Stadsnieuws. «De opgeroeide som me gaat hiernevens, als een banknootf 100,00 kwitantie van overstorting 37.00 12 goudstukjes120.00 14 ducatonsd 44.10 112 zeeuwenb291.20 48 rijksdaaldersb 45.00 37 daaldersd 55.50 112 goudguldens150.80 122 guldens122.00 119 dertiendh&lven74.37*/3 3 agten1.20 aan vijfst. stukken215.00 12 pakjes dubbeltjes 120.00 20 halve Rijksdaalders25.00 - 1 halve ducatonb l.otva nog 10 agtenb 4.00 en 8 a 13 st5.20 payementb 0.02 f 1417.97. Men zal moeten toegeven, dat de 2 cent «pavement" aan het opmaken van een der gelijke rekening wel verdient is. In onze dagen zendt men alles in bankpapier over en dat is veel gemakkelijker als men het heeft althans. Enkh. Crt. B. Uit den staat, gevoegd bij de «Staats courant" voor Maandag en vermeldende het vermoedelijk bedrag dat van Rijkswege over 1903 zal worden uitgekeerd als bijdrage aan inrichtingen van bijzonder Lager onderwijs hier ter stede blijkt o.a. dut aan die scholen te samen 1307 kinderen onderwijs genieten. Aan de R. K. school Breestraat wordt on derwijs gegeven in de vakken ai aan 476 leerlingen door 2 onderwijzers met- en 7 zonder hoold-act>:; de Rijksbijdrage wordt geraamd op f3802. Het schoolgeld in 1901 beüep f1877. Aan de kostelooze R. K. school Muurhuizen worden 296 kinderen door 5 onderwijzeressen opgeleid in de vakken a—i en k; Rijksbij drage f2042. Aan de R. K. school Muurhuizen geven 3 onderwyzessen les in de vakken a—i, k en 1 aan 190 kinderen; Rijksbijdrage f 1312, schoolgeld 11790. Aan de Chr. school zijn verbonden 1 on derwijzer met- en 5 zonder hoofd-acte; 345 kinderen genieten daar onderwijs in de vak ken a—i, k en u. Rijksbijdrage f2807, school geld 13713.20. De voormalige kazerne-Werkhuis, eigen dom van de Gemeente en bij het Rijk in huur, zal in den loop dezer maand worden ontruimd, terwijl de zich daarin nog bevin dende militaire goederen dan worden over gebracht naar het nieuwe Rijks-magazijn, dal op het terrein der Inlanterie-kazernes is gebouwd. Aan den Raad der Geoieeute Amersfoort is Za terdag door den heer W. van Schaïk bel volgende adres gezonden Geeft met den meestverschuldigden eerbied te kenuen Willem van Scbnïk, architect en tijdelijk assistorx-lceranr aan de Burger-Avondschool te Amers foort dat oudergeteekcnde 24 September een schrijven van B. ou \V. der Gemeente Amersfoort werd ter hand gosh ld, bevattende de inededeeling „In verband met het .Raadsbesluit van 23 Sep tember 1.1. dueleu wij u mede, dat uwe function als tijdelijk itssisient-lceruar aan de Burger-Avondschool alhier mot ingang van 1 October a.s. zijn opgeheven dat volgens bcuoemingsbrief of aanstelling ouder- geteekendo werd aangesteld tot lijdelijk assistent- leoraur «!i-r Burger-Avondschool met ingang van 1 December 18US ofschoon iu de advorieuiie van oproeping het oord „tijdelijk" niet voorkwam; d .t in de zelfde Raadszitting, namelijk 11 Novem ber 1893, liet salaris werd vastgesteld op f250'6jaara zonder bet aantal les-uren daarbij te vermelden, tenminste aan adressant; dat zonder herbenoeming (dus voortdurend) hij tot heden de functie waarnam, en meende dal die voortduring zou worden bestendigd, zoolaug die betrekking bleel beslaan, ten minste zich zeker niet na vier jaar dienst, op nieuwe voordracht ter be noeming zou zien gesteld, evenals de tijdelijke leer aren d'u? net vorige jaar, alleen voor den cursus 1901lO1»- werden benoemd dut l.ij vermeent alsnog in functie te zijn, daar hem door den Raad geen ontslag is gegeven, er dus geen vacature bestond en voordracht en benoeming gc- echiedtlen voor een met-bestjande vacature, welke niet betn kan betreden voordat hein een ontslag, en naar hij meent et/vol, was verleend; dat wel in een Raadsverslag word vermeld, dat zonder stemming wordt besloten den tijdelijk assi- 8ient-leerft.tr W. van Schaïk