Maandag 2 December PHOENIX-BOCK BI ER. No. 5141. 51e Jaargang. Stadsnieuws. PhoenixB-rouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort. Feuilleton. DE WAKER. 1901 iMERSFOORTSCHE GOÜEAIT. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maanoog- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. JACHT. vSmuffilg a" ta rao. Gezien het besluit van Heeren Geduputeerde Sta- no 66* prov,QCle Utrecht, in dato 21 Nov ember 1901, (b2SU3^8^ w"d"'18 ,nDi 1867 v dT ^e"uis van belanghebbenden, dat de sluiting der jacht voor de provincie Utrecht, is bepaald i,p Dinsdag den 31 December 1901, met zous-ondergaug, met uitsondering echter van ie het schieten van waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, daar, waar het schieten van waterwild geoorloofd is; 2e het vangeu van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel 3e het schieten van houtsnippen waarvan de sluitingeer zal worden bepaald. En, ten einde niémand eenige onwetendheid hier van voorwende, zal deze worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 22. November 1901. De Commissaris der Koniugin voornoemd. SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donder dag den 5. December aanstaande, des namiddags te l'/i uren, in plaats van Woensdag 4 Decem ber 1001. Amersfoort, den 29 November 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. VERBEEK ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet oprichten van eene schietinrich- ting in het perceel alhier gelegen aan het Sraallepad, bij het Kadaster bekend onder Sectie D. No. 1231, en dat een door W. de KLOET ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene bakkerij iu het perceel alhier gelegen aan de Arnhemschestraat No. 5, bij het Kadaster bekeDd onder Sectie E. No. 1783, op de Secretarie der ge meente ter visie liggen, en dat op Donderdag, den 12. December aanstaande, des voormiddags te half elf ure, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vaneen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van deze inrichtingen in te brengen. Amersfoort, den 28. November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. S der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet publiek, dat door hen aan J VERHEUVEL en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een broodbakkerij opte- richteu in het perceel alhier gelegen aan den Hoog- landerweg, wijk H. no. 3, kadastraal bekend ouder sec tie A. No. 1517. Amersfoort, den 28. November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS De Secretaris, B. W. Tir. SANDBERG. Ds. Jansen, van Amsterdam, zal heden avond te zeven uur in De Zaaier" voorgaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gerefor meerde gemeente. Het is niet onmogelijk, dat de opcenten op de Personeele belasting en op de Grond belasting in de Provincie Utrecht met éen worden verhoogd. Immers er zijn wetsontwerpen ingediend tot bekrachtiging vau Provinciale belastingen in Noord-Brabant, Zuid-Holland, Zeeland, Friesland en Groningen. Worden de voorgedragen belastingen be krachtigd, dan zal bel aantal opcenten in Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Groningen worden verhoogd, terwijl de hef fing in overige Provinciën onveranderd blijlt. Wegens hooger geraamde uitgaven stellen de Staten van Zuid-Holland en van Utrecht voor een verhooging van opcenten op de Personeele belasting, zoowel als op de Grond belasting met éenin Noord-Holland zullen de hoogere uitgaven worden gedekt door een verhooging der opcenten op de Grond belasting op de ongebouwde eigendommen met twee en in Groningen door een ver meerdering der opcenten zoowel op de Per soneele als op de Grondbelasting met twee' Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Donderdag, 5 December 1901, des middags half twee. Punten van behandeling 1. Ontwerp-verordening houdende wijzi ging der Verordening tot regeling van het getal der openbare scholen voor Lager on derwijs in ae Gemeente Amersfoort en bet getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan die scholen. 2. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het land aan het Haventje te Bunscho ten aan R. Boelbout. 3. Voorstel tot onderhandsche verhuring van het huis wijk B. Kamperbinnenpoort no. 1. aan G. Bloemink. 4. Voorstel omtrent wegbenaming. 5. Voorstel tot het rooien van eenige kas- tanjeboomen aan den Weverssingel. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort (Koning straat.) 7. Vaststelling der jaarwedde van den be noemde. 