Stadsnieuws. De Engelschen waren bekend met den ge- moedstoestand, waarin genei-aal Botha het vredesverdrag teekende, daar zij een brief hebben gecensureerd, waarin hij zijn smart er over uitsprak. Dat heeft hun niet belet, de bladen van Europa te overstelpen met telegrammen, waarin verzekerd wordt, dat de Boeren, met Botha aan het hoofd, niet slechts berustend, maar opgetogen waren en vastbesloten om de trouwste onderdanen van Zyne F.ngelsche Majesteit te worden. Die Engelsche telegrammen hadden, zooals reeds meermalen gezegd is, ten doel, de sympathieën in Europa voor de Boeren te dooden. Te Londen zal een nationaal gedenkteeken worden opgericht ter eere van Rhodes. Voor de uitvoering van dit plan heeft zich een commissie gevormd met den lord mayor aan het hoofd. Allerongunstige berichten komen uit En- gelsoh-Indië, waar door het uitblijven der moesson 80 millioen inwoners met den hon gerdood bedreigd worden. De in dit jaar te wachten hongersnood zal alle voorgaande in afschuwelijkheid overtreffen I En intus- scben heeft Eügeland zijn geld aan een schandelijken oorlog en aan dwaze leesten verknoeid. In het «India-oflice" te Londen heelt Vrij dagavond een receptie plaats gehad ter eere van de voor de kroning overgekomen In dische Vorsten. De Prins van Wales was er als vertegenwoordiger des Konings. Het gebouw was schitterend versierd met orchideeën, palmen en leliën, met een keur van tropische gewassen, die een passende omgeving vormden voor de Oostersche pracht der Vorsten. Het binnenplein was belegd met kostbare tapijten en overdekt met een hemel, waarop de Zuidersterrebeelden waren voorgesteldmen waande zich daar in een Oostersch paleis. In zulk een weelderige omgeving bood het rijke Engeland zijn hooge gasten een luister rijk feest. Maar de kosten van dit feest, ongeveer 201)00 tot 3Ü0Q0 pond sterling, zullen, naar de »Daily News" vertelt, gedra gen worden doorde Indische schatkist. »De skeletten geven het feest", schrijft het blad verontwaardigd boven een artikeltje, waarin het op de kaak stelt de onwaardige schrielheid om een feest te geven aan In dische Vorsten op kosten van de hongerlij dende Indische onderdanen. In den Gemeenteraad van Parijs is een ernstig debat gevoerd over de gebruikelijke aanvrage van een crediet ten einde de kosten van de feestelijkheden op den Nationalen feestdag, 14 Juli, te kunnen bestrijden. Ver scheidene leden toonden zich zóo ontstemd over het feit, dat noch in de zaak Humbert, noch omtrent andere misdrijven van belang eenig licht is ontstoken, dat zij ditmaal het Paleis van justitie en de prefectuur van politie niet verlicht wilden zien. Na lang praten, heeft men zich er toe bepaald, den post voor deze verlichtingen mei f500 te verlagen. Nader is bepaald, dat «le hooi'd-inspecteur der volksgezondheid dr. Ch. H. Ali Cohen en de inspecteurs J. B. M. Coebergh, dr. D. J. Hamburger en D. E. Wentink allen de gemeente Utrecht tot standplaats hebben. Aan het officieel verslag der jongste open bare vergadering van den Geneeskundigen raad \oor Gelderland en Utrecht zij het volgende ontleend Een geneeskundige in de provincie Utrecht weigerde uit beginsel ten behoeve van een lijder die hersteld was van een besmettelijke ziekte, de verklaring af te geven, waaruit blijkt dat het gevaar van besmetting is geweken. Hij deed dit noch nu, noch voor den vervolge. Zoo doende zoude zeker in strijd met de be doeling aan den wetgever het papier met den naam der besmettelijke ziekte ten eeuwi- gen doge aan'die woning hebben moeten be- vestigd blijven. Conform het advies van het rechtsgeleerd lid van den Geneeskundigen raad werd den Burgemeester