Stadsnieuws. Binnenland. positie van voorheen. Van berichten der loiders in Transvaal of van herstel de tele- graphische gemeenschap tusschen de gede legeerden en hun land vernam men nog nietsvan een terugkeer naar hun vaderlana is nog niets bepaald en betwijfeld wordt of zij wel ooit teruggaan en zich onder de vreemde heerschappij zullen stellen, tenzij tot het regelen hunner zaken in die plaatsen, waar hun eigendommen tijdens den oorlog niet vernield zijn. .Een merkwaardige rede hield Balfour in ^het Lagerhuis. Hij zeide o.a., dat »deze oor log in de geschiedenis van Engeland zijn geiijke niet had, omdat het de eerste keer wa9, dat Engeland een oorlog had gevoerd zonder bondgenooten en zonder vreemde i huurtroepen." Balfour schijnt de hulp van Portugal en de verkrachting der onzijdigheid van andere mogendheden te vergeten en ook de ge wapende Kaffers telt hij niet. Deze verkla ring getuigt dus niet alleen van een erger lijke eigengerechtigheid, maar bovendien is ijj geheel bezijden de waarheid. Ten slotte heeft de Minister deze leugen achtige verklaring afgelegd: «Het gedrag van de Engelsche troepen is zoodanig geweest, dat nooit de verhevenste menschelijke gevoelens ook maar éen keer beleedigd zijn. Dat toont aan, hoezeer die menschelijke gevoelens, waarop Engeland trotsch mag zjjn, verhoogd zijn". Dit is het toppunt vau bet Farizeïsme. Het is om van te walgen. De inaandelijksche verlieslijst over Mei en den geheelen oorlog geeft de volgende getallen In Mei 2 officieren en 45 minderen ge sneuveld, 2 off. en 20 m. aao wonden be zweken, 41 off. en 247 m. aan ziekte ge storven, 2 off. en 38 m. bij ongeluk omgekomen, 22 m. vermist, en 86 off. en 4354 m. invaliede naar huis gezonden te zamen 103 off. en 1726 minderen Bo vendien 40 off. en 82 m. gewond. De ge vechten in Mei hebben dus nog 4 off. en 65 man aan de dooden en 10 off. en 82 m. aan gewonden gekost. Zonderlinge verhou ding tusschen die 65 dooden eu 82 gewon den en telt men de 22 vermisten bij de dooden (hetgeen bij de meerderheid wel juist zal wezen) dan komt men tot 87 dooden en 82 gewonden. De verlieslijst blijft in onbetrouwbaarheid tot het laatst zich gelijk. Het geheele aaDtal dooden in Zuid-Afrika wordt opgegeven als 1072 off. en 20870 minderen (hoeveel meer zullen 'tergeweest zijn, óok al telt men de Kaffers en half bloeden niet m^e Ze zijn aldus verdeeld 518 off. en 5256 rn. gesneuveld, 183 off. en 1835 m. aan wooden bezweken, 5 off. en 97 man in gevangenschap overleden, 339 off. 12911 ra. aan ziekie gestorven, 27 off. en 771 ra. bij ongeluk omgekomen. Bovendien worden er nog 105 m. vermist; d.w.z. bijna allen nog onder de dooden te rekenen. Invaliede naar huis gezonden zijn er 3116 off. en 72 314 m. Van dezen zijn er tbuis (in Engeland alleen waarschijnlijk anders óok in de koloniën) bezweken 8 off. en 500 m.en 5879 man hebben den dienst als ongeschikt veriaten. De gevechten, die aan dooden, gewonden, vermisten en gevangenen boven de duizend man hebben gekost (volgens opgave) zijn Nicholsonsnek 30 Oct. 1899 58 off. en 1227 m.Colenso 15 Dec. 1899 71 off. en 1035 m.Spioenkop 17-24 Jan. 1900 87 off. 1653 m.ontzet van Ladysmith 19-27 Febr. 1900: 114 off. en 1778 m.Paardeberg 16-27 Febr. 1900 98 off. 1442 m. Als gevangenen worden opgegeven 383 off. 9170 m., maar hierbij zijn in het laatste ge deelte van den oorlog zelden of nooit geteld de Engelschen die gevangen genomen maar dadelijk weer losgelaten werden. Nooit zal wel uitkomen hoeveel gevangenen en dan geen vrouwen en kinderen de Boeren ge maakt hebben, Maar zouden 't er niet meer geweest zijn dan de Engelschen er gevangen