Stadsnieuws. Binnenland. Nu ik (.lit mei volle medeweten van den President openbaar maak, breng ik de vol gende getuigen van de absolute waarheid voor Mijn adsistent A. van Toorenenbergen (Hollander) adres: dorp Harrismith, O.V.S.; zuster Johanna Kaubenheimer, adresfarm •Terra Gona" dislr. Heilbron, O.V.S.zuster Lily Rautcnbach, adres: dorp Foriesburg, O.V.S. (Mijn andere adsistent en zuster waren dien dag juist afwezig). Zuster Johanna Scheepers is onmiddellijk na het gebeurde ziek geworden en kort daarna gestorven. Als verdere getuigen kunnen al mijn patiënten dienen, wier namen en adressen ik verschaften kan. Van Eugelsche zijde als getuige op te tre den zegt bereid te zijn doctor Miller, die zich bij kolonel Remington's colonne bevond. Daar de aangewezen stappen, die ik inge volge deze aangelegenheid gedaan heb, zonder het gewenschte gevolg gebleven zijn, treed ik thans in het publiek, opdat het barbaarsche optreden der Engelschen, die zelf de privi legiën der conventie van Genève genieten, in dezen raooi'daanval op ongewapenden, (ileegzusters, en op gewonden, diejonderde hei ige bescherming van het Roode kruis stonden, in de openbare meening baar veroordeeling vinden moge. Ook bij dr. Yon Rennenkampff, van de Russisch-Hollandsche ambulance, die bij generaal De la Rev in de westelijke districten van Transvaal stond, en bij dr. Tielemann, Duitscliland, die bij generaal Louis Botha in de oostelijke districten aldaar stond, zijn veld-ambulances en hospitalen verbrand ge worden en debetrokken doctoren zijn bereid, dit onder eede te verklaren. Dokter Poutsma heeft met medeweten van President Steijn slappen gedaan om deze schanddaad in de geheele Europeesche pers te piibliceeren. Blijkens den in de »Sts. Crt." opgenomen maandstaat van besmettelijke veeziekten in Nederland word in de provincie Utrecht in Juli geen enkel geval geconstateerd. Men verzocht ons, nader mee te doelen, dal het plaatsen van den gedenksteen op het graf van den heer II. H. E. Morren Sr. op uitdrukkelijk verlangen der familie zonder eenige plechtigheid geschiedde. Als Secretaris der ouder-afdeeling Amers foort en Omstreken schrijft de heer Kooiman in Bulletin no. 13 van de »V. P. N." Nu ie eerste broed-pariode, die de V. P. N. meemaakte voorbij is, komt het ons zeer gewensebt voor, dat aangaande de wjjzo waarop dit voorjaar gewerkt werd en de resultaten, die verkregen zijn, van verschil lende zijden het een en ander wordt mede gedeeld. Zooals reeds vroeger gemeld werd, heelt de onder-afdeeling Amersfoort en om streken halt Maart een fokstation van zwarte Minorca's opgericht bij den landbouwer C. Hartman. Aldaar werden 21 hennen met éen haan en een Cyphers broedmachine gestationneerd, waarvan in het begin van Mei éen-henstieri. De eieren werden legenden prijs van 8 cent aan het station verkrijgbaar gesteldde vraag naar brocdeieren is zóo groot geweest, dat geen enkel ei naar de markt gebracht behoefde te worden. Behalve dal de eieren zeer groot van stuk waren, heelt ook liet aantal gelegde eieren een hoog qjler bereikt en weltotaal in 122 dagen van .0 hennen 1784 eieren. Een gedeelte dor eieren weid voor het fokstation zelf gebruikt en thans bevinden zich daar, behalve de foktoom, omstreeks 17.". Miuorca-kuikens, wat een goed begin belooft voor het volgende voorjaar, dat voor de hoenders zelf beter zul zijn dan deze broed-perinde geweest is. Hartman wasgenood- zaakt, teneinde de eieren raszuiver te houden, een gedeelte van zijn land ter grootte van 500 M-. met gaas af te zetten en et- een nachthok in te bouwen volgens (laar