met ingang van 1 Octo ber 1901 niet te coutinueereu, doch dat behoefde niet te geschieden om zijn functie te doen voort duren, terwijl niet alleen Raadsleden maar ook ver slaggevers niets van dat besluit meencn te hebben dat hij die mecniug ook grondt op de woorden van deu Voorzitter, als autwoord op eeoe desbetref fende vraag aan mr. Heijligers io de Raadszitting van 20 September 1901 (naar officieel Raadsverslag): -dat ia geen benoeming voor <5en jaar (namelijk die van W. van Schalk, 11 November 1898) De tijdelijke benoeming van iissistent-leeraron in bel teekenen gaat door tot zij door den Raad weder wordt inge- trokken"; en ook op het niel-ontvangen van een nieuwe benoeming of een ontslag, wat het vorige jaar zou hebben moeten plaats gehad, indien liij toen zou zijn benoemd alleen voor den cursus 1901—1902. dat door hein bij B. en W. is geprotesteerd tegen vermindering van .salaris-uitbetaling in den loop deu cursus l'JOi—1902; dat noch zyn hoofd, de heer Kam, noch deu Directeur, noch Commissie van toezicht, en college van B. en W. hem den erkelo aan- of zelfs maar opmerking hebben gemaakt, zoolang hij iu functie was, dus ook nieto wat betreft zijn gedrag, onderwy a of paeagogische leidingja zelfs tot den da der voormelde z ittiug hem voor bestendiging aanbe- valen dat zoo door iemand zijn eer mocht z\jn aangetast waardoor bestendiging ongeweuscht zon zijn, hij naar billijkheid hoopt daar kennis van te ilragsn om zich tegenover eene Raads-Commissie openbaar te kunnen verantwoorden dat by geen licht schuwt in deze zaak en trouwt op het rechtvaardigheidsgevoel der leden van deu Raad dat ook de bevoegdheidskwestie hier niet diende wyl een onbevoegde, nog wel zonder oproeping vat gegadigden, zoogenaamd in zijn plaats is gesteld dat naar geruchten doel is het teekenonderwijs der Burger Avondschool aansluitend mei. dat der Ambachtsschool te brengen, maar dit gceVi zin h eft, wijl teekenen voor leerlingen der Ambachtsschool dit jaar op de Burger Avondschoo is buitengesloten redenen waarom hij, opgrond van het aangevoerde, de vrijheid neemtzich tot UEdAcLitbaren te den, met eerbiedig verzoek, die maatregelen te men waardoor ondergeteekende in zijn functie blyft gehandhaafd tot tijde zooals hij recht heeft met grond en naar billijkheid te mogen verwachten. Hetwelk doende, enz. Van welingelichte zijde deelt men ons mede, dat weldra een motorboot-dienst van hier op Amsterdam wordt geopend. Z. Exc. de Minister van Oorlog vertoefde gister voor particuliere aangelegenheden eenigen tijd hier ter stede Vrouwe Barchman Wuytiers, echtgenoote van den heer Burgemeester dezer Gemeente, heeft voor den étalage-wedstrijd op aanstich ting van de plaatselijke vereeniging «Handel en Nijverheid" van 18 tot 22 November te houden, een zilveren medtiilie beschikbaar gesteld, bestemd voor de meest smaakvolle uitstalling in de ufdeelingen a en b (manu facturen, modes, handwerken, heeren- en da- meskleeding, hoeden en petten; en meube len, gordijnen en tapijten). Bij de lieden ten Raadhuize voor de eerste maal gehouden verkiezing van 5 leden- patroons en 5 leden-werklieden van de Ka mer van Arbeid voor de Bouwbedrijven voor Amersfoort en omstreken zijn te Amersfoort van de 52 patroon-kiezers slechts 9, van de 205 werklieden-kiezei-s 129 opgekomen. Tot leden-patroons werden bij eerste stem ming gekozen de heerenG. Blok, T. van Daal, G. /un Nieuwenhuizen en G. Prins, allen met 7 stemmen, benevens de heer J. R. van 't HolT, met 5 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer G. van Lum mel en 1 op den 'heer G. Bloemink en 2 biljetten in blanco werden uiigebracht. Tot leden-werklieden werden gekozen de heeren H. Priem met 99, Jac. van den Brink (Hoogland) 97, J. O. Verhaar 95, G. W. Kelder 94 en W. G. Klomp 94 stemmen. De candidaten