Donderdag 17 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5180. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadverteiitiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummei's 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Herhalings-onderwijs voor meisjes. Een «ogenblik vragen we de aandacht van ouders en voogden en ook van personen bij wie de aanstaande moeders in dienstbetrek king zijn op ile in dit nummer voorkomende advertentie omtrent bel Herhalings-onderwijs voor meisjes, dat van Mei tot October wordt gegeven. Gelijk bekend, kreeg do reorganisatie van liet Herhalings-onderwijs haar beslag in de Raadsvergadering van 1 April en zeer terecht werd toen opgemerkt, dat het beste onder wijs voor deze categorie van leerlingen nog niet goed genoeg is. immers, zij voor wie bet is gedacht, komen zoo laat mogelijk op de Lagere school en verlaten die zoo vroeg mogelijk, terwijl zij thuis noch gelegenheid, noch aanmoediging vinden om liet in soms overvolle klassen geleerde te onderhouden. Dit moet dan ook wel een der oorzaken zijn geweest, dat het Herhalings-onderwijs op den voet gelijk liet vroeger werd gegeven over 't algemeen slechts zeer povere resultaten had ten andere werd liet bezocht door de minsten onder de broederen, want de meer- oriderlegden bezochten ambachts- ot' kan toorklasse der Burger-avondschool dan wel een der cursussen van «Volksbond" of sToynbèe"; en een gevolg van dat niet goed onderlegd zijn, moest wel zeer noodzakelijk hot groote schoolverzuim wezen, dat soms tot GllO/0 steeg. Zij die niet meekonden, wisten al spoedig allerhande loopjes te to denken om niet naar de school aan de Beekstraat, te gaan en liet gevolg hiervan was, dat luit onderwijs geen goede resultaten kon hebben. De 2-jarige cursus is thans veranderd in een 3-jarigen on het onderwijs, wordt nu ge geven «aan hen, die het gewoon Lager on derwijs genoten hebben", met het doel bun »de gelegenheid te geven tot bevestigingen voortzetting van liet onderwijs in die vakken, die in do eerste plaats voor het maatschap pelijk leven van groote waarde zijn" boven dien wordt »het onderwijs zooveel mogelijk gegeven met bet oog op de praetijk", terwijl «onderwijzend personeel met de boofd-acte in de eerste plaats in aanmerking komt" voor benoeming, terwijl, behalve dezen waar borg voor ajgemeeno ontwikkeling, nog be- 21). Zoo iva eindelijk de tijd gekomen, waarop men moest beginnen toilet te maken; (le kapper kwam en vloebt co sierlijken krans van rozen in de prach tige blonde lokken. Dan brak liet plechtige oogen- biik nan waarop Nora zelf de slanke, kinderlijke ge daante in de zachte zijde hulde en hier endaar een rozekliop vasthechtte. De bewondering der dienst boden, het gejubel der kinderen, de welgevallige blik vnn papa (Int alles op zichzelf waa al heerlijk en toch liet was nog maar liet voorspel van de groote gebeurtenis. Eindelijk was liet uur daar, waarop zij werkelijk de balzaal betrad. De overste geleidde zijn vrouw, El- vire volgde aan den urm van Ilsingen. De adjudant scheen reoda aan de deur van de garderobe gewacht te hebben. Nu waren zij werkelijk in (Ie zaal. liet gegons van zooveel stemnimeii. de schitterende verlichting, al het nieuwe en onbekende had een biina bedwelmen den invloed op Klviro. Ilsingen bood baar een bal- kaartje aan. „Mug ik u om den wals voor nor. sou per verzoeken, freule'" Zij boog werktuiglijk; huur vader stelde haar aan eeuigc oudere hoeren voor, terwijl verscheidene jongere ollicieren zich om Ilsin gen verdrongen. Eindelijk kreeg zij haar kaartje te rug; maar nog eer zy er een blik op kon slaan, kwam Nora haar halen om haar aan een paar da mes voor te stellen. Nu speelde de muziek een vroo- tijke wals en zij vloog weg in de armen van een jong luitenant. Toen zij eindelijk een oogenblik stil hield om adem te scheppen, stond Lassow voor haar. „Dag, darling. Al in training? Ik kom schandelijk laat. Dunt eens zien, wat heb je nog voor mij vrij gebonden V' Zij itaaldo haar halkaartjo voor den dag. „Eigen lijk weet ik het zelf niet, I.exik heb het nog uiet nagezien." Zij bogen zich over het kaartje heen en zagen elkander toon verbluft aan. „Allo dansen be paald is