Stadsnieuws. Binnenland. Ik zal hier geen verdere bewijzen aan halen dat de middenstand een gedeelte van het maatschappelijk lichaam uitmaak, zal allerminst worden betwijfeld, en daarom moet de Slaat uw belangen behartigen zoo goed als die van andere standen. De feilen bewijzen, dat de regeering ook in dozen haar roeping begrijpt. Of is het geen heuglijk feit voor den middenstand, dat de Nederlandsche regeering op het Con- res van Namen was vertegenwoordigd en aar de verzekering gaf«dat zij ten zeerste belang stelt in de bijzondere welvaart en den krachtigen bloei van den kleinen bur gerstand", en dat zij hiertoe voorzoo veel zij vermag den meest gewenschten steun wil verleenen". En de geachte afgevaardigde van Beverwijk sprak den 14 December van het vorig jaar in de Tweede Kamer: «Ik heb dikwerf den middenstand hooren noemen de kern der maatschappij, maar zonder tegenspraak durf ik dezen óok noemen de zuigpomp v;:n Rijks- en Gemeentebelastingen"Hij meende, dat een enqueue zou bewijzen «hoe deze stand van voren, van achteren, van alle zijden tegelijk wordt aangevallen" en daarom riep bij voor deze klasse van bur gers de tusschenkomst van den Staat in. In de Troonrede werd deze tusschenkomst reeds in beperkten vorm beloofdverval- sching van voedingsmiddelen zou worden tegengegaan, oneerlijke concurrentie wor den bestreden. Maar de Minister-president dr. Kuyper gaf ons, in antwoord op bet gezegde van den heer Passtoors zijn woord, waarop wij eischen kunnen stellen, een wisselbrief, waarvan de vervaltijd aan staande is. «Dat ook de nood van den middenstand, zeide bij, behoort tot de maatschappelijke quaestie, en daarvan een integreerend deel uitmaakt, is ook mijn overtuigingIn- tusschen begint de middenstand zelf eerst nu in te zien, in welk gevaar hij verkeert. Van lieverlede en langzamerhand begint hij pogingen aan te weuden om aan die geva ren het hoofd te bieden. De middenstand staat wat initiatief en activiteit betreft, hierin ver bij de arbeidende klasse achter". In parlementairen vorm een scherp en voeg ik er zachtjes bij een goed verdiend verwijt. «Doch, gaat Dr. Kuyper voort en hier ligt de belofte eerst naarmate de midden klasse uit eigen initiatief krachtig en met meer energie zal opkomen, zal het mogelijk worden voor de regeering om te zien of ook in het belang van die klasse iets kan worden gedaan." Wat zal de regeering doenOp de eerste plaats zal zij bet particulier initiatief onder steunen Ondervinden wij op dit oogenblik niet reeds den krachtigen steun der regee ring Of is het geen belangrijke steun voor het Congres, dat drie Ministère het Eere- voorzittersebap wilden aanvaarden Maar vooral zullen wij den steun der re geering ondervinden door wijze wetgevingen voor den middenstand. Moge hiertoe voor al dit Internationaal congres veel bijdragen. Ieder wee* hoe de andere landen ons in de zen geruirnen tijd zijn voorgegaan. Mogen wy ondervinden wat nor, S. J. Visser schreef in het «Sociaal Weekblad" van 31 Mei 1902: «Niemand kan de werking van het interna tionaal geestelijk en intellectueel contact ont kennen. Vooroordeel jegens de volken, die een anderen godsdienst belijden, vallen weg. Wetenschappelijke studiën, die nieuwe bron nen openen, zijn weldra het gemeengoed van alle volken. Sociale hervormingen die in waar' id de maatschappelijke toestanden ver beteren, versterken ook liet sociaal organis me zelf in physieken en raoreelen zin". Wij kunnen, vocal op bet gebied van Staatswetgeving, zeer veel leeren bij aderen landen. Doch hoe goedgezind onze regeering ook zij, wij kennen haar zwak-menschelijke zijde. Willen wij, dat de belangen van den mid denstand voortdurend door haar worden be hartigd, dan is het noodig, dat voortdurend machtige invloed op haar worde geoefend, eit hiertoe is een algemeene Nederlandsche Bond voor den middenstand noodzakelijk. Het geldt hier algemeene wetgeving voor de belangen van alle deelen des lands. Wordt