Zaterdag 26 GEBOET. PHOENIX - BROUWERIJ. Export naar Oost- en West-Indië. No. 5220. 51e Jaargang. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. iMERSFOORTSCHE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post /'1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. O P R E I S. Aan onze abonnó 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De irankeerkosten bedragen per keer f 0.026 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de sAmersfoortsche Courant" verzekeren. Amersfoort in 1901. IV. Door de Gemeente-politie werden opge maakt 524 processen-verbaal, waarvan 166 voor verschillende misdrijven. Daaronder waren 2 voor huisvredebreuk, 27 wegens diefstal, 10 wegens diefstal door middel van braak en inklimming, 2 wegens doodslag, 1 wegens mishandeling welke den dood ten gevolge had, 2 wegens dierenmishande ling, 1 wegens plegen van ontuchtige han delingen met een stiefdochter, 49 wegens opzettelijke mishandeling. Ter zake overtreding der Wet op de jacht en visscherij werden 29 vervolgingen inge steld, 202 wegens openbare dronkenschap, 7 wegens overtreding der Arbeidswet, 19 we gens het werpen van vuil, enz. in grachten of op openbare wegen, 2 wegens overtreding der Veiligheidswet, 6 wegens overtreding der Verordening op de tapperijen, 30 wegens overtreding van het Reglement op het rijden met hondenwagens in deze provincie, 2 we gens overtreding der Bouwverordening, 14 wegens overtreding der Verordening op het rijden, 2 ingevolge die op het marktwezen, 1 nopens overtreding der Verordening op de openbare gezondheid, 2 wegens het hou den van huizen van ontucht, 13 wegens overtreding der IJkwet, 36 wegens straat schenderij, 28 wegens beschadiging van liet plantsoen en het loopen door het grasgewas, terwijl 41 jeugdige personen in het bijzijn van een der ouders aan het politie-bureau onderhouden werden wegens straatschenderij of andere overtredingen; 21 gesignaleerden werden hier aangehouden, terwijl 7 vreem delinden zonder geld of middel van bestaan over de grenzen zijn geleid. Aan 441 personen werd op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt en 49 werden van een reiskaart voorzien, terwijl 2 gezinnen met hunnen inboedel vrijen over tocht genoten. Buitengewone maatregelen zijn genomen op 9 Maart in verhand met de Huldebetoo- 3.) Aau den rechteroever van den Tiber, een weinig noordelijk van Rome, lag het beroemde krankzin nigengesticht San Salvatore verscholen achter bosch- jes van olijven en noleboomen. Die inrichting had een goeden naam. Ongeveer vijftig jaar geleden was zij gesticht door professor Palmare, een te Rome hooggeschat geneesheer. Vier jaar daarna nam ziju zoon de zaak overcn uu kreeg San Salvatore een algemeen bekenden goeden naam. Sinds twee-en-twintig jaren behoorde het gesticht aan den tegen woord igen directeur, dr. Carlo Alfonso Ri- moli, die het destijds had gekocht. Als arts en directeur van San Salvatore nam dr. Riinoü een glansrijke positie in.Talrijkegenecingen hadden zijn roem zelfs over de grenzen des lands verbreid. Dokters die aan zijn iurichting waren werk- zaum geweest, werden met voorliefde aan het hoofd van dergelijke gestichten geplaatst. De orde, die in het huis heerschte, de macht,die hij over zijn patiënten had en de lucht welke hij onder zijn dienstpersoneel wist te handhaven, dien den om zijn roem nog te vergrooten. Zóo was de tegenwoordige positie van dr. Rimoli. Op een namiddag zat hij in zijn schrijfvertrek en hield zich met eunigo belangrijke papieren bezig. Hij scheen niet best in ziju humeur. Zijn voorhoofd ver toonde diepe rimpels cn