Binnenland. Gemengd nieuws. Marktprijzen. zich reeds 30 deelnemers aangemeld. De aanmelding tot deelneming kan nog geschieden bij den afdeelings Secretaris, jbr. rar. B. W. Th. Sandberg, Van Persijn-straat8 i te Amersfoort. In bulletin no. 14 der »V. P. N." schrijft de heer Kooiman het volgende over Boe- renkippen op Landbouwtentoonstellingen. Tot ons groot genoegen kunnen wij dezen zomer constateeren, dat ook de landbouw meer en meer haar aandacht gaat wijden aan de pluimveeteelt. De groote plaats, die te Doesburg, 's Hertogenbosch, Alkmaar en Leeuwarden werd en wordt ingeruimd voor ,j de afdeeling pluimvee, mag beschouwd Ij; worden als een uiting van het verlangen, li om ook de pluimveeteelt wat omboog te H helpen. Op die landbouwtentoonstellingen wordt in den regel ook een klasse beschik baar gesteld voor boerenkippen; achter dit Ijl laatste woord volgt dan tusschen haakjes Ij (kruisingen), daar onder boerenkippen of li boeren hoenders zonder meer, door sommigen een of ander ras wordt verstaan. Op de J| tentoonstelling te Doesburg had ik het ge- II noegen o. m. ook voor deze klasse als jurylid I op te treden, en de inzendingen in die klassen gaven mij aanleiding een enkel woord over «de boerenkippen op landbouwtentoonstel lingen" in het midden te brengen. Er waren een vijftal inzendingen in de klasse toornen 'l boerenhoenders (kruisingen), waarvan éen toom echter niet mocht meedingen, omdat bet Herminé-leghorns waren en dus inge- i schreven hadden moeten worden in de klasse •Leghorns, andere kleuren". Van de vier andere toornen was er eigenlijk maar éen, die er presentabel uitzagde rest was waar schijnlijk maar hot en haar bijeengegrepen, in- een mand gestopt en naar de tentoon stelling gezonden. Ieder, die exposseert, verwacht, hoopt in elk geval op een bekroningmen zorge echter, die bekroning ook waardig te zijn. Ik vermoed, dat de toornen meer uit on kunde waren ingezonden, zooals ik ze daar zag, en acht het hier op zijn plaats, enkele aanwijzigingen te geven, hoe men een toom boerenkippen bij elkaar zoekt om kans van slagen te hebben. Hoofdzaak is, dat de dieren, die een toom vormen, zooveel mogelijk gelijk zijn wat grootte, vorm en kleur betreft. De kleur weegt bij de vergelijking minder zwaar; het is meer de vorm der dieren waarop het aankomt. Onder den vorm dan hebben wy te verstaanromp, kop met versierselen, pooten en staart, terwijl te voren moet vast- Ssteld worden of een toom van het legtype n wel van het vleeschtype zal worden samengesteld. Hierbij zij opgemerkt, dat het legtype dat is van de Minorca's en Leghorns, n.l. slank lichaam, lange rug en hoog op de beenen, terwijl het vleeschtype dat is van de Wyandottes, Plymouth Rocks en Orping tons, n.l. kort gedrongen lichaam, volle ronde borst, korte lage rug en lage beenen. Zijn wij dus zoover, dat een aantal dieren van een dezer beide typen bij elkaar zijn gebracht, dan moeten wij, om een goeden toom samen te ■stellen, zorgen o. dat de pooten dezelfde kleur hebben; deze kunnen zijn geel, zwart, groen, blauw of vleeschkeurig b. dat ze gelijkvormige kam en oorlellen hebben; de kam is enkel, drierijig, rozenkam of zooals bij de uilebaarden met twee pijltjes; de oorschellen kuunen rood zijn of wit. Heeft men naar de vorenstaande regels een toom kippen bij elkaar gezocht en gelukt bet bovendien, de dieren zooveel mogelijk gelijk van kleur te hebben, dan kan men met gegronde hoop op een bekroning zijn toom boerenkippen inzenden. Ten slotte een verzoek aan de regelings- commissiën. In het vraagprogramma voor enkele tentoonstellingen zie ik voor een toom gevraagd 16 (éen haan en zes hennen); dat is te veel. Als de dieren drie soms meer dag^i in een voor toornen bestemde ten- toon&tellingskooi moeten verblijven, is dit aantal te groot. Een inzending van 14 kan als normaal worden beschouwd. Wan neer er meer dieren zijn, is de ruimte te klein en de voederkosten zijn noodeloos groote r. De cursus bij het 5e regiment infanterie blijft behouden. Een Kon. besluit van 28 Augustus bepaalt »Een cursus als bedoeld onder b van art. 2 der Wet van 21 Juli 1890 («Staatsblad" No. 126) wordt ingesteld bij de regimenten infanterie waaronder het regiment gre nadiers en jagers wordt geacht te zijn be grepen geheel of gedeeltelijk in garnizoen te s-Gravenhagc, Bergen-op-Zoom, Leiden, Amersfoort, Breda