Stadsnieuws. Binnenland. luchthartigheid is geenszins denkbeeldig. Mij predikt de jongste geschiedenis van Zuid-Afrika een andere les: «Vertrouw niet, mijn vaderland, op de vermeende zedelyke grondslage der maatschappij, op internationaal recht, op moderne beschaving en soortge lijke fraaie voorden meernoch op uw bui- tenlandsche betrekkingen en diplomatieke beloftenmorgen steekt een storm op, die ze alle wegvaagt als stof. Wees wijzer en kloeker. Vergeet niet door den ïv.nnen- landschen partijstrijd u voor alle dingen in stillen eenvoud en kalme vastberadenheid weerbaar te maken en voor te bereiden tegen den tijd, dat ook uw ure slaat en ook gij wordt opgeroepen als uw vaderen van weleer en uw minder gelukkige broederen van heden om voor vaderland en Vorst, voor eigen hof en haard, pal te staan in het bangst gevaar, en eigen volkskarakter en rechtsbe wustzijn te bewaren voor een ramp, als die welke thans het verwoest en vernederd Zuid-Afriku heeft getroffen." De «Globe", hetouvervalschtejingo-orgaan, is zoo verstandig er op te wijzen, dat toen Engeland de Transvaal in 1877 anexeerde, de telegrammen die voor het Engelsche publiek werden pasklaar gemaakt óok zeiden, dat deze anexutio buitengewoon populair was onder de Boeren. Met blad meent dan ook zijn lezers te moeten waarschuwen voor de huidige rapporten betreffende de buiten gewone geestdrift, die de Boeren zouden aan den dag leggen omdat zij van Burger eener vrije Republiek onderdaan zijn geworden van Koning Edward. Hoewel nu reeds bijna veertien 'dagen bekend is, dat de vrede in Zuid-Afrika tus- seheD de Republieken en Eugeiand is gesloten, heeft de te Amsterdam resideerende Consul- generaal van de Zuid-A fi ikaanaohe Republiek nog steeds geen ollicieele meóedeeling daar van ontvangen. Van Zuid-Afrika kan natuurlijk nog geen brief hier te lande zijn aangekomen, die het nieuws omtrent den vrede bevatlangs telegrafischen weg is dit niet doenlijk omdat de kabels in handi-n van Engeland zijn en daarop nog censuur wordt toegepast: van de Engelsche Regeering vernam de consul evenmin iets. Zoolang het exequatur door de Neder landsche Regeering dan ook niet is ingetrok ken, meeut het consulaat gerechtigd te zijn op den zelfden voet voort te gaan als het dit tot nu toe heeft gedaan. Het Broekhuizenfonds, opgericht om geld in te zamelen voor de concentratiekampen, blijft na alloop van den oorlog bestaan om zich aan de belangen der weezen te wijden. Giften worden gaarne aangenomen door ds. Van Broekhuizen, Stationsweg 83 Den Haag. Nauwelijks is de vrede gesloten, of er duiken al weder berichten op over nog een verandering in de kaart van Zuid-Atrika. Zoo weet «Reynold's Newspaper" te mel den, dat er een overeenkomst zou bestaan tusschen Enge/and, Duitschland en Portugal, volgens welke dit laatste land zijn OoslalVi- kaansche bezittingen, dus ook Delagoa-baai, aan de eerste twee mogendheden afstaat, terwijl Engeland dan openlijk Egypte zal inlijven. Bovendien is men met. de plannen voor den spoorweg van Kaapstad naar Kairo weer druk bezig. Blijkens opgave in de «Staatscourant" heb ben zich in Mei in de provincie Utrecht geen andere gevallen vaD besmettelijke ziekte voor gedaan dan 5 gevallen van miltvuur, en wel te Utrecht. Het groote gebrek aan drinkwater te Amsterdam, dat met den dag erger wordt, heeft er toe geleid, dat besprekingen worden gehouden om te voorzien in deze allereerste levensbehoefte. Daarbij is o. a. de wenschelijkheid be sproken, de bronwaterleiding uit te breiden tot voorbij Hilversum en Amersfoort. Hetgeen beteekerii, dat men hier riog meer water aan den grond wil onttrekken dan reeds geschiedt. En wat dat te beduiden heeft, weten onze bloemisten en tuinders wel. 