Gemengd nieuws. verleend de eere-raedaille in goud van de Oranjc-Nassau-orde, terwijl die in zilver werd verleend aan den heer D. Ottcn, briga dier-majoor der Rijks Veldwacht, ter ver vanging van de hem '20 Augustus 1892 ver leende bronzen eere-medaille, en de bronzen eere-medaille aan den eskadrons-zadelmaker J. M. van Bel, van het 1e regiment huzaren. H. M. de Koningin-Moeder, die Zaterdag per gewonen trein uit Baarn te 11.14 hier passeerde naar Apeldoorn, keerde gisteravond f te 7.05 naar Soestdijk terug. Ingeleid door vooral op een afstand goed klinkende koraal-maziek, niet van den Lieve Vrouwetoren, gelijk eerst was bepaald, doch van den Sint Joris-toren, is hier de Koningin nedag met ongewonen luister gevierd. Aan de parade werd slechts deelgenomen door de infanterie en de veld-artillerie en des middags werden onder niet minder be langstelling op de kazerne-terreinen de ver schillende wedstrijden en volksspelen ge houden. Het succes-nummer van den waarlijk pretligen dag was ontegenzeglijk het volks feest op den Hof, een groot succes voor de nog zoo jonge vereeniging »Ajax". Aardig, die entourage om het gereser veerde terrein, dat alras te klein bleek wie had ook zulk een belangstelling kunnen vermoeden honderden, wellicht een duizendtal, kleiu en groot, en alles even ordelijk en gul met applausen in en op de huizen, rond het terrein, ja op den toren, in de dakgoten, overal waar maar een plaatsje was, menschen en menschjes. En wat hebben zoowel de kleine zangers en zangeressen, onder leiding van den heer H. C. den Hartog, als de seniores en de soms heel jonge juniores van »Ajax" zich dapper geweerd. De zang was best, óok al zongen de 450 kleine executanten in hun entrain soms vóór de begeleidende muziek uit, die alweer gegeven werd door do «Amers- foortscbe Muziekvereeniging" welke gister een zwaren dag had. Wat een zorg en moeite heeft de heer H. Dumoulin, die steeds jonger schijnt te worden, toch moeten aanwenden om een uitvoering voor te bereiden, waarbij alles zóo prachtig gingen hoe onvermoeid stond de heer J. Th. NT. D. E. van Schou wenburg hem voortdurend ter zijde. Burgemeester en Wethouders, de Raads leden en de Gemeente-Secretaris en vele andere autoriteiten, de meesten met hun dames, waren allen hoogst voldaan en woon den tot het eind het uitstekend geslaagde assaut bij, waarvan de heer Tb, F. van de Poll weer een aantal goedgeslaagde kiekjes nam. Ruimte ontbreekt ons om het programma nummer voor nummer te volgenmaar wel verdient de colonne-geweer, door onderoffi cieren van het 5e regiment weer keurig uit gevoerd, een afzonderlijke vermelding. Velen van hen, die »Ajax" zagen werken, zullen zeker zich als lid aanmelden. Van ganscher harte wenscben wij de nog geen twee jaren bestaande vereeniging geluk met haar schitterend succes. Het feest-concert in «Amicitia" had een ongewoon druk bezoek, óok van buitenleden. Toch hadden het assaut in de gymnastiek- en schermzaal der infanterie en de feest- vergadering in het Militair Tehuis aan de Beekstraat beide met aan afwisseling zeer rijke programma's -- daar heel wat publiek vereeuigd. En tot laat in den avond bewoog zich door de met vlaggen getooide stralen een vroo- Ijjke menigte. Geconstateerd kan dan ook worden dat het feest, dal deed denken aan de Kronings feesten, een uitstekend verloop heeft gehad. Het politie-rapporl heeft geen bijzondere vermeldingen. Slechts is een bewoner van Hamersveld, die wat te veel binnenshuis is geweest, om streeks half elf in den Zuidsingel geraakt, doch, na een flinke