Ingezonden. \jna te geljjk met het carillon van den Lieve Vroiiwe-toren. Door den Keurmeester der visch zijn ten vorigen jare afgegeven 4680 keurbrief]es, ter- wyl werden gekeurd aan den afslag 236 par tijen, 6 schuiten met onverscbe visch en 6 schuiten versche haring. Afgekeurd werden 22 partijen. Naai- wij vernemen, heeft de rusttijd door den Minister van Koloniën jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, tot herstel van zijn ge zondheid genomen niet geleid tot het elfect dat men daarvan hoopte. 9|Z.Exc. verricht voorloopig zijn ambt9bezig- hedeu to zijnen huize en is dus niet aan hét Departement. Hoewel zijn gezondheidstoe stand niet verontrustend is, 'zal oe Minister zich, op geneeskundig advies, in den eersten tijd van inspannend werk moeten onthouden, Een nieuwe rust-periode zal voor onzen vroegeren stadgenoot noodig zijn. Do officieren van het regiment karabiniers te Brussel hebben in de Boudewijnkazerne ontvangen den gep. generaal-majoor van het Ned. leger W. L. de Petit, die op zijn doorreis te Brussel was. Bij zijn aankomst werd de oud-generaal begroet met het Nederlandsche Volkslied, ge spoeld door de regimentsmuziek. Des avonds werd, met den generaal Pioeh, oud-kolonel der karabiniers aan het hoofd, ter eere van generaal De Petit een banket gegeven in de officiers-cantine. Kapitein W. F. K. Bischolï van Heems- kerek, commandant van het le bataljon oe •egiment infanterie hier, wordt binnenkort bevorderd tot majoor. Luitenant A. J. A. Busquet zal luitenant A. C. de Vos vervangen als leeraar in de wiskundige vakken op den cursus van het 5e regiment infanterie. Sergeant J. D. Eggink, van het 5e regi ment infanterie, is benoemd tot 2e luitenant bij het 3e regiment. Ma het jaarvergadering. Nadat de vergadering met gebed en psalmgezang geopend ivas, sprak de Voorzitter naar aanleiding van het voorgelezen 4e hoofdstuk van Tretliker een kort openingswoord, waarin hij O. in, wees op het nut van aansluiting, organisatie, en waarin hij tot meerdere belangstelling opwekte. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat het ledculal 107 bedroeg, n.l. 02 gewone leden en 15 bui tengewone leden, dat 0 leden- eu 11 bestuursverga deringen werden gehouden, waarop o. m. behandeld was: vak-organisatie, Pensioenwetten,Taccinedwang, coöperatie en bet loonstelsel. In vereeuigiug met andere werkliedenveroenigin- gen waren pogingen aangewend tot verkrijging van een hooger standaardloon en sommige vakken on een maximalet! arbeidstijd. Gesteund door den „Chr. Nat. Werkmansbond" en den „R. K. Volksbond" bad men eon goedgeslaagdeu Transvaalavond geor ganiseerd verder had men als vereenig'.ngdeelge nomen aan de optochten ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin en aan de Hulde- betooging op 9 Mnart. De Penningmeester der afdeeling sloot zijn reke ning met een batig saldo van f 10.50. Uit het verslag van den Penuingmeester van het Ondersteuningsfonds bleek, dat ook dit fonds een gunstig jaar doorleefd had. Het batig saldo met het belegde geld vormde de som van f508.51. Nadat nog afgevaardigden van de Afd, Uaarn, van de anti-revolulionnaire propaganda club „Groen van Prinsterer" en van de Jongclingsvereeniging het woord gevoerd hadden, werd verdor de avond, onder het gebruik van chocolade gezellig doorgebracht met het houden van voordrachten, enz. in opgewekte stemming ging uien tc ruim 11 ure huiswaarts. De Dinsdag met een half uur rust van huh ell tot half zes in „De Arend" hier onder pre sidium van den Algemeenen Voorzilter, den heer W. A. Genneken, gehouden 6e Algemeene vergadering van den „(Jhr. Nationalen Werk mansbond" werd behulve door den stichter en Ëere-voorzitter dr. J. Th. de Visser, het Eerelid dr. Berckelbagh van den Sprenkel en da. Ter Haar Romeny, bijgewoond door 24 van de 34 afdeelingen