'tis misschien nog lang en hard eer het plan wordt ten uitvoer gelegd, doch 't is zaak, er de aandacht op gevestigd te houden. Op den onder dagtenkening van 1 Mei uitgegeven Rijks telephoon-gids is thans roeds een supplement verschenen metaaovullingen en verbeteringen. Do lijst voor Amersfoort is niet verbeterd en dus nog hopeloos onnauwkeurig. B|j Kon. besluit z(jn o.a. benoemd in de 1 provincie Utrechttot Dijkgraaf van het 'Hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Viddondijk, J. Knoppers, le Arnorsfoort; tot Watei'graaf van liet Heemraadschap de Rivier de Eem. beken en aankleve van dien, ror. W. H. de Beaufort, te Leusden; tot Heemraad van bat Waterschap Eemnes, J. B. de Beaufort, te Woudenberg, W. Hagen Cz., te Eemnes, L. R. baron Taets van Ameron- geo, te 's-Gravenbage, en T. Rokebrand Lz,, te Blarieum. Onze vroegere stadgenooten de heeren G. El. Nord en A. H. J. Nord hebben aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het eerste natuurkundig examen. Bij de Zondag gehouden wedrennen op «Woestduin" behaalde «Zamilla" van luite nant G. J. A. A. baron Van Heemstra, ge reden door Mac' Cord, den eersten prijs in den Ostade-ren vlakke baan over 2000 M. en »Zillah" van den zelfden, gereden door luitenant baron Bentinck, den tweeden prijs in de Rembrandt-steeple chase over 3400 M. Luitenant-adjudant 1. H. Boeye, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot lid der commissie welke dit jaar het admissie- examen voor den Hoofd- cursus te Kampen zal afnemen. Het schriftelijk gedeelte van dat examen wordt van 10 tot 12 Juli bij de korpsen in fanterie gehouden. Sergeant W. A. Dirriwachter, van het le regiment vesting-artillerie eti milicien-wacht meester Gordijn, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht zullen deelnemen aan het toelatings-examen voor het le stu diejaar van den cursus van het 5e regiment infanterie hier. Door ile officieren van de Rijschool \»erd een krans aangeboden aan majoor Rijmer, van het 2e regiment huzaren te Haarlem, den ziel van liet zoo uitnemend geslaugde ruiterfeest. Paardenarts 2e klasse M. E. baron Ben tinck, van hei le regiment veld-artillerie, is bevorderd tot paardenarts le klasse. Omtrent het hotel, dat aan den Berg bij het spoorweg-statiou zal verrijzen, vernemen we nader dat het, behalve restauratie-zaal, enz. een 20-tal kamers zal bevatten en ook een groote concert- en comeiliezaal. Het plan zou door niemand minder ontwor pen zijn dan door architect Berlage, den bouw meester der nieuwe Beurs te Amsterdam. De beer W. G. Klomp, Penningmeester van het nu ontbonden «Amersfoortsch comité tot steun voor de werkstaking en uitsluiting te Amsterdam en te Enschede" verzoekt ons mee te deelen, dat van 28 Februari tot 14 Juni ontvangen is: door een coilecte in >De Arend" op 28 Februari f21.695, aan verkoop van kaarten en entrée's f5.44, aan bijdragen f 188.08® (door tusschenkomst van den lieer J. Grenzeberg 1104.25, van den heer H. Ko ning f 18.75, van den heer A. J. Resink 15 en van den heer C A. Veltkamp 1'32.95) terwijl is uitgegevenaan onkosten f 35.95, aan de diamantbewerkers te Amsterdam f20.525 en aan de deken wevers, enz. te En schede f 131.61. De Rekening en verantwoording ligt voor belanghebbenden te zijnen huize ter inzage. Bij de gister ten Garnizoensbureele ge houden aanbesteding van de aardappelen voor de soldaten-menages in dit garnizoen benoo- digd gedurende het tijdvak 16 Juli tot 31 October werd ingeschreven