Donderdag 24 GEBOET. No. 5219. 51e Jaargang. Feuilleton. FIRMA. A li VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/I. franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiiciecle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclam es 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tnlcphoon 1». O P R E I S. Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen-of buitenlands, vertoeven, wordt op aan rage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De Irankeerkosten bodragen per keer f 0.02s voor bet. buitenland. Ook niet-goabonneerden i vunne.n zich op dezelfde wijze de toezending I kan de «Arnersl'oortsche Courant" verzekeren. 1 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van do ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks- directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier B.B. No. 7 van de belasting op betlrijfs- en uiulerc inkomsten over het dienst jaar 1902/!903 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 22. Juli 1902. De Burgemeester voornoemd) WUIJTIKR8. Amersfoort in 1901. iu. De algemeene gezondheidstoestand is in het afgeloopen jaar bijzonder gunstig ge weest. Epidemische ziekten hebben niet geheerscht. Enkele gevallen van mazelen hebben zich vertoond niet gunstigen utloop. Roodvonk kwam weinig voor, typheuse koort sen sporadisch en met goeden' afloop. Kink hoest en diphteritis bepaalden zich tot enkele gevallen. De inentingen zijn op de bepaalde tyden veri'icht. Op de Algemeene begraafplaats ziju in 1901 begraveu 205 personen, op de Roomsch- Katholieke 207, en op de Israëlietische 4 per sonen. Ook dit jaar voldeed het St. Elizabeths gast- of ziekenhuis volgens het oordeel van het Bestuur aan zijn roeping36 personen waren gedurende een gezamelijk totaal van 1045 dagen in verpleging n.l. 11 mannen en 25 vrouwen, waarvan eene reeds in 1900 werd opgenomen7 personen overleden, en wel 6 vrouwen en 1 man, terwijl 29 per sonen het gesticht weder verlieten, zoodat op 31 December geen personen meer in behandeling zijn gebleven. In het gasthuis Aldegonde werden 70 pa- 8.) Maanden waren vcrloopeu. Mei weidsche pracht was baron Felix von Wald- heim door een .«.jet van aanzienlijken uit den om trek ten grave gebracht en daarbij haddeu talrijke kransen op de lijkkist bewijs gegeven van de algc- meeue achting. Thans sierde eeu prachtig monu ment ziju graf. Dag aan dag ging op vervelende wijze voobij op Wallersbrunn, dat thans eenzaam en ongezellig lag 1> K'zookon van rouwbeklag en de gerechtelijke be moeiingen waren achter den rug en nu kon Alice zich rustig aan haar smart overgeven. Nooit had hot meisje getwijfeld aan de rechtschapenheid haara va ders: zij had hein beschouwd als een toonbeeld van plichtsvervulling, nis een volmaakt man in ieder op zicht. De algemeene achting, die hij genoot, deed haar met nog meer eerbied tegen hem opzien. Daarom hadden zijn woorden, door hem, naar zij meende, in ijlhoofdigheid gesproken, haar rein ge moed niet zóo ontsteld. Zij vermoedde zelfs niet, dat or cenigo waarheid in lag en gaf zich in vol komen gerustheid aan haar smart over. Zoo bereikte Alice haar achttiende levensjaar zon der do Wereld buiten liet kasteel te kennen. Onder de nagelaten papieren van den baron had men gcon testament gevonden en dus bleef zij als eenig kind in het ongestoord bezit van de geheele nalatenschap. Op herhaald verzoeken van den baron had de gees telijke, die sinds jaron eeu wolkome gast op hel kas teel was geweest, do voogdij op zich genomen, waar door Alice een steun vond in haar treurige omstan digheden. tiënten verpleegd, waarvan 7 overleden. Het aantal verpleegdagen was 2546. üp de pn- lyküniek werden aan 337 patiënten 2883 consulten verstrekt. De geneeskundige dienst bij de armen, verpleegd in hunne woningen, was opge dragen aan twee geneesbeeren, ieder op een jaarwedde van f500, twee heelmeesters, die ietier eeu jaarlijksch tracternent van f300 genieten, een vroedmoester, die f150 