lijk gunstig is en dat zij de overtuiging heelt, dal de onderneming eon zekere toekomst heeft, vooral als de tijdelijke toestand zal hebben plaats gemaakt voor de definitieve, hetgeen omstreeks Augustus za! kunnen ge- i achteden. Dan toch is het station gereed. Overeenkomstig het advies der commissie werd de Rekening goedgekeurd, onder dank betuiging voor het uitstekend beheer. I' De Voorzitter, de heer Pels Rijcken, bracht j alsnu verslag uit over het boekjaar 1901. Hieruit bleek o. a., dat in het Bestuur der Vennootschap geen veranderingen voor kwamen en dat het maatschappelijk kapitaal stationnair bleef en f40000 bedraagt. De levering der spoorstaven, wissels, enz. werd opgedragen aan «De Phoer.ix" te Ruhort en vorderde een uitgaaf van 114742.07. Met inbegrip van transport, opzicht, leggen en bestraten, kostte de geheele aanleg der tram baan f 17 430.45®. Daar tot dusver geëxploi- ji teerd diende te worden over een voorloopigen toegangsweg, waren Commissarissen er op bedacht, meer rails aan te koopen dan aan stonds noodig was, ten einde deze jn voor raad te hebben zoodra de definitieve weg zou kunnen worden aangelegd. Komt deze in gebruik, dan kan het vrijvallend materieel worden benut voor een doublure. Voor slechts f5000 werd de Mij. eigenares van een terrein van nagenoeg «40 Arede daarop zich bevindende stal met koetshuis kon zeer gemakkelijk worden ingericht voor remise voor de 3 tramrijtuigen, stalling voor 8 paarden en woning voor den stalbaas, welke een uitgaaf vorderde van f2603.66. Het tramrijtuig voor 10 personen kostte f1910, de twee voor 12 personen onderschei denlijk f1810 en f1655 (het laatste is zonder kussens). Zij werden geleverd door den heer Herrn. de Groot, te Utrecht, en voldoen in ieder opzicht. De levering der paarden werd opgedragen aan 1 A Menier frères, te Gribomont-Saint Médard, bij Sedan, leveranciers o. a. van de Utrechtsehe Tramweg-Mij. de Amsterdamscbe Omoibus-Mij. (thans ook van de Gemeente Amsterdam), enz. Intusschen werden met de paarden vele. moeilijkheden en teleurstel lingen ondervonden. Kort na aankomst brak een besmettelijke keelziekte uit en toen deze voorbij was, bleek dat enkele een veulen moesten werpen. Ofschoon de firma Memier zeer bereidwil lig was en telkens andere paarden verschafte, hoewel feitelijk een maand na levering de paarden geheel voor risico der Mij. waren, brachten deze onvoorziene tegenspoeden niet- onaanzienlijke uitgaven mede. Gedurende de j ziekte moest in den dienst worden voorzien j door gehuurde trekkracht, hetgeen een uit gaaf vorderde van f 179.05, terwijl de reke ning van den veearts f 158.60 bedroeg. De thans in gebruik zijnde paarden kosten ge- middeld i' 487 per stuk. I De voeding bestond uit haver en hooige- t middeld wordt per dag 5 K. G. hooi en 6.7 K.G. I haver gevoerd. Uitgegeven werd aan voeder f 1037.83, of 0.88 per paard en per dag. Aan hoefbeslag werd uitgegeven f96.25 of f0.08® per paard en per dag. Voeding en beslag vorderden dus per paard en per dag f0.96®. Van 1 Augustus tot 31 December 1901 zijn vervoerd 36 935 betalende passagiers, dus per dag gemiddeld ruim 241 en per rit gemiddeld 3 a 4 personen. Verkocht werden 14 373 enkele- en 6875 retour-bil- jetten, benevens 1279 tienrilten-boekjes, een en ander met een totaal-opbrengst van f 3245.17®. Aau verkochte mest werd ontvangen f51.98, voor reclames in de rijtuigen f 186.50. Uit de winst- en verliesrekening bleek, dat ontvangen werd f 4014.62 en uitgegeven f3720.115, zoodat er een saldo-tegoed over- L bleef van t 394.50®, waarvan, met machtiging dei verg nlering, op de aanleg-rekening f74.28® hu op de oprichtingskosten f320.22 werd overgeschreven. I Medegedeeld werd