond vooral) is groote zorg besteed. In „Amioitia" heeft Henri "er Hall's gezelschap dc vole bezoekers een bn .gsr aangonauioti avond bezorgd. En do specialiteiten, de gymnasten boven aan, maar ook do cscnmotenr Weil on zijn collega Buziaux, èn do beer Contrnu, een inderdaad ko mieke komiek, ön mej. Köhler {een -uccës fou) maar ook do revue, oogstten warmen bijval. Onnooilig tn zeggen, dat ox-drouken Piet, thans monsieur Pierre le Grand (do lieer Ter Ilali) hcol wat instemming vond toon hij oen lieflijk woord ten boste gaf aan het adres van Rhodes, Chamberlain Co. In „De Annd" wordt bot gezelschap Bolmonto uiet zóo druk bezocht als het wel verdient; de zeer goede stukkon worden beschaafd en uilslckoud ge speeld. Wg durven echter gerust voorspel Urn, dat Zaterdagavond hut huis zal uitverkocht zijn, omdat dan Hoijermun's „Ühotto" gaat, een succes-stuk ook vau dit gezelschap. Voor bijzonderheden zie men de advorlentiön iu dit nummer. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt aanstaan den Muundug nuar Mecklenburg en zal ook na oen verblijf te Arolsen in de tweede helft van No vember naar 's-Gravenhage terugkeeron. Men schrijft uit Buam Maandagmiddag confereerden ton de guscom- missio en hot college van Burgemeester en Wet houders van Baurn over het door hen uitge bracht vorslag omtrent de overneming (Lr con cessie van do Naamlooze vennootschap „do Baarnscho gasfabriek." In herinnering wordt gobranht, dat deze con cessie afloopt in September 1907 on dat de maat schappij een afkoopsom heeft bedongen van Het sanatorium „Oranje- Nassau-oord" bij Renkum zal Zaterdag door II. M. de Koningin in tegenwoordigheid van H. D. moeder, de schenkster van deze zoo nuttige instelling, wor den geopend. Dion dug zal het afgezette terrein der atich- ting toegaukolijk zijn op vertoon van oen bewijs van toegang, verkrijgbaar op den dag zelf of te voren bij dr. Donath, geneesheer-directeur der stichting te Oranjo-Nassau-Oord, tegen vergoe ding van f 1, ten bate van het „Einma-fondB" der stichting. De openings-plcchtigheid kan door houders van dit bewijs vnn toegang niet worden bijge woond, doch na hot vertrek van HII. MM. geeft de kaart toegang tot de gebouwen van liet Sa natorium. Zondag 27 October a.s. zullen do gebouwen te bezichtigen zijn tegen betaling vun 25 cent, mede ten bate van bet „Emma-fonds." Burgerlijke stand van Amersfoort van 17 tot en met 23 October 1901. GEBORENTimoteus Lambertus, z. van T. Krijnen en G. Smink. Johannes Abra ham, van J. A. Uding en A. J. van Bulkum. Willem, z. van W. van Dateringen on H. de Vries. Grietje, d. van E. Doorne kamp. Willem, z. van W. van Apeldoorn en van Voon. Cornelia Dirkje, d. van M. de Man en N. van den Brink. Toun- tje, d. van G. Veer en M. van Gmkel, Jan, z. van A. van de Geest en J. van den Bor. Johanna Aletta, d. van G. A. Steppe en P. Woulorse. ONDERTROUWD: M. A. Leinweber en C. do Jager. G. van Noordonburg en M. Th. van Burgsteden. K. Verhaar en H, Hooft. A. van Deventer en T. C. Achter- kamp. C. Rijn en G. van dun Belt. H. van den Bell. en F. Rijn. M. van Ramse- selaar en II. Kok. J. van Klooster en M. Houtveen. P. J. do Visser van Bloemen en J. van Sitter. GETROUWD: O. van dor landen en M. M. Geijtenbeok. A. Schimmel en B. van Beek. OVERLEDEN Godert Jan baron Van Har- denbrock van AmmarstolÖöj. weduwnaar van C. O. IJssel de Schepper. Gerardus de Graaf 19 dagen. Karei Andreas Arnoldus Liethof 62 j. echlg. van R. M. van E«j< Wijnand v..n Kooij 2 m. Louit i.- rictta Cornelia van Bockom Maas 77 j on gehuwd. RECLAMES 15 regels 11.25; elke regel meer f0.25" Zonder krachten. Hoe verliesi men zijne kvachtou ou wat is hot zekerste middel zo to herstellen Het geval komt veelvuldig voorzoo talrijk zijn zi) die verzwakt zUn, dat hot van belang m de zonk to onderzoeken. Ver schillende oorzaken Uunnon tot do algemene ver- zwakkmg bydragon. Zulks doet zich voor, 'Mü ten gevolge cuner ernstige ziekte, 't. /.jj door oono gelei delijke verarming vun het bloed veroorzaakt door de gebrekkige condities waarin men zich bovindt. In dien gij bijvoorbeeld loeft in een atmosphesr waar de lucht slecht is, verheul hot blood zijn roode lichaampjes omdat het ontroofd in van dovoorzijno kracht benoodigde elementen en kan, dus hul orga nismen niet moor voeden. Du bloodnrmoodc doet zich voor on mot haar tal-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1