Zaterdag 16 Augustus 1902. GEBOET. No. 5229. 5le Jaargang. Feuilleton. PHÖEMX - BHOÜWE1UJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en Wets-Indië. AlIEBSFOORTSCQE COURANT. UITGAVE: Verschijnt DinsdagDonde>-dag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden tranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, UR'AU FIRMA A H VAW PT i'lt'p officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Beolames 45 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letter? naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening KORTE6RACHT $5- te AMERSFOORT gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. T'elephoon 19. O PRE I S. Aan onze abonnó 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. lie frarikeerko-iten bedragen per keer f 0.025 voor hot buitenland. Ook niet-geabouneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de »Amersfoortsche Courant" verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 19. Augustus aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, den 18. Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. KAMER VAN ARBEID voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. Vaststelling Kiezerslijsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op de artikelen 15 en 18 van liet Kiesregle ment voor de Kniners van Arbeid Brengen ter algemeene kennis, dat op lieden zijn vastgesteld de lijsten, aanwijzende d6 patroons en I werklieden, die lot liet kiezen van leden van de bovengenoemde Kamer van Arbeid bevoegd zijn dat de vastgestelde lijsten voor een ieder ter in zage liggen ter Gemeente-secretarie, op werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur en dat afschriften der vastgestelde lijsten tegen be taling dor kosten verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen de lijsten kunnen binnenveertien dagen na heden worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. De bezwaren moet zijn ontleend aan het feit, dat de naHin van den verzoeker of van een ander in strijd tnet do bepalingen der wet op de Kamers van Arbeid of van het Kiesreglement voor die Kamers daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkon:.. „,j. Amersfoort, de 15. Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Seorotaris. WUIJTIERS. B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente A ME) -r'OORT, Grdet op de aHt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door W. A. BRANDSEN een verzoekschrift is ingediend om vergunuing tot oprichting van eoiK varkensslachterij in het perceel alhier gelegen aau de Appelmarkt, kadastraal bekend onder sectie E. No. 2508. Welk verzoekschrift met do daartoe betrekkelijke bijlagen gedurende veertien dagen, op werkdagen van des voormiddags 10 uren tot des namiddags 8 uren, ter Secretarie dezer Gemeente voor belangheb 12.) Op zekeron dag, dat dr. Rimoli in een goed hu meur was, trad Giacomo met de grootste onderda nigheid diens schrijfvertrek binnen. „Ik zou den beer directeur wel onderdanig wil len verzoeken, mij aanstaanden Zondag verlof te ge ven om naar Rome te gaan. waar ik zaken te regelen heb, die voor mij van het grootste belang zijn," be gon de oppasser. „Kom, kom! Wat zaken? OnzinI" riep de direc teur uit. „Met uw verlof," viel Giacomo heel nederig in, „het is nu zes jaar geleden, dat ik kennis kretg aan een meisje te Rome. Ofsoho-.a wij elkander bemin nen, was 't onmogelijk om te trouwen, daar Sofia geeu gold heeft en u geen gehuwde oppassers in dienst wilt houden. Zoo bleef de zaak slepende, tot eenige weken geleden ons een onverwacht fortuintje ten doel viel waardoor wij in staat worden gesteld, ons verlangen te verwezenlijken." „Gelukkige kerelzeide dr. Rimoli op spotten- den toon, „en wat was dat voor een fortuintje?" „Wel, mijnheer, inijn ineisjo