Maandag 13 Januari 1902. No. 5153. 51e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOQRTSCEE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolatnes 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dut een door H. 1JOOGEVEEN ingediend verzoek, met bijlagen, oiu vergunning tot het oprichten van eene brood bakkerij in hot perceel alhier gelegen aan tie Zwanenhalsteeg no. 3, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. 4664, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donder dag den 23. Januari aanstaande, des voormid dags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengeD. Amersfoort, den 9. Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUYTIERS. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Semper idem. Voorzeker, 'tis wel ontzaglijk haast on denkbaar brutaal als «zoo'n couranten- schrijver" (in det^ tegenwoordigen tijd niet eens meer een penny-a-liner) zich in zijn opge blazenheid vermeet, zijn opinie te zeggen over een zaak van algemeen belangmaar tóch willen we den toorn trotseeren van en kelen en een hartig woord zeggen over de Burgerschool-quaestie, met welker oplossing in de toekomst althans de vooruitgang van Amersfoort valt of staat. Want we zijn ingenomen met Amersfoort, dat ons lief geworden is om velerlei rede nen, en zoo heel noode zouden we zien, dat het weer verviel tot een doode stad, juist nu het zich in de laatste jaren begon uit te breiden, juist nu zoo heel velen belang er bij hebben, dat het zich blijft uilbreiden. En naar onze meening zal die teruggang beginnen zoodra de Hoogere Burgerschool niet langer door het Rijk gesteund zou worden. In trouwe, de Raad heeft er voor te wa ken, dat dit blijft geschieden. Als de Raad blijft volharden in zijn af wachtende houding, och, de Minister van Binnenlandsche Zaken zal het eerste Woord waarlijk niet spreken. Dat ware de lank moedigheid te ver gedreven. Doch nemen we eens aan, dat de Raad blijft zwijgen, dan zal het eenvoudig ver loop het volgende zijn De Eerste Kamer zal de Staatsbegrooting vaststellen en te zijner tijd zal aan de Ge meente worden uitgekeerd de behoorlijke termijn van flOOÜÜ (zegge: tien duizend Gulden); immers de foOOOzijn ter beschik king van den Minister, die dit bedrag eerst zal uitkeeren aan de Gemeente Amersfoort indien de Raad intrekt zijn bedreiging >als ge riiet doet wat wij wenschen, dau sluiten we de school voor buitenleerlingen." Zoo om en bij het einde van den loopen den cursus, wellicht ook gelijk vroeger geschiedde als de groote vacantie reeds begonnen is, zal een Raadsvergadering wor den gehouden, waarin bijv. wordt voorge steld do laagste drie klassen te splitsen en de hoogste twee niet te splitsen. Een gevolg daarvan zal zijn, dat vele tot de hoogere klassen reeds bevorderde buiten leerlingen geen plaats zullen vinden bij den aanvang van het nieuwe schooljaar. Men zal dan spoorleerlingen weigeren. Maar zoodra aan éen dezer de toegang wordt geweigerd, zal de Minister onverbiddelijk overgaan tot het intrekken van geheel het Rijks-subsidie. Immers, bij de jongste Ka merdebat! en is het nog uitdrukkelijk gezegd, en oud-Minister Borgesius heeft het nog wel zeer duidelijk herinnerd, dat het Rijks-sub sidie werd gegeven ten behoeve van de spoor- leerlingei. en dat, zoo Amersfoort éen hun ner den toegang weigerde het Rijks-subsidie in zijn geheel zal worden ingetrokken Blijft de Raad dan op zijn stuk staan, dan zal Amersfoort zich kunnen verheugen in een «eigen" school, zonder eenig Rijks-subsidie. 't Is maar de vraag of men de Raad èn de ingezetenen dit zal aandurven en op den duur ook zal aan kunnen. Want 't is vroeger reeds in dit blad berekend zoo'u «eigen" school zul (behal- I ve de Burger-Avondschool, die de Gemeente I moet in stand houden) vele duizenden gulden I meer gaan kosten, door het verlies van liet Rijks-subsidie, zelfs al zal men de vaste leer aren met nóg meer lessen overladen, om de tijdelijke leeraren te kunnen wegzenden. Weik een toestand voor die tijdelijke leer aren (die nog altijd in onzekerheid verkeeren om ten slotte wellicht, zonder den voor dienst boden gebruikelijken «opzeg-tijd,aan den dijk gezet te worden) en welk een toekomst voor de school, zich-zelve en haar goeden naam te zien verbrokkelen Waarom Ja, waarom Wie kan in trouwe beweren om het belang der Gemeente te bevorderen In een volgend nummer hopen we eens terug te komen op het denkbeeld neigen" school en eens aan te toonen dat die èn middellijk èn onmiddellijk aan de belasting betalende burgers veel meer zal kosten, dan het bestendigen