2sl een WOONHUIS Advertentiën. NAAISTER verkoopen RIJKSPAARDEN RIJKSPAARDEN verkoopen: Meubelen en Huisraad, 10.03.90 H.A. best wei- en hooiland en bouwland verkoopen Se. liet is noodzakelijk, dat de ziekte met kraobt bestreden worde: a. door streng toezicht op het marktgevogelte b. door de grenzen te sluiten of een quarantaine vast te stellen voor de in te voeren boendere c. door ter kennis van ieder te brengen de stre ken en de hoenderparken, die besmet zjjn d. door nauwkeurig toezicht op tentoonstellingen e. door besmette stallen op aanvrage tegen ge ringe vergoeding te desinfecteeren. België, dat wellicht nog meer geleden van deze epidemie heeft geledeu dan ons land, heeft reeds bij Kon. besluit van 8 September zijn grenzen ge sloten voor Italiaansche hoenders, die meer dan andere de ziekte overbrengen, en den invoer slechts via enkele weinige stations toegelaten. Door een commissie uit het Dagelgksch bestuur zal thans ook aan onzen Minister worden verzocht, betzelfde voor ons land "te verkrijgen, te meer nu in Duitschland dezelfde maatregelen worden overwo gen ter bestrijding van dit groote kwaad dat on zen pluimvoestapel zóo ernstig bedreigt. Tevens zal'gevraagd worden, een quarantaine van bijv. 4 dagen toe te passen. Een totaal-verbod van invoer heeft het groote bezwaar, dat de grenzen later bijna niet te heropenen zijn. Hierdoor zal men wel verkrijgen dat het slachtvee tijdelijk duur der wordt, dool» te gelijk dat de boeren vroeger en beter zullen fokken. De invoer in ons land is bo vendien zeer gering terwijl in eigen behoefte vol doende wordt voorzien. De vraag werd bovendien gedaan, of men bet boven aangeduide rapport niet in breeder kring kon bekend maken, en ook of er geen middelen dien den beraamd om de beBmet verklaarde hoender parken onder coutióle te stellen, althans maatregelen te nemen dat zij het goedvertrouwend publiek niet langer bedotten door hun advertentiën in vak- en andere bladen. Zoolang echter geen wettig besluit za' genomen, en geon inspecteurs of consulenten aangewezen zulleu zijn, beeft de Vereeniging geen recht om in te grijpen. De goede hoenderparken zullen zich echter gaarne onderwerpeu aan coutröle; legen de minder goede kan worden gewaarschuwd in het orgaan der Ver eeniging zoowol als in de vakbladen en dagbladen Men achtte het hoogst ongeraden, nog een jaar te wachten met deze conlr61e en nam dan ook met algemeene stemmen aan het volgende be sluit„Hot Hoofdbestuur besluit, voor hoenderparken de gele- f;enheid open te stellen, zich onder contrólo te stel en van de Vereeniging; de kosten te dragen door het hoenderpark". De bijvoeging „onder contröle, enz." in de adver tentiën kan de parken slechts ten goede komen. Medegedeeld werd hierna, dal door, bet in bruik leen geven van zijn belangrijke boekerij door den Secretaris, luitenant J. Kooiman, de Vereeniging thans reeds ook in het bezit is gekomen van een bibliotheek, welke door aankoop en ruiling wel haast zeer zal ziin uitgebreid. Deze eigenaardige vak-bibliotheek zal gevestigd zijn in de woonplaats Tan den le Secretaris en te raadplegen zijn door de leden der Vereeniging tegen frankeering, beide ma len, van de boek- en plaatwerken. In verband met klachten over de zeer slechte hokken en de hoogst ondoelmatige voeding der kippen werd overwogen, een populair geschriftje saam te stellen, dat naast de curt-ussen, over het geheele land te houden vooral voor de boe- ren-fokkors een goede handleiding kau worden. Stuksgewijze zal het in het Bulletin worden opge- norneu en later in een boekje worden vereeniga. Besloten werd nog tot benoeming van een com missie voor een statistiek van in- en uitvoer van fduimvee, zoowel in Nederland als ii. het buiten and, en van een dergelijke commissie welke den, vooral iD Denemarken, zoo uitstekend werkenden coöperatieven eierhnndel zal bestudeeren en daar omtrent rapport zal