Binnenland. Gemengd nieuws. By de ten overstaan van architect Herm. Kroes, alhier, gehouden aanbesteding voor het vernieuwen der muur om de Israëlietische begraafplaats aan den Naarderstraatweg werd ingeschreven door: J. Wildeman voor f877 De Wolf, voor f802: H. Lablans, voor f596 en J. van Keulen, voor f534. Het werk is den minsten inschrijver gegund Herinnerd zij aan de tentoonstelling van »Floralia", welke Donderdagmiddag van half drie tot half vijf in den tuin van «De Arend" wordt gehouden. Uit goede bron verneemt de »N. R. Cl." nu weer, dat de revisie van het arrest, waarbij Gerard Vial tot 12 jaar gevangenis straf is veroordeeld nog niet is aangevraagd, zooals dezer dagen gemeld werd. Wel is door het Bureau van consultatie te Leeu warden voor dat deel aangewezen mr. S. Vellinga, advocaat en procureur aldaar, die reeds 2 dagen te Amersfoort doorbracht om de zaak te onderzoeken. Volgens de ontworpen winterdienstregeling voor de N. C. S. komen met 1 October de volgende ver anderingen in den treinenloop AmersfoortUtrecht: nieuwe treinen worden in gelegd, vertrekkende resp. ten 5.40, 7.00 en 0.12, aankomst le Utrecht 6.17, 7.28 en 0.47. UtrechtAmersfoortDe eerste trein wordt ver laat en vertrekt 4.50een nieuwe trein wordt inge legd, vertrek 5.05, aankomst 5.35; de trein van 11.55 wordt verlaat op 12.10: een nieuwe trein vertrekt 6.25, aankomst te Amersfoort 6.5C; de laatste trein wordt vervroegd op 11.21. Utrecht—Zwolle.In opgaande richting zal de trein van 8.30 te Soesterberg stoppen, in plaats van tot het opnemen tot uitlaten van reizigers; trein 6.22 zal geregeld stoppen te De Bilt ten 5.32. In afkomende richting zal de sneltrein van 9.00 drie minuten vroeger, dus om 10.25 te Utrecht aan komen, AmersfoortHarderwijk In opgaande richting Wordt het vertrek van den eersten trein verlaat op 6.38, dat van trein 8.04 vervroegd op 8.00, van trein 10.03 verlaat op 10.30; trein 4.36 loopt door totN'nn- speet, aankomst 5,45; trein 7.33 wordt vervroegd op 7.20. In ...komende richting wordt trein 6 37 uit Ntip- speet, verlaat op 6.50, trein 9.02 verlaat op 9.05trein 11.53 uit Harderwijk wordt verlaat en zal aanvangen te Nunspeet om 11.50: Ireiu 2.45 wordt verlaat op 2.56, die van 6.12 uil Harderwijk vervroegd en vangt aan ie Nunspeet ten 5.50; de trein van 8.27 wordt vervroegd op 8.20. Barueveld-EdeIn opgaande richting zijn de treinen van 2.30 en 7.39 uit Ede (dorp) enkele minuten vervroegd en vangen aan te Ede (Gemeente huis) ten 2.29 en 7.38. Iu afkomende richting loopen de treinen van 2.05 en 7.00 door tol Ede (Gemeentehuis). Voorts zullen door sneller ryden in opgaande richting alle treineu 15 minuten later vertrekken met zelfde aankomst en in afkomende richting ongeveer 15 minuten vroeger aaukomen, met zelfden vertrektijd. Utrecht-ZeistIn opgaande richting wordt de eerste trein vervroegd op 6.40, trein 12.10 vervroegd op 12.05, trein 2.15 verlaat op 2.33, de trein 11.10 opgeheveu en trein 11.17 verlaat op 11.18, aau- komst 11.42. In afkomende richting wordt do eerste trein vervroegd op 6.00; de treinen van 11.15 en 2.15, worden verlaat op 12 en 2.20; trein 3,55 wordt van 5.50 verlaat up 5.54 en trein 9.10 en de laatste trein worden vervroegd op 9.02 en 9.48. Deanti-revolutionnaire candidaat voor den Raadszetel te Baarn (vacatare-Bicker Caarten) de heer Tb. de Ruig, is gedurende 1902 aannemer van het schilderwerk voor de Gemeente, zoodat hij op grond van art. 24 Gemeentewet bij eventueeie verkiezing geen zitting zal kunnen nemen. Klaagde «Harremen van 'tZaandgat" on langs, dat het te «Barrevelt" zoo droog was, thans meldt men vandaar Door tien ongewoon hoogen stand van het grondwater zijn do beeken in deze Gemeente op vele plaatsen buiten de oevers getreden, tengevolge waarvan landerijen en weilanden onder water