dat zuoveel mogelijk het onderwijs wordt opgedragen aan vak-onderwijzers. Voor 't oogenblik willen we hel Herha lings-onderwijs voor jongens builen beschou wing laten, te meer omdat dit gegeven wordt van October tot April, en ons bepalen tot dat voor meisjes. Hel omvat, behalve tie vroegere, vakken (Nederlitndsche taal, lezen, schrijven en re kenen, welke inlusschen breeder zijn opge vat): nuttige handwerken, voornamelijk naaien, met stoppen en verstellen, alsmede bet knippen van kleedingstukkennatuur kennis (eenig begrip van plant- en dierkunde en besef van verschijnselen in den dampkring en bet gewone leven, beuovens de leer der voedingswaarde)huishoudelijk boekhouden, en zang (facultatief) terwijl in liet derde leerjaar ook kook-onderwijs zal gegeven worden. Men ziet dus, dat de reorganisatie goed door-lacht is en dat vooral als door de nawerking der Leerplichtwet de leerlingen wat beter onderlegd ter school doet komen, als gevolg van het geregeld bezoeken der Lagere school het Herhalings-onderwijs zegen rijke vruchten kan dragen. Het onderwijs voor de meisjes wordt ge geven Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag telkens van 5 tot 7Vs uur's avonds. Mogen nu ook ouders en verzorgers, maar evenzeer mevrouwen hun dagmeisje, patroons hun leerlingen er heen zenden opdat alle resultaten worden bereikt. lis. J. C. Mansseu, Evang. Luthersch pre dikant te 's-Graveuhage, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan hij de godsdieustoeie- ning in de Lutliersche kerk hier. Ter gelegenheid van den 26sten verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal Zaterdag door de troepen hier in garnizoen een groote parade worden gehouden. De parade zal gehouden worden des mid dags te 12 uur op liet terrein voor de Infau- terie-kazernes, dat toegankelijk is voor het publiek door de hoofdpoort aan den Leus- deweg. De troepen zullen worden gecommandeerd zet," riep Etvire uit. „Dat wist ik niet. Mijnheer Ilsingen heeft zooeveu mijn kaartje meegenomen.— O, Lex! wat spyt mij dat vrecselyk Jiij bekeek hel kaartje nog steeds met sombere blikken. „Dat moet veranderd worden Dat moet ver anderd worden Dat zou wat moois zijn Ik zou op jou eerste bal geeu eukeleu dans met je doen „Maar het zal Diet meer gaan, Lex!" „Het moet gaan Hij las de namen nog eetiB over. „Bollwan Wat hoeft zoo'n luitenant van de reserve een quadrille met je te dansen Wacht, die dans is voor my. Ik veeg Bolinann uit eu schrijf er miju naam voor iu de plaats, dau kan je hem zwart op wit tooncn, dat hij zich vergist heeft als by je komt balen." Dat was óok weer zoo iels, dat hij van Irma ge leerd had; maar bij Elvire ging de vlieger niet op. Bedaard nam zy hem het kaartje at) en zeide„Neen, 2Óo uiet; ik ken den heer Boiiiuaun niet; Ilsingen heelt do namen opgeschreven." „Een onbeschaamdheid" viel l.nssow uit, „Wil-jc naar Bollmau gaan en hem zeggen, dut ik de qua- drillie voor jou vry had willen houden, maar dat Ilsingen dat uiet wist? Neemt hij daar dan genoe gen mee, dan dans ik de quadrille met jou." „Nu goed, als je het dan absoluut wilt, maar rayn methode is anders vrij wat eenvoudiger." Hij wilde gaan, maar Elvire hield hem nog oren terug; „Wii-je niiy don heer Bollmau voorstellen?" j Lex knikte en verdween. Na eouigen tijd, Elvire had i weer een paar maal gedanst, stond hy weer voor haar met een kleinen, korpulenten huzarenofficier. „Luitenant Bellman wonscht de eer te hebben aan u voorgesteld te worden I" Boll.iian nam zijn lorgnet af en boog diep. „Het spijt mij zeer, dat de freule de quadrille reeds niet meer vrij had, ntaar natuurlijk zie ik er in dit geval van af." Elvire reikte hem met een vriendelijkon glimlach haar hand. „Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt; het was al heel slordig van my,(lat ik miju kaartje niet nazag toen mijnheer Von Ilsiu- ge» het mij teruggaf." „O, zeker niet, freule." Lex mankte zich du van Elv:re meester. „Wat een flauwe vent," zoide hij lachend, „dat moest eens iemand by mij probeeren Mij een dans af te uemen, dien ik eens gekregen had." Na een genotvollen wals, rustten zij eindelijk een door luitenaul-kolonel L. Bolle, van het le regiment huzaren, en de honneurs