ill! KUDOS rani. REISBELASTINS. Methorst Van Lutterveld, Binnenland. Gemengd nieuws. Advertentiën. Oud-gasten. Gemeubileerde Kamers AFWEZIG eene kleine Woning, INSTITUUT angumose. Nieuwe Nederlandsche Credietbank. L I V A D I A. Het is het voornemen, te Nijkerk uitslui tend het station vat» de Nederlandsche Cen traal Spoorweg Maatschappij te gebruiken. De menschen beelden zich niets zoo sterk in, ilan wanneer men hen voor iets aanziet, wat ze niet zijn. Een der onaangename zijden, aan het reizen per spoor verbonden, is zeker, dat het publiek dikwijls zoo dicht mogelijk op elkaar in de coupe's wordt geplaatst, terwijl in andere rijtuigen nog voldoende ruimte is. De treinbearabten, die niet alle deuren der coupe's open maken, schijnen meer rekening te houden met hun gemak, nl. het contro leeren dor kaartjes, dan met de wenschen der reizigers. Om aan de klachten van het reizend publiek te dezer zake een einde te maken, is door de Exploitatie-maatschappij besloten, dat voortaan de geheele ruimte van eiken trein beschikbaar moet worden gesteld voor bet publiek. Overtredingen van deze aanschrijving dooi de beambten of «Ie stations-chel's, zullen door de maatschappij zeer streng worden gestraft. De andere maatschappijen zullen nu wel spoedig volgen. Naar men wil weten, zou het lid dei- Tweede Earner, de heer C. Lely, zich bereid verklaard hebben, een benoeming tot Gou verneur van Suriname aan te nemen. De nieuwe Gouverneur zou reeds in de tweede helft van September naar Paramaribo scheep gaan. In dat geval zal in Amsterdam IX te zijner vervanging een lid der Tweede Kamer moeten worden gekozen, terwijl reeds als candidaat voor dien zetel wordt genoemd de heer C. V. Gerritsen. Volgens de Haagsche bladen is het niet waarschijnlijk, dat nog in September de Beruepswet in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. President Steijn is Zondagochtend te 9 uur per Nederlandsch stoomschip «Batavier 111" te lloek-van-Holland en per rijtuig omstreeks huif twaalf aan de villa «Norma" te Sche- vuiiugen aangekomen en heeft de ver moeienissen der reis uitstekend doorstaan. Reeds gister hebben prof. Winkler en arts Keuciienitis een bezoek aan den lijder ge bracht. Zij zouden van meening zijn, dat de verlammingen van de ledematen en van de oogspieren zijn te beschouwen als gevolg van de ontberingen en de inspanniug door Zi] bid. ondergaan, doch koesteren de beste hoop op zijn herstel, dat echter uit den aard der zaak langzaam zal gaan. Van vergiftiging of zonnesteek schijnt dus geen sprake te zijn. Luitenant-generaal J. B. van Heutsz, civiel en militair gouverneur van Atjeh on or.der- hoorigheden, herdenkt 13 Augustus den dag waarop hij vóór 30 jaren werd benoemd tot tweede-luitenant bij Ge regiment infanterie te Breda. Bij de jongste krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden, in Djarnbi en op Borneo zijn gesneuveld of aan de bekomen wonden overleden 8 en gewond 23 officieren en min deren. Velen schijnen overtuigd, dat de tijd niet meer zoo heel ver af is, dat automobielen zóo goedkoop zullen zijn, dat ze tot algemeen vervoermiddel worden. Wat er tegen dien tijd van den ongelukkiger) voetganger terecht moet komen, wordt buiten beschouwing ge laten. Tot nu toe hadden die voetgangers echter nog de troost, dat het misschien nog gei-uimeri tijd zou duren eer automobielen even algemeen zouden zijn als bijv. rijwie len thans reeds, zoodat zij voorloopig nog hoopten, ten minste op niet al te drukke we ger, een geringe mate van veiligheid te kun nen