had een oom in Ame rika, dien zij nooit gezien bad en die zoo goed was, haar tot eenige erfgename te benoemen. Een maand geleden vernamen wij zijn dood. Hij wnsongehuwd en kon dus vrij over zijn nalatenschap beschik ken." Dr. Rimoli zag zijn knecht eenige seconden door dringend aan en vroeg toen; „Eu wat verder?" benden ter visie ligt en dat op Donderdag, den 28 Augustus 1902, des voormiddags te 10'/, uur, aldaar de gelegenheid wordt aangeboden om eventuëele bezwaren legen het oprichten dier inrichting mon deling en schriftelijk toe te lichten, terwijl drie dagen vóór dien dag inzage kan worden genomen van de ter zake ingekomen schrifturen. Amersfoort, den 14. Augustus J902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Het Middenstands-congres. Aan de leden van het op 3 en 4 Septem ber te Amsterdam te houden Middenstands congres is toegezonden de eerste reeks van rapporten over op den beschrijvingsbrief gebrachte onderwerpen. Dr. J. Nouwens heeft een betoog geleverd aangaande de verheffing van den handel- drijvenden middenstand en draagt dezecou- clusie voor: »Het congres, overwegende dat vereeniging noodzakelijk is voor den bloei van den bandeldrijvenden middenstand dat de vereenigingen ter bereiking van haar doel de hulp van den Staat van noode hebben en dat deze het best wordt verkregen dooreen nationalen bond van alle vereenigingen, spreekt den wenscli uit, dat op alle plaatsen, waar zulks mogelijk is, vereenigingen voor den bandeldrijvenden middenstand worden opgericht en de bestaande krachtig gesteund, en dat, met behoud van zelfstandigheid in eigen kring, de plaatselijke vereenigingen zich tot een algeraeenen Nederlandschen bond aaneensluiten". De heer K. Citroen Rzn. heeft een be schouwing gegeven van het nadeel der coöperatie voor den winkelier. Hij noemt als onvermijdelijke gevolgen van de coöpe ratieve uitstoting, faillissement en geleide lijke verdwijning van den middenstand, die relatief verreweg hel grootste deel der maat schappelijke lasten draagt. De patroons van gisteren zullen morgen bedienden worden stad en staat eischen gelijdelijke offersde rijken verlaten dan het land en de nationale welvaart heeft een gevoeligen knak gekregen. Daar de coöperatieve- het met heel wat „Och, heel eenvoudig, mijnheer. Niets belet ons nu het geluk te smaken, waarnaar wü zoo zeer ver langen. De erfenis bedraagt ongeveer elfduizend franc en als ik daar mijn spaarpenningen bijvoeg, hebben wy genoeg om behoorlijk te kunnen leven wanneer ik er bij werk. Het huis is goeil en de omliggende akkers zijn vruchtbaar; wij zijn daarom besloten, ons in Amerika te vestigen." Dr. Rimoli keek hem weer doordringend aan en vroeg„Waar zijn de papieren, die op deze erfenis betrekking hebben?" „Die heeft Sofia. Als ik.. „Heb je ze gezien?" „Gozien? Hoe zou dat mogelijk wezen Sedert twee weken weigert u my, uit te gaan. Ik vraag u nu verlof om morgen alles in orde te brengen." De directeur dacht even na. „En wanneer wil je naar Amerika vertrekken?" „Wel, ik wil eerst de papieren inzien om te we ten, hoe de zaken staan. Ik kan niets met zekerheid zeggen, voor ik mijn meisje gesproken heb; in elk geval gaan wij zoo spoedig mogelijk. Met het oog op deze omstandigheden zult u my, hoop ik, het gevraagde ontslag niet weigeren." Als in gepeins verzonken zweeg de directeur een poos. Toen scheen hij een besluit genomen te heb ben en zeide plotseling: „Je kunt morgen gaan. Ik geef je verlof na zes uur om elf uurmoet je hier terug zjjn." „Rome ligt ruim een uur van bier en de straat waarin myn beminde woont, is aan het andere einde der stad. Ik heb twee uur noodig om naar haar wo ning te gaan. Voor twaalf uur zal ik dus oumogelijk terug kunnen zyn." „Twaalf uur dan", zei de directeur. „Wanneer ik rajjn ontslag