8. Voorstel tot verhooging van minirnum- loonen in bestekken voor Gemeentewerken en tot verhoogiug der loonen van de werklie den bij openbare werken. In vele bladen doet het bericht de ronde als zoude de Hoogere Burgerschool hier niet door het Rijk "worden overgenomen. Er wordt zelfs bijgevoegd ®De 168 bQitenleerlingen zullen dus naar eene andere inrichting van onderwijs moe ten omzien, daar volgens hetiongste Raads besluit met 1 September 1902 hun de toe gang tot de H. B. S. zal worden ontzegd. Évenzoo zullen de 11 tijdelijke leeraren te gen dat tijdstip worden ontslagen." Wel beeft de Minister van Biunenlandscbe Zaken, zich refereerende aan de met de Ka mer gewisselde stukken, aan de heeren W. Maris en J. van Dorp, beiden uit Baarn, en A. van den Bogert, uit Barneveld, die bij Z. Exc. de zaak bepleitten en wezen op het verzoek van meer dan 400 ouders en ver zorgers van leerlingen uit de- en zelfs Ge meentebesturen van buiten-gemeenten, ge antwoord, dat de Regeering voor die over neming geen termen vond, doch daaraan toe gevoegd, dat als de Tweede Kamer die over neming wenschelijk mocht achten, de Regee ring zich niet daartegen zou verzetten. De Gemeenteraad van Veenendaal heeft Vrijdag met algemeene stemmen besloten, dat B. en W. dier Gemeente aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zouden verzoeken, de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Amersfoort over te nemen voor het Rijk. De voordracht ter benoeming, in de Raad zitting van Woensdag, van eén onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Ko ningstraat bestaat uit de heeren W. Kraan, hier; E. Kruithof, te Hulshorst; en J. van Dijke, te Maassluis. Het volgende request is verzonden aan de leden vau den Gemeenteraad Geelt met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeiing Amersfoort e. o. ran den „Bond van Ned. Onderwijzers" (goedgekeurd by Kon. Besluit van 22 Maart 1890, No. 22), dat baar inzage is verleend van de voorstellen van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente betreffende wijziging der Verordening op de salaris- regeling der onderwijzers; dat zij bet in het nadeel zou achten van de on derwijzers, en dus van het onderwijs, indien deze vooretellen werden aangenomen dat zij daarom met beleefden aandrang verzoekt, bij de vaststelling dezer verordening alsnog tege moet te komen aan de wenschen door de afdeeiing bovengenoemd in haar adres van 31 Augustus j.L uitgesproken 't welk doende, enz. In de bijgevoegde Memorie van toelichting wijst de afdeeiing er vooral öp, dat de door B. en W. voorgestelde verandering geen verbetering zou zijn. Immers na 9 jaar dienst ontvangt het ouderwijzend personeel thans f750, terwijl het volgens de nieuwe regeling f650 zou bekomeneerst na 25 jaar geeft de voorge stelde regeiing verbetering, want thans is het salaris f800, terwijl het dan zou worden f850; terwijl thans na 12 dienstjaren eeu salaris van f800 wordt bereikt, zoude bij de voorgestelde regeling dit eerst na 20 jaar worden verkregen, enz. Ook tegen de verschillende belooning voor de verplichte-en de niet-verplichte hoofd akte heeft de afdeeiing bezwaar en zij ver zoekt instantelijk, niet terug te komen op het Raadsbesluit waarbij dit verschil werd opgeheven. Ten slotte acht de afdeeiing het bedrag van f50 voor de te gemoet koming in de woninghuur tevens tiet minimum door de wet vastgesteld te gering èn voor Amersfoort èn bij vergelijking met een 35-tal met name genoemde Gemeenten, waar deze te gemoet koming is vastgesteld op f 100 en f75. ln November is uit den Regenmeter hier na 13 regendagen afgetapt 66.1 m. M. neerslag. In de zelfde maand van 1900 werd in 9 dagen 21.5 m. M. afgetapt, in 1899 in 10 dageu 37.8, in 1898 in 13 dagen 65.9, in 1897 in 3 dagen 38 m. M. in 1896 in 7 dagen 73.8 ra. M. In den ouderdom van slechts 59 jaar over leed bier gisternacht na langdurige ziekte mr. J. G. A. van Zijst, van 1877 tot Septem ber 1900 Griffier bij het Kantongerecht. Hoezeer hij het algemeen vertrouwen genoot en aller hoogachting wegdroeg, moge ook hier uit blijken, dat hij onafgebroken van 12 Augus tus 1879 tot 18 Maart 1901 zitting had in den Raad dezer Gemeente, waar zijn advie zen immer op hoogen prijs werden gesteld. Zijn wankele gezondheid dwong hem, even als hij uit dien hooide ontslag nam als cura tor van het Gymnasium, ontslag te nemen als Raadslid. Bij het jongste examen voor surnumerair bij de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappy is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer J. Pijsel. Men vraagt ons, het volgende te willen op nemen Reeds eenigen tijd heerscht op den Berg in de nabijheid van het station een bijzon dere drukte, niet alleen veroorzaakt door den bouw