geoomen hebben, nog wel de jongens bene den de veertien en alle ouden mannen mee gerekend De dagelijksche verlieslijst vermeldt het sneuvelen van 2 minderen te Mortimer, Kaapkolonie, op 2 Juniéen luitenant werd 1 bovendien dooaeljjk, een mindere licht ge-* wond. Bjj Molteno is op 4 Juni éen mindere ge wond. Dillon, de leider der Ieren, gaf in het Lager huis een niet-onvermnkelijke berekening. Hij zeide, dat de geheele oorlog zoowat 213000000 pond gekost heeft en dus elke Boer, die als onvrijwillig onderdaan aan het Britsche Rijk wordt toegevoegd óok vrouwen en kinderen het land op een 1000 pondkomt te staan. En hoe hoog Dillon de floeren nu ook schat, dat vindt hij toch wel wat al te veel, f12 000 per hoofd. i~ Zou het niet op den weg liggen van het •Algemeen Nederlandsch Verbond" om het behoud der Boerentaal door het stichten van bijzondere Hollandsche scholen in Zuid-Afrika krachtig te bevorderen? Nu pe Staatsscholen in Engelsche banden overgaan en het onderwijs van de Hollandsche taal facultatief wordt gesteld, moesten in de hoofdplaatsen door particulier initiatief en gesteund door llollansch kapitaal flinke par ticuliere Hollandsche scholen worden opge richt, zoo mogelijk met gymnasiaal onderwijs. Het zou er al heel treurig uitzien, wanneer met vereende krachten van Boeren en Hol landers zulk een plan niet kon worden verwezenlijkt, nu het behoud van de taal op het spel staat. In Johannesburg worden de kosten der bijzondere Duitsche school bjjv. reeds lang uil vrijwillige bijdragen en een klein sub sidie van het Duitsche Rijk bestreden. üit de geschiedenis van de vredesonder handelingen blijkt vrij duidelijk, dat de Hoerenaf'ge vaardigden te kiezen hadden tus schen het teekenen van het tractaat of gevangenueming. De mogelijkheid om terug te keeren, werd hun afgesneden. «Op militaire gronden" weigerde Kitche ner. Maar de afgevaardigden der Boeren hadden toch stellig een vrijgeleide Zij hadden toch recht om terug te keeren, als zij dat verkozen Dat zou men oppervlak kig zoo denken, maar de Engelsche regeering heeft »op militaire gronden" al zooveel won derlijks in dezen oorlog gedaan. Het «Milit. Wochenblatt" verzekert, dat een maatschappij, die hoofdzakelijk vleesch voor de Eugelsche troepen leverde, aan éen leverantie éen millioen pond sterling ver diende. Van de winst stortte zij het vorige jaar 700 000 pond sterling in de reserve en keerde nog 105 pCt. dividend uit. Kan het bevreemden, dat de oorlog in Zuid-Afrika zóo lang geduurd heeft en dat er in Engeland nog personen van invloed gevonden worden, die de vredesvoorwaarden voor Engeland vernederend achten KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op artikel 6 en 7 van het Koninklijk be sluit dd. 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) tot vaststel ling van een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel eu Fabrieken, noodigt allen, die niet op de laatstvastgestelde lijst van kiezers voor de Ka mer van Koophandel te Amersfoort voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezers lijst te worden geplaatst uit, daarvan vóór 1 Juli aan staande ter Secretarie aangifte te doen op aldaar ver krijgbare formulieren. Vestigt er voorts de aandacht op, dat alleen zjj genoemde aanspraak kunuen maken, die voldoen aan dfe beide volgende vereischten A. men moet kiezer zijn van leden vau den Raad der gemeente Amersfoort, 15. men moet te Amersfoort bestuurder of mede bestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf ach tereenvolgende maanden ziju geweest van een be- drjjf van handel of nijverheid. Amersfoort, den 9. Juni 1902. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. Den heer Burgemeester werd Zaterdag avond door eenige hoofd-officieren uit dit garnizoen een diner aangeboden in het Bad-hotel te Baarn. Bij de heden gehouden verkiezing voor de vacature-Garjeanne in den Gemeenteraad werden lijsten ingeleverd voor de hoeren J. W. Jorissen en G. van Wijland Gzn. De stemming in het 2e district (Konings straat) heeft plaats op 23 Juni. Aan den heer G. Prang, meesterknecht der Zeeppoederfabriek van den heer Chr. Pleynes, is wegens zijn beleidvol optreden bij den brand dier fabriek in den uacht van 16 op 17 Januari toegekend de eere-medaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau. Onze vroegere Burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck bevond zich Zondagochtend onder het gehoor van ds. H. J. ter Haar Romeny in de Ned. Hervormde kerk op den Hof. Onze vroegere stadgenoot de heer J. D. Rolandus Hagedoorn, onder-directeur der Rijwielhandel «Fongers" te Groningen, is bij Kon. besluit benoemd tot Agent der Rijks-verzekeringsbank. Bij bet overga ngs-exarnen der Polytech nische school te Delft zijn alsnog geslaagd voor art. 64, examen B, onze vroegere stad- genooten de heeren O. J. van der Eist en N. G. Kam. De heer F. Wesseling, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, slaat op de voordracht ter benoeming tot Directeur der tweede Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam. Het aantal sollicitanten voor een defini tieve benoeming tot leeraar in Wiskunde, Werktuigkunde en Lijnteekenen aan de in richtingen voor Middelbaar onderwjjs hier be draagt 5, voor die van leeraar in het Neder landsch, Geschiedenis en Aardrijkskunde 15; voor een tijdelijke benoeming in het Hoog- duilsch 7, Fransch 8, Geschiedenis en Aard rijkskunde 15, Wiskunde 13 en Nederlandsch, Aardrijkskunde en Geschiedenis 11. De heer P. W. van Schendel, onderwijzer aan de Jongensschool hier, staat op de voor dracht ter benoeming tot Hoofd der school te Zevenbergen. Bij gunstig weder zal de »Amersfoortsche Muziek vereeniging" morgenavond te 8 uur onder leiding van den heer J, A. Joch ems op den Hof' een uitvoering geven en daarbij ten gehoore brengen 1. Marech CaeciliaJ. A. Jochems. 2. Ouverture Mignonette J. Baumann. 8. Wals, LenteknopA. Greneier. 4. Souvenir du Vieux Turnhout D. Bauwen». 5. Fantaisie, bouquet de mélodie». Donizetti. 6. CadettenmarechJ. P. Sousa. 7. Ouverture Marie Henrietta L. Montngne. 8. Wals La centilleJ. Kalma. 9. Marsch Hoch Habsburg 1 J. Krat. 10. Fautaieie Songe d'amour Kling. 11. Finale. Mogen we nog eens een goed woord doen voor de vereeniging «Reisbelasting" Steeds klimt het aantal minvermogenden, dat zich tot haar wendt om voor herstel van gezondheid naar buiten te worden gezonden. Personen van allo gezindten worden aange nomen op attest van een geneesheer, die verklaart dat een verblijf van een week of vijf in de buitenlucht volkomen herstel of ten minste nieuwe krachten kan schenken. De patiënten worden bf in herstellingsoorden öf bij particulieren ondergebracht. Een in- spectrice bezoekt de verschillende gezinnen waar patiënten zijn, waardoor te meer ze* kerheitl bestaat, dat allen goed bezorgd zjjn. Uit iedere stad, waar een sub-comité ge vestigd is, worden patiënten aangenomen naar verhouding vau de ingekomen giften. Weer moesten velen uit Amersfoort teleur gesteld omdat zij niet allen geholpen kunnen worden, wijl niet genoeg geld inkwam. Kan men daar vrede mee hebben O, als gij ze zaagt de arme zieken en zwakken, die tot de vereeniging komen I Ken arme, af getobde naaister, eenig overgebleven doch ter van een weduwe, wier eenig