Binnenland. Gemengd nieuws. De plaatselijke afdeeling van den «Rond van Ned. onderwijzers" houdt Zaterdag te 8 uur een vergadering in »De vergulde Zwaan". In de gister ten Raad huize to Barneveld gehouden vergadering van aandeelhouders in de spoorwegmij. »De Vcluwe" werd door den Voorzitter mededeeling gedaan, dat thans in liet geheel f459000 is uitgegeven, Do aanbesteding van het trajet Barne veld—Nijkerk wordt vertraagd door deu onwil van eonige grondeigenaren om hun eigendom af te staan, terwijl anderen zeer hooge sommen vragen. De Onteigenings wet zal zou spoedig mogelijk worden toe gepast. Te Soest wordt Donderdagsochtends van 8 tot 12 een markt voor landbouw-, tuin bouw- en zuivelproducten en pluimvee in gesteld. Zoekt deu laster te dooden, en hij zal in leven blijven; laat hem aan zichzelven over, en hy sterft een natuurlijken dood. KENNISGEVINGEN. De GRIFFIER der STATEN van UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat ge west gemachtigd, breugt ter kennis van belangheb benden, dat de ontwerpen vau begrooting der kos ten van het Provinciaal Bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, en der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uilgaven, beide dienst 1903, met de memoriën van toelichting, alsmede do reke ning en verantwoording wegenslaatstgeirielde inkom sten en uitgaven, over het dienstjaar 1900, iugevolge de artt. 103 en 119 der Provinciale wet, verkrijgbaar zyn gesteld ter Provinciale Grilho van Utrecht tegen betaling van 1.5 cents voor de eerstgenoemde en van 50 cents voor de laatstgenoemde begrooting met me morie van toelichting, en van 60 cents voor de reke ning en verantwoording. Utrecht, den 17. Juni 1902. I)e Griffier der staten voornoemd, C. R. MEK KUS. SCHUTTERIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde regle mentaire bepalingen omtrent de Schutterijen ter kennis vau de belanghebbenden, dat de alphabe- tische naamlijsten vau de ingeschrevenen voor do Schutterij gedurende acht dagen op de phiatselyke Secretarie voor ecu ieder ter inzage liggeu, alle werk dagen van 10 tot 1 uur, teneinde een ieder in staat zoude ryii om ingeval hem eenige personen of om standigheden mochten hekeud zijn, die daarop nog zonden behooreu tc worden aangeteekend, of ervan moeten wordeu weggelaten, dit aan het Bestuur keubaar te makon. Dat de loting voor do Schutterij, tussehen de in geschrevenen van het jaar 1902, onder toezicht oener Commissie uit hel Bestuur, ten Raadhuize dezer ge meente zal plaats hebben op Zaterdag des 28. Juni aanslaande, des voormiddag» te 10 uren. Wordende alzoo dc bclaughebbcnden opgeroepen om op plaats en t\jd voormeld te verschyuen, of by afwezigheid zich aldaar door een bij do voormelde Oommissie bekend persoon, voorzien van behoorlyke schrifte lijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de by de wet vereischte loting naar bebooren te doen; zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten Wijven cu zich niet op voorschreven wijze heliben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dan tenzelfde dage, op gelijke wijze, eeue ualo- ting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiteu bun toe doen niet onder baar mochten ziju begrepen gewor den. alsmede ten behoeve van ben, die, ofscnoou in andere gemeenten reeds geloot hebbende, -edert de iaatstvoorgaande inschrijving alhier zijn komen wonen, en voor de vreemdelingen welke sedert die insctirrjving iri de termen zijn gevallen, om als in gezetene te worden aangemerkt. En dal eindelijk den belanghebbenden bij de lo ting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de roden en van vrijstelling, woaropsommigeu aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van de genoemde Commissie te breugen, met aanduiding van het ar tikel der wet en bet onderdeel daarvan, waarop zy hunne reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 19. Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, Dc Secretaris, B. W. Tit. 8ANDBERG. Dc. Dultsche bladen melden, dat H. M. de Koningin voor een verblijf van verscheidene weken in het einde van Augustus op het kasteel Ruthsfeld bij Kudolstadt Haar intrek zal nomen. De Minister van Bmnenlandsche zaken brengt in de aSt.-Ct." Ier algemeene kennis, dal H. M. do Koningin het verlangen heeft kenbaar gemaakt, dat de openbare viering van de herdenking van don geboortedag van II. M., die ditmaal op een Zondag vult, plaats bebbe op Maandag daaraanvolgende. Het door de beide Kamers aangenomen wetsvoorslel-Lohman c.s., tot vrijstelling der lichtingen 1895 t-n 1896 van herhalings oefeningen, is thans by den Raad van State in behandeling. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp houdende de overeenkomst met de Duilsche Regeering betreffende het tot stand brengen van kabelverbinfligen met eri tot het onderhouden van een geregelden stoomvaartdienst tussehen Java, China en Japan, de hecren Van der Biesett, Sassen, Godin de Beaufort, Van der Does de Wille- bois en Van Zinnicq Bergmann. De Hooge Raad bevestigde de uitlegging door het Hof te 's Hertogenbosch gegeven aan artikel 1004 B. W. dat bepaalt, dat een mondelinge huur die nog op geenerlei wijze is ten uitvoer gelegd, niet door getuigen, maar alleen door den beslissenden eed kan bewezen worden. 's Hofs beslissing dat de partij, die de huur ontkent, ook op vraagpunten kan worden gehoord, achtte de Hooge Raad juist, omdat voor de uitsluiting in artikel 1004 van alle andere bewijsmiddelen stellig behoort vast te staan een ernstige ontkentenis der huur, waaruit volgt dat een verhoor op vraagpunten niet is verboden, omdat zoodanig verhoor niet is een bewijsmiddel maar een poging om hem, die aanvankelijk ontkende, alsnog door rechterlijke ondervraging tot gerechte lijke bekentenis te bewegen en zijn werke lijke bedoeling nader te doen verklaren. De «Vereeniging van Directeuren van Hoo- gere Burgerscholen met3-jarigen cursus" heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, verzoekende even tueel bij voorstellen tot wijziging der wetten tot regeling van het Middelbaar- en het Huo- ger onderwijs rekening te houden met het volgende, dat adressante als haar meening meent te moeten geven le. De bestendiging der H. B. S. met 5-jarigen cursus, zooals die thans is, in ver band ook met ons Lager, Middelbaar en Hooger O., staat elke grondige hervorming van ons M. en H. O. in den weg, omdat: 2e. dat de H. S. met 3-jarigen cursus - ook met het oog op den leeftijd, waarop een beroepskeuze kan geschieden de eenige en algemeene school behoort te zijn ter ver dere vorming, zoowel van hen, die hun ver dere ontwikkeling daarna in voortgezet M. of in voorbereidend H. O. Gymnasiaal O. hetzij wiskunstig, hetzij litterair willen verkrijgen, als van diegenen, die zich tot hel volgen van Middelbaar vakonderwijs willen beperken 3e. Het wordt ook in ons land meer dan tijd, dat het genot van vakonderwijs niet het uitsluitend voorrecht blijve van de meer ge goeden aan Universiteit of Polytechnicum, en behoor», aan de H. B. S. met3-jarigen cursus overal waar de behoefte zich doet gevoelen aan leerlingen, die den 3-j. e. met goed ge volg hebben doorloopen, de gelegenheid ge geven te wotden om aan een dagschool vol doend Middelbaar vakonderwijs te ontvangen, zóo dat de aard «lier school wordt bepaald door de plaatselijke of gewestelijke behoef ten en 4e. dat de H. B. S. met 5-j. cursus en zoo mogelijk ook het Gymnasium in boven bedoelden geest dient te worden hervormd, aansluitend