van den Bond, die thans 7800 leden telt. InmiddelB zijn 5 nieuwe afdeelingen op gericht. De rekening van den Penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f21S2.43, waarin begrepen het legaat-Van der Leeuw van f2000; meegedeeld werd, dal van iemand die onbekend wensohl le blijven, f1000 is ingekomen voor het Pensioenfonds. De Penningmeester herin nerde hoe de Bond bijdroeg tot den kostbaren Staten-bijbel bij II. 1). huwelijk aangeboden aan H. M., aan Wie staande de vergadering een telegram van verknochtheid werd verzonden. ODze ruimte gedoogt niet, alles te vermelden wat ter vergadering besproken is. De groote Pers gaf baar uitgebreide verslagen reeds Woensdag ochtend het Bond8-orgaan „De Voorzorg" zal de leden volkomen inlichten. De belangrijkste zaken zijnde opnieuw ge dane tnededeeling, dat do leden van den Bond niet zijn ingelijfd bij ecnigo partij, doch politiek volkomen vrij zijn, en dat de Bond langs orde- lijkin weg de sociale misstanden tracht op te heffen zonder immer de klove tnsschen patroon en werkman te verbroeden of te verdiepen. De Bond, die korlclings de zaak der vak-or ganisatie ter hand nam, zal thans doen onder zoeken of coöperatie geoorloofd en indien dit zoo is nok als Bondszaak gewonsoht is. Hef, Hoofdbestuur, dat m verband met de 4 Decern bur 1901 Koninklijk goedgekeurde nieuwe Statuten moest aftreden, werd in zyn geheel her kozen. Tot Kere-lid werd benoemd 's-Gravonhage. We meenen te mogen zeggen, dat de voorbeel dig geleide vergadering een voor den Bond hoogst vruchtbare is geweest. J. G. J. Karres, te »Quick" heeft Zondag niet verloren met 34, doch 4—4 gelijk gespeeld mot »V. V. V. De aanvankelijk foutieve opgaaf schijnt toe te schrijven aan een protest, dat later werd teruggenomen. Zondag speelt »Quick" bier tegen Her cules" uit Utrecht, en »U. D. I." tegen haar zustervereeniging ïOlympia" uit Zeist. In haar jongste vergadering koos de al- deeling Amersfoort van den nBond van Ne derlandsche onderwijzers" tot Voorzitter den heer G. J. Boode, tot Secretaris den heer O. Akkerman, tot Penningmeester den heer W. C. Oosterman. Door de H, IJ. S. M. is aanbesteed het maken van 3 wissel posten met de daarbij beboerende werken, het stellen van 4 bewe- gingsstelien, het plaatsen en verbinden van seinpalen en wisselstellers en het aanleggen van trekdraadgeleidingen voor centrale sig naal- en wisselbediening op het gemeen schappelijk stations-emplacement Amersfoort oostzijde, in 2 perceelen. Perceel 4, voor re kening van den Staat der Nederlanden, be groot op MO 040, perceel 2, voor rekening van de H. IJ. S. M., begroot op f2043. Ingekomen zijn 7 biljetten, terwijl minste inschrijver was de heer H. J. ten Siepe, te Winterswijk, met f10258 voor perceel 1 en f1874 voor perceel 2. Door de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij werd aanbesteed het maken van een haltegebouw en vau een retirade- gebouwtje op het emplacement Huis ter Er waren ingekomen 8 insehrijvingsbiljet- tenminste inschrijver was de heer W. H. Westerhout, te Utrecht, met f'6649. Ten huize van den boekhandelaar R. aan de Langestraat brak Dinsdagochtend een vrij onbeteekenende binnenbrand uit, ver moedelijk door het vlam vatten van een balk, die in den schoorsteen zat. Gistermiddag enf gisteravond ontstond evenzeer een begin van brand in zijn druk kerij aan het Bloemendal. Door spoedige hulp werd telkens het vuur weldra geoluscht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. de Wilde, wegens mishandeling welke den dood ten gevolge had, van D. de Vos, 26 October 1901 hier gepleegd, tot 5 jaren ge vangenisstraf. De eisch luidde 6 jaar. Een veertien dagen geleden werden aan personen, die 's avonds de Kampstraat pas seerden, door een vrij haveloos gekleed man bankbiljetten van f25, f40 en f400 te koop aangeboden. De