redmiddel volgens den dokter een verblijf buiten is; een dienstmeisje, te zwak om te dienen, maar die niet thuis leun zijn «omdat er bij ons al drie ziek liggen"; een werkman, die haast niet meer voort kanrust in de buitenlucht alleen kan hetn in staat stellen den strijd om het bestaan voort zetten een hulpbehoevend vrouwtje, wier grootste illusie is, in een tuin te zitten in de zon. Laat ze in gedachten aan u voorbijgaan al die misdeelden, hunkerend naar buiten lucht en gezondheid en denkt daartegenover aan eigen voorrechten: een ruim huis met een tuin vol bloemen, een zomer buiten, een buitenlandsche reis. Zoudt gij daarvan niet dubbel genieten, wanneer gij u bewust waart, meegewerkt le hebben ook aan studeren een heerlijken tijd buiten bezorgd te hobben. Komt stadgenooten, helpt. Giften, groot of klein, worden dankbaar aangenomen. Eén gulden meer wat scheelt het op het budget van een lange reiseen paar centen in de bus aan 't station, telkens als ge uw kaartje koopt wat hindert u dat? Gij zult er juist nteer door genieten als ge beseft, dat gij er in stilte zóo veel goed mee doet. Aan het Jaarverslag der «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" zjj het volgende ontleend: U de droeve levensomstandigheid te schet sen waaronder sommige kinderen werden op genomen, melding te tnaken ook van de ge vallen waarin naastenliefde en treffende be langstelling in het ouderlooze kind op zoo heerlijko wijze werden getoond, zou te veel ruimte vergen en toch mogen wij over een vjjftal, zoogenaamde Staatsweezen, niet ge heel zwijgen. A. R. is een aanvallige knaap van 13 jaar van goeden huize. Moeder is enkele jaren geleden gestorven en vader leidt, met. een betrekkeijjk groot Rijkspensioen, een s echt en zwervend leven. Onder deze omstandig heden is A. vader tot last, die plannen be raamt, zich van hem te ontdoen. In een Duitsche grensplaats aan zijn lot overgelaten, neemt de overheid den knaap in bescherming en wordt bjj op last der Ne- derlandsche Regeering naar «Zandbergen" overgebracht om voor haar rekening door de Maatschappij te worden opgevoed. Lang echter mochten wjj niet voor A. zorgen. Den schaamteloozen vader wordt bij de eerstvolgende pensioenbetaling beduid, dat het niet a&ngaat, boven zjjn pensioen de verpleegkosten voor zijn zoon door het Rjjk te doen dragen. Een zeer juiste opvatting, waarvan den beklagenswaardigen jongen ech ter do noodlottige gevolgen zullen treffen. Nauwelijks is hij gewend aan zijn liefderijke omgeving, genietend van zonnig geluk, zoo als hjj dit te voren niet kende, door ijver en gedrag de toewijding zijner verzorgers be- loonend, of daar verschijnt de ontaarde va der, nog wel in ergelijk beschonken toestand, om A. terug te eischen. Het viertal W., waarvan twee in 1900 op genomen, verkeert, wat levensomstandighe den betreft, precies in hetzelfde geval de positie van sigarenmaker moge beneden dien van Rijksambtenaar worden geacht, in levenswijze verschillen de vaders niet de jongste is nog geen twee, de oudste ne gen jaar. De vader vestigt zich weer in Nederland zjjn verblijf wordt hekend en de kinderen hem weer toegewezen. Arme stumper tjesDe schijnbaar berouwvolle vader doet een beroep op de particuliere liefdadigheid en werkelijk weet hij een vjjf-en-twmtig gul den machtig te worden, om in de eerste "we ken het aan zijn loon outbrekende kostgeld voor zjjn kinderen aan to vullen gij ver gist ti, om ook dit geld om te zetten in je never. Mogen wij na zulke voorbeelden, die in derdaad niet sporadisch zjjn, niet meternst- vragen Wanneer worden toch de •Kinderwet ten" ingevoerd Men redeneere niet te