van de Raadsbesluiten omtrent overneming van wegen van den beer H. P. van Haselen en den heer Kroes en omtrent de jaar wedde van mejuflrouw Van der Nageldank betuigingen van den Inspecteur van politie, voor de verhooging zijner jaarwedde, en van de »Amersfoortscbe Vrijwillige Brandweer", voor de verhooging van haar subsidie alle aangenomen voor kennisgevingeen request van bewoners van den Weverssingel nopens het rooien der kastanjeboomen aldaar te behandelen bij het daarop betrekking heb bend punt van den Beschrijvingsbrief; een adres van D. van de Kooy, waarin deze zich aanbeveelt voor het hoefbeslag der paarden, die eventueel zullen worden aangekocht voor de Qemeente-reiniging gedeponeerd ter Secretariedankbetuiging van den heer P. van den Hooff voor de verhooging van zijn salaris voor kennisgevingen het be reids door ous in extenso meegedeeld en aan de Raadsleden in druk toegezonden re quest der Aideeling Amersfoort en omstreken van den »Bond van Ned. onderwijzers" te behandelen bij het daarop betrekking heb bend punt van den Beschrijvingsbrief. Aan de orde werd nu gesteld de Ont- werp-verordening houdende wijziging der Verordening tot regeling van het getal dei- openbare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend per soneel aan die scholen. Den heer Van Esveld kwam het voor, dat by een vergelijking van dit ontwerp met de thans vigeerende verordening de oude regeling veel beter was. Wel wordt de tinancieele positie der onderwijzers op den duur wat verbeterd door het thans voorgestelde, doch die verbetering wordt vrijwel illusoir gemaakt door de langzame opklimming; immers eerst na 37ty2 jaar komt die verbetering. Neemt men aan, dat iemand op zijn 20ste jaar wordt aangesteld, dan zal hij tegen de (50 loopen eer hij iets zal genietenzulks lijkt spr. toekomstmuziek, die nog verstoord wordt door het luiden der pensioenklok. Ook moet spr. zijn stem verhellen tegen de voorgestelde verschillende belooning voor de hoofdacte. Indertijd besloot de Raad éen belooning toe te kennen, om 't even of die acte al- dan niet verplichtend was. Nu stellen B. en VV. voor, daarop terug te komen en spr. meent, met de Memorie van toelichting op het request der onderwijzers, dat bierdoor onbillijkheden zullen ontstaan. Wil men de verordening aanpassen bij de nieuwe Wet op het Lager onderwijs, dat men dan de vigeerende verordening behoude en er bijvoege de vergoeding voor 'huis huur wil men bet onderwijzend personeel bevoordeelen, dat men dan meer geve èn voor de hoofdacte èn voor huishuur. Spr. acht het bijkans onmogel'jk, dat bet voorste) van B. en W. door amendementen wordt gewijzigd, doch stelt zich voor, dat na ampele bespreking in de afdeelingen men zal komen tot een vergelijk met B. en W. en stelt daarom voor hel ontwerp te renvoy eeren naar de afdeelingen. Mr. Prikken constateert, dat het ten deze niet heeft ontbroken aan voorlichting en toelichting. Waar het de belangen van een 48-tal personen gold, acht spr. hetgeen wonder, dat ook zij den Raad inlichtten. Toch is de zaak niet volkomen tot klaarheid ge bracht en spr. meent, dat men beter inzicht zou hebben gehad als, in plaats van de breedvoerige Memorie van toelichting van B. en W., liet advies van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs het voor stel had vergezelddat dit ontbreekt en dat het niet gevraagd werd, gelijk dat in De cember 1895 wel seschiedde. betreurtsDr.^eer geval, bij een aanvangsjaarwedde van f650, derven zij na 20 jaren nog f50 en dit is stellig de bedoeling van B. en W. niet ge weest, want dezen weten zeer goed, dat deze ambtenaren alles inrichten naar een bepaald cember 1895 wel geschiedde, belreurtspr.