Dinsdag 30 September 1902. BOB. No. 5248. 51e Jaargang. Buitenland. Stadsnieuws. Feuilleton. iMEHSFOOETSGEE COURANT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei-schijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. DE PREMIE voor de abonné's op de Het eerste nummer van de „MUZIKALE BLOEMLEZING" werd Zaterdag door ons ver zonden; ieder kan dat nummer behouden. Men behoeft het niet terug te zenden. Wie er kennis mee heeft gemaakt, zal moeten erkennen, dat zulk een premie voor de lezers van onze courant inderdaad groot succes belooft en algemeen zal worden gewaardeerd. Het geheel ziet er inderdaad aantrekkelijk uit voor eiken minnaar der muziek. De ongekend lage prijs van CO cent per kwartaal (franco per post 85 cent) voor een tijdschrift, dat twee maal per maand verschijnt en tel' 4 a li muziekstukken benevens belangwekkende lectuur bevat, brengt het onder ieders bereik. Door een rijke afwisseling van classieke en mo derne muziek, ernstige en geestige melodieën, van stukken voor piano en voor zang met piano begeleiding, in verscheidenheid van stijl en schrijf wijze, zal het blad zoowel bevredigen den mid- delmatigen beoefenaar der muziek als hen die hooger eischen stellen. Elke aflevering zal inhouden een bespreking op welke wijze de by elk namiuer bekoorende muziekstukken beliooren te worden gespeeld, hoe de door den componist in muzieknooten neerge schreven gedachten moeten worden vertolkt, bovendien beschouwingen over de Leer der har monie, tal van wetens waardigheden en muzikaal nieuws. Aldus zal het blad zijn een orgaan, dat den beoefenaar der muziek tot vraagbaak, tot trouwen gids dient. Tegen betaling van slechts GO cent per drie maanden, ontvangt men zes afleveringen, te samen 25 a 85 muziekstukken bevattende. Elk muziekstuk kost dus slechts 2 cent. De zorgvuldige keuze der muziekstukken, van eerste componisten, en de geivaardeerde raadge vingen der redactie maken het tijdschrift van beteekenis voor iederen beoefenaar der muziek. Xog nimmer werd een album van 4 a 5 mnziek- Emile Zola is gisterochtend dood op zijn bed gevonden. Hij bereikte den ouderdom van 62 jaar. De omstandigheden waaronder hij om het leven is gekomen, zijn tot dusver onverklaar baar. De schoorsteen heeft steeds goed ge trokken en twee honden, die in dezelfde kamer sliepen, zijn zelfs niet onpasselijk ge worden. Men verwacht dat als mevrouw Zola, die eveneens bedenkelijk ziek is, zal kunnen spreken, zij wel ophelderingen in deze zaak zal kunnen geven. Men schrijtt den dood toe aan verstikking door gas uit een calorifère waarvan de af voerpijp op de eene of andere wijze uit den schoorsteen is losgeraakt. i de beste en uieuwste composities v bekende meesters tegen znlk ongekend lagen prijs De Commissaris der Koningin in deze Provincie is van verlol teruggekeerd en heeft gister zijn ambtsbezigheden hervat. Aan den voet van dit nummer komt de wintel-dienstregeling voor, welke morgen in werking treedt. De bestellingen der poststukken gaan daarbij van het Postkantoor uit op werk dagen te 7.30, 10.40*, 3.15, 7.00* en 8.40* (spoortiid, 23 minuten achter bij den plaats- tijd). De met een sterretje geteekenclo komen niet in alle buitenwijken, üp Zort- en feest dagen wordt slechts éen bestelling gedaan, en wel te 9 uur 's ochtends. Bij het toelatings-examen tot de eerste klasse van den cursus 19021903 der Bur ger Avondschool moesten van de 50 candi- daten er 11 worden afgewezen. Geslaagd