Binnenland. Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentièn. D. H. PIJSEL. een flink Depothouder, 1D éen enkel Concert LOOPWERK. Do Gemeenteraad van Hilversum heeft Dinsdag besloten, het onderwijs aun de openbare Lagere school aan den Jonkerweg uit te breiden tot 1 .September 1903, in ver band met de op dien datum te openen Hoogere Burgerschool. De onderwijzers aan die school hebben zich bereid verklaard, desnoods eenige uren meer onderwijs te geven. Een «stroom-afleider" voor de Hoogere Burgerschool te Amersfoort? Die hg boos weer het roer loslaat, ver groot het ge vuur. Me» bericht uit Schaumburg: De gezondheidstoestand van H. M. de Ko- niugin wordt bij voortduring beter. Het prachtige weder stelt H. M. in de gelegenheid, vucl in do lucht te vertoeven. De krachten nemen toe, zoodat wandelingen en rijtoeren meer en meer worden uitgestrekt. Vermoedelgk zal dr. Roessingh zich in de volgende week komen vergewissen van den vooi uitgang van II. M. gezondheidstoestand. By H. M. de Koningin en Z. K. 11. den Prln>. der Nederlanden zou liet voornemen bestaan, reeds 17 Juli naar «Het Loo" terug te koeren. De Eerste Kamer heeft Dinsdag z, h. st aangenomen het wetsontwerp tot goedkeu ring van oen overeenkomst mot de Duitsche regeering betreffende liet tot stand brengen van kabel verbindingen mm onze Oost Indische - bezittingen, onafhankelijk van het Engelsche kabelnet. 4>i! Nestor dor Eerste Kamer, de oud-Mi nister int'. J. H. Seurlsoma Czn., die dit jaar aan de beurt van aftreding is, zal zich niet weder verkiesbaar stellen. Vermoedelyk zal dit besluit gemotiveerd worden door Imogen ouderdom mr. Geert- sein a is omtrent 88 jaar. Maar wie den kras- sen grijsaard kent, voor wien de «gebreken van den ouderdom" niet bes' itn, zal allicht twijfelen of dit wel de ware, of juister mis schien dc eenige reden voor hem is om het openbare leven vaarwel te zeggen. De on derstelling schijnt althans niet gewaagd, dat hij plaats wil maken voor mr. C. Pynacker Hordijk, d'n oud-Gouverneur-gcneraal van Ned. Iodic, de eenige Indische specialiteit in de Eerste Kamer na het overlijden van den heer Fransen van de Putte, die voor Zuid- Holland zitting heeft en dit jaar aftreedt roet Scringe kans van herkiezing, nu de Staten ier Provincie »om" zijn. stemming betuigd met het adres van het Werkliedenverbond om de Boroepswet al- thans nog in dit zittingsjaar te behandelen. I Dinsdag herdacht de Nederlaudsche Staten- post haar 150-jarig bestaan. Op 1 Juli 1752 I werd hei Nederlandsche postwezen gecen- I traliseerd en werd de kiem gelegd voor dat merkwaardig ingewikkeld en toch goedloo- peud raderwerk waarop wij allen, die brieven schrijven en ontvangen, vertrouwen als ja, als op den loop der zon. De nachtpostrit tusschen Amsterdam over Haarlem naar Leiden vice-versa, die wellicht een paar honderd jaar heeft bestaan, wordt binnenkort opgeheven. Men meldt aan de «N. Itott. Crt." Hoewel een poging van den RijnsburgsChen Raad om de openbare school aldaar op te heffen door de Regeering is verijdeld, schijnt men het er niet bij te laten zitten en nu het Dleegpomp-systeem" te willen toepassen. Een paar lbrsche slagen en 't zou gebeurd zijnhet kleine aantal kan niet veel lijden. Zoo werd iemand, die drie leerlingen u;j de openbare school had de woning opgezegd en het onmogelijk gemaakt een andere in liet dorp te betrekken, zoodat hij naar Katwijk moest verhuizen. Een kleermaker, «lie van buiten kwam en voornemens was zijn kin deren naar de openbare school te zenden, zag van dit voornemen al, doordat hein dooi de toonaangevers in de Gemeente was ver zekerd, dat hij in dat geval geen werk zou krijgen. Buiten de kinderen ven hel Hoofd der school zelf telt de school thans nog slechts 7 leerlingen. Dezer dagen, schrijft «Belang en Recht", bevatte de »St.aals-l t." een lange iyst van benoemingen in verband met de uitvoeiing van de Gezondheids- en de Woningwetten. Een college van bijstand, hoofdinspecteurs en inspecteurs zijn benoemd, voorts een 60-lal personen lot huilengewone leden van den