nu onze eerste wensen verwezenlijkt, worden op alle plaatsen vereenigingen gesticht voor meer plaatselijke belangen, dan is het ge makkelijk, te komen tot het vormen van een algemeenen Bond. Er bestaan in den lande reeds tal van vereenigiugen, die met vrucht werken voor de belangen van den kleinen burger. Deze zullen haar autonomie, haar eigen zelfstandig bestaan nooit prijs geven. Er bestaan zelfs reed algemeene bonden, nationale vereeni gingen, doch alle hebben nog een bijzonder doel en streven met ijver naar de bereiking van hun ideaal. Maar éen algemeene Bond voor alle vereenigingen van den middenstand in Nederland zou, dunkt mij, met nog meer vrucht kunnen werkzaam zijn. Behoudt elke vereeniging haar autonomie, dan kan zij met den zelfden yver, die een eigen werkkring geeft, blijven voortwerken, terwijl de algemeene belangen, die vooral, waar de hulp der regeering noodzakelyk is, I beter zullen worden behartigd, krachtiger gesteund. Reeds op het eerste Internationaal congres, te Antwerpen, steldo de heer Genoud in een zeer belangrijk rapport den algemeenen Bond der «Handwerker- und Gewerbevereine" van Zwitserland ten voorbeeld. Na gesproken te hebben over de verschillende afdeelingen, riep hij uit: «Maar men moest deze krach ten vereenigen", en hij gaf in breede trek ken het groot voordeel van een dergelijke samenwerking aan. De Algemeene Winkeliers-vereeniging van Amsterdam, aan welker jcugdigeu ijver wij vooral danken dit belangrijk congres, heeft getoond wat een vereeniging vermag voor hrt heil der neringdoende burgerij. M. H., nu ik hier zie vergaderd zoovele afgevaardigden van vereenigingen voor den middenstand, die gedurende een paar dagen willen samenwerken tot bloei van dien stand, stel ik mij de vraag of liet niet wenschelijk is, deze krachtige samenwerking tot een blij vende te maken. Dat bijv. de Voorzitters der verschillende vereenigingen, en een of meer afgevaardigden naar gelang het ledental der afdeelingen, leden worden van een algemee nen Nederlandschen Bond voor den mid denstand. Van zulk een Bond zou een groote kracht uitgaan tot bloei van alle vereenigingen, tot zedelijke en stoffelijke verheffing van de middenklasse, tot welzijn der gelieele maat schappij. M. H., ik haast mij de conclusion van deze inleiding aan de vergadering in overweging te geven. Moge de middenstand toonen, dat hij nog genoeg kracht bezit, wilskracht vooral, om met vrucht te arbeiden, voor eigen en algemeen welzijt., vast aaneengesloten want vereeniging is leven, ontbinding dood en verderf. Coclusiën. De le afdeeeling van liet 3e Internationaal congres voor den handeldrijvenden midden stand overwegende, dat vereeniging noodzakelijk is voor den bloei van den handeldrij venden middenstand dat de vereenigingen tot bereiking van haar doel de hulp van den Staat van noode hebben Dat deze het best wordt verkregen door een natiorialen bond van alle vereenigingen, spreekt den wensch uit le dat op alle plaatsen waar zulks moge lijk is, vereenigingen voor den handeldrij- venden middenstand worden opgericht en de bestaande krachtig gesteund 2e dat met behoud van zelfstandigheid in eigen kring de plaatselijke vereenigingen zich tot een Algemeenen Nederlandschen Bond aaneensluiten. KENNISGEVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden, de prijzen der cokes, te leve ren door de Gemeente-gasfabriek, zijn verminderd met 10 ceDt per H. L. voorzouveei betreft geklopte en grove cokes eu met 5 cent per H. L. voorzoovee! betreft de pareicokes eu mitsdien gesteld zijn op f 0.50 per H. L. geklopte cokes 0.45 grove cokes 0.45 parelcokes alles afgehaald aan de fabriek. Bij afname van minstens 200 H. L. 10% korting. Amersfoort, den 21, Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJT1ERS. De Secretaris, B, W. Th. SANDBERG. Bij de jongste examens behaalde de heer H. G. Verhaar de hoofd-acte, raej. VY. L. A. M. Berk- hoff en de heer A. D. Verschoor de acte Hoog- duitBcb