en Arnhem, alsmede bij het Instructie-bataljon." De manoeuvres van het 5e regiment in fanterie, in de omstreken van Amersfoort te houden, vangen Maandag aan en duren tot 20 September. De 19 bij het 5e regiment infanterie ge detacheerde cadetten van de Kon. Militaire Academie zullen 15 September in het genot van verlof worden gesteld en moeten 30 Sep tember weder te Breda aanwezig zyn. Door den Minister van Oorlog is than9 be paald, dat de miliciens van de lichting 1897, bij het le regiment veld-artillerie voor her halingsoefeningen onder de wapenen, in plaats van 9 September reeds heden 6 September met groot verlof moeten worden gezonden, terwijl de miliciens van die lichting, die van 10 tot 30 September voor deze oefeningen zijn opgeroepen, reeds op 27 September in het genot van onbepaald verlof moeten wor den gesteld. Over den afstandsril Brussel—Ostende schrijft luitenant jhr. W. RoëlI nog aan de «Nieuwe Crt.": Nu na den op 27 Augustus gehouden Raid international in de verschillende groote or ganen hier te lande, hetzij door overname uit de buitenlandsche pers, hetzij uit eigen waarneming ter plaatse, als het ware een kreet van afgrijzen werd vernomen over dien afstandsrit, is het misschien niet onge- wenscht, het volgende onder de aandacht van het courantenlezeDd Nederlandscbe pu bliek te brengen. Ten einde een scheeve voorstelling der feiten te voorkomen, diene men een meer nauwkeurige beschouwing van de wijze, waarop de verschillende deel nemers hun doel bereikten, te houden. Allereerst de winners der hoofdprijzen, n.l. de officieren van het Franscbe leger. Nog eens in bijzonderheden na te gaan alle slachtoffers onder hun paarden is over bodig; alleen zij het sprekende cijfer onder de aandacht gebracht, dat van de 20 paarden door de Fransche officieren meegebracht, er maar 4 naar Frankrijk terugkeerden. (Zij bereden allen Rijkspaarden, gekozen uit de verschillende regimenten en hadden van hun superieuren de order gekregen, ten koste van wat ook, eerste aan te komen. Ook kregen zij 2000 franc per hoofd en 10 franc voor hun oppassers per dag, terwijl de faciliteiten die onze Regeering toestond, zich bepaalden tot vrij vervoer tot de gren zen voor onze eigen paarden de rest moest uit eigen middelen bekostigd worden. Niet temin was van hooger hand de opdracht gekomen, dat de deelnemers reeds Zaterdag 23 Augustus te Brussel tegenwoordig moesten zijn. in zooverre heeft dus onze Regeering in deze niet veel ten koste gelegd en valt over te groote medewerking niet te klagen, aldus luitenant Maris bij het interview waar van wij in ons vorig nummer gewaagden.) In scherpe tegenstelling hiermede staat hetgeen door de zeven deelnemers van het Nederlandsche leger werd gepresteerd. Van die zeven deelnemers keerden allen naar Nederland terug, met alle paarden in volkomen marschvaardigen toestand. Vier deelnemers kwamen te Ostende aan en be kwamen prijzen, waaronder die voor het paard, dat in de beste conditie verkeerde bij de aankomst. De drie overigen zetten den rit niet door, hoewel twee hunner het. einddoel zeer nabij waren, aangezien hun paarden een lichte kreupelheid hadden opgedaan. Uit deze feiten blijkt voldoende, dat de officieren-deelnemers van het Nederlandsche leger getoond hebben, niet alleen voor hun persoon dezen uiterst inspannenden rit te hebben kunnen volvoeren, mam-, wat voor elk bereden officier vvtn nög meer waarde is, hun paarden in zoodanigen toestand over te brengen dat zij na een paar rustdagen weer volkomen tot dienstgebruik geschikt waren. Met recht zij het Nederlandsche leger dus trotsch op hetgeen door de Nederlandsche officieren-deelnemers aan den afstandsrit werd gepresteerd. Het figuur door hen gemaakt, de humane behandeling hunner paarden, de door hen behaalde prijzen, strekken Nederland tot eere. Onze voorspelling in het nummer van 30 Augustus, dat wel zou blijken, dat de Ne derlandsche officieren volkomen correct zich zouden hebben gedragen, wordt dus meer en meer bewaarheid. Thans is een valsche gulden met den beel denaar van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1892 bij de politie gedeponeerd. Of schoon goed nagemaakt, is het muntstuk toch gemakkelijk te herkennen daar het in klank en kleur verschilt van een echten gul den, het randschrift bijna onleesbaar is en