Stadsnieuws. Marktprij zen. van onzekerheid wil dragen Spr. is noch tans bereid, op dien grondslugnjidere onder handelingen to openen, indien de besprekin gen met Hilversum ou Utrecht niet mochten slagen maar dan moet de Amersfoortsche Raad zich niet kribbig betoonen en niet drei gen met verhooging van het schoolgeld om tot dekking van de kosten te geraken. Het Cen traal gezag moot niet verplaatst worden van het torentje by het Binnenho. het Raadhuis te Amersfoort. Mr. Smeonge zou het zeer betreuren als voor de buitcnleerlingen het schoolgeld op '1 iu kosteuden prijs van f150 werd ge bracht, want zeer vele leerlingen zouden daardoor de school moeten verlaten. Boven dien constateert spr., dat de school te Utrecht niet bereikbaar is voor het groote mecrendeel hunner. Spr. hoopt, dat de Minister eene subsidiaire Begrooting zal in dienen als do onderhandelingen met Hilver sum afspriugeu. Mr. Goeman Ëorgesius verklaarde als Minister geneigd te zy n geweest om deze uit muntende school tot Ryksschool te maken en zulks om het peil van het onderwys boog te hou den. Dit zal niet bereikt worden door het hooger subsidie, want men zal meer en meer pa ra i el-klassen moeten maken, zoolang de toestand niet definitief geregeld is. Door den onzekeren toestand waarin zij verkeecen, zullen de beste leeraren vertrek ken, krui men geen goede krachten meer krijgen en komen er naast de goede lang zamerhand minder goede. Spr. stemt echter in met het denkbeeld van subsidieverhooging als voorloopigen maatregel, daar de Minister, als de onderhandelingen met Hilversum en Utrecht niet tot een goed einde leiden, de overneming alsnog wil overwegen. Hij is het volkomen eens met den Minister, dat het dreigement van Amersfoort niet te pas kwam en bewondert diens lankmoedigheid, dat hij het voorstel tot verhooging daarna is blijven bandhaven. Deed Amersfoort waarmee het gedreigd heelt, dan zou het ook de vroegere f 10 000 subsidie bebooren tu verliezen. Inmiddels zal Amersfoort nu wel eieren voor zijn geld kiezen, want de hou ding van den Minister tegenover de Raad van Amersfoort wus inderdaad correct. Nadat de Minister herhaalt heeft, dat hy er geen oogenblik aan gedacht heeft, dat bijv. leerlingen uit Harderwijk naar Utrecht zullen gaan, en dat de paralel-klassen on- noodig zullen zyn en men niet zal behoe ven bij te bouwen als hy de 00 a 70 buiten leerlingen uit het Gooi van Amersfoort kan afleiden, wordt het verhoogd subsidie van f5000 zonder hoofdelijke stemming toe- gesuau. Het officieel verslag der Kamerzitting ne men we over in ons volgend nummer. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden passeerden Zaterdagmiddag om 2.10 het station hier op H. D. reis van Apeldoorn naar 's-Gravenhage. Door B. en W. zijn herbenoemd tot schat ters der dranklokalen de heeren D. de Groot en J. A. Hoksbergen, terwijl tot hei-schatter werd herbenoemd de heer J. Kerkhof!*. De voordracht ter benoeming tot onder wijzeres aan de Meisjesschool is saamgesteld als volgt: mej. G. Th. W. Mezger, te Baarn mej. E. L. M. Sinnige, te Utrecht; en mej. T. van Dam, le Assen. Zoowel iu de Raadsvergadering van 18 Februari als bij de behandeling der Gemeente- begrooting werd ter sprake gebracht de invoering van het 3-ploegenstelsel ook in de Gemeente-gasfabriek hier. De heer Gerritsen diende destijds een motie in, welke in be- handeling is by de gas-commissie. De Amersfoortsche Bestuurders-Bond hield Woensdagavond over deze zaak een open bare vergadering in »De Keizerskroon" waarhij hij tevens ter sprake bracht de po sitie der Gemeente-werklieden. De heer Resink deelde in zijn inleidend woord mede, dat de werklieden der gas- Spr. zette de groote voordeelen van het 3-ploegensteise! uiteen, schetste de tot stand koming er van aan de fabriek te Rotterdam er. deed uitkomen, dat het Raadslid dat bij de bespreking hier verklaard heeft, dat de gaswerlters te Rotterdam de invoering er van wel ongedaan wilden maken, een on juistheid zeide. Ten slotte pleitte spr. voor den 8-uurs arbeidsdag, vooral voor de stokers, euz. die blootgesteld zijn aan groote temperatuurs wisseling, enz. De heer Resink gaf den Gemeente werklieden den Raad, zich te organiseeren. Van de Raadsleden, die uitgenoodigd waren deze flink bezochte vergadering bij te wonen, was alléén tegen wooordig de heer Gerritsen, terwijl van een ander Raadslid bericht van verhindering