Donderdag 28 November 1901 No. 5140 Jaargang. Het Abattoir. Feuilleton. ii „iMiMir. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE DOÜRIIT. UITGAVE FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale», officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. (Ingezonden.) Met genoegen las ik 1.1.4 November in uw blad, dat door den heer mr. J. Heyligers, lid der gezondheidscommisie in de Raadsverga dering van 30 Oct. 1.1 de vleeschkeuring in deze Gemeente was ter sprake gebracht. ZEd. wees in korte woorden op hot ge brekkige dier keuring, hoofdzakelijk te wij- ton aan onvoldoend toezicht en de op he den ondoeltreffende Verordening op de vleesch keuring, welke helaas dateert van het jaar 1858. Bijna onbegrijpelijk is het, dat eeno zaak als deze, van zooveel belang voor de volksge zondheid, de gemoederen niet reeds vroeger heeft gaande gemaakt. Gaan wij toch na de hooge vlucht die de wetenschap, ook op vétérinair gebied, de laatste jaren genomen heeft, de geheel an dere inzichten, die men in vele ziekten ge kregen heeft, sedert de vele ontdekkingen op bacteriologisch gebied, en de schadelijke invloeden, «lie men leerde kennen, welke door tal van ziekten de verbruikers vari vleesch bedreigen, dan kun men niet anders zeggen, dan dat de vleeschkeuring, zoo'n gewichtige tak der hygiène in de stad onzer inwoning al zeer stiel moederlijk werd bedacht. En ofschoon de aloude instructie op de vleeschkeuring in onze Gemeente voor den tegonwoordigen tijd ondoelmatig is, zoo als o. a. ook blijkt uit art. 11 dat geen recht van bestaan meer heeft nu Amersfoort niet meer is voorzien van poorten, waar ambte naren aanwezig zijn om den invoer van vleesch (een groote factor voor onze Ge- gemeente) te kunnen controleeren zou de toestand, ofschoon niet voldoende, toch reeds veel beter zijn, indien de artikelen dier instructie nauwgezet werden nageleefd. Ik zeg dit niet zoozeer om eene berisping te geven aan hen, die met de keuring be last zijn, als wel om in de gegeven omstan digheden te wijzen op de onmogelijkheid, met name voor den hootdkeurmeester,omzich strikt aan de instructie te houden. Het is hem onmogelijk, zelfs met den besten wil en den meesten ijver, de keuring op die enkele ver plichte uren (zooals de instructie aangeeft), in zijn geheel en nauwkeurig uit te oefenen, op eeno wijze zooals het een keurmeester-vee arts, als man van wetenschappelijke studie, verheven boven de invloeden van veehande laars, veehouders en slagers, past. Dat ging misschien in het jaar 1858, maar 'tis in den loop der jaren ondoenbaar gewor den door de uitbreiding der stad. haar veel grooter geworden aantal inwoners en het daarmede gelyken tred houdend aantal sla- 2 (Slot) Do Engelscho officier trekt aan haar schort. „Kom", zegt hy, Je huis is verbrand, je bent een dokloozo zworvoling op het aangezicht der aarde. Maar de Engelsoho natie is edelinoodig de En- gelsche natie iB moiiBchlievend. Kom, we sullen ie voedsel goven en een dak". Ik wil niet", zugt zo, ,,'k wil hover sterven van honger ik on m'n kind. Ik wil niet mot u mee I Arrno wilde vrouw 1 Wat kan z' er tegen doenT Ze is zwak en do Engolsche natio is stork. Zo wordt voortgesleurd in 't snoor van Jaggeruaut's wagen. Zij en haar kind ou 'l kleintje dat nog niet gebo- Waarhoen I Is dit 'n dak f Moet ik m 'n hok als 'n wild beest? Of moet ik in zoo'n drassig kamp? Is dit de woning dio „beschaving" aanbiedt ?l" „Eu waar is 't voedsel Is dit eten voor oon menseh Dit 71" Piot is dood, Piel'8 beide jongens zyn doodge