Dinsdaq 16 September 1902. De A. K. O. No. 5242. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. trance per post /'1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertenticn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/' 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. KENNISGEVING. Horhaliiigsoiulerwijs voor jongens. 150 RG EM EKSTER en WETHOUDERS AMERSFOORT brengen ter algemecne kennis, op 3 October 1902 liet herbalingsondenvijs voor gein zal u Zij clic het gewoon lager onderwijs genoten hebben kunnen zich dagelijks aanmelden 'bij hel. Hoofd dor Herhalingsschool, P. van den Hooft*Az., Westsingel 8. j De cm sus loopt van 3 October tot 1 April eiken j Dinsdag en Vrijdag 's namiddags van 7 tot 9 uur, I niet uitzondering van hel tijdvak van 20 December tot 2 Januari, eu omvat de volgende vakken: 1 1°. de Nedorlaudsche taal, 2°. het rekenen, 3°. het boekhouden, 4". het teekenen, 5°. de kennis der natuur, 6". den zang (facultatief). Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Amersfoort, den 12, September 1902. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTiERS. De Secretaris, B, W. Tu. SANDBEHG. renteloos en daarna legen 3 pCt. Maar de Engelsclie bladen vergeten, dat dit een «boon in den brouwketel"' is. Het antwoord van Lukas Meyer aan Stead is teckenend«Aiies is verwoest; of tenminste 95 pCt." En voor het herstellen daarvan zijn geen drie millioen Pond, zelfs geen dertig tnillioen Pond voldoende; de schade wordt op 00 tot Kort daarop t 100 millioen Pond geschat. mandant Mala Kan en wil Engeland de verantwoording 1 uit dit blad overgenomen door de «Manches- dragen voor hot verstrekken van de som, j ter Guurdian", waarin werd medegedeeld, onder voorwaarde, dut over twee jaren drie dat die drie mannen volkomen onschuldig millioen Pond sterling per jaar als rente moet j waren aan de ontsporing, doch dat Malan worden opgebracht'? met zijn commando den trein had doen En wat baat het, of Engeland al geneigd j dérailleeren. Toch werden de beide mannen, is, honderd millioen Pond te leenen. Zijn daar die als medeplichtigen tot vijf jaar gevange- Chainberlain, wil «vergeven en vergeten", en hoe 'net in Zuid-Afrika voorspoed en gerech tigheid wil handhaven, kan men nagaan door het volgende schrijven van miss Alice Stopford Green, in sommige Engelsclie bladen In 1901 stonden te Hanover, Kaapkolonie, drie mannen terecht, beschuldigd van het doen ontsporen van een trein te Taaibosch. verscheen een brief van com- an in bet «Handelsblad" de vrouwen on kinderen, de weduwen en Engeland en de Boeren. De Engelsclie pers maakt zich zeer druk over het bezoek der Boerengeneraals aan Amsterdam, on vooral over het herhaaldelijk uitgesproken doel van dat bezoek: «Wij komen hulp zoeken, voor ons volk, dat een verbrij zeld volk isalles moet met den hoed in de hand loopen om te zien iets te krijgen om het lichaam te voeden", zeide De ia Rey. De Wet zeide in het Raadhuis: „Wij zijn in de eerste plaats gekomen om deu nood van ons volk, die geen pen kan beschrijven, of hij zou van plaats lot plaats, van mail tot man, van vrouw tol vrouw moeten gaan om te aanschou wen. Honderden en honderden zijn vaderloos en hebben geen mannen oiu hun plaats te voorzien van hel noodige. Dat die hulp door onze nieuwe i regeering zal worden verleend, betwijfel ik sterk. I Daarom zijn wij hier om hulp en vragen niet voor hel algemeen, maar voor weduwen eu weezeu, voor de alierbchoeftigsten". En Botha in het Paleis „Wij hebben ouze onafhankelijkheid niet meer; wij hebben getracht, dat onze nieuwe regeoring haar weg zal doorzien om in zekere mate ons tegemoet te komen door het eouipenseereu voor verbrande I noeven, maar wij hebben alle reden te gelooven, I dat dit niet zal komon. Wij weten hoe hoog hulp uoodig is. anders gaan nog duizenden verloren. Niemand zal mij kwalijk nemen, dat ik vraag voor haar die zoo zwaar hebbcu geleden nogmaals de handen in de zakken te steken". De Engelsclie bladen nu achten die smeek bede overbodig. De Engelsclie regeering toch