Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd nieuws. genoot H. M. eenige oogenblikken van het sc^oone lenteweder. Zondag vertoefde H. M. anderhalf uur in het Park. Dr. Roessingh begaf zich Zaterdagavond weder naar «Het Loo". Het bulletin vau Zondagochtend 9 uur luidt «Het herstel van H. M. de Koningin maakt zichtbare vorderingen, zoodat H. M. reeds een groot gedeelte van den dag buiten het bed doorbrengt en gisteren voor het eerst in de buitenlucht is gebracht kunnen worden. «Ter bespoeding van algeheel herstel zal H. M. gedurende eenigen tijd verblijf houden op het kasteel Schauinburg, gelegen in het Lahndal." Het vertrek der Koninklijke familie naar het buitenland is vastgesteld op 10 Juni des ochtends half tien. Binnen eenige dagen wordt door de firma Blankenberg Co. te Leiden in den handel gebracht een artistiek in kleuren uitgevoerde briefkaart, ontworpen door den kunstschilder Willy Sluiter, voorzien van dichtregelen van een onzer bekende dichters. Dit zou op zichzelf een gewone zaak zijn, maar het doel, dat er mede wordt beoogd, is van bijzonderen aard. Lang verkeerde het Nederlandsche volk in spanning over de ziekte van zijn ge fielde Koningin, en thans, nu H. M. her stellende is, zou ieder zeker gaarne van zijn oprechte blijdschap hierover een klein bewijs geven. Welnu, de briefkaart wordt door ieder van zijn handteekening voorzien en portvrij aan H. M. toegezonden. Jong en oud kan dus voor een luttel bedrag van 5 cent van zijn persoonlijke ingenomenheid doen blijken en H. M. ontvangt een spontane hulde van het geheele Nederlandsche Volk. Niet ieder is in de gelegenheid, zyu hand teekening in daarvoor bestemde registers ten Paleize. Bloeimaand van 1902 zal nog lang in ve ler herinnering blijven, niet alleen om de Pinkster die aan Kerstmis deed denken en om de ongewone koude en de ontzettende vulcanische uitbarstingen. Deze Mei is ook buitengewoon rijk ge weest aan regenslechts 8 van de 31 dagen was liet droog. Van 1 tot 9 goot liet iedei-en dagtoen kwam er rust tot den 13, maar van dien dag tot deD 24 plaste de regen weer dag en nacht en tot slot op 30 en 31. Waren er nu 23 regendagen met 75.6 m. M. neerslag, in 1901 waren er 8 regendagen met 32.5 m. M. neerslag. In Mei 1891) waren er 3 regendagen met 6 m. M, in 1897 3 met. 34.4' in 189828 met 29.2, in 1899 12 rnet 67.9 en in 1900 10 met 44 m. M. De paardentram vervoerde in Mei 5536 passagiers en ontving over die maand, alle baten meegerekend, f506.33. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteereude hulpkantoren is in Meiingelegd ter Rijks Postspaarbank f26075.32 en daaruit opgevraagd 127 823.88. Het laatst uitgegeven boekje draagt bet nummer 9184. Voor het eerste toelatings-exainen tol de Hoogere Burgesshool hier, dat 5 Juli des ochtends 9 uur aanvangt, hebben zich aan gemeld 92 candidateo, van welke 22 meisjes, te weten uit Amersfoort 39 en uit andere Gemeenten 53. Voor de eerste klasse meldden zich 70, voor de hoogere klassen 22 aan. Naar raming zal de schoolbevolking in den nieuwen cursus uit omstreeks 325 leerlingen bestaan, van welke een zeventigtal meisjes. Van bevoegde zijde is ons heden met ze kerheid bekend geworden, dat geen leer lingen der Hoogere Burgerschool hebben deelgenomen aan adresbewegingen inzake leeraarsbenoemingen. Men wil weten, dat op het zeer lomme- tjjke eu aan natuurschoon zeer rijke terrein aan Woudenbergsche straatweg en Kleine Gasthuislaan 7,.bekend als schielheuvel, dat