zijnE. Arlar, B. van Barneveld, J. Beek man, L. Binsbergen, C. M. Bogert, A. J. J. van den Boom, C. B. Brits, J. de Bruin, J. B. Cornelisse, E. van Druten, H. E. En kelaar, Tb. de Folter, J. II. Geissen, W. Gnirrep, G. Grainsma, L. Gratnsma, K. Groenhuysen, S. de Groot, R. van Groot heest, J. van Hamersveld, P. Hamw.jk, M. Hemminga, H. Hendriks, J. Heppener, K. Kaljée, H. M. Morren, G. van Plateringen, W. Posthonwer, C. A. Quint, I. Renes, J. Reyden, F. Ruytenberg, H. J. van der Schaft, S. Tibbesina, J. J. Valistal, G. Velthuysen, C. J. Voortman, P. Vredeling en K. Wijk. De lessen beginnen met 89 leerlingen, Dinsdag 7 October, des avonds te zes uur. nigebodei Wie van onze lezers nog naliet, daarop in te teekenen, verzuime niet het in dit nummer voorkomend formulier in te vullen en ons dat ten spoedigste toe te zenden, opdat de oplage kan worden vastgesteld. Mocht men het eerste nummer niet hebben ontvangen, dan vrage men slechts een exemplaar aan. hetwelk kosteloos zal worden gezonden. Wegens de hooge porto-kosten konden wij geen exemplaar doen toekomen aan al onze post- abonné's. Zij die een exemplaar wenschen te ontvangen, zullen wij het echter óok op aanvrage gratis toezenden. Wij vertrouwen, dat geen onzer lezers zich de geregelde ontvangst wil ontzeggen van deze pre mie, die tot zóóveel nut en genoegen kan strekken. Firma A. H. van CLÜEFF. 2.) Tegen negen uur wilde Strickland naar bed gaan, en ook ik was vermoeid. Bob die, onder de tafel had gelegen, stond op eu ging uaftr de minst aan den regen blootgestelde galerij, zoodra diens meester naar dien» kamer ging, dio naast het deftige apartement was, hetwelk voor Bobs gebruik was ingericht, Als iemond's vrouw buiten had willen slapen in dien mcedoogenloozen regen, was dat niet zoo erg ge weest, maar Bob was een hond en daarom het beste dier van de twee. Ik zag Strickland aan en verwachtte oou strafoe fening met de zweep. Hij glimlachte vreemd als iemand zou doen na het vertellen van een afschuwe lijk huiselijk drama. „Dat heeft hij altijd gedaan, se dert ik hier kwam", zei hij. Bob sloeg zyn verblijf op buiten mijn slaapkamer raam en de eene na de andere stortregen hui kv op eu kletterde op het dak en trok af. .Do blifei spatte over den hemel, zoosls een ei togen schuurdeur, maar het licht was lichtblauw en niet geel. Als ik door de reten van mijn bnm boe-gord ij ker Ic, zng ik den grooton hond in de veranda staan, klaar wakker niet zyn rugharen rechtopen zijn poo len zoo vast neergeplanl als het gespannen ijzeren koord van een hangbrug. In de korte oogenblikken Wij brengen onder de aandacht van het publiek, dat de tram, die 6.33 des avonds van de Kampstaat vertrekt van af morgen ten 6.19 daar zal afrijden, ten einde tusschen de diensten van 6.08 en 8.17 van het sta tion nog éen rit meer heen en terug dan tot nu toe te doen plaats hebben. Op 15 October, den datum der intrede van den nieuwen definitieven stations-toe stand, verschijnt een nieuwe tram-dienst regeling. Bij Kon. besluit is aan de Gemeente Amersfoort ook tot het einde van den cur sus 1903/1904 vrijstelling verleend van de verplichting oin voor meisjes gelegenheid te verschaffen om, buiten avonduren, 96 uren in het jaar herhalingsonderwijs te genieten. Men schrijft uit Den Haag, dat de leeraren der onverplichte Gymnasia en gemeentelijke Hoogere Burgerscholen ten aanzien van hun pensioen van de Gemeente zullen worden overgenomen door het Rijk. De