hij blies driftig '-ij tusschen- poozen den rook van zijn sigarette weg terwijl hy de papieren inzag, wier inhoud hem niet scheen te bevallen. Hij hoorde niet, dat iemand yoor de deur r, aan het spoorwegstation gebracht, aan M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden terwijl, evenals vroeger, op den Vrijdag der kermisweek eenige agen ten 3e klasse in dienst zijn gesteld. De beproeving der brandspuiten, bedoeld in art. 14 vgji het reglement bleef achter wege, omdat het materieel in goeden staat verkeerde en het personeel voldoende ge oefend werd geacht. De hulp der brandweer werd elfmaal in geroepen. Deze branden waren voor het meerendeel onbeduidend. De beide perceelen waar de brand zich in den beginne ernstig liet aan zien, bleven door het Hink optreden der brandweer behouden. De ontstaansoorzaken bleven onbekendde brand- en waterschade werd meestal door assurantie gedekt. Hef aandeel der Gemeente in de lichting der Nationale militie bedroeg 34, terwijl het aantal ingeschrevenen in de Gemeente waar naar het aandeel is berekend, 144 bedroeg en 34 zijn ingelijfd bij de landmacht. Bij de dienstdoende schutterij waren in wer- kelijken dienstActief 247, reserve 170, to taal 417. De actieve sterkte bij de Wet ge vorderd was 253. Sterkte van den eersten ban, actiel 168, reserve 84, totaal 252. Behalve de verplichte oefeningen werd nog door het kader en de adspiranten gedurende de zomermaanden eenmaal per week vrij willig oefening gehouden in het schieten naar de schijf, terwijl gedurende de wintermaan den de theoretische en practische oefeningen werden gehouden. Met het oog op de eer lang te verwachten opheffing der schutterij doen zich geen candidaten meer voor voor opengevallen officiersplaatsen of vacatures bij het kader. Het aantal kerkelijke gemeenten en ge bouwen voor openbare eerdiensten, was: 1 Nederduitsch Hervormde, 2 Roomsch Katholieke, 1 Oud-Roomsche (Clerezie), 1 Evangelisch Luthersche, 1 Nederl. lsraëlie- tische, 1 Remonstrantsch Gereformeerde, 1 Gereformeerde kerk A. 1 Gereformeerde kerk B en 1 Vrije Gereformeerde, met te samen 18 leeraren of geestelijken. Voor den openbaren dienst werden geen uitgaven gedaan. Voorzoo veel bekend, werden de volgende legaten besprokendoor wijlen J. Siddré, we duwe van W. H. J. Cambier van Nooten, f2000 aan het armbestuur der Ned. Her vormde kerk; door wijlen G. de Haan f2000 aan het bestuur van het Seminarie van het Kerkgenootschap der oud-Bisschoppelijke Cle rezie. Er waren 5 openbare- en evenveel bijzon dere Lagere scholen. Het aantal onderwijzers en onderwijzeres sen, onder welke benaming ook, ingedeeld naar de kunde, bedroeg op het einde des jaars Aan de openbare scholen: Onderwijzers aan het hoofd der school 4, onderwijzeressen aan het hoofd der school 1, onderwijzers (14 met boofdacte) 28, onder wijzeressen (3 met hoofdacte) 15, kweeke- lingen 29, totaal 77. Aan de bijzondere scholen Onderwijzers aan het hoofd der school 2, onderwijzeressen aan het hoofd der school 3, onderwijzers (6 met hoofdacte) 15, onder wijzeressen (4 met hoofdacte) 13, kweeke- lingen 11totaal 44. Het aantal leerlingen bedroeg op de open bare scholen 1536, van welke er 929 koste loos onderwijs ontvingen, en op de bijzon dere scholen 1308, waarvan 772 kosteloos. De kosten van het openbaar Lager Onder wijs hebben bedragen f51941.458, waarvan volgens art. 45 der Wet door het Rijk is bij gedragen f10166.336. Aan schoolgeld werd ontvangen f12 083.75. De plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs rapporteerde Het bezoek der scholen bepaalde zich tot alle inrichtingen voor