BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende by de AMERSF00RT8CHE COURANT van Maandag 6 Januari 1002 uitgave Firma A. H. van CLEEFF. Amersfoort beletten zal, ooit op de zaak ie kunnen terugkomen. AlzooViueant Lonsulles ne quid res pu blics detrirnenti capiat. (De vroede manneu hebben toe te zien, dat het algemeen belang geen schade lijde.) En bedoelde symptomen zijn niet uitge bleven. De door Burgemeester en Wethouders tot de ouders van «buitenleerlingen" der Hoogere Burgerschool gerichte vragen wyzen op vol harding bij het genomen besluit in het adres, den Minister medegedeeld. üok de langdurige Raadszitting met geslo ten deuren omtrent het einde vnn den ge- stelden (atalen termijn niet gevolgd door een Raadsbesluit in openbare zitting kuil niet misverstaan worden. Het nut dor bedoelde vragen (die vol gens een artikel o.a. in het «Handelsblad" de belrukken ouders in groote ongerustheid hebben gebracht) zou overigens zeer pro blematiek zijn. Immers geen ander dan een toestemmend antwoord kan verwacht wor- een op de vraag of ouders bereid zouden zijn meer schoolgeld te betalen, als eventu eel door den Raad in de toekomst beslo ten mocht worden tot schoolgeldverhnoging gepaard aan beperkte toelating tot de school wanneer tevens medegedeeld wordi, dat de volgorde, bij genoemde beperkte toelating afhankelijk gesteld zal worden van liet nu te geven antwoord. Bedoelde verbooging en beperking kun nen toch niet ingaan vóór den aanvang van het nieuwe schooljaar (ingevolge de School- geldverordeniug) en «zijn jongen van de school nemen" kan men altijd nog tijdig genoeg doen. Waarom zou iren zich noode- loos in ongunstiger conditie brengen door op de gestélde vraag ontkennend te ant woorden Doch een betrouwbare statistiek kunnen zulke vragen nooit opleveren om als grondslag te dienen voor een berekening van de uitgaven en inkomsten voor de. school in de toekomst. In een rekenboekje voor eerstbeginnende!) staat een sommetje, luidende, dat in een boom 7 musschen zaten, en dat een jager er 3 van doodschoot. Gevraagd woriit «Hoeveel musschen in den boom zullen over blijven Wie herinnert zich niet, dat somtijds ge- dachtelooze knaapjes lot de uitkomst 4 ge raakten, en eerst uit de santwoorden" met verbijstering bespeurden, dat 4 niet-getroffen vogels wegvlogen Ook in deze is de waarheid niet minder nuchter. Ingevolge het vierde lid van art. 37 (lei- Wet op het Middelbaar onderwijs kan het schoolgeld nooit hooger opgevoerd worden dan de kostende prijs per leeiling. Dus men neemt aan, aat in den beoogden toe stand iedere leerling zal kosten f150, want dat bedrag werd aan de ouders der buiten leerlingen in uitzicht gesteld. Welnu, de allergunstigste /inaneieete toestand waarin de allerzuinigst beheerde beperkte Gemeen telijke schoot en dan nog alleen in hot allereerste jaar kan verkeeren is, dat alle 5 klassen bevolkt zyn, zoodat er 125 leerlingen zyn, ergo de school 125X150 18 750 gulden moet ko3ten, verminderd raat de opbrengst der schoolgelden alzoo min stens f9000, dus te zamen met de Burger Avondschool f9000 -f- f3000 f12000 per jaar. Alleen in dat geval mag f150 school geld van de buitenleerlingen gevorderd worden. Aangezien nu meer dan honderd hunner kinderen van ingezetenen zyn, zul len slechts 25 buitenloerlingeu plaats kunnen vinden, en wel alleen in de hoogste klasse, dus na Óen jaar zijn de buitenleerlingen verdwenen. Zet men de berekening van een anderen kant op, dan wordt de uitkomst niet lager. Zelfs in dat allergoedkoopste jaar zal immers de Gemeente nog geen 110000 schoolgeld ontvangen, terwyl de salarissen der leeraren aan de beide inrichtingen van M. O. by den omvang der school minstens1'22000 moeten beloopen en de uitgaven voor verwarming, verlichting, leermiddelen, enz. niet beneden f2000 te brengen zyn. Alzoo f14000 netto uitgaven. Hoeveel de school kosten zal na dezen tijd, is moeilyk te ramen. Men kun er alleen met zekerheid van zeggen zo zal veel duur der zijn, want door het stijgen van hot aan tal «binnenleerlingen" zal men genoodzaakt worden tot splitsing van klassen en dat is een verhooging van kosten welke te ramen is op minstens f2500 por nieuwe al'dee'iug want do musschen zullen uit den boom ge vlogen zyn en geen hunner zul op den tak gaan zitten, dien de jager le zijner tijd hun zal gelieven aan te wijzen, gedurende Óen bepaald jaar. En als men uit vrees voor die verhooging van kosten de klassen gaat ovtrbevolken, dan zal men niet; veel genoegen meer aan de school beleven. Do eenige uitweg om de kostoo niet boven f20000 te zien stijgen, ook door de thans sterk uitbreidende Burger Avondschool zal dan zijn verhooging van schoolgeld voor de kinderen van ingezetenen om de school' bevolking te doen dalen, door een categorie van leerlingen naar dn hooizere klassen der Meer Uitgebreide Lagere school te verdrijven. De Amersfoortsche Hoogere Burgerschool zal dan een standenschool zyn geworden, duur èn slecht alzoo in onzen democra tische» tyd, rijp voor de opheffing. Dat alles, als gevolg van de niet verdedig' bare meening, dat ons stedeke even gemak kelijk als Amsterdam of Den Haag er een «eigen" Hoogere Burgerschool op na zou kunnen houden! Nogmaals: Videant Consoles Bij de Ned. Hervormde kerk in den ring Amersfoort waren op 1 Januari geen predi- kantaplaatsen vacant, daur de vacrture in de gemeente Amersfoort werd vervuld doords. W. J. van Aalst, van Nourdwijkerhout, en

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 5