Maandag 10 Maart 1902. No. 5169. 51e Jaargang. Stadsnieuws. AMSFQ0RT5CHE COURAUT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieöle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosteu in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telophoon 10. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter konnis, dat door Chr. PLEINES een verzoekschrift is ingediend oin vergunning tot uitbreiding van de loods, ingericht tot tijde lijke zeeppoederfabriek op het terrein gelegen aan de Wolferstraut, Kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D. no. 42. Welk verzoekschrift, met de daartoe betrek kelijke bijlagen, gedurende veertien dagen, op werkdagen van des voormiddags 9 uren tot des namiddags 3 uren, ter Secretarie deier Gemeente, voor belanghebbenden ter visie ligt en dat op Donderdag, den 20. Maart 1902, des voormiddags te 10'/, uur, aldaar de gelegenheid wordt aan geboden nul oventuöele bezwaren tegen bet op richten dier inrichting mondeling en schriftelijk toe te lichten, terwijl drie dagen vóór dien dag in/.nge lean worden genomen van de ter zake ingekomen schrifturen, Amersfoort, den li. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIEKS. De Secretnris, B. V/. Th. SANDBERG. P. Hollenbach, M. H. G. Hoppe, H. M. Kaars- garen, C. Kooinon en M. E. F. Vierkamp. De gunstige berichten omtrent den gezond heidstoestand van onzen vroegeren stadgenoot jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijek blij ven aanhouden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, brengen ter nlgemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan W. H. vun Haselen, Rijks-veearts, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene hoefsmederij in het perceel aan de Kamp straat, wijk C. no. 70, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. no. 3859. Amersfoort, den 6. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebben, dat ter Secretarie verkrijgbaar is gesteld het Verslag van het Woningonderzoek in de Gemeente Amers foort 1901. De leges bedragen 60 cent. Gedaan te Amersfoort, den 8. Maart 1902. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. In de gister in de Moold-synagoge hier ge houden ressortale vergadering is benoemd tot opper-rabijn in het ressort Amersfoort de WelEerw. ZeerGel. beer J. D. Wijnkoop, te Amsterdam. Voor de feestgave voor tien Paus is uit Amersfoort bijeengebracht f 1000. Morgenavond half' acht hoopt ds. T. A. Bak ker, van Bunschoten, in »De Zaaier" vóór te gaan in bet Biduur voor bet gewas der Chr. Gereformeerde gemeente bier. De agent van politie 4e klasse G. de Wijs is bevorderd tot agent van politie 3e klasse, tevens onbezoldigd Gemeente-veldwachter, hier. Aan onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Spaanstra, laatstelijk Directeur van liet Post- en Telegraafkantoor te Enkhuizen, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, met toekenning van pensioen. De redacteur te Hilversum van het «Han delsblad" schrijft: In gespannen verwachting wordt de bin nenkort te nemen beslissing aangaande de Hoogeio Burgerschool door voor- en tegen standers afgewacht. In de eerstvolgende Raadszitting moet deze beslissing vallen. Het prui-alvios van B. ei W. luidt, evenals vroeger, gunstig, eu wel op de volgende gronden Wanneer de lloogere Burgerscholen te Amersfoort en te Utrecht voor de buiten- leerlingen gesloten worden, wordt Hilversum daardoor het eerst en het zwaarst getroffen. De Minister nu stelt voor, een Geineente- telijke lloogere Burgerschool op te richten met 5-jurigen cursus, een schoolgeld ie hellen van 160, en buitenleorlingen toe te laten. Een subsidie zou dun in liet vooruitzicht gesteld worden. Hiermede zijn B. en W. het echter niet eens. Zij hebben «ie jaarlijksche onkosten ruim begroot en zijn dan tot een bedrag gekomen van f37 000, en willen daarom een progressief schoolgeld hellen \an ten minste f60, en fot een maximum van f250, óok voor tie leerlingen van buiten. j k |tuil, Kn Deze laatsten worden echter alleen toege- I laten, wanneer door hen niet tot hooger I uitgaven aanleiding wordt gegeven. Gemiddeld wordt dan gerekend op 100 I leerlingen a 1150, terwijl door B. en W. I voorgesteld wordt, aan belanghebbenden en I belangstellenden gedurende '5 jaar een bij- drage van fÖOOO jaarlijks te vragen. Op 1 September 1003 zou dan de school geopend worden, terwijl die voorwaarden ingaan op 1 Januari daaropvolgend. Hieronder volgen eenigecyfers betreffende de oprichting en instandhouding. Kosten van stichting, aankoop grond, enz., worden geraamd op f85 000, kosten aan schaffen van schoolmeubelen, instrumenten enz., op f15 000; totaal 1 100 000. Rente-allossing f0000, salarissen directeur en leeraren f25 960, salaris amanuensis f600, id. concierge f550, onderhoud f3890; totaal jaarlijks 137 000. Heeft men nu, zooals hierboven reeds Sssteld, 100 leerlingen a f150, dan komt de oogere Burgerschool der Gemeente jaarlijks te staan op f22 000, zonder de aan te vrugen bijdrage. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de inge schrevene voor de militie voor de lichting van 1903, die zich in 1902 bij het Reservekader heeft verbonden, zoo hij bij de militie moet worden ingelijfd in zijn verbintenis bij het Reservekader wordt gehandhaafd, mits hij daartoe vóór zyn inlijving don werisch ken baar maakt aan den commandeerenden offi cier van het korps, met dien verstande, dat vorenbedoelde verbintenis zal moeten zijn ge sloten bij het wapen der infanterie en uer vesting-artillerie vóór 1 September 1902bij do bereden wapens vóór 1 Januari 1903en bij het wapen der genie vóór 1 December. Het eentraul-bureau van «Liefdadigheid" zal, te beginnen met morgen, voortaan weer Dinsdags om de veertien dagen zitting hou den ten Raadbuize. Door de «Vereeniging van de H. Cathurinu van Senen" zijn in 1901-1902 uitgedeeld uan de armen 127 lakens, 73 sloepen. 48 mut sen, 64 jakken, 17 zakddoeken, 13 halsdoeken, 72 hemden, en 6 boezeroenen voor volwas senen, benevens 116 lakens, 58 sloopen, 58 jakjes, 112 hemdjes, 174 witte- en 58 wollen luiers voor kinderen. wordt ter goedkeuring toegezonden aan bet Bestuur der provinciale afdeeling Utrecht. Bepaald werd, dat de ouder-afdeeling om vat de Gemeenten Amersfoort, Hoogland, Stoutenburg, Leusden, Woudenberg en Soest. Tot Bestuursleden werden gekozen de hee- rendr. F. H. Bos (Hoogland), J. Pothoven (Leusden), C. M. H. Kroesen (Amersfoort), C. Hartman (Hoogland) en J. Kooiman (Amers foort). Tot Commissaris in hut Afdeelings-bestimr (dat der provinciale afdeeling Utrecht) werd gekozen de heer A. M. Tromp van Holst en tot zijn plaatsvervanger de heer G. Wessels tot afgevaardigde naar do Algemeene verga dering der afdeeling werd gekozen de heer A. M. Tromp yun Holst en tot diens plaats vervanger dr. F. H. Bos. Luitenant Kooiman leidde vervolgens de vraag in«Wat staat ons op het «ogenblik, met de beschikbare middelen, te doen tot verbetering van de Pluimveeteelt in Amers foort en o/nslreken Door onoordeelkundige paring en uitmer geling is de boerenkip te klem en le on- voordeelig, zoo voor eierproduolie als voor vleesch. Zij moeten van lieverlede vervan gen door Minorca's of Leghorns, terwijl aan zuiver houden van het ras en goede paring grooter zorg moet besteed. Het is daarom zaak voor de onder-afdeeling, tegen billijken prijs broedeieren of l'okdieren aan te koopen ten behoeve van de leden. Üp de boerderij van liet Bestuurslid C, Hartman, te Hoogland, is itians reeds een fok-station met een 30-tal prachtige zwarte Minorca's, zoodat volgend jaar vermoedelijk reeds ieder lid van de afdeeling van uitste kende broedeieren kan worden voorzien. Dooi' luitenant Kooiman zijn bovendien 100, door kapitein Kroesen 50 Wyandotte-eieren beschikbaar gesteld, terwijl staande de ver gadering de heerG. Wessels 50 Goud-Padua- Meren beschikbaar stelde; liet Afdeelings- bestuur kocht bovendien Orpington-eieren aan, terwijl het Hoofdbestuur een ei voor elk lid zal zenden, zoodat in het voorjaar reeds Hink kan begonnen met liet lokken van nut-rassen. Do ondcr-afileeling bezit reeds 3 broed machines, wulko zij óf den leden in huur zal geven óf in een centrale broederij zal plaatsen waar de leden hun eieren kunnen doen uitbroeden. Thans staat 1 machine le Hoogland, 1 te Leusden en 1 te Amersfoort, De resultaten er mee waren tot dusver ver rassend. Dergelijke centrale broedoryen worden op gericht om in plaats an in Juut oi Juli gelijk thans geschiedt, zeer ten nadeele van don kipponhouder reeds in het voorjaar kuikens te hebben, die in den winter leggen. De onderafileeling zal óok haar doel trach ten te bereiken door het houden van cursus sen en voordrachten. Daartoe zal het Bestuur trachten een compromis aan te gaan mot liet Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstrt ken van het Utrechtse!) genootschap voo Landbouw en Kruidkunde" dat zich óok vooi steld, bij genoegzame belangstelling, deze winter landbouw-cursussen te doen houden, Mocht zich het geval voordoen, dat hier een landbouw-tentoonstelling werd gelmui' dan zal hel Bestuur trachten daaraan tu vor binden een afdeeling voor pluimvee en ko nijnen. Vooral de konijnenteelt is van hoog belang voor den handwerksman het vleesc is goedkoop en hoogst voedzaam. Het Be stuur zal Belgische reuzenruinmen beschik baar stelle. lid, ontvangt behalve bet