Methorst Yan Luttemid Wesllandsche Hypotheekbank Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. TWEEDE MEID WINKELHUIS aanbesteden: Ook de heer Van Eek acht oen «eg van 6'/* M. die slechts nan éen zijde bebouwd is zeer voldoende en meent, dat ïuen inderdaad niet meer kan eisuhen. Nadat de lieer V a n E s v e 1 d er nog op gewezen heeft, dat de Gemeente zeer onvoordeelig uitkomt bij het overnemen van wegen met taluds aan den waterkant wordt het ontwerp-contract tot overne ming aangenomen met 15 tegeu 2 stemmen (tegen de heerenVan Esveld en Gerritsen). Hierna werd de zitting gesloten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur ton Raad huize weder een open bare vergadering. Onze stadgenoot de heer J. J. Boukamp, thans volontair aau de Lagere school tc Oud-Leusden, is met ingang van 1 Januari benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te 's Graveland. Onze vroegere stadgenoot de heer D. H.G. Ittmann heeft aan de Rijks-universiteit te Leiden met gun stig gevolg afgelegd het theoretisch apothekersexamen. De busrecht-kastjes in het Postkantoor zijn Dins dag in gebruik genomen. Door de tram werden bier in October 6843 porso- nen vervoerd, terwijl de Maatschappij, alle baten mee gerekend, (554.8(1 ontving. Rector en leeraren van het stedelijk Gymnasium hebben zich gewend tot den Engelschen Minister Brodrick, verzoekend den leerling J. S. Weilbach die bij het uitbreken van den oorlog naar Trans vaal terugkeerde en thans op Ceylon krijgsgevaugeu is toe te staan op parool naar Amersfoort terug te keeren, opdat hij zijn studiën kunne voltooien. Sir John Brodrick hoeft geweigerd en verklaard, dat hij slechts het verzoek om vrijstelling op parool zou kunnen toestaan als de gezondheidstoestand van den gevangene zulks dringend noodzakelijk maakte. Uit Hilversum werd aau het „Handelsblad" ge schreven Eenige Hoofden van scholen te Hilversum, Bus- sum, Baarn en Nijkerk, hebben het intiatief ge nomen tot een adresbeweging in een 25-tal Gemeen ten rond Amersfoort, ten gunste van dp overneming door het Rijk van de Hoogere Burgerschool te Amersfoort. In een circulaire wijzen zij er op, dat het voor- nemeu der Regeering om „den stroom van buiten leerlingen dier school naar Utrecht te leiden, zoodat waarschijnlijk Amersfoort op den duur voor dezen gesloten zal worden", niet in het belang van de tegenwoordige en toekomstige leerlingen zou zijn. Enkele voordeelcu vnu den bcstaaudeu toestand worden door hen genoemd. In de eerste plaats zijn aan de school te Amers foort regelingen getroffen, waardoor in hooge mate tegemoet gekomen wordt aau de bezwaren, die on vermijdelijk aan schoolbezoek in den vreemde verbonden zijn. De ouders kunnen hierdoor in verband blijven met de school en worden op de hoogte gehouden van alle wetenswaardigheden van de schoolopvoeding en de studie hunner kinderen. Heilzame gevolgen heeft verder desamenwerking van de leeraren dier school met de onderwijzers der opleidingsscholen gehad, zoowel wat de aan sluiting tusschen Lager- en Middelbaar onderwijs als de paedagogische behandeling der leerlingen betreft; een samenwerking zooals die tot dusver nergens in ons land tol sUind is gebracht. Dan zyn de schooltijden nuu de Amersfoortsche school zeer doeltreffend vastgesteld, zoodat de buiten-leerlingen tijdig genoeg in hun woonplaats teruggekeerd kunnen zijn om den avond rustig aan het huiswerk te kunnen besteden. Al moge de toelating van buiten-leerlingen te Amersfoort niet aanstonds gesloten worder, toch moet reeds de proef oui „den stroom af te leiden naar Utrecht" ernstige gevaren opleveren, niet alleen voor de leerlingen, maar ook voor de school en het onderwijzend personeel. De beste leerkrachten zullen zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen zoeken en