van den Bestuurders-Bond verwierven de volgende aantallen stemmen J. J. van Beek 32, VV. van den Berg 26, A. Hemminga 30 en F. van der Pol 32. Op J. van den Berg werden 3 stemmen uitgebracht, op J. Verhaar, G. Quint, J. Veld huizen en M. Pijpers ieder 1 Door onduidelijke aanwijzing, zoowel we gens gemis van voorletters als het verkeerd plaatsen daarvan, terwijl naamgenooten ver kiesbaar zijn, moesten 2 biljetten worden on geldig verklaard. De verkiezing in het onderdistrict Hoog land, welke morgenechtend te 9 uur wordt bekend gemaakt, zal wil niet veel verande ring brengen in do samenstelling der Kamer. Met een hartelijke toespraak werd heden ochtend aan ds. II. J. ter Haar Romeny bij monde van ds. W. J. Meiners namens de Ned. Hervormde gemeente een prachtige schrijl-bureau met inscriptie en album ten geschenke gegeven bij gelegenheid van zijn zilveren jubilé als predikant. De plaatselijke afdeeling van den «Chr Nationalen Werkmansbond" vereerde haar Eere-voorzitter een kostbaren Huisbijbel op standaard. De kerkelijke herdenking zal aanstaanden Zondag plaats hebben. Van de R. K. Jungenschool aan de Bree straat wappert de nationale vlag ter gelegen heid van 25-jarig ambts-jubilé des heeren M. van Lingen als Hoofd dier school. Een der bladen meldde: «Naar ons uit goedo bron wordt medege deeld, is het tut stand komen van een bad en zweminrichting te dezer stede zoo goed als zeker." Bij navraag bleek ons, dat bij de commis sie voor die inrichtiug van het bovenstaande hoegenaamd niets bekend is. De plannen voor de zwem-bassins en voor de bad- en zweminrichting zullen ter alge- rneene kennisneming spoedig bij een der boekhandelaren worden ten toon gesteld. Nu morgen het hoofdgebouw van het ver- eenigd spoorweg-station hier en de defini tieve toegunsweg in gebruik worden genomen, mogen een korte beschrijving daarvan hier een plaats vinden. De liuofdingang ligt juist 10 minuten gaans verwijderd van de Utrechtschepoortsbrug. De nieuwe toegangsweg, zoo hoog boven de omgeving gelegen, zal, als 't maar een beetje winderig is, menigeen doen terugverlangen naar den ouden toestanddoch de tram,die inede morgen den nieuwen weg volgt, is er om menige verkoudheid te voorkomen. Rechts van den hoofdingang is de brie venbus geplaatst; links is een toegang tot de perrons voor militaire detachementen. Door de hooge portiek, versierd met kas tanje-motieven en gekroond door reusachtige medaillons waarop de stoker en de machi nist zijn getypeerd, komt men in de groote hal. Aan de rechterhand vindt men de bank voor bagage en loodrecht daarop de guichets voor de plaatskaarten, voor de Hollander zoowel als de Centraal. Daartegenover is een zeer mooi raam in gebrand glas met de wapens van de provincie Utrecht en de gemeenten Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Amsterdam, Hilversum, Arnhem, Nijmegen, Zutpheu en Hengeloo. Een tochtdeur leidt naar de hal door welke men aan den linkerkant langs een vrij smalle trap van tweemaal dertien treden het eerste perron (Kestereu) bereikt. Gaat men de zeer heldere hal door, welke boven de lijnen Kesleren en Apeldoorn,enz. ligt en aan welke men de laatste hand legt voor het polychromeeren, dan bereikt men weder door een tochtdeur de trap naar het 2e perron (Amsterdam, Utrecht en Harder wijk). Deze trap is zeer breed en dooreen moderne baluster in tweëen gedeeldzij heeft tweemaal twaalf treden met halfweg een vrij gevaarlijk bordesje. Immers aan het eind van het trappenhuis is aan de binnenzijde een zeer fraai tegel-tableau aan gebracht dat onwillekeurig de aandacht trekt en daardoor veroorzaakt, dat menigeen bedoeld bordesje niet opmerkt en dan al licht een misstap (in den eigelijken zin des woords, natuurlijk) begaat. Aan de buitenzijde is een profusie van beeldhouwwerk, dat later, als de