Maandag 27 Januari 1902. No. 5157. 51e Jaargang. euilleton. Stadsnieuws. PHOENIX BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan K. \V. Jaeger en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend oin een stoomketel van vijf paunlekrachten te plaatsen in het per ceel alhier gelegen aan de Kampstraat, kadastraal bekend onder sectie E. no. 4081. Amersfoort, den 23. Jannari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANBERG. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen 1. Consulaire Verslagen No. 52 van December 1901 en Nos. 1, 2 en 3 van Januari 1902. 2. Tijdschrift van de „Ned. Maatschappij tot Bevordering der Nijverheid". 3. Statistiek van de in-, uit- en doorvoer ge durende de maand November 1901. 4. Handelstractaten en tarieven van Invoer rechten in Britsch-Guyana, Britsch-Indië, Canada, Columbia, C'osta-Rica, Dom. Republiek, Engeland, Frankrijk, Fransch-Guyana, Griekenland, Gua temala, Lagos, Marocco, Nicaragua, Nieuw-Cale- donië, Niger-nederzettingen, Porto-Rico, St. Pierre en Miquelon. Rusland, Samoa, San Salvador, Sierra-Leona, Spanje, Tabago, Trinadad, Turkije, Venezuela, Vereenigde Staten van Amerika, St. Vincent en Zwitserland. 5. Overzicht van de voornaamste in- en uit- klaringen te Lobith, de Rijnhaven te Amsterdam betreffende 6. Graphi8ohe voorstelling der maandelijks te Amsterdam aangekomen zeeschepen. 7. Een verslag van den hoogleeraar M. Noordt- zij, te Kampen, als vertegenwoordiger der Ned. Regeering op het Internationaal coDgres, te Namen gehouden op 15 en 16 September 1901, in het belang van den kleinen burgerstand. Belangstellenden kunnen bovengenoemde ver slagen enz. voor eenige dagen ter lezing ont vangen aan te vragen bij den ondergeteekende. Amersfoort, den 23. Januari 1902. Herm. P. van HASELEN, Secretaris. Kantoor van Inklaring: j Do KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN te AMERSFOORT is, naar aanleiding, van het door belanghebbenden daartoe geuit ver- 1 langen, voornemens, stuppen te doen bij Z. 3. (Slot), Ik liiold, omringd door mijn trouwe zwarten, met inyn 10O man de overigen waren reeds gevallen staiul tegenover een regiment, dat later bleek de brigade uit Morelia te zijn, om Miraman te dekken en te redden wat niet meer te redden was. Als een wig boorden mijn bravo kerels op hun schuimende paarden zic.ii in de massa's vijandelijke ruiters, dood en verderf voerend op de spitsen hunner sabels, cu niets dan dood en verderf oogstend I Neergehouweu, doorstoken cm verpletterd onder do hoeven, viel de teil na den ander vau de dappere schare, die voor den vluchtenden generanl zijn roemloozea weg met haar harteblood vrij maakte. Ook mijn schimmel werd onder mij doodgeschoten en bij de poging om my te redden en onder hot doode dier weg te ruk ken, werden twee mijner mannen voor mijn oogen door de paarden der vijanden vertrapt. Zeven zwar ten waren nog bij mij die zich misschien hadden kunnen redden, als zy my in den steek lieten;een van hun was hot gelaat dosr een sabelhouw gesple ten, een anderen zat de afgebroken schacht van een speer in don schouder, ik zelf kreeg, nog opgewond maiir weerloos onder inijn paard liggend, van een vijandelijk oflicier „voor den grap" een sohot in mijn linkerschouder dat mijn hoofd gegolden had, maar door een duw van den eenen neger, zijn doel ruistede trouwe man moest zijn daad met zyu le ven betalen, want de ouinensch schoot hem over hoop, den ..turvende nog met zijn sporen wondend. Ecu andere oflicier nBm ons daarna gevangen, maar hoe onderzoekend ik mijn oogen ook l'et rondgaan, buiten ons zevenen zag ik geen enkele moer van de honderd, die ik bij mij gehad had slechts af cn toe flikkerde er nog een vuurstraal □aar de aarde gericht een teeken, dat men de gewonden, die