het zal niet gemakkelijk blijken, hen behoorlijk te vervangen. Om al deze redenen oordeelen de Hoofden van scholen bet noodig, dat hclanghebbende ouders zich in deze uitspreken en hun wensch te kennen geven, dat het Rijk de voor de buitenleerlingen te be stemmen school te Amersfoort vestige, in plaats van de Rijka Hoogere Burgerschool te Utrecht daarvoor aau te wijzeu. In elk der betrokken Gemeenten zal een adres met die strekking circuleeren. Aan de Koninklijke Militaire Academie wer den in de jaren 1840 1852 portretten in pot lood geteekend van de cadetten, voordat zij die inrichting verlieten om tot officier te worden be noemd. Vermits deze collectie portretten niet meer compleet en na 1852 niet verder aangevuld is en voor de Academie weinig of geen waaide meer heeft en daarentegen de afbeeldingen, voor de personen welke zij voorstellen of voor hun familie, in menig opzicht een bijzondere.waarde hebben, beeft Z. E. de Minister van Oorlog, op voorstei van den Gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, goedgevonden, dut de meer- bedoelde portretten aan de belanghebbenden kun nen worden afgegeven. Zij die meenen aanspraak te kunnen maken op eenig portret en dit wi-nschen te ontvangen, kunnen daarvan bij gefrankeerden brief kennis geven aan den Gouverneur onder aanduiding van de redenen welke ben, boven andere fami lieleden, in aanmerking doen komen voor het door ben aangevraagde portret. Voor kosten van toezending moet het bedrag van 15 cent in postzegels zijn ingesloten. Generaal-niajoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie, die Maandag hier kwam om de bataljons van het 5e regiment inlanterie te inspecteeren, is heden middag naar Utrecht vertrokken om ook daar inspectie te houden over de bataljons infanterie. Aanstaanden Maandagavond tc 8 uur geven de dames Heijmann een concert in „Aiuicitia." I De beide gevierde kunstenaressen zijn hier zöo goede bekende, dat we waarlijk niet behoeven aun j te sporen, het conce't tc gaan bijwonen. Eer der moest toongevende Duitsche vakbladen zei van hen „Wie die Eitie siDgend spielt, singt die Andere spielend." Ter Vrijdagavond gehouden maandelijksche vergadering van de plaatselijke verceniging „Handel en Nijverheid" werd meegedeeld, dat de beer H. J. Croockewit wegens drukke bezig heden zich verplicht heeft gezien ontslag te ne men als Bestuurslid en dat in October het le dental wederom met 10 vermeerderd is. Ingekomen waren o.a. verschillende lijsten van wanbetalers, door zuster vereen igingen toe gezonden, welke lysten voor de leden ter inzage liggen hij den Secretaris den lieer M. ft. N. Oosterveen, Langestraat 48. Op de circulaires over Zondagssluiting zyn nog niet alle antwoorden ingekomen voorloo- pig kon echter reeds worden meegedeeld, dat ook ten deze de jonge verceniging groot succes heeft. Herinnerd werd aan de vergadering met be langhebbenden in zake de haven-quaestie. De vereenigiug zal diligent blijven terwijl een com missie zal worden benoemd welke gegevens zal verzamelen enz. Op haar schrijven aan de Handelsreizigers- vercenigingen te Rotterdam en te Groningen over bet bezigen van reeds door anderen ge bruikt beddegoed in hotels werd geantwoord, dat deze vereenigingen zelf do zaak reeds Ier hand namen, doch nog geen afdoende oplossing vonden. Nadere overwegingen zullen gehouden worden en nadere mededeelingen gedaan. Voorlezing werd gedaan van een schryven van ile „Amersfoortsche Tramweg-maatschappij" in antwoord op enkele opmerkingen aangaande de dienstregeling. Ofschoon ten volle werd erkend, dat de jonge onderneming niet opeens aan elk uitgesproken verlangen kan voldoen, betreurde de vergadering het, dat het beslist geweigerd werd gehoor te geven aan haar verzoek om de trams met ge lijke tusschenruimten van de