onderdompeling, door een der agenten 3e klasse weer op den vas ten wal gebracht. In den extra-trein, die gister de Ministers en andere autoriteiten naar «Het Loo" bracht, nam hier plaats J. E. N. baron Schirnmel- penninck van der Oye van Hoevelaken, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De trein, die omstreeks 11 uur hier aan kwam, passeerde tegen 4 uur bet station wed ei-. De Kiezerslijst voor Kamer van Koop handel en Fabrieken telt 191 namen, tegen 195 ten vorigen jure. Volgens de boeren en buitenlui belooft Oogstmaand haar naam alle eer aan te doen wat het gewas betreft. Als regenmaand zal ze echter nog lang in herinnering blijven wegens den overvloed water dien ze gaf. Van de 31 dagen heeft het maar 24 ge regend, tegen 8 dagen in 1901 met een regen val van 68.3, rn.M. en tegen 125.5 m.M. in Augustus 1902. Van 13 tot 10 Augustus en op 22, 23 en 29 regende het niet; den 27sten viel 20.5 m.M, neerslag. In 1900 waren er 18 regendagen met 124.5 m.M. neerslag, in 1899 slechts 3 met 15.7 m.M.; in 1898 waren er 10 met57.4; in 1897 echter 19 met 143.7 m.M. Het sTijdschr. voor Geneeskunde" wijst op een lichtzijde van het donkere weer dat den zomer van 1902 voor geheel Europa berucht heeft gemaakt. »De menschen nog steeds de meerderheid die niet op reis kunnen gaan, hebben in de steden een zuiverder lucht kunnen inademen dan ge durende andere zomers, doordat de milliar- den vallende waterdruppels stof, rook en mi croben met zich ter aarde hebben gestort. Misschien hebben zij ook in hun val het potentiaal-verschil tusschen dampkring en aarde cenigermate verefl'end, waardoor een oorzaak van hoofdpijn en gedruktheid kan verminderd zijn. Ook kan bij de snelle be weging der druppels door de lucht een ge deeltelijke oxydatie van het water tot water stofperoxide plaats vinden, welk lichaam tot vernietiging van onzuiverheden in de lucht kan bijdragen. Al deze mogelijkheden zullen ongetwijfeld ruim opwegen tegen de teleur stellingen, op reizen en uitstapjes onder vonden". Doch na regen komt zonneschijn! De heer Jules Capré, de bekende weer- voorspeller van de «Temps", die dezen zomer helaas het maar al te dikwijls goed gezien heeft, voorspelt na een koude, winderige Augustus, een mooie Septomber-maand. Van den len lot den tien September een leelijke periode: Weste, Zuid-westc, Noord- weste winden. Depressies boven Engeland, Frankrijk en Nederland. Van den Oen tot llen hooge luchtdruk boven West- en Middel-Europa; mooi weer. Van den llen tot den 18eu slecht weer in Gentraal-Frankrijk, Zwitserlanl, Noord-ltaliö en Oostenrijk; regen, wind, storm. Van 18 tot 23, mooi weer. Na den 23en depressies uil het Noorden van Schotland; in de laatste dagen der maand slecht weer. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerende hulpkantoren is ter Rijks Postspaarbank in Augustus inge legd f 19287.43 en daaruit teruggevraagd f 19 791.98. liet laatst door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9375. De by de artillerie van het O. I. leger nieuwbenoemde luitenants R. C. Gaade en D. Schulman moeten vóór of op 25 Septem ber naar Indië vertrekken. De «Staats-courant" bevat de Kon. bewil liging der Statuten van de Naatnlooze Ven nootschap «Chemische fabriek Amersfoort", voorheen Pick Lange Co. De vereeniging «Handel en Nijverheid" zal aanstaanden Vrijdagavond te 8 uur in «De Vergulde Zwaan" haar maandvergade ring houden. De Amersfoortsche Voetbal-Club «Quick" is bij keuze gepromoveerd tot eerste klasse club. Luitenant II. Wijnaendts, van het 5e re giment