was ingekomen. Ten bewijze, dat Sint Nicolaas ook hier heel wat pakjes heeft doen verzenden, kan blijken, dat buiten de 3580 door de Pak- ketpost behandelde colli, 2093. aangekomen en 1487 verzonden door de factorij van Van Gend Loos zijn behandeld 4346 pak jes, 2763 aangekomen en 1586 verzonden. De opgaven der spoorweg-maatschappij en enz. untbrekeu nog. Onze stadgenoot luitenant J. Kooiman be haalde met een Brahma-hen op de Zaterdag en gister te Utrecht gehouden tentoonstel ling van nOrnitophilia" de groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin der Nederlanden, voor de beste hen van de tentoonstelling, toobehoorende aan een Ne derlander. Het eerste elftal van »U. D. I." sloeg gis ter te Zeist het tweede elftal van nOlympia" met 9—0 doelpunten. Vóór de rust was de stand 50. Aanstaanden Zondag zal eerstgenoemde voetbal vereeniging zich meten met Vitesse" uit Utrecht. Bij de ten Raadhuize gehouden openbare aanbesteding van het onderhoud der bestra tingen in deze Gemeente gedurende 1902 en 1903 werd ingescheven door de volgende stadgenootenJ. van den Berg f0.171/», G. Wassink f0.158/4, en Th. W. Bonte f0.14 per M2. Het onderhoud werd den laagsten inschrij ver opgedragen. Na afloop der uitvoering van «Toonkunst" zullen Donderdagavond extra-trams loopen. Voor die uitvoering zie men de adverten tie in dit nummer. fabriek zich tegen het 3-ploegenstelsel hebben (jiese. Maandag 23 dezer, des ochtends 11 uur, zal in «De Arend" hier gehouden worden de Algemeeiie jaarvergadering van de Ver eeniging voor vrouwenkiesrecht," terwijl des avonds te half acht te zelfder plaatse een openbare vergadering van die vereeniging zal worden gehouden. De »Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap" zal in het begin der maand April 1902 alhier weder een verga dering houden. Als spreker zal alsdan ver moedelijk optreden ritmeester J. V. Westen berg, adjudant van den Inspecteur der ca valerie. Het onderwerp zijner voordracht luidt Beschouwingen over de recruteering van het Nederlamlsche leger, meer iu het bijzon der wat de bereden wapens betreft. Vrijdagavond rond 6 uur werd de winkel ruit van den heer H. op het Havik inge drukt en werden uit de etalage een tiental pijpen ontvreemd. In een buitengewone zitting van de Recht bank te Utrecht werd Donderdag behandeld de zaak tegen den 32-jarigen mandenmaker Franz Schuier en den 35-jarigen koopman W. K. Stuiver, beiden zonder vaste woon plaats en verdacht van doodslag gepleegd te Amersfoort op Heinrich Wilhelm Weber, bijgenaamd den Herkules, in den nacht van 7 September jl. Niet minder dun 21 getuigen waren ge dagvaard, waaronder twee deskundigen, dr. H. W. Schreuder en arts A. P. G. F. verzet niet omdat zij een korter arbeidsdag onnoodig achtten, maar omdat de Directeur, toen zij om invoering daarvan vroegen, hen in den waan bracht, dat hun weekloon van f IU n f 12 zou dalen tot f7 k f8. Vervolgens besprak de heer H. Spiekman, lid van den Gemeenteraad van Rotterdam, in zeer Iwszudigde bewoordingen «de taak der Gemeente als werkgeefster". Spr., die verklaarde zich niet te willen begeven op Amersfoortscb terrein, dat hem geheel onbekend was, zette uiteen, dat de Gemeente als werkgeefster een ganscb andere positie beeft in te nemen dan particuliere werkgevers. Immers deze laatsten worden door de concurrentie genoodzaakt, zoo goedkoop mo gelijk werkkrachten aau te nemende Ge meente heeft een monopolie, kan de loonen zelf regelen en behoort slechts daarbij in acht te nemen het stoffelijk en zedelijk be lang harer arbeiders. Loonen van f5 f6 mogen in geen geval aangeboden. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, overwegende dat de verslagene ook van zijn kant veel heel heeft bijgedragen tot zyn eigen dood onze lezers weten, dat hij na het drinkgelag zyn gasten zelfs met een Mauser te lijf ging en feitelyk de oorzaak is van de geheele vechtpartij, meende dat beide beklaagden in aanmer king konden komen voor een zeer clemente straf en eischte tegen Schuier 6 maanden en tegen Stuiver 4 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis sedert 9 Septembêr. Uitspraak 23 December. Het Hoog Militair-gerechtshof veroordeelde in hooger beroep den stukrijder J. vau den H., van bet le regiment veld-arlillerie hier, tot 6 maanden militaire gevangenisstraf en 3 maanden militaire detentie, met aftrek van de voorloopige