verzocht aar. een der andere in die Gemeente vestigde geneeskundigen te verzoeken, een zoodanige gewenschte verkla ring af te geven, terwijl anders een lid van den Geneeskundigen Raad hiertoe zoude worden gemachtigd. Aan het verzoek van den Burgemeester werd door een ander ge neeskundige voldaan. Op een verzoek van Chr. Pleines tot we deropbouw van zijn to Amersfoort afgebrande zeoppoederfabriek werd geadviseerd afwijzend te beschikken, daar die fabriek in de be bouwde kom der Gemeente stond en de na- by wonende gezinnen hinder hadden èn van de nitrobenzollucht en van het stofvormige alcali, voor de zeepbereiding benoodigd. Daar entegen werd gunstig geadviseerd omtrent een verzoek van dien zelfden fabrikant om jpoodaoige fabriek op te richten op de heide der Gemeente Zeist en wel naby de spoor- Weghalte Doldersche weg, evenwel onder Ion, o. a. een verbod tot het berei den van muskus zeep en het bewaren van muskus of eeu naar muskus riekend suro- gaat van muskus op zijn fabrieksterrein. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken hier zal aanstaanden Zaterdagavond te 8 uur ten Raadhuize weder een openbare verga dering houden. W. J. A. Carelse, postbode van hier op Soesterberg, is met ingang van 16 dezer be noemd tot brieven- en telegrambesteller te Zeist. De vorige week hielden we, op verzoek, een proef-gesprek per telephoon met enkele plaatsen in de nabijheid van Bergen (Hene gouwen). De »8taats-crt." heldert ook ons thans het geval op, door te melden Met ingang van Zaterdag is de Belgische plaats Roisin, behoorende tot de groep Bergen (Mons), opgenomen in het telephoonverkeer met de Nederlandsche plaatsen, welke reeds tot de gemeenschap met het telephoonnet te St. Ghislain zijn toegelaten. De prijs van een enkelvoudig gesprek be draagt f 1.45 Overigens gelden voor dit verkeer de regelen en voorwaarden als voor het inter nationaal telephoonverkeer tusscben Neder land en België vastgesteld en in den Rijks- gids vermeld zijn. Onze vroegere stadgenoot de heer J. K. H. de Beaufort legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candi- daats-examen Rechten. Aan het overgangs-exainen van het le naar het 2e studiejaar der Kon. Militaire Academie te Breda hebben voldaan de ca detten jhr. F. W. L. de Beaufort en L. R. Doorman, van de artillerie h. t. I., en J. H. Wesseling, van de artillerie O. I. leger. De bij het O. 1. leger benoemde officier van gezondheid 2e klasse J. S. Hollander zal 2 Augustus a. s. met het stoomschip «Koning Willem I" zijn bestemming naar Indië volgen. Tot de eerste klasse van het Gymnasium hier zijn toegelatenR. P. F. de Beaufort, De Treek H. Bok ma, Veenendaal W. E. J. Bulk, WeespJ. Donner, Amersfoort; G. P. Giskes, Seminarium J. P. Holtzschue, Baarn G. W. Neeb, Harderwijk; C. A. Prins, Nijkerk; A. Rinkel, Seminarium; J. A. Roe- selinp, idemL. B. N. van der Veer, idem Th. J. H. Steenbeek, Weesp, en 'J. J. Fijn- vandraad, idem. Bij het eerste toelatings-examen van den cursus 19021903 aan de Hoogere Burger school alhier, waren een elftal Hilversumsche candidaten en nog enkele andere van elders niet opgekomen, zoodat van de 96, die zich hadden aangemeld, er 79 aan het examen deelnamen, t. w.53 voor klasse I, 11 voor kl. II, 7 voor kl. III, en 8 voor kl. IV. Toegelaten zijn tot de Eerste klasse de volgende 44 candidaten, gerangschikt in volgorde van de door hen behaalde punten Ch. N. Dieters, T. H. G. Bremer, W. G. Lohman (Nunsp.), R. P F. de Beaufort, J. J. Staverman, Alletta C. van Os, II. G. B. Rissink (Lochem), \y. Doorman, J. C. van den Rogert (Barnev.), H. J. Vermeij (Buss.), Christine Geijl, A. G. P. van Son (Vnd.), u