Maandag 9 December 1901 AMERSFOORTSCIE COURANT. No. 5143. 51e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke rogel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. kennisgevingen. Inschrijving roor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor ge meente AMERSFOORT no^i^van 1901 y MiUtiewet 1901 (Staatsblad tur kennis van do ingezetenen, dat ter inschrijving voor de nationale militie vuil jongelin gen, die ui het jaar 1883 geboren zijn, voor deze ge- ,zal orden zitting gehouden op Maandag r! mTnJüM\»n 1902 eD °P Dinsdag den 14den Januari 1J02, telkens van des vooriniddags 10 tot o»Loiri"ai" .U>Uri,elï dat de bepalingen, vastge steld bij hoofdstuk II der voormelde wet, ten op zichte van de inschrijving voor de militie luiden: Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven: lo, ieder minderjarig manuelijk Nederlander, die binnen het Ryk, in het Duitsche Rijk of iuhetKo- ningrjik Belgie verbljjf houdt, 2e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader moeder of voogd binnen het Ryk, in het Duitsche li ijk of iu het Koningrijk Belgie woon- plaats heelt, 8e. ieder meerderjarig mannelgk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in het Ko ningrijk Belgie woonplaats heeft, 4e. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsten Januarij van het jaar het 19de levcnsjuar was ingetreden en niet verkeert in eeu der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaal de hierboven onder 4°.: A. de binnen het Rijk verbljjf houdende minder jarige niet-Nederlander: a. wiens vuder, moeder of voogd biunen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende do voorafgaan de achttien maanden in het Ryk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft ft. van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in het hierboveu onder a omschre ven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet iu dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd; c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is ot in wetteljjken zin geen va der of moeder heeft eu van wieD niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurendo de voor afgaande achttien maanden in liet Rijk verblijf ge houden heeft B. De meerderjarige niet-Nederlander, die binnen liet Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in bot Rijk of de koloniën of bezittingen des Ryks iu ondero wereld deelen gehad heeft, Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A. gehouden hij, die minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hjj, die meer derjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geschiedt: le. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 1°: zoo hjj binnen het Rijk verblijf houdt en zijn va der, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt on zijn va der, moedor of voogd elders dan biunen het Rijk woonplanls ligeft, iu de gemeente waar hij verblijf houdt; zoo by door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moedor heeft en het met bekend is, dat hy een voogd heeft, in de gemeeute, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hy in het Koningrijk Belgie verblyf houdt, in de gemeente Rotterdam 2°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnode 2* zoo zyn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moedor öf voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterilnni 8°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3». zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de .gemeente zijner woonplaats zooliij woonplaats heeft in het Duitsche Ryk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in hctKouingrijk Bolgie in de gomcenle Rotterdam. 4". A. van hem, bedoeld in art. 13, oerste zinsne de 4°., indien hij minderjarig is zoo hij verkeert in het geval, in do tweede zin snede van dat artikel onder Aa omschreven, iu do gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woon plaats heeft; zoo hij verkeert in bet geval, in die zinsnede on der Aft omschreven, iu de gemeente, waar zyn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dozen bui ten s'lands, dan geschiedt de inschrijving in dege- meontc, waar de minderjarige verblyf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallou, in eveobe- doelde zinsnede onder Ac omschreven, in de ge- nieonte, waar hij verblyf houdt van hem, bedoeld in art. 18eerste zinsnede4°. indien by meerderjarig is: in de gemeente, waar hy woonplaats heeft. De in do vorige zinsnede als plaats van inschryvmg aangewezen gemeente is die, waar het verblyf of do woonplaats