en twee vroedvrouwen, die ieder f300 verdienen. Voor geneesmiddelen en verpleging werd uitgegeven t -848.34s terwijl het aantal re cepten 5703 bedroeg. In 1901 zijn verricht 359 vaccinatiën en en geen re-vaccinal ie, tegen 500 en 5 in 1900. Aan het bureau geschiedden 49 vac cinatiën. Toezicht op de prostitutie bestaat hier niet. De toestand van het afgeloopen jaar, wat betreft het toezicht op de levensmiddelen, is zeer gunstig. Voor uitvoer mar Baarn en Utrecht was bet, wegens daar bestaande reglementen noodig, bet vleesch eerst te keuren en met keurbriefje uit te voeren. Dit stelsel werkt uitstekend. Keuring voor noodslachtiog kwam weinig voor. Afkeuringen hadden niet plaats. Eenmaal werd een koe uit Barneveld, als hondenvoer ingebracht, vernietigd. De aanwezigheid van een twee den keurmeester in de stad, beeft goed resul taat, omdat het eeu waarborg is voor goede aanbieders. Tuberculose kwam weinig, slechts plaatselijk, voor; "rees voor invoer van vleesch var. aan miltvuur gestorven dieren bestond eenige malen, maar bleek niet ge grond. De noodige desinfectie werd verricht en maatregelen werden genomen tegen ver koop van verdacht vleesch. Het aangeboden vet en spek was voldoende van qualiteit. De keurmeester van visch gaf in 1901 af 4080 keurbriefjes, terwijl aan tien afslag 125 partijen en aan de Koppel 7 schuiten visch en 6 schuiten panharing werden gekeurd 22 partijen visch werden afgekeurd. De op brengst van de verkochte visch, behalve de baring, was f4228 858. De plaatselijke openbare Gezondheids-com missie rapporteerde De gezondheidstoestand in deze Gemeente was over het geheel genomen niet ongunstig. Ziektegevallen van besmettelijken aard zijn in de maanden Januari, Maart, Juni, Augustus, November en December niet aangegeven ten Raadhuizegedurende de overige maanden kwamen, blijkens de ons medegedeelde Aim het kistje, dat kaar vader haar iu ziju ster ven: uur had toevertrouwd, dacht zij uiet meer. Zij had het in bewaring genomen, maar liet was niet in h. ar gedachten opgekomen, to onderzoekeu wat er iu verborgen was. Zij had hot in een ludo van nrijftafel gezet en daar had hot jaren lang blijven, indien zij niet door dc ontvangst van een brief er toe was overgegaan, den inhoud na te zien. In Juli kwam op Wallersbrunn een schrijven uit Rome, geadresseerd aan baron Von Wnldheim. Naar gewoonte opende Alice den brief, maar dacht aan een vergissing, toen zij las Hooggeachte Heer I Daar er reeds twee maanden vnn hot nieuwe half jaar verstreken zijn en ik nog geen bericht van U hebt outvaugen, noem ik beleefd de vrijheid, tJ te verzoeken, mij het verschuldigde per post over te maken. Gelief deze herinnering niet kwnljjk te nemen, daar volgens de regels der inrichting vooruitbetaling ver- eischt wordt. Als steeds sta ik t' mot nadere inlich- gen omtrent Uw bescherineliug volgaarne ten dienste. Ontvang de verzekering mijnor boogauhtiug. dr. Rimoli Directeur van hot krankzinnigengesticht, San Snlvatoie. Rome, 4 Juli 188. Alice legde den brief achteloos tor zyde, deukende, dat hier een vergissing in het spel was. Zij ontstel de dus werkelijk, toen zij drio weken daarna een tweeden brief ontving van den volgenden inhoud Hooggeboreu Heer I Daar mijn vorig schrijven zonder gevolg is geble ven, zie ik mij genoodzaakt te beschikken over de som van drieduizend frauc, voor verplcgingskosten van deu heer Von Ludtvig. Ik verzoek u, den wis sel acht dagen na zicht to willen betalen en toeken mij met verschuldigde hoogachting, dr. Rimoli. Rome, 27 Juli 188. Met wijdgeopende oogen bleef Alice op den brief maandstaten, op verschillentijden en ii. zeer uileen loopende deeler. der Gemeente voordrie gevallen van roodvonk, irie van typhus, even zooveel van typheuse koorts en éen van dysenterie. Het geheele jaar door traden kinkhoest en mazelen sporadisch op. De werkzaamheden van de commissie waren wederom van velerlei aard. In het begin des jaars werd haar advies gevraagd door Burgemeester en