Stadsnieuws. it de Unancieele gevolgen van zoodanige tr neming elders, niet bij raming doch ufoudervindelijk, bekend zullen zijn. Het ital van de in deze Gemeente over 1900 tegeven slachtingen bedraagt 1879 stuks leren en kalveren, en omstreeks 5000 :ens, van welke ongeveer 2000 voor export, "on is dan ook zoo verbazend gering, dat dit cijfer aan de zaak reeds een zeer on vasten grondslag geven moet. Is het niet ver be- neden ae werkelijkheid, dan moet de con sumptie van ingevoerd vleesch wel een be- denkelijken omvang verkregen hebben en is nauwlettend toezicht in het belang dei- verbruikers hoog noodig De voordracht van den heer Van Esveld, op 3 December gehouden, gaf aan de ge- noodigde autoriteiten, deskundigen en vak- mannen een helder overzicht vandegeheele zaak. Hij zette uiteen hoe de keuring, die volgens spreker hier alleen op het papier bestaat, te Utrecht langen tijd bekend is geweest als de beste in ons land, ook zonder abattoir, totdat men daartoe moest besluiten ter voorkoming van bodem-, water- en lucht verontreiniging en van infectie der stallen - door ziek vee. De inrichting, de voordeelen voor consumenten, de voor het slagersvak nadeelige zijde van de Algemeeneslachtplaats, de zeer gunstige linancieele uitkomsten, in de kleinste Duitsehe gemeenten en ook reeds hier te lande verkregen, werden aangetoond. Ook voor Amersfoort, verzekerde spreker, zou de exploitatie voordeelig blijken, indien betrouwbare cijfers te verkrijgen waren voor de Begrooting. Met bet afwachten van den tijd, wanneer het abattoir-vraagstuk voor deze Gemeente tot rijpheid of de door de vorige Regeering voorbereide Rijkswet op de keuring van slacht vee tot stand zal gekomen zijn, blijven in- tusschen de gezondheidsbelangen van zeer vele ingezetenen in gevaar verkeeren. Moge daarom een betere regeling van de vee- en vleeschkeuring welke bij iedere Gemeente- begrooting-vergadering ter sprake wordt ge bracht, door den Raad ernstig ter hand ge nomen worden. In den loop van het jaar onderzocht en behandelde de commissie verschillende bij haar ingekomen klachten, zooalsover het afsluiten, door exploitanten van het bouw terrein buiten de Groote Koppelpoort, van de waterleiding der oude Eom, waardoor het schoonhouden dier waterleiding, welke verder de erven achter de Veerkade begrenst, zeer moeilijk wordt; over den ongezonden toestand van het terrein der woningen langs t'e Dorresteinsche steeg. In deze gevallen vermocht de commissie niet iets te doen ter verbetering. Door haar tusschenkomst werd een geheel onbruikbare pomp ten dienste van een reeks woningen aan den Bisschopsweg door de eige naars dier woningen vervangen door twee norton-pijpwelleneen zich hij perceel 42 Wevers-singel bevindende beerput, die den buren zeer hinderlijk was, werd opgeruimd; evenzoo een rnestverzanieling van varkens, idie gehouden worden door den bewoner van van perceel 20 Langestraat, waarvan de achterbuurman in perceel 6 Scherbierstraat grooten last ondervond. By het onderzoek van «Ie klacht door be woners van de nog niet voltooide Aldegonda- straat over onbruikbaar drinkwater uit een der pompen, bleek het water, genomen uit een paar welputten achter de woningen aan weerszijden der straat, in aanmerkelijke hoe veelheden te bevatten organische en andere stoffen, schadelijk voor de gezondheid. Om de groote waarschijnlijkheid, dat het niet beter gesteld zal zijn met de overige nog niet-onder/.ochte welputten en met het i oog op art. 6 der Bouwverordening, meende de commissie B. en W. onmiddellijk in kennis I te mneteu stellen van haar bevinding, in overweging gevende, het verder inrichten van woningen in de Aldegondcstraat te ver- j bieden, totdat door de bouwondernemers voldaan zou zijn aan de verplichting tot aanvoer van deugdelijk drinkwater. Naar aanleiding van de herhaalde klachten over onreinheid van