Zaterdag 3 Mei 1902. PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5185. 51e Jaargang. Feuilleton. DE MlÏGRAAFr Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFOOMSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maan'len 1. franco per post 1.15., Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25, Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. nUREAU KORTEGRACHT 9 Telcphoon 11». KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemcene kennis, dat b i hun besluit van beden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan D. JUFFER wonende alhier, vergunniug is verleend tot do oprichting van een broodbakkerij in het per ceel aan de Stellingwerfstraat, kadastraal bekend ge meente Amersfoort, sectie D. no. 2234; en dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan CHR FLKINES, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene bleekerij van Palmolie en plnatsing eeuer locomobiel van 5 p. k. op het perceel aan de Wolfertstraat, kadastraal bekom! gemeente Amersfoort, sectie D, no. 42. Amersfoort, der. 1. Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tu. SANDBERG. Collecte voor den Uewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente AMERSFOORT, Brengen ter algemetme kennis, dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve vau het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden langs de huizen der inge zetenen zal plaats hebben op Maandag den 12en Mei 1902 des voormiddags ten 10 uur. Zij wenschen deze ten dringendste in de belang stelling der ingezetenen van alleu rang eu stand aan te bevelen. Men vergete niet, dat, al moge ook het getal der overgeblevenen uit de veldtochten van 1814,1815eu 1830 jaarlijks verminderen, daarentegen tengevolge der expeditiën in onze Oost-Imlische Bezittingen het getal van hèn, die op onderscheidene wijze aan spraak hebben op ondersteuning, steeds weder toe neemt en vermoedelijk zal blijveu toenemen. Bg het op zich zelf verblijdend verschijnsel, in de laatste jaren alom in den lande waargenomen, eener toenemende belangstelling in alles wat de verdedi ging des Vaderlands betreft, vertrouwen Burgemeester eu Wethouders, dat de opbrengst dezer Collecte zal bewijzen, dat men ook meer dan tot dusverre belang stelt in het lot van don verminkten en hulpbehoe vende oud-soldaat! Moge toch hun, die hun leven veil hebben voor het Vaderlaud, de overtuigiug wor den geschonken, dat het Vaderland niet ondankbaar is, en alzoo de in te zamelen giften er toe bijdragen, om aan meedere Oiulstrijders, die daarop aanspraak hebben, eene tegemoetkoming te verstrekken ter ver- lichtiug der zorgen van den oudeu dag. Amersfoort, den 2. Mei 1902. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. het vorige jas i deze Gemeente zijn komen Inschrijviug voor tie Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter kennis van I". alle mannelijke ingezetenen, geboren in hel jaar 1877 2". alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1808 tot en met 1877, die ofschoon in andere Gemeenten reeds ingeschreven, sedert de iuschrijvitig 20). Een vreemd, beklemmend gevoel maakte zich van Lnssow meester. Om hem heen het donkere, rtti- sehciule woud, naast hem (Ic vrouw, die hij eens had liclgehad en die hein luid bedrogen Plotseling boog Irma vou Plenz zich tot hem. „U hebt toegegeven, dat tt aan een zonde mijnerzijds gelooft, graaf, wilt u ook niet aan mijn grooto smart gelooven?" „Neen, baronnes, dat heb ik u reeds gezegd waar over zottdl u groote -mart gevoelen V" „Als hol nu eens over de zware zonde was? Kan men die twee van elkander scheiden 1" llii wendde zich om en keek haar aan in de duis ternis scheen hel haast alsof er tranen in haar oogen schitterden. „U zelf hebt uw lot gekozen," zeide hy op de kal me korte wijze waarop iiij altijd tot haar sprak„nu moet u ooit den moed hebben, het te dragen. En, zoover ik er over oonleelen kan, zal weinigen zoo veel geluk ten deel vallen, als bij u bet geval isge- wecst. En kan