door Joh. Meijer voor f2.07, en door A. Wagenaar voor 11.84 per H.L. De levering is den minsten inschrijver onder het gewone voorbehoud opgedragen. De afdeeling Over-Veluwe van de «Gel- dersch-Overijselschc Maatschappij van Land bouw" zal in vereeniging met de afdeeling Nijkork, Putten en omstreken van de «Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde" op 2 en 3 September teNijkerk een tentoon stelling houden van paarden, rundvee, pluim gedierte, voedergewassen, landbouwwerk tuigen, tuinsieraden, enz. Vaak wint de vijl bet van de bijl. De toestand van H. M. de Koningin blijft gunstig en zoo bevredigend mogelijk. H. M. maakt dagelijks groote rijtoeren en doet kleine wandelingen. Arts Pot is Zaterdagavond te Apeldoorn teruggekeerd. De Tweede Kamer heeft bij haar uiteen gaan onafgedaan gelaten de volgende wets ontwerpen Wijziging der Indische Comptabiliteitswet. Uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet, Onteigening van een gedeelte van de Boerhavestraat (Olyphantspac!) te Amsterdam. Aanvulling van art. 5 der Arbeidswet (ha ringspeten door vrouwen). Verhooging der Marine-begrooting voor 1902 (boekhouding bij de werven). Wijziging der grens tusschen Hellevoet- sluis en Nieuw-Helvoef. Idem tusschen Dordrecht en Dubbeldam. Nadere Rijksbijdrage aan het polderdis- strict Dommelerwaard berieden den Meidijk voor de verhooging van de Waaldijken, in verband met de afsluiting der Heerewaar- densche overlaten, en in verband daarmede aanvulling en verhooging der Waterstaats- begrooting voor 1902. Verhooging tier Marine-begrooting voor 1902 voor een pantserschip, type «Koningin Regentes." Goedkeuring van de met België gesloten overeenkomst tot wijziging van die van 29 Juni 1895, betreffende de verbetering van het kanaal GentTerneuzen. Voorts bleven nog verschillende regeerings- inlichtingen op adressen aanhangig. Niet minder dan 35 wetsontwerpen werden gedurende het- tegen woord igde zittingjaar ingetrokken. Afgedaan werden ruim 150 wetsontwerpen behalve de Staatsbegrooting en de Begroo ting van Ned.-lndië. Het nieuwe Kabinet, schonk geen herziening der Zondagswet, geen beteugeling van speel- en drankzucht, geen vrijmaking van het onderwijs, geen rechlstreeksche vertegen woordiging van den landbouw, geen maat regelen tegen vervalsching van voedingsmid delen en oneerlijke mededinging, geen octrooiwet, geen regeling van het Consulaat wezen ten dienste van landbouw, nijverheid en handel, geen nadere regeling van het arbeidscontract, geen uitbreiding der onge vallenverzekering tol zeovisscherij en land bouw, geen verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, geen versterking van 's Rijks inkomsten, geen regeling dei- administratieve rechtspraak. Van al deze en nog meer maatregelen, in de Troonrede van 17 September 1901 opge somd, heeft nog geen enkel bet tijdperk van voorbereiding achter zich, althans geen enkel ontwerp nog de Kamer bereikt. Men moet Uierbij echter rekening houden met de groote moeilijkheden waarvoor een nieuw Kabinet, van geheel andere richting dan zijn voorganger, in het eerste jaar van zijn leven le kampen heeft. lil afzonderlijke bijvoegsels tot nummer 138 van de «Staatscourant" worden medege deeld do Ijjsteu van de hoogstaangeslagenen in de Rijks-directe belastingen, bevloeid in art. 111 der Kieswet. Door een commissie uit de «Ned. Maatscb. tot Bevordering der Geneeskunde", bestaande uit de heeren B. J. Stokvis, S. R. IJermani- des, J. Idsinga, L. Th. van Kleef en C. Dek ker, is een onderzoek ingesteld naar liet voorkomen van mogelijke schadelijke gevol gen der vaccinatie