Binnenland. De oud-generaal der genie J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, Voorzitter van de Eerste Kamer der Stateu-generaal, hoopt aunstuanden Maandag op den huize «Hoevelaken" zijn 25-jarig huwelijksfeest te herdenken. De heer W. Ribberink, hier,is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school aan Den Ham. De heer A. Klein, klerk der Posterijen en Telegraphie van de 2e klasse hier, is bevor derd tot klerk le klasse. De heer A. M. van Bemmei (Stationsplein) is ook op de Tentoonstelling te Zeist be kroond. Bij loting met den heer J. F. de Beaufort, te Zeist, verwierf hij den 2den prijs, bron zen medaille, voor een inzending van 20 bont- bladerige pelargoniums, terwijl hem een 1ste prijs, zilveren medaille, werd toegekend voor een vak van 25 struik-fuchsia's. De heer A. van de Water Jr., doctorandus in de Nederlandsche letteren en vroeger tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar aan het instituut- Poutsma, te Leeuwarden. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de indienststelling van den definitieven toe gangsweg naar het gemeenschappelijk spoor weg-station niet eerder zal plaatshebben dan bij het begin van den winterdienst, dus op 1 October. Intusschen is reeds een aanvang gemaakt met het leggen der tramrails in de overbrug ging en den zoogenaamden nieuwen Sta tions-weg. Tot Directeur der hier gevestigde Zang- vereeniging «Kunst naai" vermogen" is be noemd de heer A. H. Janssen, te Nijkerk. De «Amersfoortsche Bestuurders Bond" hield gister te Hoevelaken haar meeting voor Algemeen kiesrechtVrijdag zal hij die houden te Bunschoten, Zaterdag te Nijkerk en Zondagmiddag op «Knoesthof", hier. Mr. M. Tydetnan Jr., lid van de Tweede Karner der Staten-generaal voor Tiel, bracht gistermiddag een bezoek aan de Infanterie- kazernes hier, waar hij bijna anderhalf uur vertoefde en vooral de soldatenkamers in oogenschouw nam. Majoor L. C. Vervooren, van het 5e regi me nt infanterie, wordt overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers en ingedeeld bij de grenadiers. Luitenant B. E. Stöver, van het 5e regi ment infanterie, wordt 25 dezer eervol ont- heven van zijn detacheering bij de Normaal- sèhietschool te 's-Gravenhage. Aan sergeant P. Avis, van het 5e regiment infauterie, is op zijn verzoek vervroegd ont slag verleend uit zijn dienstverband. Noch tans moet hij hel onvervuld gedeelte vin zijn diensttijd volbrengen bij de 2e categorie van hel Reserve-kader. Reserve-korporaal A. Th. Planten, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot reserve-sergeant. De 2e afdeeling le regiment veld-artillerie keerde hier heden uit de Legerplaats bij 01- debroek in garnizoen terug. De Minister van Oorlog heeft «le engage mentsakten voor de 2e categorie van het Reservekader zoodanig doen wijzigen, dat alle twijfel is opgeheven als zouden onder officieren en korporaals, die zich verbinden bij die categorie na alloop hunner verbin tenis nog verplichtingen hebben ten aanzien van de Landweer. Laatstbedoelde verplich tingen gelden alleen hei reservepersoneel eerste categorie. De proefneming met het verplaatsbaar dui venhok mag zich ook verheugen in de be langstelling van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden. Op verzoek van Z. K. H.den Prins is, gelijk we bereids meldden, de wagen dezer dagen met zijn gevleugelde bewoners van Amersfoort naar »flet Loo" overgebracht, omdat de Prins verlangend was om de oefeningen van den heer Hen driks en vooral het groote succes van nabij te kunnen aauschouwen. Ongetwijfeld mag van dit succes gezegd worden dat het de stoutste verwachtingen te boven gaat, wat reeds