L. O. Bij Kon. besluit is op het door hem daartoe gedaan verzoek op non-activiteit gesteld de kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, comman dant van het 5e regiment infanterie, en is benoemd tot kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie de luitenant-kolonel G J. Koolemans Beynen, van den Generalen staf. Aan het officiers-examen van den Hoofd-cursus hebben voldaan de sergeanten van het 5e regi ment infanterieJ. A. G. van Andel, J. Busqnet, G. Menken en F. Ruinen, allen voor infanterie h. t. 1.; S. Garnr.de en F. Haremaker voor infanterie O. I.; F. M. Billroth, F. E. Kimball en I. Kosman, voor administratie O. I. Op het verzoek van den sergeant L. S. Snoek, van het 5e regiment infanterie, leerling van het eerste studiejaar van den Hoofdcursus te Kam pen, om van de opleiding voor de administratie h. t. 1. te worden overgeplaatst bij die voor de infanterie O. I. leger, is afwijzend beschikt. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevorderd: tot reserve-sergeant de reserve-korporaal N. C. Pekelharingtot reserve-korporaal de adspiran- tcn-vaandrig J. Goverts, L. C. van der Steen van Ommeren, W. van Waning, H. J. Makkink, J. O. Ch. Men en J. A. P. Rothpletztot sergeant- titulair de korporaals J. A. van Beek, F, C. G. Duvergé, N. van Beek, R. Alberda, C. H. Kui- peri, H. J. Greep, N. B. C. van Nues, C. Hoender- voogt en W. H. L. Vos. Milicien-wachtmeer C. Gordijn, van het le re giment veld-artillerie, die toegelaten werd tot den Cursus van het 5e regiment infanterie, is uit Utrecht overgeplaatst naar Amersfoort. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder Zondagavond to 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de staf- inuziek van hot 5e regiment infanterie, onder directie van den lieer G. K. G. van Anken: 1. „Klein maar dapper", inarscliVat» Aken, 2, Ouverture „l.a tiinno blanche" Buyöldiou. 8. „Friihlingskinder", Walzcr Waldteufel. 4. Fnntaisie de l'opéra „La Idle du r<?giinent"Donizetti. 5. Ouverture „La Sirf ne"Auber. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opf-ra „Faust" en 7 parties Ch. Gounod. 7 i a. „SérÖnata"Moszkowski. 1 b, „Toröador et Andalouse" du „Bal CosluiiK;"Rubinstein. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opfra „Guillaume Teil" Rossiui. Bij liet op Klarenbeek gehouden ruiterfeest behaalde „Figaro", van luitenant P. H. A. Loon- uyt, den lsten prijs en „Ben" van luitenant E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizcn, den Bestuursprijs in het con cours voor volbloed rijpaarden „Passion FJower", van luitenant G. J. Maris, den Bestuursprijs van de Militaire Sport-vereenigingen „The Rival", van den zelfden, den oden prijs in het concours springpaarden. Bij de te Apeldoorn gehouden schietwedstrijden, uitgeschreven door de Kon. scherpschutters van de Veluwe, behaalde de schiet vereeniging „Wil- helrnina" den Oden prijs geweer, den Oden prijs buks en den 4den prijs cylinder. In de personeele wedstrijden verwierf de heer D. van Buuren den 4den prijs cylinder. Bij de te Amsterdam gehouden Nationale ke gelwedstrijden won „Houd Plank" met 176 houten den 4dcn prijs. Ter paardenmarkt werden aangevoerd 270 paar den, 40 hitten en 60 veulens. Men besteedde voor paarden van f70 tot f400, voor hitten van f 60 tot f180, voor veulens van f70 tot flöO. Bij de ten Garuizoens-bureele gehouden aan besteding voor de levering van ongeveer 278 000 K. G. steenkolen, 1870 H. L. cokes, 42000 lange turven, 26000 vuurmakers, 300 takken bossen en 1400 briquetten, of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn, gedurende het tijdvak van 1 October 1902 tot en met 30 September 1903 ten behoeve van de militaire gebouwen en inrichtingen te Amersfoort, werd ingeschreven als volgtA. Schimmel tegen f0.90 per 100 K. G. steenkolen, f 0.55 de H. L. cokes, f0.50 de 100 lange turven, f0.50 de 100 korte turven, f0.20 de 100 vuurmakers, f 1.80 de 100 briquetten en