Maandag 3 Maart 1902. DE DOLLE GRAAF. PHOENIX - BIIOUWEKIJ. No. 5167. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. H. MEURSING Go. AMERSFOORT. BOCKBIER is van heden af weder verkrijo baar. AMERSFOORTSCQE COÏÏBAIÏ. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ4. 15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers K) cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. H. EIJSINK ingediend verzoek, noot bijlagen, ooi vergunning tot het op richten van eene fabriek tot vervaardiging van rubber artikelen, rijwielbanden en tot het weTen van canvas en dergelijke en tot plaatsing van een locomobiel van (5 paardekraclit op de perceelen alhier gelegen aan den Arnhemschenweg, bij het Kadaster bekend onder Sectie B. No. 2588/2590, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 13. Maart aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 27. Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. van MAANEN en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene si garenfabriek en droogerij van sigaren opterichten in het perceel alhier geleden aan den Wevers singel, wijk D. No. 39, kadastraal bekend onder sectie 13. No. 4283, onder de navolgende voor waarde dat de stookplaats voor de droogerij zich moet bevinden in een kamertje, dat van binnen met plaatijzer is beslagen, zoowel aan de zijwanden, voorzoover die niet van steen zijn, als aan den vloer en de zoldering. Amersfoort, den 3. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Het volgende communiqué werd ons toe gezonden Naar aanleiding van een gerucht, vermeld in een der te Amsterdam verschijnende bla den, heeft het Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zich met het verzoek om inlichtingen dienaangaande tot de Regeering gewend. Het mocht daarop van den Minister van Binnenlandsche Zaken, ingevolge machtiging van 11. M. de Koningin, het volgende ant woord ontvangen «Ik heb de eer IJ de stellige verzekering te geven van de volstrekte ongegrondheid In den Joop van den voormiddag kwam er geen Verandering in den t-estand van Elvire en ook de koorts bleef op dezelfde hoogte. Alex had verlof ge kregen een uur naar huis te gnau, om het middag maal te gebruiken dan moest hij zich weer aan het Gymnasium aanmelden en den middag in het ca chot doorbrengen. Hij gundo zich uauwelijks den tfjd iets te gebruiken en zonder acht te slaan op de vermaningen van graviu Rastetten, stond hij op van tafel en ging naar de tiekekamer. Elvire begon onrustig te worden zij wierp zich heen eu weer in haar bedje,staarde met wijdgeopen de oog en voor zich uit en stamelde allerhande ver warde, onsamenhangende woorden. Nor» trachtte haar tot ka/mte to brengen, hield haar hand vast, ver nieuwde voortdurend de koude compressen, maar niets hielp. Het kind werd steeds onrustiger, zoo dat Nora zich tot Krocker wendde, met de woor den „Ik geloof, dat wij er goed aan zouden doen, Oldschinsky naar den dokter te zenden en hem to verzoeken onmiddellijk hier te komen". Middelerwijl was het voor Alex tijd geworden, naar het Gymnasium te gaan. Eigenlijk had bij be sloten er eenvoudig niet heen te gaan zou hij ziel» nu om zoo'n kleinigheid den gcheelon middag laten opsluiten, terwijl Elvire met den dood streed Wat voor vreeselijks kon men hem ten slotte aandoen, indien hij niet kwaiuf Later konden zij hem op sluiten zoolang zij verkozen, als deze bange dagen maar eerst voorbij waren. Eu uit vrees voor de ge der geruchten die in omloop werden ge bracht omtrent den slechten gezondheidstoe stand van Hare Majesteit." «Mijnerzijds vervolgt de Minister voeg ik er bij, dat van eenig voornemen tot bij eenroeping van de beide Kamers der Staten Generaal in vereenigde zitting mij niets hoe genaamd bekend is." Hedenavond te half acht hoopt ds. H. Jans- n, van Amsterdam, in „De Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Ge reformeerde gemeente. Het aandeel in de lichting 1902 voor de Na tionale Militie is door Gedeputeerde Staten van Utrecht vastgesteld als volgtAmersfoort 31, Baarn 15, De Bilt 6, Bunschoten 6, Driebergen en Rijsenburg 8, Eernnes 3, Hoogland 5, Leus den en Stoutenburg 5, Soest 11, Utrecht 191, Veenendaal 14, Zeist 17. Van deze 312 lotelingen zullen er 14 worden aangewezen voor de zee-militie. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hebben de vergunning om in de Gemeente langs de huizen te collecteeren voor de stakers en de uitgeslotenen te Amsterdam en te Enschede ge weigerd. Ter eere van den 25sten herinneringsdag der kroning van Paus Leo XIII is heden van vele woningen hier de Nederlandsche driekleur met den pauselijken wimpel uitgestoken. Indertijd heeft Minister Kuyper in de Tweede Kamer, in verband met de aanvraag van Amers foort om overneming der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool door het Rijk, gezegd, dat hij, al vorens een nieuwe regeling voor te stellen, eerst met Hilversum wilde onderhandelen, of al thans zich omtrent de gezindheid der Gemeente Hil versum wilde vergewissen. Naar wij vernemen, is thans door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken door het Gemeentebestuur van Hilversum, naar uien zegt óok door dat van Bussem ontvangen, waarin een verklaring wordt gevraagd omtrent de even- tueele oprichting eener Rijks Hoogere Burger school in die Gemeenten. Tot aartsbisschoppelijk Inspecteur der Roomsch Katholieke bijzondere scholen in de dekenaten Amersfoort en Naarden is benoemd de WelEerw. heer J. II. Scholten, te Nijkerk, in plaats van den WelEerw. heer D. A. W. H. Sloet, wien als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. Menigeen, die de mcdedeeling dat met in gang van2 Maart de bestelling der post stukken op Zon- en algemeen erkende feest dagen van half elf tot negen uur zou wor den vervroegd over het hoofd schijnt te hebben gezien, is gister teleurgesteld toen de post hem tegen elf uur geen brieven, enz. bracht. De belangstelling was dan ook gisteravond tusschen 8.05 en 8.50 (stadstijd) buitengewoon groot. Voortaan zal men in heel het land er wel op rekenen, evenals indertijd geschiedde met de weekbladen en tijdschriften, en zoo zullen ook de postambtenaren en beambten eenigen Zon dagsrust verkrijgen. Stadgenooten die er viervoetige huisvrienden op nahouden, waarvoor belasting moet worden betaald, ineenen wij te moeten aanraden, deze spoedig van een penning te voorzien. Deze week toch begint de politie haar jacht op alle losloopende honden, welke niet van het reddende stukje metaal zijn voorzien. Wij zouden er een ernstig verzoek aan wil- en toevoegen. Dat verzoek iszou de politie nu óok willen I opvangen de tallooze zwervende honden, die, met huidziekten bedekt, voor kinderen zoowel als voor andere honden zoo zeer gevaarlijk zijn? I Wellicht is het verzoek overbodig, maar dan toch schaadt het in geen geval. I Uit den Regenmeter is in Februari slechts 23.5 ni. M. neerslag afgetapt, daarin na 4 regendagen I (19, 20, 27 en 28) verzameld, tegen 34 m.M. na j 7 regendagen in 1901. I In 1900 werd na S dagen 57 m.M., in 1899 na j 5 dagen 42.4 m.M. neerslag afgetapt. Aan liet Postkantoor Amersfoort en de daar- onder ressorteerende hulpkantoren is in Februari ter Rijks Postspaarbank ingelegd f 24 726.64, ter wijl daaruit is opgevraagd f 21 984.94s. Het laatste door dat kanioor uitgegeven boekje I draagt het nummer 9016, tegen S252 iu Febru ari 1901. De kunsthandelaar H. H. Couvée, te Arnhem, exposeert deze week het