bij de H. B. S. met 3-jarigen cursus, het centrum vud ons geheele onder wijsstelsel. In de Algemeene vergadering van 28 Mei 1901 der vereeniging «Volksonderwijs" werd aan het Hoofdbestuur opgedragen, een Com missie van vijf leden te benoemen om een onderzoek in te stellen naar het al of niet vvenschelijke van het, evenals in Oost-Indië, geheel tot Rijkszaak maken van het openbaar Lager onderwijs en daarover een verslaguit te brengen. Tut leden dier Commissie, welke 23 November 1901 werd geïnstalleerd, wer den benoemd de heeren: J. Drost, Wethou der van onderwijs te Rotterdam, J. Pattist, H oofd eener openbare school te 's-Gra venzande J. de Wit, onderwijzer aan eene openbare school te Rotterdam, J. Zaaijer Pzn., oud- Burgemeester van Dirksland en oud-school- opziei er in het arr. Sornmelsdijk, en C. A. Zelvelder, districtsschoolopziener te Heeren veen, terwijl als Secretaris aan «Ie Commissie word toegevoegd de Algemeene secretaris van «Volksonderwijs", rar. W. Dolk, te 's-Gravenhage. Het rapport dezer Commissie is thans verschenen en daaraan ontkenen wij het volgende. Ónder de haarverstrekteopdracht meende do Commissie te moeten verstaan het tot zich trekken van het openbaar Lager onder wijs door het Rijk, zoodat dit een tak van Rijksdienst wordt, alle kosten door het Rijk betaald en de onderwijzers Rijksambtenaren worden. De minderheid meent, dat de nadoelen biervan de voordoelen overtreffen, zoodat zij er de voorkeur aan geoft le trachten het bestaande stelsel te verbeteren. De meerder heid der Commissie daarentegen acht de voordeeien zóo groot, dat deze de nadeelen overtreffen. Zij stuitte echter op de moeilijk heid de quaeslie op te lossen, daar deze slechts een onderdeel is van het geheel tot Rijkszaak maken van openbaar en bijzonder onderwijs beide. Duur het mandaat «Ier Commissie zoo ver niet reikte, besloot zy ten slotte eenparig een anderen weg lot verbetering aan te geven om aan vele gegronde redenen tot ontevredenheid over hel openbaar Lager onderwijs, vooral in kleine Gemeenten, tege moet te komen, nl. door versterking van den invloed van het centraal gezag. Do Commissie wenscht de volgende wets- I wijzigingen Ie. bevoegdheid van Gedeputeerde Staten om in bijzondere gevallen, bij onvoldoende f regeling dor jaarwedden van het onderwij zend personeel, verhooging te bevelen en die na weigering vast te stellen, met beroep op de Kroon 2e. meer invloed aan het schooltoezicht bij benoeming van klasse-onderwijzers 'Je. bevoegdheid van Gedeputeerde Staten om handelend op te treden bij weigering of nalatigheid van Gemeentebesturen om leer middelen aan te schallen 4e. idem bij onvoldoende zorg voor onder houd of noodzakelijk gebleken uitbreiding van gebouwen 5e. idem ter zake van een regeling omtrent de toelating van kinderen uit éen Gemeente optie scholen eener andere; (ie. verlenging van «len termijn van art. 39 ter zake vau wachtgeld, en verlaging van den leeftijdsgrens voor pensioen 7e. wijziging van liet, Schooltoezicht, op- helling der arrondissements-schoolopziener, bezoldigde schoolopzieners naast inspecteurs, aanstelling zoo noodig van plaatselijke inspec teurs; 8e. de besluiten tot verdeeling van Ge meenten in schoolkringen te onderwerpen aan Gedeputeerde Staten 9e. bevordering van ouderwijzers zonder nadere examens en de Raadsbesluiten be treffende die bevordering te onderwerpen aan Gedeputeerde Staten. Dat het Herstellingsoord voorNederlandsehe Onderwijzers te Lunteren in den korten tijd van zijn bestaan, het werd opgericht in 1900, reeds menig onderwijzer ten zegen is ge weest, is algemeen bekend en zeer zeker wenscht ieder, die in den onderwijzersstand belang stelt, deze sympathieke stichting het beste, maar, hoe dankbaar ook