Prins Hendrik-front „De Snoekheuvel", D. H. PIJSEL, aanbesteden: Advertentiën. Kost en Inwoning Keukenmeid Gebroeders LEVY, verkoopen: Bouwterrein den aanwezig de handel was dan ook ta- meljjk vlug. Voor vette koeien werd besteed f 170 a f200, voor guste koeien f140 a f 160, voor kalf- koeien f150 a f210 en voor kalfvaarzen f120 k f150. Aan het Verslag Omtrent den omvang en den toe- BtAud van liet Lager onderwijs over 1101, thans aan de Tweede Kamer toegezonden, zij het volgende ont- leoDd De Inspecteur in de tweede inspectie, welke o.a. de Provincie Utrecht omvat, schrijft daarin De Leerplichtwet zal buiten do dadelijke winst aan J betere uitkomsten van het Lager onderwijs ook dit I voordeel kunnen opleveren, dat de toenemende tuchteloosheid der jeugd eeDigszins gebreideld worde maar een niet gering te achten bate van de invoe ring dezer wet zal nog deze wezen, dat niet langer allerlei fouten en gebreken worden toegeschreven aan of verontschuldigd met die éene groote oorzaak hel schoolverzuim. Met voldoening zegt deze Inspecteur gelezen te hebben in het eerste jaarverslag van den nieuwen Schoolopziener in het district 's-Gravenhage doze woorden „De goeden onder do onderwijzers niet te na gesproken, zijn er velen, die een voortdurend toezicht van den Schoolopziener op hun arbeid be- hoeven. Van de ouderen vervallen velen in een sleur en onverschilligheid, wolke met kracht moet worden tegengaan." Volkomen stemt de Inspecteur in met genoemden l Schoolopziener dat, wil men werkelijk met vollen ernst den toestand van het Lager onderwijs verho- teren, het schoolbezoek het belangrijkste deel is van den arbeid van 'sRvjks schooltoezicht. Velen onder de jongere ouderwijzers hebben groote behoefte aan leiaiug, soms te meer naar mate zij zeiven meenen die minder van noode te hebben hun die leiding te geven, is allereerst de taak van de Hoofden der j soholen, doch waar dezen tekortschieten of waar het bjj den jeugdigen onderwijzer aan volgzaamheid ha pert, daar is het de Schoolopziener, die den wagen in het rechte spoor moet brengen. Hij zal daarbij iutusschen met de persoonlijkheid des onderwijzers en met de verhoudingen, waarin deze geplaatst is, hebben rekening te houden. Over hot geheel, zegt de Inspecteur, kan ons Lager ouderwijs de vergelijking met dat van dn andere na tiën, die^op eenzelfdeu trap van beschaving staan, goed doorstaan en hij wijst op de belangstelling, dc tevredenheid, de bewondering soms, waarmede de jury voor het Lager ouderwijs te Parijs het ten toon gestelde werk van eenigc openbare scholen te Am sterdam, van de Rijkskweekschool te Haarlem, van een bijzondere school voor meer uitgebreid Lager onderwijs te Rotterdam en de uitkomsten van het onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes en in handteekenen voor jongens, beide te Amsterdam, fe beschouwde en onderzocht en daarvoor ondersohei- I dingen toekeude. Ten Post- en Telegraafkantore hier is werk zaam gesteld de heer Boswinkel, klerk der r Posterijeu en Telegraphie«Ie heer Van den f' fioseli, telegrafist 2e klasse, wordt met in- gang van 1 Juni overgeplaatst naar Utrecht en hier vervangen door den heer Harterman, klerk der P. T. Om het vriendelijke Meiweder is het uit reiken der stekjes van sFIoralia" van gister tot aanstaanden Woensdag uitgesteld. De ijs-heiligen (Pancratius, Mainertius en Bonifacius) die op 12, 13 en 14 Mei hoogtij vieren, hebben dit jaar dan ook al heel trouw de traditie gehandhaafd. Inderdaad te beklagen zijn zij, die, bet slachtoffer geworden van de schoonmaak woede in April, de kachels op zolder of bij den smid hebben. Bibberend, in mantel of doek gehuld, worden de stijve vingers ge wreven tot ze nog blauwer zien, dan in den winter de verkleumde handen der