daar lagen, doodschoot. Ook de zwaar Exc. den Minister vun Financiën ter verkrij ging van een Kantoor van inklaring alhier voor goederen, rechtstreeks uit het buitenland aangevoerd. Daartoe zijn echter noodig gegevens omtrent de hoegrootheid van het belang waarvoor de handel hier ter stede bij deze aanvoeren is be trokken. De Kamer voornoemd noodigt daarom alle handelaren alhier uit, haar op te willen geven welk bedrag aan goederen zij jaarlijks recht streeks uit het buitenland betrekken, zoowel naar het gewicht als naar de waarde, al naar liet in komend recht geheven wordt, zoomede het be drag der goederen welke niet aan inkomend recht zijn onderworpen, en deze opgaven bij haren Secretaris te willen inzenden vóór 1 Fe bruari 1902. Geheimhouding verzekerd. Amersfoort, den 24. Januari 1902. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. Ger. KLEBER, Voorzitter. Herm. P. van Haselen, Secretaris. Morgenavond te kwart over zeven hoopt ds. Th. A. Bakker, van Bunschoten, in »l)e Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienst oefening der Chr. Gereformeerde gemeente. Het inwisselen van pasmunt tegen zilver geld aan de in ons vorig nummer genoemde kantoren der directe belastingen kan geschie den den tweeden werkdag van elke week of, indien deze op den eersten dag der maand valt, op den derden werkdag, en als hij op den laatsten dag der maand valt, op den vier den werkdag der week, telkens op de gewo ne kantooruren. Lotelingen uit de provincie Utrecht, die in Maart a. s. moeten worden ingedeeld en ver langen geplaatst te worden bij de cavalerie of de veld-artillerie, kunnen bij gewonen brief of brieikaart een verzoek daartoe doen aan den luitenant-kolonel Provincialen adjudant in Utrecht, met opgave van de Gemeente waarvoor zij optreden en hun lotingsnummer. Wij ontvingen ter plaatsing de bekende kennisgeving voor de aangifte op de Kie zerslijst. Zij zal in ons volgend nummer worden op genomen. Wij vestigen er intusschen bereids de aan dacht van belanghebbenden op, dat zij reeds op de daarvoor gebruikelijke plaatsen is aan geplakt. Naar de godsdienstige gezindheid besLond de bevolking dezer Gemeente op 4 Januari 1902 uit Nederduitsch Hervormden 10 723 Fransch of Waalsch Hervormden 64 Engelsclien of Presbyterianen 3 Angliranen of Episcopalen 3 Evangelisch Lutnerschen 162 Hersteld Lutherschen26 Doopsgezinden82 Remonstranten90 Vrij-Gereformeerden42 Christelijk-Gerel'ormeerden 50 Gereformeerde kerk957 Rooinsch-Katholieken7 703 Oud-Roomschen192 Ned. Israëlieten362 Portugeesch Israëlieten1 Tol geen Kerkgen. behoorenden 59 Totaal der bevolking 20519 Ter Donderdagavond onder voorzittiug van den heer J. Ger. Kleber gehouden 99ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren met den Secretaris slechts 2 leden tegenwoordig de overigen hadden allen bericht van verhigde- ring gezonden. Na het lezeu en ongewijzigd vaststellen van de notulen der vorige vergadering was hoofdzaak de vaststelling der Rekening over 1901, welke in ontvangst f200, in uitgaat f 161 aanwijst en dus sluit met een batig slot van f39. Zij werd nagezien en in vol komen orde bevonden door de heeren Visser en Van der Zoo de Jong. Gevolg zal worden gegeven aan het ver zoek van het Dagelijksch Bestuur der Ge meente om ten behoeve van het Gemeente verslag gegevens te verstrekken zoo omtrent de fabrieks- en handwerksnij verheid en den handel in deze Gemeente als omtrent de handelingen der Kamer, beide over 1901. Het Dagelijksch Bestuur der Kamer zal een en ander bezorgen, onderscheidenlijk vóór 15 Februari en 15 Maart e. k. Van het Hoofdbestuur der »Vereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid" was iugekomen een verzoek om advies nopens de oprichting van een Bureau voor technische