Binnenland. Gemengd nieuws. 2 uur (stadstijd) verstoken is van telegra- phische gemeenschap, bijv. in geval van ziekte. Wij juichen zeer den maatregel toe, die den ambtenaren en beambten Zondagsrust verschaft, doch zouden het betreuren als nu óok de gelegenheid om 's avonds tusschen 6.30 en 7.30 telegrammen te ontvangen of te verzenden van riet spoorweg-station, waar voorloopig althans toch personeel is, werd weggenomen. En daarop bestaat, naar men ons zeide, veel kans. Eenigen tijd geleden berichtten we, dat ook op het tweede perron van het spoor weg-station een brievenbus zou worden ge plaatst, waarop dezerzijds was aangedrongen ten gerieve van de reizigers. Thans is echter bericht gekomen, dat die brievenbus door het Ht otdbestuur gewei gerd is. Mej. H. J. F. Mezger heelt ontslag gevraagd als organiste der Sint Joris-kerk. Mej. M. E. F. Kerkkamp staat op de voordracht ter benoeming tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Eist (Betuwe). De heer A. van de Water Jr. is voor gedragen als leeraar in Aardrijkskunde aan ne Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Zierikzee. Met ingang van lü October wordt ten Post en Telegraafkantore bier werkzaam gesteld de heer M. Pott, Commies der Posterijen 2e klasse thans te Kampen, de samensteller van het Aardrijkskundig YVoordenboek voor Nederland, dat thans op alle Postkantoren wordt gebruikt. De beer A. J. E. Opstellen, nieuwbenoemd surnumerair dei- Posterijen en Telegrapbie, wordt met ingang van 1 Oetober werkzaam gesteld aan het Post- en Telegraafkantoor hier. De aandacht van belanghebbende ouders en belangstellende werkgevers vestigen wij op de kennisgeving aun het hoofd van dit nummer omtrent het Herhalings-onderwys voor jongens. Mevrouw de wed. O. Soheltus van Leusden schonk gister aan A. J. Bilders, die 25 jaar bij haar in betrekking was, een gouden hor loge met zeer vleiend getuigschrift. De collecte met open schaal voor het «Tehuis voor militairen" (Beekstraat), in de Sint Joris-kerk gehouden, heeft bijna 1 100 opgebracht. Generaal-majoor J. N. Roelants, comman dant der Nieuwe Hollandsche waterlinie en bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, hield Zaterdag hier zijn janrlyksche inspectie over de militaire gebouwen en inrichtingen. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 3e divisie, kwam hier Zondagavond aan en woonde gister en heden de oefeningen van het 5e regiment infanterie bij. Z. II. Ed. Gestr. logeerde in het hotel «Place royale." Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, In specteur van het wapen der infanterie, wordt bier Donderdag verwacht. Bij Kon. besluit is luitenant E. D. var. der Sleeseri, van het 5e regiment infanterie gede tacheerd bij de landmacht in Oost-Indië, op zijn verzoek eervol ontheven van den verde ren duur zijner detacheering. Men verzoekt ons, het volgende mee te deelen Herhaaldelijk komt het voor, dat door mili ciens, die voor herhalingsoefeningen of om andere oorzaken onder de waperieneri zijn geroepen aun den Minister van Oorlog een vergoeding uit 's Rijks kas wordt gevraagd voor onderhoud van het gezin waartoe be langhebbende behoort, zonder dat vooraf aan H. M. de Koningin ontheffing van dien dienst is gevraagd (laatste zinsnede, art. 113 Mili- wet 190-1). Zoo werden dit jaar eenige inilitieplichtigen teleurgesteld, die, in antwoord op een des betreffend verzoek, door den Minister van Oorlog op hun onjuiste handeling werden gewezen. Het antwoord kwam op een tijd stip dat bedoelde militairen reeds geheel of gedeeltelijk aan de opkomst, hadden voldaan, zoodat de ontheffing verviel en daardoor de vergoeding niet meer kon