kryg, betaalt mijnheer my zeker het bespaarde loon vroeg Giacomo on derdanig. „Twintig jaar ben ik by de inrichting in dieust tegen vierhonderd franc 'sjaara, waarvan ik minder handen zal kannen doen dan de afzonderlijke productie, ondervindt ook de werkman groot nadeel. Is de coöperatie eenmaal machtig, zoo heeft ze tevens de vaststelling van prijzen in de handwille keur treedt in ue plaats der vrije concur rentie, de drang naar technische verbete ringen vervalt en daarmede tevens de waar borg, dat goede waar voor weinig geld wordt geleverd. De heer J. Droste, te Assen, schrijft over consumptie-coöperatie en verbruiksvereeni- gingen als een kwaad, waartegen de winke lier vrijwel machteloos over staat, tenzij de regeering een handje mocht helpen. Daar. het kwaad vooral onder Rijks- en Gemeente ambtenaren voortwoekert, stelt hij het con gres voor, de wenschelijkheid uit te spreken, dat van regeeringswege ten spoedigste aan Rijksambtenaren worde belet, den handel concurrentie aan te doen door lid of be stuurder te zijn van een coöperatieve ver- bruiks- of winkelvereeniging. De heer Henri Bergman, te Utrecht, dringt aan op de stichting van vakvereenigingen onder de winkeliers en draagt een motie voor van den volgenden inhoud »Het congres is overtuigd, dat: le. de misbruikte macht van het kapi taal, de oneerlijke concurrentie, de doo- dende concurrentie der winkeliers onderling, het stroeve, koude egoïsme van velen onzer, den winkelstand ondermijnen en in zijn geheel ten onder zullen brengen. 2e. Om deze misbruiken met succes te bestrijden, het noodzakelijk is, dat de win kelstand zich zeer vast aaneensluit in éen krachtige winkeiiersvereening, verdeeld in plaatselijke afdeelingen. 3e. In die vereenigingen »vakafdeelingen" zijn te stichten, zoodat ieder in zijn vak voor het belang kan opkomen en ingeslopen misbruiken door onderling overleg zullen kunnen worden weggenomen. 4e. Alzoo »vakafdeelingen" noodzakelijk zijn, willen winkeliers-vereenigingen aan hun doel beantwoorden en hun ledental zien toenemen. »Het congres besluit, de regeering te ver tweehonuerd twintig iu handen kreeg, echter niet 1 altijd dat bedraagt dus nu reeds meer dan vijf duizend franc." Dr. Rimoli haalde het kasboek voor den dag, keek de rekening na en zeide hooghartig„Uit overdre ven wel wiileudheid heb ik je zulk een hoog loon I uitbetaald." „Uitbetaald nog niet, merkte Giacomo op. Ik heb slechts de kleinste helft ontvangen". De directeur scheen deze woorden niet te hooren hy was bezig het totaal bedrag der rekeuing van den knecht op te tellen. Toen bij daarmede gereed was, zeide hy „Je hebt alzoo vijfduizend driehon derd franc te goed. Als je de inrichting verlaat, zal ik je dat bedrag uitbetalen." „Dat zal wel spoedig het geval zijn, zeide Giacomo. Als men zes jaar omgang heeft met een meisje zon der uitzicht op trouwen en het geluk wil eindelijk onze wenscheu bevredigen, dan aarzelt men niet lang." De directeur sloeg geen acht op deze woorden, maar zeide kortaf„Je kunt gaanals ik je noodig heb, zal ik ie wel roepeD. Nu over de zaak geen woord meer." Giacomo maakte een buiging en ging heen. Dr. Rimoli bleef voor het venster staan en liet zijn ge dachten den vryen loop. Hij handelde niet in legen- spraak met zichzelf, toen hij zyu knecht verlof gaf, ofschoon hy sedert den dag, dat freule Von Wald- heim zijn inrichting betreden had met de uiterste gestrengheid te werk ging. Immers, hy geloofde de woorden van zijn knecht en bedacht, dat het vertrek van Giacomo hem goed te pas kwam. Deze was de eeDige iu San Salvatore, die bekend was met de bij zonderheden, betreffende Ludwig von Erknburg. Al was dr. Rimoli niet bang, dat Giacomo zich iets zou laten ontvallen, toch kon van die zyde gevaar ont staan. Het deed hem dus een groot