inons land. De com missie zond aan iederen geneeskundige een gefrankeerde briefkaart, waarop slechts deze vraag: «Zijn door u in uw praktijk schade lijke gevolgen der vaccinatie waargenomen 1" Naar hare meening kon ieder deze vraag beantwoorden met »ja" of «neen"immers, men heeft schadelijke gevolgen van iets ge zien, of men heelt ze niet gezien. De uit komst der enquête heeft bewezen, dat haar zienswijze juist wasop een zeer enkele uitzondering na, heelt toch niemand bezwaar gemaakt, liet op deze wijze ingerichte on derzoek te helpen uitvoeren. De briefkaarten, die een bevestigend ant woord bevatten, moesten het uitgangspunt vormen voor verder onderzoeken zoo is dan ook allen afzenders van zulke kaarten verzocht, nadere informaties omtrent de door hen waargenomen schadelijke gevolgen te geven. Op deze wijze werkende, meende de com missie, alle door Nederlandsche deskundigen aan de vaccinatie toegeschreven accidenten te weten te kunnen komen en betrouwbare opgaven te kunnen verkrijgen omtrent de nadeelige invloeden dier kunstbewerking in Nederland. Resurneerende komt de commissie tot het resultaat, dat in Nederland de schadelijke gevolgen der vaccinatie uiterst gering zijn. Waar erkend moet worden, dat elkespelde- prik, boe gering ook, schade zal kunnen aanrichten, daar mag men verwachten, dat nadeelige secundaire gevolgen, bij de ver wondingen door de inenting gemaakt, zich ook wel nu en dan zullen voordoen. Uit het medegedeelde blijkt, en is reeds a priori uit algemeene beginselen af te leiden, dat le. de verwonding2e. de aard dor ingebrachLe stof: 3e. onzindelijkheid of on achtzaamheid ten opzichte der aangebrachte wonden en van bet ingeente kind bij vacci natie tot schadelijke gevolgen leiden. De commissie zou hiermede haar taak als afgedaan kunnen beschouwen. Evenwel acht zij het, met het. oog op de ervaring, bij haar onderzoek opgedaan, haar plicht nog enkele wenken te geven, die tot bestrijding der bovengenoemde oorzaken kunnen medewer ken, te meer daar naar haar meening, niet door een wet op den voet van het Deutsche Jmpfgesetz, niet door tusschenkomst der Re geering, maar door de Nederlandsche medici zeiven, de reeds zoo geringe schadelijke wer king der vaccinatie nog geringer kan wor den gemaakt. Wat aangaat de verwonring zelve, zal ring meer dan tol heden geschiedde de vac cinatie moeten worden opgevat als elke an dere chircurgische handeling niemand passé haar toe zonder al die voorzorgen in acht te nemen, die de moderne heelkunde hij het aanbrengen van opzettelijke verwondingen in practijk brengt. i De ingebrachte stof worde verzameld on der zoo streng mogelijke antiseptische voor waarden het gebruikte kalf worde gedood en geschouwd. Het it «Ier commissie n. I. ge bleken, dat niet alle Pares vaccinogènes aan dezen eisch voldoen. Onzindelijkheid en onachtzaamheid worde zooveel mogelijk bestreden door aan de groote massa eerbied in te boezemen voor elke, zij het ook kleine, verwonding Teneinde allen twijfel weg te nemen die bij de korpsen schijnt te bestaan omtrent het eerst onder de wapenen blijvende of het eerst onder de wapenen komende deel van het blijvend gedeelte o.a. de ingelijfden die zich voor kadervorming hebben aange- gemeld en volgens door hen bij de loting getrokken nummer voor dit gedeelte in aan merking komen, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat de laatste alinea van art. 469 der Militie wet 1961 moet gelezen worden als volgt: De ingelijfden echter die zich voor kader vorming hebben aangemeld en daarvoor zijn toegelaten eri volgens het door hen hij de loling