Binnenland. Gemengd nieuws. terwql 6 toelating verkregen iu een lagere klasse dan de aanvankelijk gevraagde. De ter-examens en het tweede toelatings examens zullen beginnen op Maandag 1 Sep tember. Binnenkort wordt hier in de Hendrik van van Vianden-straat een kostschool voorjonge- heeren geopend, terwijl pogingen worden aan gewend om hier ook een kostschool voor jongedames uit den deftigen stand te vestigen. Ter hedenmiddag gehouden vergadering van de A. V. V. »U. D. I." werd, nadat en kele noodzakelijk gebleken wijzigingen waren aangebracht in het Regiem ei.;, met bijna algerneene steramen besloten om ten vol gende jare ook een cricket-club op te richten. Het. troepje Zigeuners »wohnhaft in Varna, Törkei", dat 28 Juni hier zooveel bekijks had, is Maandag te Winterswijk na hevig protest over de grenzen gezet. Op Duitsch grondgebied aangekomen, trachtte de Duitsche politie hen weer naar Nederlandsch gebied terug te dringen, het geen echter door de wachthoudende politio belet werd. Zoo ontstond er tusschen de handhavers der wet aan beide zijden der grenzen een conflict en zaten.de Zigeuners tussi libii twee vuren. Ten slotte zijn zij toch op Duitsch gebied gebleven. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van den bouw eener openbare La gere sctutol voor 600 kinderen aan den Ouden Soesterweg (Puutenburgerlaan) werd inge schreven als volgt J. C. van Eybergen, te Amersfoort, f33250; G. Wassink en J. vun Keulen, aldaar, f 40 715; A. van Geiuleren, te Nymegen, f'34918; W. van Gerideren, te Amersfoort, f34808; L. Ruitenberg, aldaar, f38 625; T. H. de Vries, te Groningen, f 38750; H. Noorman, te Amers foort, f36180; M. Tijmes, te Sappemeer, f39200; T. van Hoogevest, te Amersfoort, f34900; G. C. Blankp, te Scherpenzeel, i'37 885W. A. Verbrugge, te Gouda f39 400; J. J. Duim, aldaar, f38600; H. W. Hooft, te Amersfoort f39100; A. Smitteuaar, te Leiden, f 41 932; C. Cbr. van Egmond, aldaar, f43 607; D. Juller, te Amersfoort, f37 890; H. Keizer, aldaar, f37 880; H. Brom, aldaar, f36 980 en N. Wolfswinkel, aldaar, 138 350. Gegund aan den minsten inschrijver, den beer J. C. van Eijbergen. Programma der muziekuitvoering, aan staanden Zondagavond te 8 uur te geven op het terras van »Amicitia" door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken: 1. jTbe tbuDiierer", ni uracil Sousa. 2. Ouverture „Leichte Cavalleric'; Von Suppé. 8. .Frcuct euch de.» Lebena", Wulxer Job. Strausa. 4. Grande fantaisie de l'opórn ,3ain- son el Dalila"Saint Saëus. 5. Ouveriure „Ravraond ou Le aecrèi de la Reine"Amb. Thomas. 6. Scèue dea notmea et ballet du 8e acte de l'opöra „Robert le Diable"Meijerbeer. a. Adagio au» der Sonate 7. puthétiqueVan Beethoven, It. „Meiiueito"Paderewski. 8. Fnntiuaie dranwtique sur des inotifa de l'opóra „Kuual" Ch. Gounod, Het volgende concert, ter inhaling, zal bij gunstig weder gegeven worden op Zondag 20 Juli. L. van D., die hedenochtend op de beek achter het café-Kolfschoten aan net roeien was, had hei ongeluk daarbij met zyn bootje om to slaan. Een kindje van den heer Kolfschoten zag den man spartelen en liep naar huis om dat ie vertellen. De stafmuzikanten Ruuh en Van Eijsden waren iuist n de nabijheid en hun mocht het gelukken door zich gekleed te water te begeven den reeds zinkenden man van een wissen dood te redden. 