Donderdag 3 Juü 1902. No. 5210. 51e Jaargang. Buitenland. Feuilleton. Stadsnieuws. EEN BEPROEVING. iMSFOORTSCHE DOURiNT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement ner 3 maanden /'I tranen per post 1.15. Advertentiën 1-6 regels 60 centelke regel meer lü cent. Legale-', olïicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTE6RAGHT9 Tclephoon 19. p R E 1 s" Aan onze ubomies, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag legen vergoeding van porto toegezonden. Be frankeerkosten bedragen per keer f'0.025 voor liet buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de «Amerstbortsche Courant" verzekeren. Het blad «Neerland ia" deelt de droeve tijding mee, dat de toestand van President Steijn zóo is, dal men op geen herstel meer hopen mag. Nu dit eenmaal openlijk gezegd is schrijft de »N. Rt. <Jt." er bij heelt het geen nut, langer te verzwijgen wat ons reeds eenigen tijd bekend wasde toestand van den edelen President van den Oranje Vrij staat is zeer zorgelijk. Vermoedelijk is het een gevolg van den val, maar in elk geval lijdt Steijn nu aan een ziekte, die misschien nog lang duren kan, maar die men durft er niet meer aan t wij leien slechts een noodlottig einde kan hebben. Anderzijds wordt beweerd, dat de President vergiftigd zou zijn. Uit een particuliere correspondentie uit Londen Oproer in Watford, oproer in Harrow, oproer ""in Suttou Bridge, in Holbeach, in Redditch, in Spalding, in Newtown, in Üun- stable, in Hampstead, in tal van andere plaatsen waarvan de enkele courant die dit negental opsomt de andere bladen zwijgen er over de namen niet meedeelt, overal oproer, omdat er geen kroningsfeesten. Een Koning ligt te sterven en zijn trouwe onderdanen gillen»Geef ons feesten, of wij gooien uwe glazen in. Wat raakt ons uw ziekte; wij hebben u niet om ziek te zijn, doch om in statie, in pracht en praal u te vertoonenwij hebben u noodig als voor wendsels om uitgelaten feest te vierenkun nen we dat niet met u, met uw prachtver toon, dan maar zonder u". Niemand durft de waarheid zeggen, de volle waarheid, niets dan de waarheid. Een geneesheer, die zou durven aarzelen in zijn be tuiging, dat de zieke Vorst zien-ieroogen beter wordt, zou haast ais koningsmoonler beschouwd worden; een redacteur die durft beweren, dat zijn inlichtingen juist zijn en de Koning doodziek is, wordt rijp geacht voor galg en rad, wegens zeo'n gebrek aan vaderlandsliefde. De zelfde correspondent deed ons kennis maken met een nieuw woord en wel met hel zelfstandig naamwoord )>matïicker''(spieek uit mèl'tikk'rklemtoon op de eerste letter greep) dat met. het werkwoord »to maffick" in gebruik is gekomen na de beestachtige ongebondenheid van het Londensch plebs, zoo rijk als arm, na het ontzet van Mafeking. Het Britsche Ministerie van Oorlog heeft zijn beschikkingen openbaar gemaakt betref fende de terugzending van de troepen uit Zuid-Afrika die daar niet meer noodig zijn. Bij liet eindigen van de vijandelijkheden waren 202 000 man onder de wapens in Zuid- Airika. Er zijn 39 gouvernementstransport schepen, die te zamen 40000 man en 3000 paarden kunnen vervoeren, op het oogenblik bezig rnet het inschepen van soldaten. Bo vendien zullen 2500 man per week met. pas- sagierbooten vertrekken. Alle Zuid-A frikaan- sche koloniale troepen worden afgedankt. Voor het. einde van Juli zullen de geheele yeomanry van 1901 en 18000 reservisten ingescheept zijn. Ter gelegenheid van den 61sten verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied, Prinses Marie der Nederlanden, zal hier Zaterdagmid dag te 12 uur een groote parade worden ge houden op het. terrein der lnfunterie-kazer- nes, dat gedurende dien tijd toegankelijk is voor het publiek. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel L. Bolle, van het le regiment huzaren, en de honneurs bewijzen aan kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, garnizoens-commanilant. In de Dinsdag gehouden vergadering dei- Provinciale Staten van dit gewest is in han den gesteld van Gedeputeerden een adres van machinisten van stoomgemalen van de pol ders onder Bunschoten, Eemnes en Hoogland gelegen, verzoekende een wijziging van het Reglement op de jacht en visscherij, om on der de geoorloofde middelen voor vischvaugst op te nemen een z.g. raamnet voor de pa- lingvungst, gelijk dat ook in Zuid-Holland is toegelaten. Ook werd tie urgentie betoogd van een provinciaal reglement op het rijden met mo tor-wagens. De »St.-Ct." bevat een Kon. besluit van 25 Juni 1902, luidende als volgt: Overwegende, dat volgens art. 23 van de Gezondheidswet een gezondheidscommissie wordt ingesteld voor elke Gemeente, die meer dan 18 000 inwoners heeft, enz. Daarin worden voor deze Provincie, behalve Amersfoort en Utrecht, óok genoemd Baarn, Loenen, Wijk-bij-Duurstede en Zeist. In verband met dat besluit is eervol ont slagen, onder dankbetuiging voor de den lande bewezen dienstan, met ingang van 1 Augustus de Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in Gelderland en Utrecht dr. A. E. Post. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Juni ingelegd ter Rijks Postspaarbank f36 010.51 en daaruit terugbetaald f22 097.395. Het laatste door het kantoor afgegeven boekje draagt het nummer 9245. De Amersfoortsche tram vervoerde in Juni 6018 betalende passagiers en ontving, alle baten meegerekend, f 541.83. De heer B. Folkers, ontvanger der directe belastingen en accijusen hier, is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijusen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Groningen. Onze stadgenoot de heer H. W. Bauwer, officier van administratie le klasse der Kon. Nederlandsehe Marine, heeft aan 's Rijks Ethnographisch museum te Leiden ten ge schenke gegeven een verzameling voorwer pen door hem op een reis met H. M. Borneo" in 1897 op Nieuw-Guinea bijeengebracht. Den schenker werd daarvoor de dank der Regeering betuigd. Onze vroegere stadgenoot de heer H. W. L. de Beaufort heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Rechten. Ik was vreeselijk ongelukkig, Emilik heb eerst door een ontrouwen chef-de-bureau zeer veel geld verloren en sedert aan de Beurs gespeeld en weder om zeer veel geld verloren. Ik heb mij aan de mij toevertrouwde gelden vergrepen en ik zie geen an dere mogelijkheid, het te vervangen. Ik heb je moe derlijk erldeel dat do wet je toekeut, daartoe be steed om mij boven water te houden; helaas, het is verloren gegaanDe vrouw, wier dochter je thans moet huwen, heeft mij haar vermogen toevertrouwd en ik heb het behoudens eeu niet noemenswaardige som, verloren. Kies nu als jurist weet je maar al te goed wat mij te wachten staat. Huw je ech ter ite dochter, wordt je beheerder van het vermo gen, dnn moet ik je rekening en verantwoording doen, en wanneer dan zelfs je vrouw iets veruemen mocht, dan zal zij zich wèl in acht nemen, jou en m\j door eeu /aanklacht in bet verderf te storteu. Iets van het vermogen is nog voorhandendit huis en mijn praktijk zijn óok iets waard; ik sta je alles af en verzoek slechts om een plekje, waar ik eeu- zaam kan sterven; ik verzoek je slechts om euu bete broods tot mijn dood, die zich niet lang meer zal doou wachten. Maar kan je het mij euvel dui den, dat ik begraven wil wordcu zonder dat de wereld het geheim kent, dat mij sedert jaren drukt; kau jo het mij euvel duiden, indien ik mijn laatsto hoop op jou heb gevestigd, in de veronder stelling, datje mij de behulvzaiue lmnd zult bieden? Er bestaat geen andere reddingvan alle kanten dreigt de schande je kunt je zeer goed voorstellen, dat ik boven deze aan den dood de voorkeur zou geven. Laat mij nu heengaan mijn krachten bege ven my. Morgen kan je mij je autwoord zeggen. Vergeet niet, dat dit voor mij een beslissing op leven en dood is!" Met moeite stond de oude man op. Hij wierp nog een blik op zijn zoon, die als verpletterd in zij leun stoel zat en voor zich heeustaarde. Daarna begaf hij zich met wankelenden tred naar de deur. Alvorens hij deze