getrokken nummer voor het verrichten van den in liet vorig artikel bedoelden dienst in aanmerking komen, en zij die krachtens art. 106 voor kadervorming zijn aangewezen, behooren steeds tot het eerst onder de wa penen blijvende of het, eerst onder de wa penen komende gedeelte der lichting. Sedert Vrjjdag gaat nagenoeg door duge- heele Nederlandsche pers een berichtje over onderwijzers-volontairs, dat niet juist kan zijn tenzij de Minister van Binneulaudsclie zaken buiten zijn boekje is gegaan, of liever: een beslissing heeft genomen in ilagrariten strijd met de wet. Het «Nieuws van den Dag" toch schreef: Op een vraag van het Gemeentebestuur van Üost-Dongeradeel of voor volontairs bij het onderwijs ook liet gewone Rijkssubsidie verkregen kan worden, heeft de Minister toestemmend geantwoord, mits overigens aan de scholen het volgens do wet benoodigd personeel werkzaam is. Bij een welwillende medewerking van Ge meentebesturen en hoofden van scholen, zoo vervolgde het blad, kan men de kortelings geslaagden derhalve helpen aari een betrek king, waaraan als gratificatie het Rijkssub sidie verbonden kan worden. Zoodoende zijn velen, die nu soms een jaar en langer moeten rondloopen, voorloopig geholpen, terwijl liet van de Gemeenten geen extra-uitgaven vor dert. Vooral in groote Gemeenten kan dit mid del ook zeer nuttig werken voor de scholen. Alras zal de onwaarheid blijken en vele jonge aete-bezitters zullen zich dan hebben verblijd met een doode musch. De heer J. E. van der Wielen, redacteur van «Het Vaderland", heeft zich beschikbaar gesteld om do kroningsplechtigheid te Londen bij te wonen. Was hij de eenige dio zich opgaf bij liet Bestuur van den «Ned. Journalistenkring Zeer juist was het woord van een inzen der in de »N. Rott. Crt" die hoopte, dat geen enkel Nederlandsch journalist zich zou aanmelden, omdat er hier te lande tóch al bitter weinig belangstelling beslaat in die feesten en dus niemand het euvel zou duiden als onze pers er over zweeg. De heer Van der Wielen zal, als hij gaat, wel geen exemplaar meenemen van het jongste Zondagsblad van «De Tijd". Men ziet op de politieke prent liet Recht, geblind doekt, door Kitchener en Milner op het schavot brengen, Chamberlain staat met de hand aan de veer der guillotine en Koning Eduanl is gereed om aanstonds het afgehou wen hoofd in den mand op te vangen. Het Engelsche volk, waarmee Wilhelm II instemt, juicht; Loubet en de Czaar zijn verlegen met de zaak Uncle Sam glimlacht. De Nederlandsche Marine zal bij de vloot revue ter eere der kroning van den Koning van Engeland vertegenwoordigd worden door Hr. Ms. pantserschip «Holland" met den schout-bij-nacht Ellis aan bGord en on der bevel van kapitein-ter-zee Wentholt. Het schip vertrekt Zaterdag, Zouden er weer zooveel figuranten in ma trozenpakjes aan boord van de Engelsche schepen zijn als bij de vorige reuzen-revue te Spithead Voor het in Juli te houden adelborst-exa men hebben zich 93 candidate!) aangemeld (voor 30 plaatsen) en voor het examen voor machinist-leerling 60 (oveneens voor 30 plaatsen). Het avant-projet vun de herziening der Wet op het Hooger onderwijs is als geheim stuk door den Minister van Binnenlamlsche zaken aan de Senaten der Universiteiten ge zonden met verzoek om advies. De «Arnh. Crt". verneemt, dat van de 104 miliciens uit Arnhem der lichting 1895, die aldaar geïnspecteerd zijn, slechts drie niet in 'l bezit waren van hun uilrusting- en equipomentstukken. In aansluiting met den groeten Ronds- tocht van den Alg. Ned. Wielrijders Bond

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2