heer H. Pomes is benoemd tot tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond. De plaatselijke afdeeling van het »Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" heeft wel succes met haar cursussen. Niet alleen zal zij thans een winter Landbouw- cursus maar ook een Tuinbouwcursus openen. Voor den Landbouweursus hebben zich 30 deelnemers aangemeld. Hoofd van dien cursus is de heer L. Kruidhof, te Maarsber- geuonderwijzer de heer W. Kraan, te Amersfoort. Voor den Tuinbouwcursus zijn 20 deelne mers. Hoofd van dezen cursus is de heer O. Bussernaker, te Soest; onderwijzer de beer K. Post, le Lage Vuursche. De cursussen zullen Maandag 4 October aanvangen iu een der lokalen van de school aan de Beekstraat. Inlichtingen geeft de afdeelings-Secrelaris jhr. mr, B. W. Th. Sandberg, Van Persijn- straat 8. In ons nummer van 22 September gaven we de hoofdzaken van het ter Jaarvergade ring van de plaatselijke afdeeling der »Ned. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" verhandelde en deden we toezegging, te zijner tijd het meeruilgebreid Jaarverslag mee te deelen. Het volge thans Ter voldoening aan art, 19 Huishoudelijk Regle ment hebben wij de eer U een beknopt overzicht te geven van den toestand onzer Afdeeling in het VereeDigingsjaar 1901-1902. Van het vorige bleven ingeschreven 152 gewone leden en 82 medewerkenden in de Zangv;reeuigitig 186 conlribueerende, 46 afdeelingsleden). Op 1 Mei 1902 waren ingeschreven 185 leden van de Afdeelingl van welke 14 zich haddon aangemeld voor afschrij ving. Ultimo Augustus besloot bet jaar met. I67 gewone leden van de afdeeling en 90 van het koor van deze zijn 87 enkel lid vau de Zangvereenigiiig. De Zangvereeuiging gaf twee uitvoeringen met klavierbegeleiding; de eerste op 19 December 1901 inet medewerkiug van de koorzang-klassen der Mu ziekschool en van de dames Dora van Heemskerck en Hoog-Muyderman en van den heer P. J. Uiter- waal als solisten. Uitgevoerd werden een „Requiem" van Otto Lies eu Gade's „Erlkönigs Tocbter". De tweede uitvoering, op 1 Mei j.l., gaf ons te hooren Haydn's „Scböpfung", met mej. Mina Smits en de heeren W. Renaud en H. C. van Oort als solisten. Mm.M. E. van Driel bad wederom de welwillendheid, de moeilijke taak van accompagnatrice op zich te nemen bij repetities en uitvoeringen. Als Commissarissen voor de Zangvereeuiging fun geerden met groote toewijding de heeren L. E. D. van Langeveld en B. Schimmel; laatstgenoemde werd door de koorleden tot deze taak geroepen in de plaats van den heer C. A. Heunks, bij diens ver kiezing in hot Bestuur der Afdeeling. In Uw Vergadering van 18 September 1901 is, „aar voorschrift van artt. 19 en 15 Huishoudelijk Reglement, behandeld de ingekomen jaarrekening en het jaarverslag, en voorzien in de periodieke aftreding van de Bestuursleden mr. J. Heyligersen W. A. van den Boveukamp door herbenoeming, en in de vacature jh. \V. H. J. van de Poll door ver kiezing van den heer C. A. Heunks. Deze belastte zich met de functie van Bibliothecaris in de plaats van den heer Van den Bovenkamp, die het Pen ningmeesterschap overnam van den heer Hoog. Da heer Hoog trad op als Onder-voorzitter. In Uwe Vergadering van 2 Juni, bestemd ter overweging van de Punten van Beschrijving voor de Algemeenc vergadering, ditmaal 7 Juni te Haar lem gehouden, is door U daarheen afgevaardigd de Secretaris, tevens lid van het Hoofdbestuur, met de oppracht, nam i s de afdeeling te