infanterie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, wordt 1 November werkzaam gesteld bij de Kon. Militaire Academie te Breda. De heer W. A. Loos, sergeant bij bet 5e regiment infanterie, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Gymuas- tiek Middelbaar onderwijs. Sergeant A. L. Bueno, van het 5e regiment infanterie, zal 17 dezer als mede-geleider van een detachement suppletie-troepen naar Cu rasao vertrekken en bij aankomst te Para maribo in het genot worden gesteld van vervroegd ontslag. In de »Ned. Sport" wordt herinnerd aan den regimentshond die in 1827 te Maastricht in garnizoen lag en behoorde bij het 5e regi ment infanterie. In 1830 werd hem een voorpoot wegge schoten de wonde genas en op drie pooten deelde hij nog 17 jaar lief en leed van de manschappen van het vijfde. In Maastricht weet me te vertellen, dat toen hij in '1847 stierf, hij met militaire eer begraven werd en alle garnizoenshonden vertien dagen lang een mot rouwfloers onwonden halsband moes ten dragen. Meer zegt de schrijver er niet van. Is er onder onze lezers wellicht iemand, die hier iets rneer van te vertellen weet? Ook de »Nod. Sport" geeft weinig nieuwe bijzonderheden omtrent den afstandsrit Brus sel—Ostende. Wel zegt het blad »of deze raid aan aan het doel beantwoord heeft, laten wij buiten beschouwing", doch het zegt óok en daarop komt het aan »De Uollandsche officieren hebben in elk figuur een kranig figuur gemaakt." Luitenant Godin de Beaufort, die vijfde aankwam, legde den weg af in 7 u. 56 rn., luitenant Maris, die No. 9 aankwam, in 8 u. 47 rn.No. 1 van de 01 deelnemers deed er 6 u. 54 m., No. 20, de laatste die voor een prijs in aanmerking kwam, deed er 10 u. 2 m. over, Uitslag 2de Toelatingsexamen aan het Gymnasium alhier. Toegelaten tot Klasse 1Th. II. G. Bremer, W. Doorman, II. G. van Hengel, J. van Nieuwenhuizen, K. C. van Vloten. Afge wezen één. Tot Klasse IIH. W. van Nieuwenhuizen Vlb: C. G. Reynders. Uitslag herexamens: Toegelaten tot kl. Ill D. 11. Rector, tot kl. IV F. Michiels van Vcrduynen, tot kl. Vla G. H. van der Horst. In ons vorig nummer werd bericht, dat de lessen aan de Hoogere Burgerschool heden zouden worden hervat. Bedoeld werden de her-examens, enz. De lessen beginnen weer Vrijdagochtend te half negeD. In het jongste bulletin van de »V. P. N." wordt nogmaals met nadruk gewaarschuwd tegen de Pesthoenders en nogmaals geschre ven «koop geen ltaliaansche kippen". Een gehecle waggon, inhoudende 8000 lta liaansche hoenders, werd 41 Augustus te Herbestal door den Belgischen veearts ge weigerd, omdat verscheidene dieren zichtbaar hoender-cholera hadden. De waggon werd op Duitsch grondgebied teruggebracht. Tusschen haakjes, het is lang niet onmo gelijk dat langs een omweg de Hollanders dien schoonen waggon tóch in de maag hebben gekregen; zij zijn hier zoo leep om liever 75 cent voor zieke dieren dan bijv. fl.25 voor gezonde te betalen. Laat dit, bij alle voorgaande waarschu wingen, voldoende wezen om u te weer houden, ltaliaansche kippen aan te koopen. Wij zullen telkens dergelijke berichten onder de aundacht onzer lezers brengen in de hoop, dat het helpen zal. Op verzoek verzond de afdeeling Amers foort en Omstreken der «V. P. N" Zaterdag per s.s. «Koningin VVilhelinina" haar geheele foktoom Zwarte Minorca's, bestaande uit 2 hanen en 9 hennen, naar Oost-Indië. Het zijn de beste dieren uit den stam, waarmee de lieer De Wijs op de tentoonstelling van «Ornitopliilia" in December 1900 de eerste prijzen behaalde en welker afstammelingen door onze Minorcu-fokkers tegen hooge prijzen worden opgekocht. Ze zijn afkomstig van Webster, uit Maidenhead, uitmuntende eier- producenten en honderden nakomelingen be vinden zich op het fokstation en bij particu lieren te Amersfoort. Het Bestuur vertrouwt, dat die dieren in Indië veel goeds zullen doen. Bij de ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden veiling gold hel woon huis aan de Kerkstaat no. 6 met erf en grond 1*2050. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van fourage ten dienste van liet garnizoen alhier gedurende liet tijdvak van 1 November 1902 tot 31 October 1903, was van 4 biljetten het laagste dat van de firma H. Gerritsen alhier. l)e prijzen waren voor hooi 41 cent, stroo 31 cent en 1 aver 84 cent, alles per 10 Kilogram. Onder groote belangstelling van een talrijk publiek werden Zaterdag op den Brink te Baarn tot viering van den Koninginnedag de volksspelen gehoudenvooral de oud- Hollandscne spelen, als maslklimmon en kuipje steken, hadden veel bekijks. Des middags van 2 tot 4 werd door de stafnuiziek van het regiment schutterij uit Rotterdam (kapelmeester dc heer A. Seidel) een fraai concert gegeven, waarvan evenzeer een talrijk publiek genoot. Jammer, dat tegen drie uur de sluizen des hemels geopend werden, zoodat men eerst een toevlucht zocht onder de groene linden op het Brinkplein, die achter later niet bestand bleken om voldoende tegen het regenwater te be schermen. Toch liet men zich, dank zij het overschoone concert, de feestvreugde niet verstoren. Alleen vreesde men niet ten onrechte, dat de illuminatie en het vuurwerk niet zouden doorgaan. Doch gelukkig tegen den avond keerde de wind naar 't Noorden en vaagde de onheilspellende wolken weg, zoodat het fraaie park bij do Bierhal zich in een zee van phantastiscli licht baadde, terwijl de Rotterdamsche kapel hot overtalrijke publiek boeide. Te halfelf werd de kroon op 't werk van dozen dag gezet door een welgeslaagd vuurwerk. Mej. J. Söijl, onderwijzeres aan de openbare Lagere school to Hamersveld, heeft als zoo- danig tegen 1 November ontslag gevraagd. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. do Koningin werden de kinderen van de verschillende scholen in de Gemeenten Leusden en Stoutenburg door de goedheid van den Burgemeester, mr. A. J. de Beaufort, op chocolade en krentenbroodjes onthaald. Door de kinderen van de R. K. meisjesschool te Hamersveld werd den ruilden gever een ovatie gebracht op het Gemeentehuis onder leiding van hun onderwijzeres, mej. Sinnige, en werden hem verschillende liederen toe gezongen. Het gebouw van uw voorspoed staat zwak, als niet de ankers der eerlijkheid zijn muren houden. Bij de hedenmiddag onder voorzitting van den heer burgemeester, jhr. J. VV. A. Barch- man Wuvtiers, van 1.48 tot 2.58 gehouden Raadsvergadering waren tegenwoordig 14 leden en de Secretaris; afwezig met kennis geving waren de heeren Van Ksveld, Tromp van Holst en Croockewit. De notulen der vergadering van 19 Augus tus werden gelezen en z. d. of h. st. aldus vastgesteld. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren, behalve goedkeuringen van Raads besluiten, de Gemeente-begrooting van 1903 met Memorie van toelichting naar de afdeelingeneen request van den heer F. Rauh. leeruur in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, om wijziging zijner jaarwedde te behandelen bij de Begroo ting; een advies van B. en VV. op het request van mr. J. N. Bastert c. s., houdende verzoek om in de Hoogere Burgerschool minstens éen privaat aan te wijzen voor vrouwelijke leerlingen B.en W.antwoorden, antwoorden, dat in het hoofdgebouw een (lei- urinoirs daartoe is ingericht en dat in-de Koestraat en in het Werkhuis aparte pri vaten zijneen voordracht ter benoeming van een tijdelijk loeraar, tot 1 September 1993, in Staatswetenschappen aan de lloogere Burgerschool na urgentie wordt met al- gemeeue stemmen benoemd jhr. mr. E. A. van Beresteyn. doctorandus in Staats wetenschappen te 's-Gravenliage. Aan de orde word hierna gesteld het eerste punt van den Beschrijvingsbrief, de instal latie van het op 23 Juni in do vaeature- Garjeunne gekozen Raadslid, arts J. W. Jorissen. Na door den Secretaris te zijn binnengeleid, legde deze in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eeden af en werd hij, na ge complimenteerd te zijn, verzocht plaats te nemen. Aan de orde kwam nu de benoeming van een Wethouder, ter voorziening in de vaca ture welke heden ontstond door periodieke aftreding van Wethouder Visser, die met algemeene stemmen op twee na herkozen werd en zich de keuze liet welgevallen, waar op hij door den Burgemeester werd gecom plimenteerd. In de vacature-Garjeanne werd hierna als lid van de Commissie van fabricage gekozen de heer C. J. I). van Eek. Vervolgens werden de afdeelingen ge trokken. Hierna werden tot leden der Commissie van wetgeving herbenoemd de periodiek af tredende leden, de heeren M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Aan tie orde werden hierna gesteld de Rekening der Gemeente over 1001, met ont- werp-besluit tot voorloopige vaststelling, en de rekeningen van hel Burgerlijk Arrnbo- stuur, het Burger Weeshuis, de Schutterij en van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, met rapport der commissie tot het nazien daarvan strekkende om zo aldus vast te stellen, hetgeen z. (I. geschiedde. Ten slotte kwam aan de orde een nader voorstel van de Gas-commissie tot wijziging der Instructie van den Directeur der Gasfa briek, vastgesteld 29 Juli 1900 en gewijzigd 19 Februari 1901, en der Verordening be tredende gasverstrekking, d.d. 9 Juli 1900. Art. 11 der Instructie luidt thans: De Di recteur drijft den verkoop in het klein van cokes en nevenproducten en is bevoogd tot ontvangst der gelden, uit de muntgas-levering te trekken, en tot liet doen van kleine uit gaven, een en ander onder toezicht van de Gas-commissie. Hem wordt uit do Gemeente kas jaarlijks een voorschot verstrekt van ten hoogste duizend gulden". Dit voorschot werd van f500 tot f1000 verhoogd omdat in den zomer een voorschot van 1500 te gering bleek. Goedgekeurd z. d. of h. st. Omtrent de wijzigingen van dc Verorde ning waarop gas wordt verstrekt, ontspon zich een lange discussie, welke in het meer uitgebreid Raadsoverzicht in hot volgend nummer wordt meegedeeld. In 1895 waren er in ons land 405 men schen, die rneer dan een millioen bezaten, en daaronder 117 met meer dan 2 millioen, In 1900 was het aantal ruillionaiis geste gen tot 433 en dat der bezitters van meer dan 2 millioen tol 124. Het totaal dier groote vermogens steeg in die zes jaren van /95 tot 803 millioen. Bezitters van meer dan een Jon waren er buitendien nog: 10729 in 1895, met samen 2494 miilioen gulden, en 11 094 in 1900 met samen 2048 millioen gulden. Het totale aantal zeeivyérmogoriden nam dus in die zes jaren toe van 11 134 tot 11527 en hun gezamenlijk bezit vermeer derde vuri 3289 lot 3511 millioen. Met andere woorden alleen in die kringen werd in zes juren 229 millioen gulden opgelegd. Het gezamenlijk aantal aangeslagencn in

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2