Lager onderwijs in deze Gemeente. Besloten werd, dit jaar prijsuitdeeling te houden aan leerlingen van de hoogste klasse der inrichtingen voor kosteloos onderwijs wegens trouw schoolbezoek, zulks in overleg met de Hoofden dier scholen, ook wat be treft de soort van prijzen. Als gevolg hiervan zijo uitgereikt aan leerlingen der school: Beekstraat 20Koningstraat 20 aan die der bijzondere R. K. jongensschool 36en der Zusterschool 18 prijzen aan evenzooveel leer lingen. Hot heeft bij de Commissie een punt van overweging en van speciaal onderzoek uit gemaakt, mede naar aanleiding eener missive van B. en W. om advies, in hoeverre bet wenschelijk zijn zoude, dat gesupprimeerd wierd de 7e en de 8ste klasse der openbare Jongensschool le soort. Het onderzoek heeft bij de Commissie de overtuiging gevestigd, dat beide bedoelde klassen zoo ooit, dan thans in een behoefte voorzien, waarom haar advies aan B. en W. pleitte voor hun voortbestaan. Naar aanleiding eener missive aan B. en W. door het Hoofd der openbare Meisjes school, om in de plaats van den heer Oostermaa een onderwijzeres met acten k. en j. ter benoeming voortediagen, adviseerde de Com missie, daarop integaan. De Gemeenteraad wijzigde bij besluit van 19 Februari 1901 het Reglement voor het open bare onderwijs in deze Gemeente inzooverre, dat als regel op de scholen 2e soort en 3e soort Beekstraat voortaan jaarlijks op 1 Mei en 1 November en op de school 3e soort Koningstraat slechts om de 8 maanden leer lingen worden toegelaten. EctJ bij de Commissie van het Hoofd der schooi Beekstraat ingekomen lijst, houdende opgave van leerlingen met abnormale ge- zicntscherpte werd door haar in handen ge steld van B. en W., omdat zij achtte, het niet op haar weg te liggen, dienaangaande ongevraagd te adviseeren bf, en zoo ja, welke maatregelen daartegen te treffen zouden zijn. Een onderwerp, dat tot levendige gedach tewisseling aanleiding gaf, was bet der Com missie door B. en W. gevraagd advies met betrekking tot de ontwerp-verordening tot regeling van het aantal der openbare Lagere scholen in deze Gemeente, het aantal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel stond en reeds tweemaal geklopt had, Eerst toen de deur geopend werd, keek hij op. „Wat wil je?" vroeg de dokter driftig, „Neem uiij niet kwalijk," stamelde de man. „Wat wil je?" herhaalde de dokter driftiger. „Is het in San Salvatore gewoonte, om maar ieder oogen- blik mijn kamer binnen te dringen De man, die do gewoonten van zijn patroon kende, week achteruit en stamelde: „Een persoonlijke zaak, die niet als dienst op het algemeen rapport 's morgens of 'a avond» kan be- handeld worden." De dokter keek den man doordringend aau en zeide trotsuh: „Ik denk, dat die persoonlijke zaak zoo'n groote haast niet zal hebben," De man stond eerst verbluft, maar zeide na eenige ocgctihlikken op tamelijk vasten toon „Met uw ver lof, mijnheer de directeur, ik diende u eerlijk en trouw, maar ik wensch nu deze betrekking te ver laten." De directeur keek hem met bliksemende oogen aan zjjn wangen werden rood van toorn en hij mom pelde bafluid „Lago knecht „Mijnbeer. „Als de nood jelui soort volk drijft, komje hier oiu een betrekking bedelen," viel do directeur hem in de rede. „Ik verzorg je, geef je loon, bereid je een warm bed en zorg voor je ouden dag. Maakt je dat soms to weelderig „Mynheer de directeur," begon de ander nu drif tig, „toen,.,," „Arm en ellendig heb ik je opgenomen, als een bedelaar die niet in staat was, zijn ellendig bestaan te rekken. Ik nam je in dienst, gedeeltelijk omdat ik je gebruiken kon, gedeeltelijk