Donderdag 12 December 1901. PHOENIX-BOCK BI ER. No. 5144. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort. AMERSMISCHE COUEAIT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEIFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent: elke regel meer 40 cent. Legale-, offïcieële— en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad werden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teleplioou 19. kennisgeving. AMKOOR™1™ "«hmders brengen teralgemeene kennis, dat de Gemeenteraad in Zijne vergadering van 5 December 1.1. heeft be sloten den weg verbindende de Groote Koppel langs do Beek met deScbimmelpenninckstraHt, te noemen. Schimmelpenuinclt-Kade. Gedaan te Amersfoort den 6. December 1901. Burgemeester* en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS, De Secretaris, B. W. TII. SANDBERG. De Gemeente Begrooting. ui. Het onderbond van havens, grachten en vaarten vordert 1'1100, dat van veereu, schui ten, ponten, walmuren en rasterwerk f1284 (nieuw ijzeren rasterwerk komt bij de Mo lenstraat, aan de Kleine Koppel, de Bloe- mendalsche straat, de Koningspoort en de gasfabriek); de riolen, waterleidingen,de24 pompen en de 4 fonteinen zullen f 1000 vor deren, terwijl voor dat van de sluis aan den Zuidsingel en die aan Turfton en Spui 1 100 werd uitgetrokken. Voor bet plantsoen is f1050 uitgetrokken (f800 arbeidsloon, f 10 gereedschap, f120 sintels en mest, f 100 aan koop boomen en heesters, f20 onderhoud banken). De kosten voor de Algemeene begraafplaat sen zijn geraamd op f940, met name: ar- beiilsloonen f400, 1180 voor de oude- en 13üü voor de nieuwe begraafplaats, voor deze laatste f200 voor paden, grasbanden en neesters. Met het onderhoud van het trekpad en de zeeweringen is f2600 gemoeid, met name: liet aansteken der lantaarn aan zee f300, steenpuiu 1' 1000, arbeidsloon f250, onderhoud Melm 150, Melpont f300, onderhoud lantaarn, bakens, bekken, enz. 1*200, bulppont Zuur- einde 1*250, specie f 100, onvoorzien f50. Aanvankelijk werd f2400 uitgetrokken voor het onderhoud der trappen, werven, steigers, lig- en losplaatsen, als f200 voor het gewo ne onderhoud der werimureii, en f'70 voor dat der 24 spoelsteigers, 1*800 voor de baard- plank m aan de Groote Koppel, f 780 voor de sciioeiing langs de Kleine Koppel, 1*550 voor nieuwe gordingen, doch na de beraad slagingen en de daarbij in net uitzicht ge stelde grondige verbetering der haven zal deze post wel wijziging ondergaan. De Lieve Vrouwe-toren vraagt f150 we gens onderhoud van goten, al veerhuizen, enz., metsel-en voegwerk en f530 voor her stellingen aan het carillon, schoonmaken en vei steken van het speelwerk en opwinden, schoonhouden en regelen van het uurwerk het toren 1 je op het Schutterij-magazijn kost f20 aan onderhoud benevens f70 voor het, uurwerk; de torentjes der Kamperbinnenpoort zullen Waarom de klok stilstond. 1. I „Onze bedienden zijn gewoonlijk eerlijke lui," zeide een juwelier uit ecu kleiu landstadje, „en wij ver trouwen hen evenzeer als de bankiers bun klerken, maar een paar jaar geleden heb ik er toch een ver dacht," „Ernstige redenen "ja. Zooals u weet, woon ik in een plaatsje aan zee dat in den zomer door tal van Loodenaars wordt bezocht. Indertijd, gedurende de maanden Juli tot September, kreeg ik het zóo druk, dat ]k een bediende moest hebben ora iny achter de toon bank behulpzaam te zijn en mijn klokken^op te winden. Ik wiud namelijk ook de klokken in de stad en den omtrek op en de geschiedenis die ik ga verbalen, heeft betrekking op de kerkklok van H6Ii!ia™et seizoen 1886 had ik een bediende uit Midland, een eerste-klas werkman. Ik was zeer te.