worden toe gekend. Sergeant W. C. van Rossurn en wacht meester Vorheijen, de zoo verdienstelijke leden van de ondorofficiers-schermvereeniging «E. M. M. A.", zijn tot Eerelid dier vereeni- ging benoemd. De voorstelling van «Nacht en morgen" door de Amsterdamse,he afdeeling van het «Nederlandsch tooneel" deze week hier te f;even, gaat wegens onvoldoende belungstel- ing niet, door. Een slechte ouverture de saison. Bij de Zondag op Cruysbergen gehouden wedrennen u -m «Itegina", van luitenant j G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door Mac' Cord, den 2den prijs in den Najaars-ren over 3000 M. Gelijk een bloem is toch des menschen leven. De 57-jarige H. van der K., uit De Bilt, die met zijn zoon in het bosch van «Prins Hendriksoord'' aan den arbeid was, werd plotseling door krampen overvallen en bleef aood in de armen van zijn zoon, die opzijn kreunen naar hem toe was geloopen. Men schrijft uit Eemnes: Zaterdag was het weder vrij stormachtig. De wind blies uit het Noordwesten, waardoor het zeewater zóo hoog werd opgestuwd, dat men bevreesd was voor een inundatie van den polder. Gelukkig is dit achterwege ge bleven, maar de uiterdijken staan onder water. De waterstand is hoog. Wanneer het water zóo hoog staat, dat vrees voor overstrooming alleszins gewettigd is, worden op enkele plaatsen in den polder seinlichten geplaatst zoodra het water over den zomerdijk in den polder stroomt. De menschen die achter den dijk wonen, wor den daardoor gewaarschuwsvd have en goed in veiligheid te brengen, en allerwege worden de heulen gesloten. Goede seinlantarens zijn dus een eerste vereischte. Men neemt thans proeven met seinlichten die op verren afstand goed waarneembaar moeten zijn. Deze proe ven zullen eerlang herhaald worden. Vallen zij goed uit, dan zullen alle oude lantarens door de nieuwe worden vervangen. De nieuw aangelegde spoorlijn (dubbel spoor) op het traject AmersloortHarderwijk zal aanstaanden Donderdag in gebruik wor den genomen voor het verkeer. Tevens moet bij de Ned. Centraal Spoor weg-maatschappij het voornemen bestaan, het aantal locaaltreinen te vermeerderen en deze ook van Harderwijk tot Zwolle te doen loopen. Te beginnen met den winterdienst zal ook aan de Hoogesteeg, tusschen de stopplaatsen Bijsteren en Diermen, een stopplaats zijn. Men schrijft uit Nijkerk Uit betrouwbare bron wordt ons medege deeld, dat thans alle gronden onder Voort huizen benoodigd voor den aanleg van den spoorweg NijkerkBarneveldzijn aangekocht, waaronder ook die van den heer Santvoort. Thans is dus G. Schaap, bij het station alhier, nog de eenige met vvien onderhandeld wordt. Kweekt in uzelven het vermogen aan om ook kleine genoegens te waardeeren, het schoone en goede ook in kleinigheden op te merken, en uw leven zal te gelukkiger zijn. Door ziekte van een der loopers moet een deel der oplage voor de buitenwijken weder per post worden bezorgd. H. M. de Koningin zal 25 dezer naar »Het Loo" terugkeeren. Een bepaalden goudregen heelt de regen maand bij uitstek van den merkwaardigen zomer van 1902 voor de Schatkist wel niet gebracht, maar toch is Augustus niet bijster onvoordeelig geweest. De acht nu verioopen maanden van het dienstjaar gaven reden tot tevredenheider werd f3 460373 meer in ontvangen dan over de eerste acht van 1901. Augustus zelf gaf ruim 7 ton meer dan in het vorig jaar. Voornamelijk waren het de Successierechten (1422 265 moer) en de Grondbelasting (f204 688 meer) die daartoe meewerkten. Minder gaven het Personeel f46000, de Bedrijfsbelasting f55000, de Vermogensbe lasting f25 000, do Invoerrechten I' 10 000, de mijnen niets (tegen f0000 in 1901). Tot