werk van onzen stad genoot den heer H. J. Wolter, zoowel schilde rijen als aquarellen en teekeningen. In den ouderdom van even 53 jaar overleed hier Zaterdagochtend na een kort ziekbed de oudste hier in functie zijnde brievenbesteller Willem Zwep, die verleden jaar zijn zilveren ambtsfeest als zoodanig niueht herdenken. Hij, die sedert 9 jaar ook hulp-conducteur der brievenmalen was, was ook Voorzitter der af- deeling „Eendracht" vaD den Bond „De Post". Zijn stoffelijk hulsel zal morgenmiddag om half een worden ter aarde besteld op de Nieuwe Algemeene begraafplaats. De toestand van onzen vroegeren stadgenoot den Minister van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. was gisteren weinig ver anderd en vrij zorgelijk. De nacht van Zater dag op Zondag was vrij rustig en de patiënt kalm. Prof. Narath, uit Utrecht, achtte een on middellijke operatie noodig en wenschte den Minister onder zijn behandeling in het Zieken huis te Utrecht te hebben omdat de operatie niet van zooveel gewicht is als wel de behandeling daarna, vandaar, dat de Minister terstond naar het Diaconessenhuïs te Utrecht is vervoerd. Mevrouw Van Asch van Wijck en de pleeg zuster hebben den patiënt begeleid, alsmede prof. Pel en dr. Koert. Naar wij verder vernemen, is de toestand van Z.Exc. ook gedurende den afgeloopen nacht gun stig geweest en kon dus met vertrouwen op de operatie, welke heden nog zou plaatshebben en die op zichzelf geen moeilijkheden oplevert, worden tegemoet gezien. Ter vervanging van luitenant F. E. Knoote, die eervol van die functie is ontheven, is de le luitenant J. Kooiman belast met de opleiding der militaire wielrijders van het 5e regiment in fanterie. De 2e luitenant A. J. A. Busquct, van het 5e regiment infanterie, is thans definitief aangesteld als leeraar in de wiskundige vakken op den Cur sus van het korps. Keden is het 25 jaar geleden, dat de bouw van het Militair hospitaal werd aanbesteed. Aannemer werd de heer G. Prins, die inschreef voor f153 800, terwijl de raming bedroeg f159 000. i opge- volgen had een Lassow-Dorast nog nooit vat besluit laten varen. Maar een machtige factor in het leven van Lex was zijn, wij zouden wel kunnen zeggen, vereering voor zijn nicht Nora, en toen deze nu op de klok keik en hem daarna Teelbeteekeuend aanzag, be greep h\j toch, dat hg haar zorgen niet mocht ver meerderen, door te weigeren naar het Gymnasium te gaanhij stond dua op en verliet zwijgend het vertrek. Eer hij echter het huis uitging, had hij nog een onderhoud met Lina, die hem een touw en een stuk jjzer gaf. „Men kan nooit weten, waar het goed voor is," zeide Lex bij zichzelf, terwijl hij beide voor werpen zorgvuldig in zijn zakken verborg, „misschien eer ik waanzinnig word van angst" en met een vastberaden uitdrukking op zgn gelaat, ging hij naar het Gymnasium en liet zich opsluiten in het cachot. Nu zat hij reeds een uur in het kale dakkamer tje, dat slechts door een schuin raampje verlicht werd. Overal waren sporen van hen, die dit vertrek tijdelijk hadden bewoond de wanden waren be dekt met min of meer welgelukte proeven vau dicht kunst: vele er van hadden haar aanzijn te danken aan Lex, want het was niet voor het eerst, dat hij zich hier bevond. Tot nu toe had hij nog niets uit gevoerd, hij had noch muren, noch de tafel beschre ven, hij had de bank nog niet met zijn peunemes bewerkt. Al zijn gedachten bewogen zich om Elvire. Weer zag hij haar met de gloeiende wangen op het kussen liggen, weer hoorde hjj de zware, roche lende ademhaling en de verwarde, ijlhoofdige taal zijn handen balden zich tot vuisten, hij drukte de nagels in het vlcesch om het niet uit te schreeq- wen en zijn oogen werden telkens door tranen be neveld. Het