schoten. Piet's vrouw gaat dood van hongor en el- leudc. I'iol's pasgeboren kleintje gaat ook dood. Molk I" Er is geen melk, Laat hot maar doodgaan, Moet het dan opgroeien om to veoh- ten tegen do groote Engelsche natio, net als zjjn vader Neon, duizendmaal neen 11 Men zal het met my eens zyn, dat het wérke lijk niet alleen wenschelyk, maar noodzake lijk is met 't oog op de volksgezondheid, dat er iets gedaan worde ter beschutting vun Amersfoort's ingezetenen tegen de geva ren, die hen dagelijks bedreigen uit hot oog punt van vleeschverbruik. Ja, dat er zoo spoedig mogelijk een naar de eischen des lyds ingerichte Keuringsdienst moet worden inges'teld, een keuringsdienst, waaraan zoo min mogelijk nadeelen zyn ver bonden. Want is het toch mógeljjk voor kleinere Gemeenten eene verordening op de vleesch keuring zóódanig te regelen, dat men daar van goede resutïaten mag verwachten, voor grootere Gemeenten, waartoe ook Amers foort moet gerekend worden, levert eene zoodanige, om zoo te zeggen eenvoudige, keu ring nog veel nadeelen op. In de eerste plaats wel, omdat tal van slachtplaatsen, in verschillende wyken der stad gelegen, het met de beste, op papier geregelde instructie ondoenlijk maken een goed etv, voortdurend toezicht te houden, ook al zou elk persoon zich uitsluitend aan de keuring wyden. Een groot aantal keurmeester veeartsen zoude daarvoor noodig.zyn, hetgeen natuurlijk veel van de Gemeentekas zou vor deren. Een ander groot nadeel, verbonden aan het verspreid zijn van zooveel slageryen in de kom der Gemeente, is dat, al moge door het Gemeentebestuur het gevaar, de schade en hinder vau elk dezer inrichtingen afzon derlijk door gestelde voorwaarden tot kleine afmetingen kunnen worden teruggebracht, die slagerijen niettemin blijven stunk ver- sprijden, den bodem vervuilen, de goten ver ontreinigen, de riolen verpesten, de grach ten bederven. Het strengste toezicht is niet in staat het daaruit voortvloeiende, steeds dreigende ge vaar voor de volksgezondheid op te heffen. De eemge manier om de onaangenaamhe den, de nadeelen en bezwaren verbonden aan eene eenvoudige vleeschkeuring op doel - treflende wijze uit den weg te ruimen, is door in die Gemeenten, welke daarvoor in de termen vallen en waartoe ook Amers foort behoort, een openbaar slachthuis op te richten. Alleen in eon abattoir is het moge lijk de keuring van vee en vleesch zóo te doen plaats hebben, dat zy een voldoenden waarborg oplevert tegen de nadeelen, die uit het gebruik van schadelijk vleesch voort vloeien. Alleen daar kan het veeansenykun- dig toezicht doeltreffend zyn en is uit hy giënisch oogpunt de toestand der Gemeente veel verbeterd. Dat zij, die zich interesseeren, voorde op richting van oen openbaar slachthuis, in den beginne veel te kampen hebben met legen- kantingen van Gemeentebesturen, die aarze len voor de kosten van oprichting en ex ploitatie, alsmede van de zijde der daarby meest betrokken personen de slagers! is algemeen bekend. Dat echter een oponbaar slachthuis kan worden opgericht, goneel onafhankelijk van den meer of minder goeden staat der Ge meentekas, kan worden opgericht zonder verhooging van belasting of verhooging van vleesch pry zen, ziedaar eeuigo feiton, wuur- over de heer D. F. van Esveld, leeruur aan 's Ryks-Veeartsenyschool, op zyne lezing over de A buUoirkwoatie, aanstaanden Dinsdag avond te houden, ongetwijfeld gaarne ne noodigo ophelderingen zal willen verstrek ken. Zeer hoopik, dat do ppkorast dor tot bet bij - wonen dier vergadering uifgonoodigdon