voor gemaakte bepalingen worden dit najaar alle andere hoenders van de plaats verwij derd en kan het volgend jaar aan de fok- dieren een vrije uitloop worden verschaft, wat zeer veel zal bijdragen tot een krachtige bevruchting der eieren, ofschoon ook dit voorjaar meer dan voldoende broed resultaten zijn verkregen. Tot ons leedwezen zijn w(j niet in staat, na te gaan hoeveel Minorca- kuikens uit de verkochte eieren in iiet leven zijn met een enkele uitzondering vinden wij echter bij hen, die de eieren op het station kochten, een voldoendaantal kuikens 23 van 30, 1van 13, '24 van 20, enz. VVij kunnen met een gerust geweten zeg gen, dut fbkstatiuiis op deze wiize opgericht en werkend, een krachtig hulpmiddel zijn tot verbetering van den hoenderstapel en zijn productie. De kosten van oprichting voor zoo'n station behoeven niet zoo hoog te zijn, itaar men een dergelijke inrichting kan beginnen mat liet aankoopen van broed- eieren. Of) deze laatste wijze is het tweede fokstation voor onze onder-afdeeling opgericht, opgericht. Destijds meldden wij, dat voor dit doel 200 Buff Orpington-eieren waren besteld uit Engeland. VVij mochten, met het oog erop dal de eieren zulk een groote reis hebben gemaakt en het nog vroeg in het voorjaar was, ons werk met goede resultaten bekroond zien, daar thans ruim 70 prachtige halfwas Orpington-kuikens op dat tweede fokstation aanwezig zijn. Ook daar wordt binnenkort een broedmachine geplaatst. Rekenen wij dus op een bedrag van f70 voor de machine (120 eieren) en 2 broedsels daarin ad 25 cent per stuk is fCO, dan kost de totale oprichting f130. Voor de onder-afdeeling, tenminste als ze weinig leden telt, is dit bedrag vrij aanzien lijk, maar wanneer de aandacht van Gemeente en Provinciaal bestuur voor dergelijke nut tige instellingen gevraagd wordt, is er veel kans op steun van die zijde. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn in deze voor gegaan door aan de afdeeling Zuid-Holland der V. P. N. een subsidie van f250 te verleenen. Eveneens is hier een dekslation voor ko nijnen opgericht, waarvan echter waar schijnlijk door onvoldoende bekendheid slechts weinig gebruik werd gemaakt. Drie voedsters werden gedekt, terwijl de houder van het station zelf negen prachtige jonge vleeschkonijnen kreeg door een inlandsche voedster door een Belgischen reuzenrara te laten dekken. De »Sts. Crt." bevat de Kon. bewilliging dei- Statuten van de »Chr. onderofficieren- vereeniging." Zij stelt zich ten doelhot bevorderen van de verspreiding der Christelijke beginselen in leger en vloot, hetwelk zij tracht te be reiken door samenkomsten in grooleren en kleineren kring tot onderlinge opbouwingen tot bet bespreken van leger- en vlootbelan- gen uit een Christelijk oogpuntpersoonlij ken arbeid der gewone leden onder hun ka meraden en ondergeschiktenhet zoo mo gelijk uitgeven van een orgaan, om daardoor een miduel van onderling verkeer voor de leden te bezitten en de denkbeelden der Christen-onderofficieren ter kennis van hun kameraden en ondergeschikten te brengen; en tevens aan de verspreiding ter kennis van Gods Woord bevorderlijk te zijnhet steu nen van vereenigingen die, op gelijken grond slag gevestigd, het heil van den militair be oogen. Een van de leden van het Hoofdbestuur is de heer G. B. BeeRinck, opzichter der for tificatiën, Haspel 18, hier. De plaatselijke afdeeling van den ïKon. Nederlandschen Bond van oud-onderoflieie- ren" heeft veel succes gehad bij de te Utrecht gehouden schietwetstrijden, welke de Alge meen» Bondsvergadering besloten. In den korpswedstrijd-buks