genieten. Edison tracht echter den voetgangers deze laatste hoop te ontnemen en beweert, dat zijn laatste vinding zal maken, dat elk bur german zich een automobiel kun aanschaffen. Hij veroordeelt reeds de achterlijkheid van ar chitecten, die niet bij elke burgerwoning een stal voor automobielen bouwen. In de «North American Review" bespreekt Edison de vinding van een nieuw soort accu mulator van nikkelijzur, welke niet de eigen schap heeft, bij gebruik minder goed te wor den en dus niet, als de tegenwoordige accumu latoren, veel aan onderhoud kost. De tegen woordige accumulatoren kunnen licht gemaakt worden, ten einde op motorwagens te worden vervoerd, doch dan is hun duurzaamheid zeer gering en zijn zij spoedig onbruikbaar. Edison's accumulaloren zijn ten mihste volgens den in dezen misschien ietwat partijdigen uitvin der èn zeer licht én onverslijtbaar. Eén zijner accumulatoren-batterijen heeft hij 700 maal gevuld en weder ontladen zonder dat de bruikbaarheid ook maar eenigszins ver minderde. In een Baker-automobiel werd een batterij geplaatst 332 lb wegende, ter wijl de geheele automobiel met twee men schen er in 1075 lb. woog. Met -éen vulling legde de automobiel een weg af van meer dan 100 K.M. over zeer heuvelachtig terrein met stijgingen van 12 op 100. Op het einde van den tocht was de snelheid 83 pet. van de oorspronkelijke, terwijl de gemiddelde snelheid 19 K. M. per uur bedroeg. Opeen vlakken weg was de accumulator uitgeput, na een afstand van 85 E. M. dus ruim 130 K. M. afgelegd te hebben. Nu worden proe ven genomen met 5 verschillende automo bielen, van verschillend gewicht en verschil lende constructie en elk van deze moet 8000 K.M. afleggen, dagelijks 160 K.M. In dien dan de accumulatoren-batterijen geen verlies aan vermogen en geen defectent oonen, is Edison overtuigd, dat »de accumulator die een omwenteling in het automobilisme moet brengen, geboren" is. Kon Engeland er zich 25 jaar op beroe men het moederland van spoorwegen °n rails te zijn, ile laatste 10 jaar hebben hierin een groote verandering gebracht. Thans nemen de Vereenigde Staten met 15 878 000 ton (in 1866/70 nog 1464 000 ton) de eerste plaats in en Engeland moet zich vergenoegen met nummer twee te zijn. Het produceerde in 1901 7750000 ton (in 1866/70 5133 000 ton), terwijl het om deze plaats reeds moet strijden met Duitschland, welker productie is gestegen tot 7 633000 ton (in 1866/70 1226000 ton), Oostenrijk, Rusland, Zweden en Spanje. De wereldproductie, verviervoudigd in 25 jaar, steeg van 10 533000 ton in 1866/79 tot 40418000 ton in 1901. De ondernemingsgeest en vindingrijkheid der Amerikanen bracht in de Vereenigde staten de verandering van erts tot staal of ijzer tot de hoogste trap van ontwikkeling. De bijzonder practische Aroe- rikaanselie hoogovens vielen ook in Europa zeer in den smaak en verscheidene ijzerfa brieken zoowel in Groot Brittanië als op het continent hebben ovens naar Ameri- kaansch model laten bouwen. De productie wordt nog zeer vergemakkelijkt door de lage vrachtprijzen en transportkosten inden staaitrust der Vereenigde Staten, ongeveer f3 per ton per mijl. In Engeland daaren tegen zijn dp vrachtprijzen bijzonder hoog, zoodat de hoogovens meest in de nabijheid der zee worden aangetroffen. Oostenrijk ligt zóo ongunstig, dat het onmogelijk in de wereldljzer-industrie een voorname plaats kan innemen toch heeft Triest zeer belang rijke ijzerwerken en is de eerste plaats in Europa, die de Amerikaansche smeltovens adopteerde. Rusland gaat ook zeer vooruit in de laatste jaren en er komt zelfs Russisch ijzer op de Engolsche markt. Ook Japan begint zicli te bewegen en heeft een tamelijk groote fabriek, die jaarlijks 90000 ton ijzer waren kan opleveren men kan zich hiervan een begrip vormen als men weet, dat daartoe 240 ton erts, 425000 ton kolen en cokes, en ongeveer 80 000 ton diverse materialen uoodig zijn. In de Engelsche koloniën hebben ver schillende pogingen tot ijzerindustrie tot nog toe schripbreuk geledenNieuw-Zeeland en Australië zijn echter zeer rijk aan ertsen. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25elke regel meer f0.25. EEN FEIT. De Heer P. Overbeeke, te Nieuwerkerk (Zeeland) deelt ons mede dat zijne vrouw sedert eenigen tijd lijdende was aan bloedarmoede en hevige hartklop pingen, zoo erg zelfs, dat zij na het geringste huis werk verricht te hebben erg vermoeid was en moe deloos er by neer zat. Met zorg gingen wij de toekomst te gemoet. Bij toeval kwam mij een boekje in banden met attesten over de Pinkpillen van Dr. Williams, wij besloten er ook toe over te gaan gelyk zoo vele anderen en wij hebben er ons niet over te beklagen. Na 't gebruik van slechts twee doozen is zij ge nezen. Waar wy kunnen, zullen wij dit heilmiddel aanbevelen. Een arm bloed, verzwakte zenuwen zijn de oorzaak dezer ernstige ziekten en het is door de zenuwen te hernieuwen en te versterken dat men de bloed armoede, bleekzucht, zenuw- en maagziekten zal genezen alsmede de algemeene zwakte veroorzaakt door overdreven arbeid. Om een duurzame genezing te bekomen, moet men het goede middel aanwenden en zulks op geregelde wijze. De Pinkpillen werken op een merkwaardige wijze en die niet voor eeii enkel oogenbiik is. Vuoral in dit jaargetijde moet zich bijzonder in acht nemen. Geheel de natuur Wij oudervinden eene algemeene loomheid, eene onverklaarbare onpasselijkheid. De eerste warmte zal onze laatste krachten weg nemen. Maakt geen misbruik van de purgeermiddelen, onze verzwakking zou toenemen, maar hernieuwt Uw bloed, Weet dat het werk der natuur de nieuwe weergesteldheden eu vooral den opgesloten toestand waartoe gij ge dwongen waart gedurende het slechte jaargetijde, Uw bloed verarmd hebben. Gij zljt bloedarmoedig geworden. Versterkt U dus, volgt de zoo gemakke lijke, zoo werkdadige behandeling met de Pinkpillen. Al degenen die er gebruik van gemaakt hebben, zijn het eens met te verklaren dat de Pinkpillen terstond eene zekere gewaarwording van welzijn ver oorzaken. Door de Pinkpillen zal de eetlust opge wekt worden, de krachten zullen terugkomen en men zal zonder eeuige hindernis een gevaarlijk tijd perk doorleefd hebben. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dal men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelyk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijo, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechtB bij de depothouders die onder de attesten ziju aangegeven of zoo gij maar eeuige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den hoofddepotbouder komen, den Heer Snabilié Prijs fl.76 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde potbouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij a. van de Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle an dere personen verkoopen gcedkoopere zoogenaamde Pink Pillenzulks is slechts om het publiek te ba- driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zijn en hoegenaamd niet ae minste uitwerking dezer nagemaakte Piuk Pillen ondervonden hadden. Onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig bet gebruik der echte Pink Pillen v len beeft nog nooit iemand ge- 1 t^zen. Afbeelding der doos: £7©ste SI'.