groot moge zyn en den heer Van Esveld wonsch ik met zijne lezing succes toe, want inderdaad een abattoir zal voor Amersfoort do eenige afdoende wijze zyn om te komen tot oen goede vleeschkeuring. W. H. van Haselen, Rijks-veearts. Iedereen kent de groote voordeelen, ver bonden aan een abattoir, wat betreft het concentreeren van afval en vuil (zooals in gewanden, bloed, enz.) op éen enkele plaats buiten de bebouwde kom eener Gemeente, waardoor verontreiniging vun den bodem enz. op vele plautsen in de Gemeente voor komen wordt en, wat niet minder weegt, alleen in een abattoir kun men nuar belmo ren slachtvee en vleesch keuren. Daarom is het Verslag van den toestand der Gemeente Roermond over hot juar 11)00 van belang voor elke stad waar mon nog zulk eene nuttige inrichting mist. In dat verslag toch leest men »Het op het laatst van 1899 geopend Open baar slachthuis voorziet in een dringende behoefte. De verwachtingen, die van «loze inrichting zjjn gekoesterd, zyn niet beschaamd geworden. »De opbrengst der slacht- on keurloonen en andere ontvangsten was f 16 780.04®, de kosten van exploitatie bedroegen 1'12 408.96® terwyl aan rente van het stichtingskupitnal werd betnald een som van f4375. »De kosten van exploitatie zijn over het afgeloopon jnar zeer hoog geweestdeze zul len vermoedelijk in de volgende jaron aan merkelijk lager zynhiertegenover staat, dat, te beginnen met 1901, jaarlijks f2500, noodig is voor aflossing van het stichtings kapitaal." Naar wij vernemen, zal tnon hier terstode spoedig in de gelegenheid zyn, meer aan gaande dit onderwerp to hooren. De hoer D. F. van Esveld, leeraar aan 'sRyks Vee- artsnyschool en Secretaris dor kourings-enra- inisfiio van vee en vleesch to Utrecht, de voor naamste bewerker viö« het dogolyke rapport, uitgebracht door het Hoofdbestuur vau de nMaatscliappy tot Bevorilwring der Veeartse nijkunde in Nederland," inhoudende do re- sultuten van het onderzoek naar den loe- stuml der keuring van vee en vleesch hier te lande, is bopeid bevonden, deze zaak nader uit eon te zotten. Moge eene tlinko opkomst het bewijs le veren, dat men ook in Amersfoort belang stelt, in zaken, de hygiëne botrelTendu. A. Frederikse. I)s. D. P. M. Grasvvinckel, emeritus predi kant te Utrecbt, hoopt aunstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in tie Luthersche kerk hier. By die in de Remonstrantscho k«*rU hoopt vóór te gaan ds. J. van Loenen Martinet rus tend predikant te Amersfoort. Bi) gelegenheid van hut aanstaande St. Nicolaasleest wordt du vergunning om ver schillende paketten aan hetzelfde adres van slechts éen adreskaurt te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot on met 6 December a. s. ingetrokken, en zal dorhalve b(J elk gedurende «Int tijdvak ter vorzending aange boden pakket een adreskuart beboeren te zijn gevoegd. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, tor- verzokoring van een goedo overkomst dei- puk kelten 1. zorg te dragen voor eon doelmatige en stovigo verpakking dor te vorzendon voor worpen, in dier voege, dat doze op afdoendo j wijze tegen breken of beschadigen verzekerd I «tfel 2. zoo mogelijk de adressen op don om- slag der pakketten te schrijven en, wuar op plakking of aanhechting van een adres on- I vormijdolijk is, dit zóo vast te hechten, dat Ivoor het verloren gaan daarvan tijdons het vorvoor geen vrees behoelt te bostuan 3. in de pukketten een tweede, los adres in te sluiten. „Veegt *o wog van 't aangezicht der aarde delgt te uit, die wilden" „Hen en hun vrouwen