voor dien goeden wensch, daarmede mag nog niet vol staan worden. De stichting heeft dringend behoefte aan versterking der geldmiddelen. De Commissie van beheer schreef: «Ver meerdering van inkomsten, en wel zoo spoe dig mogelijk, is een dringende eisch, een levensvraag voorliet Herstellingsoord. Blijven de inkomsten dil jaar op dezelfde hoogte als verleden jaar, dan slaan we in December voor een aanzienlijk tekort." Deze woorden toonen, hoe noodig het is, sympathie-betuigingen in daden om te zetten en le steunen met een jaarlijksche bijdrage. Daardoor wordt allen Nederlandscben on derwijzers de zekerheid gegeven, dat zij in een kalme, rustige omgeving, herstel kunnen zoeken, als zij dat door hun moeitevollen arbeid behoevendaardoor wordt het alge meen belang dus ten zeerste gediend. Mogen velen zich tot*dezen dienst opge wekt gevoelen Hel Hoofbestuur van den Vrijzinnig-demo- cratischen Boud geeft op een uituoodiging van het Nederlandsche comité voor algemeen kiesrecht tot aansluiting bij bedoeld comité geantwoord, dat de Bond met het comité ten zeerste overtuigd is van de hooge wen- schelijkheid eener spoedige Grondwetslier- zienig ter bereiking van de ook door den Bond gewilde regeling van iiet kiesrecht, doch dat men zich als politieke partij ver- i plicht rekent, volle vrijheid van handelen i voor te behouden ten aanzien van de wijze I waarop die zaak dient te worden bevorderd, om welke redenen aan het verzoek tot aan- j sluiting niet kan worden voldaan. De Minister van Oorlog brengt thans i ter nadere kennis v;:n belanghebbendenlo. j op gelijke voet als in 1901 he. ft plaats ge- had, wordt, by voldoende deelneming, ook dit jaar de gelegenheid opengesteld tot bet betrekken van een kamp in de Legerplaats bij Laren o.a. voor jongelieden die toegelaten zijn tot de 4e of een i.oogere klasse van een Gymnasium of een Hoogere Burgesehool, of die op anderen grond aanspraak hebben op vrijstelling van bet toelatingsexamen tot het reservekader; 2o, het onder primo be doelde kamp vangt aun op 21 Juli e.k. en eindigt op 10 Auguslus d.a.v.3o. de kamp tijd van de leerlingen aan inrichtingen van onderwijs wordt geregeld naar onder 2o. i vermelde4o. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening5o. jonge- lieden als bedoeld sub lo. dezer beschikking, j die vorengenoemde Legerplaats wensehen te betrekken, moeten van hun voornemen j schriftelijk doen blijken aan den Inspecteur van het wapen dei- infanterie en wel voor I 18 Juli e.k.; vestigt ten slotte in het bijzon- j iter de aandacht op het volgende: Jongelin- i gen die in het bezit zijn van het militair ge tuigschrift (model F.), vastgesteld bij de se- dert ingetrokken beschikking van den Mi- nister van Oorlog, dd. 1 Augustus 1900, Vilde afd. no. 32, kunnen de aanspraken en rechten, verbonden aan het bezit van vorengenoemd getuigscbift, doen gelden ge- durende een jaar na den dag der uitreiking, op den voet zooals zulks in 36 dier be schikking was bepaald. De «Maatschappij van Landbouw" te Haar- lemmet-meer heeft besloten, geen deel te nemen aan de uitgeschreven feesten der I «Wilbelmina-vereeniging" aldaar. Toch hoopt de vereeniging haar doel te bereiken en doet ze een beroep op de offervaardigheid van gemeentenaren, grondeigenaren, gemeente- I en polderbestuur. Het feest der 50-jarige droogmaking zal niet plaats hebben op den dag van het jubilee, zijnde 1 Juli, doch 16 JuR. Binnenkort zullen ook bij de paardetram te Amsterdam vaste stopplaatsen worden aangewezen. Wat in 't buitenland reeds lang geschiedt Een arbeider uit Wagenborgen vond een klaverblad met negen blaadjes en zond dit aan H. M. de Koningin. Uit de reclamebiljetten voor de Katwijk scbe visscherij-tenloonstelling blijkt, dat deze des