- vreden over hem en stelde veel belung m zijn werk. De eerste maand ging alles goed, maar op een goe den dag kwam er een briefkaart van den rector van Hoiebani waaruit ik vernam, dat de kerkklok stil stond. en' aangezien het gansche dorp gew ml was, ziel. naar dio klok tc regelen, wertl ik vmcnoelyk verzocht, er mijn speciale aandacht aan te wydon. f30 aan onderhoud kosten. Het onderhoud en het opzetten en weder albreken der muziektent vraagt I 70. Het totaal der kosten voor openbare wegen werken en inrichtingen bedraagt f52 761.78®. De onderhoudskosten der Gemeente gebou wen zijn geraamd op 1' 1290, die der bos- sclien en beiden op f385. Een belangrijke post is die voor de gas fabriek, in totaal f77 925, tegenover een ont vangst van f100175. Zij is saaragesteld als volgt: aankoop van 3700 ton gaskolen, ad f 12.82® per ton, f47 455 soda, zwavelzuur en oer 1 1200jaarwedden Directeur, baas-fitter, boekhouder en geldop- haler 1*4008; kantoorbehoeften f700; loo- neu werklieden, opstekers, poetsers, enz. f9750 onderhoud gebouwen en toestellen 1*4000aankoop fittings, enz. f 4000aankoop gasmeters, enz. f 4000 assurantiën f 700 onvoorziene uitgaven f2112. De Grondbelasting op de vaste goederen der Gemeente beloopt f750, terwijl f 190 ver schuldigd is wegens uitgangen en contribu- tiën, f400 aan dijks- en waterschapslasten en f550 wegens brandwaarborg, zoodat bet totaal der kosten voor Gemeente eigendom men beloopt f81490. Op Nijverheid komt alleen een postje van f200 voor toelage aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Het hoofdstuk Onderwijs, kunsten cn wetenschappen beeft een heel wat hooger eindcijfer, namelijk 11'15915.( Het Hooger onderwijs kost f21 099.26, het Middelbaar f41245.74, het Lager f52 970; bet Gemeente-archief kost 1*260, de bibliotheek f40 en de bijdrage voor nFlehite'.' bedraagt 1*300. Gezwegen nog van de vele hier niet licht te noemen indirecte voordeelen, welke het onderwijs oplevert, mag wel herinnerd, dat de Rijks- bijdrage voor het Gymnasium f7174.63 (de helft der uitgaven, na aftrek van de inkomsten), voor de Hoogere Bur gerschool f 10 000, en voor het Lager onder wijs f 12 600 bedraagt, terwijl aan school gelden ontvangen wordt onderscheidenlijk f6000, 116 060 en f 11 429 (met name f 5IÓ0 Meisjesschool, f4350 Jongensschool, f1750 Hellingstraat, f 14 Herhalingsschool, en 1*215 scholen 3e soort). Nog dient vermeld, dat onder de geraamde uitgaven voor onderwijs voorkomt een som van f850 voor de reor ganisatie der Burger Avondschool, f1500 voor die van het Herhalings-onderwijs, en het subsidie van f2000 voor de Ambachts school. De jaarwedden voor bet personeel Lager onderwijs zijn nog uitgetrokken op 143 000; gelijk bekend, zal de Raad eerlang een her ziening der salarissen in behandeling nemen. Een even hooge post is die voor liet Arm wezen, te weten f20522.68, welke is saam- g.'steld als volgt: kosten van transpost en verpleging van 16 armlastige krankzinnigen f3715 (waarvan bet Rijk 1640 en de Pro vincie f960 vergoedt)subsidie Burgerlijk armbestuur 111 007.68jaarwedden 2 genees-, 2 heei- en 3 verloskundigen f2350genees middelen, verpleging, enz. i'3000 (legen nog f3600 in bet vorig jaar op dezen post wordt, zeer terecht, in den laatsteu t(jd inet groot beleid bezuinigd)reisgeld aan arme passanten f300; begrafeniskosten onvermo gende» f150. (Wordt vervolgd.) Dr. J. W. Pont, Ev. Luthersch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- thersche kerk hier. Voor de lichting 1902 der Nationale mili tie moet de Provincie Utrecht 519 man le veren, tegen 517 in 1901. Onze stadgenoot luitenant J. Kooiman, Al gemeen