heeft drie millioen Pond beschikbaar gesteld voor tie boeven en bovendien bcel't de Regeering zich bereid verklaard om voor het zelfde doel, bij wijze van looning, gel den voor te schieten, gedurende twee jaar weezen, de verminkten en ongelukkigen mede geholpen. Toen Botha in het onderhoud met Cham berlain voor deze armen hulp inriep, ant woordde Engeland's Minister van Koloniën «Engeland heeft reeds meer gedaan, dan ooit in dergelijk geval gedaan is en dan verwacht kon worden." Hij hoopte, dat de generaals niet meer daarop zouden aan dringen. sLass sie bettien geh'n wenn sie hungrig sind", dacht Chamberlain. Het is dan ook begrijpelijk, dat Botha in de eerste plaats voor deze armen hulp vraagt. Maar De Wet heeft het nog duidelijker gezegd, toen hij ook geld vroeg voor de scholen, «voor opvoeding en onderwijs, zoo noodig opdat onze nationaliteit blijft voort leven." De «Westm. Gazette" erkent volkomen de juistheid hiervan «Dat de Boeren zouden trachten, afzonder lijke scholen op te richten en dat zij niet tevreden zouden zijn met die, door de regee ring opgericht, was te verwachten toen be sloten werd dat de taal, waarin het onderricht gegeven zal worden, Engelsch en niet Hol- landsch zijn zal. Zelfs nu nog zouden wij wijziging tiiervan wenschen, in ons eigen belang zoowel als in dat der Boeren." En de «Yorkshire Post", wijzend op de ervaring door Pruisen met de Polen, en dooi de Engelschen in Canada met de Fransohen opgedaan, dringt niet minder sterk aan op volkomen verdraagzamlieid en erkenning der volkomen gelijkstelling van Engelsch en Hollaudsch in de nieuwe kolonies. Reeds deze beide punten alleen zijn vol doende om liet optreden der Boerengeneraals volkomen te rechtvaardigen. Hoe Engeland verder, naar het woord van „Uw weigert dus?" vroeg tie kolonel. „Ik weiger niet alleen, maar ben van plan, u te laten arresteeven. zoo gauw ik politie kan halen." Hij liep naar de schol. Do kolonel barstte in hu-hen nil. ..Laat ik de zaak uitleggen," zeide hij. ..Ik bedoel niet, dat er kogels in die revolver zullen rijn. Ik bedoel geen moord, maar reclame. Do kinematograaf zal lak tegenover je slaan en ik zal de beste opname krij gen van de geheele wereld Denk eens aan„De aanslag op het leven van den Keizer. lederen avond te zien in de kinematograaf." „U vergeet, dal ik intussohen in stukken zal worden getrokken." „Volstrekt niet," zei do kolonel, „ofschoon hot bijna de moeite waard zou zijn. Ik heb een geheele kamer afgehuurd, zonder zelf in de zaak tov.rschij- nciIedereen is natuurlijk naar deu sleet aan liet kijken. Als jo gevuurd hebt. kan je kalm teruggaan en je in ile menigte mengen. Zelfs de menschen ie huis zullen liet niet zien. Maar de niensehen op straat zullen het zien en een helseli spec'.akel maken 'o kunt er op aan, dat do kinematograaf het bok genisstruf wat-en veroordeeld (de derde werd als hoofddader opgehangen) iu de gevange nis gezet, waarin zij thans nog zitten. .Middelerwij! heeft een Kaapsche rebel, zekere P. A. Pienaar, zich op grond der amnestie-proclamatie overgegeven aan de Engelschen en nu werd deze Pienaar in hechtenis genomen en vervolgd, als mede plichtige van de drie veroordeelden. Dit geschiedt op getuigenis van een Afri kaander en een Hottentot, dezelfden die door hun verklaring ook de veroordeeling der drie anderen bewerkten. Commandant Malan heeft onder eede ver klaard, dat Pienaar (evenmin als de drie anderen) iets met het déraillement te doen had, hoewel hij op den dag dat het plaats had zich bij het commando van Malan had aangesloten. Deze getuigenis wordt beves tigd door een verbaal in do «Petit Bleu" gedaan door den Fransehen markies De Kersanson, die ouder Malan diende. De lieer S. C. Conwright Schreiner zal Pienaar, die. van alle middelen ontbloot in de gevangenis zit, verdedigen. De indruk, dien het onderhoud van de Boerengeneraals met Chamberlain op den »Times"-correspoiident te Johannesburg maak te, is geheel verschillend van dien, welken de Boeren, de slachtoffers van den oorlog, trvan ontvingen. Wij