baanvegers. Doch Jules Capré heeft een warme Juni beloofd. Dat is althans éon troost. De moed schijnt er bij de Schutterij uit te wezen, wellicht door de aangekondigde in werking treding der La idweerwef, maarzeker óok door het incompleet aan ollicieren. Toen althans gistermiddag de schutters zich verzamelden aan het magazijn aundeMuur- huizen, hoorden ze daar, dat de oefening niet zou doorgaan. Nu, leed deed hun dit niet; maar toch zijn er nog iie.il wat patroons, die het «verzuim" niet uitbetalen, zoodnt het aanbeveling zou verdienen, de schutterplichtigen wat eerder te doen weten, dat er geen oefening is. Zij behoeven dan niet to verzuimen. Luitenant B. E. Stover, van het 5e regi ment infanterie, zal den zomer-cttrsus volgen van de Normaal-schietschool te 's-Graven- 'Mg''- Sherlock Holmes, de beroemde detective uit Baker street, en zijn onafscheidelijke vriend dr. Watson, zullen aanstaanden Woensdagavond in »Amicitia" hier zich in levenden lijve vertonnen aan het publiek, dat hen ti t dusver nog slechts uit hun im mer zeer spannende geschriften kent. Men zie de advertentie in dit nummer. Als Voorzitter der af'deeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. (Vereeniging tol bevordering der Pluimveehouderij in Nederland) is opgetreden de heer A. M. Tromp van Holst, die in de jongste verga dering tot Bestuurslid werd gekozen in de vacature-Kroesen. Het Huishoudelijk Reglement en het Re glement voor de fok- en de dék-stations is thans verzonden aan do leden, wier aantal Meeds toeneemt. - Herrinnerd zij aan de Algemeene verga dering der •Amersfoortsche Tramweg-Maat- Bchappö" welke hedenavond te 8 uur in wip Vergulde Zwaan" en aan die van de *Verèeiiiging Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" welke morgenavond te uur iu »De Arend" gehouden wordt. Wie de werkstukken in de Ambachtsschool nog niet bezichtigd heeft, bedenke dat de gelegenheid daartoe morgenmiddag te 5 uur onherroepelijk wordt gesloten. De 10-jarige schildersknecht P. Br., die gistermiddag in de schilderswerkplaats van den heer G. van Lummel kalk aanmaakte om er zonneblinden mee af te bijten, had het ongeluk de bij bet blusscben opstijgende dampen in beide oogen te krijgen. Door spoedige hulp bleven de oogen be houden. Den voermansknecht K. B., die heden ochtend zand moest rijden, overkwam het ongeluk dat zijn paard op den Soesterweg op ho! sloeg en naar de stal rende. Bij de voormalige L'trechtsche poort viel B. van de kar, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn rechterbeen brak. Dr. Groneman verleende de eerste hulp en liet den patiënt per brancard naar huis brengen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den boerenknecht J. van den R., uit Hoogland, die ia den avond van 27 Februari deri tapper J. K. hier de pink der linkerhand afbeet, tot 2 maanden gevangenisstraf. In overleg met den Burgemeester van Barneveld is een plan gemaakt om de zand wegen van daar naar Essen, naar de halte Stróe en naar De Raven, ter lengte van ruim 22 K.M., met bazalt te verharden. De kosten hiervan zijn begroot op f135 000. Thans heeft de Raad besloten, zich om sub sidie tot Provincie en Rijk te wenden, ten einde het werk zoo spoedig mogelijk te kunnen doen uitvoeren. Naar aanleiding van het berichtje in ons vorig nummer omtrent het groot aantal kievitseieren, in den Eempolder geraapt, vroeg men ons of door dit winstgevend be- drijf de kievitten niet worden uitgeroeid. De «Leeuwarder Crt." geeft een o. i. af doend antwoord en zegt: Het aantal kievitten vermindert niet; het aantal eieren toch vermeerdert van jaar tot jaar. Dit seizoen leverde zelfs circa een derde meer eieren dan 1901. Een der voornaamste handelaren in den Zuidwesthoek van Fries land verzond in dit jaar