het u een troosl zijn, dan zeg ik u hierbij tegelijk, barones, dat do wond, die u mij toe gebracht hebt, niet dooddelijk is geweest". Bij deze laatste woorden klonk zijn stem zachter en een vluchtige glimlach speelde om zijn lippen, zij zag het ondanks do duisternis en haar gelaat be trok. „En dat zou een troost vo'«r mij zijn zeide zij zacht et. treurig, als sprak zij in zichzelf. Toen suk zy hem plotseling haar hand toe. „Ik denk, dat wij nog wel eens geheel vrede sluiten, graaf Laaaow, aliaheldan 3°. n'ie vreemdelingen, die sedert de laatste in schrijving, in de termen zijn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd dat zij zich ter Inschrijving voor de schutterij behoo- ren aan te melden tusschen den I5den en den 31 Mel e k., ter Gemeente secretarie dat voor die inschrijving dagelijks zitting zal worden behouden iu hel Gemeentehuis ilat de geboorte-extracten der personen, die in deze Gemeente geboren zijn, hij de inschrijving zullen voorhanden zijn, terwijl z'j. <l'e elders doch binnen dit Rijk zijn geboren, zich eiken dag kunneu aan melden ter Secretarie dezer Gemeente ten einde hunne geboorte-extracten iutijda kunnen worden aaugevraagd dat eindelijk de registers van inschrijving op 15 Mei aanstaande gevpend en op 31 Mei daaraanvol gende gesloten zullen worden. Wordende hierbij, 'er voldoening aan artikel 8 van het Koninklijk Besluit van den 2lsteu Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige be palingen der Wet op de Schutterijen, luidende Artikel 2. Als ingezetenen worden, met betrekking tot do toepassing dezer wet, beschouwd a. alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende; b. alle vreemdelingen, binnen het Rijk woonach tig, welke hun voornemen om zich aldaar ie ves tigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk ovorbreugeu vau deu zetel van hun vermo gen en de hoofdmiddelen van hun bestaan De lijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekkiug. gelijk dio vau leerling, knecht, enz., kan op zich zciven niet beschouwd worden als een bewijs van het voorne men om zich in dit Rijk te vestigt.n. Artikel G. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zulleu de ingezetenen, die op den lsten Januari ran hot jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn inge treden, zonder onderscheid of zij verraeenen mochten al of niet tot tie vrijgestelden of uitgeslotenen te Lehooren, verplicht zijn, zich bij het Bestuur der Gemeente in welke zij wouen, voor de schuttiry te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die iu meer dan eene Gemeente bun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogeu hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar eene dien tdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien iu die verschillende Genveiten alleen dienstdoeude ol alleen rustende schutterijen beslaan, zullen zij zich doen inschrijven iu de Gemeente alwaar zij voor de Personeele belasting zijn aange slagen, on de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen vol doend bewijs geven, zullen door hel plaatselijk be stuur worden ingeschreven naar deazelfa o irducl, on verminderd ile bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijn juist en ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet, vöor 1 Juni te hebben doen inschrijven, zulleu door het plaatselijk heatuur ambtshalve ingeschreven wor den, en door den Schuttersraad worden verwezen int eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting, bij de schutterij zullen worden ingelijfd, iu- dieti het zal blijken, dat er, tijdens do verzuimde thriving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstel- Afgekondigd Mei 1901. Burg. i tondei i aangeplakt te Amersfoort, den 3, i Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op een daartoe strekkend verzoek van den Gemeente-architect, brengen ter algemeeoe kennis, dat vanaf 5 Mei 1002 de GEMEENTE-ARCHITECT lederen werkdag van 's voormiddags 10 tot 12 uur voor dienstzaken ten