adviezen. Met het oog op de onvoltallige vergadering werd deze zaak uitgesteld tot een volgende openbare zitting. Een zelfde besluit werd genomen omtrent het verzoek der Kamer te Utrecht, welke adbaesie verzocht voor haar wenschen in verband met het in 1903 te Rome te houden internationaal Post-congres, en een dergelijk verzoek dier Kamer nopens een adres aan den Minister van Buitenlandsche zaken over de in Duitsehland voorgestelde invoerrech ten. Beide missives zullen inmiddels circu- leeren bij de leden. Aan het hoofd van dit nummer vinden de gewonde overste Miramon werd dien avond op een leuustoel naar den weg gedragen en diende hier tot mikpunt voor de revolvers van den vijand, die ziju lichaam met meer dan honderd kogels doorboorden. Onze gevangen Mexicaansche infanterie van inijn Espladores was geen enkele man overgebleven werd volgeus het gebruik bij beide partijen, na eeu duchtige dracht slaag, als om hun 't nieuwe palriotisrae in te prenten, in de gelederen van den vijand ingelijfd 123 gevangen Franschen echter, de zelfde gendarmes, die de buste van den President door de straten van Zacatecas hadden gesleept, ik en mijn zes uegors werden den volgenden ochtend naar den biunenbof der hacienda van Jacinto ge transporteerd. Hier waren twee reg'menten cavale rie dezelfde waar ik mee gevochten had op gesteld eu ons werd nu medegedeeld, dat wij op be vel der hooge Regcering doodgeschoten zouden wordon. Het eeue regiment steeg af en maakte zich klaar voor de executie en de boosaardige, toornige blikken, welke zij op mij eu de Soedaueezen, die mij ondersteunden, wierpen, sprakeu nog vnn den schrik en den haat., door onzen wanhopïgeu aanval gewekt. Mijn beide zwaar gewonde, zwarte vrienden hurkten op den grond, het vale gezicht met de groote donkere oogen onafgewend, gericht op mijn vermoeid, gebogen hoofd; de andere vier, ODgewoud. stonden somber en tandenknarsend om ons heen. Ik heb heden DOg de vaste overtuiging.dat het slot van dien voor ons zoo treurigen dag anders geweest zou zijn, had ik mijn oude garde nog voltallig by in\j gehad. De vreeselijke strafoefening werd in 't bijzijn van de andere veroordeelden altijd aan tien gevangenen tegelijk voltrokken, wier bloedende en vaak nog niet geheel levenlooze lichamen op een kar gewor pen en langs de lerenden heen buiten de hacienda gebracht werden ik kon daarnaar vrij nauwkeurig berekenen, wanneer de beurt aan mij zou komen en ieder zal zonder mijn verzekering wel gelooven. dat mijn positie alles behalve aangenaam was. Toen een der slachtoffers, Hypolit Rolio heette de arme, by 't eerste salvo niet getroffen, wegliep, met de lasso opnieuw gevangen en tegen den muur ge plaatst, dan nog eens licht gewond eu vervolgens in 't gelaat en achter 't oor geschoten werd, en zich toen nog kromde van pijn, ontwrong zich aan mjjn gefolterd hart de luide uitroep.ontzettend, Bpaart hem!" Op 't zelfle oogenblik gaf de bevelvoerende overste zijn paard de sporen en was meteen sprong aan mijn zijde. „Gij zijt een Duitscher?" riep hij mij toe en toen op 't zelfde oogenblik een nieuw salvo losbrandde, kon ik slechts met verstikte stem antwoorden„voormalig Pruisisch officier," en ver wonderde mij niet eens in mijn moedertaal aange sproken te worden door dien m in, wiens gelaat doodsbleek geworden was. De overste legde zijn hand op mijn hoofd, en toen Abdullah en Ibrahim —do beide zwarten, die niy ondersteunden als waan zinnig op hem toesprongen, wenkte bij een offi cier en liet mij en mijn zes Soedaneezeu wegleiden Hij zelf reed heen en keerde na nauwelijks eeu half uur, dat mij een eeuwigheid scheen, op zijn met schuiin bedekt paard terug. Hij had Escobedo om onze vrijstelling gesmeekt en deze eindelijk niet veel moeite vorkregon, in