stemmen tegen het voorstel-N'jruegen, ten doel hebbende aan leden- kunstenaars slechts een adviseerende stem toeteken- nen in hun afdeeling. De beide ouderwijs-inrichtingen verkeeren in bloe- ieudeu staat. a Het kosteloos zangonderwijs aan kinderen van onvermogeudeu opende den cursus met 172 leerlingen 107 in de Openbare school aan de Beek straat, 65 in die arm de Koningstraat. Na de Paasch- vacautie namen 193 jongens en meisjes aan het onderwijs deel, 127 iu eerstgenoemde, 66 in laatst genoemde schoolaan het einde van den cureus was de toestand ongeveer dezelfde. De lessen worden aan iedere school in twee klassen, gegeven, welke naden voormidd»gscbooltjjd iedereen half uur les hebben, tweemaal 's weeks, van huil ouderwijzers H. C den Hartog en A. Veen. Trouwe opkomst en ijver laten niets te wenschen over. De vorderingen gaven algemeen voldoening aan de zeer talrijke bezoekers van den Voordrachtenavond in „De Arend" op 1 Maart, toen do kinderen, onder ieiding van bovengenoemde onderwijzers, eenige éen- en meerstemmige liedereu deden hooren. b. De Muziekschool begon haar cursus op 8 September. Gedurende het eerste halljaar volgden de lessen 128 leerliugen (80 personen); in de zang klassen 62, 8olozmg- 6, klavier- 33, viool- 12, cello- 1, samenspel- 9, theorie- 3 en in de exameuklasse 2 leerliugen. In het tweede halfjaar was het totaal aantal in de verschillende klassen 143 leerlingen (89 personen). Aan het eind van den cursus bleven ingeschreven 121 leerlingen (77 personen). Van hun vorderiugeu gaven zij zeer voldoende bljjk in een Voordrachtenavond op 22 April iu „Amicitia", waarhij in 't bijzonder de aandacht trok de met het begin van den cursus opgerichte ensemble klasse, welke, onder leiding van haar leeraar, den heer G. K. G. van Aaken, voor het eerst in 't open baar optrad. In het lecraar-personeel, welks toewijding niet genoeg geroemd kan wurdeu, is tusschen den donder door trachtte ik (e slapen, maar het was alsof iemand mijn hulp dringend be hoefde. Hij, wie hot dan ook zijn mocht, probeerde, mij bij mijn naam te roepen; maar zijn stem was slechts een heesch fluisteren. Eindelijk hield de donder op. Bob giDg den tuiu in en jankte tegen de maan, dio laag boven de kim stond. Iemand probeerde mijn deur te openen en wandelde het huis door en stond in de galerijen te snuiven en juist toen ik in slaap zou vallen, meende ik een wild geklop te hooren boven mijn hoofd of op den grond. Ik vloog naar Strickland's kamer en vroeg heiu of hij ziek was en me geroepen had. Hij lag half gekleed le bed, met een pijp in zyn mond. „Ik dacht wel, dat je komen zou," zei hy. „Heb ik door het huis geloopen?" Ik vertelde hem, dat hij in de eetkamer en de rookkamer was geweest en op nog een stuk of drie andere plaatsen en hij lachte en zei, dat ik maar naar bed nioestgaan. Ik ging naar bed en sliep tot den ochtend, maar zelfs in mijn droomeu was ik er ze ker van, dat ik iemand onrecht deed door hem niet te helpen. Waarmee hij geholpen moest worden, wist ik niet, maar de rustelooze, fluisterende, glurende, omzwervende iemand bleef me verwijten doen over mijn nalatigheid en door al mijn droomen heen hoorde ik het janken van Bob in den tuin en het ncerplussen van den regen. Ik bleef twee dagen iu dat huis en Strickland ging iederen dag uit en" liet mij acht uur per dag alleen, met Bob als eenige metgezel. Zoolang het volle licht scheen, was alles goed, manr zoodra do schemering