Wethouders betref fende oprichting eener zeeppoederfabriek aan de Koestraat, waartegen een bezwaar schrift was ingediend door bewoners van belendende pcceelen. Op grond, dat bij deze fabricage voor de gezondheid schadelijke dampen ontwijken en stofdeeien van een bijtende zelfstandig heid zich verspreiden en neerzetten in de omgeving, meende de commissie de toestem ming tot oprichting dezer fabriek in een zóo dicht bevolkte wijk te moeten ontraden. Overeenkomstig dien werd de vergunning door het Dagelijkscb Bestuur der Gemeente niet gegeven. Zooals te voorzien was, beeft de bij 'sRamls besluit van 26 Juli 1900 weder opengestelde gelegenheid tot liet liet aanleggen en hebben van privaattonnen, in verband met het te gelijker tijd vastgestelde verbod van uitloo- zing per privaten in de openbare wateren, aanleiding gegeven tot vele voor de com missie onaangename bemoeiingen. Ofschoon het vcrleenen van bovengenoemde vergunning door Burgemeester en Wethou ders afhankelijk gesteld is van een vooraf gaand onderzoek naar do lokale gesteldheid en het volkomen waterdicht zijn en houden van de put, bleek al spoedig, dat liet niet mogelijk is, voldoende toezicht te houden op de naleving van doze bepalingen der gewij zigde Bouwverordening door bouwonderne mers en particulieren. Op de verschillende bouwterreinen, ten vorigen iare in exploitatie, werden putten aangelegd zonder het vragen van vergun ning en zonder de bedoeling ze waterdicht te maken en te houden. Bij missive van 8 Juni meende de Commissie het Dagelijkscb Bestuur opmerkzaam te moeten maken op de dreigende gevaren van bet allengs vervuilen van den bodem in tie nieuwe stadswijkenook werd te dier zake in de Raadsvergadering van 18 Juli een interpellatie gericht tot'het Dagelijkscb Bestuur. Uit bot in die vergadering en daarna aan onze Commissie medegedeelde rapport van tien Gemeente-architect en uit het daaraan taren. Zij draaide het couvert om eu nog eon.) en stond daarna op om uaar haar voogd te snel ion, die in het park wandelde, maareen gevoel, waarvan zij zich geen rekenschap wist te geven, deed haar halverwege stilstaan. Zij herinnerde zich de onbegrijpelijke woorden, die haar vader op zijn sterfbedzoo dikwijls had herhaald. Zou het mogelijk zijn, dat er verband bestond tus- schen de woorden van dien ijlende en de werkelijk heid Zou het mogelijk zijn, nat de tual, die gedu rende de ziek to van haar vader haar zóo ontstok! had een redelijken grond had? Bij die gedachte gevoelde Alice zioh beklemd, '/ij verfrommelde den brief, dien onbewuste bode «les onheilB, eu dacht aan hut schildpadden kistje. Kon de inhoud daarvan betrekking hebben op dezon brief? Haar vader had haar do bewaring er van met zoo veel zorg aanbevolenI Zou het uiogelijkzijn.dat...? Zij rilde, toen diegedaebte bij haar opkwam. Neen, dat kon niet! Het was niet mogelijk, dat de onzin nige woorden baars vaders waarheid bevatten. Om aan haar pijnlijken toestand eeu einde te maken, trok zij de lade van haar schrijftafel open, nam het kistje er uit en opende hel dadelijk. Doodsbleek verslond zij de inhoud der panieren, die ze achtereenvolgens uil het kistje naiu. Nu en dan l$on zij een uitroep van ontzetting uiet bedwin gen. Haar bandon beelden, haar boezem zwoegde eu haar trokken werden al strakker en strakker, hoe meer zy ziel. verdiepte in die bewijzen der schan de. De adem bleof haar in dc keel steken, toon zij de onwoderlegbare bewijzen van haar ondergang zag. Zij scheen verpletterd hot was meer dan haar on schuldige ziel verdragen kon. „Vader, vader, hebt gy zeik eeu ramp over uw kind kunnen brongen?" klonk het smartelijk van haar lippen. „U hebt my iets toevertrouwd, dat my in het verderf zal storten." Met vorwilderde oogen staarde zy naar de papie ren, die haar teu ondergang moesten voeren en op het kostbare kiBlje, dat haar ten vloek werd. Daar lag alles bij elkander. toegevoegde antwoord op haar missive van 8 Juni mocht de Gezondheids-commissie ver nemen, dat