het beekwater der '/.wem der badinrichting aan de Koningspoort heeft ons deskundig medelid het water in het binnen- en bet buitenbassin, ook nadat het in be weging was geweest, aan een onderzoek onderworpen en bevonden, dat het voor het doel volkomen geschikt is. Met de verbe tering van deze overigens gebrekkige en te bekrompen inrichting zou de stichting van een Volksbadhuis, waarvoor hooger op, aan het terrein van de oude gasfabriek nu een zeer geschikte gelegenheid bestaat, hand aan hand kunnen gaan. Voor deze aangelegenheid verzoekt de com missie opnieuw de aandacht. Ook blijft zij met verlangen uilzien naai de mededeeling van de verzamelstaten van het wooingonderzoek, dat nu bijkans een jaar geleden afliep. (Gelijk bekend is dit rapport inmiddels verschenen. Red). By de commissie is nog in onderzoek de haast ongelooflijke toestand, indruischend te gen alle regelen der hygiène, van den wa tertoevoer en den afvoer van faecale stoffen en menagewater op het nieuwe stations-em placement. Ook is ter gelegenheid van een genees kundig onderzoek, ingesteld op uitnoodiging van B. en W., naar gezichtsgebreken bij eenige leerlingen van de openbare Lagere school aan de reekstraat, gebleken, hoe nood zakelijk de aanstelling van een schoolarts is ter voorkoming en beteugeling van allerlei schadelyke invloeden in de school en daar mede ook in gezinnen. Ter vervanging van het medelid der com missie dr. J. M. Ooockewit, wien wegens vertrek eervol ontslag toegekend is bij besluit van 19 Februari, werd bij Raadsbesluit van 1 Maart benoemd de dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse W. II. L. Burgerhoff Mulder. Helaas slechts van zeer korten duur was onze hoogst aangename samenwerking met de/.en kundigen en humanen collega. De vacature, ontstaau door het onverwacht over lijden te Utrecht van overste Burgerhot!' Mulder, den 2u December, is nog niet vervuld. Wordt, vervolgd.) De Raad dezer Gemeente vergaderde Dins dagmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, van 1.45 tot 2.15. Aanwezig waren 10 leden en de Secreta ris afwezig met kennisgeving waren de heerenrar. Van Voorst Vader, Gerritsen, Hamers, Van Esveld, Van Kalken en Veis Heyn. Eén vacature. De notulen der vergadering van 24 Juni worden gelezen en aldus z. d. of h. st. vast gesteld. Ingekomen warengoedkeuringen door Gedeputeerde Staten van Raadsbesluiten no pens af- en overschrijving van posten op de Gemeentebegrooting, dienst 1901, verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres mej. Joh. M. de Bruyn, overneming van wegen op den Berg, wijziging huur-contract met Ruitenbeek alle voor notificatievan B. en W. voorstel tot benoeming van personeel voor het Herhalingsonderwijs ter lezing ter Secretariede Gemeente-rekening en die an het Burgerlijk armbestuur beide over 1901 in handen van een commissie, be staande uit de heeren mr. Prikken, Veis Heyn en Plompeen verklaring van de Congre gatie van O. L. Vrouwe waarbij zij aanvaardt de vergunning tot het hebben eener stoep aan den Zuid-singel voor notificatie; een bericht van den heer H. P. Kuyper, te De Bilt, dat hij wegens benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Utrecht, niet wonscht te aanvaarden zijn benoeming lot tijdelijk leeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium voor kennisgeving een verzoek van de heeren A. van de Water en dr. P. C. M. Bos om ontslag als tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool om advies aan B. en \V.een bericht van het Hoofd der school 2e joort, dat de heer W. C. Oosterman de hoofd-aete behaalde inge volge de Verordening wordt diens jaarwedde z. d. of h. st. met ingang van 17 Juli ver hoogd met f125; een adres van de heeren Rastert c. s. verzoekende de privaten in het hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool te veranderen om advies aan B. en W. Hierna kwamen aan de orde: 1°. Ontwerp-besluit tot vaststelling dei- jaarwedde van in liet vorige vergadering be noemd onderwijzend personeel aan de open bare Lagere scholen 3e soort Beekstraat en Koningsstraat, de heerenA. R. van dei- Klein, E. Kruithof en A. M. van den Broek. Z. d. of h. st. verheven tot besluit. 