aanmerking van zijn dor Regeering bewezen diensten en na nadrukkelijke verklaring, dat wij geen gendarmes en geen Fran- scbou waren. Het was de overste Carlos von Gagern, eveneens voormalig Pruisisch officier, die de brigade uit Morelia commandeerde, met wien ik handge meen geweest was en aau wiens schittereud beleid Escobedo het alleen te danken had, dat bij ons als een kudde vee had kunnen laten slachten. De heer Von Gagern gaf zijn treurig commando over aan een stafofficier en liet ons drieën verbindenik was in een ellendigen toestand, tot wij 1 de beide zwaar ge wonde Afrikaners van genoegen grinnikten en de vier gezonde voortdurend luchtsprongen maakten. Do vriendelijke overste, onze redder, zorgde met de grootste oplettendheid voor ons en kwam's avonds nog eens bij mij. Hij had een escorte van 25 man by zich, die zeven gezadolde paarden geleidden. Hij spoorde mij aan, terstond op te breken, daar Esco bedo en hij zelf onaangenaamheden gehad hadden met generaal Trevigno over onze begenadiging en het te vreezen stODd, dat ze nog afgecommandeerd werd en wij dus nog doodgeschoten zouden worden door onzen aanval waren meer dan 500 man van den vijand buiten gevecht gesteld vandaar Tre- vigno's toorn. De heer Von Gagern bond mij eigenhandig op eeu paard vost, stopte my 100 peso in de hand, want alles, geld, horloge en kleederen, was mij afgenomen, en drong daarna, zeker om myn dankbetuiging te ontgaan, op den grootst mogelyken spoed aan. Hij gaf mij en de gezoude Soedaueezen geladen r-ol- vers en toen ik zag. d.tt bovendien anti de linkerzij de onzer paarden onder den huikriciu. naar M-xi- caansch gebruik, sabels bevestigd waren, begon ik ruimer adem te haleu. Ecu '25 man man zouden ous geleideu, niet langs don ecg naar Queretaro, vaar wij licht andere vijandelijke troepen ontmoeten kon den. tnaar langs een zijweg den volgenden ochtend moesten zij terug ziju. Ik nam afscheid met een lan gen, dank Gareu blik op den overste, die zyn g ilaat snel afwendde, toen ik van zwakte in inijn zadel heen en weer z.vaaido, Wij reden langzaam been, Abdullah en Ibrahim rechts en links van mij ik had den teugel om deu hoogen zadelknop gewon den en hield den revolver krampachtig in mijn rech terhand. vastbesloten om als onze aau ecu vlucht ge lijke afreis op 't laatste Oogenblik nog verhinderd mocht worden, do Mexicanen te- ontslaan van de moeite der executie. Het escorte verliet ons pas bij 't aanbreken van den dag en toen ik elk diei man nen een peso schonk, scheidden wij als do bests vrienden. Het was een martelaarswcg, dien ik aflegde, trots alles wat inijn zwarten deden om mij op te houden, want voorwaarts moesteu wy. De eene neger met de doorstoken borst viel op den vierden dag, nadat zijn gelaat hoe langer zoo bleeker geworden was, dood van het paard de andere bleven my trouw ter zyde staan zij wieschen voortdurend miju wonden, wisten mij met levensgevaar voedsel te verschaffen en maak ten het mogelijk, dat wij op den twintigsten dag na onze vlucht in 't geziicht van de Hoofdstad op doodmoede paarden het meer van Texcoco overzwem men konden. Het heoft langeu tijd geduurd voor ik hersteld was vati al die gevaren en ontberingen eu nog heden gaat mij een huivering door de leden, als ik torug denk aan die bloedige, verschrikkelijke slachting maar nooit in mijn leven zal ae daukbaaneid ver- verflauwen, die ik in myn hart bewaar voor mijn zwarte makkers en helpers in die lijd-nsdagen met mijn lantsieu ademtocht zal ik eerst ophouden, die brave Afrikaners te gedenken/lie zonder aarzelen Op myn roep een groote overmacht aau vielen, telkens en telkens weer, eu die geen gev iar ontzagen, waar liet gold, het leven van hun „Sahib" te beschermen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1