en hun kinderen en hun kindskinderen, 't Zyn rebellen I verraders 11 Verraders Hoe zoo f I „Neen I' Wat had Engeland dan mot ze Ie maken? „Niets," Wat had Engolnnd dan over hea te leggen? „Niets." Maar toch cei Engeland lets en deed hot iets „Jal" En daarom zijn zy vorradors? „Ja I" Heel vreemd I En Piet's jeugdig doohtertje ...wat wordt er vau haar De „wilden" tj)u dood de huizen van do „Wil demannon" z(jn tot den grond toe afgebrand hot land is éen woeBtonij. Do rivieren zyn rood rood van bloed. Is de oorlog dan uit, dio oorlog voor beschaving Staat Jaggeruaut'b wagen stil? Nog niet. Er zyn nog oen paar van die „wilde mannen" over oon handjevol. Wat heeft de groote Engelsche natie nu te aocn „Do oorlog moot uit I" Zeker maar hoe? „Verbiedt hen om langer te vechten Hoe? „Wat komt er dat op aau t f" „Wo nomen hunne eigondoramon hunne hui zen, hun velden, hun goed". Ja, maar dat is al gebeurd. „Dwingt hen dan om to betnlon voor 't onder houd van hunne vrouwen en kinderen in do kam pen 1" De krijgsgevangenen „Ja". Wat zonder huizon, zonder land on zonder goed Hoe dan 't Komt er niet op aan, hoel verbant zo maar Zuid-Afrika voor iilllid". Twee jongens worstelen samen de kleinsto Is er niet best aan toe maar hy is handig, hij ls vlug, hij houdt vol. Do grootste is vermooid. „Hohoi uit mot vechteu" sogt hij •- „'t hooft lang geduurd en ik raak huitou adein. Schei er uit, zog ik je hebt 't verloren". ,,'tls niet" —zegt do kloino, handige rakker. ,,'tls wel". ,,'tls niet". „Sohei d'r uit of ik draai jo den nok om". „Toe dan, io kan niet 11" Heeft nu de groote 't gewonnen De groote Engelsche natie zegt, ja do oorlog is uit I Vreemd 11 En de andoro groote en kleino naties wat zeg gen die? Zoo'n troepje van blijkbaar onversohii- Iii don oudordom van evon 61 jaar ont viel aan zün gezin, dat hij zoo zeer liefhad, gisteravond na kortstondige ziekte vry onver wacht de heer George Frederik Mezger, die gedurende de vele jaren welke hy als ambte loos burger to Amursfoortdoorbrachtzich wijd- do aan de algemeene zaak. Zoo was lijj de eerste Secretaris-Boekhou der van do voreeniging sLiefdailigheid" en oon «Ier stichters van dio zoo nuttige ver- eeniging, die by z(jn heengaan wegens ziekte, nu eenige jaren geleden, zoo hurtolyk hom ligo toekijkers? Zo zoggen dat ze 't houden mot don klelnon „Soh-godKijk is nn Ja hij xal wel volhou den, totdat iw-d'r bjj miorvaltl Jawel I" Ko do groote jongen „Nou, dat 'h oeu goffort kjjk is naar z'n kleorou, z'n mooie Zondagsclio klooron 't bonno lorren en z'n gesioht zit vol bui Ion, hij heit 'n blauw oog mooi zoo lokker, lokkerII „Tussohonbeio koiniuo I Uouronik, laat ze, 't maar huiiiou ultvcohtou wat raakt het ons? wat kon Ik d'er an doen „Aln die groote 't wint, dan hobhnn we nog wat nu 'om, en als dio kleino d'ttr hij doodvalt nou kan lk et holno?l Laten wo wog gaan op zi| langs don andoren kant!" lii. oon zeker monsoh kwam af van Joruzalom nuar Jarloho, en viel onder de moordenaar», welke, hom ook uittogen, on daartoe zwaro slagon goge- ven bobbende, houngingen on llolon hom halfdood liggon. En bij goval kwam oon zoker prioatcr den wog af, on hom ziende, ging hij tcgonover hem voor- bi). En desgelijks ook een Leviet, als hii wuaby die Elaut.ii, kwam hij, ou zag hem en ging togouovcr om voorbij. Maar oen zeker tiamuhtaan Ach wat I we zijn in de twintigste oouw er z|jn geen Samaritanen inner I Wij zijn allomanl priesters en Levieten en we gaan voorbij gaan voorbü 11 OMBBA.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1