staan. De schade is zeer aanzien lijk, omdat van enkele weiden het gras nog niet is gemaaid. In geen jaren was het wa ter op de Veluwe zóo hoog. Als de drift opvliegt, daalt de geest. H. M. de Koningin zal zich aanstaanden Maandag, 15 dezer, van Het Loo naar Den Haag begeven. Het uur van aankomst aldaar ia nog niet bepaald. H. M. de Koningin-Moeder zal aanstaanden Dinsdag van «Soestd'jk" in Den Haag aan komen, H. M. de Koningin bij de opening van dc nieuwe zitting der Staten-Generaal vergezellen en tegen den avond naar «Soest- dijk" terugkceren. Van een voornemen van de Koningin-Moe der om zes weken op «Het Loo" te komen logeeren, is ten Paleize niets bekend. Bij Kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen den derden Dinsdag in September 1902, J. E. N". baron Schimmelpenninck van der Öye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Een interview, den Haagschen correspon dent, van de parysche «Figaro" toegestaan door di'. Kuyper bevestigt ten volle, 'lat er van al de in de buitcnlandsche pers rond gestrooide praatjes over onderhandelingen in verband met het Drievoudig Verbond hoege naamd niets waar is. Ziehier hoe de Minister-President zijn reis beschreef Uit Den Haag ben ik rechtstreeks naar Weenon gegaan. Na 25 uren onafgebroken gereisd te hebben, ben ik Vrijdag 24 Juli, 's avonds om vijt uur, te Weenen aangeko men en den Maandag daarop vertrokken. Te Weenen heb ik de twee technische.scho- len (Staatsgewerbeschulen) bezichtigd. Van daar ben ik naar Salzburg gegaan, waar ik evenzoo de vakscholen heb bezocht; vervol gens naar Innsbruck, met hetzelfde doel waarna ik een week doorgebracht heb te Toblach, een badplaaats in Tyrol, en toen een week te Schluderbach. Daarna ben ik vertrokken naar Cortina d'Empezzo, waar ik de tentoonstelling van kunstnijverheid bezocht hebvervolgens be gaf ik mij naar Turijn, over Milaan, waar ik mij twee dagen heb opgehouden. Te Turijn ben ik een dag gebleven op de ten toonstelling, waar ik met groote voldoening gezien heb, dat mijn land er een uitstekend figuur maaktde Nederlandsche sectio is inderdaad een van de beste. Te Turijn heb ik, zooals ik zeide, voor het eerst hooren spreken van de politieke be weegredenen, aan mijn reis toegeschreven. Ik ben naar Zwitserland vertrokken, waar mijn eerste bezoek het graf van mijn vrouw gold, die te Meiringen gestorven is tenge volge van een ongeluk, een val, in Engadin. Van Meiringen ben ik naar Bern gegaan, waar ik een onderhoud gehad heb met den Directeur van het Bondsdepartement voor vakonderwijs; ook heb ik gesproken met dr. Styger, den kautonnalen Directeur van het vakonderwijs. Gij ziet, zeide dr. Kuyper glimlachend, dat dit alles niet zeer misdadig is. Van Bern ging ik naar Bienne, waar ik bet nieuwe Technicum en de horlogemakersscbool be zocht. Uit Bienne eindelijk ben ik over Basel en Brussel naar Den Haag vertrokken, waar ik vannacht aangekomen ben. Sedert het oogenblik waarop ik Den Haag verliet, heb ik met geen politiek persoon ook maar éen enkel woord, éen syllabe, ge sproken over een toenadering van mijn land met Duitschland, of het Drievoudig verbond, of wat ook van dien aard. Ik heb gebruik gemaakt van de vijf weken vacan tie om beter op de hoogte te komen van het vakonder wijs in het buitenland. Anders niet. Sedert ik aan bet bewind ben, maakt de afdeeling Arbeid deel uit van mijn Departement, d.w.z. van Binnenlandsche Zaken, waartoe ook On derwijs behoort, 't Doet mij dus veel genoe gen, dat ik in die vijf weken mij geheel heb kunnen onttrekken aan alle staatkundige gedachtenwisselingen of debatten. In een interview mot een medewerker van de »Temps", heeft jhr. mr. A. F. de Savoruin Lobman o. a. gezegd »Ik ben tegen elke politieke alliantie van mijn land met een of meer andere mogend heden, omdat