o. a. veertigduizend eieren meer dan iu het vorige. Dat een noemenswaard aantal zou worden opgeraapt in verboden tijd, is niet aan te nemen. De handel toch vraagt groote quari- tums, omdat verzending van kleine partijtjes niet loonend is. En groote hoeveelheden zijn na gesloten tijd niet meer bijeen te krijgen. Het niet onaanzienlijk voordeeltje, «lat telken jare in Friesland terugkeert, zal dan ook voorloopig wel bestendigd blijven. En het werd dit jaar nog beduidend vergroot, eerstens omdat de opbrengst in totaal circa een derde meer bedroeg, en tweedens omdat de gemiddelde prijs 2 cent honger was dan verleden jaar, vooral omdat er veel navraag was voor Engeland, waar het rapen dit jaar verboden was. f Voor de derde maal in korten tijd zijn te Scherpeozeel de banken vernield, door Vreem delingenverkeer daar geplaatst. Politie-onderzoek leidde nog niet tot eenig resultaat. Het korps genie-troepen zal ook dezen zomer de Legerplaats bij Zeist betrekken. Het voorkamp komt roeds 26 Mei. Slechts menschen van groote geeslesdeug- den zijn geneigd te denken, dat andere menschen hen meer of minder gelijk zijn. Van hen is geen minachting te duchten. De Minister van Binneulundsche zaken heeft, bij schrijven aan de Commissarissen der Koningin, de aandacht der Burgemeesters gevestigd op liet bepaalde bij art. 99 van het Kon. besluit van 2 December 1901, be tredende het onderzoek van de verlofgan gers der militie te land. Tengevolge van deze bepaling moeten behoudens inachtneming van bet laatste lid van art. 99 van voormeld Kon. besluit aan het onderzoek deelnemen allen, die tot de militie te land behooren en vóór 1 Ja nuari van het jaar, waarin het onderzoek moet plaats hebben, in het genot van groot i verlof zijn gesteld, met inbegrip van hen, die in dat jaar zoodanig verlof' verkregen I na krachtens art. 124 of art. 131 van boven vermelde wet onder de wapenen te zijn ge- werst; allen voorzoover zij niet vallen in 1 de uitzonderingen in het vierde lid van art. 99 van het Kon. besluit aangeduid, of niet krachtens de derde zinsnede van art. j 123 der wet zijn vrijgesteld van de ver- j plichting om het onderzoek bij te wonen. De Minister van Oorlog wenschl, d&t den j militie-commissarissen worde opgedragen, bij het jaarlijksch onderzoek de verlofgangers j nadrukkelijk te wijzen op het verbod om I tegen het einde van hun dienstijd zich van hun militaire kleeding- en uitrustingstukken te ontdoen, en, voorzoover zij volgens de wet later tot dienst bij de landweer zullen gehouden zijn, op hun verplichting om ook gedurende nun diensttijd bij de landweer jaarlijks met die voorwerpen inspectie te maken. aethte STAATSIOTEMJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 12—14 Mei 1902. ('2100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. ti. O LEINWEBER tc Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 6353. Prijzen van f70 3081 6622 6842 6845 9315 9326 11157 11158 11165 1116611875129751o983 15227 en 20809. Te zamen 16 prgzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3051 3057 3061 3067 3076 4289 6352 6636 6650 6831 6832 6841 6858 6859 9316 9322 9325 93451118411187 11866 11874 11884 12961 12971 12977 1298012998 •13977 13978 15031 15035 15223 15245 20762 20778 20789 20796 20806 en 20811. .?6'dste S TA A TSLOTEH iJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 13, 14 en 13 Mei 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 15246. Prijzen van f70. 