uitbrengen. Dat de eerste inderdaad reden van bestaan heeft, kan wel hieruit worden afgeleid, dat de statistiek van het Ned. Landbouwcomité dateert van 13117 en dus vier jaar ten achter is. Hot Hoofdbestuur werd opgedragen detecommis- siën saam te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. Herinnerd zij, dat deze Vereeniging, eerst onlangs opgericht, zich ton doel stelt van de kippenhouderij te maken een bron van welvaart voor den landman, door dezen te leeren goede nul-hoenders (zoo cier- legsters nis Blachtkippen) te telen en een einde te maken aan den trouwens geheel overbodigen invoer van buitenlandsche eieren en buitenlandsche kippen. Goed voorgelicht, zal ook onze boerenstand met een weinig goeden wil, evenals bijv. Denemarken, geraken tot een weinig knstenden en zeer veel ople- verenden tak van bijverdiensten, die hem ontegen zeglijk ten goede zal komen. Vooral voor Landbouwvereenigingen valt op dit oerrein veel te doem Terwijl „Quick II" gistermiddag op het ter rein aan den I-ousderweg „Vitesse" uit Utrecht met 7 tegen 0 sloeg, werd „Quick I" te Wagenin- gen door „Victoria" geslagen met 8 tegen 0. In de Zaterdag hier gehouden vergadering van de vakafdeeling voor spoorwegbouw en spoorweg-exploitatie van het Koninklijk Insti- stuut van Ingeneurs, welke weder zeer druk bezocht was, bleek uit de mededeelingen van den heer J. J. UUabob omtrent den bouw van het gemeenschappelijk station te Amersfoort, dat een dergelijk groot werk in ons land steeds wordt voorafgegaan door een behoorlijke termijn van rijp beraad. Uit net historisch overzicht bleek, dat reeds in 1883 bij den aanleg van de lijn Amersfoort Kesteren dit werk ter sprake kwam. Veel is te doen geweest over de vraag, aan welke maat schappij de exploitatie zon woeden gegeven en thans, na 18 jaren, is de ingebruikneming van het njeuwe station van nog zoo jongen datam, dat het voorgebouw, toenmaals tijdelijk opgetrokken, Zaterdag de vergadering nog kon herbergen. Het gevolg van dien langzamen gang waso. dat in 1889 feitelijk drie stations voor de drie verschillende spoorwegmaatschappijen in ge bruik waren, maar kort daarna, in 1890, werd een belangrijke stap in de goede richting ge- gedaan bij het tot stand komen der spoorweg- overeenkomsten, waarbij de Exploitatie-Maat schappij voor S. 8. zich de verplichting opge legd zag tot den bouw van een gemeenschappelijk station. In 1892 werd het eerste plan ingezonden en nadat verschillende plannen een onderwerp van beschouwing hadden uitgemaakt, werd in 1898 eindelijk een definitief plan vastgesteld. Bij de beschrijving van het gevolgde ontwerp, passeerden achtereenvolgens de revue de ver schillende onderdeden, die bij elk station van beteekenis worden aangetroffen. Spreker eindigde met een beschrijving van 1 de volgorde der werkzaamheden. In Maart 1898 werd begonnen met de grondwerken, in September 1900 werd het goederen-emplacement in dienst genomen, en in Augustus 1901 waren de gebouwen op het middel jerron gereed. Na de overbrenging van den dienst kwam aan de beurt de bouw van het voorgebouw, de aanleg van het hooge voorplein en de tot standbrei,- ging van de wijziging in de sporen op het voor malig station AmersfoortCentraal. Hiermede was de Hollandsche Spoorweg-maat schappij van een belangrijken last ontheven. Reeds nu echter blijkt, door de toeneming van het goederenvervoer, dat voor dien dienst nog een belangrijke uitbreiding zal noodig zijn. Te meer klemt dit, waar men in Amsterdam reeds begint vast te loopen, terwijl de terreinen te Amersfoort voor den rangeerdienst zeer gunstig zijn gelegen, zoodat over deze werken te Amers foort het laatste woord nog niet gesproken is. De heer H. P. Maas Geesteranus sprak zeer in het bijzonder over de beveiliging van het nieuwe station. De sein-inrichtingen, dikwijls beschouwd als iets bijkomstigs, vertegenwoordigen echter de ziel en het leven