Vrijdag door den beer D. Schimmel werd gekocht, gelegenheid zal worden gegeven om te wandelen. Ja zelfs zou 't niet onmogelijk zijn, dat er een «jardin de plaisance" van werd gemaakt. Trein 722 van de N. C. S., die te 4.54 van Baarn naar Utrecht vertrekt, stopt sedert 1 Jpni facultatief te Dolderscheweg en teGroe- nekanschedijk tot het opnemen en uitlaten van reizigers. Aan het Jaarverslag over 1901 der «Maat schappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" zij net volgende ontleend In het afgeloopen jaar werden 35 ouder- loozen in verzorging opgenomen (25 Ned. Herv., 9 Roomsch-Kath. en 1 Doopsgez,) en van het nog grooter aantal, dat moest wor den afgewezeo, werd aan 24 de gevraagde hulp geweigerd, omdat hunne opvoeding de financieele draagkracht der vereeniging te hoven zou gaan. Mogp dit bedroevende feit menig weezen- vriend doen besluiten, zich als lid aan te sluiten Van de 17 pupillen, die uit de verzorging werden ontslagen, als in staat in eigen on derhoud te voorzien, worden de beste ver wachtingen gekoesterd. Het totaal aantal weezen bedroeg op 1 Januari j.l. 200. Het verslag van den Penningmeester ver meldt eon tekort op de exploitatie-rekening van f5400. Wel is waar wordt dit aanzien lijke bedrag gedekt door legaten en giften, maar toch mag het een bedroevend ver schijnsel heeten, dat bij deze maatschappij zulk een onevenredige verhouding bestaat tusschen baar vaste inkomsten en onvermij delijke uilgaven. Meer dan f 11 000 derver- pleeggelden werd uit de kas dei maatschappij bestreden. De aftredende Bestuursleden werden her kozen, terwijl als zoodanig gekozen werden de heeren inr, C. D. Salomonson, te Amster dam, en C. J. Vaillant, te Rotterdam.. Een occasional schrijft ous: Zaterdagavond hield de Bestuurders Bond ee feestvergadering ter eere van de opening der arbeiders-coöperatieve-bukkerij. Ken volle zaal, een dankbaar gehoor. De Voorzitter van den A. B. B., de heer Resink, opende de bijeenkomst en beval o.a. de eandidatuur- Van Wijland voor den Gemeenteraad met warmte aan. Roosje Vos hield een gloedvolle rede over arbeiders-coöperatie, in welke zij o. a. duide lijk in 't licht stolde de verschillen tusschen kapitalistische- en arbeiders-coöperatie. De rest van den avond werd gesleten met vjordrachten,"comediespel en het zingen van liederen, terwijl een geanimeerd bal den goedgeslaagden feestavond besloot. Aan het Jaarverslag der Ned. Centraal Spoorweg-Mij zij liet volgende ontleend In 1901 waren de uitkomsten over het algemeen niet slecht, terwijl de ontvangsten zelfs zeer goed waren. Het aantal treinkilometers klom van 1238 797 in 1900 tot 1515353 in 1901 en werd door den dienst UtrechtZeist met 64540 vermeerderd. Vervoerd werden de reizigers op abon nementskaarten er. kilometerboekjes niet inedegerekend 1430510 reizigers, of 260 074 meer dan in 1900. Het reizigersvervoer (niet-inbegrepen rei zigers op abonnementskaarten en kilometer boekjes) bedroeg f627 712 of f65 766 meer dan in 1900. In rechtstreeksch verkeer werden 20 750 vacantiekaarten verkocht tegen 7S81 in 1900 en in het transietverkeer 78 707 tegen 47 529 in 1900. De opbrengst der kilometerboekjes was f126 294, tegen f130 735 in 1900. I)e abonnementskaarten brachten in 1901 op 135 721 of f4108 meer dan in 1900. Het aantal verkochte coupons voor rond- reisbiljetten bedroeg 2039 met een opbrengst van t 3949, tegen 14238 in 1900. Het vervoer van reizigers op plaatskaarten op de lijn Zwolle—Kampen klotn