opende, bleef hij staan, als ver- waohtto hij, dat ziju zoon eeu enkel woord zou zeg gen, maar Emil zat daar, als waren hem alle levens geesten ontvloden. De oude man slaakteeen diepen zucht, opende hjj de deur, ging er doorheen en liet haar achter zich in het Blot vallen. Roeds lang schemerde het in het studeervertrek van den president maar nog steeds braudde de lamp, nog stoeda zat Emil iu deu armstoel, zooalshij daar uren achtereen gezeten had. Het kwam hem voor, als mocht hij het niet wa gen, op te staan, als had hij de kracht verloren om zich te bewegen, te staan, te gaan. Een akelig, on heilspellend iets scheen de hand op hem gelegden hem terneergedrukt te hebbeD, zoodat bij niet de kracht vond op te staan. Langzaam eindelijk herstelde zich de chaos vau zijn gedachtenloop, maar h\j kwam spoedig tot de erkentouis, dat die toestand van verdooving ver bo ven de waarheid te verkiezen was. Het bewustzijn van hetgeen zijn vader hem gezegd had, de vreese- lijko zekerheid, was meer dan een sterveling verdra gen kou. Zijn vader, de algemeen geachte man, nog voor eetiige uren met eerbewijzen en loftuitingen over laden, een dief en een trouweloozezaakwaarnemer Zijn vader, voor wien ieder het hoofd ontblootte, eerloos. Wellicht maakte reeds den volgenden dag de ijzeren arm der gerechtigheid zich van zijn per soon meesteren bracht men hein naar het tuchthuis! En hij was de zoon van dien man hij droeg diens naam, en de ban, waarin de vader gedaan werd,zou ook den zoon treffen VeruchteD, haten wilde hij den vad6r,diehemzoo iu het ongeluk bad gestort, die met koude berekeniug, oen betere zaak waardig, hem als reddiugswerktuig uitverkoren had om hem tot medeplichtige zijner misdaad te maken. Die vreeselijke tweestrijd tusschen kinderliefde en Aan de officiers-examen van de Kon. Mili taire Academie te Breda hebben voldaan de cadetten: L. J. Rieber, infanterie h. t. 1. F. G. J. M. van Steenhardt Carré, artillerie h. t. 1.; E. G. Gaarlandt, infanterie 0.1. L.- en D. Schulman, artillerie 1. L. allen oud- leerlingen van de Hoogere Burgerschool bier. i Aan het overgangs-examen naar hel oudste studiejaar van den Hoofd-cursus te Kampen hebben voldaan de sergeantenA. A. J. 1 Augustijn, J. P. J. G. van Blarkom, W. M. 0. J. Hafkemeijer, jhr. W. A. C. Snoeck en F. F. Vervat, allen voor infanterie h. 4.1.; A. Bos en D. Nieuwiand beiden voor infan- terie O. I. L.H. Ronkens, voor admini stratie h. t. i. en J. H. Swartjes, voor admi nistratie O. I. L. allen oud-leerlingen Van den Cursus van bet 5e regiment infanterie. De tot kapitein bij bet 4e regiment infan terie bevorderde le luitenant-adjudant I. H. Boeye, van het 5e regiment, wordt ingedeeld bij net 5e bataljon te Gouda. Reserve-sergeaut G. van Terwisga, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot vaandrig bij bet korps. Kolonel D. Kromhout, commandant van het le regiment veld-artillerie, hield hier beden een inspectie over de 2e afdeehng. Een lezeres doet een beroep op onze tus- sehenkomst voor een huishoudelijke aange legenheid, maar die daarom toch wel voor de courant geschikt is. Zij maakt de opmerking, dat vele familie^ die voor eenige weken, soms maanden, de stad uitgaan in den zomer, natuurlyk wèl aan het kostgeld denken van de gewone dienstboden, wier huur óok doorgaat, maar uit geheel onwillekeurig verzuim dikwijls de wekelijksche werkvrouw vergeten. Deze verdienen een daggeld en in de va- cantie om 't zoo te noemen niets, want de eene mevrouw na de andere gaat de stad uit. Ter overweging aangeboden. Nóg een testimonium over het sextet, dat Maandagavond in »Amicitia" optreedt, thans van den Directeur van het Kurhaus te Hom burg vor der Höhe Dem Suddeutschen Manner-Sextett, beste llend aus Opersangern, bescheinige ich hier- mit gerne dasz dasselbe bei verschiedenen Abend-Conzerten im hiesigen Curgarten zur groszen Befriedigung des Pubiikums mitge- vvirkt hat. Die vorzüglich ausgeführten Ge- sangsvortrage des Sextetts hatten sich des reichsten Beifalls der