^eer. Spr. begrijpt niet goed, waarom de be zoldiging van de verschillende Hoofden der scholen niet gelijk is, waar gelijke werkzaam heid en gelijke kunde wordt geëischt en waar de tractemcnten van het overig onder wijzend personeel volkomen gelijk zyn. Waarom is ook de vergoeding voor de huishuur der Hoofden verschillend Ook kan spr. zich niet goed vereenigen met de regeling der tractemeuten gelijk B. en W. die voorstelde30 jaar te moeten wachten eer men bet maximum kaD berei ken, komt spr. wat heel lang voor. Door dit uitzicht zullen de onderwijzers ook niet blyven, maar integendeel telkens vertrekken, omdat zy elders spoediger in beter conditie komen. Werd die termijn gesteld op 20 jaar, dan zouden zij naar spr. ineening wel bly ven, want dan zullen zij niet licht in betere iinancieele conditie geraken. Gedurende de eerste 20 jaar toch zullen, by aanneming van het ontwerp, de onder wijzers een verlies lijden van f 1000, hetgeen stellig niet de bedoeling is geweest van B. Nochtans moet spr. opmerken, dat de Me morie van toelichting oy het request de zaak op zjjn ongunstigst voorstelt. Immers hier worden in den regel slechts zy aangesteld, die elders reeds onderwijs*gaven. Als men aanneemt, dat zy in den regel reeds 5 jaar dienst bij het onderwijs hebben, dan komen ze niet na 20 jaar gelijk de Memorie aan geeft doch reeds na 15 jaar in het genot van verhoogd salarisdoch in het gunstigste Üok spr. meent, dat de verschillende be looning van de verplichte- en de niet-ver- plichte hoofdacte aanleiding zal geven tot scheeve verhoudingen en acht het beter, voor elke hoofdacte f150 te geven. Nog zou spr. de vergoeding voor huishuur van f50 op f75 wenschen gebracht.te zien. Ten slotte zou spr. nog iets willen zeggen omtrent het bepaalde in art. 1. De Voorzitter ver^pekt spr. zich te beperken tot de algemeene beschouwingen. Mr. Prikken vervolgt, dat het voorstel naai- zyn meening nog niet rijp is voor openbare behandeling, omdat de zaak niet voldoende is voorbereid en men zal komen tot een onzuivere stemming. Spr. sluit zich dan ook aan bij het Yoorstel-Van Esveld om het ontwerp te renvoyeeren naar de afdee lingen en verzoekt tevens, dat men advies vrage aan de Commissie van Toezicht. Mr. H e y I i g e r s zegt zich in hoofdzaak te kunnen vereenigen met hetgeen door beide vorige spr. is gezegd, en meent, dat het raadplegen der Commissie van Toezicht veel vrucht zal dragen. De V o o r z i 11 e r, de spr. beantwoordend, zegt, dat de Commissie ditmaal niet werd gehoord omdat het een zaak van zuiver fluancieelen aard geld, waaromtrent men de meening der Commissie niet behoefde te vragen. Namens B. en VV. deelt spr. rnede, dat het Dagelijksch Bestuur het voorstel-Van Esveld overneemt en het ontwerp dus ren- voyeert naar de afdeelingon. De heer Celosse, Wethouder van on derwijs, zegt dankbaar te zijn voor de reeds uitgesproken meeningen en verklaart geens zins bezwaar te hebben tegen renvooy. Mr. H e y I i g e r s wil gaarne erkennen, dat het financieele gedeelte zwaar weegt, maar toch ook is de onderlinge verhouding van het onderwijzend personeel van groot gewichtspr. blijft uit dien hoofde er op aan dringen, dat het advies der C. v. T. wordt gevraagd. De Voorzitter zegt, dat ook daartegen geen bezwaar bestaat bij B. en W., doch moet aandringen op spoedige behandeling in de afdeelingen, opdat vóór 1 Januari al les gereed zij. Aan de orde wordt nu gesteld een voor stel tot onderhandscbe verhuring van bet land aan het Haventje te Bunschoten aan R. Boelhout voor f5 per jaar, waartoe z. d. of h. st. wordt besloten. Hierna wordt evenzeer z. d. of h. st. aan genomen een voorstel tot onderhandscbe verhuring van het huis wijk B, Kam per bi n- nenpoort no. 4, aan G. Bloemink. Op