zooveel mogelijk maatregelen getroffen worden om misbruiken te voor komen en dit binnenkort, door aanstelling van een ambtenaar belust met het toezicht op het bouwen, nauwkeuriger toezicht ver zekerd zal kunnen worden. In de Raads vergadering van 30 October werd dan ook besloten tot het aanstellen van een Twoede opzichter over Gemeente-eigendommen en werken, en in die van 30 December is tie instructie van dezen ambtenaar vastgesteld. De bepaling aan het slot van dc derde alinea van art. 2 dier instructienop de naleving dor verordeningen, in het belang der open bare gezondheid wordt door hem streng toezicht gehouden" moge het daarvan ver wachte gevolg hebben in afwachting van het door Burgemeester en Wethouders in de Raadsvergadering van 23 October 1900 toegezegde onderzoek naar de uitvoerbaarheid van hel oprichten en exploiteeren eener Algemeene slachtplaats, kwam het der commissie wenschelyk voor, deze in haar bijeenkomst herhaaldelijk be handelde vraag onder de aandacht to brengen van het belanghebbend publiek, in aanmer king genomen, dat de aanvoer van buiten en bet verbruik van niet-gekeurd vleesch zeer aanzienlijk en liet toezicht hierop, even als in 't algemeen de keuring, onvoldoende zijn. In overleg met het Dagelijkscb Bestuur werd voor de bespreking van liet abattoir- vraagstuk door ons uitgenoodigd de op dit gebied wèl bekende specialist D. F. van Es- veld, Secretaris van ue Commissie vrfn toe zicht op vee en vleesch in de gemeente Utrecht eti leeraar aan de Rijks-veeartseny- school aldaar. Om ons hierin tegemoet te komen, had het Dageljjksch Bestuur de wel- j willendheid, inzage te geven van de uitkora- j sten van het zijnerzijds ingesteld onderzoek; de met do Burgemeesters van Nijmegen en I Roermond gevoerde correspondentie nopens tie financieels resultaten van de in genoemde I Gemeenten kortelings in werking gestelde j slachthuizen, en een rapport d.d. 8 Januari j 1901 van de Commissie van fabricage alhier, I waarbij deze commissie, ofschoon erkennende, i dat een openbaar slachthuis in deze ge meente een einde zal maken aan vele onge- wenschto toestanden en ook in het belang der openbare gezondheid aanbeveling ver dient, by haar Begrooting zulke ongunstige uitkomsten verkrijgt, dat zij om die reden moet ftd vise eren, tie zaak te laten rusten, „Kwitanties van het gesticht, San Salvatore,'1 mom pelde zij werktuiglijk. „Verraad aan vriendschap... smeeken om erbarmingging zij voort en legde de toegevouwen papieren weder in het kistje. „C, God, behoed my I" risp zy klagend uit. Trek uw hand niet van mij af, maar leid ray op het recht' pad, totdat ik een weg heb gevonden in do zen doolhof van vertwijfeling en ellende. Boboed mij, totdat ik verlossing uit myn Ijjdou gevonden heb." Alice stond on, zette het kistje weer in de lade waggelde door de kamer on door leed en smart overstelpt zonk zij op een sofauoor, waar zij bleef liggen. Zoo bracht zij liet overige van don dag door zoo gingen de uaohtolijke uren voor haar voorbij. Toen de morgenzon haar bestraalde, stond zy werk tuiglijk op. Haar kracht soheon gebroken, haar oogen stonden zonder glnns en haar gelaat had alle kleur on uitdrukkiug verloren zeker zou niemand in haar do gelukkige erfdochter herkend hebben, wier toe komst zóo schitterend scheen. Acht dagen later had Alice von Waldhcim het kasteel Wallersbrunn verlaten. Zoudor van iemand afscheid te nemen, zonder den grijzen geestelijke te raadplegen had zy voor dag en dauw het rytuig laten voorkomeu en was, mot slechts weinig bagage, naar do naburige stad goredon, Nie- nmn wist, waarheen zij vertrokken was. Twee dagen later ontving haar voogd een brief waarin stond „Bid voor my, dut God my bosohernio in gevaar en mij behoede voor ondergang. Ik zal myn geboor teplaats wel niet terugzien. Vorder bevatte do brief oen vorontachuldiging we gens haar vertrek en eenige beschikkingen omtrout hot dienstpersoneel. (Wordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1