Gezondheidsraad. Onder al deze uitver korenen bevindt zich geen enkele vrouw. Toch breidt zich bet aantal vrouwelijke artsen to onzent tegenwoordig voortdurend uit ook aan enkele vrouwen, die theoretisch en practise!) vertrouwd zijn met het woning vraagstuk, ontbreekt het niet. Zou de Re geering wellicht oordeelen, dat volksgezond heid en volkswoningen zaken zijn, die builen de sfeer der bemoeiingen van de vrouw liggen In Engeland denkt men er anders overdaar begint men meer en meer de medewcrkzaamlieid dor vrouwen bij den ge zondheidsdienst te waardecren, wat. het steeds aangroeiend aantal van vrouwelijke Sanitary inspectors bewyst. Het besluit tot invoering der Gezondheids wet, op 1 Augustus a.s,, is door 11. M. de Koningin te Schaumburg den 23 Juni getce- kend, zoodat het reeds in den loop der ^vorige, weck had kunnen zyn uitgegeven en afgekondigd. Tot de redenen, waarom de invoering een maand moest worden uitgesteld, behoort wellicht ook de ziekte van H. M. De benoeming der Gezondheidscommissiën zal nu wel eerst in September of later volgen. Volgens de wet geschiedt die door du Com missarissen der Koningin, nadat voordrachten 2ijn ingediend door den Centralen gezond heidsraad, die daartoe fierst nog een aanbe veling beeft te vragen vanwege Burgemeester en Wethouders van elke Gemeente waar zHk een commissie moet in liet loven treden. Wat de Woningwet belr d't, ontbreekt het invoeringsbcsluii nog. Naar het «Handelsblad" verneemt, heeft het «College voor dfiZeevisscherijen" in zake het baringspeten by nacht, door vrouwen, •i. geschaard aan de zyde der Regeering. i<Hiermee zou dus dc officieele uitspraak verkregen zyn, dat het haringspeten by nacht door vrouwen in het belang der zeevissefaerjj is, zegt «Hot Volk", «maar het belang der vrouwen zelf' en van haar gezinnen is nog iets anderö". Het Hoofdbestuur van don «Bond van i arbeiders en arbeidsters in de kledingin dustrie" heeft aan de Tweede Kamer in- J Geef toch vooral zonder navragen aan bedelaars. Bij een boer in een der polders van Mij drecht vervoegde zich dezer dagen een bede laar. dit; al sedert jaar en dag by de bewo ners in «De Ronde Voerien" zijn aalmoes gaat halo. inet het verzoek of' hij ditmaal niet te gelyk zyn dubbeltje voor .Ie volgende week zou kunnen krijgen, want dan was hij verhinderd te komen door 'i huwelijk van zyn dochter. Toen dc boei' hem vroeg of haar aanstaande man een bestaan had, ant woordde de «centenophaler'' dat is de nieuwste vaknaam tegenwoordig «Hij een bestaan Wel, dat is geheel onnoodig! Ik geel mijn dochter 9 dorpen hier in de buurt mee en daar kunnen ze best van leven." D- «Fabrieksbode" deelt uit een van den heer Van Marken ontvangen schrijven de volgende les voor andere reizigers mede: Ik vergat nog te vertullen van het on aangename incident, waarmede wij de reis te Brussel begonnen. Wij stonden vóór den slaapwagen om in te stappen, toen de con ducteur ons verzocht, liever aan het andere einde van den waggon in te stijgen. Toen we daarheen gingen, zei Ada opeens, bleek van schrik: «Vader is u uw portefeuille niet kwijt? Ik zag, toen we daar stonden, dat een net gekleed heer met zijn hand in den rechterbinneijz.uk van uw jas tastte." Ik had mijn portefeuille met gold in een anderen, verborgen zak opgeborgen, zoodat uit mijn j,.s niets te halen was geweest, dan een notitieboekje, dat e.' zich nog in bevond. Ik lachte on. Ada's schrik en wij stapteu aan hel andere einde van den waggon in. «Daar is hij", riep Ada. Blijkbaar was de man, waarschijnlijk met een medeplichtige, door het eerste portier ingestapt, en kwam ons in den gang van den wagen tegemoet. Er ontsti nd in den gang even een gedrang het. ging alles veel spoediger dan ik het nu vertel en daar voelde ik, nat mijn horloge met het vijf-en-twintig-jarig diénst- kruis weg was. Ik sprong dadelijk den wagen weer uit, klampte een politieagent aan, die een uit voerige enquête instelde naam, voornaam, geboren, beschrijving van het gebeurde, van het horloge, enz. enzmaar inlusschen waren de dieven met het gestolene natuurlijk