voorstel vao B. en W. wordt hierna z. d. of h. st. aan den weg langs de Beek, die den Groote Koppel verbindt met de Schimmelpenninck-straat, de naam gegeven van Scbimmelpenninck-kade. Aan de ortle komt nu een voorstel tot het rooien van eenige kastanjeboomen aan den Weverssingel. Uit het door den Secretaris voorge lezen request van bewoners van den Wevers- singel blijkt, dat dezen met leedwezen zouden zien, dat de boomen om den andere werden gerooid, hetgeen den singel zal ontsieren en de bewoners weder zal blootstellen aan de brandende zon. Indien werkelijk de passage belemmerd wordt, zal zulks naar de meening van requestranten toch niet worden ver beterd door enkele der boomen te rooien, maar wel door oordeelkundig alle boomen te snoeien. De Voorzitter zegt, dat nu uit het request blijkt, dat aan de bewoners geen dienst wordt bewezen, hij voorstelt, het voor stel te renvoyeeren aan B. en W. die dan eerst een deskundige kunnen raadplegen alvorens het weder in te dienen. De beer Gerritsen heeft daartegen geen bezwaar, doch vreest, dat in dezen fijd des i'aars, na de boomen kaal zijn, geen enkel des- :undige advies zal kunnen uitbrengen; spr. vreest, dat met snoeien niet veel zal gewo nen worden. De Voorzitter antwoordt, dat men al leen wilde vernemen of er wellicht te veel boomen staan. De beer Gerritsen, repliceert, dat het vervoer inderdaad groot ongerief ondervindt, en persisteert bij zijn meening, dat de des kundige thans niet zal kunnen oordeelen. De heer K I e b e r gelooft niet, dat het ongerief zóo groot is, dat men de bewoners mag stellen voor grooter lastmisschien vindt een wagen hooi eenig bezwaar, doch overi gens is dit niet zoo erg. Rooit men de boo men om den andere, aan zullen de bewoners iast van de zon krijgen. Spr. meent, dat het dan desnoods beter is, Neurenbergerdoos-boomp jes te maken, waarin men hier zoo bedreven is, dan dat men weer gaat kappen. Alle be woners behalve de heer Ruitenberg deden het verzoek, de boomen te laten staan en daarmeer mag wel rekening gehouden. De heer Visser, Wethouder van openbare werken, wilde zeggen wat de heer Kleber juist in 't midden bracht. B. en W. wenschen den opzichter der plant soenen te Utrecht te raadplegen. De be lemmering voor het verkeer der wagons zal blijven bestaan of' de boomen op 4 M. dan wel op 8 M. van elkaar verwijderd zijn. Het advies van den deskundige zal hier het best baten. Z. h. st. wordt hierop besloten, het voor stel aan te houden. Hierna komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere .school 3e soort (Koningsstraat). Benoemd werd met 16 stemmen -ie heer W. Kraan, onderwijzer aan de Jongensschool hier, wien op nader te bepale datum eer vol ontslag werd verleend uit zijn tegen woordige betrekking, waarna zijn jaarwedde werd vastgesteld op f825, zijn huidig trac- tement. Op den heer E. Kruithof, te Huls horst, werd 1 stem uitgebracht. Aan de orde kwam ten slotte een voorstel tot verhooging der bij Raadsbesluit van 20 Januari 1899 vastgestelde minimum-loonen in bestakken voor Gemeentewerken en tot verhooging der loonen van de Gemeente werklieden bij Openbare werken, met advies van de Commissie van Fabricage. Uit de voorlezing van dit advies door den Secretaris bleek, dat de stemmen staak ten over de noodzakelijkheid van deze laat- s'te verhoogingen. De Voorzitter, herinnerend dat hier twee verschillende zaken aanhangig werden gemaakt, verzocht eerst te beraadslagen over de verhooging der loonen in bestekken met 2 cent per uur en daarna ovor de verhoo ging der loonen van de Gemeente-werklieden eveneens met 2 cent per uur. De heer Gerritsen verklaarde, mei genoegen deze voorstellen van B. en W. gezien te hebben, óok omdat de loonen hier niet