gesvesligd is of was op den lsten Janu ari van het jaar, volgende op dat, waarin do in te schrijven persoon het 18de' levensjaar volbragt, ten zij het iemand geldt, wiens inschryviug te Amster dam of to,Rotterdam moet geschieden wegens ver blyf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. Art. 16. Voor de militie wordt niet ingeschreven; 1°. de ingezoteuo niet-Nederlander, die bewys', te behooren tot een Slaat, waar de Nederlandors niet aan de verpligte krygdsdienst zijn onderworpen of waar teu aanzien van den dienstpligt het beginsel van wederkecrigheid is aangenomen 2°. hij, die bewijst iu de koloniëu of bezittingeu des Rijks iu andore werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moedor, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hjj. die volgens art 13 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bjj burgemees ter en wethouders dor gomoente, waar volgons art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te goveu tusschen don laten en den Sisten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levens jaar volbragt. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moot aangeven, alsmede ineen der gevallen, Inerua in de vierde zinsnede omschre ven, rust de verpligtiug tot liet doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een moordeijarige betreft, die ouder curatele gesteld is, op zijn curator. De verpligtiug van vader, moeder ol voogd geldt eveuwel slechts zoo hij binnen liet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgio woouplaats heeft. Behoudens do uitzonderingen bij de volgende zin snede gemaakt, rust de zorg voor het doend er aau: gifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk. in het Duitsche Rijk of in bet Koningrijk Belgio woonplaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de ouder lijke magt missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd ver laten isof indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend *18 dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zecmagt, do marine-reserve en het corps mariuiers hieronder begrepen, bij liet leger bier te lande ot bij de koloniale troepoa is tot hot doen van de aangifte niet verpligt. Voor hem of linar, die tot hel doen der aangifte verpligt is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gtuuagtigd. De volmagt blijft onder burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifto moot blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt op nieuw ingeschreven 1°. ieder uiiuderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf bin nen het Rijk, in het Duitsolie Rijk of in hot Ko ningrijk België gevestigd heeft; 2°. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moedor, ot voogd na den lsten Januari van hut jaar, volgende op dat waarin de minderjarige het 18de lovcusjnar volbragt, en voor het introdon van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen liet Rijk, in het Duitsche Rijk ol in liet Koningrjjk Belgie gevestigd heeft; 3°. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbragt, en voor liet intreden van het 21ate levensjaar Nederlander ol op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hier boven onder 1°. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevalleu, hierboven onder 2'. oniBchreven 4°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Junuuri van het jaar, volgende op dat, waarin bij bet 18de lovensjaar volbragt, en voor het intreden van hot 21ste levensjaar zijne woon plaats binnen hot Rijk, in het Duitsche Rijk of iu bet Koningrijk België gevestigd of er woonplaats verkregen heeft 5°. ieder mannelijk meerderjarige,dio na deD lstou Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de leyensjaur volbragt, en voor bet intreden van het 21ste lovensjuar Nederlander of op nieuw Nederlander is gewordon, zoo hij in een aer hier boven onder4°. omschreven gevallen verkeert; 6». ieder mannelijk niet-Nederlander, die na don lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18do levensjaar volbrapt, eu voor het intre den van hot 21ste levensjaar ingezetene of op uieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zin snede van art. 18. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat art. en art. 16. Ten aanzien van do gemeente, waar de inschrij ving of de iusohrijving op uieuw moet gesohledeu en van de verpiigtiug tot het doen van aaogifto ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw geldon do eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zineno den van art. 16 Do aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hom, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet wordon ingeschreven, geschiedt bin nen dertig dagen na bet verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register voerd, na het terug erlangen van het Neder landerschap of van hot ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of do vestiging or hetvnrkrij- Do iusohrijving gesohiedt in hol rogistorbctrefTou- do de ligting van liet jaar, waartoe de in de eorHto zinsnedo van dit artikel bedoelde persoon volgens zij non leeftijd behoort. Art. 22. Behoudens de bepnlingeu in art.. 16 zoti- don bestuurders van krankzinnigen-, doofstom men en blindongestichten, nismede diu der koloniën van weldadigheid, van gevangenissen, van Rijkswerkin richtingen en vau Rijksopvoedingsgestichten jaar lijks ^»oor den lOden Jnnuri, eeun opgave van dc daarin opgenomen mannelijke personon, die op don lsten Januari hun 19de jaar zijn ingetreden, aan Onzen Commissaris in do Provincie, in welko do inschrijving van die personen voor de militio moot plaats hebben. Doze opgave is ingerigt in don door Oiih to bepa len vorm, Att. 166. Met boete'van ten minste vijftig cents en ton hoogste f100 wordt gestraft do overtreding van de artt. 16, 18 en 22. Voorts wordt bekend gemaakt, dat van olk, die moot worden ingeschreven, do overlegging vuu een uittreksel uit het geboorte-register kan wordon ge vorderd; dat die uittreksels voor ben, die in deze gemeente iu het jaar 1883 zijn goborou, bij de in schrijving zullen voorhanden zijn; en dat zij, die in een andere gemeente zijn geboren, zich gedurende den loop dezor maand, dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) van des morgeus 10 tot 1 uur des namiddags, kunnen vervoegen ter Gcineonte-Secrelarie, ton einde zoodanig uittroksel door tussohenkomst van den Burgoinoostur to doen aanvragen. Wordende de belanghebbenden verder, ter bevor dering van orde, verzocht oiu do bovonbodoelde tijdsbepalingen nauwkeurig in acht te nemen, als- mode om bij de aangifte mede te brengen cene duidelijke opgave van de woonplaats, met aandui ding vuu wijk un huisnummer. Do eersto maal afgekondigd le Amersfoort, den 9. December 1901. Burgemeester en Wolhoudera voornoemd, De Burgeiuoostor, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. Til. SANDBERQ. Kosteloozo-Inonllng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 dor Wot van 4 December 1872 (Staatsblad uo. 134); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor ecu ieder de gelegenheid tot ko-.tuloor.o-inon- liug wordt gegeven op don KERSTEN en TWEE DEN MAANDAG van de maanden Jaminri, April, Juli en October, telkens dus namiddags te drie ure, in ile daartoe bestemde lokalitoit gelegon in w|}k F, Breodestraat No. 21. Gedaan le Amersfoort, don 6. December 1901, Burgomeester en Wethouders van Ainorsfoort, Do Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERQ. Aangifto van verhuizing binnen de Gemeente. Do BURGEMEESTER en WETHOUDKBS van AMERSFOORT, Overwegeude, dat de bcpalingon dor door den Gemeenteraad den 20. Mui 1862 vastgostoldo Veror dening regelende de verplichting tot liet doen vau aangifl9 vau verhuizingen binnen de Gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd; Herinuereu deu ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de Gemeente en brengou daartoe bjj deze te hunner kennis do bepalingen van gezegdo Verorde ning, wolke luiden als volgt 1. De hoofden van huiBgozinneu of afroudorlyk lovendo personen, binnen do Gemeente van woning vorandoronde, zijn verplicht daarvan bli.non éone maand ten Kaadbuizo aan den Ambtenaar, bolast met het bybouden van hot bevolkingsregisters gifte to doen. 2. Zy die het voornomen bobben te kotiuon go- geven om de Gemeente te verlaten, on dienteugi volgo eeu getuigschrift van verandering van werki lyke woonplaats hebben ontvangen, zyn verplicht, iudien zij vau dit voornemen afzien, daarvan tor Elaatse on aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, innen ëone maand na do dagtaokoning van het afgegeven getuigschrift, konnis te geven. 