't ls niet de eerste maal, dat de heer Van Egsden op die wijze een drenkeling redt. Reeds 1 Augustus zal een begin worden gemaakt met den bouw van het station voor buurtverkeer der N. C. S. te Utrecht. Bij de ten overstaan van Notaris Johs. Knoppers gehouden veilingen \veifden de volgeude prijzen besteedde hofstede «Het eersie erl" te boest, met bijbehoorende wei en hooilanden groot ruim 14 Hectaren, werd in massa verkocht voor 1'18 000; Zes perceelen bouwland daarbij gelegen, U zaïmm ruim 7 Hectaren, werden opge houden voor f5000; Het recht van huur op het terrein «de Driest" aan den Bollenwcg te Amersfoort om 1'4(J 'sjaars, werd verkocht voor f1640; do eigendom van het terrein «de Driest" voormeld, verkocht voor f1520; twee woningen met grond in de Groote Sint Janstraat te Amersfoort weiden ver kocht voor f740. Bii de gister ten overstaan van Notrris A. N. J. Vos gehouden veiling wer'en twee huizen aan de Sumaira-straat, heek Bali-straat te Baarn, groot 5 Aren, io massa verkocht voor f2500. '•I Men kan geen vruchten vorderen van een booui, welks wortels men eerst bescha digd heeft. Dr. Roessingh is voornemens heden of mor gen naar het slot Schaumburg te vertrekken om een bezoek te brengen aan H. M., ten einde zich van Hr. Ms. gezondheidstoestand op de hoogte te stellen en zal den volgenden dag naar Den Haag terugkeeren. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat de toe gang tot het park van «Het Loo'' na 14 Juli voor houders van wandelkaarten gesloten is. Hoewel de terugkomst van H. M. de konin gin nog niet is vastgesteld, kan men dien in verband met bovenstaanden maatregel bin nen niet te langen tijd verwachten. Uitslag der Dinsdag gehouden verkiezingen voor de Eerte Kamer der Staten-generaal. NOORD-HOLLAND. Herkozen de hoeren J. Breebaart Kzu. met 51, M. de Jong met 53, en gekozen in de plaats van den heer Rutgers van Rozenburg (die niet meer in aanmerking wenschte te komen) de heer mr. W. F. van Leeuwen, Burgemeester van Amsterdam, met 46 van de 76 stemmen, bij herstemming met den heer Hugo Muller, van Amsterdam, die 30 stemmen verkreeg. ZUID-HOLLAND. In de vacature-Pijn- acker Hordijk is gekozen prof. dr. J. Wolljer, hoogleeraar aun de Vrije Universiteit, met 45 stemmen. De heer Hordijk had 31 stemmen. Herkozen de heer Bevers met 45de heer Plate, Presidenl der Kamer van Koophandel le Rotterdam, had 31. Herkozen de heer Havelaar met 44; de heer De Beaufort, oud-minister van Buiten- landsche zaken, had 30 stemmen. GELDERLAND. Herkozen de heeren mr. W. C. J. J. Oreraers en mr. P. C. 't Hooft, onderscheidenlijk met 35 en 39 van de 54 stemmen. UTRECHT. Herkozen de heer Bosch van Drakenstein met 29 van de 37 stemmen. DRENTE. Herkozen mr. H. Van Lier, met algerneene s'emmen. GRONINGEN. Gekozen bij tweede vrije stemming de heer J. E. Scholten met 23 stemmen (in plaats van mr. J. H. Geertsema, die zich niet. meer beschikbaar had gesteld). FRIESLAND. Herkozen mr. Sickenga met 24 stemmen. De heer L. W. de Vries (anti- revol.) had 20 stemmen, 2 blanco. OVER1JSEL. Herkozen mr. A. J. Dijck- rneestfcr met 26 van de 43 en blanco 13 stemmen. De overige waren verdeeld. NOORD-BRABANT. Herkozen de heeren Van den Biesen met 47 en Sussen met 43 van de 51 stemmen en 3 blanco. LIMBURG Herkozen mr. H. G. L. Re- gout met 42 van de 43 stemmen. ZEELAND. Herkozen de heer K. A. Godin de Beaufort met 22 van de 39 stemmen. Verder uitgebracht 10 op jhr. rnr. J. Rüell, 2 op den oud-minister De Beaufort, 2 op Godin «ie Beaufort zonder aanduiding, 3 blanco. Naar aanleiding van het wegblijven dei- afgevaardigden uit d:e vergaderingen van de Staten-generaal schryft de «Avondster": Wij willen er niet van spreken, dat niet weinigen hunner lid zijn van Staten of Ge meenteraad, van polderbestuur of dykcollege, dat uien maar op éen vergadering gelijk kan zijn en men de zaken van het eene niet voor liet andere kan verwaurloozen noch er