Zondags zal gesloten zijn. Alles mooi en welmaar nu de menschen, die uitsluitend 's Zondags eens gelegenheid' hebben, een kijkje te gaan nemen üf' zijn voor dezulken de tentoonstellingen niet bestemd Een Üuitsch geleerde heelt door een eenvoudige proef de bewegingen der ooglo den onderzocht en daarbij ook de gemiddelde lengte van een «oogenbiik" vastgesteld. De proef bestond hierin, dat op den rand van het ooglid een stuk papier bevestigd en dun de bewegiug door photographische opnamen vastgesteld werd. De resultaten bewijzen, dat het ooglid zich heel snel naar beneden beweegt-, maar dan een korte halt maakt vóór het zich geheel sluit. De opwaartsche beewging gaat langzamer; de gemiddelde duur daarvan wordt aangegeven als het 7591 duizendste eener seconde, terwijl voor deu tijd tot liet geheel sluiten van het oog 1517 honderdste en voor den ;,iur van de opheffing van het ooglid 17 honderdste van een seconde gerekend wordt. Een «oogenbiik" duurt dus ongeveer 1.4 of niet geheel en al een halve seconde. Kolonel Humbert, van de Fransche kolo niale artillerie, heeft een uitvinding gedaan, die bestemd is. een geheele omwenteling in de oorlogstactiek te brengen en zelfs het uur van de aigeheele ontwapening to ver haasten. Het is een instrument dat gemakkelijk op geweren, pistolen, mitrailleuses en kanonnen van elke soort kan bevestigd en waarbij rook, knal en licht vermeden worden. Kolonel Humbert zet in «fe «France Mili- taire" uiteen welke veranderingen hierdoor in de wijze van oorlogvoeren zullen gebracht worden. Zijn conclusie is, dat de oorlog on mogelijk zal worden. Professor Hermann Cohn, de beroemde oogheelkundige uit Breslau, heeft te Berlijn een voordracht gehouden over schoolboeken en couranten. Bekend is het, dat hij reeds bijna 40 jaren geleden het gezichtsvermogen bij 10 000 schoolgaande kinderen heeft onderzocht, he laas zonder «lat zijn waarschuwingen veel gebaat hebben. Volgens zijn laatste onder zoekingen zijn te Breslau van de studenten in de geneeskunde 60°,0 bijziende; een even ongunstigen toestand vond een militair ge neeskundige bij de vrijwilligers en de ca detten. Merkwaardig is de mededeeling des hoogleeraars dat onder de tijdschriften die te klein gedrukt zyn. de geneeskundige, en met name die welke aan de oogheelkunde gewijd zijn, in grooten getale zondigen Met de meeste schoolboeken en den hoofdinhoud der couranten is dit óok het geval. Van 50 schoolboeken, die te Berlijn gebruikt worden, waren 26 slecht, slechts 8 goed ge drukt. Voor een goeden dru!' is het volgens den professor noodig, dat men door de opening van een vierkanten centimeter, in een kaart gesneden en op een drukwerk gelegd, slechts twee letters kan lezen. Bijna geen enkel boek voldoet hieraan. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 12 tot en met 18 Juni 1902. GEBORENChristina Margaretha, tl. van W. Veldman en G. van Steenbeek. Anna Maria, d. van J. W. Verbeek en U. G. van Meeleren. Lambertus Willem, z. van L. van Wijngaarden en K. C. van Darn. Hans, z. van R. Levy en L. Goldtinger. Grietje, d. van M. van Colmjon en L. van Dijkhuizen. Margaretha Elisabeth Cornelia Piotronella, d. van P. van Achterbergh en C. M. van Vulpen. Klaas, z. van A. Gort en J. Bijl. Grietje, d. van A. G. Hiene- kamp en J. van Schoonhorst. Elisabeth, d. van G. Koning en G. J. de Leeuw. Pieternella Maria, d. van J. K. Jmmikhuizen en J. M. E. van der Burgt. Alexander, z. van P. J. van Oven en T. Lablans. Dirk z. van F. Teuthof en J. C. Brinkman. Sophia Allegonda Adèle, d. van L. A. Houbaer en A. S. M. van Buehem. ONDERTROUWD: P. Dekker en M. de Graaf. GETROUWD H. Koopman en M. G. L. van Horsen. M. van Duinen enA.H, van Nim wegen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2