van het station, zonder welke de exploitatie van een zóo groot emplacement als te Amersfoort onmogelijk zou zijn. De hier aangebrachte sein-inrichtingen voldoen aan de eischen, dat elke treinbeweging uit éen centraal punt wordt beheerscht en door de seinen vol komen gedefinieerdwordt. Voor de beveiliging zijn opgesteld afstands seinpalen voor de verschillende aansluitende spoorwegen, in combinatie met inrijd-seinpalen voor de verschillende sporen, waarop de treinen moeten kunnen aankomen. Voor vertrekkende treinen zijn opgesteld uit- rijd-8einpalen, voor de verschillende sporen in verband met richtings-seinpalen, die betrekking hebben op de richting, waarheen de trein zich te bewegen heeft. Verder zijn voor het rangee ren rangeer-seinpalen opgesteld. Hierna ging spreker over tot de bespreking van de constructie der bewegingstoestellen. De wisselhandels zijn alle openrijdbaar, d. w. z. indien een wissel in verkeerden stand van de achterzijde wordt bereden, wordt er niets bescha digd; de tongen steller zich om en in het be- wegings- of üandel toes tel wordt de schijf van het handel weggerukt, waardoor geen enkele treinbeweging meer kan plaats hebben, waarbij de wissel betrokken is, voordat de schijf met een hulphandel weder op haar plaats is ge bracht. Met teekeningen en modellen werd de beweging van deze toestellen toegelicht. Hierop werd de verbinding van wissels en seinen en de koppeling der seinen onderling uit voerig besproken, alsook de verbinding der sein huizen onderling door middel van electrische bloktoes tellen. Spreker eiudigde met een enkele opmerking over de indienststelling van het station. Het pu bliek heeft zich verwonderd over de groote ver warring, die deze indienststelling gedurende eeni- ge dagen heeft teweeggebracht. Men moet ech ter niet gering denken óver de bezwaren aan het in gebruik nemen van een geheel vreemd terrein en een totaal nieuwe seininrichting. Het is waar, dat de seinen nog niet compleet waren, maar ook in het tegenovergestelde geval zou het gemis aan routine in het eerste begin een be lemmering voor de vlugheid bij het rangeeren geweest zijn. Uit het verslag over het anderhalfjarig tijd vak, dat deze vakafdeeling bestaat, bleek aat het ledental aanzienlijk is en dat vele techni sche onderwerpen reeds een punt van bespreking hebben uitgemaakt. De Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester werd goedgekeurd en de Begrooting voor het volgend jaar vastgesteld. Daarop werd besloten tweehonderd gulden te bestemmen voor den aankoop van werken voor de bibliotheek van het Instituut op het gebied dezer vakafdee ling. Een commissie van advies zal in deze worden benoemd. Tot Bestuurslid werd gekozen de heer Huizinga, in de plaats van den heer Haagsma, die aan de beurt van aftreden was. Een 70-tal leden gebruikte de lunch in de wachtkamer 2e klasse, waartoe door de goede zorgen der Buffet-maatschappij „E Pluribus Unum" de tafels keurig waren gedekt. Na afloop der vergadering had de bezichtiging plaats van het stations-emplacement. Door de plaatselijke vereeniging „Handel en Nijverheid" is aan de Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij verzocht, het daarheen te leiden dat de verbinding tusschen de beide per rons van het nieuwe Bpoorweg-station wordt verbeterd, c.q. door een luchtbrug bij de wacht kamer 3e klasse van het tweede perron, opdat vooral doorgaande reizigers de* eerst vertrek kend^ trein kunnen bereiken. Tot Ie luitenant-adjudant van het 4e bataljon 5e regiment infanterie is benoemd de te gelijk tot le luitenant bevorderde 2e luitenant K. G. A. Z. baron Van Haersolte van Zuthem, van het korps. De Zaterdag bij het 5e regiment infanterie be- eedigde nieuwbenoemde 2e luitenants J. H. A. L. Strijbosch en R. J. Hoffman zijn onderscheiden lijk ingedeeld bij de ,4e compagnie le bataljon en de 2e compagnie 3e bataljon, hier. In verband hiermede is ae bij de Hoogere Krijgsschool gedetacheerde le luitenant P. Donk overgeplaatst van het le naar het 2e bataljon. Luitenant W. P. L. van de Wetering genaamd De Rooy, van het 5e regiment infanterie gede tacheerd bij de Militaire verkenningen, wordt met ingang van 1 December voor od bepaalden tijd bij dat dienstvak werkzaam gesteld. Luitenant B. E. Stöver, van het 5e regiment infanterie, zal dem ballistischen cursus volgen, die van 16 December tot 1 Maart aan de Nor maal-schietschool te 's-Gravenhage wordt ge geven. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevorderd tot korporaal-kok de soldaten J. A. van8chaik en A. E. Mackay. Vrijdag werd door de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Utrecht en Amersfoort een jachtrit gehouden. Ten 10.45 waren zij- daartoe vereenigd nabij „Vollenhove" op het snijpunt van den Amers- foortschenstraatweg en den straatweg De Bilt Zeist, waar de jachtrit een aanvang nam door het kamp van Zeist via „de Pais" en de hoeve achter de Veeartsenijschool, waar de eindwedren plaats had onder kapitein C. G. Preuijt als jagermeester. Hierbij kwamen als prjjswinners uit de le lui tenants; E. F. Insinger, le prijs; C. A. Prins, 2e prijsW. de Waal, 3o prijs en A. G. J. C. Wilkens, 4e prijs. Na afloop niervan bleef men nog ecnigen tijd op het terrein gezellig bijeen en werd de lunch gebruikt, gedurende welken tijd de regimentB- muziek, onder directie van den adjudant-kapel meester Luyben, zich liet hooren. De Arrondissements-rechtbunk te Utrecht ver oordeelde Donderdag Gerard Vial, beschuldigd van doodslag op den huzaar Jan Seijfferts, in den nacht van 16 op 17 Juni hier gepleegd, tob 12 jaren gevangenisstraf. De beklaagde bleef ten einde toe ontkeuuen en was ook na het vernemen van het vonnis volkomen onbewogen. Hij heeft aanstonds appèl aangeteekend. Een buitenmeisje, dat „met al haar goud be- laan" Donderdagmiddag zich naar de kermis wilde begeven, werd bij het Blauwbrugje door een reizend muzikant omgeloopon. Twee zijner kameraads maakten zich gereed mei hem het boerinnetje te berooven, toen zij, van den schrik hersteld, zich ging verweren en haar aanran der zóo stevig vastgreep, dat deze, met behulp van voorbijgangers alras aan de politie kon wor den overgeleverd, na te voren alvast een duch tig pak slaag te hebben opgeloopen. De dader, zekere L. V., is Zaterdagochtend gevankelijk naar Utrecht geleid. Zijn beide ka meraads zijn in hel handgemeen ontkomen,doch later aangehouden, maar wegens gebrek aan bewijs weder in vrijheid gesteld. Gedurende de kermisweek mocht de politie de hand leggen op vier gesignaleerde personen terwijl drie minderjarigen, die zich zonder voor kennis hunner ouders in verschillende kermis- gelegenheden ophielden, zijn aangehouden en naar hun woonplaatsen teruggeleid. Zelfs do zoozeer beruchte „Dolle Vrijdag" heeft een ongewoon gunstig verloop gebad. Er waren heel wat minder dronken menschen dan gewoon lijk en op een paar kleine vechtpartijen en vrij onbeteekende woorden- en gebarenwisselingen na in den regel vrouwen-perkara's is alles in goede orde afgeloopen. Zij dieanti-kermisvergaderingen organiseerden, hebben alle wil van hun werk, Den lnat8ten avond van de kermis echter is weder geweldig gevochten en zelfs doodslag ge pleegd. In een tapperij aan de Kromniestraat was ze kere J. de W. een 46-jarig, overigens zeer oppas send man als hulp-bediende werkzaam toen de even oude Dirk Vos, een arbeider wonende op de Vlasakkers, een vader van 6 kinderen, met zijn vrouw de tapperij binnenkwam en, na een en ander gebruikt te hebben, een nieuwe be stelling deed. De W. bracht hem bij vergissing jenever in plaats van bier, waarover Vos twist met hem begon te zoeken en hein ten slotte uitnoodigde buiten de zaak uit te vechten. De VV. ging daar helaas op in en trof met het schee-mes, dat hij als oppasser van het nacbtleger^inagazijn steeds