maandelijksche Bul letin, dat hoogst lezenswaardig is. alle ge schriften die van de vereeniging uitgaan en steunt door zijn toetreding een hoogst be langrijk doelde verbetering '"\n onzer, pluimveestapel. Is die eenmaal verbeterd, dan z. I ra« 1 niet langer voor veel geld slechte eieren en dure sluchtkippcu behoeven tu koopen en zal de boer zoowel als de stedeling die kip pen houdt een niet onaardige bijverdienste hebben, wat weer uan het algemeen ten goede komt. In de Vrijdagavond gehouden maand-ver- gadering van de Vt-rccniging «Handel en Nij verheid" worden benoemd tot leden van du Commissie tol nazien der Rekening over 19IH de heeron P. J. Froderiks, Luureiis J. Luycx en P. van dor Meer. Ingekomen was do rnededeeling, dat de Algemeene vergadering van den Bond van Uumlelsverecnigiiigen op 19 dezer te Haar lem zal worden gehouden, welke vergadering wordt bijgewoond door den lieer G. Berns als afgevaardigde. Nog was ingekomen bet verslag van dien Bond over I960 1901, waaruit o.a. blijkt, lat thans aangesloten zyn 1360 leden, Hut Bestuur verleende udhmsie aan de be kende circulaire van de vereeniging tot ver betering der positie van den winkeliersstund. welke eerlang te Rotterdam oen nationaal congres zal heieggen. Secretaris van die ver eeniging is de huur E. G. Schuurman, te Rot terdam, bij wion belanghebbenden kosteloos afdrukken der circulaire, enz. kunnen be komen. De treinenloop op Zeist zal by de zomer dienst-regeling belangrijke verbeteringen on dergaan; veel grieven zullen daardoor ver vallen. Aan de orde kwam nu liet voorstel-Ger» ritsen, overgenomen door den beer L. M. lloubaer: Is hier ter stede in zake Gemeente» levcranticn publieke aanbesteding gewensclU? Het Bestuur herinnerde, dat op de twee verschillende circulaires, die het te dezer za ke liet uitgaan, slechts 7 antwoorden zyn in gekomen waarbij slechts 1 klacht van mis bruiken is uit die antwoorden aan het Bestuur niet gebleken, zoodat het. Bestuur niet. zich duidde wenden tot het Gemeente-bestuur, te meer daar dit feiten en cijfers zal vragen. Publieke aanbesteding moge wellicht in het belang zijn van de Gemeente, maar zal zeer zeker nimmer r. jn in liet belang van de Gemeentenaren, die'op hooge lasten zit ten; immers bij publieke aanbesteding zul len ook personen van buiten de Gemeente inschrijven. Teil andore valt ook in deze niet te goneralisoeren. Na zeer lange discussie, waarin enkele mis bruiken werden aangeduid, word besloten, niet verder op de zaak in te gaan, wyl de stemmen staakten en het voorstel dos als verworpen werd beschouwd. Hierna werd do vergadering gesloten. De vereeniging teltthans 125 leden. Het examen voor de acte nuttige handwer ken is alsnog met gunstigen uitslag afgelegd door onze stadgenooten, de jongedames: W. De op 14 Mei 1901 geconstitueerde «Ver eeniging tot Bevordering der Pluimveehou derij en der Konijnenteelt in Nederland", welke thans reeds bijna 1100 leden telt, werd Donderdagavond vermeerderd met een on der-afdeeling Amersfoort en omstreken, welke een 50 leden sterk is. Onder presidium van luitenant J. Kooiman Algemeen secretaris der vereeniging, werd het Huishoudelijk reglement zonder belang rijke discussie voorloopig vastgesteld. Het Na hetgeen luitenant Kooiman in de jong ste vergadering vun het «Utrechtsch Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde" heeft gezegd over het groote nut eoner oordeelkun dige en stelselmatige pluimveeteelt en na hetgeen deze zoo kundige vakman Donder dagavond hieromtrent weder meedeelde, her halen wy met vrijmoedigheid den raad om lid te worden van deze nuttige vereeniging. De contributie heraagt slechts con Gulden per jaar; ieder die zich schriftelijk opgeeft bij den Secretaris (luitenant Kooiman) wordt De kring «Amersfoort en omstreken (aan sluiting tusschen Lager- en Middelbaar ouder wijs) vergadert Zaterdag 15 Maart 's middags half twee, in «de Arend", waar ih- neer G. C. Hoogewerll' zal inleidenhel uudurwys in het stellen in de moedertuul. Daarbij zal bet stel- onderwijs in de vreem de talen besproken worden. De plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkun de" zal, bij genoegzame deelneming, dezen winter een fundbouw-wintercursiis openen. De Schuttorijkader-vereemging «Broeder schap" hield hield Donderdagavond in «De Arend" haar eind wedstrijd. De uitslag was als volgt: a. voor deleden le prijs sergeant-majoor J. D. Lammert» van F.ueren, mot 343 punten 2e prijs sergeant- majoor J. VV. van Achterbergli, met 332 punten 3e prijs sergeant-majoor J. T i. van Lent, mul 330 punten 4c prjjs s< i-p-t.in b. de Groot, mot 321 punten 5e pt ys sergeant

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1