nieuwe steen door den rook der locomotieven en de weers invloeden wat in overeenstemming zal zijn gekomen met het voeg-raateriaal, heel goed zal doen. Het trappen-systeem, dat moest gekozen worden omdat de bodem den aanleg van tunnels niet toeliet, moge voor ouderen van dagen en voor zieken zijn bezwaren hebben, zeker is het dat het geheel voorkomt het oversteken van mils dat vooral later, als over 2 of 3 jaar het stations-emplacement geheel gereed zal zijn en tot het grootste van het geheele land zal zijn geworden, hoogst gevaailijk wordt. Evenals de perrons is het hoofdgebouw in Berlage-stij! opgetrokken, terwijl van ge kleurde tegels en schablonen-werk in hoogst moderne kleurenverbinding overvloedig ge bruik is gemaakt om het geheel een pret- tigen indruk te doen geven. Wel jammer is 't, dat het hoofdgebouw, dat aan de voorzijde zoo diep moest worden aangeaard, daar niet een paar Meter hooger is; het zou dan een monumentaal gebouw zijn, terwijl bet nu, met de uitgestrekte perron- kappen op den achtergrond, niet zoo mooi uitkomt. Aan den kant der woning voor den sta tions-chef wordt in deu toren een electrische klok aangebracht, wier wijzerplaat des avonds verlicht zal zijn. De competitie-wedstrijd tusschen de «Haar- lemsche Football Club" en «Quick" (Amers foort), Zondagmiddag op liet terrein aan den Lensde.'weg hier gespeeld, is door eerstge noemde gewonnen met 4—0. «De «11. F. C.", een oudere le klasse-ver- eeniging met meergcoefende en aan elkaar ge wende spelers, had de keuze en speelde vóór de rust tegen wind en zon. Vóór de rust was het spel niet buitengewoonde dooien werden aanvankelijk beurteliugs ernstig be dreigd, doch eerst drie kwartier na den aan vang vloog de bal der »H. F. C." in het net van «Quick" kort daarop volgde een tweede, zoodat de rust inging met 20 ia het na deel van «Quick". Kort na de rust doelpuntte «II. F. C." voor de derde maal en een kwartier vóór tijd joeg zij haar vierden bal in het net van «Quick". De Quick-menschon klaagden er over, dat zij geen gelegenheid hebben tot oefenspel herhaalde malen noodigden zij andere ver- ecnigingen daartoe uit, maar telkens kwam er iets tusschen beide. Een noodzakelijk gevolg daarvan is, dat het gaat ontbreken aan samenspel dat er 1 geen bepaalde taktiek gevolgd wordt zoodra men tegenover een andere vereeniging komt. Nu de aandacht daarop gevallen is, zal wel spoedig verbetering komen. Bepaald hinderlijk was soms de inmenging van ae toeschouwers, die al was ook hun bedoeling uitstekend door roepen en aan- wijzingen geven, de spelenden in de war brachten. Ook de doelverdediger van «Quick", die overigens meermalen uitstekend werk te zien gaf, werd dikwijls afgeleid door het ge- I babbel van achter of naast hem staariden. 't .Schijnt in de mode te komen, af te geven op de scheidsrechters en dezen toch, die niet alles kunnen zien en niet overal te geljjk kunnen zijn, worden door bevoegden aange wezen en doen hun plicht naar hun beste I vermogen. Dat er hij ernstig spel zeker en- thusianisme ontstaat en dit zien uit, is niet dan zeer natuurlijk, doch men rnoet zich niet 1 zoover laten meesleepen, dat men onvrien- I deljjk zich uit tegenover de scheidsrechters. I Er was heel wat belangstelling en er zijn vrij veel abonnementen genomen. Aanstaanden Zondagmiddag zal «Quick" op haar veld een wedstrijd houden met »H. B. S." uit Den Haag, een kwade por-' tuur. Zondagavond was de groote zaal van «Ami- citia" flink bezet toen »Ajax" baar volksvoor stelling galer kon bijna geen mannetje meer in en 't publiek was weer éen en al belangstelling en en gul met bijval, welke dan ook zeer verdiend was. Weer werd uitstekend geturnd en geschermt en de tusscheunumraers, ditmaal door het Leid- sclie tweetal zoo beschaafd gezongen, vol tooiden den waarlijk mooien avond. Getuigd