8. De overtreding van olko dor bepalingen van deze verordening wordt gestraft met eoue geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 6. December 1901, Burgemeester eh Wethouder» voornoemd, 1887 (Staatsblad Nd. 141) regelende de verplichting dor ingezetenen lot het doen van aangifte vnor de be volkingsregisters Huiiiuiurou dmi ingezetenen do op ben rustende vorplclilliig tot hut tltuiti van aangifte van vertrok uit oil van vestiging In de Gemeente, on brengen daartoe hij dozo te hunner konnis do bcpalingon tti gczegihKumttklyk besluit, welke luiden als volgt 1. Zy die op dun dug dor volkatolliug in don vreemde of in eotio der koloniën of ovorzooscho be zittingen van hot R(jk hebben vertoefd. goAin bin- mi dene maand na hunne terugkomst hiervan ken- ,6 aan hut Uemoenlnhesluur. Zy dio by dio telliug zyn ovurgoslagon, gcvoD bin- 5U done maand na tien dag voor olko lelling be paald, run dit verzuim kennis aan het bestuur hun ner werkelijke woonplaats. Voor tie leden vau huiB gozinneu rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van olk huisgoziu. 2. Zy die uit eon Noderlaudsohe kolonie, oom» overzoescho bezitting of uit deu vreemde hunne woonplaats overbrengen In eono Gemeente binnen hot Ryk, doen hiervan eutie verklaring aan hot Ge meentebestuur, vergezeld van het gtibruiki iyke. ge tuigschrift voor hen die uit de koloniën ofbuzitt u- 5en, van oen paspoort of rein- eu verblyfpus ot »u- oro door do politie deugdelijk erkende bewystukken voor hou die uit don vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ëono maand na hunne aankomst in du Gomoonte. 8. Do kountsgeving in do iwoo vorige punten vorinold, gaal vergezeld van du noodige opgaven om in du bevolkingsregisters to worden ingeschreven. 4. Zy «die hunne werkelijke woouplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar cene Nederlandsche kolonie, oeno ovorzeosuho bezitting Of naar don vreemde, doen hiervan oeno verklaring aan hot bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 6. Zij die luinnu werkelijke woonplaats uit eune Gemeente van hot Itijk naar oeno atuloreGemeente overbrengen doen hiervan oeno vo- klaring aan liet bestuur dor Gomoonto dio zij virlaion en waar zij In het bevolkingsregister zijn ingeschreven inet opgaal dor Gemeente, waar zij wenschon zich te vestigen. Zy onlvangon oen kimLoloos getuigschrift van ver andering van werkelijke woonplaats. 6. Tor plaatse waar zij hunne workelijko woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen óono maand na ituuue aankomst oeue verklaring aan het Guuioontobustuur, met nvorloggiug vau hot getuig schrift in lint vorige artikkui vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binn0" eono maand kennis tuin hot Gmneontnbe- Btuur van ieder lid dat in liet huisgezin wordt op genomen of daaruit gnat, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, Omtrent die kennisge ving geldt hot hij siih 3 bepaalde, Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk lovende personen, wanneer zij audoro personon in hun huisgezin opnemen. Bcütuurdurs vau instellingen, gestichten eu inrlch- tingou, niet staande onder het bestuur ol toozioht van hot oponbnar gezag, waar personen oodoroenig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan hot Uo- meuiitubosluur kunni» vau alle pursonon, die in do samenwoning zijn opgenomen ol' daarvan zijn uitgo- treden. De verplichting vorvalt, wanneer langs een ande- ron weg ao voroisohto kennisgeving voor liet bevol kingsregister gedaan is. 8. Onverminderd du bovenstaande voorschriften is een ieder, door hel. Gemeentebestuur daartoe op geroepen, verplicht tot het-doon der opgaven, dio vuroisclit werden om de bevolkingsregisters iu te vul len. Overtreding dezor bopalingon wordt gestraft met hochtonis van ten hoogste voorden dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Godi-un te Amersfoort, dun 6. December 1901, Burgemeester un Wethouders voornoemd, Do Burgemeester. WUYTIERS. Do Socretaris, B. W. TH. BANDBERG. Aangifte van Vertrek uit on van Yeatlglng in de Gomoonto. De BURGEMEE8TEU en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op het Koninklijk besluit van den 27ston Juli Ds H. M. van der Vegt, uit Utrecht, hoopt aanstaanden Donderdagavond te 7 uur in «De Zaaier" vóór to gaan by de godsdienst oefening der Chr. Gereformeerde gemeente. Ds. H. Toerink, predikant by do Gerefor meerde kerk B. hier, hoeft een beroep ont vangen naur die gemeente te Tienhoven. By do Dondermiddug vair 1.45 tot 2.45 on der voorzitting van den lieer Burgemeester, jhr. J W. A. Barchman Wuytiers vun Vliet, gehouden Raadsvergadering waren tegenwoor dig alle 17 leden en dc Secretaris. Na het lezen, en z. d. ongewijzigd vaststel len der notulen van de vergadering van 8 November deolde de Voorzitter mede, dat ingekomen warengoedkeuringen door Gedeputeerde Staten van de Rekening der Gemeente over 1000, van die der Sc buttery, over 1900, van de Begrooting der Schuttery,

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1