eindpunten te doen vertrekken. Ten andere bleef het be vreemding wekken, dat de trams van het sta tion vertrekken bijna op het zeilde oogenblik dat de treinen volgens de dienstregeling moeten aankomen, heigeen in de wtrkelijkheid nimmer geschiedt. Kon de tram een il twee minuten wachten, dan zouden zeer velen gebruik van haar maken, terwijl zij nu meestal ledig wegrijdt. Ter sprake werd r.og gebracht het verzoek om hier een bureau van inklaring te verkrijgen. Wijl echter de Vereenigiug nog niet als rechts persoon is erkend, kan zij het verzoek daartoe nog niet doen aan H. M. de Koningin en word in overweging gegeven, dat belanghebbenden zulks zouden verzoeken. Dat zulk een instelling geen overbodige weelde is, moge o.a. hieruit blijken, dat eenige vvaggon- ludingen voor een hier woonachtig handels-agent vla Amersfoort naar Rotterdam werden gezon den en daar werden ingeklaard. Bij de zaak is eenige spoed met het oog op een lokaal voor den vérificateur. De vergadering werd hierna gesloten. Id de Zoadag te Hilversum gespeelde eerste roude voor den beker won „Quick" I uit Amersfoort met 7 doelpunten van „Gooi", het gecombineerd elftal uit Hilversum en Bussum, dat geen doelpunt maakte. „Quick" III verloor te Utrecht tegen „Victoria" I met 4 1, doch protesteerde. „U. D. I." speelde Zondag te Woerden eeu match tegen „S. S. S." en wist haar tegeupartij, die uit veel ouder en grooter spelers beslond, met 4 3 te slaan. Hoogstwaarschijnlijk zal Zondagmiddag te twee uur op liet terreiu aan dcu I.eusderweg een oefen wedstrijd worden gespeeld tusschen de eerste twee elftallen van „Quick". Nadere aankondigiug heeft niet plaats. Eeu 30-tal personen slechts woonde Dinsdagavond in „de Keizerskroon" de vergadering bij, door den heer Koopman belegd om te overleggen omtrent de oprichting ook hier van een comité voor den boycot der Engelscbe handelsvloot na 31 Decem ber z. k. De inleider begaf zich in een lang overzicht van den rampzaligen oorlog en een vergelijking met de Acte van navigatie en het Continentale stelsel. Eeu der aanwezigen redde den toestand door er op te wijzeu, dat, als de boycot onuitvoerbaar mocht blijken, in ieder geval aau Engeland getoond wordt dat ieder in opstand komt over de laaghartige wijze waarop het door de vrouwen en de kinderen uit te moorden, den on rechtvaardigen oorlog tracht te be ëindigen. Bijna nadat de vergadering verloopen was, kwam een voorloopig comité tot stand, dat na snmen- spreking met gezaghebbenden ran alle standen en partijen zal trachten de zaak, beter voorbereid, weder ter baud te nemen. Den 24 dezer zal hier een vergadering worden ge houden van den Boud van Amhteuaars-vereenigin- gen ter verkrijging eenor wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Op den zelfden dag vergadert hier in „De Arend" het Centraal-departement der „Verceniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs", waarbij, behalve vak-onderwerpen, des middags te half twee óok ter sprake komt de verbetering van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Elk burgerlijk ambtenaar, die hierin belangstelt, verzoeke aan een lid der vereenigiug hem le iutro- duceeren, De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. R., te te Amersfoort, wegens mishandeling van C. L. en C. van K., tot 21 dagen gevangenisstraf. Bij een in de Leijen under Do Bildt gehouden drijfjacht werden door vyf jagers 204 konijnen en 3 hazen geschoten. Men leert eerst eigen voorrechten beseffen, als men zich bevindt tegenover misdeelden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, G'ezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vry- dag den 8. November aanstaande, des namiddags te l'/i uren. Amersfoort, den 7 November 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Spoed-vergadering van dun Raad dor Ge meente Amersfoort op Vrijdag, den 8. No vember 19Uly des middags te half twee ure. Punten van Behandeling 1. Ontwerp- request aan Z. E. den Minis ter van Binnenlandsche Zaken inzake over neming der Hoogere Burgerschool door het Rjjk. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan deopenbareLagere school 1e soort voor meisjes (vaeatare-mej. Overbosoh). 3. Vaststelling barer jaarwedde. 4. Voorstel lot benoeming van een Raads commissie van zes leden inzake havenverbe- tering. 5. Voorstel tot bestrating der wegen bij de kerk der Roomsch Katholieke gemeente van de Oud-bisschoppelijke Klerezie met. waal- klinkers. De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de openbare) Lagere school 3e soort aau de Koningstraat is saamgosteld uit de heeren: W. Kraan, te Amersfoort; E. Kruithof, te Hulshorst; en J. van Dijke, le Maassluis. Het opnemen van Ingezonden stukken breugl a niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt, met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer toruggegeven. Geachte Redactie, Wil do goedheid hebben, onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank. Den heer D. Gerritsen, lid vau den Raad der Gemeente Amersfoort. Met diep leedwezen en verontwaardiging hebben de ondergeteekenden, allen Amsterdamsche bouw ondernemers bouwende aau de Schiintnelpenninck- straat, uwe uitlatingen gelezen over den bouiv aau genoemde straat (Amersfoortsche Courant van 4 No vember, Raadsverslag 30 October 1901), Zij stellen er pr(js op, hier openlijk te verklaren le. dat door hen in Amsterdam legen de aldaar vigeerende bouwverordening nimmer ia gezondigd en zij nog nooit een aanmerking dienaangaande ontvingen van het Gemeentebestuur aldaar over hun werk 2e. dat het niet getuigt van uwe kennis van het bouwvak wanneer u hun werk aan de Schiminel- penninck-straat revolutiewerk noemt. Gaarne zyn z(j bereid u omtrent materieel enz. de meest volle dige inlichtingen te geven, opdat u hij eventueel voorkomende gelegenheid kunt tooneu beter op de hoogte te zijn, dan ge thans z(jt. Wat l>. v. het hout aangaat, kunnen zij u mededeelen, dat zij dit alles betrokken van de firma Ambachtsheer en Van der Meuleu te Amsterdam, waarvan uw collega de heer A. M. Tromp vau Holst firmant is. Bovendien moet het hun te slotte van 't hart, dat gij door uw onwaardige en onware woorden een blaam hebt geworpen op bovengenoemde straat en dat de ondergeteekenden daarvan wel eens de finan cieel e schade zouden kunnen ondervindon. Zij hadden van u verwacht, dat ge uw functie als Raadslid hoog genoeg zoudt stellen om niet iemand, wie dan ook, ongemotiveerd schade toe te brengen, wat trouwens wel eens op eigen schade kon uitloopen. I [oogaenteud, Namens Amsterdamsche bouwondernemers, II. Sciiuob, F. weijde Jk., J. H. Klus, B. Donker, H. L. Aalböro, G. J. W. van Dorsskn. Amersfoort, 6 November 1901. Bnrgerlijke stand van Amersfoort van 31 October toten met6September 1901. GEBOREN: Herman, z. van H. Hymering en G. E. van Ouwerkerk. Johanna Hen drik», d. van J. Rainsolaar en 11. van Klooster. Maria H end rik a, d. van A. G. Smits en Th. de Ruiter. Arrisje, d. van G. van Garderen en A. Langelaar. Daniel, z. van A. H. Staal en J. van Aalten. Andries, z. van A. Gouw en A. Elschot. Pbilippus, van W. Buitenkamp en M. van Dijk. Jannetje, d. van W. van Doom en A. van der Schaft. Antje, d. van D. van Wijk en Hop. Louis Jan Adriaan, z. van N. J. C. J. Thirion en joukvr. J. G. C. van Meeuwen. ONTERTRODWD: E. van Daatselaar en H. Koller. G. J. van 't Hof en A. Hem mers. G. Rutgers en G. van As. J. M. Haanschoten en M. M. Merrelaar. II. J. Huurdeman en C. van Noordenburg. GETROUWD: M. A. Leinweber en C. «ie Jager. P. J. de Visser van Bloemen en J. van Sitter. M. van Ramselaar en H. Kok. J. van Klooster en M, Houtveen. H. Houtveen en C. van Schalkwijk. - G. van Noordenburg en M. Th. van Burgsteden. M. van Essen en W. Rijnders. OVERDEDENJohanna Christina Hart- raarin, 63 j. ongeh. Lamberta Wilhelmina Vonhof, 9 m. Karei Meijer, 4 m. Diderika Oatharina Kroon, 61 j. echtg. van D. Verbeek. Jacobus van Nieuwenhuizen, 73 j. echtg. van D. W. Hoogland. Anna Maria Theresia Johanna Bolsius 19 j. Cornelis Tornmel 9 m. Amersfoort, 1 November 1901. Appelen f5.