het stuk uit lood schijnt te bestaan. Bij de ten overstaan van notaris Knoppers gehouden veilingen werd hel boerderijtje in het Hooglander veen, groot 1.44.23 H.A., verkocht voor f3060 en golden de twee kampen wei- en hooiland in den polder Neerzeldert, groot 2.77.20 H.A., f1920. In de jongste vergadering der afdeeling Baarn van de «Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde" werd 'aan den heer W. Héybroek Jr. namens de Commissie der Bloemententoonstelling een gouden herinne ringsmedaille aangeboden, als bewijs van waardeering voor zijn steun en ijver. Verder werd meegedeeld, dat de tentoon stelling bijna f500 voordeelig saldo heeftop geleverd, waarvan f 100 zal gestort worden in het Krelage-fonds. Door den Gemeenteraad van Barneveld is aan dr. Hamburger, te Voorihuizen, wegens benoeming tot Inspecteur der Volksgezond heid eervol ontslag verleend als Gemeente geneesheer. In zijn plaats werd tijdelijk be noemd zijn broeder, terwijl diens jaarwedde werd bepaald op f600 en de jaarwedde voor een te benoemen vroedvrouw te Voorthui zen op f200. Voor rijtuigbuur voor den arts werd f 100 beschikbaar gesteld. Tot Wethouder werd herbenoemd «ie heer H. Romeijn. De Gemeenterekening werd vastgesteld in ontvangsten op f89 435.306. Aangeboden werd de Gemeentebegrooting voor 1903. sluitend in ontvangst en uilgaaf met een bedrag van f 59 2S4.46, en de be grooting der gasfabriek, in ontvangst op f'8890, in uitgaaf op f 7190. Naar de Voorzitter meedeelde, zal de Hoofde lijke omslag moeten worden verhoogd van f 10 000 tot f15 000, waarvoor het percen tage moet gebracht van 2 op 3 en de op centen op de Personeele belasting van 40 op o0. De heer Mulder wenschte een progressieve belastingheffing, waarbij van de kleine in komens 2 pet. wordt geheven, welk per centage dan successievelijk klimt tot 4 pet. Dit voorstel viel in den geest van den Raad, zoodat wellicht in de volgende vergadering voorstellen betreffende deze zaak aan de orde zullen komen. 't Is in de maatschappij als op de ijsbaan; in den hardrijder gaat meestal de schoon- rijder onder. H. M. de Koningin zal niet, zoouls hel voornemen was, na de opening der Staten- Generaal naar het buitenland vertrekken, doch naar «Het Loo" terugkeeren. Prins Hendrik echter gaat, voor zes weken naar Dobbin, na zijn terugkeer uit Aken, 15 September. Na de opening der Staten-Generaal zal fl. M. de Koningin-Moeder zes weken op «Het Loo" komen logeeren. Men meldt ons uit Den Haag: De toestand van den Minister va ,lo- niën blijtt uit den aard der zaak, ria de maag-operatie die hij Donderdagmiddag in het Gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage heeft ondergaan, zorgelijk. Niettemin bracht jhr. Van Asch van Wijck den nacht rustig door. Z. Exc. was gistermiddag naar omstandig heden redelijk we). Bij den lijder wordt, zooals begrijpelijk is, tot dusver niemand toegelaten. Bij de plantkundigen is het bekend, dat er onder de veel voorkomende planten in tuinen verschillende soorten zijn, die ver giftige eigenschappen hebben, zooals de jon- quille, de witte hyacint, de sneeuwbal eri de narcis, welke laatste zelfs doodelijkkan wer ken, wanneer men slechts een klein stukje van de bollen kauwt, terwijl de bladeren als braakmiddel werken. De vruchten van den taxisboom hsbben reeds menigeen gedood, en het is bekend, dat het niet raadzaam is, de pitten van per zikken of van een groote hoeveelheid kersen te eten. De lobelia's zijn bijna alle schadelijk voor Je gezondheidhun sap verwekt braking, duizeligheid en hoofdpijn. De Mariaschoon werkt even vergiftig als klimopde knollen schijnen het gevaarlijkst. Meiklokjes hebben ook een zeer schadelijke uitwerking, en de herfsttijlloos heeft, wan neer zij gekauwd wordt, braking en buik loop ten gevolge. De bladeren en bloesems van den oleander zijn doodtilijk en de schors van den trompet boom brengt zeer ernstige gevolgen teweeg. Eindelijk is nog de dolle kervel, die als zij nog niet bloeit op selderij gelijkt, tamelijk vergiftig, vooral wanneer ze gekookt is. Iedereen, ieder Nederlander tenminste, kent het beroemde lied van het meisjeloos, dat wou gaan varen als licht-matroos en van het kapiteintje, enz. enz.enkele anderen herinneren zich nog wel de «Emancipatoria" van Werther, den heer J. Th. Oosterman te Zierikzee De meest overtuigde Nederlandsche