Curgaste zu erfreueo. toom tegen den eigen vader dreigde hem het ver stand te doen verliezen. Het oogeublik, waarin hij toestemde, zijn vader te redden, maakte hem zelf tot een schurk. Wanneer hij de eersteschurkenstreek beging, Heuriette met de bedoeling huwde, haarom- trent het verlies van haar vermogen te misloiden, dan werd hij de moreele medeplichtige zijns vaders en was voortaan niets beter dan deze, wiens handel wijze thans beiden prijs gafaan een wis verderf. Wanneer hij daarentegen morgen ziju vader ener giek verklaarde, dat zjju geweten verbood te doen wat hjj van hem verlangde, dau sprak hjj daarmee het doodvonnis zijns vaders uit. Eu liet eerste on geluk sleepte ook een tweede mee. Na den plotse- lingou dood zijns vaders moest door den zoon zelve aan de overheid en de wereld meegedeeld worden wat zijn vader misdreven had. Zijn laatste bezitting moest hij als zoon prijsgeven om slechts eenigerma- te herstellen wat do vader bedorven had. Arm, uit de samenleving verbannen, als de zoon van een zelfmoordenaar en dief, moest hij de wijde wereld intrekken. Waarheen hij ook den blik wendde, nergens een uitweg, nergens kans op redding Eèu uitweg bestond, dien eeu mensch met een ander karakter dan Emil wellicht gekozen had hij kon zich een kogel door het hoofd jagen dat wa re wellicht het eeuvoudigst en meest doeltreffend middel geweest, maar het was in lijnrechte tegenspraak met zijn geaardheid en zijn begrippen van schulden boete, van eer en plicht, van godsdienst en moraliteit. Door zijn zelfmoord immers was hij de indirecte oor zaak van den algeheelen ondergang van een groot aantal lieden; bij dwong zijn vader tot zelfmoord, het vermogeu van de Winters was immers verloren. Wat was er mee bereikt, zelfs indien hij tot dit ui terste middel zijn toevlucht nam En indien hij besloot, medeplichtige te worden indien hij niet wilde, dat de grijsaard een prooi der schande werd of de hand aan zich zeiven sloegin dien hij Heuriette tot zijn vrouw maakte'? Mis schien was dit nog do eerdgt uitweg; zijn vader bad niet geheel ongelijk, toen hij met koud overleg hem deze partij voorsloeg. De eer van huisennaam bleef geredals gade van Henriette kon hij althans eenigermate herstellen wat zijn vader aan haar ver mogen misdreven had. Hij kon wellicht uit eigen kracht, indien het geheim des vaders verborgen bleef, zich zooveel verwerven om zijn vrouw schadelooate stellen voor het verlies, dat ziju vader haar berok kend had. Maar welken prijs moest bij daarvoor betalen I Detv prijs van een ongelukkig huwelijk den prijs van verloren eerden prijs der schande, niet voor de wereld, maar voor zich zeiven Met moeite verhief Emil zich eindelijk uitden arm stoel. Hij gevoelde een vermoeienis in de ledema ten, als ware hij in die weinige uren tien jaren ou der geworden. Hij had behoefte aan frisscbe lucht en gevoelde hoe hij in de kamer bijna stikte. Hij blies de lamp uit, sloeg de gordijnen terug en opende het venster. Daar beneden lag iu den vollen zonneglans,in de schoonste tevredenheid de stad, welke meu van het ietwat hooger gelegen huis van den president bijna geheel kon overzien. Daar beneden woonden demen- schen, die tot dusver ook hem, den zoon van den president hadden geacht en geëerd en die hem nu verachten zouden, indien hij er niet de voorkeur aan gaf, hen eveneens te bedriegen en te misleiden. Een licht gedruisch noopte hem om te zien. In de geopende deur stond zijn vader. Haastig sloot Emil het venster en wendde zioh om tot den hoogbejaarden man, die nu eenig stap pen naderbij trad en voor zijn zoon stond, deemoe dig en gebroken diens voDnis verwachtend. Het ge laat van den grijsaard was aschgrauw en zonder dat een woord gesproken werd, wist Emil, dat zijn va der, evenals hij, den geheelen nacht slapeloos bad doorgebracht; dat bij het niet niet meer verdroeg, langer op het voDnis van den zoon te wachten en dat hij gekomen was om de beslissing te hooren. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1