van bet station en daarmede annexe werken, doch ook doordien de Maatschappij sAmersfoort" met kracht schijnt te zijn be gonnen met den aanleg van wegen in het Dieuwe villa-park. Weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende By mijn vrienden, de Smithsous, had ik de re- pututiu van zeer moedig te zijn, hetgeen niemand meer kan verwonderen dan mij zelf. Voor zoover ik kan nagaan, berust hun meening gedeeltelijk op het feit, dat ik schrijver ben aan bet Departement van Oorlog en gedeeltelijk op de koelbloedigheid, die ik op zekeren avond aan den dag legde toen ik zonder aarzelen in hun tuin rende om te zoeken naar een appelendief, die, daarvan was ik overtuigd, er tóch niet was. Ecu reputatie weder kwijt te raken, is dikwyls moeilijker dan ze tc verkrijgen. Ik voor mij maak slechts aanspraak op de gewone hoeveelheid lat- hartigheid, die men bij de meeste menschen aan treft," maar ik moet er aanstonds aan toevoegen, dat ik in geenen deele heldhaftig hen en ik hebsteeda met groote bewondering opgezien tegen personen, die rustig kunnen gaan slapen zonder hun deur te sluiten en niet eerst onder hun bed te kijken. Toch was het nooit bij iny opgenomen, eenige moeite te doen om verandering te breugen in de meening, die de Smithsous van mij hadden. Het scheen mij inderdaad in het geheel niet noodig, tot Smithson mij vroeg op zijn huis te willen passen gedurende den tyd, dat bij en zjjn vrouw een reisje deden. „Wij laten de beide meiden thuis," verklaarde hij, „en dezen zjjn 'a nachts nog al zenuwachtig. Indien je er nu niet tegon op zag om naar mijn huis te wandelen en je in myn kamer wilde sla pen, zou hen dat niet weinig vertrouwen inboeze men." Natuurlijk zeide ik, dat het mij een waar feest zou zijn. „Ziet u, u is zóo dapper," zeide mevrouw Smith- son „dat wij er van overtuigd waren, dat u ons de zen voor u zoo kleinen dienst wel xoudt willen be wijzen." „Nu, een of twee inbrekers zouden voor jou, oude jongen, slechts een kleinigheid zijn," zei Smithson. „Ik zou voor de grap willeD, dat zij het eens pro beerden." De gedachte daaraan alleen deed mij het bloed in de aderen stollen, maar toch zeide ik zoo kalm mogelijk, dat zulks zeker grappig zou zijn. „Om Godswil, sla er geen zeide m ivrouw „dan komt er de politie aan te pas met processen- verbaal, de Rechtbank spreekt er een woordje in mee kortom het is zeer vervelend". Ik beloofde haar, mijn best te doen en geen pro ces-verbaal uit te lokken. „Maar, waar laat u Gil bert vroeg ik. Gilbert is Smithson juniorhjj is zes jaar en on der en boven de wet. „Ik zal hem, zoolang wij weg zjjn, bij tante So phie brengen," zeide zijn moeder. „Zjj kan bet zoo goed met hem vinden en ziet nog al wat door de vingers." Hier viel Smithson haar in de rede. „Zei Sophie niet, dat zij hem niet meer wil hebben, nu by haar poes groen geschilderd heeft?" „•la, maar dat is zy natuurlijk reeds lang weer vergeten" zeide ^mevrouw beslist. „Bovendien Gil bert is sedert drie maanden ouder en zooveel groo- ter geworden." En zóo kwam het, dat Smithson mij zyn huis sleutel gaf en mij uitlegde, dat de meiden het gas licht met een klein pitje zouden laten branden, zoodat ik op ieder uur van den nacht naar binnen kon. Ik ga nooit vroeg naar bed en zoodoende was het reeds na twaalven toen ik myn eigen kamer ver liet en naar het huis vau Smithson wandelde. Zijn huis staat geheel geïsoleerd. Meermalen heb ik op het voordeel daarvan gewezen zijn vrouw speelt veel piano maar ik voelde bij deze gelegenheid, dat het toch nog altijd beter is, een pianospelende buur vrouw 'te hebben dan in het geheel geen. Ik arriveerde echter zonder iets verdachts gezien te hebben aan het huis eu na de deur gesloten en uit voorzorg op den ketting gedaan te hebben .draai de ik het gas uit en ging naar boven. Ik maakte zooveel leven als my maar eenigszius mogelijk was om den meisjes vertrouwen in te boezemen en na tuurlijk ook aan mij zeiven. Juist wilde ik de slaapkamer biunengaan, toen ik iemand hoorde roepen. Gelukkig herkende ik de stem van Marie, de binnenmeid. „Zou u zoo goed willen zijn, mijnheer, uw deur open te laten; wij meenden, dat wij in de badkamer eenig geraas hoorden vóór u de deur opendi-eilt." „Ja, ja, Marie, dat is goed hoor. Ga nu maar gerust slapen en wees niet kinderachtig." Dit laatste zeide ik op vaderlijken toon. De deur openlaten Verbeeld je. Dat had ik nog nooit iu mijn leven gedaan en dan nog wel om dat zy gedruisch in de badkamer hadden vohoord. Ik besloot de deur terstond te sluiten niet alleen, maar ook te barrikadeeren. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1