blijkt uit het feit, dat de diertjes zich na twee «lagen volkomen thuis gevoelden in hun nieuwe omgeving. T««en zij een paar dagen vrij gevlogen hadden, wenschte de Prins enkele duiven per rijtuig naar Voorst te brengen, op 3 uur afstands van Het Loo gelegen, en daar in vrijheid te stellen. De lieer Hendriks stelde onmiddellijk een viertal duiven ter beschikking en de uitslag was schitterendin 20 minuten waren de reizigers op hun hok teruggekeerd. Op dat prachtige resultaat ontving de heer H. van verschillende zijden gelukwenschen. Op 11 en 12 Augustus zijn wederom en kele O'ifcningen gehouden in verschillende richfingeD, o. a. Deventer, Twelloo en Beek bergen. Een der duiven bracht daarbij het volgende bericht over: «Duivenpost. Hulde aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin, aangeboden door tien uitvinder van het verplaatsbare duivenhok en zijne trouwe helpers.Gisteren zou de wagen vervoerd worden naar het kamp van Oldebroek en daarna naar de Legerplaats bij Harskamp, in welker nabijheid dit jaar (misschien Red. Aft. Crt.) de groote manoeuvres zullen gehouden worden. De heer H. stelt zich voor, het dan zóo ver gebracht te hebben, dat de duiven ter stond na aankomst hun hok zullen welen te rug te vinden, wanneer zij in den omtrek worden losgelaten. H. M. de Koningin-Moeder zal 20 dezer ten Paleize »Soesldijk" een garden-party ge ven, waartoe burgerlijke en militaire autori teiten in hoofdzaak uit de provincie Utrecht genood zijn en waarbij de stafmuziek van bet 5e regiment infanterie zich zul doen hoo- ren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Heem raad van het waterschap Eemnes de heeren A. J. Rozenberg en H. van Wegen, beiden te Eemnes. De verlichting der openbare wegen van de Gemeente Eemnes, in twee kavelingen, ge durende «lezen winter is na publieke aanbe steding toegewezen voor f 96 en 180. Dat is waarlijk niet veel. Men wil altijd verder en verder en komt dikwijls eerst dan tot rust wanneer men op het zelfde standpunt teruggekomen is, van waar men uitging. Onder het art. vnn dr. Vitna Bruinsma, op do voor-pagina afgedrukt, ia weggevallen do regel: liildtacho Courant. Naar gemeld wordt, bestaat het vooruit zicht, dat de Tweede Kamer in den aanvang van September zal worden bijeengeroepen, tot behandeling van het wetsontwerp tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet (Beroepswet). Uit het Voorloopig verslag omtrent het ontwerp tot uitvoering van art. 75 der On gevallenwet blijkt o.o. dat, ofschoon de ge middelde premie voor ongevallenverzekering de twee procent vermoedelijk eenigszins zal overschrijden, het tarief in geen geval zóo hoog zul zijn om deswege een wijziging der Ongevallenwet voor te stellen. De Haagse he briefschrijver van de »Opr. Haarlemmer Crt." schreef: Drie en vijftig meisjes zijn te dezer stede dit jaar geslaagd voor het admissie-examen der Hoogere Burgerscholen met vijf- eu driejarigen cursus voor jongens. Een getal, dat te deuken geeft. Drie en vijftig Annetta's, Jacoba's, Wilhel- mina's, die met uitgesproken minachting «le lieflijk kalme poorten van de Hoogere Bur gerschool voor meisjes voorbijstapten om zich ter wille van een levensdoel vol heiligen ernst te gaan werpen in de rumoerige wereld des losse blouses, der vechtpartijen, der dar tele fietsende ongebondenheid. Drie en vijftig volgelingen van mevr. Goekoop, die (met haar tentoonstelling van Vrouwenarbeid en met haar geniaal-handigen greep om bij de opening het woord te geven aan een snoezig jong meisje in een beeldig wit jurkje, dat uit het oogpunt van vrouwe lijke krachtsontwikkeling en vrouwelijk ont waakt besef zeker óok wel iets