de goede resultaten werkten verder mede: suiker (f 100000) en wijn (f8000) meer, terwijl een vermindering aantoonden gedistilleerd (f 00 000), zout (f3000), bier (f 10 000), geslacht (f20 OW). Zegel- en registratierechten garen onder scheidenlijk f55 000 en 130000 meer. De Domeinen bleven f9000 beneden het bedrag van het vorig jaarposterijen en telegraphie toonen een stijging aan van f40000 en f15000. Hit het verslag der Posterijen en Tele graphie over 1901 blijkt, dat wat betreft dc posterijen in bet geheel gewisseld werden 366 998 <>43 stukken, waaronder 169 962 368 nieuwsbladen en drukwerken, 105 878 078 gewone en 3370285 aangeteekende brieven, 60286 248 briefkaarten, enz. De aan de post toevertrouwde waarde be droeg in totaal f323 581030, waaronder f191448 936 aan brieven met aangegeven waarde, f72 717 050 aan postwissels en f48 809052 aan postkwitantiën, enz. Uit een en ander blijkt dat in vergelijking met het vorige jaar het aantal behandelde stukken met ruim 27 inillioen is toegenomen, terwijl de behandelde waaide vermeerderd is met ruim 14 inillioen. Voorts werden in binuenlandsch verkeer 2961566 binneulandsche telegrammen ge wisseld, tegen |2 799 910 in 1900, alzoo een toename van 161 656. Hei aantal buiteulandsche telegrammen bedroeg in verkeer binnen Europa 14980 en in transietverkeer 300993 zijnde een toename van resp. 6.7 °/0 en 15.4 en een vermindering van 7.8 °/0 tegen het jaar 1000. Het >Nieuws aan den Dag" bevat een In gezonden stuk van den heer A. Kijlstra, te Nieuwediep. Deze heer, die verklaart over een tijdvak van 10 jaren examens te hebben afgenomen in Meetkunde, heeft een bedroe vende achteruitgang opgemerkt in het intel lectueel bevattingsvermogen van jongens op den leeftijd van 14 tot 18 jaar. 't Is een treurig verschijnsel, zegt hij, dat dit jaar 58.8 pet. een onvoldoend examen aflegde en slechts een zeer gering aantal aan de meest billijke eischen kon voldoen. Het mondeling examen gaf geen betere uitkomsten dan hei schriftelijk; zoodra het aankwam op eenigs- zins logisch redeneeren, stuitte de adspirant op onoverkomelijke zwarigheden. De heer K. zoekt de oorzaak in de tegen woordige inrichting der Lagere school. Na tuurlijk zal hij daardoor een aantal onder wijzers tegen zich t harnas jagen, wier meest geliefkoosde l ering is, dat het on derwijs met «reuzenschreden" vooruitgaat. De heer K. zegt, dat in vroegere jaren bij de opvoeding in de Lagere school voorna melijk op het geheugen gewerkt werd «eerst leeren, later begrijpen" was toen de leuze, naar zijn meening volkomen juist, want het kind heelt van de natuur een voortreflijk geheugen gekregen, maar is nog niet in staat, een logische redeneering te volgen en zelf logisch te redeneeren. Hij haaltals voorbeeld aan, dat men vroeger de tafels van verme nigvuldiging van buiten leerde, terwijl men tegenwoordig tot allerlei vernuftige middelen zijn toevlucht neemt, met kringetjes en puntjes, terwijl ten slotte toch het geheugen de ki oon op het werk moet zetten. Het gevolg was, dat de kindefen toon veel sneller leerden en vorderden, terwijl het geleerde er vee'vaster in zat. Er worden nu aan het versland al vroeg groote eischen gesteld, en zoo wordt het verstompt, liet gevolg is, dat op een leeftijd waar logische redeneering en een helder inzicht de grootste factor moet zijn, het kind hiertoe niet meer in staat is. De heer K. eindigt met eenige juiste op merkingen betreffende huiswerk, waarvan hij weinig goeds verwacht en veel kwaads ziel; hij wil op de Lagere school allo ballast over boord te werpen en zich in eenvoudigen vorm tot het strikt noodige beperken, «opdat onze kinderen