bewijzen aan kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, garnizoens-commandant. Onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman \Vuytiers, verga derde de Raad dezer Gemeente Dinsdag middag een half uur in openbare- eu een half uur in geheime zitting. Tegenwoordig waren 12 leden en de Se cretaris afwezig waren met kennisgeving de heereu: Veis Heyn, Tromp van Holst, Croockewit eu mr. Van Voorst Vader en verder de 'neer Garjeanne. Nadat de notulen der zitting van 1 April waren gelezen en z. -I. aldus vastgesteld, deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen een bezwaarschrift van den heer W. P. Koopman tegen de weigering door B. en VV. van het bouwen eener houten schuur om prae-advies aan B. en W een schrijven van den heer G. P. A. Garjeanne, waarbij deze meedeelde wegens woonplaats- verandering met 1 Mei ontslag te nemen als Raadslid de Voorzitter zeide, met zeer groot leedwezen kennis genomen te hebben van dit schrijven en zich er van overtuigd te houden, dat ook de Raad dit besluit zal betreuren. Ofschoon spr. slechts kort met den heer Garjeanne in liet belang der Gemeente mocht werkzaam wezen, weet hij toch met welken ijver en nauwgezetheid deze iu het belang der gemeente werkzaam was. Spr. hoopte, dal het den heer Garjeanne in zijn nieuwe woonplaats goed mocht gaan en Dij aldaar een aangenameu en nuttigen werkkring mocht vinden. (Instemming.) Ingekomen waren nog het proces-verbaal der Kas-opneming bij den Gemeente-ontvan ger op 8 «lezer, toen in kas bleek f77 185.10 voor kennisgeving; van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van de Raadsbesluiten tot aangaan van een geding met A. 1. Moll, tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1901, en van het primitief kohier der In komstenbelasting, dienst 1902 tot een bedrag van f70 434. Ook was ingekomen een missive van Ge deputeerde Staten houdende bezwaren tegen het Raadsbesluit waarbij liet Reglement voor het Burger Weeshuis is gewijzigd in lititt- dei^esleh^jM^^Commissit^to^ Ten slotte was ingekomen een verzoek om ontslag tegen 1 Juli van den heer T. van den Blink als onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat zulks in verband met zijn benoeming tot Hoofd der school te Hobreede. Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat het Hoofd der betrokken school geen bezwaar hiertegen had, werd het ontslag z. d. of h. st. eervol verleend. Aan de orde kwam nu het eerste punt van den Beschrijvingsbrief, een voorstel metont- werp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van het onderwijzend peisoneel aan de open bare Lagere scholen. De heer K 1 e b e r zeide, dat hem en en kele andere leden het voorstel niet voldoende gemotiveerd voorkwam en hij uit dien hoofde reuvooy naar de afdeelingen voorstelde. De Voor zi tte r antwoordde, dat het ontwerp geheel gegrond is op de 30 December 19(J2 aangenomen Verordening. De heer K 1 e b e r repliceerde, dat gewe? zen werd op adviezen, doch dat juist deze hier eri daar met elkaar in strijd zijn. Spr. zou deze zaak in geheime zitting wenschen te bespreken. De Voorzitter stelde nu voor, behan deling te schorsen en de geheime zitting te houden aan liet slot der vergadering; waar toe besloten werd. Aan «le orde kwam nu een voorstel tot verhooging van de jaarwedden van drie amb tenaren ter Gemeente-secretiy-ie, met name voor mr. W. D. Caudri met f200, voor den heer G. Dekker met f 150 en voor den heer J. Boeschoten met f200. De heer Van Kalken kon zich zeer goed vereenigen met het voorstel, doch vroeg of niet een der ambtenaren vergeten was, met name die van het Bevolkingsregister. Spr. wilde geen direct voorstel voor dezen ambtenaar doen, doch beval hem ten zeerste aan bij B. en VV. De lieer Celosse, Wethouder van den Burgelijken Stand, antwoordde, dat het geens zins juist was, dat iemand vergeten werd. B. en W. hebben wei-overwogen wie in aanmerking kwamen voor verhooging. De door den heer Van Kalken aangeduide amb tenaar vroeg ten vorige jaren verhooging van salaris, dan wel hulp; welnu, die hulp is hem oogenblik uit in een verborgen hoekje en Lex zag zijn (liiuie met schitterende oogenaau „Elvi, je bent hetoovcrcitd Zij