Ramihiiize te spreken is. Alle brieven en boodschappen, zijnen dienst be treflende, moeten aldaar worden bezorgd eu voor taan niet meer ie zijnen huize. Gednuii te Amersfoort, den 2, Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Beleefde herinnering, dat het volgend nummer van dit blad DINSOAG verschijnt. Beleefd verzoek, ons de advertentiën voor dat nummer iiilorlifli Dinsdag vóór 12 uur te doen toekomen. In de Luthersche kerk morgen geen dienst. In de Remonstraiitsche kerk is morgen te half lien godsdienstoefening voor jongelieden liisschtJti 9 en 14 jaarte elf uur gewone dienst. Iu den aanhef der kennisgeving omtrent de be schrijving voor de belasting op bed rij fs- en audere inkomsten, opgenomen in het vorig nummer, staat door een niet- gecorrigeerde zetfout vermeld, dat deze zou zijn uitgegaan van Burgemeester en Wethouders. Reeds de ondertoekeuing wijst aan, dat ze uitging van den Burgemeester. Welke zetfout hierbij hersteld wordt. I)e toestand van !I. M. do Koningin. Ochtend-bulletin 2 Mei. Hare Majesteit de Koningin bracht den nacht rustig slapende door, Alle andere verschijnselen geven reilen tot tevredenheid. Ochtend-bulletin 3 Mei. H. M. bracht den nacht rustig door. Do laatste dagen verlie pen zonder koorts. De voe lselopname blijft voldoende. De krachten nemen toe. Blijkens advertentiën in dit nummer zijn tot candidaat gesteld voor de op aanstaan den Dinsdag tusschen 8 en 5 uur te houden verkiezing van leden van het Kies-colhge der Ned. Hervormde gemeente door de kies- vereeniging «Geloof en Liefde'' de heeren R. CruijlT, H. C. van Dam, J. N. van Hooge- vest, J. G. Kleber, G. van Lummel, G. van Nieuwenbuizen, dr. 11. J. Reynders, I. ter Schuur, C. Vlaanderen, N. Wolfswiukul Ez., A. E. Blok, A. Veen en C. van Zwol, allen aftredend en door de Orthodoxe kiesver- eeniging «Evangelie en Belijdenis" de eerste zes genoemden en de heeren: J. van Apel doorn J.Lz., P. Boks, B. van 't Eind, ihr. H. M. van der Goes, T. van Hoogevest, 11. Noor man en A. Smeitink. Uit den regenmeter hier is in April na 8 regendagen afgetapt 31.9 m. M. neerslag; de grootste hoeveelheid op li April n.l. 1.45 m. M. In 1901 waren de cijfers 81.5 en 9, in 1900 waren zij 7 en 7 in 1890 werd 90.5 rn. M. afgetapt; in 1898 zelfs 352.5 m. M; in 1897 slechts65.5 en in 189G slechts 7 m. M. In de afgeloopen maand werd ten Postkun- lore bier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd ter Rijks Postspaar- vandaag ook nog niet. Het uur zal eens slaan; waarop u utyu handelwijze geheel zult begrijpen en „lont compreudre vend indulgent". Beiden zwegen nu, totdat de wagen voor het slot stil hield. Lassow sprong er het eerst uit, en «laar er geeu dienaar bij de hand was, moest hij Irma wel heipon bij het uitstijgen. Een uogenblik hield hij de slanke gestalte in zijn armen hij voelde haar war men adem, hij rook den fijnen geur van dogouden lokken het bloed steeg hem naar het hoofd ;toen richtte Irma zich op en ging naar binnen. „Ik verzoek den heeren, mij een half uurtje te gunnen voor mijn toilet, zoide zij loen, enuuu kun nen wij eten. Ik heb iu oen van de logeerkamers vuur laten aanleggen, graaf Lassow misschien wilt u nog wel een oogeublik rusten." „U is wel vriendelijk, mevrouw de barones, maar ik wilde nu eigenlijk naar huis gaan. Ik kan toch onmogelijk in juchtoostuura aan tafel verschijnen." „Waarom nietvroeg Irma lachend.Nu, tot straks." Toen een halfuur later de goug luidde, ging Lex naar Irma's boudoir, Waar het echtpaar Plenz zich reeds bevond. Irma was in zwarte zijde gekleed eensklaps schoot hot Lnssow te binnen, dat hy vroe ger eens lot haar gezegd had„Zwart staat ja het best dal moest je aliijd dragen." De gedachte, dut zy zich dit nu óok herinnerde, her innerde hem. Het diner verliep weer zeer opgewekt de wijn was zwaar, de bloemen geurden bedwelmend en de schoone nixenoogen van de betooverende slot- vrouw straalden met gevaarlijken gloed. Hoed u, dolle graaf, dat gij niet ten tweeden mile verward raakt in