f4 de 100 takkenbossen; A. de Steenhuysen tegen f0.89 de 100 K. G. steenkolen, fO.50 de H. L. cokes, f0.25 de 100 vuurmakers; Pb. M. Putman tegen f0.86 de 100 K. G. steenkolen, f0.48 de H. L. cokes, f0.56 de 100 lange turven, f0.38 de 100 korte turven, f0.17 de 100 vuurmakers, 16.50 de 100 takkenbossen en f2 de 100 briquetten. Onder het gewone voorbehoud is de levering den minsten inschrijver, den heer Ph. M. Putman, gegund. In de wachtkamer van het Post- en Telegraaf kantoor is gevonden een portemonnaie met eenig geld. De rechthebbende kan haar terug bekomen bij den Directeur. Verleden jaar Juni werd hier, gelijk men zich nog maar al te goed herinnert, op huzaar Seijffcrts een moord gepleegd, terwijl de Rechtbank te Utrecht deswege G. V, veroordeelde tot 12 jaar gevangenisstraf. V. ontkende steeds de dader te zijn en be schuldigde zekeren J„ die ook toen met zijn zuster samenwoonde en na de veroordeeling met haar naar Rotterdam vertrok. Dezer dagen nu, moet J. de vrouw na hevigen twist ernstig hebben mishandeld, zóo ernstig dat opneming in het Ziekenhuis noodig was en men wil weten, dat daarop door de vrouw mededcelingen zijn gedaan, welke de familie aanleiding gaven, revisie van het vonnis te vragen. Intusschen is by de autoriteiten bekend, dat niet de eerste maal in twist J. als de eigenlijke dader werd aangewezen, wat later steeds weer ontkend werd. In een der woningen aan den VlasakkerWfcg, waarin bij de komst van nieuwe bewoners gas werd aangelegd, heeft, zeer vermoedelijk door dien de fitter verzuimde een plug in de buis te schroeven niettegenstaande nem opmerkzaam was gemaakt op de erge gaslucht, een geweldige gasontploffing plaats gehad. Toen, nadat de werkman vertrokken was, de heer des huizes in een der kamera iets wilde halen, en daartoe een lucifer afstreek, volgde de ontploffing, die ook op den Arnhemschen weg werd gehoord en zelfs steenen uit den muur moet hebben gedreven. De bewoner werd deer lijk aan gelaat en handen verbrand en moest heelkundige hujp inroepen; zijn echtgenoote en de dienstbode kwamen vrij m«t den hevigen schrik, zoodat het ongeval nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De stations Barneveld (dorp), Ede (dorp), en Lunteren zijn opgenomen in het goederentarief voor het Internationaal- en lokaalverkeer van de S. 8. en de N. C. S. De heer M. H. A. van der Valk, thans te Soest, heeft zich beroepbaar gesteld in de Ned. Hervormde kerk. De heer Van der Valk was candidaat bij de Chr. Gereformeerde kerker, daarna predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Aarlan- derveen, vervolgens voorganger bij ecu vroegere Gereformeerde kerk te Murmerwoude, eindelijk predikant in Amerika, bij een gemeente, gesticht door ontevredenen, die uit de aldaar gevestigde Gereformeerde kerk waren getreden. Uit zijn ambt ontzet, vestigde hij zich als rustend pre dikant te Scheveningen. Ten bewijze dat het gevaar, ontstaan door de verlaging van het grondwater, niet denkbeeldig is, wordt uit Loosduinen het volgende aan liet hei „N. v. d. D." gemeld Sedert de Delftsehe waterleiding, die ondanks het krachtig verzet van de Gemeentebesturen, op de grenzen van Loosduinen en Monster baar prise d'eau heeft, haar buizennet meer en meer uitbreidt, worden de duinen tot op grooten af stand totaal leeggezogen. Tot liet landgoed Oekenburgh behoorden nog voor enkele jaren vele boerderijen, welke aan den voet der hoogduinen prachtige weilanden bezaten. Van deze is sedert fiolleveld afgebroken en vinden de konynen te nauwer nood voedsel op de voormalige weiden. Hooijoians ligt ver laten de boer kon met geen mogelijkheid de pacht meer opbrengen en geen opvolger waagt zich thans meer aan de mosvelden. Bocbove houdt zich nog met moeite staande, omdat de bewoner nu de melk van anderen opkoopt en gaat uitventen. De boerderij is feitelijk te niet. Tot vóór enkele jaren bad men's winters onder aan het duin groote waterplassen, van oudsher de