weten, «lat de Boeren alles verwacht ten van hun gemachtigden. Angstig zagen zij uit naar de berichten over den alloop van het onderhoud. Van de inwilliging di concessies, door de Boerengeneraals gevraagd, hangt voor Zuid-Afrika zooveel af. En nu komt het bericht van de totale weigering van Chamberlain, iets meer te doen dan de voorwaarden van Vereeniging voorschrijven. Dat moet teleurstellend werken niet alli maar ook verbitterend; vooral de weigei van amnestie in de Kaapkolonie en van het toestaan van grootere bedragen voor den herbouw «Ier hoeven. Een Boeren-leider verklaarde, naar het «Tageblatt" verneemt, dat de gevolgen voor Engeland ernstig zouden kunnen zijn, wan neer het aan de staatkunde van onverzoen lijkheid, die door Chamberlain gehuldigd wordt, blijlt vasthouden en geen neiging toont eenige concessies te doen. De Daily News" heeft dat resultaat voor zien. Reeds dadelijk na liet bekend worden van het verslag der conferentie heeft het blad er op gewezen, dat de Engelscbe Re geering meegaandheid moet toonen, want dat (Je conventie van Vereeniging een voor- loopige overeenkomst is die moet worden ;evuld door verplichtingen, welke Enge land vrijwillig tegenover de onderworpen Boeren op zich neemt. Maar dat ziet men in Engeland niet in. Hoe ernstig do toestand is, kan men na- jtan uit een kort telegram, uit Zuid-Afrika ontvangen, waarin wordt gemeld De Boe ren klagen zeer over den last dien zij van Ie Kaffers hebben dezen maken de Boeren- fainiliën het leven bijna ondraaglijk. En tevens voorspelt men, dat in Zukï-Afrika beslist een hongersnood te wachten is, wan neer niet spoedig krachtige en belangrijke ondersteuning gegeven wordt. „En die 250 pond, wanneer worden die uitbetaald „Zie eens, mijnheer Hoslop, ik keu mijn nionseben. Zeg even, dat u het doen zult on dan betaal ik u nog vóór u liet hotel verlaat. En meer nog we zuilen er 300 pond van maken." Walter Heslop, dacht oen poos na alvorens te antwoorden. „Ik zal het doen, kolonel," zij hij ten slotte. „Ik kan niet outveiuzen, dat op Keizers te schieten, zelfs niet losse patronen, geen bezigheid is, die ik zelf zou hebben gekozen; maar ik neem i aan daar hebt u mijn hand." De dag. hot Parler die t bogc te strui estimnsic vol, dal zij, die slechts Aan het Wostmiut en aan den kant vai i-astgesteld voor de opening van t niet prachtig weer. Tegen 10 k-zoekers van alle kanten naar De trot plaatsen voor de ramen hadden gehuurd, konden bereiken, r-eiude van Parliamcntstroet de rivier ligt een open plek, ..3 van planken was opgericht voor zitplaatsen. Hier stond kolonel Cornelius I'.Rankin, in een afgezette ruimte, bij zijn geliefde kinematograaf. Onder zijn leiding worden de lenzen zorgvuldig afgestoft en werd de machine opgewonden. Een nauwkeurig toeschouwer zou hebben kunnen zieu, dal zekere zeuuwaohtigheid des hoeren IJankin's gewone sereniteit verstoorde. Hij keek voortdurend op zijn horloge en wierp van lijd tol tijd een blik - ---rdieping van ecu huis leg ud achter t liet ope zal z „Het lijkt zeker kunnen denken." slechts een wang. zi uitvoerbaar, dan lo,. „en het is weddensehappci i de kolonel opge ans grootendeels In de trottoir onder de kin er do a het menigte, die egraaf stond, was oen man, belang stelde in de menigte dan mtneht. /.in uiterlijk verschilde cv. van dat van houderdon, die t voorlu.'gaan. Zonder de anti- rekken. scheen bij iedereen gade te slaan. De politieageuteu deden alsof ze hom niet zagen en toch stond hij bekend als inspecteur Saugster vau de recherche. Bij zijn inspectie was het ledige raam hem opgevallen. Terwijl hij zoo lang: naar Westminster wandelde, kwam hij een gezet manneke tegen met buitenlaudsch uiterlijk. „Wel Klein," zei Sangsler, „zal er nog wat vallen of worden allo buitenlandsche duivels besp De audere detective antwoordde met een sterk Duilscb accent„Ja, mijnheer Sangstcr, allemaal, behalve do Italiaan. Hij is tie gevaarlijkste anarchist in Europa. We worden gewaarschuwd, dut hij spoedig na den Keizer zou aankomen. We hebben hem sedert dien tijd