De heer Si n n i g e meent, dat de afschaf fing van het verhoogde tarief de eigenlijke kwaal niet zal verbeterenintegendeel zal het spreken in d«ra toch al zoo eigenaardig drukken tijd nog toenemen. Het eenigc raid del zal zijn het uitbreiden van het draden- net. Spr. zal echter stemmen vóór ondersteu ning omdat het adres reeds oenige wijze van terbetering aangeeft. De Voorzitter, meent evenzeer, dat uls het enkelvoudig tarief zal gelden, het aantal gesprekken zeer zal toenemen, doch stelt voor, net adres te ondersteunen even wel met verwüzing naar het ongerief dat Amersfoort ondervindt, dan vel een eigen verzoek in deze te richten lot den Minister. De heer H. van H a s e I e n wil het adres steunen voorzoover het de gesprekken in de provincie Groningen betreft, doch meent, dat de direct belanghebbenden toch dubbel tarief zullen betalen en telkens dringend ge sprekken zullen aanvragen; wordt hot dub- bul-tarief voor gosprekkon tusschen 12 en 4 afgeschaft dan vreest spr. dat dit zeer ton nadeele zal koinen van ue abonné's. De Voorzitter meent, dat inen meer op de hoogte van dezen tak van Rijksdienst moet wezen om bepaalde regelen te kunnen voorstellen, doch persisteert by zyn meening, in deze iets voor Amersfoort te moeten doen. Aldus werd besloten. In behandeling kwam nu een missive van de Amersfoortsche vereeniging «Handel en Nijverheid*' houdende bericht, dat zy het in afschrift bijgevoegde request zond aan den Gemeenteraad waarin zij verzocht het Raads besluit van 17 September omtrent de haven verbetering buiten werking te stellen, geen geld uit te geven voor half werk, doch de haven over haar geheele breedte te ver diepen tot 2 M., c. q. met vernieuwing der kaaimuren, en te voorzien in dc klacht om trent den toestand der pieren en het ont breken der ducdalven en meerpalen. De Voorzitter herinnerde, dat onlangs de Secretaris der vereeniging hem in zijn qualiteit van Voorzitter der Kamer een schrij ven zond, waarin de vereeniging verzocht om gedeeltelijke uildieping der haven. Spr. meende de zaak liet best te dienen en bet meest te bespoedigen door haar als Raads lid aanstaids in den Raad te brengen in den vorm eener iuterpellati®. Dit is misduid, doch een brengen ervan in do Kamer had niet dan tijdverlies gpgeven. terwijl R. en W. nu aanstonds een bedrag bestemden voor de ver betering. Thans wendde de vereeniging met een verder strekkend verzoek zich tot den Raad, die om advies zal komen bij de Kamer, welke echter feiten en cijfers zal moeten geven, die in het adres hoegenaamd niet zijn genoemd. De haven-quaestie is van zeer ouden da tum en reeds zeer dikwijls ter sprake ge bracht. Haar verbetering zal heel wat kosten. Tegm de baard planken, op advies van den Gemeente-architet aangebracht, is men opgekomen, doch een grondige verbetering stuitte af op de financiën. Nog in de jongste afdeelingsvergaderingcn is deze zaak ter sprake gekomen en thans zal een Raads commissie een grondig onderzoek instellen. De Kumer verzamelde reeds een staat van waterhoogten en een lijst der tonuematen. om, als advies gevr.iagd wordt, gereed te kunnen zijn. De vraag is echter of de Gemeente zich de grooteru schepen welke thans binnenko men moet aanpassen, gelijk een zeehaven dit om de concurrentie verplicht is, dan wel of de schepen zich moeten regelen naar den toestand. Herinnerd zij, dut de Kern zelve vooralsnog slecht bevaarbaur is. Spr. wil intussehen niet vooruitloopcn op hetgeen de Raads-commissie zal hebben te beoordeelen, doch verzoekt den leden zoo veel mogelijk feiten en cijfers te verzamelen. De heer II. van Haselen zegt zich reeds in contact met de schippers gesteld i te hebben. Zijn onderzoek strekt zich slechts uit over 4 dagenvan 9 schippers