bij zich placht te dragen, Vos ónder de vierde rib in het hart, zoodat diens dood onmiddellijk volgde. Hij holde nu naar huis (het mes, waarnaar heden gedregd wordt in de Langegracbt werpend), waar hij weinig later in arrest werd genomen. De ongelukkige werd hedenmiddag gevan kelijk naar Utrecht overgebracht, waar ook het lijk geschouwd wordt. Velen zijn zeer begaan met zijn lot en kunnen zich nauwelijks voorstellen hoe hij kwam tot deze daad, waarvan hij, óok om zijn vrouw en zjjn kindje, ontzaglijk berouw heeft. Het gerucht als zoude De W. gedurende het vervoer overleden zijn, is nog niet bevestigd. Er zijn menschen die wel ouder, maar niet rijper worden. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan I) e p a r- tementshoofden, W ij k b e zoeker s en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal het Centraal- burean DINSDAG den 29 October 's mid dags van vier uur tot kwart voor vijf zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT Kleine Haag 7. ALLEN, die iets te Tocderen hebben van- of schuldig zijn aan den op 19 Oc-'ober 1901 te Amersfoort overleden HoogWelGeboren heer G. J. baron Van HARDEN BROEK van AMMERSTOL, gelieven daarvan vóór 20 No vember e. k. opgave te doen aan den Notaris J. BOLK, te Arnersfoort.- gevestigd te 's-Gravenhage. De DIRECTIE berich», dat de C0UP0N8 der Pandbrieven, vervallende 1 November iOOi, betaalbaar zijn gesteld te 's-Gravenhageten kantore der Bank en te Amersfoort bij de heeren HAMERS Co. goed kunnende verstellen, linnen en wollen naaien, eenige dagen disponibel hebbende, zag zich gaarne geplaatst. Brieven letter 11. Bureau (oude) Amers- foorlsche Courant, Kortegracht 9. De HOOFD-ADMINISTRATIE van het 1e Regiment Huzaren te Amersfoort zal op Frljdag 1 November a.s. 's middags ten 12 ure, op het St. Janskerkhof aldaar, in het openbaar ACHT op reform gestelde van het Eskadron Ordonnansen benevens, HERTIEN op reform gestelde van het le Regiment Huzaren. De paarden zijn éen uur vóór de verkoo- ping te bezichtigen. Namens de Hoofdadministratie voornoemd, De Secretaris, W O LI D S T R A. daar, De Notaris JOHs. KNOP PERS, to Amersfoort, zal op Woensdag November 1901, 's voormiddags 10 uur, in het koffiehuis »1)E AREND" al- publiek om contant geld wegens vertrek en opheffing der huishouding Goed onderhouden nette Fransche PIANINO (fabr. Remy), Ca napé, Crapeunx, Fauteuils, i Linneukast, Tafels, Stee- len, Ledikanten, Wasch- i tafels, Commode, Kachels, Gordijnen, Karpetten, Koffers, Keukengereed schap, Aardewerk en Glaswerk, Houtwerk, enz. enz. Daags te voren van 9—12 en 24 uur te zien. Breeder bij biljetten. De Notarissen A. N J. VOS en ÊL**y JOHs. KNOPPERS, te Amersfoort, WXüP zullen op Vrijdag 15 November 1901 's voormiddags 11 uur in het koffiehuis »HF.T VALKJE" aldaar, PUBLIEK VERKOOPEN: Onder de gemeente HOOGLAND, genaamd „Het Kouwenhoverland". gelegen achter de hofstede „Kouwenhoven over de Malenwetering, strekkende tot aan- en ge- gedeeltelijk over den Vuijdijk. Te veilen in 5 perceelen en combinatiën. De perceelen en massa's zyn nauwkeurig omschreven op de aanplakbiljetten. In huur bij de erven H. de WIT tot 25 December 1901 voor 1370.per jaar. Te aanvaarden by de betaling over 3 maanden. Nadere inlichtingen verstrekken genoemde Notarissen. Inmiddels uit de hand te koop. De Notaris Johs. KNOPPERS, te Amersfoort, zal op Zaterdag 2 flWSïP November 1901, 's avonds 7 uur, in het koffiehuis Het Valkje aldaar, publiek te Amersfoort aan den Zuidsingel No. 02, be vattende beneden 2 Kamers, Kouken, Berg plaats en boven 2 Kamers eh 2 Zolders, voorts grooten Tuin met uitgang op het St. Janskerkhof, groot 2 Aren, 42 Centiaren. Bewoond door Mej. wed. LEINWEBER— Craanen en te aanvaarden bij de betaling, over 3 maanden of vroeger. BezichtigingMaandag, Dinsdag en Woens dag van 2—5 uur. Breeder by biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2