bijzonders had liet jurkje nl. «En nu, kleine Lilly, toekomstdraagsterlje, open jij nu de tentoonstelling van Vrouwenarbeid") op een maal het hart stal van alle conservatieve huismoeders, welke zich nog maar niet kon den wennen aan dat «onvrouwelijke" gedce, maar na «le plechtigheid, op de Stadhouders laan wandelend, geen bezwaar zagen, dat hare dochteren zich schaarden onder de vaan van dat snoezige «toekomstdraagsterlje" en men zou een kinderhater moeten zijn, om er anders over te denken. Ja, en vooral sedert dien morgen is het rumoerig geworden in hel schoone Den Haag. De vrouw is er ontwaakt, spreekt, leeft, vergadert er, zendt circulaires rond, hangt aan uw deur met brochures, dringt met een los praatje uw hospita voorbij op de trap, staat op een ongelegen uur vóór u, slaat haar voile op en legt u een stuk onder den neus, een statistiek van vrouwelijke verschopping, waarover slechts barbaren niet ijzen. En doe dau«' maar eens wat tegen, in uw halfsleets huisjasje, zonder boord. De vrouw streelt naar onafhankelijkheid van den man en van de wereld. Maar met zéér grooten kommer vragen nuchtere mensehen zich af, waar toch die schare «ontwaakte" rokkendraagsters belan den moet. Want gelijk elders, bereikt ook hier slechts een uiterst gering percentage de heerlijke bedieningen van apotheek-assistente en der gelijke. Verreweg het grootste gedeelte is voorbestemd, de rijen te vullen de vage rijen der typisten, der boekhoudsters, der departements-klerken, der geldverdiencnden onder den een of anderen vorm. Maar de Ministeries zitten al vol mot juffertjes aan de schrijfmachine, aan de plechtige agenda. En de verzekering-maatschappij, die «lezer dagen pei advertentie een juffrouw vroeg, een goed hand schrijvend, »op een aan- vangs-salaris" van 13 in de week, is te beklagen, want in lionder«ltallen stroomen de brieven toe. Dat alles nu reeds. Hoe stellen zich de drie-en-vijftig jonge dochters, die nu mot vreugde in het hart, de vacantie infietsten zich de toekomst wel voor? de toekomst, met nóg meer ineen gedrongen maatschappelijke verhoudingen, met nóg zwaarder eisehen van practische handigheid in alles, met nóg minder behoefte aan boekeu-kennis, aan schoolsehen ballast. Het is een raadselLeeft dat alles maar in afwachting van nieuwe evangeliën a la Johanna van WouileEn wat geen raalsel is, maar zoo zeker als iels: de vrouwenbeweging komt, hier ten minste, op een ullerongele- gensten tijd. Welke zegeningen ze misschien geroepen is le brengen in «ie maatschappij der volgende eeuwen, voorloopig doet ze niets dan op schrikbarende wijze «le verwarring vermeenleren, het leger der mislukten ver- grooten. En zóo opgevat als nu, met die, zij het ook gedwongen, malerieele basis van «onaf hankelijk" geldverdienen, kan ze nog niet eens ligureeren als een soort keeriniddel tegen het egoïsme der mannen, die alle baantjes voor zich wenschen. Want een jonge man, die solliciteert, heeft in negen van de lien gevallen het toch zeker niet zelfzuchtige doelwit van Hymens bootje. Zoo gaat het ten minste gelukkig nog hier. Het voornemen bestaat, niet alleen in 1903, maar ook in de beide volgende jaren het wapen der infanterie telkens met éen regi ment te vermeerderen. Elk regiment zal dan in tijd van vrede bestaan uit vier batal jons, waaruit in oorlogstijd zes bataljons zul len worden gevormd. De onderscheiding in veld- en vestingbataljons zal worden opge heven. «Twaalf in plaats van negen regimenten infanterie, dat belooft wat voor de promo tie", merkt de «Haagsche Courant" op naar aanleiding van dat bericht. Intusschen zal elk regiment in vredestijd bestaan uit vier bataljons; dit geeft dus