politie, die te laat van het geval in kennis werd gesteld, kon niet nagaan of hier sprake was van iemand die op die wijze gestolen bankpapier trachtte van de hand te doen, dan wel of valsch bankpapier te koop werd aangeboden. Het geheim schijnt thans opgelost nu o.a. te Amsterdam, eerst bij avond en erg geheim zinnig, nu al bij dag en met zeldzame bru taliteit, nagemaakte bankjes worden ver kocht, vermeldende als waarde 25,40en1üC kusjes, te geven door de Ned. Maagd, welke biljetten groote gelijkenis hebben met echt bankpapier. Natuurlijk geven deze biljetten aanleiding tot oplichting, wat gedurig reeds werd vermeld. De politie staat onmachtig om dezen ver koop tegen te gaan. Naar wij vernemen, worden echter door de Justitie plannen beraamd om de politie te machtigen, dezen gevaarlijken straatver- koopte beletten. Men zie dus wel toe bij het ontvangen van bankpapier of het wel inderdaad van de Nederlandsche Bank is. Tot groot genot der Gymnasiasten zong hedenmiddag in den tuin van het Stadshuis een lijster zijn hoogste lied. Wel vroeg in 't jaar. Bij de ten overstaan van Notaris Bolk ge houden verkoopingen van het woonhuis met annexen van wijlen G. J. baron Van Harden- broek van Ammerstol goldenhet heeren huis sBellevue" f5000, een perceel bouwter rein aan de beek f880, het koetshuis met tuin f4500, de koetsierswoning f 1150, ter wijl het geheel voor f9000 werd verkocht aan den heer P. J. B. Jacobs, hier. Uit Ede wordt geschreven aan »Neder- Veluwe" Al is het ook een spoorwegmaatschappij, die de zaken bestuurt, wij blijven voorshands nog spreken vau de tram. Wat een gemop per, wat een geklaag over den tragen gang van zaken Jaren verliepen en geen schop kwam in de aardel Maar de nieuwe Eeuw bracht redding. Begin Mei had de aanbe steding plaats van de aardwerken, enz. en geen half' jaar later snorde de eerste loco motief langs zijn tweelingslijn. Toch schijnt het thans weer, dat de toen genoemde tijd »Regin Januari opening der lijn", verre zai overschreden worden. Met den bouw der be- noodigde stations, loodsen, enz. gaat het even min vlug, zoodat net te vreezen is, dat de Centraal nog meer dan eens op haar aan- j pUMjene» kan +*fm, .Dje^^g J3ÏÏS? zal later worden bekend gemaakt.1 q| yM qo ürumiKI Wij willen geiooven, dat de »Veluwe deze wind) en ala zij nil zaken gaarne anders had en de schubt ei- cmten ^aup 7,ijn. ders zit, Voor de westelijke \eluwe zou de - totstandkoming van het baanvak Ede Bar- neveld vóór den zomer zeer gevvenscht zijn. of van de brandklok (vooral bij ongunstigen een langen werkdag in hun Met veel zaken is 't als met den regen storend voor 't genot, noodig voor 't bestaan. Voor het blijk van waardeering aan den heer G. Prang is sedert de vorige opgave bij I ons ingekomen van4. K. B. f 2.50, een j dienstmeisje f 0.25R. Jr. 11.00; een hondje, omdat zijn lieve baas geen letsel bekwam, f 0.25M. W. f 1.00 11. M. S, f 1.0014 U. W. f2.50; H.p. f2.00; L. L. C. f25.00; H. Kr. f 1.00V. B. f 1.0019 K. B. fl.00; 6 K. B. I'5.009 K. 1 f 10.00; 11 K. B. f 1.00; 24 B. VV.f1.00; C. A. Tr. f250; 12 K. B. f0.50 totaal met de vorige opgaaf f69.00. We weuscben de inschrijving Maandag27 dezer om 12 uur 's middags te sluiten. Het opnemen van Ingezonden stukkeu brengt net altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk nstcml met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt r teruggegeven. Toch een treurige toestand I Geachte Redactie, Dr. .T. Riemens Jr. heeft zich geroepen gevoeld, het zjjne in te brengen legen mijne bewering, dat er eene leemte bestaat in de ziekenverpleging te Amersfoort. Dit heeft me genoegen gedaan. Waarom? Dat zal ik straks ruededeelen. Vooraf dit: de heer R. begrijpt toch wel, dat we uwe kolommeD niet kunnen misbruiken om bot te vieren aan een lust om aardigheden te debiteeren 