was hier boven zoo stil; het groote gebouw was leeg slechts van tijd tot tijd drong een gedempt geluid van de straat tot hem door; het rollen van een wagen, het blaffen van een hond, eens zelfs het j huilen van een kind. Alex sprong op en liep als razend door de enge ruimte heen en weer. „Ik moet hier vandaan." gilde hij uit. „Als zij sterft, en ik ben niet bij haarSnikkend wierp hij zich op den grond. „En dan ben ik haar moordenaar! Ik, Elvi, Elvi l" Hij rukte met alle kracht aan de deur, hij riep „Help, help in de hoop, dat iemand hem zou hoo- ren, maar alles bleet stil; liij hoorde r.iets dan de torenklok, die het eene kwartier na het andere sloeg. De lijd verliep, en Elvire, zijn kleine Elvire, wor stelde met den dood. Misschien was de strijd reeds uitgestreden, hadden de groote blauwe oogen zich reeds voor eeuwig gesloten. Neen, hier viel niet lan ger te overleggen Waarom had hij dan ook eeu ijzer er. een touw meegenomen Wat er later ook vau komen mocht, bg moest en zou weten hoe het met Elvire was. De eenige kans om te ontsnappen was door het venster. Hij klom op de tafel en keek naar buiten. Gesteld dat het hem werkelijk gelukte, zich door de nauwe opening heen te wringen, wat had hij dan nog gewonnen T Hij zat dan op het dak van liet Gymnasium maar hoe d:.u verder Misschien ech ter was er wel het eene of ander dakvenster open, en was hg maar eens op den zolder van het Gym nasium, dan zou hij wel middelen en wegen vinden om zich verder in vrijheid te stelleu. Lex was zoo slank en leenig dat het hem werke lijk gelukte door bet dakvenstertje heen te kruipen; maar nu verder. Hg kroop op handen en voeten langs het dak, het eerste venster waar hij aankwam was gesloten, de ruimte daaronder was donker en nai(f het scheen van buiten gegrendeld. Hg ging dus verder, gleed een paar maal uit, scheurde zijn buis eu kwam eindelijk met geschaafde elbogen en knieën aan den anderen kant van het dak. En zie 1 hel gelukkig gesternte der Lassow-Dorast's bleef hem trouwop het dak van het aangrenzende huis, dat wat lager was dan het Gymnasium, 9tond een schoor steenveger. „He! wat moet dat?" riep deze verwonder! uit, toen hij den knaap gewaarwerd. Lex wenkte hein te zwijgen en riep met gedempt# stem „Zet je ladder hier eens tegen aan ik moet naar beneden." Dit korte bevel liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over. De ladder was wel is waar wat te kort, maar dit was voor Lex geen bezwaar, met éen sprong bereikte hij de bovenste sport en kwam <>i> liei an dere dak aan. Zoo kort mogelijk vertelde nj zijn redder in den nood, hoe hij in deze zonde imge po sitie was gekomen, liet zich toen do r iiet open slaande dakraampje naar binnen glijden, stormde de trappen af en stond een paar seconden later op straal. Een oogenblik stond hij stil, en een zucht van verlichting ontsnapte hem toen ging het id galop verder. Sommigen keken hetu verbaasd na: maar waar zou men zich op stuk van zaken bij den dol len graaf nog over verwonderen? Aau den hoek van et n straat liep hij plotseling tegen iemand aan; hij keek op en stond Gnat- ig. Zonder een woord ;e spreken, holde V* t-rd-r, 'erwijl Gnatzig hem verbluft nastaarde, t Maar, mijn hemel,'t was LnssowLassow-Doinst 1" riep hij plotseling uil. „Die jongen uioest toch van middag in liet cachot zitten maar dat isdantooh al heel merkwaardig! Kan die jongen dan toovereo Die zaak moet onderzoent worden," Intusscheu had Lex. naar adem snakkend, zijn wo ning bereikt. Op zijn driftig bollen, opende Old schinsky de huisdeur eu legde den vinger op den mond. „Stil", zeide hij, met van vreugde etra ei.d gelaat, 1 „Let kleine engeltje slaapt." (H'ordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1