op wijzen, dat de Kamer veel afzonderlijke com mission telt, die óok moeten vergaderen en dat dikwijls doen op een tijd, «lat er zitting is, of dat de sectiën bijeen zijn. Ouk niet, «lal. ziel» iu elk gezin, in elke fa- milip, omstandigheden voordoen, waarbij hot hoofd van het gezin, het lid der familie niet afwezig kan wezen. Maar we willen wel als onze meening te kennen geven, dat men van de Kamerleden toch niet verwachten kan, dat zij hun eigen belangen geheel in den steek laten. Hoe toch staan de zaken Van de 300 werkdagen, die een jaar telt, is de Kamer er zeker 200 vergaderd wij be doelen in openbare zitting, zoowel als in de afdeeiingen. Wanneer een afgevaardigde dus nooit een dag oversloeg, doen steeds op zijn post was, zou hij nagenoeg geen gelegenheid hebben, zyn eigen zaken gade té slaan. Wanneer meri tegen sommige menschon deze redeneering op-et:, krijgt men gewoon lijk tot antwoord: «Zij worden er toch voor betaald." Nu, dat is zoo, de Kamerleden ontvangen per jaar f2000 (twee duizend gulden) maar niemand zal toch zeggen, dat men als Ka merlid van f2000 leven kan, vooral niet in een stad als Den Haag. En blijft de afgevaardigde in zijn district wonen, dan is hij, behalve de ruim 200 dagen, die hij in de vergaderzaal zou moeten door brengen, er nog 50 kwijt aan heen en weer reizen, zoodat zijn salaris grootendeels ver bruikt wordt aun spoorwegtaartjes en hotel rekeningen. Vergelijkt men met dat salaris de vergoe ding, die bijv. de leden der Gedeputeerde Staten ontvangen, welke, om in doorsnee éen dag per week in de hoofdplaats der provincie bijeen te komen en nu en dan eens bij een keuring te assisteeren, weldra f2500 per jaar ontvangen zullen, dan moet men zeggen, dat niemand kan verwachten dat de Kamerleden hun geheelen mensch aan dit ambt geven. Maai' al was dat zoo, al werd de bezoldi ging verdriedubbeld, dan zouden wij dat laatste nog niet wenschen. Ons volk bestaat uit handelslieden, land bouwers en iudustrieeien, uit praotische men- schen dus. En wil de volksvertegenwoordiging een weerspiegeling, zijn van de bevolking dan moet het parlement ook in hoofdzaak uit zulke lieden zijn samengesteld. Was het anders, het ging hier als in Frank rijk, als in Oostenrijk, waar de Kamers de prooi geworden zijn van de beroepspolitici, die moeten leven van hun parlementaire schadeloosstelling, maar die omdat ze on voldoende is hun stem verkoopen aan den meestbiedende. Wenschen wij, dat ons land voor deze ramp bespaard blijve, dan is het zeker nood zakelijk dat wij onzen afgevaardigden den tijd geven, naast onze ook hun eigen zaken te behartigen. De «Maasbode" voegt, bij het overnemen van dit artikel, er aan toe: Voor het «hoor en wederhoor" is het bo venstaande zeker van gewield. Er blijkt intusschen dit uit: Als ons volk den practischen zin heeft dien de «Avondster" het toeschrijft, zal het goed doen, zijn afgevaardigden te kiezen uit men- scheD, die niet al te zeer door beslomme ringen van eigen zaak worden ingenomen. Overigens is er een gulden middelweg. Zonder te eiscben, dat een afgevaardigde als een schooljongen een kwade noot op de lijst der verzuimen krijgt voor elke afwezig heid waartoe hij kan genoopt zijn, behoeft men zich óok niet welvoldaan neer te leggen bij het andere uiterste, waarvan we staaltjes kunnen aanhalen. De oflicieuse correspondent van de «Kül- nische" te Berlijn logenstraft het bericht, dat Duitschland voortaan twee torpedo booten aan den Beneden-Rijn zou willen stationeeren. Wij behoeven dus niet ongerust te zijn, dat de doorlating van twee Duitsche oorlogs vaartuigen door onzen riviermond, Duitsch land tot, verder strekkende verlangens ge prikkeld heeft, teekent de »N. Rolt. Ct." hierbij aan. Te Zwolle is opgericht een Bond van mi liciens en oud-miliciens met het doel o.a. de drukkende bepalingen in de Militiewet gewijzigd en zoo mogelijk de Landweer af geschaft te krijgen. Aanvankelijk telde de bond 50 leden. Ziehier dus een vereeniging die trachten wil de landweer te doen afschaffen nog vóór zij dienst heeft gedaan, zegt de «Zutph. Ct." 