Secretaris van de »Vereeniging tot Bevordering der Pluimveehouderij in Neder land" zal als gedelegeerd<ï_liet internationaal congres bijwonen, dat in Mei van het vol gend jaar te Madrid gehouden wordt ter ge legenheid van de teitloonstellingen van het Spuuiisch oGenootschap voor vogelteelt" bij de kroning van den Koning. De heer C. Moerman Jr., onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soorl Konings- straal, zal 27 dezer te Oostvooi'ne optreden als spreker in het »Nut". Onze stadgenoot de heer P. Boks werd met f38 320 minste van de 16 inschrijvers bij de aanbesteding voor het maken van I grond- en spoorwerken ten behoeve van een I tweede spoor van Vorden naar Ruurloo voor rekening van de H. IJ. S M. De raming bedroeg 145603. Onzen vroegeren stadgenoot den luiteuant- ter-zee le klasse G. C. I). baron Van Hav- denoroek is vergunning verleend int het aan nemen der ordeteekènen van ridder met het groote kruis in de orde van bet Zwaard van Zweden. Aan onzen vroegeren stadgenoot mr. dr. L. E. Visser is op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit de betrekking van com mies bij bet Departement van Buitenlandsche Zaken. Onze vroegere stadgenoot de heer K. W. F. Spruyt is benoemd tot tijdelijk onderwijzer 3e klasse te Probolingo (Java). Luitenant H. J. OlTërbaus, van bet 5e re giment infanterie, wiens detacheering bij de militaire verkenningen 2 December zou geëin digd zijn, Nijft tot 1 Maart a. s. bij dat dienst- vak werkzaam. Bij het 5e regiment infanterie i- 'n. a be vorderd tot reserve-sergeanl de reserve-kor poraal Ch. Burlet, terwijl reserve-kurporaal P. Nieuwenhuijzen, van het 3e regiment in fanterie is overgeplaatst bij het 5e. De voreeniging »Handel en Nijverheid" vergaderde ditmaal Maandagavond. Tot Bestuurslid, in de plaats van den heer H. J. Croockewit, die om drukke bezigheden bedankte, werd gekozen de heer S. J. van Duinen. Hierna werden 6 nieuwe leden aangeno men, waardoor het ledental gestegen is tot 127. Van de Haarlemsche »Handelsverpen|ging" was een schrijven ingekomen, houdende ver zoek om instemming te betuigen met het be kende request der Kamer van Koophandel te Groningen over de intercommunale telephoon en den postpakketdienst. De plaatselijke ver- eeniging moest antwoorden, dat zij het ver zoek niet kon steunen omdat, zij nog immer niet als rechtspersoon erkend is. Van de Directie der H. IJ. 8. M. was be- I richt ingekomen, dat, gehoor gevend aan j het verzoek der vereeniging, ook in degoe- I derenloods dier Maatschappij hier een tele- phoon wordt aangebracht voor plaatselijk j verkeer. I Op haar schrijven aan de Ned. Centraal Weder verkrijgbaar hef zoo gunstig bekende Ik stuurde mijn bediende dus dadelijk op de pony naar Heigham, met de noodige instructies, en beval hem er vooral op te letten of de klok goed liep vóór hij wegging. Hij kwam woedend terug en ver klaarde. niets"aan do klok, die den vorigen ochtend te tien unr was blijven stilstaan, te hebben kunnen ontdekken. „Dat beviel me niet. Een klok staat niet zonder oorzaak stil en niemand, behalve de koster en wij, hadden toegang tot de kiokkekamer. Ik wus het niet eens met myn bediende, die beweerde, dat iemand er iets aan moest hebben gedaan. „Twee dagen later kwam de zoon van den koster, een onbeschaamde rekel, die ergens op een Lon- detisch kantoor jongste klerk was geweest, myn win kel binnenstormen, en schreeuwde in tegenwoor digheid van mijn klanten„De klok staat alweer stilde koster is woedend." Ik antwoordde hem, dat de klok zou worden nagezien en gaf hem te kennen, dat brielkaarten voor 'tvervolg wensche- lijkcr waren dan mondelinge boodschapen