inviel, verhuisden we naar de achter galerij en kropen tegen elkaar aan. Wij wa ren alleen in huis, maar toch was ereen bewoneriu, met vien ik liever niets te maken had. Hem zag ik nooit, maar ik zag de gordijuen tusschen de ka mers bewegen wauneer hij juist voorbij was gegaan. Ik kon de stoelen hooren kraken, als het bamboe terugsprong, nadat het het gewicht was weggenomen, en ik kon voelen, als ik het een of ander uit de eetkamer ging krijgen, dat iemand in de schaduw van de voorgalerij wachtte tot ik weg ging. Bob maakte de schemering nóg pikanter door in de donkere kamers te gluren met zijn haren recht iu de hoogte en de bewegin gen volgend van iemand, dien ik nietzien kon. De hond kwam nooit de kamers binnen, maar zijn nogen be wogen dat was alleszins voldoende. Pas wanneer mijn knecht kwam om de lampen in orde te brengen cn alles licht en prettig te maken, kwam hij bin- ucn en zat den onzichtbaren extra-man na te kij ken, die achter me heen en weer liep. Ja, honden zijn een vroolijk gezelschap. Ik deelde Strickland mede, zoo kiesch als maar mogelijk was, dat ik naar de club ging om te pro- beeren daar een onderkomen te vinden. Ik stelde ziiu gastvrijheid op prijs, was erg ingenomen met zijn geweren en hengels, maar het huis stond me niet aan. Hij hoorde me tot het einde toe aan eu glimlachte toen, maar zonder verachting, want hy is een man, die zijn wereld kent. „Blijf nog wat" zei hij, „en laten we er achter zien to komen wat dit alles beteekeut. Alles watje me vertelt', neb ik al geweten sedert ik deze bungalow huurde. Bob heeft 1110 verlaten. Ga jij nu éok nog heen V" Ik had hem geholpen met een zaak waarbij eeu af godsbeeld betrokken was, waardoor ik bijna in een krankziutiigen-gesticht was geraakt en had geen ver langen, hem verder bij te staan. Hij was iemand, wien onaangenaamheden overkwamen zoo dikwijls als eeD ander middagmaalt. Ik vertelde hem daarom nog duidelijker dan te voren, dat ik hem een buitengewoon geschikten ke rel vond en hem met pleizier overdag zou opzoeken, maar dat ik er niet op gesteld was, onder zijn dak te slapen. Dit gebeurde na het middageten toen Bob zich naar de achtergalerij had begeven. „Nu, het verwondert me niets" zei Strickland met zijn oogen gericht op het plafond-doek, „kyk daar censl" De staarten van twee slangen hingen naar heneden tusschen het doek en den muur. Ze wierpen lange schaduwen in het lamplicht. „Als je bang voor slangen bent, da:- natuurlijk zei Strickland. „Ik haat slangeD, omdat, als je een slang in zijn oogen kijkt, je ziel, dat hij alles en meer dan dat weet van den val van den mensch, en dat hij de zelfde verachting als die van den duivel voelt, toeu Adam uit het paradijs werd verdreven. Boven dien is zijn beet gewoonlijk doodelijk en doet die broekspijpen barsten." „Je moest dat dak eens laten schoonmaken" zei ik „geef me een masheer-hengel, dan zal ik ze naar beneden porren." „Dan gaan ze tusschen de dakbalken zitten," zei Strickland. „Slangen boven mijn hoofd verdraag ik niet. Ik ga naar boven. Als ik ze naar beneden goc-i, moet jij mot eeu stok klaar staan en hun rug- ge.'raat breken." Ik hacl niet zoo'n vreeselyk verlangen om Strick land te helpen, maar ik nam den stok eu wachtte in de eetkamer, terwijl Strickland een tuin ladder uit de galerij haalde en dio tegen den muur zette. De slangenstaarten werden opgetrokken en verdwenen. (Wordt vervolgeH

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1