9530, 9562, 11875, 16125 en 17572. Tezamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgeloot 7516, 7520, 9325, 9345, 9570, 9823, 11500, 11866, 11884, 12998, 15245, 16113, 20778 en 20789. PRIVAAT-DOCENT, VAN CAMPENLAAN 7 AMERSFOORT. Herhalingslessen en toezicht op de studie van H. B. scholieren. Onderwijs in Moderne Talen en Wis kunde. Het BESTUUR van het Water- schap EEMLAND zal Maandag 26 Mei ten Gemeentehuize van Baarn het herstrateè van pl. m. 2900 M2. op denwegEem- brug naar het Zuidereind. Aanwijzing, te beginnen aan de Eembrug Zaterdag 24 Mei, voormiddags 10 uur. Bestek ligt ten Gemeentehuize van Baarn ter lezing. HET Sedert 1 Mei verschijnt de Auiers- foortsche Courant DRIE maal per week en wel voortaan DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, tegen den ZELFDEN prijs van éen gulden per drie maanden. Burgerlijke staml van Amersfoort. van 8 tot en met 14 Mei 1902. GEBOREN: Wilhelmina Elisabeth, d. van A. H. Peters en B. G. Sleeking. Tjeerdje, d. van B. Hofman eD E. Stedehouder. Aaltje, d. van G. Rutgers en G. van As. Maria Magdalena Geertruida, d. van J. H. van Esveld en P. van Os. Willem Cor nells Anton, z. van P. W. van Schendel en Th. Kreeft. Pieter, z. van G. van der Welle en G. Martens. Marten, z. van B. Florijn en H. van der Horst. ONDERTROUWD: J. W. Oerlemans en A. G. Kroon. - B. Bekker en W. Peek. GETROUWD: C. van der Veer en J. J. van der Veer. E. Bouwman en J. Gruiters. C. Jacobs en E. H. G. Jans. M. van den Heuvel en E. van Grol. W. van Bogerijen en A. de Jong. H. Zwan en A. Veenendaal. J. van HolFen G. Wallenburg. G. Knipmeijer en J. van Ouwerkerk. W. van Dijkhuizen en A. Wynauds. P. Renes en F. Wouterse. G. van Deuveren en G. J. Schutten. OVERLEDENPetrus Bartholomeus Pad berg, 78 j., eebtg. van E. van den Brom. Jacob Mozes de Vries, 73 j., ongehuwd. Marten Florijn, 19 j., ongehuwd. Mar- garetha Hendrika Lansaat, 3 j. Johannes Adrianus van Niekerk, 11 m. Hendrik Hengeveld, 10 j. -- Gerrit van den Hooff, 22 j., ongehuwd. Helena Maria Bos, 63j., weduwe van J. van Keken. Johanna Droog, 27 j., echtg. van N. Brasser. Voor de bewijzen van deelne ming by het verlies hunner Moeder en Behuwdmoeder betuigen de onder- geteekende hun hartelyken dank. J. H. MOLL. L. MOLL- Coninek Westenberg. Amersfoort, 14 Mei 1902. Jij ii Voor een heer z. b. h. h. b. wordt gevraagd (éen kamer) liefst bij weduwe of jongge huwden. Brieven met prijsopgaaf onder letter B. Bureau (oude) Amcrsf. CL, Kortegracht 9. Door teleurstelling wordt voor aanstonds tegen hoog loon gevraagd eene bekwame genegen eenig huiswerk te verrichten. Brieven onder letter K bureau (oude) Amersfoortsche Crt., Kortegracht 9. is ALLEEN verkrijgbaar BIJ Langestraat 40, Amersfoort. De Notaris JOHs. KNOPPERS, te Amersfoort, zal op VRIJDAG 30 MEI 1902, 's avonds 5V2 nor, in liet koffiehuis »DE AREND" aldaar, publiek in de gemeente AMERSFOORT, A. 13 perceel en aan den Woudenbergerstraatweg en de Kleine Gasthuislaan op het terrein „Dool-om-berg" groot 1.44.65 H.A. Op het terrein bevindt zich een kunst matig aangelegde DOOLHOF met verhoogingen van waar men zeer schoone vergezichten kan genieten. Het is bijzonder geschikt voor een uitspanning. B. De Hofstede niet bijbehoorendo gebouwen en landerijen, twee woningen met grond, een boerderijtje mot bouwland, 17 perccelen bouwterrein en het daarbij gelegen verhoogde terrein genaamd „HET STORT" met daarop aan gelegde sparrohossclien en andere beplan tingen, te zamen groot ruim 12 Hectaren. Alles aaneengelegen aan de Gasthuislaan tusscben de Dorresteinsche steeg en den Spoorweg AmersfoortResteren. Het verhoogde terrein is bijeonder geschikt voor uit- spanning, geneeskundige in richting of dergelijke. Kaarten van de perceelen, met aanduiding van grootte en ligging en van de combina tiën waarin de perceelen zullen worden ge veild, zijn verkrijgbaar ten kantore van ge noemden Notaris KNOPPERS. Aanwijzer C. van WEGEN, op „De Snoek heuvel." Betaaldag der kooppenningen 30 AUGUS TUS 1903.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2