kan worden dat het doel, de ver eeniging in breeder kring bekend temaken, ten volle bereikt is, zij het ook met groote geldelijke opoffering van de zijde van den Directeur; immers de totaal£ontvangst dor beide avonden is verre beneden de raming gebleven. Nogmaals wenschen we der vereeniging, den heer Dumoulin en zijn trouwen helper het Eere-lid Van Schouwenburg van harte geluk met het behaald succes. Ook in de lokalen van den »R. K. Volks bond" zal gedurende de kermis gelegenheid te over zijn om de eigenlijke kermis (en haar gevolgen) te mijden; o.a. de tooneelclubzal dan eenige uitvoeringen geven. Bij de Zondag te Breda gehouden wedren nen won «Valérie," van luitenant G. J.A.A. baron Van Heemstra, den 1sten prijs inden Najaarsreu over 2000 M. vlakke baan. «Lough Arrow", van den zelfden eigenaar en even eens gereden door Mac Cord, maakte in den Breda-steeple chase over 3800 M. een dead heat om de tweede plaats met «Querry" van baron Creutzeen groote zeldzaamheid. In dun hordenren over2400 M. behaalde «Lough Arrow", nu gereden door luitenant baron Van Heeckeren, met grooten voorsprong en hands down, den lsten prijs der Militaire Sportvereeniging. Daar is dit jaar al buitengewone liefheb berij voor bet Voorbereidend militair onder richt. Alleen uit deze Gemeente meldden zich Zaterdagavond 67 deelnemers aan; hetzelfde aantal was te Nijkerk en ook in de overige Gemeenten van het district is de deelneming groot. Ter voorkoming van teleurstelling zij hier gezegd, dat niet alle deelnemers vrijkomen met 4 maanden dienst. Zij moeten met de overige miliciens hunner lichting meeloten en kunnen dan, als zij een gunstig nummer trekken en in ieder opzicht voldoen aan de eischen vuii geoefendheid, met 4 maanden vrijkomen. Zij kunnen dat, en moeten dus niet. Zij, die minder geoefend blijken te zijn, kunnen 8 maanden in dienst worden ge houden, tenzij ze iu plaats van het militie- kader voor langer dienst worden aangewezen, welke zich kan uitstrekken tot 12 maanden. 't Is dus zaak voor do deelnemers, alle oefeningen met ernst bij te wonen en niet alleen zich toe te leggen op de meer werk tuiglijke exercitie doch ook op al hetgeen gevergd wordt van een flink en geoefend soldaat, hetgeen nog heel wat is. De rijlessen voor onbereden officieren in lit garnizoen vangen morgenmiddag aan en worden gegeven Maandags, Dinsdags en Woensdags van 4l/4 tot 5 uur en Donder dags van 2 tot 23/., uur. Arts A. P. G. F. Giese, officier van gezond heid 1e klasse van het le regiment veld artillerie hier, wordt met ingang van morgen gedurende een maand gedetacheerd bij hot Militair hospitaal te Naarden. Luitenant E. Kepper, van het 5e regiment infanterie, overgegaan bij het O. I. Leger, is van het 15e bataljon ter nadere indeeling overgeplaatst naar Atjeh. De gouden medaille voor36-jarigen trouwen dienst zal Donderdagochtend half twaalf op plechtige wijze worden uitgereikt aan adju dant-vaandeldrager F. Kiepe, van het 5e re giment infanterie. Gedurende de plechtigheid is het voorplein der Inlanterie-kazernes toegankelijk voor het publiek. Stafmuzikant W. Hendriks, van het 5e regiment infanterie, heeft verzocht als ser geant-majoor staf hoornblazer (kapelmeester) to worden overgeplaatst bij de muziek der Jager-bataljons te 's-Gravenhage. De zilveren medaille voor 24-jurigen trou wen dienst is toegekend aan wachtmeester- zadelmaker S. van Heulen, van het 1e regiment huzaren. Het eereteeken zal hem 21 dezer worden uitgereikt. De leveringen ten behoeve van het gar nizoen ingevolge de jongst gehouden aan- bestingen zijn thans met machtiging van don Minister vun Oorlog definitief gegund. Aannemer van de brandstollen tot 30 September 1003 werd de heer Pb. M. Putman; steenkolen f0.8ö per 100 K.G.,

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2