van den band met het Rijk, of het overdoen der school aan het Rijk. Ds. H. Jansen, van Amsterdam, zal heden avond te kwart over zevenen in »De Zaaier" hier optreden voor de Cbr. Gereformeerde gemeente. Gedurende het afgeloopeu jaar werd door den scriba-quaestor der Ned. Hervormde kerk ontvangen voor de Algemeene kas van de 24 gemeenten f460, voor de synodale We- duwenbeurs f350.475, voor de Generale kas f431.876, voor het hulp-pensioensfonds voor emeriti-predikanten van 6 gemeenten f 60, voor het Fonds voor noodlijdende kerken en personen f590.58®, en voor het Fonds tot verbetering der schraalste traclementen f 65.616door hem werd uitgegeven aan pen sioen voor predikantsweduwen in de classis f 1629.67® en aan emeriti-predikanten f421.66. Wel opmerkelijk is het, dat de «Eembode" boven zijn overzicht van 1901 tot tweemaal toe zetHet eerste jaar der 20ste eeuw. Waarmee weder bewaarheid wordt, het woord van Horatius, meer bekend in den vorm waarin Destouches het gaf: chassez le na turel, il revient au galop. De «Slichtsche Courant", releveerend dat de jaarwedden van het personeel bij het open baar Lager onderwijs allerwegen thans be langrijk verhoogd zijn, ook daar waar het minimum reeds was overtroffen, doet thans zeer ter snede de v.-aag«hoe staat het nu met de bijzondere scholen is ook daar over al met ingang van 1 Januari een regeling ingevoerd, waardoor de jaarwedden althans op het wettelijk minimum zijn gebracht V' In den ouderdom van even 62 jaar over leed hier gisterochtend onverwacht de heer George Eduard Dettmeyer, organist der Ned. Hervormde gemeente, vroeger organist te Voorthuizen. Dinsdagavond, in de «Week dar gebeden", heeft hij voor 't laatst met de hem eigen accuratesse zijn betrekking waargenomen. Daar bij zich na den dienst niet wel ge voelde, beeft hij het orgelspel in die week aan andere handen moeten toevertrouwen. Met gevoel en nauwgezetheid leidde hij steeds den zang der gemeente altijd was hij bereid tot het waarnemen van liefdediensten in kerk en lokaal, zoodat zijn heengaan zoo door de zijnen als in de gemeente een groote leemte laat. De heer L. W. F. Sesseler, chef van het yereenigd spoorweg-station hier, wordt met ingang van 1 April in zün rang overgeplaatst naar het station Naarnen-Bussum en hier vervangen door den heer H. R. Krapels, thans stations-chef te Bentheim. Ofschoon dezerzijds bij de Directie der be trokken maatschappijen nog pogingen zijn aangewend om den heer Sesseler voor Amers foort te behouden, moesten zij die zulks ver zochten, erkennen, dat hun verzoek niet kon worden ingewilligd zonder een aantal oudere ambtenaren, die uit hoofde vau hun rang hooger aanspraken konden doen gelden, wel licht te benadeelen. Wij meenen bier te mogen bij voegen, dat, behalve de tevredenheidsbetuigingen welke de heer Sesseler van zijn superieuren mocht ontvangen voor hetgeen hij deed bij, de in dienst stelling van het nieuwe station, ook de benoeming als chel te Bussum een alleszins bevredigende oplossing is. De heer P. T. Huberts, surnumerair der Posterijen en Telegraphie hier, is geslaagd voor het examen als commies der Telegraphie. M. J. J. Cornelissen, postbode op Leusden is overleden. Tot brieven- en telegrambesfcller hier zijn benoemd W. Dijkema, postbode te Noord- dijk (Groningen), en P. Both postbode te Nieuwebrug, zulks in de plaats van N. Wolfs winkel, gepensionneerd, en D. Klarenheek, overgeplaatst naar Zeist. Door het Rijks-telegraafkantoor hier wer den in 1901 verzonden 18 771 en ontvangen 17 176 telegrammen terwijl 2780 werden op genomen en verder geseind een totaal al- zoo van 35 727, tegen 29980 in 1900. Nu 25 jaar geleden werden verzonden 0482 en ontvangen 7050 telegrammen totaal 13 532. In 1901 werden gevoerd 13 560 intercom munale |en Jll internationale telephoon-ge- sprekken, totaal 13 571. Gedurende December werden door de Amersfoortsche tram 5313 betalende passa giers vervoerd en werd, alle baten meege rekend, in het geheel ontvangen f460.45®. Voor do betrekkingen van leeraren in het timmeren en in het schilderen aan de Am bachtsschool bier, jaarwedde voor beide f800, hebben zich onderscheidenlijk aangemeld 116 en 70 sollicitanten. aanvankelijk met twintig leden. Het voorloonig Bestuur bestaat uit de heeren J. M. Tliiel I). Gerritsen on T. van den Blinklaatsgenoemde word belast met de waarneming \an het Secretariaat. Dr. P. C. M. Ros, nit Amsterdam, tydelyk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier werd benoemd tot afgevaardigde ter Alge meene vergadering, die Zaterdag te Amster dam werd gehouden. Op