door mid del van iemand, die ze niet met de behoorlijke dis cretie kon ovorbrengeu. „O, u zou een briefkaart hebben gekregen, die ge peperd genoeg was, zeide hij vinnig, als ik niet juist dezen kant uit had gemoeten en zoodoende den rector de moeite van 't schrijven bespaarde. I En u is toch niet van plan, my te huren om den slinger aan den gang te brengen, zeker?" „Ik wilde hem een scherp antwoord geven, maar hij liep fluitend weg, en natuurlijk lachten myn klanten mij uit, omdat zij mij niet in staat achtten, een klok in orde te brengen. Ik was buiten me zelf van kwaadheid cn als ik het niet zoo druk had gehad, was ik zelf naar Heigham gegaan. Ik-gaf j aan mijn bediende bevel, direct naar Heigham te gaan en te zorgen, dat deze tweede reis uiet vruch. teloos was. „Tegen vier uur kwam hij weer terug en deelde mij mede, dat de klok om tien uur weer had stil- gestaan, maar hij had de fout niet kunnen ontdek- ken. Het feit, dat de klok tweemaal achter elkaar op hetzelfde uur stilstond, bracht me tot de over tuiging, dat er toch een fout moest zijn en boven- I dien een fout, die door een expert gemakkelijk te i vinden was. Dat was maar gekheid er heen te gaan, de klok op te winden en weer heen te gaan. „Den volgenden ochtend kwam de kosterszoon weer in mijn winkel met een brief van den rector „Weer Btilgestaan," zei by, „ik zal op antwoord wachten." „Hij was zóo beleed igend, dat ik hem met genoe gen de deur zou hebben uitgesmeten, maar, me zelf wetende te beheerschen, opende ik de enveloppe. De rector maakte er me attent op, dat de klok weer om tien uur was blijven stilstaan en verzocht me in beleefde termen Ie Heigham te komen, om dat hij er zoo goed als zeker van was, dat ik de klok weer goed zou maken. „Ik vreesde, dat wanneer ik niet ging, mijn be diende en ik als onbokwamo of zorgelnoze werklui zouden worden uitgekreten. Ongelukkigerwijs was j mijn vrouw de stad uit eu, niettegenstaande zijn vertrouwbaarheid, durfde ik den winkel toch niet L aan iemand overlaten, die nog maar een paar mnan- den bij mc was. Ik deelde den rectordus per brief mede, dat ik persoonlijk den volgenden Dinsdag vóór de opening van den winkel zon komen als de klok blééf weigeren nu nog éen bezoek >ati ntiin bediende. „De klok stond weer stil na dat bezoek en i c besloot liet mijn nu zolf te gaan en bediende meegaan. „Wij lieten de pony aan de zorgen van een ouden man over, traden de kerk binnen en onderzochten oogenblikkelyk het uurwerk. Mijn bediende lachte, omdat hij, zooals hij zei, gelyk had. Hij liad alle ra dereu dikwijls en langdurig onderzocht, zonder iets te vinden. „Maar in een paar minuten overluig'te ik hein door een stukje steen van tuaschen twee tati-len Van het uurrad te balen. Mijn bediende hield echier vol, dat het steentje er niet was geweest toen hij het laatst het uurwerk had onderzocht en hij bleef volhouden, dat het daar met vijandelijke bedoelin gen was neergelegd. „Ik wilde den jongen man, die nog geen enkel blyk van nalatigheid had gegeven, niet botweg te genspreken, verwijderde deu steen en bracht de klok aan hel loopen, waarna we Heigham verlieten. Ik was vroolijk gestemd en had lust wat te gaan bab belen, maar mijn bediende pruilde en zal stil te Deinzen tot we zoo ongeveer oen uur voorbij het dorp warentoen vroeg hij me, het paard te doeu stilstaan en verlof om uit te stappen. „U zult me een uur of wat moeten missen, zei hij, ik wil ongezien r.aar de ketk teruggaan, als ik kan, en den ingang bewaker. U kunt het niet wei geren, u kunt me wegjagen al- u wilt. maar ik sta er op, te gaan." (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1