voor de twaalf regimenten te zamen 48 bataljons; thans is een regiment gevormd uit vijl' ba taljons, hetgeen voor de negen regimenten een aantal van 45 bataljons bedraagt. Hieruit volgt, dat de besproken uitbrei ding eigenlijk slechts een vermeerdering van drie bataljons ten gevolge zal hebben. De promotie zal zicli derhalve ook hoogstens tot deze vermeerdering bepalen, behalve de regiments-staven. Het plan bestaat, het garnizoen te Leeuwar den in 1903 met een regimentsstaf en een bataljon te vermeerderen. Voorts wenscht het legerbestuur te Assen een kazerne voor een bataljon te doen bijbouwen die in 1904 zal kunnen worden betrokken, en in 1905 te Nijmegen een regimentsstaf en een bataljon meer te doen huisvesten. Hoewel in de Militiewet 1901 het verbod voor een ingelijfde bij de militie om te hu wen zonder toestemming van den Minister van Oorlog is vervallen, bleef toch nog de vraag gewettigd of de milicien zich, door geen huwelijkstoestemming te vragen, niet schuldig maakte aan de overtreding bedoeld bij art. 22 van het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. Thans is door den Minister bepaald, dat nu na de invoering der bovengenoemde wet in het leger geen rekening wordt gehouden met den huwelijken staat van een milicien, derhalve voor de ingelijlden hij de militie, die zich in werkelijken dienst bevinden, geen toestemming van eenige militaire autoriteit meer wordt vereischt. Te 's Gravenhage is gisteravond in den ouderdom van 77 jaar na korte ongesteldheid overleden net Tweede Kamerlid de he£r Conrad, oud-Hoofdinspecteur van den Rijks Waterstaat, oud-Voorzitter van het Kon. In stituut van ingeneurs en van de Maatschappij van Nijverheid. Hij had zitting voor 's Gravenhage II. Hij was een «Ier bekwaamste levende in genieurs en zijn adviezen werden dan ook door de ingenieurs van alle landen zeer ge waardeerd. Van liberale zijile wordt in Amsterdam IX als candidaat voor de Tweede Kamer in de vaeature-Loly genoemd mr. N. G. Piorson van radicale zijde de heer C. V. Gerritsen. Men meldt uit Den Haag: Naar wij kunnen mededeelen, blijft de vooruitgang in den toestand van president Steyn aanhouden en is «Ie algemeene toe stand bevredigend. Do striktste rust blijft den zieke echter voorgeschreven. Te 's-Gravenhagc is bericht ontvangen, dat de «Saxon", met «Ie Boerengeneraals Botha, De Wet en Delarey aan boord, Zater dagochtend 5 uur to Southampton wordt verwacht. Do heer Fischer vertrok heden naar En geland, ten einde bij de aankomst dor be velhebbers tegenwoordig te zijn en bespre kingen to houden omtrent hunne verdere reisplannen. Volgens het «Verslag der onweders, opti- sche verschijnselen, enz. in Nederland", naar vrijwillige waarnemingen in 1901, werd door 234 stations aan de waarnemingon omtrent onweders deelgenomen. Het aantal onweers vlagen, 108, is gelijk aan dat van het vorige jaar. De maanden Januari en December waren buitengewoon rijk, de overige maan den in vergelijking met andere jaren arm aan onweder. Volgens het aantal tref berichten was de «loor de onweders aangerichte schade veel geringer dan het vorige jaar. In 1901 wer den 33 menschen door den bliksem getrof fen, waaronder 12 met doodelijken alloop 04 runderen, 25 schapen, 10 paarden, 3 geiten, 30 varkens, 8 konynen, 52 kippen, 2 ooievaars en 1 bond werden door den daardoor veroorzaakten brarul gedood; 13 hooibergen, 1 schip en 117 gebouwen van onderscheiden aard werden getroffen hier onder zijn 9 kerktorens, 19 molens eri 1 schoorsteen. Het aantal getroffen hoornen bedraagt 03 an 13 maal werden telefoon-, telegraaf- en andere eleotrische toestellen en geleidingen door den bliksem beschadigd. Het