ijsbaan voor het dorp; geen spoor is meer er van over, zelfs het riviertje is uitgedroogd. Rechts van den Strandweg bevond zich een moerassige streek, behoorende tot het landgoed Meer en Bosch de geliefkoosde wandelpuats van H. M. de Koningin vóór Haar huwelijk. Dat moeras stond de helft van bet jaar blank en leverde niets dan waterplanten. Thans is 't er zelfs 's winters droog totdat na enkele jaren ook daar nog slecht3 een soort vilt en en mos den grond bedekken zal. Houd uw mond, maar vooral uw inktkoker dicht, zoolang uw drift niet gezakt is. De droeve voorspellingen van den heer Gapré voor de eerste twee weken van Augustus zijn precies uitgekomen. Voor de laatste helft der maand voorspelt bij belaas! niets beters. Ilij kondigt aan, dat de metereologische storingen, waarvan wij de slachtoffers zijn, nog zullen aan houden. Van 18 tot 31 Augustus onzeker en twijfel achtig wel enkele mooie dagen. De leelijke dagen zijn 21 Augustus on van 24 tot 29 Augustus. Na den 29sten komt een geregelde depressie over Engeland, waardoor Z.W. en W.N.VV. winden over het Kanaal waaien die regonachtig weer brengen. 't Ziet er maar troosteloos uit. Do Huagsche correspondent va» de «Haarl. Crt." schrijft, naar aanleiding van het in de Engelsche pers weer verspreide praatje over de groote geldsommen, aan de Republieken toebehoorend, die president Krnger en de andere gedelegeerden in Europa in veiligheid gebracht zouden hebben «Hoewel het uit den aard der zaak absurd is, dat een President met verlof immers dat was Kruger's positie in liet bezit zou zijn van millioenen, toekomende aan de regeering, en waar hij bovendien tijdens zijn reis er aan bloot stond, gevisiteerd te worden, waarbij deze fondsen in elk geval zouden zijn verbeurd verklaard, hebben wij toch gemeend, dat het wenschelijk ware, door authentieke mededeelingen te trachten, deze lasterpraatjes voorgoed uit de wereld te belpen. «Van den heer Do Rruyn, Secretaris der legatie, die zoo iemand goed op de hoogte kan zijn, vernameu wij het volgende «Wel verre van hier gekomen te zijn in het bezit van Staatsfondsen, heeft President Kruger vóór zijn vertrek uit Zuid-Afrika zijn geheele saldo, ten bedrage van 4.' 40000, bij de Nationale Rank te Pretoria als rente loos voorschot ter beschikking gesteld van de regeering, daar voor het onderhoud der commando's en verdere krijgskosteu zeer veel geld, vooral aan contanten, noodig was. Niet alleen echter heeft hij van zijn gereed geld afstand gedaan ten behoeve van den Staat, maar bovendien heeft hij zijn kinderen de beschikking gegeven o«er bijna zijn ge heele grondbezit om, zoo noodig, ook dit ten behoeve van den Staat aan te wenden. «Voor zich zelf heeft hij, behalve het geld, noodig voor zijn reis naar Europa en zijn eerste uitgaven aldaar, slechts twee hoeven overgehouden, van welker opbrengst hij thans kan leven". In plaats dus van op Staatskosten te leven, heeft Krnger een voorbeeld gegeven van onbaatzuchtigheid waaraan sommige Engel sche autoriteiten, die aan leger-leverautie e. a. een broodje verdienen, wel een voor beeld mochten nemen Wat de gedelegeerden betreft, zij waren ten hoogste verontwaardigd, dergelijk verwijt te moeten hooren. Voor alles wat zij in het belang van den Staat in voorschol hebben uitgegeven, bestaat) kwitanties, en in de tegenwoordige omstandigheden zal het zeer de vraag zijn, of zy deze voorschotten ooit zullen zien terugbetaald. Het za! te bezien staan of na dezo ver klaring, die ook in de buitenlandsche pers haar weg zal vinden, de lasteraars hun praatjes zullen durven volhoudenvan in trekken is natuurlijk geen sprake! De Haagsehe Kroniekschrijver van de »N. Gr. Crt." schrijft o. m. Met opzet heb ik u tot hiertoe over het van president Kruger en zijn samenkomsten met den armen Sleyn niet gesproken. Ik zou dit nog niet doen als ik er niet een bijzondere aanleiding toe bad. Men heeft

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2