op 42 M. won zij met 424 punten en 25 treffers den 4den prijs, zilveren medaille van de afdeeling 's-Hertogenbosch, en in den korpssvedstrijd- cylindergeweer op 12 M. met. 415 punten en 25 treffers den 2<len prijs, zilveren medaille van dr. B. Reiger, Burgemeester van Utreebt. Haar onder-afdeeling, de scliietvereeniging Wilhelroina", won met 379 punten 25 tref fers den 4den prijs, bronzen medaille van het Hoofdbestuur, met 401 punten en 25 treffers den 4den prijs, zilveren medaille van de afdeeling 's-Hertogenbosch, eveneens onderscheidenlijk in de korpswedstrijden buks en cylindergeweer op 12 M. Bovendien verwierf -de heer Ruys met 97 punten de zilveren draag-medaille van den Algeineenen Voorzitter als hoogste korpsschutter en werd in de personeele wed strijden Ie serie met 93 punten de 2de prijs behaald door den heer Meijer, de 14de met 90 punten door den heer Van Buuren, en in de '2e serie de le prijs door den heer Ruys inet 85 punten, de 5de door den heer Freni met 85 punten, de lie door den heer Hoejemalcer met 84 punten, en in den vrije- baan-wedstrijd cylinder de 2e prijs door den heer Meijer, met 95 punten. ünnoodig te zeggen, dal de schutters zul len worden gecomplimenteerd in de Buiten gewone algemeene vergadering, welke mor genavond gehouden wordt, óuk om plannen te beramen voor de viering van den Ko ninginnedag. De »Amersfoortsebe Muziekvereeniging" heeft gisteravond weer haar beste beentje voorgezet en had heel wat aandachtige toe hoorderessen en toehoorders, die zeiven tot stille aanmaanden als een paar jongens 't af en toe waagden krijgertje te gaan spelen of wat erg luidruchtig dreigden te worden. Daar moet het heen. 't Wilde ons óok voorkomen, dat er meer executanten waren dan vroeger. Het programma bevatte veel nummers, die onlangs óok in xAmicitia" ziju ten beste gegeven, en getuigd mag worden, dat ook thans weer bleek, dat ernstig gestudeerd en flink gerepeteerd wordt. Mogen we er aan herinneren, dat Vrijdag 15 Augustus de fatale termijn is voor hen, die willen deelnamen aan den Handels-cur sus van de vereeniging «Handel en Nijver heid". Opgaven tot deelneming schriftelijk kunnen uiterlyk Vrijdagavond worden inge diend aan het Bureau der vereeniging, Ap pelmarkt 15. Programma der muziekuitvoering, hij gunstig weder Vrijdagmiddag half drie te geven op het terras van »Amicitia" dooi de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. 2ES1 Capitan", amerikaniselier Munich. Sousa. 2. Ouverture „Nnbuohoitonosor" Verdi. 3. „Mein Traura", WaterWaldteufol. 4 Fantaisie de i'opdra „Les Pócheurs de perles"Bizet. 5. Ouverture „The Bohemian girl" Balfe. 6. Célëbro LargoHandel. 6. „Wilhelin's Krönung", Caprice DeKontsky 8. Fantaisie de l'opéru „Les Uloche» de Corueville"Planquette. Men vraagt ons mee te doelen, dat bij gunstig weder (of dat in dezen j»vrij zuchten winter" nog komtaanstaanden Zaterdag avond half zeven een zwemwedstrijd zal plaats hebben achter Mctgensbleek, welke zal bestaan in a. Snelzwemmen op den buik. b. Snelzwemmen op den rug. c. Duiken. d. Drijven op den rug. Tut slot volgt een verrassing, terwijl het geheel zal worden opgeluisterd door muziek en eenige versieringen. Zy, die voorzier. zijn van een kaart, afge geven door den heer J. Kreikamp, hebben kosteloozen toegang, terwijl anderen den wedstrijd kunnen bijwonen tegen betaling van 50 cent, aan den heer Kreikamp te voldoen, bij wien inmiddels bezitters van een toegangskaart, die aan den wedstryd wenschen Jeeltenemen, zich kunnen aan melden. Op den zoogenaatnden heuvel op 't Stort zal men den wedstrijd ook kunnen gadeslaan. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan sergeant J. Draaijer, van het 5e regiment infanterie. Do batterijen der 2o afdeeling ie regiment veld-artillerie keeren hier Donderdag per extra-trein terug uit de Legerplaats bij Oldebroek. Üf menschen en paarden ook blij zullen zijn, als ze weer eens droog dak boven 't hoofd zullen hebben. Twee sergeanten-wielrijder van het 5e re giment infanterie zijn naar Apeldoorn ver trokken waarheen thans het verplaatsbaar postduiven-station is overgebracht. Bij de wedrennen te Woestduin behaalde Valerie", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door Mac' Gord, den lsten prijs in den Java-ren over 4600 M. Bij de gistermiddag namens het Departe ment van Waterstaat-, Handel en Nijverheid gehouden aanbesteding van het maken vau straatvernieuwingen op de Rijks groote we gen le klasse van Amersfoort naar Rens- woude en van Zeist naar Woudenberg (be- grooting f3000) werd ingeschreven door; Th. VV. Bonte, te Amersfoort, voer f2942; L. Ruitenberg, aldaar f2867G. Wassink, al daar f2863; J. v. d. Berg, aldaar f 2791 C. Krachten Jzn., te Utrecht, voor 12783en D. J. Boks, te Amersfoort, voor f2718. In het jongste Bulletin der V. P. N. (Ver eeniging tot bevordering der Pluimveehou derij in Nederland) waarschuwt de heer J. Kooiman, als Algemeen Secretaris, evenals dit geschiedt in Frankrijk en in België, waar men ze zeer eigenaardig »pest-hoenders" noemt, tegen het koopon van Italiaansche hoenders. In Italië heerscht een vreeselijke epidemie van hoender-cbolerade ziekte is door den uitvoer reeds overgeslagen naar Duitscliland, Frankrijk en Luxemburg. Laat u niet verleiden, waarschuwt de heer Kooiman, en koopt thans onder geen voor waarde Italiaansche kippen. Een ongeval, dat wonder hoven wonder geen ernstige gevolgen had, had hier gister middag rond half vijf plaats aan de Lange- slraat. Opeens sloeg de schutting voor den in verbouw zijnden boekwinkel om eri kwam de heele plankenmassa op een voorbijganger. Fluks werd alles weggehaald ende man stond op, volkomen ongedeerd en niet eens erg geschrikt. Zelfs een glas water weigerde hij, doch een sigaar kon hij niet weerstaan en toen hij deze had opgestoken wandelde hij met een welvoldaan sda's een meevalletje" verder alsof er niets gebeurd was. Kenners, want /ij hebben niet éen takje afgebroken en niets beschadigd, hebben in den nacht van Zondag op Maandag bij den heer D. Hubers alle vruchten gestolen (voor- zooveel er van 'tjuar vruchten zijn, althans) en hem als aandenken een afgebroken sleutel achtergelaten. Het is aan twee politieagenten gisternacht, mogen gelukken, vier mannen op heeterduad te betrappen, die Achter de Luiaard bozig waren, konijnen te stelen. Een hunner had in een zak niet minder dan 40 langooren. 't Schijnt dus geen hond geweest te zijn die reeds geruimen tijd achtereen bijna iede- ren nacht daar kippen of konijnen stal. Het verluidt, dat H. M. de Koningin-Moe der morgen met H. 0. gasten, Vorst en Vorstin van Beutheim, de tuinbouwtentoonstelling te Zeist zal bezoeken. Beleedigingen van ruwe menschen moet ge afschudden als sneeuwvlokken; zoo gij er een enkele laat zitten om tot een droppel te smelten, laat ze dan eentraan van medelij den worden. Als antwoord op de in ons vorig nummer opgenomen voorspelling van den Amerikaan- schen Minister van Marine, die meende dat Nederland vóór 4907 bij Duitscliland zou wor den ingelijfd, schrijft de »Temps" Wanneer Nederland zich te eeniger tijd in gevaar mocht bevinden, hetgeen door niets wordt aangewezen, dan heelt het alle