2°. Voorstel tot wijziging van de Instruc tie van den Directeur der Gasfabriek en van de Verordening betreffende gasverstrekking. Na mededeeling door den Voorzitter dat des ochtends een nader advies is ingekomen van de Gas-commissie wordt het voorstel z. d. of h. st. gerenvoyeerd naar B. en W. om nader advies. 3°. Idem tot ontheffing tot 1 September 1903, den daturn der periodieke altreding, van den Gemeente-geneesheer J. W. Jorissen van zijn verplichting tot het verrichten van kostelooze vaccinatie en doodschouw, in ver band met zijn benoeming tot Raadslid. B. en W. billijkten het verzoek en stelden voor, adressant van '1 Augustus 1902 tot 1 September 1903 te ontheffen van zijn ver plichting tot het doen van kostelooze vac- cinatiën en doodschouw en in verband daar mee zijn jaarwedde van f500 te verminderen tot f450 en voorts met het verrichten dier functien een door het college van B. en W. aan te wijzen geneeskundige to belasten, wien daarvoor een jaarwedde van f50 wordt toegelegd. De heer Plomp vroeg of voor 150 wel I be vat" het gistra vondversel'i een geschikt vervanger te krijgen is. I Van het wé De Voorzitter antwoordde, dat vroeger j gende: overnemen, waarna de Raad z. h. st. zich ver- eenigde met het aldus geamendeerd voorstel. 4"? Verzoek van den onderwijzer aan de openbare Lagere school lesoort voor jongens P. VV. van Sohendel om ontshg, in verband rnet zijn benoeming tot Hoofd der school te Zevenbergen, met advies. Z. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 25 Augustus. 5°. Beschikking op bezwaarschriften in zake aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1902. Z. d. of b. st. besloten overeenkomstig het voorstel. 6°. Benoemiug van een tijdelijk leeraar in Nederlaiidsch, Geschiedenis en Aardrijks kunde aan Gymnasium en Hoogere Burger school. De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. O. S. van der Veen wegens benoeming te Amsterdam verzocht heeft, niet meer in aanmerking te komen. De heer Croockewit meent, dat er dan geen voordracht meer beslaat. De Voorzitter antwoordt, dat de heeren den heer dr. Van der Veen toch kunnen benoemen. De heer Tromp van Holst zegt, ver nomen te hebben, dat de andere candidaat althans in éen der vakken niet de volkomen bevoegdheid heeft. De Raad benoemt alsnu dr. W. A. van dei- Vet, uit 's-Gravenhage, met 5 stemmenop den heer Van der Veen wordt 1 stem, op den heer H. Pomes worden 2 stemmen uitge bracht, terwijl 2 briefjes blanco worden in geleverd. 7°. Voorstel tot benoeming van éen tij delijk leeraar iu (Wis-, Natuur- en Schei kunde) aun de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt de heer W. G. A. Meijer, te Groningen, met 9 stemmen, legen 1 op den heer P. Persant Snoep. Voorstel tot benoeming van éen tijdelijk leeraar in die vakken aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Beuoemd wordt met algemeene stemmen de beer P. Persant Snoep, te Delft. 8°. Samenstelling van de voordracht we gens periodieke aftreding van drie leden van het College van zetters. Voorgedragen worden de aftredende leden, de heeren: G. Prins, C. van der Zoo de Jong on I. ter Schuur en als hunne plaatsvervangers, na herhaalde stemming, de heeren S. Knop pers, A. Herschel Rzn. en H. O. van Dam. Tot tijdelyk leeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium werd hierna met alge meene stemmen benoemd de heer K. J. de Jong, te Utrecht. Wethouder Visser kwam hij de rond vraag terug op het in do vorige zitting genomen besluit nopens de afsluiting der militaire stallen althans aan de