gevlogen, en, volgens ontvangen berichten, is er tot dusver geen spoor gevonden. Hoogst onaangenaamliet was het prachtige hor loge, dat ik van mijn vrouw kreeg, toen ik 25 jaren Directeur der Gistfabriek was, met monogram en allerlei inscriptie». Jules Capré heeft niet veel pleizicr gehad van zijn weervoorspelling voor Juni. Door een grillige speling van hot lot heelt. Juni precies ander weer gehad dan de heer Capré voorspelde. Toch heeft hij voor Juli weder een voorspelling opgemaakt, die wy onzen lezers niel willen onthouden, al hopen wij dat de hoofd voorspelling«Juli zal een vochtige maand zijn" niet geheel uitkomt. Van 1 tot 5 Juli gewoonlijk mooi weer, mei onweersverscliijnselcn op 3 en 4 Juli, Van 5 tot 9 Juli barometrische minima over de golf van Gascogne, Frankrijk, de Al pen en Oostenrijkonweer, regen en slecht weer. Van 9 tot 12 Juli algemeen hooge druk, mooi warm weder. Van 12 tot 27 Juli, twijfelachtig onzeker weer; afwisselend mooi weder en bewolkte luchten. Van 18 tot 22 plaatselijke onweders, regen en slecht weder. Van 27 tot 31 Juli, tijdperk van Imogen druk en mooi weer voor West- en Middel- Europa. Van 28—31 Juli depressies in liet gebied der Middellundsche Zee, met zwaar onweer, voornamelijk op 30 Juli. Voor den jaarlykSchen loopwedstrijd over 40 Kilometer van Conflans naar Parijs, die aanstaande Zondag gehouden wordt, genaamd de «Marathon", zijn tot heden 90 deelnemers ingeschreven, onder wie ook de Engelsche kampioen L. Hurst, die dezen prijs in 180li, 1900 en 1901 won. Ook is ingeschreven de Belgische looper Rensonuet, die dit jaar in BeLië verscheidene lange-al'stand wedstrijden won, terwijl vermoedelijk ook zullen mee dingen de Fransehmun Champion, die in 1898 Durst sloeg in den recordtijd 2 u. 30 m., en verder Thomas, Charbonnel en Lafitte, allen loopers van naam. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Opleiding voor Socialen arbeid. Onlangs uitte Canon Burnett, de directeur van Toynbeo Hall in Londen, de klacht, dat d.i belangstelling van het Engelsche publiek in zijn arbeid in Whit-vhapol aan hef af nemen was. Hij schreef dit voor een groot duel toe aan het imperialisme, aai) de opwinding voor de uiterlijke grootheid van het Rijk, die zoo verblindend werkte op de jonge menschel) die vroeger zijn arbeid kwamen deelen. dat zij thans geen «ogen meer hadden voor de nooden en behoeften in eigen omgeving. Geheel anders is de geestesrichting bij ons te lande. Niet alleen valt een toene mende belangstelling in socialen arbeid waar te nemen, maar onder jonge mannen zoowel als vrouwen breekt zich de behoefte baan om een werkzaam aandeel te noiuen in den maatschuppelijken strijd, om zich oen te voelen met hen voor wie het leven moeilijk en zwaar is. Naar werk, naar nuttigen arbeid opsoeinal terrein strekken zich do handen uit van velen, hel zij om daarin een eervol middel van be staan te vinden, of om, uit plichtsbesef' we gens maatschappelijke bevoorrechting, ten bate iler samenleving den tijd en de krachten te besteden, die niet behueveu t.e worden aangewend ter voorziening in eigen onder houd. Hoe heuglijk dit verschijnsel op zichzelf beschouwd wezen moge, het heeft eene ernstige schaduwkant, het gevaar namelijk dat wie, zonder voorafgaande kennis, een werk willen aanvatten dat hooge eisclien stelt, in te engen kring zullen blijven rond zien en, slechts ziekteverschijnselen bespeu rend zonder de oorzaak van de kwaal te kennen, meer kwaad dan goed zullen doen. Dit gevaar werd nu drie jaar geleden onder de oogen gezien door de oprichters van de opleidings-inrichting voor socialen arbeid te Amsterdam. Zij schreven: «De waarheid is, dat óok voor socialen arbeid, opdat hij naar den vpllen eiscb worde verricht, deugdelijke en ernstige voorberei ding moet worden onmisbaar geacht. Een voorbereiding die deels een wetenschappelijk karakter dragen moet, omdat het aankomt èn op algomuen-sociologisctie ontwikkeling èn op bekendheid met velerlei wetgeving, èn op geschiedkundige bestudeering van ver schillende vraagstukkenmaar die voor