reden om zijn toevlucht te nemen, niet tot dezen of genen Staat of tot deze of gene groep van Staten, maar tot geheel Europa. De Neder landers hebben liefst aan niemand verplich ting, en daarin hebben zij volkomen gelijk. Bij Kon. besluit is benoemd tot Gouverneur van de kolonie Suriname de lieer C. Lely, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en oud-uiiuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De Staatsbegrooting voor 1903 is naar den Raad van State verzonden. Naar de sHaugsche Ct." verneemt, sluit zij (of als men wilsluit zij niet) met een tekort van ongeveer 8 millioen, Voor de Begrooting van Binnenlandse he Zaken is nog aangevraagd l'300 000 voor ver- hoogitig van het artikel "bijdrage bij ver goeding door het Rijk aan de Gemeenten in de kosten van het Lager onderwijs", tenge volge vau art. 75 der YVet tot regeling van het Lager onderwijs in verband met art. 4 der Wet van 24 Juni 1901. Deze aanvrage is toe te schrijven aan een te lage raming. De toeneming toch van het aantal ouderwijzers, zoo tengevolge van de Leerplichtwet als tengevolge van de toene ming der bevolking, was niet onder cijfers te brengen. Niet alleen de Rijksbijdrage voor de on derwijzers, maar ook de vergoeding aan de Gemeenten in de kosten wegens liet stichten, verbouwen en aankoopen van schoollokalen, wijst op een stijging der uitgaven tenge volge van meerdere stichting en uitbreiding van scholen. Lettende op de uitkomsten van den dienst van 1901 zal voor die vergoeding vermoede lijk zijn uittekeeren een bedrag van plin- f500000. De uitkeering krachtens art. 45 sub. i der Wet lot regeling van het Lager onderwijs bedraagt f 4300 384.02, totaal f4800384.02. Toegestaan werd f4500000; tekort dus f300 000. Door onvoorziene omstandigheden o. a. door de langdurige werkstaking te Enschede, kan het noodige voor buitenwachten dit jaar niet uit het toegestane bedrag worden be streden, zoodat het noodig is, hei betrokken artikel der Ooi'logsbegrooting met l'GOOO te verhoogen. De Minister van Bitinenlandsche Zaken heeft als standplaatsen voor de 9 Agenten der Rijks-verzekeringsbank aangewezen Breda, Rotterdam, Leiden, Amsterdam, Alkmaar, Utrecht, Arnhem, Groningen en Leeuwarden. De »Staats-Crt." bevat de volgende waar schuwing De consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad bericht, dat. het onraadzaam is, zich naar Zuid-Afrika te begeven zonder van geldmiddelen ruim voorzien te zijn of' van te voren van een betrekking te zijn verzekerd. De »Köln. Zeit." meldt, dat den 10. Oc tober nieuwe internationale vrachtbrieven worden ingevoerd. De totnogtoe gebruikt wordende formulieren kunnen niet langer dan tot en met 9 October toegelaten worden. De iNed. Staats-Courant" bevat de alge- meene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 November 4901. Doze sterkte bedroeg, met inbegrip van de reserve, op 1 Novem ber 1901 die der eerste categorie (onge huwd, gehuwd zonder kinderen of weduw naars zonder kinderen) 32 687 man, die der tweede categorie (gehuwd na de inlijving en kinderen hebbende) 10 289 man, te zumen 42 976 man, van wie er 7651 vroeger als officier, onderofficier, korporaal of soldaat gediend hebben bij de zeemacht, de mari niers, de landmacht, de militie te land of het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen. De feitelijke sterkte van de dienstdoende schutterijen in haar geheel bedroeg op voor meld tijdstip 50 434 man, van wie er vroeger 19 026 in krijgsdienst zijn geweest. Deze aantallen waren op 4 November 4900

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2