femi nist zal intusschen waarschijnlijk niet ge droomd hebben dat een schip met «vrouwe lijke bemanning" feitelijk zou uit en, wat meer zegt, een haven behouden zou binnen zeilen. Intusschen is alzoo geschied en ves tigde de «Scheepvaart" terecht de aandacht op het bericht, dato 15 Augustus, uit New- York, meldende de behouden aankomst van het Oostenrijkse)! stoomschip «Zora", van Alexandrette naar Philadelphia, met een kapi- tein en overigens geheel vrouwelijke beman ning. Het vraagstuk van vrouwenarbeid is door deze reis in deoogen van de veelvuldige twij felaars waarschijnlijk de oplossing een Hin ken stap nader gebracht, te ureer daar vol gens verklaring van den kapitein dc beman ning (in dit geval vrouwelijk te lezen s.v.p) zich flink had gehouden en de (Turksche) vrouwen als zeelieden niet te overtreffen wa ren. Laat ons hopen, dat de Nederlandsche Minister van Marine, niet al te zeer afkee- rig zal zijn van liet Turksche voorbeeld, als straks bij de Nederlandsche Kweekscholen voor de Zeevaart de vrouwelijke candidaten zich in grooten getale aanmelden. Iemand te Gmneken kwam dezer dagen ter Secretarie zijn «pampieren in de maak dodn" om te trouwen met een weduwe Bii informatie bleek echter, dat hij het voorwerp zijner liefde nog niet over trouwen gesproken had en zij ook niets van de liefde wou weten. Nog een Amerikaansche «trust", die der groote circussen namelijk. Buffalo Bill's «Wilde westen" en andere ondernemingen zijn met Barnum en Bailey in overleg getreden. Het plan is (als men iets doet, moet men het goed doen ook de exploitatie van alle circussen in geheel Europa te bemachtigen. Ofschoon slechts in liet bezit van éen arm, en nog wel van den linker, heefteen Weensche juffrouw, Francisca Machalck, in den tijd van 3 jaren met goed gevolg 37 inbraken gepleegd. Bij den 38sten echter werd de eenarmige dievegge betrapt en nu heeft zij van de Rechtbank weer vijf jaar gevangenisstraf gekregen. Een Amerikaansch journalist heeft een interview gehad met een menscheneter van de Fidsji-eilanden. Hij deelt thans eenige bijzonderheden mede over den smaak van den Kannibaal. Deze verklaarde het vleesch van een üceaniër verre te verkiezen boven dat van een blanke. Het vleesch van den blanke was hem te zout(?)dat van zijn vasgenoot was daarentegen malscb. Vooral een oude matroos, verklaarde de Fjidsji-man, is bijna niet te eten, en hij meende, dat dit door het vele gebruik van tabak en alcohol kwam. «De beste stukken", zeide deze eerbiedwaardige «medemenscb", «zyn de oogen en de hersenen, en de wangen. De wangen van jonge menschen vooral zijn een delicatessedan nog het voorhoofd, de kuiten en de dijen, maar de rest is goed voor de honden." Dit interview had des ochtends plaats; des middags kwam de zwarte met een geweer gewapend den Amerikaan uitnoodigen voor de papegaaienjacht. Onze collega beduidde zijn gastheer met zijn revolver, dat hij geen gebruik wenschte te maken van de vriendelijke uitnoodiging, waarbij hij zelf wellicht tot slot zou zijn opgepeuzeld. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gei.den ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 8 Sept. aanstaande, 's namiddags vier uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan.De- artements hoof den, W ij k b e z o e- ers en B e 1 a n g s t e 11 e nd e n zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 9 Sept. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. 370ste ST A ATSLOT E HIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 4 en 5 Sept. 1902 (600 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. it. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65 477 5624 7664 10173 107201074514087 16875 18561 18574 en 18588. Te zaraen 11 prijzen. De Vijfde klasse, welke trekt 15, 1749, 23-26, 29, 30 Sept. 1, 2 en 6—10 Oct. 1902 bevat, behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzeu 1 van f 100 000, 1 van f 50 000,1 van f 25 000, 1 van f 15 000, 1 van f 10 000, 1 van f 5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 05 van 1400, 70 van f200, 170 van f400 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 12) nog verkrijgbaar a f3,50 per 1/20. Amersfoort, Vrijdag 5 Sept. 4902. Appelen f4.-- a f7.Peren f4. f9.Nieuwe aardappelenf4.50a f4.80 Hoen-

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2