genoegen, dat I zyn bediende plan had, naar Amerika te gaan. Was zoeken om, evenals en in navolging van Relgië, een ofticieele commissie te benoemen, waarin ook winkeliers zitting zullen hebben dat die commissie in overleg niet de regee ring werke om' haar met alle mogelijke gegevens bij te staan, opdat bij eventueel voor te dragen wets-ontwerpen in het belang van den middenstand met de nooden en wenschen van den winkelstand voldoende rekening zal kunnen gebouden worden." Mr. H. P. de Wilde, te Arnhem, betoogt, dat een voortdurende studie der vraagstuk ken, den middelstand rakende, noodzakelijk is, opdat men zich een overtuiging kan vormen aangaande de middelen, waarmede verbete ring kan worden verkregen. Een congres, dat een leven van slechts enkele dagen kent, kan hierin niet voorzien. Er moet alzoo een vaste organisatie, een algemeene vereeniging ter bestudeering en bevordering van de be langen van den bandeldrijvenden middenstand in bei. leven worden geroepen. De heer Oitmann Helm, te Amsterdam, beschrijft het »informatie-wejpn" in zyn verhouding tot den bandeldrijvenden mid denstand. Hij geeft den winkeliers den raad, tijdig en op een doeltreffende wijze zeiven mede te werken tot het vaststellen dër in formaties over hunne zaak bij iuformatid- bureau's van gevestigden en goeden naam. Daardoor zullen worden gediend de belangen van den credietgever, van den solieden cre- dietnemer en van den informatiedienst. Ter beveiliging van den winkelier tegen onsolied® klanten beveelt bij de vorming van een eigen informatiebureau voor de leden der winkeliersvereenigingen aan. De heer FiedeldyDop, le Amsterdam,schrijft over den handeldrijvenden middenstand on het vreemdelingenverkeer. Mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden, handelt over oneerlijke concurrentie en haarbestrq- ding volgens het Nederlandscbe rechteen zeer lezenswaardig opstel van 41 p.p. druks. De heer J. P. Nord Thomson, te Amster dam, sluit zich vrijwel bij hem aan, waar deze 11 pagina's schrijft over bet gemakkelyk varen onder valscbe vlag waar de indü- strieele eigendom schier onbeschermd wordt. ihij weg, ilan kon niemand het bewys leveren, da- Ludwig vod Erlenburg wederrechtelijk werd opge, sloten gehouden. Al het andere, dat hem bemoei lijkte, hoopte hij gemakkelijk te boven te koment als maar eerst de eenige getuige verwijderd was. Het was derhalve, zoo meeude hij, een gunstige beschik king van het lot, dat aan Giacomo's beminde een erfenis was te beurt gevallen. De onrust, die hem gekweld had sedert Giacomo met freule Von Wald- heim ingesprek was geweest, begon te bedarener vertoonde zioh zelfs zekere tevredenheid op zijn ge laat, toen hij dien avond toekeek by het opsluiten van zyu patiëDteu. Opgeruimd stapte Giacomo deD volgenden dag de poort van Rome binnen. Er waren wel twee weken verloopeD, sedert bij beloofde, freule Von Waldheim in „De Prins van Beieren" op te zoeken, maar die vertraging gaf hem een dubbel voordeel. Eerstens had hy het zoover weten te brengen, dat zyn loon zou wordeu uitbetaald, hetgeen de direoteur tot be den beslist geweigerd had, eu ten tweede, de dienst, dien hij aan de jongedame bewijzen ging, zou door het lange wachten zeker niet in waarde verminderd zijn. Eer hij zich naar „De Prins van Beieren" begaf; richtte hy zijn schreden naar een Dederig huisje in een afgelegen straat van de voorstad. Het was de bescheiden woning van de weduwe Borghese, waar ny aanschelde. Hij werd zeker verwacht, want nau welijks had de schel geklonken, of de deur werd geopend. „Goeien avond, Giacomoklonk een heldere meis jesstem hem tegen. „Kom je eindelijk on» weer eens opzoeken? Het is zes weken geleden, dat wjj je voor het laatst gezien hebben." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1