bet net van deze valsc.be vrouw. Nadat de tafel was opgeheven, viel do handkus van Lex heden reeds iets wanner uil. Do hoeren rookten hun sigaar weer iu het boudoirde barones zelf had een rusaiache sigaret tusschen do lippen, terwijl zij voor de koffie zorgde. Mon sprak over A Ue ti stad i, de vroegere garnizoensplaats van Laaaow Plenz wist er allerhande nieuwtjes van te vertellen 'en Irma baaldo lotar photographii Daar stonden zij Lassow weeral do kameraden, de dames van het regiment, de stra ten eu hot plantsoen van de stad. Hier de kazerne, de manege, het casino, de paardenstallen, Kn hier iu het plantsoen was het geweest, dut hij iu dien bewusten nacht, na liet bal bij deu overste Vort Mc- loohnitz, in zijn gelukzaligheid luid gejubeld had eu zijn handschoenen in de struiken had geworpen. Driftig wierp hij deze photographic weer op tafel. Irma vou Plenz scheen er niet op te letten en hijzelf dacht er weldra ook niet meer aan. De barones zat naast hom by het bezien der pltotograpltieën raak ten bun handen elttaar nu en dau aan, hun oogen ontmoetten elkander, lerwyl zij nu en dau een op merking wisselden o, waren deze oogen maar niet zoo givaarlijk schoon geweest! „Hoeveel herinneringen knoopen zich vast aan deze pltotograpltieën, zoide Irma eindelijk, en het zijn herinneringen tutu een sohoonen lyii uit myn leven." Zij zuchtte oven, en stond op om de pho- tographieën weg te borgen. „Do heriniteriug maakt alios veel schooner," xeido Plenz, vau den drempel van zyn studeerkamer, wnur hij sigaren ging halen. irma stond plotseling voor Lassow. „Niet, waar, het was toen een schoone, zeer schoone tijd", „Gedeeltelijk ji' baronnes." „Gedeeltelijk? Zij lachte helder en vroolyk, Men horiunert zich toch alleen de aangename uren, graaf Lassow, niet waar?" Zij kwam nog dichter bij hom en reikte hem du hand. Hy nam die en bracht ze aan zijn lippen, „Ik zeide u roods, barones, dat de wond niet doidelyk is: zij is genezen, laat zij nu den dag. i Zy lieten elkander los lengeest, donkere bles kleurde Lt .dostra- I Item voor, dat hij dien man niet meer goed In de oogen durfde zien, omdat er een geheim bestond tusschen diens vrouw eu hem. Maar aan deu s dal g kant urn en deed hij ge iiz als echtgenoot. komt gy terug?" En ti ook vergete zijn." Zij boog liet hoofd diep en moukto een snelle on verwachte beweging, bijna alsof z\j neer wilde knie len met ecu vasten, kracl.tigeu druk zijner handen bicld hij haar staande. „U hebt m\j vergeven dank dank it toch ook al van heel ouden inbreuk op de rechten van nam, vroeg Irma „Wanneer tt hy niet dadelijk antwoord de, zeide zij „Kom Zaterdag; als wij niet dadelijk een dag afspreken, laat «ij n toch niet zien," „Gaarne, ik kom dan Zaterdagavond, zeide Lassow, overling laat de dienst mij niet vrij Irma knikte. „Nu goed dan, Zaterdagavond." Irma vou Plenz zit Zaterdagavond in haar bou doir en schryfl in haar dagboek. „Niet* kon my moor gelegen komen dan dit hcereniliiior bij Print Herman. Als de goede llans Berthold eons ver moedde. dat ik het van te voren geweten hebMaar hjj vermoedt nooit iets! Hoe zou hij ook kunnen weten, dat ik in het liosch hot teleg.am gevonden heb, dat <io onhandige rijknecht van den Prins ver loren ltad. „Kom Vrijdag vroeg aan. Zaterdagavond heeroniliner," /elf* nlz hy het wist, zou myn heer en gemaal er nog niets bijzonders bij gedacht heb ben, en tooit deu dollen graaf kalm voor vanavond gevraagd hebban. Nu moest hy weg, de baron Von Plenz, Heer van Mosselm, en als do dolle graaf komt, vindt hy alleen do vrouw des huzies, Arme, dolle graafEen geheeleu avond alleen met Irma von Plenz. Kwam hij nu maar; ik kan den tijd haast niet afwachten l O, gij hoerlyke, knappe, verrukke lijke Lex Lnssow! Weel je wel, Jat ik je liefheb, dat ik jo nu eerst liefheb, sedert jojo my al* tnan getoond hebt, sedert je mij zoo trotse h en koud behandelt? Eu jy „üu revient toujours il ses premiers amourt". WordI vrmolgi).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1