1 Weet de heer E. niet dat, als eene zaak bespro ken wordt welke ook hij goed noemt (zie zijn vra gend voorstel aan het slot), dat men dan geen nut teloos steekspel moet uitlokkeu tot vermaak van de omstanders en tot schadelijke afleiding der aandacht van diezelfde goede zaak? Ik roep dien heer de toe: ik dank u stichtelijk; daarvoor is mijue ov« tuiging te sterk Zonder dus de hulp in te roepen van fictieve personen, of zelfs analoge gevallen in Zuid-Afrika op te snorreu, meen ik deu heer Rie mens iu deze donkere dagen behulpzaam te mogen z(jn met dit overzicht van het debat Ik meende te moeten wijzen op eene leemte buiten het Aldegonde Gasthuis (let wel s. v. p. bui- ten) De heer R. verdedigt daarop den toestand bin nen het Gasthuis, dat (het zou heusch niet bij me opkomen) niet door mij is aangevallen en ik ont zeg verder den heer R. het recht, uit mijn stukje het tegendeel te distilleeren. c. De heer R. erkent de leemte buiten het Alde gonde Gasthuis; want zegt hij niet aan het slot zij ner vermeende philippics, „Particulier initiatief deed reeds zooveel te Amers foort. Waarom zou de Gemeente iu de nabijheid vau het huis Aldegonde nog niet eens voor een barak voor besmettelijke ziekteu kunnen zorgen V Zie, geachte Redactie, daarom heelt mij het antwoord van den heer R. zooveel genoegen gedaan. Hiermede erkent de heer R. dus wat ik bedoelde, ui. dat er iets hapert aan den ziekenverpleging te Amersfoort. Op welke wijze dat ontbrekende nu kan worden aan gevuld. dit is eene zaak welke medici, technici of philanthrope» moeten uitmaken. Dit is buiten mijn sfeer. Misschien niet buiten die van den beer Riemens, wiens fraaie uitlegging van eene door injj ter loops aangevoerde uitbreiding van de bestaande Gemeentelijke inrichting eene manoeuvre is, schadelijk gemaakt door bare belachelijk beid. Ware dr. Riemens medicus, ik zou zeggen hebt mijn voorstel verbeterd en overgenomen. Aan u zij de zaak verder toevertrouwd! Ofschoon bet standpunt van den heer R. binnen het Aldegonde Gasthuis ligt en ik mij daarbuiten heb bewogen, kruiseu onze gedachte-wegen elkaar toch op een punt, dat vlak voor de poorten vau bet Gauthuis ligt en dat met onaangeroerd mag blijvon Do beer R. erkent dus twee van d" drie doormij genoemde feiten, waarbij de verpleging van lijders wegens ingetreden besmetting niet bestendigd kon worden. Wat den belroos-patiënt uit Hooglaud(dus niet uit Hoevelaken) betreft, do arme stakkerd was er dus nog erger aan toe; b\j hem had de ziekte misschien reeds een critiek stadium bereikt en bij moest vervoerd worden van Hoogland naar Amers foort en weer terug, omdat er in Amersfoort eene leemte bestaat in dc ziekenverpleging (niet waar, Mijnheer Riemens?). Ik wil hierbij dien heer zeggen dat, toen de Directrice ouder een warm plei dooi voor continuatie van de verpleging vau mijn patiëut, herinnerd werd aan net geval met den zieke uit (Hooglaud), H. Ed. niets tegen de bewering vun het bestonn van dat feit inbracht maar deze woorden sprak„die man zou in het Gasthuis óok spoedig gestorven z(jn 1" Is het te verwonderen, dat ik de oonolusie trok, dat de patiënt wèl verpleegd was geweest? Maar, hoe dit nu zich ook beeft toegedragen, ook dit ueurige feit wijst op iets, dat men graag anders zou willen hebben: eene burak aclitereen GuBthuis, b.v. zooals de heer R. voorstelt Daar zou de oude man nog een kalmen, rustigen „laatston dag" bob ben gehad. Nu moest hij nog enkele van zijne laatste uren doorbrengen iu Het rijtuig, waarmede hij kwam" en dat, na afgewezen te zijn, hem op zijn laatstcu tocht weer mede nam," Dankend voor uwe welwillendheid, heb ik de eer te zijn, geachte Redactie, Uw dw. B. D. Best. P. S. Als do lieer Riemens zijn Shakespeare of zijn Burger8clijk uog eens opslaat, zal hij een tekst vinden voor een volgend artikel