vervolgens, dat zoowel het personeel tegen ziekte, als paarden en materieel tegen brand, enz. verzekerd is. De heeren mr. J. van der Leeuw, J. Bolk en P. van der Mark werden hierna herbe- noemd lot leden der commissie voor h 1 nazien der rekening over 1902. Alsnu kwam in behandeling het voorstel tot het maken eener doublure. Er waren twee plannen, éen voor de korte, langs de villa van mevrouw Agenia en den ouden Vlasakkerweg, en éen voor een lange, langs de R. K. begraafplaats met kruising «Ier Kes- tersche lijn en over den nieuwen vlasakker- weg. Voor de eerste is het materieel voor banden voor de tweede zal voor een bedrag van 3 a 4 mille moeten bijgekocht. Commissarissen hadden zich met opzet onthouden van een advies ten deze, doch de Administrateur had persoonlijk adviezen c ingewonnen bij de tram-directeuren te Utrecht en te Apeldoorn, die beiden adviseerden vóór do korte doublure, welke adviezen de heer F. Af. van Veen trachtte te ontzenuwen. Toch werd, na lange discussie, mei 79 tegen 10 stemmen en 6 onthoudingen besloten tot de korte doublure. Hierna werd aan Commissarissen mach tiging voileend, zich eventueel te voorzien van kasgeld, tot een maximum-bedrag van I f2500, hetzij bij een bankier, hetzij 'door subsidie van de Gemeente. De Utrechtsehe correspondent van het «Handelsblad" schrijft: Met betrekking tot het in exploitatie bren gen van de kortere verbindingsbaan via bet station Biltstraat der H. IJ. S. en het station Amersfoort vermeen ik dat, hoewel de be steding reeds heeft plaats gehad, de werk zaamheden nog geen voortgang kunnen heb ben, omdat in deze ontheffing moet worden verleend van de Vestingwet. Deze ontheffing laat reeds geruimen tijd op zich wachten en kan met het werk der halve niet aangevangen worden. Zooals bekend is, wordt deze verbindings baan voornamelijk gemaakt om bij het zeer drukke verkeer aan het Centraalstation te Utrecht dat station iets te ontlasten. Sherlock Holmes en zijn boezemvriend dr. Watson ontvangen morgenavond iu «Amici- tia" niet te half acht gelijk vroeger werd aangekondigd doch eerst ie acht uur. Zij verzochten ons zulks nog in tijds mee te deelen. «Zegt het voort", voegen we er bij. Luitenant-adjudant M. O. J. deJongh, van het 5e regiment infanterie, beeft verzocht, gedurende den tijd van 5 jaren te worden gedetacheerd bij de landmacht in Oost-lndië. Met luitenant C. A. van Enschut zullen aan de twee hier te geven gymnasliek-cur- sussen voor aanstaande sergeanten-dienst doend officier optreden de sergeanten M. F. B. Christen, IJ. van der Schaaf en H^J. Veltmaat, van het 5e regiment infanterie Luitenant H. Wijnaendts, van hetSeregi- giment infanterie, wordt 1 November eervol ontheven van zijn detacheering bij de Hoo- gere Krijgsschool. Van 1 Juli tot 15 September worden bij het 5e regiment infanterie gedetacheerd de sergeanten .1. P. J. G. van Blarkorn en L. S. Snoek, leerlingen van den Hoofd-cursus. Van bet 5e regiment, infanterie hebben zich 22 onderofficieren opgegeven om ad mis sie-examen te doen voor den Hoofd-cursus. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant de sergeant-titulair F. Andriessen tot reserve-sergeant de reserve korporaals J. Schillemans en W. Katten- winkel. Reserve-korporaal A. M. Engelman wordt op zijn verzoek overgeplaatst van bet 5e naar het 7e regiment infanterie, terwijl aan ser geant-titulair M. H. J. Tummers op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn dienstverband is verleend. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, gehouden Dinsdag 20 Mei 1902 des namiddags van 2.15 tot 4.20. Voorzitter de Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchma» Wuijtiers. Tegenwoordig 14 leden en de Secretaris; afwezig de heeren mr. Prikken en mr. Van Voorst Vader. Eén vacature. De notulen der zitting van 15 April wor den gelezen en z. h. st. goedgekeurd. De Voorzitter wijdt een woord aan het herstel van H. M. de Koningin en wordt door den Raad gemachtigd telegrammen van gelukwensch te zenden aan HH. MM. en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De vergadering gaat van 1.55 tot 2.45 over in comité-generaal. De Ingekomen stukken worden Donderdag meegedeeld. Aan de orde komen achtereenvolgens 1. Verzoek van E. J. Ruitenberg om tot makelaar in onroerende goederen te worden benoemd, met adviezen. 2. Vaststelling staten van oninbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1899, 1900 en 1901, tot een bedrag van f4.50, f 18.37 en f78.09. 3. Outwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de Inkomstenbelasting, dienst 1901, tot een bedrag van f2041.75. 4. Ontwerp-besluiten tot af-en overschrij ving van posten op de Gemeentebegrooting, dienst 1901, tot oen bedrag van f'1011.80 wegens verschillende uitgaven. 5. Missive van Gedeputeerde Staten in zake het Reglement van liet Burgerweeshuis, met rapport en advies. Gelijk bekend, werd bet Reglement voor het Burgerweeshuis herzien in de Raads vergadering van 1 April j. 1. Omtrent de daarin aangebrachte wijzigingen merkten Gedeputeerde Staten van Utrecht op »Het betrokken gedeelte van genoemd ar tikel zoude thans luiden»Iu het gesticht worden opgenomen alle oudorlooze kinderen beneden den ouderdom van 14 jaren, die ingovolge verklaring van het Gemeentebe stuur te (van) Amersfoort tijdens het over lijden van den of de laatste der ouders te Amersfoort werkelijk woonplaats hadden." «In de eerste plaats maken wij op, dat het doelmatig ware geweest, nu het Regle ment tóch werd herzien, het woord «alle" te doen vervallen, vooral nu de woorden «domicilie van onderstand" die, als het ware eene aanduiding waren van welke rubriek kinderen bedoeld worden, door anderen vervangen zijn. «liet, kan toch de bedoeling niet zijn, alle weezen op te nemen, doch slechts die, welke voor verpleging in een gesticht van welda digheid iu aanmerking komen. «Waar het voorts de bedoeling schijnt tc zijn, in de toekomst ook halve weezen voor opname in aanmerking te doen komen, had het wuord «oudorlooze" evenzeer kunnen zijn weggelaten. «Eindelijk wijzen wij er op, dat tusschen de woorden «van den" «of de laatste der ouders" een woord, naar wij vermoeden «vader", rnoet zijn uitgevallen. «Waarschijnlijk toch is de bedoeling ge weest, slechts halve weezen eventueel op te nemen, waarvan de moeder nog in leven is." De gemengde commissie uit den Gemeen teraad en uit het College van Regenten ant woordde op die bedenkingen «De Commissie persisteert bij de redactie der herzieningzij is van oordeel, dat het woord «alle" met recht behouden is geble ven en dat geen enkel woord is uitgevallen. «Onder het woord »ouderlooze" kindereu zijn steeds verstaan en moeten ook verstaan worden kinderen, wier vader en moeder beiden overleden zijn. Nooit zijn halve weezen in dit Gesticht opgenomen, hetgeen trouwens wegens beperkte ruimte der ge bouwen onuitvoerbaar zou zijn. «Het woord «alle" duidt aan, dat do op name in bet Gesticht noch van godsdienstige gezindheid noch van meerdere of mindere gegoedheid afhankelijk is. Wel zal hel zelden voorkomen, dat vermogende kinderen ter verpleging worden aangeboden in een Ge sticht, waar totaal onvermugenden zeer verre in de meerderheid zijn, doch al mochten de weezen eenigen graad van gegoedheid hebben, dan waarborgt art. 48 der Wet tot regeling van het armbestuur bet Gesticht voor schade, daar dit artikel aan het gesticht de bevoegd heid verleent om de