zij onvermijdelijk 2ou leiden tot de vernietiging van ons nationaal bestaan les petits pays, voyez-vous, com me la Hol- landa, n'ont qu'a étre passifs et quelque peu fatalistes". Sprekende over den oorlog in Zuid-A frika, verklaarde jhr. Lobman, dat Nederlands sympathie voor Engeland totaal verdwenen is; «entre nous et l'Angleterre tout est fini". De verwijdering is zóo groot, dat, toen na het sluiten van den vrede, de engelsche Evangelische vereeniging, die zich onthouden j had van tegen den oorlog te protesteeren, weder betrekkingen met ons wildeaanknoo- pen, evenals met de duitsche Evangelische vereeniging, zij onzerzijds een besliste wei gering ontving, waardoor de internationale samenkomst, die te Hamburg zou plaats hebben, niet kon doorgaan. Het zal 17 October 25 jaren geleden zijn dat mr. H. Goeman Borgesius op30-jarigen leeftijd in bet hoofdkiesdistrict Winschoten gekozen werd tot lid der Tweede Kamer, welk mandaat hij gedurende dat tijdperk onafgebroken heeft vervuld, sedert 1890 ech ter zitting hebbende voor het district Zut- phen, welk lidmaatschap hij van 1897 tot 1901 vereenigde met het ambt van Minister van Binnenlandsche Zaken. Aan bet Ministerie van Oorlog wordt er over gedacht, aan jongelieden, in het bezit van een ei: Miploina Hoogore Burgerschool rnet 5-jarigon cursus of Gymnasium, alleen dan toelatings-examen voor de Koninklijke Militaire Academie af te nemen, wanneer I het aantal adspiranten dat van het aantal j opengestelde plaatsen overtreft. Naar aanleiding van de in den Middel- burgschen Raad geuite bewering, dat het uitsteken der vlaggen van overheidswege op j Zondag in stede van Maandag van weinig i eerbied voor H. M. de Koningin getuigde, wordt opgemerkt dat te 's-Gravenhage van het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder I alleen Zondag, den geboorte-'ag van H. M. j de Koningin, de vlag wapperde en niet Maandag. De enquête in zake den veldarbeid van vrouwen, door het Ned. Werklieden-Verbond i uitgeschreven, vindt zeer veel bijval. Er kwamen van vereenigingen en particulieren vele aanvragen tot het zenden van circulaires en vragenlijsten bij den Secretaris in, zoodat van beide reeds ongeveer 700 exemplaren zijn verzonden. Bij de voortgezette behandeling in de Tweede Kamer van de Beroeps wet (een naam die weieens aanleiding zou kunnen geven tot misverstand, doch waarmee bedoeld wordt bet recht van beroep bij de toepassing der Ongevallenwet) gaf dr. Kuyper een zeer belangrijke schets van de uitvoering van het Regeeringsstelsel, zooals de Minister zich die heeft gedacht. De Regeering is tot wetenschap gekomen (vermoedelijk door de Rijksverzekeringsbank) dat er ongeveer 400000 verzekerden in het land zullen zijn. Die 400000 verzekerden denkt zij in te deelen in 16 ressorten, zoodat er 250 000 op elk ressort komen. Schat men daarvan 18000 benoembaar en geelt men aan elke 50 werklieden recht op éen ge machtigde, dan komt er dus in elk ressort een kiescollege van 300 gemachtigden. Er zijn 3G leden en 30 plaatsvervangers voor de voordracht te kiezen, dus kunnen elke 10 gemachtigden 1 lid en l plaatsvervanger kiezen. En daar het in de bedoeling ligt om elke groep voor zichzelf te laten kiezen zonder invloed van de andere, krijgt men dus een soort evenredige vertegenwoordiging waarbij overeenstemming van ecnigszins beduidende minderheden niet mogelijk is. Elke groep van 500 werklieden immers zal zich van 10 gemachtigden en daardoor van 1 lid en i plaatsvervanger in den Raad van Beroep kunnen verzekeren. Hoe nu aan de kiezers te komen Op de volgende wijzede Rijksverzekeringsbank vraagt aan de Postkantoren de adressen der werkgevers in de verzekeringspliehtige be drijven (wat de post weel, door liet storten der premies). De Bank maakt dan van die adressen, Gemeentesgewijze, lijsten, die