opgroeien tot menschen met een helder inzicht; want daaraan heelt onze maatschappij de grootste behoefte." De redactie van het «Nieuws" erkent, dat dit stuk eigenlijk meer op zijn plaats is in een vakblad voor onderwijzers, doch de in houd is haar zóo uit het. hart gegrepen, dat zij er gaarne eenige ruimte aan verleende. Om dezelfde reden geven wij er een uit treksel van. Dat aan Rijks-inrichtingen veel gebeurt, waaraan in een particuliere inrichting zelfs niet gedacht wordt, is voor de ingewijden geen geheim. De «Tijd" verhaalt echter van een hoogst gemoedelijken toestand, die tot voor korten tijd op de Landsdrukkerij bestond. Daar kwam tweemaal per week, 's Wocu- dags en 's Zaterdags, debarbier in de werkplaatsen om de gegadigden van hun stoppels te ontdoen. De typo's traden daarbij beurt voor beurt aan, juist, als in den scheer- dersvvinkel, met verschil slechts dat zij onder 't inzeepen doorwerkten. Dc Rijks-ligaro had 't drukzijn klanten zagen er graag netjes uit vóór zij de lokalen verlieten. De nieuwe directeur der drukkerij heeft thans echter naar trouwens verwacht werd de typographische scheerderswinkel gesloten. Aan de Rijks-universiteit te Leiden stu- deeren thans 72 vrouwen. De wijze moet leven in een glazen huis, zeggen de moralisten, maar het is dc vraag, of zij ook de glazen japonnen der dames mot welgevallen zullen aanschouwen. Een Arnerikaatische schoone is op dit idee gekomen. Een chanteuse te Brooklyn, be roemd om haar talent en haar schoonheid, heelt dit origineel toilet uitgevonden. Haar japon is geheel van glas gemaakt en wel zoodanig, dat het niet breekbaar ril' lastig is bij haar bewegingen. De uitwerking is verrassend en gaat. alle beschrijving te boven, verzekert menbij schitterend avondlicht weerkaatste zij de fijnste bleekgroene, blauwe en zilveren kleuren met onvergelijkelijke pracht en rijkdom. Op het perron van een spoorwegstation kwam, juist toen er een trein vertrekken zou, een krantenjongen hard naar den sta tionschef toeloopen. «Chef! Er zijn twee mannen in den trein, die geen kaartje hebbenriep hij. Dc trein moest nog even wachten en de kaarten werden nagezien. Maar alles bleek in orde te wezen. «Wel, waar zijn n i die reizigers zonder kaartje riep de chef den jongen toe. «Op de locomotiefriep de kwajongen die zich zoo hard hij kon uil de voeten maakte. Een geval dat niet van humor is ontbloot, heeft het 126sle regiment infanterie, tcSuar- brücken in garnizoen, in rep en roer ge bracht. Du kapitein van een der compagnieën had, ten einde den indruk te verwekken of alle zijn mannetjes schutters eerste klasse waren, bij de schietoefeningen, die het regi ment nu houdt, de cartons der schijven vervalscht. Zijn compagnie werd dientenge volge bovenaan de lijst geplaatst wegens haar vermeende schietvaardigheid. Maar een ijver zuchtig onderofficier van een andere com pagnie bracht het zaakje uit. i)(! kapitein werd voor den krijgsraad gebracht en heeft vier maanden vestingstraf gekregen. Zijn medeplichtige, de sergeant-majoor, is met vier maanden gevangenis en degradatie ge straft. De aanbrenger, sergeant IJahn, is er echter zelf óok tegen aangeloopcn. Mij heeft drie weken arrest gekregen, wegens «het zich bemoeien met een zaak, die hem niet aanging". Waarschuwend woord, wemelend van W's. Waarde Willem Wouter Wildzung's wijf was waarlyk wrevelig. Waarom? Wel, weken waren weggegaan, waarin werkelijk weinig was weggelegd; want wegens waanzinnige weelde werd, wat Wouter werkelijk weggooide, weldra wereldkundig. Whistspel, wijn, wiel- rydeu, waaghalzerij, wedrennen, waarhij weddenschappen, waren werkelijk ware worstelende wolven, welke