in verhouding zijn tot die van parti culieren. De heer Van Beek verklaarde een der genen te zijn, die zich niet konden vereeni gen met het voorstel der C. v. F. nopens de Gemeente-werklieden, zulks uit de over weging dat werklieden, die, hetzij door weers gesteldheid hetzij doordien zij op een ander karrewei gaan, niet geregeld werk hebben en soms weken aaneen niets verdienen, wel wat hooger loon mogen hebben dan de Gemeente-werklieden, die het geheele jaar in de verdiensten zijn. De heer Croockewit was in de C. v. F. vóór de verhooging ook der loonen van de Gemeente-werklieden omdat, waar de Gemeente in haar bestekken hooger loonen zal vaststellen, zij toch ook het voorbeeld moet geven ten opzichte van haar eigen werklieden. Wethouder Visser deelde mede, dat na gehouden bespreking met werklieden verenigingen aan de C. v. F. de billijkheid is gebleken van de voorgestelde loonsver- hoogtngen in bestekken, óok omdat het loon niet te zeer mag verschillen met dat in om liggende Gemeenten uit het oogpunt van concurrentie. Toen die verhoogingen wer den voorgesteld, moest men den eigen werklieden wel geven hetgeen men voor de anderen decreteerde. Het is volkomen waar, dat de Gemeente-werklieden vast werk heb ben, doch dit ontzenuwt toch geenszins het feit, dat men zelf niet voor minder mag laten werken dan men anderen oplegt te doen werken. Spr. eindigde met het voor stel van B. en W. aan te bevelen. Alsnu in stemming gebracht, werd het voorstel omtrent loonsverhooging in bestek ken aangenomen met algemeene stemmen, dat tot verhooging der loonen van de Ge meente-werklieden bij Openbare werken met 15 tegen 2 stemmen (tegende iieeren Van Beek en Garjeanne). De uurloonen zijn daardoor vastgesteld als volgt: timmerman 18 cent, stukadoor of metselaar 19, opperman 14, smid 15, lood veter 17, schilder of behanger 17, steen- louwer 20, grondwerker 16 cent. Aan bet einde der zitting vroeg de heer Gerritsen of B. en W. iets hebben ver nomen omtrent de overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk, of hun audiëntie is verleend, en welke stappen B. eu W. voornemens zijn verder te doen. Spr. las hierover verschillende courantenberichten en herinnerde, dat de zaak nu reeds twee maanden hangende is. De Voorzitter antwoordde, dat de behandeling door de Tweede Kamer nog niet heeft plaats gehad. Wei ontving de Burgemeester een onderbandsch schrijven, doch het Dagelijksch Bestuur ontving nog geenerlei berichtde Minister heeft nog niet te kennen gegeven wanneer hy B. en W. wenscht te hooren. De heer Gerritsen achtte het de hoog ste tijd. De bedoeling was, dal B. en W. het request mondeling zouden toelichten en het wil spr. thans voorkomen, dat de Minis ter dit overbodig acht. Als de beslissing der Kamer eenmaal gevallen is, is het bezoek mosterd na den maaltijdweten B. en W. een modus te vinden, dan wil spr. zich gaarne daarbij neerleggen, doch iiij acht het meer dan tyd, dat zy stappen doen. De Voorzitter acht het beter, te wach ten nu de Minister het gevoelen van den Raad kent. De heer Van Esveld begrijpt niet goed waar de heer Gerritsen heen wil. De Raad vroeg antwoord vóór 31 December en zal dus tot dien dag moeten wachten. De heer Gerritsen vraagt of dus maar gewacht zal worden totdat de Kamer be slist heelt. De heer Van Beek herinnert, dat de Minister heeft geantwoord, dat hij te gele gener tijd zal antwoorden. Men zal dus wel diepen te wachten. Den heer Plomp wil het voorkomen, dat de Minister meent, dat bet verzoek om audiën tie, in het eerste adres gedaan, geheel ver vallen is door het tweede adres. Ook mr. Heyligers meent, dat men zal dienen te wachten tot ultimo December. De heer Gerritsen dankt voor de in lichtingen. De vergadering wordt hierna gesloten. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van G. J. baron Van Har- denbroek van Ammerstol, worden aanbevolen als Watergraaf van het Heemraadsehraaf »De Eem, beken en aankleve van dien" de hee- renmr. W. H. de Beaufort, te Leusden C. Th. van Beek, te Amersfoort; en A. M. Tromp van Holst, te Amersfoort. Onze stadgenoot de civiel-ingenieur A. J. Krieger heeft concessie aangevraagd voor den aanleg eener spoorwegverbinding tus- schen station De Klomp en Stichtsch Vee- nenaaal. Toen we in ons vorig nummer gevolg ga ven aan liet verzoek om iets te zeggen over Dirk van den Brink, die na 28-jarlgen dienst als stations-kruier bij de Ned. Centraal Spoor weg-maatschappij, liet bijltje er bij had neer gelegd, omdat hij niet meer zoo goed mee kon, spraken we den wensch uit, aat maat schappij of pari iculieren hem in staat zouden stellen, rust te nemen. Die wensch was reeds verhoord en hoogst aangenaam is het ons thans te kunnen mee- deelen, dat Regenten van het Sint Pieters- en Bloklands gasthuis hem dien rustigen ouden dag hebben verschaft door hem toe te laten als gastding in dat gesticht. Namen we in ons vorig nummer over, het geen het »Vaderland" schreef over de on billijke bejegening van ambtenaren aan Bui- tenlandsche Zaken, uit de polemieken daar over in de groote bladen van allerlei rich ting blijkt thans, dat het voorgevallene aan dat Departement wat heel eenzijdig is voor- De »N. Arab. Ct." (hoofdredacteur het oud-Kamerlid Pyttersen) o. a. zegt, niet te aarzelen als haar meening uit te spreken, dat »de Minister, die den moed heeft, zonder aanzien des persoons, wijziging te brengen in het personeel, werkzaam ot althans ver bonden aan het Departement van Buiten- landsche Zaken, een goed werk doet en groo- ten dank verdient." »Aan geen der Departementen van Aig. Bestuur zegt dit blad laat de dienst zooveel te wenschen over en men behoeft slechts de vertaling te zien der uit een vreemde taal overgebrachte wetten en docu menten om zich een denkbeeld te vormen van de gebrekkige wijze waarop het werk wordt verricht. »Van hetgeen men van dit Departement weet, besluitende tot hetgeen men niet weet (en dit is natuurlijk het meeste) mag men veilig de conclusie trekken, dat radicale her vorming dringend noodig is". Onze vroegere stadgenoot arts Alex. E. Visser is benoemd tot inwonend geneesheer van het Ziekenhuis aan den Goolsingel te Rotterdam. Ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- feest, van 2 tot 7 dezer, werden ten Post kantore hier verzonden 1487 en ontvangen 2093 pakketten, totaal 3580 stuks. Een nieuwe druk is verschenen van den Ryks intercommunalen Telepboon-gids. Exemplaren er van met alle supplementen zyn tegen betaling van 50 cent te bekomen aan het Rijks-telephoonkantoor hier. Geruimen tijd geleden berichtten we, dat een goed deel van de werkplaatsen der H. IJ. S. M. uit Haarlem zou worden overgebracht, naar hier, en bevalen we den bouwonderne mers aan, zorg te dragen dat het aan die in richting verbonden personeel van hoogeren en lageren rang hier een woning zou kun nen vinden. Dat bericht werd tegengesproken en wy vermeldden die tegenspraak, met de bijvoe ging onzerzijds»De tyd zal leeren". Dat we destijds reeds goed ingelicht waren, moge hieruit blijken, dat thans inderdaad terrein voor die inrichting is en wordt aan gekocht. Voor 't oogenblik echter mogen we er niet meer bijzonderheden over meedeelen. Aan een voor den handel vooral groc t on gerief' zal welhaast een eind gemaakt zijn. Immers spoedig wordt ook de Goederen loods der H. IJ. t>. M. bier telephonisch aan gesloten. De tram vervoerde in November 5334 per-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2