-i I 'i' i'j it IJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 4 Augustus (500 loten). Ten kantore van tien collecteur A. C. R. O. LEINWEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op Nos. 764616864 en 16870. Prijzen van f30 4861 10159 10699 12659 126601409716852 18578 en 18600. Te zamen 12 prijzen. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinde ren, mijn innig geliefde Echtgenoote CHRISTINA MATERS, in den ouderdom van 32. jaren. J. D. LAMMERTS van RUEREN. Amersfoort, 5 Augustus 1902. Een oud-gast wenschte met anderen bier ter steile zich te abonneeren op de JA VA- BODE (abonnementsprijs f 10 per halfjaar). Reflectanten onder motto «JAVA-BODE" bureau (oude) Amei'sfoortsche Courant, Kor- tegracht 9. Gezocht voor terstond door eene familie met éen kind met keuken, of gelegenheid tot koken. Aanbiedingen onder No. 5223 aan het Bureau der (oude) Amei'sfoortsche Courant, Kortegracht 9. tol 20 Augustus De burger-geneeskundigen nemen de prak tijk waar. Ieder die op reis gaat, wordt nog eens vriendelijk herinnerd aan de REISBELAS- TJNG. Elke gift onder het motto «Reisbelas- ting" wordt dankbaar aangenomen door het Hulpcomité te Amersfoort, mej. D. A. SIDDRÉ. mej. I. M. VEDER, mej. C. van LANSCHOT HUBRECHT. mevrouw SANDBERG— Geisweit van der Netten. Gezocht voor terstond door eene familie met éen kind voorzien van gas- en waterleiding. Aanbiedingen onder No. 615 aan bet Bureau der (oude) Amei'sfoortsche Courant, Kortegracht 9. P. VAN DER SLUIJS Hendrik van Vianden-straat, 15. Opening 1 September u.a. Internen f500 per jaar. Externen f100. Leerlingen van H. B. S. kunnen aan de* inrichting onder nauwlettend toezicht hun huiswerk maken. Vergoeding 1100 per jaar. Inschrijving Woensdags en Zaterdags aan bovenstaand adres, van 3 tot 5 uur. Ook per brief. Zeer gunstige aanbevelingen. De Directeur der H. B. S., de heer G. J. Buus, heeft zich bereid verklaard, inlichtin gen te geven. ALKMAAR. ritnek „Kennemerland" BUSGROENTEN. JAMS. TAFELZUREN, SAUCEN. Gaarne wil ik aan een ieder de Sanguinose aanraden, daar ik zelf er zoo bijzonder goede resultaten van gezien heb. Na zeven jaarlang aan een maagkwaal gesukkeld te hebben, waartegen ik alle mogelijke middelen geprobeerd had, heeft de Sanguinose mij eindelijk geholpen. Mejuffrouw BLANKESPOOR. Obrechtstraat, Den Haag. Prijs per flacon f 1.50,6 flacons f8. 12 flacons f45. Te Amersfoort bij A. van de WEG,. Langestraat 107. JÊ \Te Ai Lang KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandsch geld, Prolongatiën, Beleeningen, Incasseeren eo verschaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. Kantoor: Mnurhnizen 9. AnWMQpHjL Ziektekiemvrije Melk-Producten. FLESSCHENMELK (j Liter) f0.08 KOOKROOM «060 SLAGROOM„080 KARNEMELK »o"03 ROOMBOTER Kgr. «1.30 Amersfortia's Winkel, Vlrechtsche straat 33. VEEN'S CACAO, OOST EN'S PUDDINGPOEDER, RLIKGROENTEN f0.30, JAMS, (weduwe Rok Zoon), ADVOCAAT en BOKREJONGENS, ONTBIJTKOEK, enz. enz. enz. Amersfortia's Melksalon, Uirechtsche straat 33. Wilhelmina Singel 43, MAASTRICHT. Verstrekt onder billijke voorwaarden GELDEN van af/" 500.—Ook op langen termijn onder persoonlij keu ot zakelijken waarborg, versterkt door een polis van levensverzekering. Nieuwe uitmuntende SIGARET, van de gunstig bekende FirmaCHAPCHALFRÈRE8 te St. Petersburg, alom bij de voornaamste sigarenhandelaars verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 3