voel en te lang over de kwestie of de ouderljjke macht een recht is of een plicht, want iedere dag uitstel maakt nieuwe slachtoffers van zulke ellendige misstanden. Zijn eenmaal de »Kinderwetten" uitgevaar digd, dau zal het mogeljjk zjjn, aan zulke onwaardige ouders het recht te ontnemen om de toekomst zoowel als hot zedeljjk on lichamelijk leven hunder kinderén to vernielen. De 3-jarige merrie »Dueuat" van luitenant G J. A. A. baron Van Heemstra, door Mac' Cord gereden, behaalde Zondag op Oud- Roosenbttrgh met vele lengten den eersten prijs in den wedren vlakke baart over om streeks 2000 M. De kader-manoeuvre onder generaal-ma- joor A. J. Prins, aan welke vau het Be regi ment infanterie deelnemen kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong en majoor L. C. Vorvooren, wordt van 12 tot 18 dezor gehouden in de omstreken van Boxmeer. Aan de gymnastiek- en schenncursussftn die van 1 October tot 24 December 1902 en van 5 Januari tot 28 Maart 1903 onder lei ding van luitenant C. A. van Enschul hier zullen gehouden worden voor sergeanten, die op de voordracht staan voor «bestemd orn zoo noodig de plaats van oen luitenant, te vervullen", zul wordVn deelgenomen door 72 onderofficieren, en wel: 17 reg. grenadiers en jagers, 0 Ie reg. inf.; 2 2e reg. inf.; 0 3e reg. inf.7 -ie reg. irtf.15 5e reg. int'.; 11 üe reg. inf.; 4 7e reg. inf.; 4 8è reg. int'.aan lederen cursus door tie helft,. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde H. van D., 34 jaar, koopman, on J. van D., 19 jaar, arbeider, beiden te Amersfoort, wegens wederspanniglieid, tegen de politie, op 12 Mei gepleegd tot éen maand gevangenisstraf R. van W., 22 jaar, arbeider te Amersfoort, beklaagd van huisvredebreuk en mishande ling, tot f3 boete; subsidiair 6 dagen hech tenis en J. V. 39 jaar, sjouwer, en P. vun E., 29 jaar, winkelbediende, beiden te Amers foort, beklaagd van mishandeling, onderschei denlijk tot 8 eu 15 dagen gevangenisstraf. Een huzaar, die Zondagavond twee vech tende burgers trachtte te scheiden, had het ongeluk daarbij te struikelen en een been te breken. Hagelsteenen als kippeneieren zjjn zeker zeldzaam het zou dan ook te betreuren zijn, als ze ergens neervielen. Maar toch nam de heer Boerendans, te Ermeloo, verleden week een hagelsteen op, dien hjj direct op de brievenweger legde waardoor hjj tot de wetenschap kwam, dat die steen een gewicht had van 48 Gram. Er zjjn salon vrienden zoowel als salon- boeken. Beiden worden vaak niet zoozeer gezocht om den inhoud, als wel om vorm en titel. Het ochtend-bulletin van gister luidde: Het herstel van Hare Majesteit de Ko ningin is zóo ver gevorderd dat do reis naar Schaumburg is bepaalt! op Dinsdag aanstaande. Het was geteekend door dr. Roessingh en arts Pot. De extra-trein waarmede II. M. do Ko ningin, H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik naar het kasteel Schaumburg ver trokken verliet hedenochtend to 8.54 uur Het Loo. Dr. Roessingh en arts Put zijn benoemd tot Ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuw. De Eerste Kamer heeft Donderdag zonder stemming aangenomen de vier wetsontwerpen regelende de bevordering, enz. van de offi cieren van land- en zeemacht, en met 29 te gen 5 stemmen het voorstel L-nimann om de lichtingen 1895 en 1896 niet op te roepen voor de herhalingsoefeningen. De Kamer ging daarna op recès tot 30 Juni. De Tweede Kamer hield heden eindstem ming over de militaire strafwetten. Bij de debatten in de Eerste Kamer over de vier militaire wetsontwerpen herinnerde de Minister van Oorlog aan zyn verklaringen

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2