hechtenis, sedert 30 Sep tember, wegens feitelijke insubordinatie door woorden en gebaren 29 September gepleegd tegen korporaal K. dien hij met een mes dreigde en bij de keel greep. Jhr. L. van Beyma, die in de vorige Raads zitting ontslag nam als Wethouder van Baarn, omdat hy meende als lid van bet Dagelyksch Bestuur niet se kunnen meewerken tot uit voering vau 's Raads besluit tot overneming «Ier gasfabriek, werd in de Zaterdag gehouden Raadszitting met algemeene stemmen op een na herbenoemd tot Wethouder en nam deze herbenoeming aan. Voorlezing werd gedaan van een adres der «Industrieele Maatschappij", waarbij deze den Raad aanbiedt, van haa* de centrale voor electrisch licht over te nemen, aangezien zij niet gaarne met de Gemeente wenscht te concurrcereD. Het is voor de Gemeente beter, de verlichting geheel in eigen beheer te heb ben. Bovendien wijst de Maatschappij er op, dat het electrisch licht een groote toekomst heeft en dat haar bedrijf ook te Baarn reeds winst oplevert. jhr. Van F.eyma wenschte dit aanbod in ernstige overweging te nemen, en beriep zich o. a. op Arnhem, waar de Gemeente zoowel bet gas- als het electrisch licht zelve met gunstige resultaten exploiteert. Ook jhr. Van den Brandeler ondersteunde dit. voorstel. B. en W. gaven dan ook in over weging, een commissie te benoemen, welke na ernstig onderzoek den Raad van rapport zal dienen. Tut leden der commissie werden benoemdde Burgemeester en de heeren jhr. Van Beyma, inr. F. Pen en H. Daatselaar. Hierna kwam in behandeling het ontwerp- contract van de nieuwe concessie betreffen de de Ned. Bell-Telephoonmaatschappij." Het centraal-bureau zal van hetstation H.IJ.S. M. verplaatst worden naar den Eemnesserweg, in den omtrek van de viila «Pera," welk ter rein de Gemeente kosteloos afstaat. De dienst uren zullen zijn van 's m. 8 tot 'sav. 9 uur, voor nieuwe aansluitingen zal een recht van f25 in eens moeten betaald worden, benevens een jaarlijks abbonnement van f'25. Is de af stand van het Centraal-burau grooter dan l1/.! K.M., dan wordt het tarief hooger. (Uit een bijgevoegde kaart bleek evenwel, dat het Park geheel biunen den straal van l1/* K.M. valt.) De Gemeente krijgt 4 kostelooze aan sluitingen. De Raad machtigde B. en W., dit concept nader uit te werken, ook met het oog op de verplichting der Maatschappij bij eventueele klachten, enz. Hierop werd de vergadering gesloten. Het tolhuis bij «Soestdijk" is aangekocht door den Burgemeester om het terrein van iVredehof" te vergrooten en een nieuwen oprit te maken, waardoor het fraaie buiten goed te meer tot zijn recht zal komen. Werd door de «Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer" te Bar- neveld jaarlijks f25 afgezonderd om daar een gedenkieeken voor Jan van Sehaffelaar te stichten, thans zal een dames-comité trach ten het daarvoor benoodigde geld spoediger bijeen te brengen. Nukkige humeuren zijn erger dan buiige lachten. De landelijke boycot-meeting, door het N. A. S. gister in het «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam belegd, werd slechts matig bezocht. De Secretaris van het N. A. S. deelde mede, dat Woensdag a. s. een gedelegeerden vergadering zal worden gehouden. Op die vergadering zal een resolutie worden behan deld, waarin de vraag zal worden gesteld ol het Boycot-commité recht had den boycot op te heffen en of er misschien nog een boy cot zal zijn door te voeren. Er volgde eenig debat tussohen eeriige lo den van de vroegere boycot-commissie en het bestuur van het N. A. S.; deze discussie, «lie tot 's avonds halftien duurde, bleef zon der resultaat. Een Amerikaan heeft een reddingsvlieger uitgedacht, die aan boord van gestrande sche pen goede diensten kan doen. De vlieger be hoeft slechts van de eenvoudigste samenstel ling te zijnii houten kruis en daarover heen een stuk zeildoek of linnen. Men kan dat toestel desnoods gereed maken als het schip reeds vastgeloopen is of op andere wijze in nood verkeert. Daar strandingen gewoon lijk plaats hebben hij uit zee waaienden wind, wordt de vlieger in de richting van de kust gestuurd. Op deze manier kan meri gemeen schap met den wal verkrijgen en, als de vlie ger gestreken is, door een stevigen kabel aan het dunne touw te verbinden, langs dien kabel een reddingsboei laten schuiven of een reddingsboot er langs halen om zoo de in gevaar verkeerende schepelingen te helpen. Op verschillende punten der Hollaudsche zeeKust heeft men reeds vele jaren vuurpijl- toestellen om daarmede lijnen naar het ge strande schip te schieten. De ervaring met deze toeslellen opgedaan, is echter niet zeer gunstig. Dikwijls toch brak door de snelle beweging of het rukken van de pijl, de dun ne, lichte lijn, en het was zeer moeilijk den pyl tegen den wind in de gewensebte rich ting te brengen, zoodat hy dikwijls langs het schip heenging. De vlieger die, met den wind mede, van het schip naar den wal gaat, kan een groote verbetering brengen. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Alkmaar 17 December SOIREE MUSICALE. Leden met den dame. Dordrecht 19 Decombor EKKEHARD. Leden mot éen dame. Nijmegen 21 December ELIAS. Leden met éen dame. SS- RECLAMES I5 regels 1.25; elke regel meer 10.25. Het laatste hulpmiddél. Indien g.j nog lijdende *\jt na vele behandelingen gevolgd te hebbeu, wanhoopt niet aan Uwe gene ring. Vraagt dezelve aan een geneesmiddel dat zyne bewijzen geleverd heeft, vraagt dezelve aan het geneesmiddel, waarvan de verrassende genezingen roo veel gerucht hebben gemaakt en alle dagen nog maken, dat zijn naam van moud tot mond, van huis tot huis, van land tot land doet gaan, waarvan het gebruik over de geheele wereld algemeen wordt. Op bet oogenblik is or geen gehucht waarvan niet een inwoner zich te beroemen heeft over het ge bruik der Pink Pillen waarvan hij zich de apostel maakt en er gaat geen dag voorbij waarop men goene brieven als de volgende ontvangt, dat er niet geschreven wordt na alles te vergeeia geprobeerd te hebben, dat men als laatste hulpmiddel de genezing aan de Pink Pillen is gaan vragen. Laat ons luistereren naar hetgeen de dochter van den beer D. Mol, Breestraat te Enkhuizen, in 'tbjj zjjn harer ouders aan onzen verslaggever mede deelde. Sedert een jaar ben ik lijdende aan uitputting in het zenuwstelsel, het begon met vreeselijke bevingen door heel het lichaam, had veel last van Juffrouw MOL, volgens portret, maagkrampen, steken in de zijde, hartkloppingen, droomen stoorden mijn nachtrust. Ook werd ik veel geteisterd door schele hoofdpiju, oorsuizingen. Niet een geneesmiddel had eeuige verlichting in mijn toestand gebracht. Op aanraden van andere personen nam ik mijn laatste toevlucht tot de Pink Pillen. Na eenige doozen Rebruikt te hebben ben ik geheel en al genezen en zeer gelukkig. Ik ben aan de Pink Pillen een groote dankbaarheid verschuldigd. De verandering van het bloed op het oogenblik der vorming bij de jonge meisjes is veelal de oor zaak van hun lijden. Het is te betreuren dat zjj niet altijd hulp zoeken bjj de Pink Pillen zoodra zij hunne krachten voelen verzwakken, dat de jonge meisjes niet weten, dat zoodra zij zich voelen verzwak ken, dat de bloedarmoede hen beloert. Zjj moeten dus niet aarzelen. Zg moeten de verarming van hun bloed tegen gaan door een geregeld gebruik van de Pink Pillen te maken, die aan bun lichaam de kracht, aan hun bloed de rjjkdom, aan hunne lippen en hunne wangen schoone en frisscbe kleu ren zullen terug geven. De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maag en ingewandziekten, zenuw ziekten, verzwakking door overdrevene lichamelijke en geestelijke inspanning. Onovertreffolijk tegen de speciale Aandoeningen der vrouw, zij genezen ook bjj de kinderen de beenziekte en de St. Vitusdans. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Laugestraat 107 te Amersfoort, en A. dk Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verecha'1 u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabillé lo Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle an dere personen rerkoopen gcedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zjjn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weaer zjjn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pi 1- len heeft nog nooit iemand ge-g Afbeelding der doos: Amersfoort, 13 December 1901. Appelen f4.a f8.Peren f5.k f9.Zandaardappelen f 1.80 a f2.Hoen- dereierer. f7.k f8.per lOOstuks. Boter fl.10A fl.30 p. k. Kippen fO.GOafl. Kuikens fl.00 a fl.20. Piepkuikens f0.50 k f0.90. Eenden i'0.60 a 10.90. Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f0.40& f0.50 Tamme konijnen fl.00 a fl.30 p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. paar. Vette varkens f0.k f0.Magere varken3

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2