'tls ook zoo makkelyk gegaan inet de quaestie der lichtingen 95 en 96, dat de poging wei niet kon uitblijven. De kosten voor de politie te Amsterdam, op de Begrooting voor 1902 voorkomende, bedragen f 1 071 550, zegge een millioen een en zeventig duizend vijfhonderd vijltiggulden. Het personeel is, behalve uit een hoofd commissaris en 6 commissarissen, als volgt samengesteld1 boekhouder, 14 hoofdinspec teurs van politie, 9 inspecteurs van politie le klas^?, 16 inspecteurs 2de klasse, 15 in specteurs 3e klasse, 37 brigadiers van politie le klasse, 37 brigadiers 2e klasse, 4 telegra fisten, 1040 agenten van politie, vau wie ten hoogste 346 als hoofdagenten, 34(5 als agenten le klasse en de overigen als agenten 2e klasse worden aangesteld. Onder dit aantal behooren 24 man bereden politie. Bij het vroegere voorschrift van het Re servekader bij de infanterie en de vesting artillerie bestond de bepaling, dat een vrij williger voor het Reservekader in ieder gar nizoen zich kon verbinden bij liet regiment zijner keuze en dat hij ook in dat garnizoen voor rekening van zijn rugiment van de kleeding- en uitrustingstukken, voor hem benoodigd, kon worden voorzien. In het thans bestaande voorschrift kwam deze bepaling niet voor en was zij derhalve buiten werking gesteld. Thans is door den Minister van Oorlog bepaald, dat het voor- geschrevene daaromtrent in hot vroegere voorschrift gehandhaafd blijft. Dat ontginning van broek- en heidegron den, wanneer deze met kennis van zaken geschiedt, resultaat oplevert en looneud is, bleek dezer dagen opnieuw op een veiling van grasgewassen te Beekbergen. Een stuk grond van 3l/2 HA., dat voor 4 jaren nog heide was en in 1898 door den Directeur van «Het Hoogeland" met de bevolking dier arbeiderskolonie ontgonnen en tot weiland aangelegd werd en waarvan de opbrengst de eerste jaren zeer groot was en voor eigen behoefte werd gebruikt, bracht thans aan hooigras de som van f617 op. Heeft de sedert eenige jaren bestaande fabriek van verduurzaamde levensmiddelen «Kennemerland" zeer veel bijgedragen tot de ontwikkeling van den tuinbouw in HnJ- land's Noorderkwartier, thans schijnt ook tïe ooftbouw aldaar een krachtigcn steun te zullen vinden in de nieuw opgerichte jam- tabriek, die met de groentefabriek is veree- nigd ouder éen directie en ook den naam «Kennemerland" zal voeren. Gerugsteund door fiinke financieele krach ten, zal de fabriek hoofdzakelijk worden in gericht voor de export en wel voornamelijk voor invoer in Engeland hoewel het toch ook haar streven zal blijven, in Nederland zelf een markt voor haar producten te vinden. Bij de overwegingen, die hebben geleid tot de oprichting der fabriek was éen der hooid voorwaarden, dat men verzekerd moest zijn, een fabrikaat te leveren, dat alie andere overtrof, óok al zou dit. moeten geschieden aanvankelijk ten koste van groote financi eele offers. Met dit doel voor oogen werd door de Directie een bezoek aan Engeland gebracht en mede door de niet genoeg te waardeeren en bereidwillig gegeven hulp en inlichtingen van den Hoilandsclien consul te Londen, gelukte het, aan deze fabriek die personen te verbinden