een zeker niet geringer deel dit worde met nadruk gezegd practisoh wezen moet, bestaande in oefenende deelneming aan den tot levenstaak gekozen arbeid, onder des kundige en wegwijzende leiding. Een zoo danige voorbeceidng kan i,o meer nul stichten, omdat degenen, die in het voorrecht er van deelen en daarna naar hun woonplaats terug- koeren, op hun beui'l leiders van anderen kunnen worden." In overeenstemming hiermee werd het leerplan in elkaar gezet. Het omvat lussen in staathuishoudkunde en sociologie, hygiëne en paedagogie, staatsinrichting en enkele hoofd stukken van het burgerlijk recht, boek houden en verbandleer, cursussen over het woningvraagstuk, armenzorg, het vraagstuk der kinderverzorging, Toynbee-werk, coöpe ratie, do druiikquueslie en andere. In het eerste leerjaar wordt het geheele terrein verkendin bel. tweede doet do leerling eet keuze van den arbeid waaraan hij of zij zich wijden wil; dan treedt liet practische werk meer op den voorgrond. De minimum-leeftyd, waarop leerlingen worden toegelaten is 23 jaren. Wie belang stelt in hetgeen tot dusver de resultaten der I school waren, vrage een verslugje aan, dal I op verzoek gaarne zal worden toegezonden j door de directrice E. BOISSEVAIN, Jagtlust, De Bilt. J Gevonden voorwerpen. 1 portemonnaie, I glaz.ermiakersdhimant, 1 zilveren bedelarmband, 1 ijzeien dames- remontoir, 1 schaar, 1 armband, I grifiel- dous, 1 lederen riem, 1 knooplaars. Inlichtingen aan liet Bureau van Politie. Nederlandsche Centraal Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz.' Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 1902 Out vangsten over Maart f 1.35 90904» Totale ontvangsten vanaf 1 Januari f 358101.85» Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 1 Dus ontvangst per dagkilometer ƒ33.5 Spoorweg Maart 1902. f 07 588.21» 1 246.79 64680.57 2 393.47 135 909.04» 1901 f 115915.02 335 00.26 18 112 59 33.23» Burgerlijke Stand van Amersfoort van 2G Juni tot en met 2 Juli 1902. GEBOREN: Tennis, z. van T. Riksen en J. van Apeldoorn. OttoHna Antonia Maria, d. van B. Riksen en A. van der Linden. Leonardus, z. van R. van Hoeijen en J. Stikvoort. Bertha Josephine, d. van J. van Loenen en II. J. IJaei.cn. Gerarda Adriuna, d. var. W. van dei' Geld en H. Hn'is'.iT'M-ii. - C-'ioeüs z. van J. Rummers en A. M. Que: - Aiilomu Maria, d. vaiW. ï'iiiia'vi ld en J, C. Gouw. Gerarda WiHieliniiia Cornelia, d. van T. Hoge veen en J. van den Heugel. Willielmina Pe- tronella, d. van S. Vonk en M. van Loeve- zijn. Maria Jacqueline, d. van W. H. E. Vrijdag en II. Mol van Chnranle. ONDERTROUWD: W. Egink en N. El Ier- broek. J. Wolfman en E. Aniout. J. S. Hollander en M. Scholman. GETROUWD: J. van «Ier Poel en E. van Kersbergen. OVERLEDEN: H-nrlrik de Kruyll' 07 j. eclitg. van H. van Wageusvold. Johanna de Göoijur 38 j. eclitg. vac H. van den Eshof. George Rudolf Eugene Kuijnljes 7 j. Maria van den Hoven 79 j. wed. van E. Pot. Wilhelmus Johannes Op- schermer 6 j. PRIVAAT-DOCENT, VAN CAMPENLAAN 7 AMERSFOORT Voorbereiding vooi verschillende examens Klerk bij Post. en Telegr., Surnumerair bij de S. S., N. C.S. en II. IJ. S. M., admissie-ex. H.B. S. en Gymn., Kweeksch. v. d. Zeevaart, Kweeksch. v. Mach. bij de Marine, en.z f ij 11 Een Friescbe Brood- en Koek- «Wva»*' fabriek vraagt voor Amersfoort genegen borg te stellen. Brieven franco letters A. L. aan G. J. LANKKAMP, boekhandel, Deventer. Maandag 7 Juli a'.s., des avonds te 8 uur, te geven door het Zuidduitsch Mannensextett uil Straatsburg. Directeur ERNST BLEICHER. Entree l'0.75, voor loden van Amicilia f0.50. Kaarten te verkrijgen en plaatsen te be spreken I ij den Kastelein van al' 3 Juli. Kaarten van 10 75 zijn ook verkrijgbaar in dun sigarenwinkel van den heer JACOBS. C R EO I E TV EREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort H. J. CROOCKKWIT. CommmionnuiV in Effecten kortegracht, 7. ''1"r drukkerij van dit blad vÉiKv aiwordt terstond gevraagd een jongen voor Zich in persoon aan te melden Korte- gractat 9.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2