iu de woorden van een Romeinsch bnrgor, gesproken onmiddellijk na het eerste gedeelte van do redo van Antonius. Geachte Redactie, Zou wellicht door een vraag in uw blad kun nen worden opgehelderd, wat ondergeteekenden, allen aangestelde spuitgasten, zoo gaarne zouden willen weten Niettegenstaande door de stad personen zijn aangesteld, en worden betaald, die in geval vun brand bij nacht de spuitgasten moeten wekken, zijn alle ondergeteekenden en velen met hen nipt geklopt bij den brand in do zeepfabriek. Hot gevolg is nu geweest, dat niet-aangestel- den het loon ontvangen hebben, wat voor onder geteekenden, die vrèl behooren tot de brandweer, bestemd was. Onze vraag is maar of dat mag? Hoefman, Utrechtsche poortswal. Tom broek, Mooierstraat. M. van Plateringen. A. van Plateringen. L. B. Smeeing, Scberbierstraat. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende dele helft der maand Januari 4902. Brieven. A. C. Braam Houckgeest Amsterdam. Campagne Euschede. C. D. de Jager Heen vliet. A. Hoebach Ginneken. Westhof Zeist-Dricbergen. Briefkaarten. J. Kramer Amsterdam. H. Boon Bussum. J. Drunk Den Helder. J. Verschoor Rijswijk. Cato v. d. Maath Uit het Buitenland terugontvangen. Brieven. J. Spiekerman Bergheim. fl. J. G. Sprengei's Brussel. A. M. B. 31 A. W. Bernhard Laeken. Grusser Briefkaarten. Ressensosse Brussel. Heinrich Ostreieh Frankfort a/Main. 368ste STA A TSLOTE HMJ. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 21 en 22 Jan. 4902. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) ziju aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 12753. Prijzen van f70: 54 1733 1748 1754 1757 3629 3650 3653 3655 12765 17303 18777 en 18800 Te zamen 14 prijzen Zonder prijs zijn uilgetrokken 62 74 82 1735 3015 3018 3430 3447 3618 3633 3634 36.15 3640 7612 7616 12763 12804 12839 172701728817291 17308 17313 18789 18790 1909219093 19107 en 19108. 368ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 21 en 22 Jan. 1902. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zijn aan de onderstaande nummers te beurt gevallen Prijs van 11000 op no. 12753. Prijzen van f70: 3629 3650 12765 12797 1362814408 18552 en 18554. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3033 3634 3635 3640 4476 4477 6450 6452 7612 7616 7636 76401062512763 12794 12797 13615 13627 1363514411 17288 17291 18517 18555 en 18560. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 27 JAN. aanstaande, 's namiddags van twee lot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zicb kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 16 tot en met 22 Januari 1902. GEBORENGerarda Wilhelmina, d. van D. H. de Vries en IJ. Lensing. Frederik Jacob, z van F. J. Matthijsen en J. O. Han- rath. Ariëlta, d. van G. van Nieuwen- huizen en C. Blombergen. Gïjsberta Wil- helmina, d. van G. Florijn en G. W. van Kuyzen. George, z. van G. R. Merkcnij en E. Heere. Jan Frans Hubert, z. van M. J. Vandenbergh en C. G. Smit. Jo hanna, d. van H. W. van Hoevelaken en II. Dijkhuizen. Frederiku Johanna, d. van J. Groenovvoud en B. van der Heiden. Elise Elisabeth Susanna, d. van A. Schim mel en S. E. Meijer, -r- Maria Johanna, d. van P. Janssen en T. J. Moor. Alberdina Wilhelmina Johanna, d. van W. Beuving en II. Lenstra. Piel er, z. van F. Rijnberg en G. Mulder. Hendrika Josephina, d. van P. van Esveld en H. Vial. Theodora Maria Sophia, d. van D. van BarneveM en II. van der Last. Susanna, d. van D. Bok horst en N. de Vries. Johanna Margaretha, d. van A. Vennis en M. Rouwendal. ONDERTROUWD: H. van Doorn en M. Hamers. J. van de Geest en N. de Bruin. II. W. van den Hurk en M. Hoksbergen. GETROUWDGeene. OVERLEDENJohanna Margaretha van Es 14 j. Johannes van Groenestein 57 j. echtg. van S. Pot. Antonia Geertruida

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2