gezonden worden aan de Burgemeesters. De Burgemeesters zenden dan aan elk der werkgevers van hun Gemeente, die op de lijsten voorkomen, formulieren, waarop de werkgever heeft in te vullen hoeveel arbei ders, en welke, hij in dienst heeft, voozoover zij voldoen aan de vereischten van art. 9. Het Handelsblad", waarin dr. Poutsma tal van nieuwe Engelsche gruwelen beschrijft, deelt mede: De heer H. J. Poutsma ontving dezer dagen een brief uit den Oranje-Vrijstaat, district Bethlehem, van mej. Lily Rautenbach, het meisje dal zoo zwaar gewond werd bij de beschieting van het Vrijstaatsehe hospitaal (zie Amersf. Crt. 12 Augustus). De brief is gedateerd 13 Juli jl. en het volgende is woordelijk daaruit overgenomen «Ik kwam Dinsdag 8 dezer hier aan en met mijn aankomst moest ik de bitterste ondervinding opdoen, namelyk te vernemen hoe dat onze dappere, brave en getrouwe burgers behandeld worden. «Zeven van de kloeke helden, waaronder commandant Jacobus van Niekerk, landdrost Fourie en anderen, werden gearresteerd voor daden die gedurende den oorlog werden gedaan, dus kunt, gij '.vel beseffen boe dat de droefheid van een waren Afrikaner steeds, van dag tot dag vermeerderd wordt in plaats van af te nemen. Wij verlangen allen dus terug naar de dagen toen wij steeds onder de brave en dappere Christ. R. de Wet en president Steyn waren, toen wij steeds onze broeders onder do wapens konden ontmoeten om hun met dezusterliefdejaan te moedigen. Jk zou liever onder al de moeilijkheden mij bij uw kleine gezelschap willen voegen, maar nogthans zal ik mij maar bij het armeAfri- kaander volk voegen, die onder al de zware verdrukking verkeeren, want ik ben toch niet beter dan de geringste Afrikaner". Als brave kinderen leerden we: Het schoolgaan is ons grootst pleiiier Wij haten elk verzuim, Want 'tleeron gaal zoo prettig hier, Het houdt ons in den luim. Zegt vader: „nu naar school, mijn kind", Dan gaan wij altijd zeer gezwind, Want 'l schoolgaan is ons grootst pleizicr, Wij haten elk verzuim! Dit vers, waarmede tal van Hollandsche jongens en dito meisjes wel niet zoo heel grif zullen instemmen, is zeker gemaakt door een neefje van Hieronymus van Alphen, den nooit volprezen «kinderdichter", die in den waan verkeerde, dat «mijn leeren spelen is" en diu zong van „Wat heil, het schooluur hoeft geslagen, „Waarnaar elk kind om 'tzeerst verlangt". Een Amsterdamsche jongen dacht er dezer dagen echter anders over. Hij ging niet alleen niet «zeer gezwind" naar school, neen hij ging heelemattl niet. Zijn vader moest hem dus brengen. Maar het knaapje had zóo het land aan den «tempel der wijsheid" dat hij «met eenparige snelheid", zooals de wiskundigen zeggen, aan den haal ging en, door papa achtervolgd, uit angst in een dei- niet zeer welkriekonde grachten sprong. «Liever sterven dan mij overgeven" heeft de jongen blijkbaar gedacht en de daad bij het woord gevoegd. Maar de armo knaap bedacht niet, dat men zeeheld of tenminste krijgsoverste moet wezen, opdat zulk een heldhaftigheid op prijs worde gesteld. Het kleine Amsterdamsche knaapje is klein Küu'eVun' 'lee' P''ozaïsch weer op den wal gebracht, van droge kleeren voorzien en naar school gezonden, om daar te leeren, dat hij nog niet oud genoeg is voor «groot man". Ot hij thans van harte zingt: «Het schoolgaan is mijn grootst pleizier; ik haat nu elk verzuim"? Wij weten het niet maar als 't den jongen ter oore komt, dat de Leerplichtwet zal worden herzien, zal hij wel schik hebben. De correspondent van de «Oprechte Huarl. Crt.", over hut congres te Kortrijk sprekend, vindt daarbij gelegenheid, een heel aardig beeld to geven van bet werken van den jour nalist. De lezers krijgen daardoor eens een denkbeeld van de rapheid, waarmede de ver slaggever moet werken om zijn verslag zoo