die geacht kunrten worden, tot, de- allerbeste krachten te belmo ren, die te vinden waren. Een amusante lectuur geven dezer dagen do Engeische bladen, die in krachten te kort schieten om de reuzeiuifmetingen van «The Kings dinner" in getallen en in beeld te ver duidelijken. Hier zag men aanschouwelijk voorgesteld een der hoofdstraten van Londen. In die straat liepen, vier aan vier, vijfhon derd vijftig ossen, alle verwerkt tot lapjes voor de armen. Een ander blad teekende een reuzen-wa terbassin, tot den rand gevuld met een vloeistof, waarin een dozijn jachten, elk met een waterverplaatsing van vijf ton, een klei nen wedstrijd hielden. Dit bassin hield in 62 750 gallons, (éen gallon is 4.54 Liter) de hoeveelheid, verdronken aan citroensap, gem berbier, water en bier. Of nog mooier. Een groote weegschaal, üp de eene schaal twee moderne sneltrein- locomotieven, op de andere, in evenwicht, een monsterpudding, die bij den maaltijd verschalkt werd. Om kort te gaan, nog nooit heeft zoo'n maaltijd plaats gehad. De menschen, die ge noten 'an het koninklijk eten en dronken van het koninklijk bier, konden de groote stad Birmingham weer bevolken, wanneer deze plaats door een groote natuurramp al haar inwoners verloor. Het «Keukenbridje" voor dit diner toonde b. v. de volgende posten 330 000 pond rundvleesch, 250000 pond aard appelen, 125 ton pudding, 250 000 pond brood, 1000000 onsen kaas, 30 000 gallons bier, 150 000 Liter gemberbier, 75 000 Liter citroensap. Aan het eten van de pudding zou een Londensche jongen met een gezonde inaag en goeden eetlust vijf en een hall jaar werk hebben, zonder slapen en zonder een rustpoos, misschien noodig voor medische behandeling. Met bier is met behulp van 150 paarden gebracht naar de 498 plaatsen, waar de ver schillende maaltijden gegeven werden. Een leger van 40000 kellners bediende. Het gehoele diner kostte f450 000 ol" f90 000 meer dan de raming van den Koning. De 500000 gasten zaten aan een talel ter lengte van negentig Engeische mijlen. De gezainelijke planken waren 780 mijlen lang. Tafellakens konden niet gemaakt worden, dus werd er papier gebruik), dat afgerold werd van groote rollen. 1518 artisten en 4)8 pianisten onderhielden de koninklijke gasten aau tafel, die tot slot een robbertje vochten. Hoe streng in Duitschland de krygstucht wordt toegepast, blijkt uit een veroordeeling die de vorige week door den krijgsraad te Frankfort werd uitgesproken. In de kazerne van ean naburig stadje waren op zekeren dag op zekere voor afzondering bestemde plaats tegen den wand uitstekend gelijkende portretten aangebracht van officieren, tot het bataljon behoorende maar alle aisenrica- turen. Het gelukte, den teekenaar op te sporen, een ingenieur, die als «eenjarige" gediend had en dit jaar zijn eerste herha lingsoefening medemaakte. Hij werd wegens beleodiging en oneerbiedigheid tegenover zijn superieuren tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld Met is een feit, dat de boter in den zo mer veel weeker is dan in den winter. Dat is ook geen wonder, wordt gezegd. De tem peratuur is in den zomer hooger en nadert aicht het smeltpunt van de boter, «'t Is onmogelijk, in den zomer anders dan weeke boler te kunnen leveren". En tuch is daarop wel kans. Vele voedingsmiddelen schijnpn op de hoedanigheid van de boter invloed te heb ben. Door het groene voeder bijv. daalt liet smeltpunt der boter. Nu is het groene voer zeer gezond en men zou dus er niet gemak kelijk toe overgaan, dit niet als zoodanig te gebruiken, doch in vele zandstreken is het

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2