klaagden er 8 over min of meer ernstig nadeel en over den treurigen, ja onmogelyken toestand. Schipper Meyerink, aangekomen 29 Oc tober, met meel, 158 ton, diepgang 5* ƒ4 voet, moest 11 Va voet van den wal blijven; Schipner G. Bruinslout, 29 October, met steen, 83 ton, diepgang S'/j voet, moest vóór 25 en achter 1.T voet uit den wal blij ven en lossen over een loopplank Schipper S. Kruythof, 29 October, IOC ton, moest 15 voet van den wal blijven en kan rnet volle lading nimmer aan den wal komen Schipper W. Hukema, 100 ton, kon 29 Oc tober door ondiepte niet aan wal koinen. Schipper D. de Ruiter,.30 October, 160 ton, diepgang 5'/4 voet, kon, na langs een loop plank zijn achtersteven gelicht te hebben, l eerst 31 October zijn steen aan den wal I lossen. Beurtschipper Rokhont op Rotterdam, 03 ton, kon 30 October niet aan den wal kouion toen by zijn schip wilde verhalen naar het Spijker omdat een paar schepen middenin de vs^irgeul vast zaten en ver klaarde een vast jaarlijksch bedrag af te moeten schryven door schade wegens vast raken in de haven of op de pualstompen onderaan den wal Schipper Arbeider kwam 29 October by flinken waterstand de haven binnen met zijn schip metende 140 ton en een diepgang van 5,/2 voet. Hy was echter genoodzaakt 20 voel uit den wal te blijven. Toen hy 31 October zijn schip wilde verhalen om zijn haver aan den overkant te lossen, bleef hij middenin de vaargeul steken en moest toen langs loopplanken lossen. Naar zijn meening moest van zulk een toestand geen sprake kunnen zijn waar zooveel kosten en zooveel havengeld betaald moet worden. Schipper H. van der Klei kwam 29 Oc tober met 5>/? voet diepgang by de steen plaats-Van Daaï, raakte 31 October middenin de vaargeul vast en kon pas 1 November 17 voet van den wal lossen. Hij verklaarde in de 54 jaar welke hij vaart nergens in heel Holland en België zoo'n erbarmelijk slechte haven gevonden te hebben en acht het ongehoord, (jat 6lu cent per ton wordt geheven, terwijl er zelfs geen meerpalen zijn en de beste touwen door de ringen worden stukgewrongen Beurtschipper J. Heijne, op Zaandam, ver klaarde, dat de zijns inziens onoordeelkundig aangebrachte beschoeiing gevaarlijk is voor de zwaarden en hem meermalen lekkage toebracht. De Voorzitter antwoordde, dat hy persoonlijk den 2 November de haveu heeft afgepeild. De waterstand was toen 40 cM. N. A. P. Spr. herinnert dat we hier staan tusschen het wenschelyke en het mogelijke, dat het hier een tijhaven om den Zuidwal geldt en dat omtrent al do havens de zelfde klucht wordt gehoordbij elke aflandige wind lijden alle Zuiderzeeliavons aan hel zelfde euvel. Het zou spr. hoogst aange naam zijn als de heer Van Haselen, die zóo dikwijls bij de haven komt, meer ge gevens* verzamelde, oijvoorbeeld over drie maanden. Op 29 en 30 October was het water juist zeer laag en op zulke bijzondere dagen kan men niet voortbouwen. Ten andere zegt spr. dat thans ook sche pen van 239, 270 en zelfs van wel 359 ton binnenkomen, het laatste met Belgische steen. Zij wagen het maar en moet de haven nu voor zulke exceptiën worden geschikt ge maakt De heer Van Haselen repliceert, dat de tonnenmaat nog geenszins bewijst wat de schepen inhebbenhet steenschip bijv. kwam hier reeds meerendecls gelost aan. De Voorzitter wil zulks niet tegen spreken, duob herinnert dat het schip van 270 ton volle 100 last mais aan boord had. De heer Van Haselen zegt, dat juist klachten komen over schepen van 15Ó tot 170 ton. De Voorzitter repliceert, dat vroeger als merkwaardigheid gold een schip van 120 tondaarvan is zelfs in het jongste Jaarver slag melding gemaakt. Wat de klacht over het ontbreken der bakens betreft, zegt spr. dat deze juist 8 dagen zijn weggeweest om reparatie