achtervolgd, maar sedert drie dagen zijn w zijn spoor kwijt." „Nu. op straat kan hij niets doen, maar het zieu van een leeg raam bracht mij op het idee, dat ie die oen kamer afhuurt, zou kunnen schieten of een hom gooien en hoclshuids ontsnappen op den koop toe. Als ik jou was, zou ik eon manuetje nemen het huis in quaeslic te bewaken." „Dank je," zei Klein, „ik zal het onmiddellijk doen." Eu zoo verdwenen ze in de menigte. Kolonel llankin werd zenuwachtiger naarmate het uur van drieën naderde. Ecu ander mensen ZOU hebbeu gedacht over het gevaar, dat do onderneming voor lieta inhield. Do kolonel niet. Zijn eenige angst was, dat iels hom zou beletten, de kosibare opname te maken. Zijn bedienden waren reeds gereed om de duizend kleine foto's to ontwikkelen. Prompt om 3 uur kondigde het gejuich der menigte aan, dat de kuraasiers, die den stoet openden, in 't zicht waren. Op hetzelfde oogenblik zag uc kolonel, die naar het raam tegenover hem keek, dat het niet langer leeg was. In de kamer was een man. die op straat keek, maar zoo ver van het licht verwü lord, dat men zijn gelaat niet onderscheiden kon. De kolonel gaf een zucht van verlichting. De ruiters waren nu tot op korten afstand vau de kiuematograaf genaderd. Dc macbiue werd in bc- i kerkeraail der Ned. Hevormde Ge meente heeft besloten, met ingang van 1 October slechts éen maal in de twee weken bediening van den Heiligen doop te doen ilaats hebben in plaats van elke week, ge- ijk tot dusver geschiedde. De 14e centrale Diaconale conferentie zal hier morgenochtend te 19 uur gehouden worden in het kerkgebouw aan de Lange- graeht. Gelijk we in ons vorig nummer schreven, zal met ingang van aanstaanden Zondag het Post- eu Telegraalkantoor hier op Zon- en algemeen erkende feestdagen slechts geopend zijn van T.'iU tot 8.30" 's ochtends en van 12.30 tot 1.30 's middags (spoortijd) en niet meer des avonds. Op veler verzoek zal echter van 12.30 tot 1.30 gelegenheid bestaan om poststukken af te halen, gelijk dit nu 's Zondagsavonds ge schiedde. Een groot ongerief is echter, dat men na weging gebracht en begon druk te gonzen en te likken. Er ging oen oogenblik voorbij nadat de irhoede was gepasseerd en daarop kondigden juichkreten en hei zwaaien uiet hoeden aan, dat de Koning eu de Koningin naderden. Voorafgegaan door de schitterende garde, gingen ze buigzaam voorbij in de vergulde staiiekoeis, die gevolgd werd door ecu tweede eskadron ruiters. Zelfs de stoïcijnsche pols vau kolonel Runkiu begon sneller te kloppen toen de volgende groep naderde. De koninklijke gestalte vau deu Duitschcu Keizer trok ieders aan dacht terwijl hij daar op zijn prachtig paard voorbij reed. Om hem heen reden verscheidene leden van het Koninklijk huis. Het escorte was juist tegenover de kinematograaf toon luid ecu revolverschot weer klonk. Ieders oog richtte zich op het raam, waar heen de kolonel do laatste oogenblik zoo vaak had gezien. Eeti mail humde er uit, zijn gestrekte arm nog steeds op den Keizer gericht, ljij scheen op 'l punt om een tweede schot te lossen, toen men hem plotseling om zag kijken oil iu de kamer terug- gaan. Onmiddellijk daarop word een tweede schot boord ou rook begon uit liet raam le voorschijn te kouien. Een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring volgde. De Keizer had zelfs het hoofd niet omgewend toen het schot viel. Hij antwoordde hun, dio hem met bezorgdheid ondervroegen: „Het is uiets. Laat ons voortgaan, anders moet Z, M. wachten." De menigte evenwel vatte het geval uiet zoo kalm op. De pogingen vau militairen en politie om het volk tegen te houden, waren vruchteloos. Het huis waaruit het schot werd gevuurd, werd belegerd door een steeds aangroeiende menigte. Eeti regen van slokken eu sloenen werd tegen de ramen geworpen. Dc huisdeuren waren van buiten gesloten eu weerstonden de aanvallen van de onge wapende bestormers. Enkelen der meer athlctische personen beproefden tegen den gevel op te klimmen, uftiar dat mislukte. (Sjot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1