kleurde hevig „Maar Lex Toen schoot haar plotseling zijn gesoheiiK te binnen en zij vervolgde: „Ik heb je nog niet eens gedankt voor je heerlijke rozen! Je weet niet hoeveel genoe gen je er my mee gedaan hebt!" „Ik moet toch zorgen voor mijn rozenknopje zei- do hij, terwijl hij weer een verrukten blik op haar sloeg. Elvire verloor hier al lrnar kalmte in zijn bijzijn. Kr was iets in in den toon van zijn slem, in zijn blik, dat haar hart sneller deed kloppen en een te gelijk angstig en zalig gevoel bij haar (leed ontstaan. En deze nog nooit gekende stemming, die haar oogen deed stralen en een verhoogden blos aan het toedere gelaat verleende, gaf haar zulk een eigen aardige bekoorlijkheid, dat de dolle graaf zijn z»lf- bchecrscliing geheel verloor. Voorhiopig kwamen zij echter niet tot een langer gesprekElvire werd weldra in haar schuilhoekje ontdekt en voortdurend verdrongen de heeren zich om haar heen, om een dans van haar te krijgen. Nora trachtte een paar maal haar dochtertje naar een slil plaatsje te brengen, opdat zij althans eenige minuten adem zon kunnen scheppen, maar het ge lukte haar nauwelijks. Eerst met het souper kwam Elvire werkelijk eenig.-zins tot rust. Er waren kleine tafeltjes gedekt en Ilsingen geleide haar naar een kleinere afgelegen kamer, waar slechts een tafel voor zes personen stond. „Is er nog een plaats vrij?" vroeg Lassow, die geen dnrae had, en zich nu bij hen voegde. „Neen, de tafel is bezet." antwoordde Ilsingen. „Door wie dan, als ik vragen mag?" „Mij duokt, dat dit niets ter zake doet." Lassow draaide zich om en verliet het vertrek. „Ik wilde gaarne eens alleen met u zijn, freule, zeide Ilsingen nu, en sedert Lassow hier is, is dat bijua een onmogelijkheid geworden." Elvire voelde haar hart eensklaps neflig kloppen: Ilsingen boog zich zöo diep tot haar neer. hij zag haar zöo vreemd aan. Kwant er dan niemand, om dit vreesclijke alloen-zijn met hem te verbreken Zij keek om zich heen, als zocht ze hulpbijna had zij luidkeels om Lex geroepen. Kwam hij niet terug om haar te helpen? Neen, hy kwam niet en anderen kwamen ook niet. Ilsingen stond vlak voor haar eu zeide, met een slem die van ingehouden aandoening beefde „Freule, u zult zeker al wel bemerkt hebben, boe het er in mijn hart uitzietu hebt zeker al lang bemerkt, datiku lief heb: it hebt het in uw macht, mij gelukkig of diep rampzalig te maken." „Het het spijt mij vreeselijk, mijnheer Von Ilsingen, ik kan u niet liefhebben zij week ee nige schreden achteruit o, wees er niet boos om, ruaar het is mij niet mogelijk." Een doodelijko bleekheid uvertoog plotseling hot ernstige, schrandere gelaat van den luitenant. „Ik wil mij niet met geweld bij u indringen," zeide hij met zachte, treurige stem, maar ik geef de hoop niet i p. Wellicht leert u nog mij lief te heb ben nnjn hart behoort it toe in eeuwigheid El vire spreek slechts éen enkel woord van hoop wilt gij t beproeven Weer kwam hij bij haar en greep haar handen vast. „Ik kan niet neen bracht zo met moeite uit, en rukte zich van hem los. Op dit oogenblik kwamen twee andere paren de kamer binnen en Ilsingen trad met een stijve bui ging terug. Elvire kon niet. dan uiet de grootste moeite haar tranen bedwingen en het was maar goed, dat do rest van hot gezelschap aan het kb-ine tafel tje zulk een levendig gesprek voerde, dat haar zwei gen en dat van Ilsingen nu minder de aandacht trok. Toen de champagne in de glazen parelde, kwam Lassow plotseling weer binnen en boog zich over Elvire heen „Gezondheid, ElviMet bevende hand hief zij haar glas op en klonk met hem. „Je ziet zoo bleek, zoete o, pardon, Elvischeelt je wal?" Zij schudde zwijgend het hoofd. Lassow wierp een doordringenden blik op Ilsingen toen floot hij zachtjes door de tanden en ging heen. Toen hy weg was, vroeg Ilsingen plotseling zacht: „Ik bid u, zeg mij slechts dit éeneis bet Lassow, die mijn geluk in den weg staal?" „Ik weet niet wal u het recht geeft, mij zulk een vraag te doen." „Mijn liefde voor u." ,.En gesteld, dat het zoo ware, wat zoudt u dan doen „Dan zou ik de hoop nog niet opgeven", zeide hij kortaf, en wendde zich tot zijn andere buurdame.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1