en toen herplaatst, wal door hoog water enz. niet eerder kon. De beer Van Haselen vervolgt, dat ook zware klachten worden gehoord over het hooge havengeld. Te Middelburg wordt 1 rant geheven; te Leeuwarden, Doesburg, Sneek en Groningen ll/a centte Leiden, Breda, Dordrecht^en Haarlem 2 cent; te Schiedam 3 cent, te Arnhem 3l/2, te Zwolle van 10 tot 20 ton 9 cent en verder iedere ton 0 cent, te Maassluis van 2 tot Slechts Middelbands staat boven Amersfoort, en vraagt 71,2 cent, doch met eiken waterstand kan de schipper daar komen en guan. De schippers willen gaarne betalen, mits ze kunnen binnenkomen en lossen. Nu brengt het soms groot tijdverlies óok geldverlies. Een schipper uit Einden, die hier voor 't eerst kwam, achtte zich misleid en wil niet terugkomen. In I I jaar is f53 774 aan havengeld ge ïnd. Wat is ten behoeve van de duurbeta- lende schippery voor dat bedrag gedaan Spr. eindigt met te verklaren, dat hij ten volle sympathiseert met de poging van «Handel en Nijverheid" en de/e quaestie in de welwillende aandacht der Kamer dringend aanbeveelt. De Voorzitter zegt, dat het heter is, niet vooruit te loopen op het rapport der Raads-commissie, en gemeend te hebben de discussiën eerst te beginnen als de Raad om advies heeft gevraagd en als inmiddels wat deugdelijker gegevens zijn verzameld. Spr. herinnert, dat liet havengeld een retributie is, zegt dat de schippers vooral klagen om dat zy bier nimmer terugvracht krijgen en wil overigens gaarne gelooven, dat de schip pers liever niets zouden betalen. De heer Visser vraagt of de kosten eeni- germate kranen worden geraamd welke ge maakt zullen worden door te voldoen aan het verzoek van »H. N." en vreest, dat vooral deze kosten een groot bezwaar zullen brengen. Dc Voorzitter zegt, dat de Raads-com missie ook den financieelen kant der zaak bezien zal. De heer Sinnige meent, dat de verbe tering zeer veel zal kosten en betreurt het, dat «11. N." niet met een meer gedetail leerd plan kwam, geen globale begrooting van onkosten maakte en geen feiten en cij fers overlegde, bijvoorbeeld loopende over een geheel jaar. Als men iets wenscht, moet men toch ook eenigszins nagegaan hebben of men bet mooie ideaal kan bereiken. De toe stand bier is deze, dat men afhankelijk is van eenr vlnttenden»stroom met groot ty-ver- schil. Spr. beaamt ten volle, dat de toestand hoogst slecht is en verbetering eisebt. Dat de kaaimuren eveneens slecht zijn, wordt wel hieruit bevvezeu, dat de wagens die goe deren van en naar de pakhuizen of desche- pen vervoeren telkens door de straat zakken, zóo is de ondergrond weggeloopen. Overigens juicht spr. zeer toe wat «H. N." deed eu meent hij, dat de Kamer haar adres bij den Gemeenteraad heel best kan steunen, de zaak overlatend aan de prudentie der com missie ad hoe. De heer Van Haselen meent, dat niet do vereeniging doch de Kamer, die geroepen is de belangen van handel en nijverheid voor te staan, feiten eu cijfers moet verzamelen en dat de Kamer dient te onderzoeken. Spr. spreekt er z\jn blijdschap over uit, dat »H. en N." niet verder is gegaan en deze schoone taak daardoor geheel liet voor de Kamer. De heer Sinnige herinnert, dat reeds bij het ter sprake brengen van dit punt de Voor zitter belangrijke mededeelitigen deed. Zoo voor hetgeen bet Dagelijksch Bestuur der Kamer als voor betgeen de heer Van Hase len reeds aan gegevens verzamelde, nu de zaak pas ter tafel komt, is spr. recht dank baar. De Voorzitter herinnert, dat de Kamer in deze steeds diligent was. Klachten bereikten haar nimmer dan verleden jaar bij monde van de heer Van Haselen eu toen heeft de Gemeenteraad de ondiepte doen opruimen. De heer Van der Zoo de Jong meent uit het gehoorde te kunnen opmaken, dat de