C. M. Tjassens Keiser, J. Ph. P. Swaving, J. Perstna (Vnd Maria A. E, van der Moer, E. H. Pekelharing, A. Huisman, Helena C. Rastert, Alida M. C. Storm van Leeuwen, F. C. T. Schuver (Buss.), AnnaC. de Ridder, D. den Hengst (Vnd.), E. van Gelder, Clara M. M. Schuver, 11. Blanken, N. B. de Groot, R, J. de Jongh (Rotterd.'), A. Meijer, Anna C. M. Mulder van de Graaff, Cornelia W. Heijbroek, J. F. Mounier, W. F. Rutgers (Rhn.), A. van der Goes, Anna Prillevitz, C. A. Prins (Nijk.), F. C. L. Marin, J. L. Rauh, Wilheltnina E. Schwemmer, T. A. M. Ruijs (Buss,), F. C. W. Noorduijn, Ada Blom (Hilv.), W. van Haselen, R. de Bel (Buss.) De uitslag der examens voor de hoogere klassen wordt eerst Woensdagnamiddag be kend. In enkele afdrukken van het vorig num mer namen we het berichtje op omtrent de plannen welke makelaar P. H. van Haselen heeft ontworpen voor het terrein, thans bij de Sociëteit «Amicitia" in gebruik. Onder het afdrukken werd ons echter gevraagd, daaraan nog geen ruchtbaarheid te geven en bij navraag bleek, dat zelfs bij commissarissen der Sociëteit dienaangaande niets bekend was. Thans zijn we in staat gesteld, meer vol ledige mededeelingen to doen. De stad breidt zich meer en meer uit; telkens weer komt navraag naar winkelhui zen en moeten voor zeer hooge prijzen gesloten huizen worden aaugekocht en geheel ingericht tot winkel. Met de toeneming der bevolking wast ook het ledental der Sociëteit en niet zoo heel lang zal het meer duren of het terras zal te klein zijn. Een goede gelegenheid tot uitbreiden, bestaat niet en zelfs als men voor grof geld uitbreidt, zal dit maar voor be trekkelijk korten tijd helpen. Om nu allen te gelijk te gerieven, heeft de heer Van Haselen het volgende plan overwogen Hij wil het terrein waarop de Sociëteits gebouwen, staan en dat behoort aan de Ge meente benutten voor winkel-gallerij met bovenwoningen. Volgens zijn berekening zouden er 15 van deze winkelhuizen, elk 8 M. breed, kunnen komen, die met de woonhuizen gezamelijk aan huur zouden opbrengen f75000, terwjjl de afbraak der Sociëteitsgebouwen een f 5000 zou opleveren. Indien de Gemeente het terrein exploiteert, zou zij een zekere winst van f40000 kunnen makenwil zij afstand doen van het terrein, dan zou reeds een consortium gevonden zijn, dat deze onderneming best zou aandurven. Aan de Sociëteit, wier hypotheekhouders geheel zouden worden afgelost, zou ter be schikking worden gestold bet eenige nog in de stad aanwezige voor dat doel geschikte terrein, met name het gedeelte van «Beeke- stein" dat begrensd wordt lusschen de Korte Beekstraat, de Blankonheym-straat, de Hen drik van Vianden-straat en de beek. De mu ziektempel zou boven het water gebouwd worden en op het lommerrijk terrein zou een nieuw, ruim Sociëteitsgebouw met co- medie- en concertzaal verrijzen. Ziedaar in zeer korte trekken het plan van den heer Van Haselen, dat ongetwijfeld veel aanlokkelijks bezit. 't Is slechts de vraag of het vatbaar is voor verwezenlijking, of het in niet te verre toekomst allerwege die sympathie en die medewerking vindt, welke het boven alles noodig heeft om tot uitvoering gebracht te kunnen worden. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" heeft Zondagavond eenige zeer genoeglijke uren verschaft aan de velen leden van «Amicitia" die waren opgegaan om deze eerste uitvoering bij te wonen en aan het ongewoon talrijk publiek oonderlangs" en op het Beukenlaantje, dat niet minder aan dachtig toeluisterde. Alle nummers werden met groote zorg en zeer accuraat ten gehoore gebracht en oogstten dan ook welverdiend applaus, zóo zelfs, dat aan het slot het«Wien Neerlandscli bloed" moest toegegeven en de marsch van den dirigent, den heer J. A. Jochems, gebis seerd moest worden. Moge deze welgeslaagde uitvoering niet alleen ten gevolge hebben, dat de vereoni- ging andermaal de zeer gewaardeerde be leefdheid heeft om op een anderen tnooien avond eenige nummers ten beste te geven, maar ook dat meer jongelieden tot haar toetreden als werkend lid. Wel wordt van hen gevraagd, dat zij ijverig studeeren en twee maal 's weeks trouw ter repetitie komen, doch zij besteden dan ook hun tijd nutter dan veelal thans. Nu de vereeniging blijk gaf van zóo ern stig willen en zulke groote vorderingen heeft gemaakt, zal het aantal donateurs stellig óok aanzienlijk toenemen, zoodat de lieer F. E. Knoote, die zich zooveel moeite getroost voor de vereeniging, welhaast niet meer zal te klagen hebben dat bij om financinele redenen eenig instrument of deze of' gene partituur niet kan aanschaffen. 'tls toch heel jammer, dat de uitvoering van het Sftddeutsche Miin i.-r-Sextelt gister- avond in «Amicitia" gegeven, zoo slecht bezocht is geweesteen vijf' en veertig, vijftig menschen. 't Was volstrekt niet overwarm in de zaal er was uitstekend geventilleerd, er brandde niet meer licht dan hoognoodig en eerst laat werden alle lichten ontstoken. En wat gegeven werd, was goed, heel goed soms; ile a capella-zang van het sextett was hoogst beschaafd, evenals de verschillende soli, welke laatste op zeer verdienstelijke wijze werden geaccompagneerd. Groote een heid en fijne afwisselende nuances gaven bewijs van zorgvuldige studie en groote artisticiteit. Vooral de «Liebespolka" had een uitbun dig succes, doch ook «Zuversicht" en het duo uit «Martha" oogstten veel bijval. De heeren hebben het voornemen, hier binnen niet te langen tijd terug te komen. Of dat mogelijk zal blijken Ter gisteravond gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van den «Kon. Ne- derlandschen bond van oud-onderofficieren" werd, na de behandeling van den Beschrij vingsbrief voor de op 9 Augustus le Utrecht te houden 15e jaarlijksche Algemeene verga dering, ter sprake gebracht het Iegaat-Al- brecht. Bij het afscheidswoord, dat we dezen brave wijdden ter gelegenheid van zijn begrafenis op 21 Juni herinnerden we hoe hij al het geen hij bezat, bij testamentaire beschikking heeft vermaakt aan de af'deeling, en rui werd gister hieromtrent besloten, dat het legaat dankbaar wordt aanvaard en dat de lij ('poe- j deren en sieraden niet in het openbaar doch onder de kameraden zullen worden verkocht, terwij! hetgeen daartoe minder geëigend mocht blijken, zal worden geschonken aan j een liefdadige instelling. Dat ook nu een hartelijk woord werd ge- sproken aan de nagedachtenis van den goe den kameraad, die ook bij zijn leven zich zoo hoogst verdienstelijk maakte voor de afdeeling, behoeft wel niet gezegd. De afdeeling zal J. N. T. Albrecht in lengte van jaren mot groote dankbaarheid blijven gedenken. De eenvoudige man kan waarlijk zeer velen, met meer stoffelijke middelen gezegend en een veel hooger ambt bekleedend dan hij, ten voorbeeld worden gesteld. Besloten werd nog, dat de kameraden dezen zomer een gezamenlijk reisje zullen doen naar Den Haag, natuurlijk op eigen kosten. Bij de Zondag op Cruysbergen gehouden wedrennen won «Donaat" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra den 2den en «Something" van den zelfden, eveneens door Mac' Cord gereden, den 3den prijs. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van het maken van 200 Meter los- kade aan den Kleinen Koppel werd ingeschre ven door: W. van de Kooij, (e Amersfoort voor f36890; J. B. Nijenliuis, te Winterswijk, f35526;Th. VV. Bonte, te Amersfoort, f28880; F. de Herder, te Zwolle, f28920; K. J. Looijen, te Heukelom, 1'28630; C. van der Vlies, te Utrecht, f32790; L. Ruitenberg, te Amersfoort, f27 777; J. In 't Veld, te Dor drecht, f29900; C. C. van Egmond, te Leden, f34 440; A. Timmerman J.D.zn.. te Dubbel dam, voor f30203; T. Berk horst, te Modem- blik, f 32867J. Schuurman, aldaar, ('33808; G. Bos, te Haarlem, f31875; VV. A. Ver- bruggerr, te Gouda, f31 736; J. J. Duijm, aldaar, f31 590; J. H. van Berghem Jr., ie 'sGraveuhage, 129 725; J. W. van Viiureii, te Utrecht, f28880; C. Krachten Jzn., aldaar, f29 900; J. van den Berg, le Amersfoort, f32500; J. G. van der Geest, aldaar, f'32900; F. H. de Vries, te Groningen, f'24876; en G. Wassink en J. van Keulen, te Amersfoort, voor f25 783. De gunning is in beraad gehouden. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping werden de 11 perceelen' bouwterrein aan den voet van den Berg opgehoudengold hot huis en erf aan de Kampstraat no. 52, groot 1 A. 35 c.A., 11430; het huis en erf aan de Bree- destraat no. 31, groot 51 c.A., 1000; het huis en erf Korte Sint Juns-straat, groot 79 c. A., f810; en het huis en erf SintAn- dries-straat no. 5, groot 43 c.A., f1700 totaal f5550. Het verven van de Eembrug, met due- dalven en brugwachterswoning, is gegund aan den heer H. de Zoete, voor t'239, den laagsten inschrijver; de hoogste vroegf387. De slaking der Gooischo stoomtram is Maandagochtend geëindigd. Toöristen le voet of per rijwiel kunnen dus weer onderweg worden opgepikt als voeten of karretje het begeven. Maar of 't van langen duur zal zijn? De jury voor «le groote tuinbouwtentoon stelling van 13 tot en mot 15 Augustus a.s. op bet landgoed «Kersbergen" te Zeisi te houden, is saam gesteld uit de volgende hee renS. Blocker, l'rederiksoordJ. Bolder- dijk, Haarlem; H. de Greeff, Frederiksoord .lac. C. Groene wegen, Amsterdam; Johs. Hoekstra, BussumJ. A. van Houweningen, Den Haag; A. Oflde, WapeningenG. H. Jansen, StoenwijkJ. LI. Knake, KoppelJ. H. 'Kottmann, Den Haag J. C. dn Lange, Rotterdam B. A. Plcmper van Balen, Wage- ningenJ. F. Wilke, Rotterdam; W. H. Wind, Apeldoorn en Th. van Zoest, Arn hem. Is het hedendaagse.he tooneel een school des levens schoolverzuim is daar soms ganschelijk niet laakbaar. Een zeer interessant werk heeft prof. Kahlbaum in verbinding met Roth en Sied- ler, uit Zfirich, uitgevoerd, n.l. de destillatie van een groot aantal metalen, waaronder zeer moeilijk smeltbare, als ijzer, goud, ko per, nikkel, chroom, alluminium, enz. De destillatie geschiedde in een luchtledige ruimte, die door middel van de Kahlbaum'- sche kwikziivorluchtpomp luchtledig werd gehouden. Bij de destillatie van ijzer, die onafgebroken 610 uur duurde, was de nog aanwezige druk 0.00604 m.M. kwikzilver. Oorspronkelijk destilleerde men uit glazen retorten, ivaarin zelfs de destillatie van goud en koper gelukte, later evenwel uit porse leinen retorten. Het te destilleeren metaal werd in niet te kleine stukken gebruikt. Dit is noodzakelijk, omdat het smelten van draaispanen en soortgelijk materiaal, in het de warmte slecht geleidende vacuum, zeer moeilijk plaats heeft en de uit de onderste lagen reeds gedestilleerde «lampen zich af zetten op de nog ongesmolten bovengedeel ten. Het gedestilleerde metaal scheidt zich op de koudere deelen af in dichte of krislal- vorrnige, meest glinsterende lagen, welke gewoonlijk gemakkelijk zijn te verwijderen. Het einde van hel onderzoek kon lelkons met behulp van Röntgenstralen worden ge- geconstateerd, daar deze dwars door het por selein heengaan. Om de metalen volkomen

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2