totaal der opgegeven schade bedraagt f127125. Hoe raadzaam hel is, hoogo gebouwen van een afleider te voorzien, mag hieruit blijken, dat door Verzekerings-maatschappijen wegens schade aan 3 torens met afleiders f249 en aan 5 torens zonder afleiders f 16 491.75 werd betaald. Onder de optische verschijnselen komen vele hoogst bijzondere en zeer belangrijke waarnemingen voor. Op de in Den Haag gehouden 8e Jaar vergadering van den «Nederlandschen Vege- tariërsbond" is het woord gevoerd door dr. Allinson, die tot de oprichting van den Nederlandschen bond den stoot heeft gege ven. Na een tochtje door ons land, in 1892, wekte hij op tot het stichten van zulk een vereenigingals er maar tien vegatariërs bijeengebracht worden, schreef hij later, dan zal do rest wel volgen. De zaak bleef echter hangende totdat in September 1894 de Ne derlandsche bond werd gesticht, met aan vankelijk 47 ledenthans is zijn ledental meer dan vertienvoudigd, terwijl reeds vege tarische restaurants geopend zijn in Den Haag, Leiden en Amsterdam en weldra Rot terdam, Delft en Utrecht zullen volgen. De voordracht van dr. Allinson behandelde liet verband tusschen vegetarisme en gezond heid. Wat winnen wij er bij, vroeg bij, door uit een gezondheidsoogpunt beschouwd vege tariër te worden Wij worden, was zijn antwoord, niet lan ger geplaagd «loor maagksvalen, zooals indi gestie, verzwering en kanker in dit orgaan. Hiermede wil ik niet zeggen, dat, omdat men vegetariër wordt, men nooit meer last van de maag zal hebben, maar door het volgen van een vleeschloos diöet zal het aantal dier kwalen belangrijk verminderen en hun aard minder ernstig zijn. Dit. spreekt ook eigen lijk van zelf, want ieder die iets omtrent de spijsverteoring weet, zal u zeggen dat vleeseh, visch en gevogelte bijna uitsluitend in de maag worden verteerd. leiler dus die een vleesciiloos diöet volgt, zal het werk dei- maag verlichten en zoodoende zich minder blootstellen aan ziekten van dat orgaan. Allinson besprak vervolgens de verschil lende ziekten en ziekelijke aandoeningen waartegen vegetariërs beveiligd zijn, waar door zij althans veel zeldzamer geplaagd worden, bijv. rheumatiek en jicht, zwaarlij vigheid, leveraandoeningeD, nierkwalen, hart kwalen, zenuwaandoeningen, krankzinnig heid. Dronkenschap is hij vegetariërs feitelijk onbekenilhet verlangen naar bedwelinen«le dranken verdwijnt. Spr. meende te kunnen verzekeren dat door een vegetarisch diëet en het in acht nemen der geznndheidsregels, liet rnenschelijk leven met 10 tot 15 jaren verlengd wordt. Allinson gaf ten slotte een schets van het diëet, waarbij, naar zijn overtuiging, de meeste menschen zich wel zouden bevindenGe bruik niet meer dan drie maaltijden daags, met tusschonpoozen van 5 of 0 uren. Het ontbijt en liet avomleten kan bestdan uit bruinbrood met boter, rijpe rauwe vruchten of groenten, naar den tijil het jaarwater- melkchocolade, gerstewater of een derge- Iijkon eenvoudigen drank. Ter afwisseling kan nu en dan oen ei of weinig kaas bij deze maaltijden gebruikt worden. In het koude jaargetijde kan pap van havermout of maïsmeel gegeten worden. Als middag maal groentesoep met bruinbrood, macaroni met groenten-pastei of gebakken aardap pelen. Verder kan men kiezen tusschen witte boenen, groene- en spliterwten, linzen en verdere meelspijzen, 'sZomers verschillende soorten salade met bi uinbroo-l, gevolg«l door blanornaiiger of vruchten-pudding. Er bestaat zulk ecu verscheidenheid van voedsel, dat, indien gewenscht, men gedurende een geheel jaar nooit twee aan elkaar gelijke middag malen behoeft te hebben.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2