uitnoodiging van een twanlftul hoeren van zeer uiteenlóopende politieke en gods dienstige denkwijze zal morgenavond te 8 uur in den foyer van «Amlcltia" door een 120-tal personen, zoowel voor- als tegenstan ders eener nieuwe regeling van hot Middel baar onderwijs hier, in een besloten vergade ring een alzydige bespreking worden gehouden over het belang der Gemeente Amersfoort met betrekking tot de Hoogere Burgerschool. In die vergadering zullen geen moties worden voorgesteld, terwijl daarvan geen persverslag wordt uitgebracht. De Oudheidkundige voreeniging «Flehite" houdt le zelfder tyd ten Raadhuize haar Algemeene jaarvergadering. De Algemeene vergadering van de «Ver- eeniging tot Bevordering van bet Vreemde lingenverkeer" zal Woensdagavond te 9 uur in «De Arend" worden gehouden. Over een dergelijke voorstelling als luiden» de ad vertentie iudit nummer aanstaanden Woensdagavond in „De Keizerskroon" hier wordt gegoven, lezeu we in „De Avondpost" o. a In de groote zual van het Kon. Zoologisch Bota nisch genootsch.ip (le 's-Gravenlmge, word gisteren door den gereuommeerdoti toovei kunstenaar Cue va- lier Van Kinsbergcn een voorstelling gegeven, welke een buitengewoon succes had. De /nul was geheel uitverkocht en de verschillende experimenten slaag den uitstekend, zooals dat trouwens van een sóo vol leerd goochelaar als Chevalier Van Kina bergen, die zijn opvoeding genoten heeft bij Ernst llaach, mocht worden verwacht. Ook de nieuwste snufjes op dit gebied werdeu vertoond uien genoot inet volle teu gen, zoowel jong als oud. De officier van gezondheid le klasse J. F. fuinstra, van het 5e regiment infanterien hier, wordt overgeplaatst naar Leeuwarde- en zal daar optreden als chef van het Mili tair hospitaal 3e klasse. Luitenant L. J. de Wolf, van het 5e regi ment infanterie hier gedetacheerd bij de Normaal-schietschool te 's-Uravenhage, wordt 15 dezer eervol van zijn detacheering ont heven en keert op dien datum bij zyn korps terug. Bij beschil<ing van den Minister van Oor log is majoor L. G. baron Van Boetselaar, van liet lsle regiment huzaren, met ingang van 10 Januari 1902 op zijn verzoek op non-uctiviteit gesteld. i Luitenant jhr. R. E. Dittlinger, van het eskadron ordonnansen, wordt eerstdaags be vorderd tot ritmeester en overgeplaats bij een der regimenten huzaren. De vereeniging Dorcas ontving in het afgeloopen jaar aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften on contribution der werkende leden de som van f 623.551/g. Als immer was het haar streven, dat be drag op de wijze te besteden en zooveel mo gelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende 1901 werden 35 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te leenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien aan 200 huis gezinnen uitdeeling is gehouden van 350 maus-, vrouwe- en kinderhemden, 102 lakens, 52 dekens, 186 paar kousen en sokken, 54 baaien en andere kleedingstukken. Donderdagavond werd in «De vergulde Zwaan" opgericht een afdeeling Amersfoort van den «Vrijzinnig Deraocratischen Bond," De voetbalwedstrijd, gister hier gehouden tusschen »U. D. f." van hier en «Jong Vitesse" uit Utrecht, bleef onbeslist, daar »U. D. 1." vóór- en' na de rust telkens éen doelpunt maakte en «Jong Vitesse" na de rust tweemaal doelpuntte. In de Donderdagavond te houden Nuts- vergadering zal als spreker optreden de heer Henri M. Dekking, uit Rotterdam. Wederom bestaat er gelegenheid tot in troductie van niet-leden, mits zy zich bij den Secretaris mr. J. C. II. Prikken aanmelden voor een kaart. Wie geen kaart heeft, wordt onverbiddelijk geweigerd. Wel vermelding verdient het, dat tiians reeds half Januari hier en daar de sneeuwklokjes uitkomen. By de ten overstaan van notaris Joh. Knop pers gehouden veilingen werd het huis mot tuin aan de Langestraat no. 33, vroeger be woond door nu wylen mei. L. H. C. vau Bockom Maas, groot 2 A. 50 c.A., verkocht voor f 10 100. De «Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het huisgezin" ontving sedert de jongste opgave, behalve een gift van H. M. de Koningin groot f250 en éen legaat van mej. A. R. te Arnhem groot f150, aan gif ten f 175. Ook het aantal leden en begunstigers natn wederom vrij aanzienlyk toe. Nu de Hervormde kerk te Eemnes-binnen wordt gerestaureerd, zal daar ook een bank voor H. M. de Koningin worden ingericht. Tot pastoor te Hoogland is benoemd de heer F. Koster. Sommigen zyn er niet mee tevreden, dat het hun goed gaatzy rusten niet vóór het anderen tegenloopt.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1