Wildzaug's wc- reldgezindheid wekten. Werkeloosheid waar borgde weinig winst, waardoor wederzijdsche woordenwisselingen werden waargenomen. Woest, wezenloos, wild, wanhopig wandelde Wilhelmina Waters, Wouter Wildzaug's wederhelft, wijd weg, waar Waardenburg's Waalwater woest wiegelde. Woedend weer, wilde wervelwinden weerhielden weinig, waar wrok woelde, want Wuardenburg's Waalwater wentelde Wildzaug's wanhopige wederhelft, waardoor Wildzang weldra wel verdiend weduwnaar werd. Wijders weinig wetenswaardigs. Wijnand Wijnders. Londen heeft, volgens de laatste statistiek, meer inwoners dan geheel België en twee maal zooveel als het gansche Portugeesche Rijk in Europa; Berlijn, Parijs en Chicago halen te samen liet bevolkingscijfer van do Engelsche hoofdstad niet. in de laatste jü jaren narn het zielental van Londen per jaar met circa 950 OUD toe cn nu is hut geklommen tot G58137U. Aan de Zweedsche kust heeft men onlangs een geelkoperen theelepeltje opgevischt, dat, blijkens een opschrift op den stool, afkomstig is van hel Amerikaunsche oorlogschip «Maine hetwelk in 1898 te Havana" (Cuba) in de lucht vloog. Men vermoedt, dat het lepeltje toen door een viseh opgeslokt en bij de Zweedsche kust weder uitgespuwd werd. Te Padua vermeldden reusachtige reclame- biljettcn dat de pianist Cainillo Baiiei, zich noemende «dc overwinnaar in het wereld record van 50 uur," bezitter van allerlei ridderorden, medailles, enz. enz. in hct.Teatro Garibaldi oen concert zou geven dat Zondag ochtend om zeven begon en Maandagavond om elf ui.il- eindigde. In dien tijd droeg hy 250 composities uit bet hoofd voor eu brak zijn spel slechts tweemaal gedurende tien minuten af. En waarlijk, er kwamen nog hoorders RECLAMES 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Eeue wederopstanding. Toevalliger wijze vernam onze verslaggever lijdous zijn verblijf te Gouda dat ook daar ter Slede zich wondervolle gevallen van ongehoopte genezingen door liet gebruik der Pink Pillen hadden voorgo- dnano.a. vernam hij dat in de familie .1. W. do Bruin, kuiper, wonende Bogen O. 135n, zich oou treffend geval had voorgedaan. Aan dc kuiperij aankomende trof hy iemand aau dio juist bezig was ocnigo hoepels om een ton te slaan. Do nmu elond verbaasd een bezoek te krijgen, maar nadat onze verslaggever eenige uitlegging bad gogovon omtrent zijn bezoek antwoordde die werkmanwelnu, ik ben de persoon zelf die U zoekt. Jlij liet zijn gereedschap terstond leggen cn zeide gaat met me moe naar mijn ouders want ik ben de zoon vau den kuiper on kan in 't by zijn van mijn ouders U vau alles op do hoogte stellen. Jiiorop nam hy zijn stok die bij bepaald nooilig had om loopen, want zijn ziekte was van dien aard geweest dat hij wel voor immer kreupel zou blijven. Al wnndelendo on pratende kwamen wij aan zijn ouders wning en na het doel vau myn bezoek aan zyn ouders uitgelogd to hebben antwoordde zijn vader en moedor, die gewonschte inlichtingen zul len wij U niet genoegen geven. Met een opgeruimd gelaat van dankbaarheid Begon do vader dat zijn zoon thans Ü8 jaar voor ongeveer jaar een weinig iyn begon to gevoelen in de linker knie, do pijn ;ii)R van lieverlede naar beneden en vervolgens iaar boven, het goheele linkerboon zwol op vreeso- ijke wijze op, het, bekwam con donkerblauwe kleur mi dit alles ging gepaard mot vreoselyko onuit.-taan- iaro pijn. Do ziekte was zelf» 200 erg, dat do nagels lor voeten van zelf af violen. Doch ongolukkiger- vijzo, daar bleef het niet bij het kwaad ging al looger en hooger en hy klaagde over maagpijn- Gedurende dien tijd was myn zoon verpho"1

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2