tot 23i 042. Het bagage ver voer, 2270 ton, bracht op f19 823; de opbrengst van het vervoer van levende dieren, rijtuigen,enz.bedroegf86304; bet vervoer van goederen, geld en gelds waarden bracht op f624051 of f101151 meer dan in 1900. De bestelgoederen brachten op f133 428, de buitengewone ontvangsten fl4 984381/2 terwijl de opbrengst vun de telegraaf 11482.71 bedroeg. De totale ontv. bedroegen fl ?14 517.055 en de totale uilgaven f970 148.53. Het saldo der ontvangsten, na aftrek der uitgaven is dus f744 368,521,'2. Dit bedrag moet ver minderd worden met I'189 050.48 voor af schrijvingen en bijdragen aan vernieuwings fondsen, en f404969 04 voor den dienst der leeningen en buur der spoorwegen, waarna het batig saldo der Winst- en verliesreke ning f90 319.001,2, tegen f90 386.0«i/a in 1900, zoodat 451 bewijzen van uitgesteld- schuld uitgeloot kunnen worden en een die vidend van f 1.75 per aandeel uitgekeerd kan worden. Uit den Beschrijvingsbrief voor de op 7 Juni te Haarlem te houden Algemeene vergadering der «Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst" blijkt o. a., dat de aldeeling Amersfoort 185 leden telt. Een zeer groot aantal, als men bedenkt, dat Breda 49, Zutphen 67 leden heeft. Tot afgevaardigde naar die Algemeene vergadering is gekozen luitenant Jos. M. C. Haak, lid van het Hoofdbestuur der Maat schappij. Aan belanghebbenden zij meegedeeld, dat hel aantal vrijwilligers voor het Reserveka der van 200 per regiment is gebracht op 250, zoodut wederom verbintenissen kunnen gesloten. Luitenant H. Wijnaendts, van het 5e re giment infanterie gedetacheerd aan de Hoogere Krijgschool, zal na voltooiing zijner studiën op 1 November worden werkzaam gesteld als leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Ken aanlig staaltje van «eigen recht" had Vrijdag plaats op de markt. Een juffrouw wenschte een lapje goed te koopen. De koopvrouw vroeg 25 cent, wat de juli'rouw te duur vondt, waarop zij ver dween. De koopvrouw ondekte spoedig, dat het lapje goed tevens verdwenen is. Even later komt de juffrouw terug en wil een ander lapje koopen, doch de koopvrouw noodigt haar uit, eerst het eerste lapje te be talen en wel dubbel, dus 50 cent. De juf frouw protesteert en ontkentde koopvrouw dreigt met politie en het slot is, dat de juf frouw 50 centen betaalt en met beschaamde kaken heengaat. Zondagochtend is naar het Pofitie-bureau een 20-jarige jongmensch geleid, dat, na den ochtend besteed te hebben met jeneverdrin- keD, zijn ouden vader afranselde, die hem trachtte te kalmeeren. Geheel bewusteloos door het overmatig drankgebruik werd hij ten slofte in verze kerde bewaring gebracht. Het adres van de vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken" aan den Gemeenteraad van Raarn, houdende ver zoek om subsidie uit. de Gemeentekas to mogen ontvangen van f 15 per leerling, die uit de Gemeente die school bezoekt, werd gister in handen van B. eri W. gesteld om advies. Bij de over deze zaak gevoerde discussie bestreed de heer Sweris het nut van een ambachts school en meende, dat een leerjongen bij een particulieren baas veel beter zijn vak leert dan op een school, wat door den Voorzitter en door Wethouder dr. Thomas beslist werd te- gongesproken. Wie een twistvuur aanblaast, waarmee hij niets te maken heeft, moet zich niet be klagen als hem de vonken in het gelaat vliegen. De Eerste Kamer heeft bepaal t, dat a. s. Donderdag te 11 uur zullen worden behan delt! de militaire bevorderings- en pensioen wetten, het voorstel-Lohman en andere wets ontwerpen, die dan in staat van wijzen zijn. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk Don derdag of Vrijdag a. s. uiteengaan tot het laatst van Augustus. Het samenkomen in die maand is nog nimmer gebeurd gewoonlijk kwam men we der in September even bijeen. Doch thans is dit noodig om eenige bepalingen vast testel len omtrent de Ongevallenwet. Men hoopt, dat deze daardoor dan met 1 Januari a. s. in werking kan treden. In politieke kringen gelooft men, volgens «Het Vaderland", dat de Regeering aan de Kamer zal verzoeken, het Vrijdag geameu- deerd artikel van de Krijgstuchtwet alsnog te verwerpen, teneinde het te kunnen ver vangen door een, waarin schorsing van straf bij reclame wordt veroorloofd in geval van eerste overtreding en niet bij recidive. Als eeti van de middelen om te voorko men, dat door dc aanneming van hetamen- detnent-De Waal Malefijt, het wetsontwerp op de Krijgstucht zou worden ingetrokken, noemt ook «De Nederlander" de afstemming van art. 66, op welk artikel het amendement is aangenomen, zonder dat over het art. zelf nog gestemd is. De Regeering zou dan zegt het blad een gewijzigde redactie kunnen voorstellen. In verband met de zonderlinge begrippen omtrent krijgstucht, die in de laatste dagen in de Tweede Kamer van anti-militairistische zijde zijn geuit, is het volgende geval, dat dezer dagen volgens de «Haagsche Courant" heeft plaats gehad, zeer leerrijk. Bij een der compagnieën van het regi ment grenadiers en jagers had zich een mi licien te verantwoorden voor zijn compag nies-commandant, wegens een of andere fout. De milicien ontkende gedeeltelijk zijn schuld, maar dit bleek een leugen te zijn, en hierop ontstak hij zóo in woede, dat hij den serge ant, die hem ter verantwoording had ge roepen, met een geweer dreigde, hetwelk hem door dien onderofficier echter werd af genomen. De milicien had dus een misslag begaan, welke een ernstige overtreding tegen de krijgstucht is en met gevangenis kan ge straft worden. De kapitein besliste echter, dat het slechts een overspanning van zenu wen was, en de milicien werd gestraft met 14 dagen verstoken van gunsten. Iemand, die ons 't bovenstaande meedeelt, stelt daarbij deze vragenWat wordt er zóo van het gezag van den sergeant? En wat van de discipline? Wordt op die ma nier bet kader in de hand gewerkt En is 't wonder, dat het gehalte van het kader langzamerhand vermindert?" Het «Hbld." voegt er aan toe: Als zulke afdwalingen op 'tstuk van handhaving der tucbt, reeds ingang hebben gevonden onder de officieren in het leger, kan men er zich dan nog over verwonderen dat er fïicieren in de Tweede Kamer waren, die vóór het amendement-Malefijt stenaden IJil Renkum wordt geschreven, dut sedert oen paar dagen het nieuwe gedeelte van het Sanatorium Oranje-Nassau's-oord ge opend is, waardoor gelegenheid bestaat 40 k 50 patiënten op to nemen. Reeds 60 patiënten zijn sedert de opening der inrichting verpleegd, waarvan 20 zijn vertrokken, die meerendeels met succes zijn behandeld. Gedeeltelijk voor rekening vau het Emma-fonds worden 3 a 4 personen in de inrichting verpleegd. De Inspecteur van het Anibachtsonderwijs heeft van de Regeering de opdracht ontvan gen, advies over een reorganisatie van het technisch onderwijs uit te brengen. De Minister van Rinnenlandsche Zaken zou echter zijn plannen reeds zóo gedetail leerd in die opdracht uiteengezet hebben, dat