- 4 f7.—Peren f6.—a f 10.Zumlaardappelen f 1.70 a 12.Hoen- dereierer, 16.50 a f7. —per 100 stuks. Boter f 1.304 f1.50 p. k. Kippen f0.60&f 0.90. Kuikens f 1.00 a fl.20. Piepkuikens f'0.30 4 f 0.60. Eenden fO.GO a fO.OO. Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konijnen f0.80 4 fl.50 p. st. Duiven f 0.40 af 0.50 p. paar. - Vette varkens f0.a 10.—. Magere varkens f—a f—Zeugen f50.—4 f70.— Bggen f6.— fH.— Aangevoerd waren ongeveer30 heet Appelen. 40 heet. Peren heet. Klei- aardappelen, 300 heet. Zandtuirdappelen 7000 st. Hoendereieren. 1100 kilo Boter! Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 200 Biggen en 10 Zeugen. Gevonden Voorwerpen. 1 Zilveren vork, 1 dasspeld, 1 pelerine-mantel, 1 pakje manufacturen, 1 zilveren horloge met ketting, 1 zakmes, 1 karwats. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie alhier. De heer en Mevrouw N. THIRION— Van Meeuwen geven* kennis van de ge boorte van een ZOON. Amersfoort, 3 November 1001. Baron en baronnesse Van HAER- SOLTE van ZUTHEM betuigen hunnen dank voor de blijken van belangstel ling, b(j de geboorte hunner dochter. Amersfoort, 8 November 1901. Kraamvisites worden bij voorkeur afger wacht Woensdag 13 en Donderdag 14 No vember tusschen 3 en 5 uur namiddags 177nALLEN, die iets to vorderen uwA* JTa bobben van ondergeteekende, ge lieven hun rekening in te zenden vóór 15 November aanstaande. M. POLAK, IIeiligenbergcrweg, 8. fnT»i"iy~ Allen, die iets te vorderen JL hebben van- of schuldig zijn aan wijlen mejuffrouw L. II. C. 'van BOCKOM MAAS, alhier overleden op 22 October 1901, gelieven daarvan vóór 20 November ck, op gave te doen aan mi*. van der LEEUW, advocaat en procureur te Amersfoort. Met Februari biedt zich aan voor Amersfoort, een net MEISJE, P. G. 20 jaar, als in een niet te druk gezin. Adres Atjehstraat No. 10, Den Haag. TE HUUR een nieuw, (link alfcNÜS*» ingericht aan de VARKENMARKT. Reflectanten ouder motto »Winkel" Bureau (oude) Amersfoortsche Courant, KortegrachtO. fldP* DIJKGRAAF en HOOGHEEM- RADEN van den BUNSCHOTER VEEN en VELDENDIJK zullen op Vrijdag 15 November 1901, des voormiddags II nre precies, in het Secretarie-gebouw van het Hoogheemraadschap, Langegracht No. 17 te Amersfoort, publiek bij inschrijving Hot onderhoud van den grintweg strekkende van Spakenburg over en langs den Veldondijk ouder Bun schoten tot den Haar en Bi$schopweg nabij de Eem- brug onder Baarn, gedu- rende drie achtereenvol gende jaren, van den len Januari 1902 tot en mat don 31 December 1904. Gedrukte bestekken legen betaling van f'0.25 te bekomen aan genoemd Secretarie gebouw en bij den Dijksopzichter R. KOOPS tc Bunschoten. Nadere inlichtingen verstrekt genoemde Dijksopzichter. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, M. van BEEK, Dijkgraaf. C. JANSSEN, Secretaris. KASSIERS Com7ni88ionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandsch gelJ, Prolongation, Beleeningen, Jncusseeren en verschaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. Kantoor: Huurhuizen 9. gevestigd te 's-Gravenhage. Do Bank verkoopt 4 pUts. Pandbrieven in stokken van f 1000, f 560, f 100 en/" 50, tot den koers van 99aV>/0. Verkrijgbaar te Amers foort bij de hoeren HAMERS Co. De Directie J. Hooft Graafland. J. A. van Erpers Roodaards.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2