uit medelijden. Ik gaf je hoog6r loon dan de andere oppassers en schonk je mijn vertrouwen, omdat ik eenvoudig genoeg was te gelooren, dat je dat vertrouwen waardig zou blü- 1 keu, Maar het blijkt, dat ik mij vergist heb. Je wordt weelderig, neemt een houding aan en voert een toon, dien een knecht tegenover zijn meester niet behoort aan te slaan „Mijnheer," stamelde de man, „uw beschuldiging is onwaar. „Ellendeling 1 „Is onwaar, herhaalde de knecht. U hebt mij in dienst genomen ik was broodeloos dat is waar maar ik wist ook alles, wat nummer 40 betreft. Om dat. „Zwijg", gebood de directeur heftig. „Jawel," antwoordde Giaonrao gekrenkt. „Die ge schiedenis van mijnheer Von Ludwig gaat geen inensch aan. Ik heb echter in die twintig jaar ge toond dat ik kon zwijgen en een geheim bewaren," Dr. Rimoli wierp hem een vernietigenden blik toe en zeide: „Als je wilt, kan je bet gevraagde ontslag krijgen, Ik zal je bet verschuldigde loon uitbetalen eu een getuigschrift geven, dat je behulpzaam kau zijn tot het verkrijgen van een andere betrekking." Giacomo keek hem aan. Het was z|jn plan, zon der aarzelen zijn ontslag te vragen, maar de manier waarop de dokter het hem geven wilde, beviel hem niet en daarom zei hij langzaam; „Het was myn bedoeling niet, op staanden voet te vertrekken; ik ben tevreden, als ik over een balt jaar mijn ontslag krijg Dr. Rimoli lachte honend :„Zulk gespuis ben jelui I Eerst brutaal en dan handig omdraaien, wanneer men jelui link onder de oogen ziet." Zonder acht te slaan op de toornige uitdrukking vau Giacomo's gelaat, stond hij op, trad aan het ven ster en vroeg kort af-, „Hoe laat ia het?" „Zeven uur!" „Dan moeten de patiënten opgesloten worden." Dr. Rriinoli liep naar zijn aourijttafel eu begon de papieren te raugschikkou, terwijl Giacomo zich na een onderdanige buiging verwijderde. De directeur keek nog somberder dan te voren. „De zaak met Ludwig cal my ten slotte nog last veroorzaken, mompelde by. Von Waldheim gestor ven en geen bericht." In wrevelige stemming ruimde hij de papieren weg en begaf cich naar de vertrekken van zijn pa tiënten om te zien of alles in orde was, waarbij elk nummer afzonderlijk werd nagegaan. De volle maan besebeen het schoone landschap om Rome en zond ook haar stralenneer op het ge sticht van San Salvatore. Niemand zou op de gedachte gekomen zyn, een verblijf van diepe rampzaligheid te zoeken achter die schoone groepen reusachtige noteboomen en die majestueuze, bloeiende olijfboomen. Scheen het niet een wreede spotternij, dat de maan aan dienschoo- nen Italiaanschen hemel ook haar licht zond in de celleu der ongeltikkigen, wier verstand in diepe dui» ternis was gehuld Zy bescheen een beeld vau jammer. Zaal by zoal was gevuld met onbemiddelde krafekziunigen. Dan volgden de kamors, die ryker gestoffeerd waren, som mige zelfs met uitgezochte weelde. Verder had men de cellen der ongelnkkigsten onder die vele bekla- genswaardigeD, n.l. van hen, die soms tot razerny oversloegen. Een der fraaiste kamers was zeker wel no. 40, se dert twintig jaar bewoond door den heer Von Lud wig. Otschoou het uur vau naar bed gaan reeds laug had geslugen, stond hij nog voor het venster en staarde in de betooverende pracht der schepping die hij, naar alle menschelyke berekening, nooit meer als vrij mensch zou mogen bewonderen. Lang bleef hij zwijgend staan; eiudelykontsnapte een zucht aan zijn beklemde borst. „O, bemel! kreunde by, de last, dien gij my hebt op gelegd, drukt zwaar. Wees barmhartig en laat er een einde komen aan myn lijden (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1