zijde van het Sint Andriesstraat. Spr. wil het aan toevallige omstandigheden wijten, dat liet desbetreffend voorstel toen niet is aangenomen en zou bet zeer gewenscht. achten als B. en W. het nogmaals konden ter tafel brengen. Uit een zedelijk oogpunt toch is die afsluiting gebie dend noodzakelijk. De heer Van Beek zegt, dat hij tegen stemde omdat er geen bepaalde aanwijzing der alsluiting was. Had men die gemarkeerd, bijv. door een streep te trekken evenals dat geschiedt voor de standplaatsen op de kermis, dan zou ieder juist hebben kunnen weten wat er bedoeld werd. Spr. wilde thans gaarne voorstellen, het onderwerp nogmaals in be handeling te nemen. M r. H e y 1 i g e r s is volstrekt niet tegen heropening" der debatten mits men zich be- perke tot de afsluiting op het Sint Jans-kerk- hof en men niet weder gaat tornen aan het Plantsoen. De heer K 1 e b e r herinnerde dat hij stemde vóór de alsluiting aan de stadszijde doch tegen die aan den kant van het Plant soen. Spr. zou echter gaarne vooraf wensehen te weten of de militaire autoriteiten genoe gen zullen nemen mot de afsluiting alleen aun do stadszijde, wijl hij anders vreest, dat de Raad een minder aangename figuur zul maken. De V o o i' z i 11 e r antwoordt, dat de mili taire autoriteiten bijzonder prijs stellen op de afsluiting bij liet Sint Jans-km-khof en dat, al is het in algemeen niet. gewenscht terug te komen op zoo kort geleden genomen besluiten, B. en W. geen bezwaar hebben, in de eerstvolgende vergadering de zaak andermaal aanhangig te maken, te meer in uit den Raad het voorstel daartoe wordt gedaan. Hierna ivenl de vergadering gesloten. Onder het opschrift »l)e Veluwo in gevaar" m numme ikblad »Neder-Veluwe" het vol de heer Jorissen reeds een regeling trof met een collega, doch dat B. en W. daarop niet ingingen, óok omdat het aangeboden salaris hun te gering voorkwamhet thans voor gestelde is echter zeer voldoende. De heer Plomp stelt nu voor, te lezen: f 450 of zooveel minder als noodig zal blijken om op behoorlijke wijze le voorzien in de vervanging. Na gepleegd overleg verklaart de Voor zitter, dat B. en W. het amendement Door de beslissing van den Amsterdamschen Gemeenteraad om ook een onderzoek in testel- leu naar de watervoorziening door heideivater, waarbij de blik vooral naar de Veluwe gericht is, wordt deze met een ramp bedreigd, die voor den landbouw aldaar een levenskwestie is. Wanneer het water op groote schaal aan den ondergrond der zandgronden onttrokken wordt, zal in den zomer door verdamping en geringen regenval, ook uit den bovengrond het water ver dwijnen en den plantengroei onmogelijk maken. Niet alleen dat de ontginning van heide on- mogelijk wordt, maar ook de gecultiveerde bouw en grasgronden, die zich te midden der heide vlakten bevinden en deze omringen, tot op zeer grooten afstand, zullen door ondergrondsche stroomingen het grondwater zien verdwijnen, de slooten ledig zien worden, de drinkwaterput ten zien verdrogen cn geheele streken tot on vruchtbaarheid gedoemd zien. In het Tijdschrift der „Heidemaatschappij", 1901 blz. 59, kan men een massa voorbeelden vinden van achteruitgang en vernietiging der cul tuur in de duinstreken; en ook tè Soest voor de Utrechtsche waterleiding doet zich de invloed der daling van het grondwater in de omgeving gevoelen, tot op een grooten afstand, bijv. tot by de pymmide onder Zeist. Hier, op uren afstand, is reeds oen waterput opgedroogd. Alle Veluwnuars moeten dus te wapen geroe pen worden om de ramp te bestrijden en daartoe moeten medewerken 1°. de Gemeentebesturen, landbouw-, tuin bouw- en heidemaatschappijen, boerenbonden en particulieren, om door adressen de Regeering te verzoeken, het onttrekken van water aan zand gronden ten behoeve van de watervoorziening der steden, wettelijk te beletten 2°. De grondeigenaars, om geen gronden of heide