spoedig mogelijk onder de oogen van het publiek te brengen. Voor den journalist is een congres een allerwonderlijkste feestar beid. Hij smag" overal bij zijn; hij mag naar hartelust schrij ven, soms zelfs seinen (dat tot een manie kan worden). Er zijn hier eenige van die persbroeders, die men 's ochtends al voor dag en "dauw met een bundel paperassen naar de concert zaal kan zien snellen en die al met de pen of 't potlood op het papier staan vóór er nog een woord gezegd is. Dit zijn de lief hebbers, de aanstellers, die 't iedereen lastig maken met vragen om informaties, welke moeten dienen om hun onkunde te verbergen. Zij brengen 't mooie vak in discrediet. Maar er zijn er ook, die niet zooveel drukte maken, die niet de aandacht trachten te trek ken, die juist up tijd komen en geen andere ba gage hebben dan een zeer bescheiden repor tersboekje. Dat zijn de ware persbijen, de inkt-Mausers, de kopij-Maxims. Ik benijd ze. Ze hebben stellig meer dan éen lijf en vele paren handen. Ze gelijken op rekenmachines; verschillende deelen doen verschillend werk tegelijk. De linkerhand maakt aanteekeninge», de rechter schrijft een briefde telegrafist neemt hun een depêche tusschen de tanden vandaan, terwijl ze een grap zitten te ver tellen cn hun ooren open slaan voor het in- terviowbaar materiaal, dat zij zooeven door een vraag, twee, drie in beweging hebben gebracht. Het feestprogamma puilt uit hun zakken lichaamsdeelen even nuttig als hun mond. Hun oogen maken aanmerkingen op een open- en dichtgaande deur, op gebrek aan stoelende neus dicteert aan de «brief schrijvende'' handslechte luchtverversching; hun hersens hm! hoe houden zij ze bij elkaar De geroutineerde reporter, die dat alles doet bij een nachtrust van hoogstens 5 uur, is een onoplosbaar raadsel. Waar schrijft hij? In de zittingszaal; in het café temidden van pratende, spuwende feestgangers, die op zijn hoed gaan zitten en bier over zijn papier stortenbij een walmende kaars op zijn slaapkamer. Wanneer gij met uw aanteeke- ningen beladen en met een klein Kortrijkseh bibliotheekje in de hand noode afscheid neemt van een nieuwen kennis, een aardig of ge leerd congreslid, om ook eens wat te gaan schryven, komt hij u met oen broeden glim lach en een smakelijk klappen vari de tong vertellen, dat hij daar net «nogal een heelen lap" geseind heeft. Zijn schuld is 't niet, dat de chef-de-bureau «wegens plaatsgebrek" dikwijls de belang rijkste deelen schrapt en kop en staart aan- eenflblauwt". «Sommige ziekten tasten het eerst het hoofd aan", heeft iemand eens terecht ge zegd. De waarheid blijkt weer te Londen waar jaarlijks «muizententoonstellingen" wor den gehouden waarop de beste muizenkwee kers met prijzen bekroond worden. Op een van die tentoonstellingen waren dezer dagen meer dan 450 soorten muizen vertegenwoor digd De eerste prijs werd aan een zwart en roodgeel gekleurde muis toegekend, en die van f84 aan een Hollandsche kweek muis. Deze muizeiikweekerij wordt vooral be oefend doordames De Japansche vrouw is, volgens de wetten en oude zoden des lands, haar man eerbied verschuldigd, en verplicht, hem in alles te gehoorzamen. Deze laatste verplichting wordt daar te lande veel verder uitgestrekt dan in de Europeesche landen, waar ook wel de wet dien gehoorzaamheidsplicht aan de vrouw oplegt, maar de zeden het wcttelyk voorschrift belangrijk in de practijk verzacht ten. Al heeft in de laatste jaren de Wester- scho beschaving ook nóg zulke groote vor deringen gemaakt in Japan, en al is daar onder de hoogore klassen veel in de positie der vrouwen verbeterd, in liet wezen dei- zaak is or in Imn toestand weinig verandering gekomen. Thans heeft voor de eerste maal een vrouw te Yokohama met de overlevering gebroken

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2