inkomsten der bezit tingen van de weezen tijdens de verpleging ten beloope der gemaakte verplegingskosten te genieten. «De bedoeling der herziening van het Reglement was niet om ingrijpende ver anderingen daar te stellen, maar om iu het vervolg zoodanige weezen te weren, die geene andere betrekking op de Gemeente Amersfoort hebben, dan dat toevallig hun voogd daar woont. «Het geval heeft zich onlangs voorgedaan, dat kinderen, wier ouders nooit te Amers foort hadden gewoond, maar wier, na den dood der ouders, optredende voogd te Amers foort domicilie had, in het Gesticht moesten worden opgenomen." Burgemeester en Wethouders vereenigden zich in hun prae-advies geheel met de con clusie der Commissie. Z. d. of h. st. verklaarde de Raad zich hiermede accoord, zoodat ingevolge prce-ad- vies hiervan melding zal worden gedaan aan Gedeputeerden, onder overlegging van een afschrift van het rapport. 6. Ontwerp-besluit tot goedkeuring dei- af- en overschrijving van posten op de Be grooting der d.d. Schutterij, dienst 1901 tot een bedrag van f 32.91. 7. Request van W. P. Koopman betref fende het bouwen van een bouten schuur, met advies. Overeenkomstig het prae-advies wordt het verzoek gewezen van de hand. 8. Voorstel omtrent verbetering van de haven. De conclusie van de in de vergadering van 8 November 1.1. benoemde Haven-com missie is «In de laatste tien jaren is bet aantal schepen en hun tonnen maat ongeveer 30% toegenomen, terwijl het zich laat aanzien, dat door den toenemenden handel deze aan voer zeker nog voor uitbreiding vatbaar is. «Waar nu de haven reeds telken jare ge regeld terugkomende, betrekkelijk groote uitgaven eischt aan schoeiïngen en muren, meent de Commissie dat grondige verbetering dier verouderde werken moet geschieden, terwijl tevens, ten gerieve van de toene mende scheepvaartbeweging, verlenging der aanlogkaden en uitdiepen der Eemkom on afwijsbaar schijnt." Jn verband met een en ander legt zij over een Begrooting van den Gemeente architect, waarmee zij zich vohnaakt kan vereenigen. De bedoeling is 1. het maken van een 120 M. langen nieuwen kademuur in hei verlengde van de bestaando houten schoeiïng aan de Kleine Koppel, begroot op f20800; 2. het vervangen van evengenoemden houten loswal door een stecnen kademuur, lang 80 M., begroot op f13 920; 3. het vernieuwen van den stecnen kade muur aan de Groote Koppel over een lengte van 150 M., begroot op f26 000; 3. liet uitbaggeren van de havenkom over hare geheele breedte en eene lengte van 250 Meter tot op 2 Meter A.P. De totaal-kosten van deze werken, daar onder begrepen de kosten van bestrating met aanwezig materiaal (namelijk veldkeien) en liet maken van een klinkerpad langs de Kleine Koppel lang 130 Meter en breed I.20 M., worden geraamd op f66000, zoo- noodig uit leening te vinden. Het komt der Commissie gewensebt voor, de voorgestelde werkzaamheden over drie jaar te verdeelen en aan de haven in dien tijd niet anders dan de noodzakelijkste ver beteringen te doen uitvoeren. B. en W. vereenigden zicb in hoofdzaak met het advies; slechts kwam het hun beter voor, de vraag betreffende een verdieping der haven vaal,80 M. tot 2 M. aan te houden, totdat schepen die een vaarwater van meer dan 1.80 Meter noodig htebben, de JEe.n zullen kunnen binnenvallen. Zoolang «Ie mond van de Eem daarvoor niet diep ge noeg is, komt een boogere uitgiite van f 4400 voor het brengen van de haven opeengrootere diepte dan 1.80 M. niet gewettigd voor. Deze zaak kan later trouwens ook geheel afgescheiden van het plan tot verbetering der kaden worden behandeld, temeer daar het voornemen is, de kaden zoo in te richten, dat een verdieping der haven lot 2 Meter altijd zal kunnen