te verkoopen ten behoeve van watervoor ziening der steden en bij rventueele veiling hun ner gronden bet servituut er op te leggen, dat zij tot dat doeleinde niet gebruikt mogen worden, alsmede geen toestemming te verleenen tot het plaatsen van waterleidingsbuizen in hun gronden 3". De Gemeentebesturen, door bet onderzoek te bemoeielijken, te verbaliseeren tegen inge nieurs, enz., die voor hun onderzoek particuliere gronden betredenen te weigeren de waterlei- dingsbuizen te doen doorgaan onder de wegen, die in hun beheer zijn 4°. De landgebruikers, door de ingenieurs enz., die een onderzoek komen instellen, van hun gronden te verjagen. Van een onteigening te algetneenen nutte der benoodigde gronden, kan nooit sprake zijn, daar het algemeen nut medebrengt, dat er goen water aan den grond onttrokken wordt. Gelukkig, dat de voormalige Directeur der Heidemaatschappij, die een beslist tegenstander is van het onttrekken van grondwater aan hei- destrekeu, thans als Directeur-generaal van den landbouw zijn vermogenden invloed zal kunnsn gebruiken tot wering der ramp. Men leze verder over dit onderwerp het Tijd schrift der „Heidemaatschaptrij" 1901, blz. 55 en 99. Reeds vroeger vestigden wij de aandacht op deze zaak. Herhaling schaadt niethet geldt hier inderdaad een zeer groot belang. En wachten tot bet to laat is, zon al zeer verkeerd werken. Onze vroegere stadgenoot de heer G. C. A. Valewink is bij Kon. besluit voor het tijdvak van 1 September 1902 tot 31 Augus tus 1903 gecontinueerd als tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda. Uitslag eind-examen Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in Utrecht en Üverijsel, afgenomen te Amersfoort. Van de tweede groep zijn geslaagd Jacoba M. van Aalderen, (Zwolle)W. P. S. von Stein Callenfels, (Utrecht); Odilia A. Oorver, (Utrecht); E. E. Creutzberg, (Utrecht)Hilda R. ten Dam, (Kampen)J. W. D. van Eek, (Amersfoort); G. J. C. de Goede, (Deventer) Ei-kina E. Helderman, (Zwolle)C. C. Herm- seii, (Amersfoort); Th. M. M. Hogenboom, (Amersfoort); G. Knolh, (Utrecht); H. J. van Lujsen, (Utrecht); H. J. Makkink, (Utrecht); Alberdina 1 Gezeile Meerburg, (Zwolle); M. L. Muller, (Utrecht); N. B. TenhaelT, (Utrecht)P. R. W. Verschuil-, (Deventer); P. H. Zaalberg, (Utrecht). Afgewezen 3 van de 21 kandidaten. Tot leden van het voorloupig bestuur der Vereeniging van steenkoleniiandelaren zijn voor den kring Utrecht gekozen de heeren B. Zwencke, te Utrecht, en G. C. Melchior, te Doorn, die gaarne bereid zijn, belang hebbenden voor te lichten. Evenals in vorige jaren heeft een achttal stadgenooten den heer N. van Veen, hoofd der school Koningsstraat, in de gelegenheid gesteld met zijn beste leerlingen lieden, den eersten da» der vacantie, een uitstapje te te maken naar Amsterdam, waarbij o.a. een langdurig bezoek wordt gebracht aan Artis. Van de reizigers van »De Wereld-tourist", omtrent welk fraai tijdschrift een advertentie in dit nummer meer bijzonderheden meedeelt, ontvingen we eergisteravond een prentbrief kaart uit Buschir, de belangrijkste havenstad aan de Perzische golf. Programma der muziekuitvoering, bij gunstig weder Zondagavond te 8 uur to geven op het terras van «Arnicitia" door de stafmuziek van het 5o regiment inlanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Eitizug der Gladiatoren", niarsch Fucik. U. Ouverture „Piqué Domo". Von Suppé. 3. „Rosen aus dem Süden", Walzer. Joh. Strauss. 4. Fantnisie aus der Oper „Cavalleria rusticaua"Mascagni. 5. Ouverture „Phêdre". Massenet. 6. Suite du ballet „Coppélia" Léo Délibes. I. Prf'ludo et Valse do la poupée, II. Danso do fete et Valao des heure9. III. C'srdai (Danse hoiigroise) VI Oalop Bual 7. „Die Mühle im Schwarzwald", eine IdyllEilenberg. 8. Grosze Fartaisie aus der Oper „Tannhaüscr"Rich. Wagner,

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2