het hooren van den Inspecteur weinig rneer dan een bloote vorm geacht kan worden. Te Amsterdam is opgericht een «Nederl. Vereeniging vun Muziekonderwijzers en on derwijzeressen", ontstaan uit de Amsterdam- sche vereeniging van dien naam. Haar doel is een nuuwere aansluiting te verkrijgen van de inuziek-doceerenden in den lande, door het houden van vergaderingen, het uitgeven van een Vereenigingsorgaan, te houden van wetenschappelijke voordrachten en tentoonstellingen, uitvoeringen van studie materiaal, nieuwe en belangrijke werken, het aanleggen van een bibliotheek, enz. Het Hoofdbestuur ad interim, tevens Be stuur der afd. Amsterdam, bestaat uit «te de heeren: Ary Relinfanto, Voorzitter; J. H. Gnrms Jr., 2e Voorzitter; C. F. Hendriks Jr., Penningmeester; Simon van Adelberg, le Secretaris, en J. W. Kersbergen, 2e Secre taris en Bilbliolhecuris, allen te Amsterdam. Als bewijs, dat het Hospitaal-kerkschip ook in den vreemde voortdurend meer wordt gewaardeerd, moge dienen, dat het Bestuur aaDgenaam werd verrast door een gift vau 100 Mark van de Bremer Eiseherei Gesell- schaft". Door «le directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij worden onderhande lingen gevoerd met Marconi over het tot stand brengen eener draadlooze telegraaf verbinding tusschen Stavoren en Enkhuizen. Dit zal in Nederland de eerste verbinding van dezen aard zijr. ten behoeve eener par ticuliere maatschappij. Te New-York is de vorige week het dui zendste electrische huurrijtuig in gebruik genomen, De Berlijnsche student, die «le meening van prof. Schmoller over het nieuwe Duit- sche handelstariel' en het sluiten van han delsverdragen, door den hoogleeraar in een college, meegedeeld in een dagblad publi ceerde is door de Rechtbank te Berlijn we gens schending van het auteursrecht tot 200 Murk boete veroordeeld. Erger is, dat de Senaat der Universiteit hem zijn «concilium abeundi" heeft gegeven. De arme kerel mag dus niet verder slu- deeren. Geen stad der wereld kan zich vergelijken met Butte, in Montana (Amerika) een mijn- werkersstad met 45000 inwoners, een stad die nooit slaapt. De winkels, uitspauniugs- lokalen en zelts enkele kantoren zijn dag en nacht openmen kan 'zich op elk uur van den nacht of dag laten scheren, een tooneelstuk zien, in een café gaan, inkoo- pen doen, enz. Het eenige beroep, dat de bewoners uit oefenen, is mijnarbeid en deze wordt onaf gebroken in 3 afdeelingen elk van 8 uur verricht. En naar het drie-ploegenstelsel is het ge heele leven ingerichtden geheelen nacht stralen de winkels in het schitterendste elec- trisch lich goedgekleede menschen ziet men op elk uur rondwandelen, alleen weet men niet ol zij juist opgestaan zijn dan wel eerst naar bed willen gaan. Men moet niet denken, dat het in Butte armoedig toegaat. De mijnwerkers verdie nen veel geld; zij werken met ijver maar willen dan ook van het leven genieten. De «Coblenzer General Anz." deelde zijn lezers dezer dagen mede, dat Miss Roosevelt dit jaar noch naar Londen, noch naar Bel gië komt. «De President meent" zoo schreef het blad, «dat zijn dochter, ondanks haar jeugd tegen de eischen van eon oponthoud te Londen en in België niet opgewassen zou zijn." En de het drukfoutduiveltje maakte van jeugd deugd. Naar aanleiding van het besluit van het Engelsehe Parlement om voortaan de week met Maandag, en niet meer met Zondag te be ginnen, wordt aan de »Voss.Z." geschreven,

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2