worden aangebracht. B. en W. eindigen met voor te stellen, een en ander te doen uitvoeren in 3 jaren, II.1. in 1902 de sub. 1 en 4 bedoelde, in 1003 en 1904 de sub. 2 en 3 bedoelde werken. Een en ander als buitengewone werken aan te merken en zoo noodig te vinden uit geldleening. Thans bestaat groote behoefte aau uit breiding der losplaatsen. Indien eerst met de sub. 2 en 3 bedoelde werken werd begonnen, zoude zulks grooten hinder voor den handel veroorzaken, wes halve met voordacht het sub. 1 vermelde het eerst is genoemd. Het Eem-college heeft geen bezwaar togen de uitvoering, mits de wateraivoer niet worde gestoord. Na breedvoerige discussie werd het plan der Commissie (dus óok verdieping tot 2. M.) aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. 9. Voorstel tot het aangaan van een con tract met de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij betredende verbindingssporen met de Ge meente-gasfabriek, nuttig zoo voor de afle vering van nevenproducten als voor den aanvoer van materialen en magazijngóedèren. De kosten zullen bedragen f350 per jaar, benevens f330 voor eens en f200 voor grond- ophoogiug en rioolbuizen. Na eenige discussie werd bet voorstel z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel tot het geven van namen aan eenige wegen. B. en W. stelden voor, aan de drie nieuwe wegen der Maatschappij «Amersfoort", welke thans worden aangelegd, de volgende namen te geven le. de 20 Meter breede laan, loopende van het nieuwe Stationsplein tot bet huis, thans bewoond door jhr. Martens: «Koniiigiiine- laan" (naar H. M. Wilhelmina Helena Ban- line Maria, Koningin der Nederlanden). 2e. de laan, verbindende de sub. 1 ge noemde melde Regentesse-laan «Prins-Hen drik laan" (naar Z. K. II. Hendrik Wladirnir Albrecbt Ernst van Mecklenburg, Prins Ge maal). 3e. de laan, verbindende de sub. 2 genoemde roet de Jacob van Campen-laan«Prinses Maria-laan" (naar H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabetb Maria, dochter van wijlen Prins Frederik, gehuwd met den Prins von Wied). Voorts den weg, welke krachtens Raads besluit van 25 Februari 1902 is overgenomen van de Naamlooze Vennootschap «Uns be lang", uitkomende op en gelegen ten N. van den Ouden Soesterweg (ook genaamd Puntenburger-laan) nabij de Pieter Pijpers straat «Tuin-straat" (zoo genoemd omdat daar vroeger tuinen waren). De Raad vereenigde zich z. d. of h. st. met het voorstel. 11. Voorstel tot verbinding van de betrek king van Gemeente-heelmeester met die van Gemeente-vroedmeester en benoemiug van een tweeden Gemeente heel- en vroedmeester. Er was geen voordracht. Sollicitanten waren de heeren dr. F. A. F. Groneman en arts H. H. E. Morren Jr. De Raad vereenigde zicb z. d. of b. st. mot het voorstel van B. en W, om den Gemeente- heelmeester dr. H. W. Schreuder tevens le benoemen tot Gemeente-vroedmeester en zulks voor de eerste maal tot 1 April 1905. Tot tweede Gemeente heel- en vroedniees- tar werd daarna benoemd arts H. 11. E. Morren Jr. met 9 stemmen, tegen 5 op dr. F. A. F, Groneman. 12. .Voorstel lot overneming van een lot weg te bestemmen terrein, uitmakende het verlengde van do Wilhelmina-straat, met gun stig prae-advies. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Voorstel tot overneming van drie we gen op den Amersfoortschen I '.erg onder ge wijzigde voorwaarden, met advies tot over neming. Als boven. 14. Voorstel tot bet aanbrengen van wa terleiding in den Lousdorweg. De waterleiding zal worden gelegd lot den molen en over oen lengte van 000 M. De kosten zullen bedragen f2320, waarvan do Gemeente 10 pet. garandeert. Hierna werd de zitting gesloten.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2