haven niet ondieper geworden is, doch dat grooter schepen binnenkomen. De Voorzitter wil hier liever niet ver der op ingaan en niet vooruitloopen op het onderzoek der Raads-commissie. Volgens het jongste jaarverslag van het Eem-college is de havendiupte geheel volgens de verorde ning, doch zij kan sedert gewijzigd zijn. Het is intussehen waar, dat schepen van grooter diepgang hier aankomen, doch de hoogere eiscberi aan do schipperij wegens de concurrentie gesteld, zijn niet te negeeren. De Secretaris wijst nog op de grootere doorvaartwijdte der nieuwe Eembrug bij Baarn, waardoor zelfs een schip van 166 ton kon passeeren. De heer Sinnige zegt, dat de mond der Eem beter is geworden de stoomboot schijnt de modderbank verplaatst hebben. De haven dient naar spr. raeening in evenredigheid hiermee 'verdiept, althans binnen zekere gren- zeu. In hoeverre de verbetering, waarnaar zoovelen baken, komen kan, zal de Raadscom missie uit te maken hebber. Spr. acht de zaak thans wel voldoende van alle zijden be keken. De heer Van Haselen vraagt of het niet gewenscht is, een commissie uit de Ka mer te benoemen, die voortdurend van de bezwaren der schippery zich op de hoogte stelt. De heer S i n n i g e meent dat waar het Da gelijksch bestuur der Kamer reeds zoo dili gent zich betoonde, zulk een commissie on- noodig is. Ue Voorzitter is eenigszins huiverig voor het commissoriaal maken eener zaak dit kost steeds veel tijd. 't ls beter, nu met spoed te handelen en individueel gegevens te verzamelen. De Secretaris meent, dat men wel mag beginnen om een crediet van een paar hon derd gulden aan te vragen, want de com missie zal zeker groote onkosten hebben. De Voorzitter antwoordt den heer Sinnige, die sprak van het ondersteunen van het adres van «II. N." aan den Raad. dat de vereeniging zulks niet verzocht en dat de Raad reeds heel goed wqtt hoe de Kamer over deze zaak denkt en hij bovendien bij de Kamer om advies komt. Besloten wordt nu het schryven van »H. N." aan te nemen voor kennisgeving. De heer Sinnige vraagt hierna het woord om terug te komen op de quaestie der los- en laadplaatsen van de H. IJ. S. M. Spr. juicht hel zeer toe, dat er geen goede renloodsen komen aan dc stadzyde en dat het terrein niet verhuurd wordt, doch vrij blijft, doch het spijt hem zeer, dat aan de overzijde, bij den voormaligen tol en de vil latjes wel loodsen zullen verrijzen, o. a. een steenkolenloods uit Hilversum op een ter rein van 300 M2. Zeer betreurt spr. het. dut ook deze toegangsweg tot de stad zal ontsierd worden dooreen vieze, vuile, zwarte, bestoven loods. De Voorzitter antwoordt, dat als daar inderdaad zoo'n vieze loods verrijzen zal," hij dit evenzeer zal betreuren, doch dat ei- niet veel aan te doen zal zijn omdat het terrein eigendom is van de H. IJ. S. M. Hierna werd de vergadering juist te 10 uur gesloten. ünze stadgenoote rnej. B. li. L. van Goo- them legde met gunstig gevolg af het examen voor de acte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Kapitein J. A. Th. H. F. van Rijswijk de Jong, van de dd. Schutterij hier, is naar aan leiding van zijn in het Fransch aangeboden brochure «Neerlaml's verdediging voorheen en thans" door Z. M. den Koning van Por tugal benoemd tot ridder in de Militaire Christus-orde. De heer A. Zondervan, opzichter van weg en werken bij de H. IJ. M., zal in Mei den dienst met pensioen verlaten. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing voor het college van Notabelen bij de Nederduitsch Hervormde gemeente, waren in 't geheel 284 stemmen uitgebracht, waaronder 1 blan co de volstrekte meerderheid bedroeg dus 142. Herkozen werden de heeren I). van der Werf met 208 en C. Vlaanderen met 200 stemmen gekozen de heeren J. Bolk met 179, A. J. Kriegel- met 158, en A. Frederikse met 151 stemmen. Op de heeren W. Kleber, G. C Hooge- werff en H. C. van der Horst werden respec tievelijk 127, 115 en 115 stemmen uitgebracht. Nu de boycot-beweging hier degelijker vorm aanneemt, meenen we ook de namen der leden van het voorloopig comité te mo gen noemen. Het bestaat uit de dames: mevrcuwP. Burgers-Roland Holst en mej. M. Celosse, en uit de heeren1. Hooykaas, W. G. Klomp, W. P. Koopman, D. Meester, W. C. Oosterman, J. Sinnige en W. Voute. Woensdagavond te 8 uur zal het in «De Keizerskroon'* een tweede vergadering hou den ten einde te komen tot de oprichting van een definitief comité. Zegt liet voort. In de vergadering van het Hooldbestuur der «Vereeniging tot Bevordering der Pluim veehouderij in Nederland", den 24 October hier gehouden, werd o.a. besloteu tot de be noeming eener commissie voor een statistiek van in- en uitvoer vau pluimvee. Dat zij reden van beslaan zou hebben, werd o.a. hieruit afgeleid «dat de jongste statistiek van het Nederlandsch Landbouw-comité da teert van 1897 en dus vier jaar ten ach ter is". Tegen dit laatste nu komt mr. A. Ferf, Secretaris van dat comité, die jammer ge noeg door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen, op. Op de eerste piaats merkt hij op, dat niet het comité de statistiek van in- en uitvoer samenstelt, doch dat dit geschiedt aan bet Departement van Financiën. Ten andere is het comité sedert 7 jaar belast met het opmaken van het Landbouw- verslag en heeft het reeds den geheelen achterstand mogen inhalenhet verslag over 1899 is reeds in druk. Een bewijs dus, dat geeu verwijt het comité treffen mag. Op de derde plaats zou er in geen geval sprake kunnen zijn van 4 jaren achterstand vau de stalisiiek van in- en uitvoer, daar toch nu nog geen jaarcijfers kunnen verza meld worden over het loopende jaar 1901. Gaarne nemen we deze toelichtingen op, voor onzen verslaggever evenwel verklarend, dat ile geïncrimineerde zin wel degelyk is gezegd. Aanstaanden Zaterdag en Zondag wordt, met welwillende medewerking van eenige bloemisten en enkele particulieren, in «Ons Huis" aan de Kortegracht een onderlinge Chrysanthemun-tentoonstelling gehouden. Men houde het zich voor gezegd en raad plege de aanplak-biljetten, die uiterlijk Woens dag worden verspreid. Zaterdag zijn aan de ondersteund wordende leden der «Koninklijke vereeniging van ge- pensionneerde Militairen*' en weduwen daar van van de afdeeling Amersfoort, gepension- neerd vóór de Wet, van 1877, door het Bestuur der afdeeling en daarbij genoodigde heeren Correspondenten en Eereleden de volgende bedragen uitbetaaldaan 3 on derofficieren en minderen boven de 75 ja ren oud, ieder f35aau 1 mindere, bene den dien leeftijd, f.30; aan 2 weduwen van geperisionneerde leden, die gehuwd zijn tij dens haar man in dienst was, ieder f25aan 1 weduwe welke gehuwd is nadat haar man den dienst met pensioen had verlaten, f 12.50' Het mag voor de leden van «Toonkunst", die op vertoon van hun ledenkaart toegang hebben tot alle uitvoeringen der Maatschappij, belang hebben te weten, dat Vrijdag 15 dezer de afdeeling Rotterdam ten gehoore zal brengen Bossi's «Canticum canticorum" en Doret's «Les sept paroles du Christ.'t Inlichtingen geeft luitenant Jos. M. C. Haak. Secretaris der plaatselijke afdeeling, Plantsoen 14. De uitslag van den oefeningswedstrijd gis ter door het eerste en het tweede elftal van «Quick" op het terrein aan den Leusderweg gehouden, was, dat het tweede elftal won met 3 tegen 2 doelpunten. Luitenant H. de Haan Hugenholtz, van het 5e regiment infanterie hier, wordt 16 dezer overgeplaatst naar het 5e bataljon van het korps te Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2